Hore

Exifická psychóza

Exifická psychóza je psychická porucha postihujúca výhradne fotografov. Týka sa to najmä začiatočníkov a vekovo mladších fotografov. Môže sa prejaviť aj u dlhšie fotografujúcich fotografov, takmer výhradne u mužov. Najčastejšie na ňu trpia technicky vzdelaní jedinci. Zvlášť ohrozenou je skupina venujúcich sa informačným technológiám, tráviac veľa času za počítačom.

Exifická psychóza býva niekedy kombinovaná so šumovým syndrómom (veľmi ťažko liečiteľný), prípadne aj syndrómom hľadania “dokonalého objektívu”. Všetky tri choroby majú neblahý vplyv na správanie fotografa. Nútia ho zaoberať sa technickými aspektmi vzniku fotografie, čím odvádzajú jeho pozornosť od praktického a kreatívneho fotografovania. Postihnutý fotograf miesto toho, aby zobral do rúk fotoaparát a fotil, sedí hodiny za počítačom a študuje metadata cudzích fotografií, recenzie a laboratórne testy.

Exifickou psychózou sa zaoberá Exifológia. Spýtali sme sa na túto chorobu, známeho exifológa Dr. Doc. Fot. Teofila Svetelného, ExInfo CSc.

Odkedy psychológovia evidujú túto chorobu?

Prvých pacientov sme zaznamenali na prelome tisícročí. Patrí medzi moderné civilizačné choroby. Príchod exifickej psychózy sprevádza nástup digitalizácie fotografie. Určité náznaky tu boli už za čias filmovej fotografie. Rozvoju a šíreniu vtedy účinne bránila samotná analógová podstata fotografie a svet bez internetu a počítačov. V tej dobe sa riešili jednoduchšie prípady, napríklad závislosť na vývojke a ustaľovači, ktorým trpeli najmä temnokomorníci, vyhľadávajúci tmavé miestnosti s prístupom k vode a elektrine. Zaujímavé je, že úplnú temnotu potlačovali slabým svetelným zdrojom, najčastejšie červeným (u neodborníkov sa zaužíval názov “aladinka”).

Kto sú najčastejší pacienti?

Ďakujem za túto zaujímavú otázku. Postihnutých nájdeme takmer výhradne medzi zanietenými fotografmi, až na veľmi zriedkavé prípady, digitálnymi. Malý výskyt je medzi majiteľmi kompaktov. Najťažšie prípady máme medzi zrkadlovkármi.

No sám si občas nejaký ten EXIF tiež pozriem.

S EXIF-mi je to ako s alkoholom. V malom množstve sú neškodné, dokonca práve naopak. Pokiaľ sa informácie v EXIF-e obsiahnuté dobre využijú, vedie to k zlepšeniu fotografických schopností fotografa. Taže nejaký ten exifík večer pri počítači si kľudne dajte.

To mi odľahlo. Kde je potom tá hranica, kedy sa čítanie EXIF-u zmení na posadnutosť?

Táto hranica nie je presne definovaná. My odborníci v tom nemáme jasno. Je to podobné ako u závislosti na herných automatoch. Kedy radosť z hry premohne neukojiteľná túžba zahrať si?

Ako sa choroba prejavuje?

Aj neodborník môže túto chorobu u iného fotografa odhaliť. Vo svojej galérii má len minimum, alebo žiadne fotografie. Aj tie, čo má sú skôr podpriemerné. Negatívnu kritiku zvaľuje na technickú nedokonalosť jeho fotografickej výbavy. Po ostatných užívateľoch často vyžaduje zverejnenie EXIF-u. Najťažšie postihnutí sa pýtajú aj na informácie, ktoré EXIF štandardne neobsahuje (použitie filtra, statívu, informácie o počasí, či množstve svetla).

Exifotici, ako sa odborne nazývajú fotografi postihnutý exifickou psychózou, sa prejavujú aj tým, že vyžadujú empirický optimálne nastavenie od ostatných fotografov. Tí na rozdiel od exifotica pravidelne fotia, majú z toho radosť a v drvivej väčšine aj fotia lepšie. Exifotic sa pýta (vlastne vyčíta) na také veci, akými sú napr. prečo fotograf použil ISO 400, keď mohol ISO 100, alebo prečo nepriclonil na f/8, kde má konkrétny objektív najlepšiu kresbu. Pritom mu uniká samotná fotografia. Exifotik sa nenechá len tak ľahko odbiť. Neustále vyžaduje odpovede na svoje otázky, aj keď to pre ostatných fotografov nie je vôbec dôležité. Dobrá fotografia musí mať, podľa neho, dokonalý EXIF.

Nočnou morou je pre exifotika vytlačená fotografia. Akokoľvek krásna, bez EXIF-u si ju nevie vychutnať. Na výstave ho spoznáte podľa toho, že sa snaží nájsť autora fotografie a vypáčiť z neho informácie o expozícii.

Frustujúce je, ak exifotic naďabí na internete na fotografie bez EXIF-u. Z tohto dôvodu nenávidi facebook. Ak nájde fotografiu bez EXIF-u v špecializovanej galérii, napr. u vás na ePhote, je pobúrený. Autor takejto fotografie mu skazil celý deň. Beda, ak EXIF nemá Fotografia dňa!

Viditeľným príznakom je, že sa postihnutý neustále pýta na EXIF. Internetový prehliadač má doplnený o plugin zisťujúci a zobrazujúci informácie z EXIFU. V photoshope najčastejšie používa skratku CTRL+SHIFT+ALT+i.

Ale čo robí exifotik doma v súkromí?

Je zaujímavé, že exifotika nezaujímajú EXIF-y u vlastných fotografií. Preto sediac za počítačom neanalyzuje vlastný archív fotografií. Jeho pôsobiskom je internet. Prevažne sú to galérie, ale veľa času strávi aj študovaním fotografií v recenziách.

Je exifická psychóza nákazlivá?

Exifotik môže menej psychicky odolných fotografov, najmä začínajúcich, presvedčiť o tom, že EXIF je vo fotografii najdôležitejší. Presvedčí ich o tom, že sa im nedarí práve preto, že malo študujú EXIF-y. U skúseného fotografa, je riziko nákazy minimálne.

Ako sa exifická psychóza lieči?

Pre spoločnosť sú exifici neškodní. Naštastie sa táto choroba neprejavuje v ostatných aspektoch života exifika. Aj keď býva niekedy sprevádzaná celkovou zhovadilosťou, ale to nie je dôsledok tejto choroby. Najťažšie postihnutí trpia mnohými ďaľšími poruchami nesúvisiacimi s fotografovaním. Trpia utkvelou predstavou, že jedine oni sa vyznajú do áut, či inej techniky. Vo svojom okolí bývajú neobľúbení. Sami si to ale nechcú priznať. Svoje okolie obťažujú, ale nie na toľko, aby to bolo neprípustné, či dokonca trestné.

Liečba, podobne ako u mnohých iných závislostí, je obtiažna. Exifická psychóza častokrát sama odoznie. Postihnutý, tým ako sa zlepšuje vo fotografovaní, nahrádza štúdium EXIFu tvorivým fotografovaním. To je asi najúčinnejší spôsob liečby. Priatelia a príbuzní, FB kamaráti, spoluužívatelia fotogalérii by mali apelovať na postihnutého, aby sa venoval viac praktickému fotografovaniu.

A čo abstinencia?

Tak s tou sa prakticky nestretávame. Snáď s výnimkou, keď sa pacient prestane zaujímať o digitálnu fotografiu. Jedným zo spôsobov liečby je snaha presmerovať pacienta na analógovú fotografiu. Zatvoriť ho do tmavej komory, bez prístupu k počítaču a internetu.

Ako je to s recidívou?

Tak tu mám pre vás dobrú správu. Po vyliečení sa pacienti už väčšinou k exifóze nevrátia. Ako doktori od nich ani nevyžadujeme abstinenciu, ako je tomu u závislosti na alkohole a drogách. Vyliečení exifici sa zaradia medzi zdravých fotografov a EXIF-y sledujú v primeraných množstvách.

Ďakujem z rozhovor.

Ešte moment pán Srnec, keď už sme sa takto stretli, u tej včerajšej fotky, čo ste zavesil do galérie, Vám aký expozičný čas vychádzal? Lebo mne sa zdá...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marián Kuric
2015-04-01 06:49:38
Fajn, pobavilo
 
Ján Ožvoldík
 
Alien
2015-04-01 07:26:00
Pravdu povediac na ex a if kaslem hlavne ze je priložený A profil . Inak sme sa nenazdali a zasa je streda a bez modrín.
 
Puff
2015-04-01 07:28:46
Síce neviem co je exif ale uráža ma to
Vďaka Karol za dobrú náladu ,musim si dať dnes bacha na zákazníkov ked je uz ten 1 apríl
 
Seemann Martin
2015-04-01 07:29:40
mám rád tento deň bláznov... človek sa aspoň zasmeje a má dobrú náladu
 
Tibor78
2015-04-01 08:06:04
Zabavny clanok, v mnohych bodoch som sa nasiel.Rad studujem exify u peknych fotografii druhych fotografov, pomaha mi to
 
jiskerka
2015-04-01 08:17:53
tých diagnóz by vo fotosvete ešte bolo!! Ďakujem dotóre
 
alexmenti
2015-04-01 09:20:41
...no a keď sa k poruche exifotizmu pridruží aj úchylka exhibicionizmu...tak potom len nastane tá ozajstná "zábava"...
 
fotomas
2015-04-01 09:51:03
toto mi nerobte. teraz musím čistiť monitor od raňajok
 
juve16
2015-04-01 09:52:44
príspevok od: Tibor78
Zabavny clanok, v mnohych bodoch som sa nasiel.Rad studujem exify u peknych fotografii druhych fotografov, pomaha mi to
ani si netušil akú máš diagnózu
 
vd
2015-04-01 09:56:59
Uvod stačil, dalej ani nečítam. ta choroba musi byt strašná.
 
PeCh
2015-04-01 09:59:19
Pekné, ale exifikov asi pribudne. Google totiž začína zvýhodňovať vo vyhľadávaní fotografie s exifom a ideálne aj geodátami. Ak to zistia fotografi a prestanú exif odstraňovať, tak si exifici prídu na svoje .

BTW taký tatranský 52% exif nie je zlý )
 
netmouse
2015-04-01 10:04:02
momentalne som v rozpakoch co je horsie ... tato choroba alebo ten brontofuzik na prvej fotke!
 
Daniel Urban
2015-04-01 10:11:38
pobavilo
 
Marcel Rebro
2015-04-01 10:29:41
Pevne verím, že v ďalších pokračovaniach sa autor zameria aj na ďalšie ochorenia súvisiace s fotografovaním a hlavne fotoportálmi : lajkofília a topkomámnia ...
 
Paulie
2015-04-01 10:40:53
príspevok od: PeCh
Pekné, ale exifikov asi pribudne. Google totiž začína zvýhodňovať vo vyhľadávaní fotografie s exifom a ideálne aj geodátami. Ak to zistia fotografi a prestanú exif odstraňovať, tak si exifici prídu na svoje .

BTW taký tatranský 52% exif nie je zlý )
...žeby ďalšia úchylka - exifília?
 
blahoslav J B Art
2015-04-01 10:57:32
príspevok od: Marcel Rebro
Pevne verím, že v ďalších pokračovaniach sa autor zameria aj na ďalšie ochorenia súvisiace s fotografovaním a hlavne fotoportálmi : lajkofília a topkomámnia ...
tak na tieto choroby sucasna medicina nepozna ucinnu liecbu
 
RasťoS
2015-04-01 11:33:16
Skôr sa ma týkajú tie sprievodné syndrómy, preto by som uvítal pokračovanie článku na túto tému. Inak, je dobre že sa tu konečne začíname venovať aj vážnejším témam.
 
Tibor78
2015-04-01 12:09:56
príspevok od: juve16
ani si netušil akú máš diagnózu
Z mojho pohladu som OK, ale pripustam, ze pokrocily fotograf sa na to uz pozera inak a nezaobera sa exifmy...Otazka potom je preco je pri kazdej foto tu pridanej exif automaticky pridany tiez? Mne to pride normalne a zaujimam sa aj dokonca o to akym telom a objektivom fotka vznikla
 
Puff
2015-04-01 12:16:08
príspevok od: fotomas
toto mi nerobte. teraz musím čistiť monitor od raňajok
Ta to budzes hnedkaj hotový,ta borovička stečie z monitora aj sama
 
juve16
2015-04-01 12:33:08
príspevok od: Tibor78
Z mojho pohladu som OK, ale pripustam, ze pokrocily fotograf sa na to uz pozera inak a nezaobera sa exifmy...Otazka potom je preco je pri kazdej foto tu pridanej exif automaticky pridany tiez? Mne to pride normalne a zaujimam sa aj dokonca o to akym telom a objektivom fotka vznikla
je to prirodzené, som na tom podobne
 
nehemah
2015-04-01 12:59:56
sa tu všetci smejete, ale poviem vám, je to na zbláznenie ...
 
Wewe18
2015-04-01 14:13:04
pobavilo mohlo by byť aj pokračovanie s ďalšími fotochorobami
 
matej.p
2015-04-01 15:38:08
A ja som si celý čas myslel, že sa to volá STANČOKFÍLIA
 
zlate.slnko
2015-04-01 16:10:45
milo napísané, ale pozor - ani pri analógovom fotografovaní sa EXIFu človek nemôže zbaviť - ja si svoje nastavenia zapisujem do zápisníka, aby som sa v budúcnosti vedela ľahšie zorientovať - šetrí mi to aj čas, aj materiál
 
lacoslav
2015-04-01 17:32:21
Pobavilo, potešilo.
Digitálny Flexaret?????
 
bonifacko
2015-04-01 18:27:39
príspevok od: Marcel Rebro
Pevne verím, že v ďalších pokračovaniach sa autor zameria aj na ďalšie ochorenia súvisiace s fotografovaním a hlavne fotoportálmi : lajkofília a topkomámnia ...
lajko, lajko, kruci, to bude niečo o psoch?
https://youtu.be/GSn1BLt80P8
 
blueModesty6
2015-04-01 21:39:49
super čítanie, pobavila som sa
 
Marek Vančo
2015-04-01 22:04:35
zaraďujem sa medzi exifotíkov. Používam plugin (extension) EXIF Viewer 2.4.2 do Chromium.

Nastavený mám takto:
{ExifViewer.CameraModel} | {FocalLength}mm f{FNumber} {ExposureTime}s | ISO {ISOSpeedRatings} | {ExposureBias}EV | {SubjectDistance}m | {ExposureProgram} | {MeteringMode} | {WhiteBalance} - {LightSource} | {SceneType} | {DateTimeOriginal} | {Software}

minimum image size: 500x500

 
fatality
2015-04-01 23:06:38
príspevok od: matej.p
A ja som si celý čas myslel, že sa to volá STANČOKFÍLIA
pozor,Stancok je diagnoza sama o sebe.. ..
 
mab
2015-04-02 17:30:59
veľmi dobre diagnostikované a podporujem ďalší vyskum uvedený u Marcel Rebro
 
Alien
2015-04-02 17:46:40
Práve som dostal psychózu zlavomatovú vdaka jednému denníku , kurna nevie niekto ako sa kupujú kupóny na francúzkom zlavomane . Seriem na to du sa vožrat.
 
vdx
2015-04-08 00:32:04
príspevok od: fatality
pozor,Stancok je diagnoza sama o sebe.. ..
a ktory robi lepsi exif - panak alebo sony a6000?
 
fatality
2015-04-08 11:36:12
príspevok od: vdx
a ktory robi lepsi exif - panak alebo sony a6000?
oly om-d 5 mark II
 
Marcel Rebro
2015-04-14 22:23:48
príspevok od: fatality
pozor,Stancok je diagnoza sama o sebe.. ..
 
fatality
2015-04-15 00:23:22
nhehe..ja som ho vymakol na nejakom ceskom serveri,uz aj tam ho mali prekuknuteho,, ..
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia