Hore

Jarná pohľadnica

Som ten typ, čo zimu pretrpí a nedočkavo čaká na prvé hrejivé lúče slnka, zvestujúce jar. Ako sa do života začnem preberať ja, tak aj prvé jarné kvety.

Hľadanie dobrého fleku

Už roky sa mi nedarí nafotiť snežienky. Najčastejšie to jednoducho nestihnem. Posledné roky sa to už zlepšuje a s kamarátmi vyrazíme do prírody. Tá vie byť k fotografovi štedrá, a neprajná. Snežienkami nešetrí, v neďalekom Rakúsku sú v lesoch koberce snežienok. Tak v čom je problém? Snežienky vykuknú medzi prvými. Stromy, kríky, tráva ešte spia a hodlajú sa prebudiť až o niekoľko týždňov. Podložie je po zime nevábne. Sama hlina, všade hnedo-šedá farba, hýbajú pestré farby. To ani nehovorím o zhnitých listoch a vetvičkach. Márne blúdite medzi miliónmi krásnych bielych kvietkov, hľadajú fotogenetické pozadie. Ta príroda je jeden veľký bordelár.

Túto jar som natrafil na super flek. Udržiavaný s dostatočným počtom snežienok, samostatných, pároch, trojiciach i veľkých skupinách. Nájdete ich na Ondrejskom cintoríne, na bratislavských Mlynských Nivach. Je to takmer v centre mesta a v rámci testovania techniky, alebo len tak, počas víkendovej prechádzky mestom, som sa tam zastavil hneď niekoľkokrát.

S novou technikou

Každú Jar beriem do prírody zrkadlovku, často si líham na zem a trápim sa s presným zaostrovaním. Toto je prvá Jar, kedy fotím s Olympusmi OM-D a neviem si to vynachváliť. Fotoaparát môžem položiť až na zem, natočiť k sebe displej a kde sa ho dotknem, tam fotoaparát zaostrí. V živom náhľade vidím ako bude fotogafia vyzerať a môžem ihneď korigovať expozíciu, či vyváženie bielej. S ľahkosťou hľadám nové uhly pohľadu. Výsledkom sú lepšie fotografie, viac zábavy pri fotení a menej špinavého oblečenia.

Do výbavy pribudol vynikajúci teleobjektív M.Zuiko 40-150/2,8 PRO, ktorý som testoval pred pár mesiacmi. Niekto hovorí, že fotografia má byť vydretá, ale ja som lenivec a Olympus ma v tom podporuje. Nepoznám kombináciu fotoparát+objektív s ktorou by sa mi lepšie fotilo. Vylepšený AF a najlepšia stabilizácia obrazu na svete, spolu s plne otočným dotykovým displejom, ma u OM-D E-M5 Mark II doslova hýčkajú. Ak k tomu pripočítam vynikajúcu obrazovú kvalitu, krásny bokeh a skvelé makro, niet sa čo čudovať mojej radosti. Dotykom na displej poviete fotoaparátu, na ktorú snežienku má zaostriť. Žiadne prekomponovávanie.

Endorfíny určite nie sú dielom len skvelej techniky, ale aj slniečka zvestujúceho Jar a podporujúceho produkciu vitamínu D.

Praktické fotenie

Olympus OM-D E-M5 Mark II (a aj ostatné OM-D) majú špeciálnu funkciu Color Creator na nastavenie farieb. Nie je to voľba obrazového profilu, ani vyváženie bielej. Skôr sa to podobá na počítačovú postprodukciu. Nový Mark II, ktorý testujem má jednu chybu, nedokážem ešte z neho vyvolať v Lightroome RAW. Preto som na ňom nastavil súčasné fotenie do RAW+JPG a snažím sa nastaviť farby tak, aby som mal JPG fotografie hotové, bez nutnosti ďaľších úprav. Color Creatorom sa preto snažím namiešať rôzne farby. Tým dosiahnem inú farebnú atmosféru, akú mám bežne na fotkách. Tu predsa nejde o farebnú vernosť, ale o emócie. Vybrané fotografie som na koniec prehnal jednoduchým “vylepšovačom” Snapseed.

S dobrým svetlom

Krásny trs snežienok, pod stromy sa ale nedostalo slniečko, ktoré by fotke dodalo lepšiu svetelnú atmosféru. Snežienky sú naviac oprskané hlinou.


Nepriaznivé svetelné podmienky a aj menej estetické prostredie, môže prekryť radikálnejší postprocesing. V programe Snapseed mi trvala úprava tejto fotografie zhruba 30 sekúnd.


Fotenie snežienok nie je obtiažné. Nevyžaduje špeciálnu techniku. Nemusíte mať ani zrkadlovku, ani CSC s makroobjektívom. Dobré zábery nafotíte aj s kompaktom, ak má dlhší objektív. Teleobjektív je charakteristický úzkym uhlom záberu, ktorým eliminujete rušivé pozadie. Naviac má aj menšiu hĺbku ostrosti, ktorá ešte viac rozostrí pozadie. Na ňom snežienky ale aj iné kvety, krásne vyniknú.

Väčšina z vás má zrkadlovku alebo CSC fotoaparát. Výhodou je, ak vlastníte teleobjektív, stačí úplne obyčajný, základný model. Nedokážete ním fotiť drobné detaily, ale celé trsy snežienok áno. Základom dobrého receptu na fotenie kvetov je potlačiť rušivé pozadie. Povedali sme si, že teleobjektív je na to ideálny. Fotiť môžete aj základným zoomom, seťákom. Či jedným, alebo druhým, vyzoomujte ho na najdlhšie ohnisko (najužší uhol záberu). Zvoľte program A/Av a nastavte nízku clonu (podľa svetlnosti objektívu f/2,8 - 6,3).

Fotoaparát tesne pri zemi, teleobjektívom s malou hĺbkou ostrosti eliminujem rušivé pozadie.


Druhým dôležitým elementom je presné zaostrenie. Nemusíte mať ostré všetky snežienky, ktoré máte na fotke. Stačí aj jediná. Musíte ju ale starostlivo vybrať. Mala by to byť dominantná snežienka, väčšinou v popredí. Vyskúšať môžete al aj fotenie na väčšiu vzdialenosť pomedzi iný trs snežienok.

Sledujte pozadie, fotografia môže byť zaujímavejšia, ak preostríte ďalej.


Fotoaparát položte čo najnižšie, kľudne až na zem. Tak sa vám do pozadie nedostane to čo je relatívne blízko a mohlo by pôsobiť rušivo.

Technicky máme všetko v poriadku, ale fotografie by boli nezaujímavé bez dobrého svetla. To korunuje vaše snaženie. Kvety všeobecne vyniknú v protisvetle, ktoré ich krásne prežiari. Dobré je, ak je slnko už nižšie na oblohe, čo v tomto ročnom období je už okolo 15-tej hodiny. So svetlo súvisí aj vnímanie pozadie. To je veľmi dôležité! Hľadjte kontrast, tak aby kvety na pozadí vynikli.

Ak nemáte k dispozícii protisvetlo, fotografujte pri mierne zamračenom pozadí, tak aby bolo svetlo mäkké. Bez protisvetla ale musíte starostlivejšie vyberať pozadie, aby fotografovaný kvet vynikol.

Tri fotografie snímané v protisvetle. Posledné dve dokazujú, že  protisvetlom vyniknú kvety snežienky aj na svetlejšom pozadí.

Extrémne protisvetlo, pri nom vzniká silueta.

Záver

Sezóna snežienok končí, tento článoče bude preto aktuálnejší opäť o rok. Recept v ňom je však univerzálny a môžete ho aplikovať aj na iné kvety, ktoré na svoje prebudenie ešte len čakajú. Podľa rovnakej receptúry som túto jar nafotil aj následujúca zábery. Niektoré sú z prírody, iné zo sídliskových kvetinových záhonov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Alien
2015-03-30 09:51:42
čvo že to nieje zamknuté ??
 
fotografik
2015-03-30 09:52:03
Pohľadnice sú veľmi pekné.Naštarovali ma,aby som aj ja začal niečo fotiť Potešilo ma pozitívne hodnotenie Olympusov OM. Nikdy som foťák inej značky ani nemal. OM E10 som si kúpil v jeseni 2014,takže ešte som s ním veľa nenafotil
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-30 10:01:32
príspevok od: Alien
čvo že to nieje zamknuté ??
Je to blog, nie fotoskola, aj ked som si neodpustil spon ciastocne to zobraz ako navod.
 
Alien
2015-03-30 10:09:36
príspevok od: Karol Srnec
Je to blog, nie fotoskola, aj ked som si neodpustil spon ciastocne to zobraz ako navod.
OK, fajn článok, výklopný display je fajn "škoda že ho nemám" a kontrast medzi popredím a pozadím nie je na škodu. Fajn že ide jar zima je na kosu a teším sa na snežienky.
 
Krtko fotografom
2015-03-30 11:18:43
Karol, v clanku pises: "Dotykom na displej poviete fotoaparátu, na ktorú snežienku má zaostriť". Chcem sa ta opytat, ktoru z tych dvoch funkcii vyuzivas, resp. sa ti vidi lepsia? Dotykom len zaostrit, a "cvaknut" normalne so spustou, alebo dotykom zaostrit a "sam cvakne"?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-30 11:30:55
príspevok od: Krtko fotografom
Karol, v clanku pises: "Dotykom na displej poviete fotoaparátu, na ktorú snežienku má zaostriť". Chcem sa ta opytat, ktoru z tych dvoch funkcii vyuzivas, resp. sa ti vidi lepsia? Dotykom len zaostrit, a "cvaknut" normalne so spustou, alebo dotykom zaostrit a "sam cvakne"?
Pouzivam len zaostrenie. Chcem vylucit roztrasenie fotoaparatu.
 
blahoslav J B Art
2015-03-30 17:38:49
príspevok od: Krtko fotografom
Karol, v clanku pises: "Dotykom na displej poviete fotoaparátu, na ktorú snežienku má zaostriť". Chcem sa ta opytat, ktoru z tych dvoch funkcii vyuzivas, resp. sa ti vidi lepsia? Dotykom len zaostrit, a "cvaknut" normalne so spustou, alebo dotykom zaostrit a "sam cvakne"?
da sa aj tak, ze nastavim oneskorenie samospuste, napr. 2 sek. alebo 12 sek. (je mozne aj uzivatelsky nastavit interval), dotykom zaostrim a exponuje sa az po oneskoreni ... tym predchadzam rozstraseniu ... toto pouzivam, ked sa mi nechce vytahovat z vaku a pripajat kablovu spust
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované