Hore

Neľutujem jedinej vymazanej fotky

Neľutujem ani jednu fotku, ktorú som nafotil a vymazal, pretože sa nepodarila. Sú rovnako dôležité ako tie, ktoré sa vydarili. Pri každom stlačení spúšte sa učím. Niekedy viem, že som urobil chybu práve v tom okamihu, či krátko po ňom, kontrolujúc výsledok na displeji fotoaparátu. Zvyšok sa ukáže v počítači pri triedení.

Dôležité je zistiť, čo treba spraviť nabudúce, aby sa chyba neopakovala. Pri triedení si všímam to čo funguje i to čo nefunguje. Posudzujem technickú a umeleckú zložku fotografie. K tej technickej patrí posúdenie kvality z hľadiska ostrosti, DOF, šumu, presnosti expozície, vyváženia bielej. Tu mi pomáha aj EXIF. Vďaka chybám spoznávam možnosti a limity techniky a aj tie svoje. Prečo je fotka neostrá, prečo ten šum, akoby sa dala vylepšiť expozícia? Spoznávam tu možnosti techniky, ale i samého seba.

V určitom momente začnete produkovať menej technických chýb. Len raz za čas sa vám stane, že sa niečo nepodarí. Zvládli ste remeselnú stránku fotografie. To býva sprevádzané aj zlepšením kompozície. Budete komponovať lepšie, presnejšie, intuitívnejšie. O to viac si budete kompozičné chyby všímať. Niektoré kompozície nie sú chybné, len iné sú ešte lepšie. Stále je čo zlepšovať. Viac si všímam maličkosti, drobné detaily, ktorými sa snažím priblížiť k dokonalosti.

Zmenší sa počet fotiek, ktoré vymažete? Dúfam, že nie. Zmenší sa tým počet zlých fotiek, vaše nároky na celkovú kvalitu vzrastú a do koša poputujú fotografie, ktoré by nejeden začínajúci fotograf považoval za výborné.

Tretí level vymazávania je, keď začnete byť na seba veľmi prísny. Už vám nebude stačiť, že fotografie sú technicky kvalitné a bez chýb v kompozícii. Dosiahli ste úroveň, kedy váš počítač neopustí zlá fotografia.
Dobrá avšak neznamená vynikajúca. Ako pokročilý fotograf urobíte za rok len pár vynikajúcich fotiek. Niektorí tvrdia, že len pár za život. Tretí level nie je súdený každému. Tu je potrebný talent, um a veľa vloženej energie. Nebuďte smutní, ak sa do tretieho levelu nedostanete. Fotografovanie nie je o tom, aby každý siahal na najvyššiu métu. To je na fotografii fantastické, že má veľa podôb a dobre ju môžete robiť aj bez veľkých umeleckých ambícií. Aj “neumelecké” motívy, ako rodinné fotky a fotky z dovolenky môžete nafotiť kvalitne.

Späť k vymazávaniu. Už možno tak vymazávať ani nebudete. Pri fotení budete náročnejší, vlastne toho nafotíte oveľa menej. Vzrastie vaša sebadisciplína a bude pre vás menej ťažké nestlačiť spúšť. Vymazávať budete menej. Nastáva čas archivácie a piplania sa s najlepšími zábermi. Von už len tak hocičo nevypustíte. Sem som sa však ešte nedostal (a asi ani nedostanem).

Človek sa učí na vlastných chybách, mal by sa však aj na vlastných úspechoch. Chybou je vymazávať fotky bez rozmyslu, bez toho aby sme sa z nich poučili. Dôležité je aj z fotiek pochopiť, čo funguje a tento recept použiť aj neskôr, či ho dokonca vylepšiť. Dovolím si pozmeniť nespočetne krát omieľané “Čo nás nezabije, to nás posilní” na “Čo nám nezničí fotoaparát, to nás posunie ďalej”.

Vyťažte aj z neúspechov maximum. Kôš je najlepší priateľ  fotografa a oplatí sa v ňom prehrabávať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Kamil Škvarka
2015-05-29 08:29:47
Ja by som sa chcel spytat... fotim do raw,po vyvolani do jpg raw mazem. Uz davno by som mal plny disk. Rawko sluzi,aby som si sam co najlepsie podla svojich moznosti vyvolal fotku. Tak naco potom este skladovat to raw?
 
caretatra
2015-05-29 08:40:51
Lebo o rok sa Ti to "pôvodné vyvolanie" už nemusí páčiť a chcel by si raw "vyvolať" opäť. (čo ja robím bežne)

Alebo preto, že novší softvér môže "vytiahnuť" z raw-u viac informácií. Je napríklad veľký rozdiel medzi Lightroom 3 a Lightroom 5 (novší je o dosť lepší - to je aspoň moja osobná skúsenosť).
 
Mamarcel
2015-05-29 08:51:39
Pre dalsie upravy napriklad, moznost rovnaku fotku upravit na milion sposobov kedykolvek aj po roku. Samozrejme rawy si nechat len tie najlepsie s ktorymi pocitas ze by si ich v buducnosti este vyuzil. A raz za cas spravit velke mazanie raw suborov, povyhadzovat tie ktore uz urcite nebudes potrebovat alebo ich nevyuzijes ci. Casom sa clovek zlepsuje a nadobuda nove skusenosti a aj zo starsich raw sa daju s novymi skusenostami vytiahnut este lepsie fotky. Ja si nechavam rawy vsetky lebo som lenivy vymazavat, porobim si najdolezitejsie fotky do jpeg a raz za rok pomazem aj zbytocne rawy. A kolkokrat najdem potencial v rawoch ktore by som kedysi hned vymazal a vzniknu zaujimave fotky alebo to pouzijem na doplnenie k serii fotiek. Drzat vsetky rawy je narocne na priestor disku a zalohy na externe disky takisto, uz musim aj ja zacat castejsie mazat a byt prisnejsi...
 
JohnNewton
2015-05-29 09:31:42
príspevok od: Kamil Škvarka
Ja by som sa chcel spytat... fotim do raw,po vyvolani do jpg raw mazem. Uz davno by som mal plny disk. Rawko sluzi,aby som si sam co najlepsie podla svojich moznosti vyvolal fotku. Tak naco potom este skladovat to raw?
Disk dnes nestojí veľa, a mať foto na jednom disku bez zálohy na externom je veľké riziko. A vtom prípade je lepšie zálohovať RAW z dôvodov ako popísal caretatra.
 
alexmenti
2015-05-29 09:44:13
Myslím si, že záleží aj na tom, že cca koľko snímok urobí človek napríklad za jeden mesiac. Niekto možno len pár desiatok záberov, ale niekto stovky, ba až tisíce. U mňa to kolíše väčšinou od 100 do 1000 a keďže fotím do RAW (jedna snímka takmer 40MB), tak je nevyhnutné mazať. Nikdy to však nerobím priamo vo foťáku, aj keď je evidentné, že záber je zlý, ale až po transporte do PC. A keďže zatiaľ mám k dispozícii "iba" Zoner, tak si nechávam aj tie, o ktorých si myslím, že sa s nimi bude dať pohrať v budúcnosti napr. v PS, alebo Lightroome.
Samotný článok je zmysluplný, páčila sa mi najmä časť, kde sa píše o potrebe sa učiť na vlastných chybách, hlavne prostredníctvom pokazených a zlých záberov....
 
seifi
2015-05-29 12:44:16
príspevok od: caretatra
Lebo o rok sa Ti to "pôvodné vyvolanie" už nemusí páčiť a chcel by si raw "vyvolať" opäť. (čo ja robím bežne)

Alebo preto, že novší softvér môže "vytiahnuť" z raw-u viac informácií. Je napríklad veľký rozdiel medzi Lightroom 3 a Lightroom 5 (novší je o dosť lepší - to je aspoň moja osobná skúsenosť).
a raw je aj dôkazový materiál, že jpg je tvoje
 
seifi
2015-05-29 12:48:37
a ďalšie mazanie po roku, po piatich; ... iný pohľad, predtým som myslel, že sa ešte zídu, ale po 5 rokoch vidím, že som nechával fotografie, ktorých sú milióny a z týchto tu už nedám von nič; alebo sú duplicitné fotografie s malými odchýlkami, vtedy som si nevedel vybrať, dnes viem, čo nechať, čo vyhodiť ...
 
caretatra
2015-05-29 14:08:21
príspevok od: seifi
a raw je aj dôkazový materiál, že jpg je tvoje
presne tak...
 
matoxxx
2015-05-29 16:44:47
nesuhlasím ,rád sa hrabem v niekolkoročných fotkách a niečo zaujímavé občas nájdem,vymazat fotky možem hocikedy.
 
landov
2015-05-29 18:06:55
Hrabat sa v nich sice da, ale pokial ich su tisice, tak sa to po chvili zvrhne na zufale bludenie
 
orim
2015-05-29 20:43:05
Karol: Všetko pekné, len ten nadpis: "Neľutujem jedinej vymazanej fotky" ?
Neľutujem koho čo? (ani) Jedinú vymazanú fotku.
Takže správne je to, prosím pekne, takto:
Neľutujem jedinú vymazanú fotku
-*koniec hlásenia*-
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované