Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Fotografovanie mesiaca

Vlad
Vlad 2009-08-07 10:44:55+02
Ahojte, manželka pozerala na Mesiac cez ďalekohľad a spýtala sa, či sa dá odfotiť. Mám Panasonic FZ 50, som si vedomý vyššieho šumu ako profi prístroje. Urobil som pár fotiek zo statívu, dokonca mám Jupiter i s jeho mesiacmi. Tak mi napadlo, aký aparát a objektív (y) by bolo treba na nejaké lepšie foto ako urobím FZ 50? Dá sa prípadne zrkadlovka prišróbovať na nejaký teleskop? Je mi jasné, že vrchná cenová hranica je určite neskutočná. Som však zvedavý, či by bolo treba predať dom a manželku do otroctva, alebo sa to dá na zariadiť bez toho? Skúšal už niekto z vás takúto fotografiu?
 
bacil2
2012-05-06 01:18:47+02
...tak som ho cvakol cvične asi o 23:00...na 1V1-ku (f = 2,7x300mm)...teda nič moc to neni, ale ďalekohľad nemám a do rána sa mi stejne nechce čakať
 
Paulie
2012-05-06 08:28:26+02
príspevok od: bacil2
...tak som ho cvakol cvične asi o 23:00...na 1V1-ku (f = 2,7x300mm)...teda nič moc to neni, ale ďalekohľad nemám a do rána sa mi stejne nechce čakať
To na prvej fotke je čo za ufo?
 
bacil2
2012-05-06 09:07:08+02
príspevok od: Paulie
To na prvej fotke je čo za ufo?
to je hajzlová rúra pridrátovaná na mydlovú krabičku... z diaľky to vyzerá skoro ako nikon
 
neXor
2012-05-06 11:14:33+02
Nechcem nikoho sklamať, ale zdanliva uhlova veľkosť Mesiaca bola cca 33' (najďalej od Zeme má cca 29') a to, že včera bol najbližšie za pár rokov je úplne nepozorovatelne (pre amatérov). Oveľa viac zdanlivu veľkosť ovplyvňuje jeho poloha na oblohe, ked je nízko na obzore, vznikne krásny farebný Mesiac (červený, oranzovy a pod.) a mnohokrát sa zdá byť oveľa vacsi ako v skutočnosti je.
 
01pralinka
2012-05-06 15:10:58+02
príspevok od: neXor
Nechcem nikoho sklamať, ale zdanliva uhlova veľkosť Mesiaca bola cca 33' (najďalej od Zeme má cca 29') a to, že včera bol najbližšie za pár rokov je úplne nepozorovatelne (pre amatérov). Oveľa viac zdanlivu veľkosť ovplyvňuje jeho poloha na oblohe, ked je nízko na obzore, vznikne krásny farebný Mesiac (červený, oranzovy a pod.) a mnohokrát sa zdá byť oveľa vacsi ako v skutočnosti je.
presne tak, videla som ho vychadzat a bol kraasny obrovsky s cervenkastym nadychom. bola som ohurena a v plane som mala vyfotit ho s TN hradom, tak som cakala, kym prejde vyssie po oblohe. a to bola chyba. Normalne ze sa zcvrkol ,(
 
Fillko19
2013-11-13 11:08:44+01
príspevok od: Vlad
Ahojte, manželka pozerala na Mesiac cez ďalekohľad a spýtala sa, či sa dá odfotiť. Mám Panasonic FZ 50, som si vedomý vyššieho šumu ako profi prístroje. Urobil som pár fotiek zo statívu, dokonca mám Jupiter i s jeho mesiacmi. Tak mi napadlo, aký aparát a objektív (y) by bolo treba na nejaké lepšie foto ako urobím FZ 50? Dá sa prípadne zrkadlovka prišróbovať na nejaký teleskop? Je mi jasné, že vrchná cenová hranica je určite neskutočná. Som však zvedavý, či by bolo treba predať dom a manželku do otroctva, alebo sa to dá na zariadiť bez toho? Skúšal už niekto z vás takúto fotografiu?
Viem, že to je už "trošku" neskoro na odpoveď, ale možno niekomu inému trošku pomôže =) ak máte dalekohlad, tak oveľa lepšie je fotiť s ním pomocou "upravenej" webcamery nakoľko webcamera má oveľa vačší crop faktor ako kompakty, nehovoriac zrkadlovky, to znamená, že priblíženie bude oveľa väčšie (úmerné crop faktoru použitého snímača). Samozrejme nepoužijem obyčajnú webcameru za 10e, ale takú, ktorá ma paradoxne CCD snímač, NIE CMOS!! Webcamery vybavené CCD snímačom sú vhodnéjšie na astrofotografovanie. Ja konkrétne som použil Logitech Quick Pro 9000, v tej dobe, ked som ju kupoval stála cca 90e, ja som ju zohnal z bazáru za 25e. Takže určite nieje potrebné predať dom aj manželku =) A nakoniec jej úprava spočíva v ostránení optiky webcamery, aby mohol byť obraz premietaný z ďalekohladu priamo na senzor webcamery a jej upevnení na vybraný ďalekohlad/teleskop. Malá ukážka ( fotka vznikla bez akéhokoľvek zdĺhavého babrania sa, len sa pripevnila "webka" nasmeroval teleskop a fotka je na svete):

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/411886/nieco-z-mesiaca-doostrena/
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2014-08-18 15:29:53+02
príspevok od: mato.draho
Presne tak... Samotný spln nie je až tak fotogenický, silné plošné svetlo nedá vyniknúť kráterom.
Prikladám foto z 28.4.2012, Maksutov 1100mm.
no ved prave, dnes rano som skusal daco s tvojim Maksutov 1100mm, zistil som ze manualne ostriť a počitat s pohybom po oblohe pri tak extremnom ohnisku nieje žiadna sranda. No poskušam dalej, je to strasne citlive na jemne pohnutie a to som daval 10 sec samospušt na utrasenie ako ty.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()