Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Ostriace body

buliak
buliak 2010-05-15 21:36:20+02
Tí, ktorí ste skúsenejší, poraďte, načo viacej ostriacich bodov, lebo aj tak vo všeobecnosti a prakticky sa ostrí na stred čiže na jeden. U panningu je to trošku iné, tam je potreba snáď viacej bodov, ale 11 alebo ešte viacej sa mi zdá trochu zbytočné. Vysvetlite mi, k čomu je potreba viacej ostriacich bodov. O.i. mne stačí jeden max. tri. Ďakujem za radu a vysvetlenie.
 
bear
- moderator
2010-05-17 07:44:41+02
Ostrenie na stredovy bod a prekomponovanie nie je spravna cesta. Je to pomocka z cias, ked nas limitovala technika (1 zaostrovaci bod, alebo manualne zaostrovanie na stred so split-prism matnicou). Pri kratsich ohniskach a malej hlbke ostrosti to nie je spolahliva metoda.
 
javelin
2010-05-17 08:38:07+02
Debata o ničom....:)))...Ja fokusim na stred a mám ostré všetko....niekto nemá ostré všetko......a ????....čo sme vyriešili.....že sme radšej neriešili...:))))
 
duroslav
2010-05-17 09:52:33+02
príspevok od: javelin
Debata o ničom....:)))...Ja fokusim na stred a mám ostré všetko....niekto nemá ostré všetko......a ????....čo sme vyriešili.....že sme radšej neriešili...:))))
Kúpil si si kompakt, že máš všetko ostré? :-)
 
dodo_bb
2010-05-17 10:50:16+02
príspevok od: javelin
Debata o ničom....:)))...Ja fokusim na stred a mám ostré všetko....niekto nemá ostré všetko......a ????....čo sme vyriešili.....že sme radšej neriešili...:))))
No vidíš - niekto má všetko ostré a niekto nemá všetko jasné... Táto debata bola určená tomu druhému. Mala aspoň trošku racionálne jadro na rozdiel od neustálych omieľaní, čo kúpiť či nekúpiť a za čo a kde najlacnejšie... Zakladateľ fóra asi aj fotí a snaží sa o zlepšenie a to si tu skutočne treba ceniť :-))))) Ale oceňujem, že si mu hneď nešľahol dokonale zaostrené ovečky :-))))
 
javelin
2010-05-17 12:54:59+02
príspevok od: dodo_bb
No vidíš - niekto má všetko ostré a niekto nemá všetko jasné... Táto debata bola určená tomu druhému. Mala aspoň trošku racionálne jadro na rozdiel od neustálych omieľaní, čo kúpiť či nekúpiť a za čo a kde najlacnejšie... Zakladateľ fóra asi aj fotí a snaží sa o zlepšenie a to si tu skutočne treba ceniť :-))))) Ale oceňujem, že si mu hneď nešľahol dokonale zaostrené ovečky :-))))
Ovečky sa chodia pozrieť zo zásady len na kupujúceho , ktorý sice už vie že kupuje , ale ešte nevie čo a čaká že mu to poriešime...a ešte nemá tolko chochmesu pogúúgliť, ako sme to už jeho ix predchodcom poriešili...:)))))
 
javelin
2010-05-17 13:01:45+02
príspevok od: duroslav
Kúpil si si kompakt, že máš všetko ostré? :-)
Ne....kúpil som značkové nože ,čo režú v Telešopingu klince...a zavolal som yhneď a dostal som malý nožik úúúplne zadara...:)))))))
 
patrik.murárik
2016-04-20 10:05:59+02
Ahojte, nedávno som si všimol taku vec, keď som zapol automatiku aby som videl aké parametre si foťák nastaví tak v hladáčiku sa rozsvietilo viac zaostrovacih bodov .. no ked fotim na manualne alebo polo tak mi ide posuvať len jeden zaostrovaci bod
Teda je to len moj anevedomosť a da sa to aj v manualne využivať viac bodov alebo to dokaže len automatika ?
foťák je nikon d5100
 
duroslav
2016-04-20 10:30:08+02
nedá
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-04-20 10:49:49+02
príspevok od: patrik.murárik
Ahojte, nedávno som si všimol taku vec, keď som zapol automatiku aby som videl aké parametre si foťák nastaví tak v hladáčiku sa rozsvietilo viac zaostrovacih bodov .. no ked fotim na manualne alebo polo tak mi ide posuvať len jeden zaostrovaci bod
Teda je to len moj anevedomosť a da sa to aj v manualne využivať viac bodov alebo to dokaže len automatika ?
foťák je nikon d5100
Samozrejme to ide. Vyberat si mozes jeden bod, alebo to nechas na fotak, ktory pouzije body ktore uzna za vhodne. Mas to v navode na strane 42. Automatika ti ukazuje viacero bodov naraz, pretoze viacero bodov pokryva rovnaku zaostrenu vzdialenost. Pokrocily uzivatel dava prednost zaostrovaniu jednym bodom, pretoze ho vie presne umiestnit.
Fyzicky je nemozne zaostrit roznymi bodmi naraz na rozne vzdialenosti.

http://www.nikonsupport.eu/europe/Manuals/D5100/D5100RM_Sk_02.pdf
 
patrik.murárik
2016-04-20 11:44:45+02
nemyslel som na viacero smerov ale napr. 2-3 vedla seba a tym zaostri väčšiu plochu
 
duroslav
2016-04-20 12:11:00+02
Väčšiu plochu si môžeš nastaviť pri ostrení cez LiveView (teda nie som si na 100% istý, či to funguje aj na D5100).
Vyššie rady D810, D750, D4s majú tzv. "group mode" pre AF kde sa používajú aj susedné body, ale to sa zase D5100 netýka a hlavne na to treba mať hustejšie pokrytie AF bodmi aby to malo zmysel.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-04-20 13:17:06+02
príspevok od: patrik.murárik
nemyslel som na viacero smerov ale napr. 2-3 vedla seba a tym zaostri väčšiu plochu
To ma az najnovsia generacia poloprofi a profi DSLR, okolo stredoveho sa vytvori skupina 4 dalsich bodov.
 
TomasTuris
2016-04-21 22:44:25+02
príspevok od: bear
Ostrenie na stredovy bod a prekomponovanie nie je spravna cesta. Je to pomocka z cias, ked nas limitovala technika (1 zaostrovaci bod, alebo manualne zaostrovanie na stred so split-prism matnicou). Pri kratsich ohniskach a malej hlbke ostrosti to nie je spolahliva metoda.
Prečo vravíš, že pri kratších ohniskách?
 
bear
- moderator
2016-04-22 07:13:03+02
príspevok od: TomasTuris
Prečo vravíš, že pri kratších ohniskách?
Pri kratsich ohniskach je obycajne prehnutie roviny ostrosti najvyraznejsie a casto dokonca do opacneho smeru ako je pri technike zaostri a prekomponuj ziaduce.
 
TomasTuris
2016-04-26 21:42:03+02
príspevok od: bear
Pri kratsich ohniskach je obycajne prehnutie roviny ostrosti najvyraznejsie a casto dokonca do opacneho smeru ako je pri technike zaostri a prekomponuj ziaduce.
Mne to potom došlo.
Samozrejme, že keď je objekt od teba ďalej, tak pri prekomponovaní nakláňaš v praxi rovinu ostrosti o menší uhol - teda často v prípade použitia dlhšieho ohniska...

A kam je ako žiadúce? Podľa mňa nikam.

Aj keď mám 6D, sám som začal používať aj krajné body, v prípade, že fotím napr. vonka a je dobré svetlo.
Už aby vydali 6D2.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()