Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Nikon vypalene pixely - problem/otazka?

philips
philips 2010-10-14 11:24:49+02
Zdravim Vas, chcem len upozornit na problem, mam nikon d80 a objavili sa mi vypalene pixely, poslal som, senzor sa premapoval, vsetko ok, potom sa to stalo znovu a potom znovu,takze tretia vada ta ista, fotak v zaruke, reku nech mi vratia peniaze, prve komplikacie boli ze prvykrat som to daval reklamovat este cez firmu GSMobile a na reklamacnej fakture nebolo logo nikonu, takze nay,kde som pristroj kupoval, mi to neuzal, hovorim si ze dobre, napisem do nikonu ved musia mat zaznam o mojom fotaku nech mi poslu . Nikon neodpisoval, tak som poslal na iny nikonacky mail, konkretne na nikon@nikon.cz a na reklamace@nikon.cz z jedneho mi prisla faktura ktoru som chcel, z druheho vyjadrenie ze je im luto, ale vypalene pixely nie su vyrobna vada ale vznikaju casom....takze kto ma nikon a vzniknu mu po uplynuti zarucnej doby vypalene pixely, ma smolu, premapovanie stoji 500 kc. oficialne vyjadrenie co mi poslali : Toto vyjádření se vztahuje na jev stále svítících nebo stále temných bodů ve výsledném obraze při nastavení nízkých citlivostí a krátkých časech snímání, které jsou způsobené seskupením vadných jednotlivých pixelů snímače. Nejedná se tedy o jev známý a nazývaný jako "digitální šum" při dlouhých časech závěrky a použití nastavení vyšších citlivostí. Postupné objevování stále svítících, popřípadě temných bodů v obraze digitálního snímače není způsobeno vadným snímačem, ale jeho přirozeným stárnutím zapříčiněným způsobem použití a vlivem přírodních sil, které nemůže výrobce ovlivnit. Celkový počet vadných pixelů a kvalitativní úroveň jejich odstranění je dána interní normou výrobce, která odpovídá požadovaným nárokům na výstupní kvalitu obrazu jednotlivých modelů. Tato vlastnost je upravována pomocí servisního software jak při výrobě fotoaparátu, tak během jeho provozu. Pokud lze jednotlivé body odstranit programovou úpravou, stejně tak jako u nového snímače při výrobě fotoaparátu, pak se nejedná o vadu snímače ve své podstatě. V tomto případě je požadavek na výměnu snímače, popřípadě výměnu fotoaparátu, neopodstatněný. V rámci platné záruční doby je odstranění jednotlivých vadných bodů na snímači prováděno zdarma a většinou na počkání. V případě, že náhodné uspořádání vadných pixelů způsobí výsledný svítící nebo temný obrazový bod, který nelze odstranit pomocí software dodávaného výrobcem, je snímač v záruční době bezplatně vyměněn. Softwarová oprava nebo případná výměna snímače po záruční době je prováděna jako placená služba. Podla mna je nefer ze nikde nemaju uvadzane ze takato vada nastava a nie je brana ako normalna, ktoru je mozno po reklamacii vratit. otazka teraz je, nay nevie o tom ze nikon to neuznava, pretoze mi povedali ze ak mi odpisu z nikonu a poslu fakturu ze mi vratia peniaze. Otazka je, mam to ist aj tak vracat? Nay to bude asi aj tak vracat nikonu,nie? takze sa dozvedia ze to neplati a vratia mi to znova? alebo co si myslite.dakujem za odpovede.
 
DynamicS
2010-10-15 18:14:45+02
Asi si to len nepochopil, kedze pouzil dost zaludny slovosled. Ale myslene tym bolo, ze by ti to mohlo premapovat pixely, ktore su spravne = degradacia obrazu :)
Napisal to divne kazdopadne.
 
TTL
2010-10-15 20:53:10+02
V servise Nikon v Bruseli chceli za premapovanie senzora 69 Eur bez DPH :) Ak to v Prahe robia za 500 ceskych, tak sa necudujem ze maju trochu iny postoj.
 
majkyke
2010-10-20 14:32:24+02
príspevok od: illusion
bol som v Nikone v Prahe osobne a spravali sa ku mne a mojej D80 tak, ako k panovi s D3 predo mnou, ktory ju tam dosiel vycistit, ziadne rozdiely sa nerobia. A vobec by som nebol prekvapeny, keby si za servis tohto skla zaplatil v pozarucnej oprave viac ako za setak. Oprava mercedesu neni lacnejsia ako oprava Felicie ...
Mozno preto ze si tam bol osobne,ja mam ine skusenosti,a staci si precitat par for na webe a zistis ze to nie az take ruzove s ich pristupom.
Samozrejme ze oprava mercedesu je vzdy drahsia,ale je aj iny pristup k zakaznikovi ako v skodovke k majitelovi felicie,ale to plati len pri autach,v Nikon servise v prahe nie. A ide o to ze objektiv bol v zaruke,to ze nie je vyplneny zarucny list nie je dovod na neuznanie zaruky,toto plati vsade inde,len v Prahe nie. A to som este nespomenul ze najprv som tam volal,a vsetko som si overoval,pani pri telefone povedala ze to nie je problem,nech ho poslem,oni ho opravia v zaruke samozrejme.Realita je vsak ina.
 
Flodur
2010-10-20 15:21:57+02
Ludia, to nie je len o Nikon servise v Prahe, ale celkove o Nikone a Slovensku.
Pozrite si stranku: http://europe-nikon.com/ a kto ma dobre oci a nejake IQ, tak pochopí. Uz tam chýba len Burkina Faso...
 
misssko
2012-02-06 00:26:02+01
príspevok od: FaFSn
Na jednom fóre som našiel článok :

Přemapování senzoru zrcadlovek Canon/Nikon
Publikováno Autor: Michal Grosman on 25. 10. 2008 v kategorii Postupy a návody a Technologie. Tags: AWH, Canon, Chip, Death pixels, EOS, Hot pixels, Liveview, Mrtvé body, Přemapování senzoru.



EXTRA - V následujícím článku se dozvíte, jak si doma snadno a jednoduše, během necelé minuty přemapovat mrtvé a “horké” pixely přímo v zrdcadlovkách Canon EOS a nebudete se tak muset spoléhat na servis a dávat svůj fotoaparát z ruky, nebo muset stále používat pomocné programy, které toto řeší až postprocesingem! Soudruzi Japonci udělali zřejmě někde chybu, protože vše je tak snadné! Nebo že by to byl záměr, kdo ví?


Co je to vlastně ten “horký”/”mrtvý” pixel?

Jsou to jednotlivé buňky senzoru fotoaparátu, které se zkrátka z důvodu složitosti výrobního procesu nepovedly a vykazují odlišné chování od ostatních… klasický mrtvý pixel je barevný/černý bod, který je vidět při expozici libovolným časem a s libovolnou hodnotou ISO, na rozdíl od toho “hot pixel” je bod, který je výrazněji vidět až při delších časech a vyšších hodnotách ISO při expozici. Barva tohoto bodu závisí na tom, který pixel z trojce RGB je poškozen a jasnost od míry jeho poškození - takovýto pixel pak sám generuje elektrický náboj vlastním zahříváním během expozice. Černý pixel se může vyskytovat naopak při nemožnosti elektrický náboj z něho načítat, jejich počet se ovšem nemění a jsou odhaleny a přemapovány již z výroby.

Mám takovéto pixely ve svém fotoaparátu?

Velmi pravděpodobně ano, ale jsou od výroby z procesu tvorby obrazové informace vyřazeny a dopočítávají se z okolních bodů senzoru. Používáním fotoaparátu se ovšem může počet hot pixelů zvýšit a to především používáním aktuálně velmi oblíbené funkce livewiev, při které dochází k degradaci obrazového senzoru daleko rychleji, než při běžné expozici.

Jak hot a mrtvé pixely na svém fotoaparátu najdu?

Nastavte na svém přístroji manuální expozici(režim M) navolte expoziční čas na 1s a ISO na 200-400, expozici provedeme s krytkou(toto nastavení je ideální na odhalení hot pixelů pro všechny digitální zrdcadlovky). Nezapomeňte vypnout redukce šumu, i přesto, že na zobrazení hot pixelů prakticky vliv nemají… tedy budeme exponovat tmavý snímek, kde jsou hot pixely nejlépe vidět, jakožto jasné body, které vidíte na výsledné fotce, respektive pokud je vidíte máte problém právě s hot pixely. Neplést s na toto nastavení již všudypřítomným šumem, tj. jemným barevným zrněním senzoru, které je běžné a z principu neodstranitelné.

Jak na to?

Velmi jednoduše! Sám jsem člověk který si pokud to jde udělá rád sám, než dávat svůj aparát z ruky někam, kde ani netušíte jak s ním bude zacházeno… Všichni, Canonisté co byli s přemapováním senzoru v servisu se teď jistě chytnou za hlavu A teď si již popíšeme postup jak hot pixely z fotografií odstranit, tj. přemapovat! Budeme potřebovat jen krytku šachty těla(krytku) a časomíru… Fotoaparát by měl neměl být Z těla zrdcadlovky sejmeme objektiv a nasadíme místo něj na šachtu krytku, následně dle typu fotoaparátu v menu aktivujeme funkci ručního čištění senzoru pro manuální odstranění prachových nečistot z povrchu senzoru a potvrdíme dialog(uvnitř těla dojde k sklopení zrcátka a otevření závěrky), od potvrzení dialogu vyčkáme 30s a fotoaparát vypneme… toť vše!!!

K aktivaci funkce přemapování dojde při dodržení času aktivace funkce manuálního čištění cca 28-32s a jen s uzavřenou šachtou přístroje.

Po přefocení testovacího snímku zjistíme, zda hot pixely zmizely a případně postup opakujeme, některé hot pixely se “chytnou” až při opakovaném přemapování. Rovněž doporučuji přemapovávat přístroj jen pokud je “vychladlý” a nebylo s ním několik minut fotografováno, respektive teplota senzoru souvisí s počtem pixelů, které budou případně z tvorby fotky vyřazeny… čím více se těsně před vlastním přemapováním fotilo, tím více bodů bude odstraněno, tedy tímto způsobem můžete proces i ovlivnit sami…

UPDATE:

Postup byl testován na přístrojích značky Canon, podle reakcí některých čtenářů je však aplikovatelný i na některé modely zdrcadlovek Nikon!

Prosím přispějte svým výsledkem do diskuse a pokud budete spokojeni, rozšiřte link na tento návod k dalším uživatelům, kterým může rovněž pomoci! Nebuďme sobci…

Mám Nikon D7000 a zo servisu, kde opravovali mechanizmus vyklápania zrkadla sa mi vrátil s výrazným modrým hotpixlom (alebo skupinou?). Skúsil som premapovať pixle, tak ako to opisuje článok od FaFSna. Pixel zmizol, všetko je OK - takže len toľko, že to funguje aj na Nikone.
 
Posterusak
2015-04-20 17:18:34+02
ma tu niekto skusenost s D200 ?
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()