Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

DSLR a mráz

matrosx
matrosx 2010-12-13 18:01:58+01
Plánujem stráviť s Nikonom pár hodín(asi 5) vonku(asi bude mrznúť).Plánujem vymieňať objektívy. Je niečo čomu by som sa mal vyvarovať? Okrem toho,že pri prechode do tepla a naopak by mal byť v brašni kvôli kondenzácií.Ď.
 
leto
2010-12-13 21:09:54+01
príspevok od: bonifacko
...a pridáme špetku soli.
špetka je čechizmus, štipka soli je správne,,,
 
Marcel Rebro
2010-12-13 21:11:59+01
príspevok od: leto
špetka je čechizmus, štipka soli je správne,,,
Ja sa byť Letom volaný sa do diskusie o mraze nemotám ...
 
leto
2010-12-13 21:13:04+01
pred dvoma rokmi som fotil v - veľa stupňov, a v pohode,,,
pred rokom som fotil v - veľa stupňov ,a v pohode,,,
tento rok je mi kosa, asi sa preorientujem na macro, v teple, doma,,,
 
leto
2010-12-13 21:24:27+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ja sa byť Letom volaný sa do diskusie o mraze nemotám ...
to bolo tak všetko asi, čo som mohol k danej téme,,,
a ešte; NEOLIZUJTE ZMRZNUTÉ ZÁBRADLIA, A KOVOVÉ PREDMETY
 
bonifacko
2010-12-14 08:46:53+01
príspevok od: leto
špetka je čechizmus, štipka soli je správne,,,
U mna je to v pohode. Mama bola češka.
 
tomis.ales
2010-12-14 10:24:22+01
Mne Nikon D80 + sitak 18-135 vydrzal styri noci v teplote okolo 0 stupnov az minus cosi. Z to ho bolo 8 hodin vystup na Elbrus co je je daleko cez 5000m nad morom a vraj hore bolo -22 stupnov a fotaku nic nebolo.
Co sa tyka prechodu zo zimy do tepla. Najlepsie je urobit ten prechod co najpomalsi, ak sa da. Ktosi tu spominal ze nechat fotak v brasne. No raz som to urobil, ze som nechal pootvoreny batoh a za hodku som mal fotak oroseny jak vychladenu 12ku na plazi. Ale ak idem, napr. na chatu sa iba najest a potom zase von, fotak by som ani nevytahoval a radsej nechal tu chvilu v studenom batohu/puzdre.
 
tomis.ales
2010-12-14 10:28:22+01
No a v ziadnom pripade nemenit a ani nedaval prec objektiv pocas oteplovania sa fotaku. Vytiahnut baterku a a rychlo vsetko zavret. Cim menej vodnej pary sa dostane do fotaku tym lepsie
 
MartinH
2010-12-14 10:38:28+01
mna by skor zaujimalo, ake rukavice pouzivate.. minuly rok s d90 som to nepocitoval, ale teraz ked som drzal v rukach d7000 par hodin, mi isli ruky odpadnut..
 
Marcel Rebro
2010-12-14 10:49:57+01
lowepro
 
Marcel Rebro
2010-12-14 10:50:06+01
príspevok od: MartinH
mna by skor zaujimalo, ake rukavice pouzivate.. minuly rok s d90 som to nepocitoval, ale teraz ked som drzal v rukach d7000 par hodin, mi isli ruky odpadnut..
lowepro
 
Paulie
2010-12-14 11:07:33+01
tiež zvažujem Lowepro alebo North Face - Etip glove
 
MartinH
2010-12-14 11:07:33+01
príspevok od: Marcel Rebro
lowepro
tie som uz cekoval, ale co som cital, zevraj niesu nic extra, ale na rukach som ich nemal takze neviem..
 
tomasqo
2010-12-14 11:16:27+01
príspevok od: Big Lebowski
Jediné čo by ti malo vadiť je to, ak sa ti zarosí pri prechode zo zimy do tepla. Vtedy vyber baterku, otvor všetky možné dvierka a nechaj vetrať. Určite si neprezeraj fotky a nehraj sa s foťákom.
PS: koncom januára sa opäť chystám do Bavorského lesa kde bude maximálna predpokladaná teplota cca -6/ -10°C. Potom dám vedieť ako to dopadlo.
Presne takto posutpujem aj ja, pol dna v mraze okolo -10 a D5000ka fotila bez problemov, ani pri baterke som nezaznamenal nic. Jediny zadrhel nastal pri vstupe do interieru, fotak som zabudol vlozit do brasne, okamzite sa nanom vytvorila rosa. Vybral som bateriu, otvoril dvierka a tak ho nosil, az sa rosa stratila. A potom som fotil, bez problemov.

Napada ma teraz ale otazka (predsalen D5000 je nizsia rada a je otazne ,do akej miery je vzduchotesna (kvoli vlhkosti)). Mozem sa spolahnut na to, ze ked zmizne rosa z povrchu fotaku, nebude uz ani vo vnutri?
 
MartinH
2010-12-14 11:32:11+01
príspevok od: tomasqo
Presne takto posutpujem aj ja, pol dna v mraze okolo -10 a D5000ka fotila bez problemov, ani pri baterke som nezaznamenal nic. Jediny zadrhel nastal pri vstupe do interieru, fotak som zabudol vlozit do brasne, okamzite sa nanom vytvorila rosa. Vybral som bateriu, otvoril dvierka a tak ho nosil, az sa rosa stratila. A potom som fotil, bez problemov.

Napada ma teraz ale otazka (predsalen D5000 je nizsia rada a je otazne ,do akej miery je vzduchotesna (kvoli vlhkosti)). Mozem sa spolahnut na to, ze ked zmizne rosa z povrchu fotaku, nebude uz ani vo vnutri?
spolahnut sa urcite nemozes, prave naopak, urcite este bude vnutri, lebo sa bude este chladne.. aspon podla mojho sedliackeho rozumu..
 
Big Lebowski
2010-12-14 11:33:17+01
príspevok od: tomasqo
Presne takto posutpujem aj ja, pol dna v mraze okolo -10 a D5000ka fotila bez problemov, ani pri baterke som nezaznamenal nic. Jediny zadrhel nastal pri vstupe do interieru, fotak som zabudol vlozit do brasne, okamzite sa nanom vytvorila rosa. Vybral som bateriu, otvoril dvierka a tak ho nosil, az sa rosa stratila. A potom som fotil, bez problemov.

Napada ma teraz ale otazka (predsalen D5000 je nizsia rada a je otazne ,do akej miery je vzduchotesna (kvoli vlhkosti)). Mozem sa spolahnut na to, ze ked zmizne rosa z povrchu fotaku, nebude uz ani vo vnutri?
Jedným slovom: nie.
Foťák nieje vzduchotesný. Jedine čo môže byť utesnené je doska s procesorom a ostatnými tými vecami, a to tak, že je zaliata. Ale to som si tiež nie istý či sa to vo foťákoch robí. Ak nie, tak sa ti vlhkosť bude kondenzovať všade.
Ak potrebuješ rýchli prechod, je dobré ešte vonku dať foťák do sáčku a vypustiť čo najviac vzduchu (vdýchnuť) a zaviazať. Potom sa to dá stiahnuť na dákych 30 min.
Ak fotíte vonku, je dobré si po dokončení fotenia vytiahnuť kartu z foťáku a dať ju do vonkajšieho vrecka. Rýchlejšie sa aklimatizuje a môžete kopírovať fotky.
 
Paulie
2010-12-14 11:33:45+01
Čo sa foťáku týka, ten po príchode domov nechávam v batohu či brašni cca dve hodiny, vyberiem len pamäťovú kartu a pre istotu mám ešte v batohu vrecko \"silica gel\" ktoré by malo absorbovať vlhkosť. Inak fotenie v mrazoch tiež bez problémov.
 
Bindo
2010-12-14 11:44:06+01
Moja skusenost s C40D bola ze pri cca -15 mi zacalo primrzat zrkadlo Asi sa vnutry nieco vykondenzovalo a potom to primrzalo, cca kazdu 10 snimku proste cierno. V teple bolo zase vsetko ok
 
Saaw
2010-12-14 12:18:07+01
Ja som teraz s Canon 40D, Tamron 17-50 VC a bleskom 580EXII fotil na vianocnych trhoch. Nebola zima, nieco okolo +1° - +2°, skor riadne prsalo. Mokry fotak, morky chudak blesk aj objektiv. Po skonceni fotenia som ho utrel handrickou, dal do batohu, na fotak som polozil male vrecko silika gelu, do obalu na blesk som vlozil dalsie a tam blesk. Nechal som doma fotak asi hodinu aklimatizovat. Potom som pootvoril batoh a postavil k nemu taky pohlcovac vlhkosti Ceresit s 2x 500g tabletami co pritahuju vlhkost. Vybral som fotak aj blesk, polozil to vedla tej srandicky, a nechal este asi hodinu. Tie male silica gely boli dost vlhke takze uz asi moc svoju ulohu hrat nebudu moct, takze si idem do baumaxu kupit taky pohlcovac vlhkosti co sa dava do satnikov, ma to asi 100g tak to hadam bude suckovat vlhkost jak sialene.
Ale zda sa ze aj blesk, aj objektiv aj fotak prezil. Potom som ho este prefukal trochu balonikom, z pod tlacidiel vysli drobne kvapky vody ale tak hadam nic tragicke.
 
Marcel Rebro
2010-12-14 13:06:12+01
príspevok od: MartinH
tie som uz cekoval, ale co som cital, zevraj niesu nic extra, ale na rukach som ich nemal takze neviem..
ja som ich necital (su na nich len take pupaciky a breilovo pismo neovladam) ja ich pouzivam (uz druhy rok) ... nielen na fotenie, osvedcili sa mi aj pri behani v zime
 
tomis.ales
2010-12-14 13:07:26+01
Staci si uvedomit, ze cim je prechod pomalsi, tym menej vody sa zkondenzuje. Takze staci zapojit rozum. Vo vnutri fotaku sa vodna para bude kondenzovat uplne najmenej aj ked neni vzduchotesny/vodotesny, lebo vnutro sa velmi pomaly otepluje, na rozdiel od vonkajsieho plasta fotaku. A ten pomaly predava teplo do vnutra fotaku a naopak, vnutro sa pomaly zbavuje chladu smerom k plastu.

Inac, ked som mal Sigmu SD14 ta mi uz nefungovala pri -4 stupnoch. Ani ju nehlo.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()