Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Stativ na hory

petmic
petmic 2015-08-27 10:14:33+02
Chcel by som poprosit o radu. Vyberam stativ na hory. Bude noseny primarne v / na ruksaku. Momentalne pouzivam Gorillapod s gulovou hlavou, som s nim spokojny ale je vela situacii kedy ho nie je kde polozit. Fotografujem krajinky, casto vo vetre.
1. Nosnost: eos30d + max 1kg sklo: spolu do 2kg
2. Vyska: idealne >150cm (ja mam 175, gulova hlava s fotakom pocitam ze spravi 20cm)
3. Hmotnost: samozrejme co najnizia, 2 kg bez hlavy je max co chcem akceptovat
4. Cena: 150eur (bez hlavy)

Hlavu chem pouzit gulovu z gorillapodu. Ako druha moznost je Giottos MH1300.

Karbonove su cenovo mimo rozpocet. Pozeral som na:
1. Manfrotto 055. Bol mi odporucany ale je prilis tazky na moj vkus.
2. 190XPRO3 - toto je asi najlepsi kandidat. Nie som si ale isty ako sa bude nosit na ruksaku. Nemate niekto skusenost? Neprakaza dlzka po zlozeni (cca 60cm)?
3. Manfrotto Beefree - maly (idealny do ruksaku) a lahky ale pride mi prilis nizky (mozno je to akceptovatelna dan za nizku hmotnost) a na pohlad nie prilis stabilny? Nemate niekto skusenosti s nim?

dakujem
 
petmic
2015-08-30 20:54:31+02
toto nemate niekto? http://www.manfrotto.co.uk/190-go-tripod
vahu ma ako karbonovy 190xpro4, vysku o nejakych 13 cm menej co je to iste ako mali starsie 190. dlzka v zbalenom stave 45cm
 
frsta
2015-08-30 21:11:17+02
Myslel som si, že to bude pre mňa jednoduchšie na ovládanie ako guľová. Nechám si poradiť.
 
petmic
2015-08-30 21:12:31+02
mne pasuje jednoznacne viac gulova...a naviac je spratnejsia
 
duroslav
2015-08-30 22:01:04+02
Ešte pri výbere hlavy dobre zváž systém rýchloupínacích doštičiek.
 
frsta
2015-08-31 10:53:29+02
príspevok od: petmic
mne pasuje jednoznacne viac gulova...a naviac je spratnejsia
Dobre, ak teda guľová, presvedčili ste ma , čo by ste mi radili, (značku, model) kritérium je s panoramatickou základňou, primeraná cena a kvalita k statívu Manfrotto MT190CXPRO4.
 
frsta
2015-08-31 10:58:04+02
príspevok od: frsta
Dobre, ak teda guľová, presvedčili ste ma , čo by ste mi radili, (značku, model) kritérium je s panoramatickou základňou, primeraná cena a kvalita k statívu Manfrotto MT190CXPRO4.
Ako sa pozerám na ceny, mohla by stačiť aj guľová hlava Manfrotto MH054M0-Q2.
 
zvonec
2015-08-31 12:32:45+02
príspevok od: duroslav
Ja som si na jar kúpil Manfrotto Befree carbon. Musím povedať, že nie celkom splnil moje očakávania. Ako je pravda, že je lahučký. Nohy sú v rámci možností stabilné. Pokiaľ nebolo nutné vysunúť stredový stĺpik, tak som ho nevysúval, kvôli stabilite.
Najhoršia súčiastka tohoto statívu je hlava, ktorá má niekoľko nedostatkov.
- Z času na čas sa uvoľňovala od spodnej časti statívu. Druhá hlava Manfrotto, ktorú mám na "hlavnom" stavíve má okrem hlavného závitu ešte malé poistné skrutky, ktoré zabraňujú samovoľnému uvoľneniu. Hlava ne BeFree ich nemala.
- Stabilita. V papieroch uvádzaná nostnosť 4kg je veľká utópia. Nohy statívu s tým problém nemajú, ale hlava má strašný problém udržať foťák v tej polohe, do ktorej ho dám. Najviac som statív používal v kombinácii D750 + 24-70. Keď bol objektív namierený vodorovne, tak to ešte ako-tak šlo. Ale pri miernom naklonení dolu to už poriadne nedržalo a to som hlavu zaťahoval, čo to dá.
- Fotenie na výšku. Výrezy, ktoré umožňujú pohyb hlavy o 90 stupňov v skutočnosti dovolia ísť tak možno 87 stupňov a ďalej si treba pomôcť korekciou na nohách.

Samozrejme je možnosť hlavu nahradiť nejakou inou, ale v tom prípade človek stráca možnosť poskladať statív do transportnej polohy. Druhá vec je tá, že BeFree sa predáva iba v komplete s hlavou, takže druhá hlava by bola ďalšia investícia naviac.

Čiže ja teraz tiež stojím pred úlohou nájsť za tento šmejd nejakú náhradu.
Momentálne sa rozhodujem medzi Manfrotto 190CXPro4 alebo Gitzo GT2542
Manfrotto by som urcite nenazyval smejdom , na tu firmu nedam dopustit. Len moj chrbat vzdy nadaval, ked musel vlacit 190+141RC hlavu, ale inac super stativ.

Befree Carbon je urcite super, mozem potvrdit z vlastnej skusenosti, avsak nezatazoval by som to viacej ako 1kg vahou, resp. by som si dal pozor, aby sa nevytvarala velka paka na hlavu.
 
frsta
2015-08-31 14:22:44+02
Má niekto skúsenosť s hlavou Triopo B-2N? Zaujímavá, aj cena fajn.
 
duroslav
2015-08-31 14:35:00+02
príspevok od: zvonec
Manfrotto by som urcite nenazyval smejdom , na tu firmu nedam dopustit. Len moj chrbat vzdy nadaval, ked musel vlacit 190+141RC hlavu, ale inac super stativ.

Befree Carbon je urcite super, mozem potvrdit z vlastnej skusenosti, avsak nezatazoval by som to viacej ako 1kg vahou, resp. by som si dal pozor, aby sa nevytvarala velka paka na hlavu.
Šmejd je hlavne z toho pohľadu, že skutočné parametre nezodpovedajú deklarovaným.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-31 14:49:46+02
príspevok od: duroslav
Šmejd je hlavne z toho pohľadu, že skutočné parametre nezodpovedajú deklarovaným.
Myslim, ze kazdemu, kto tento stativ uvidi nazivo je jasne, ze to nie je pre zrkadlovky a ak ano, tak len tie najmensie. Manfrotto udava v specifikacii bezpecne zatazenie 4kg, nie odporucane.To sa mozu stazovat vsetci uzivatelia 190-ok, ze im to poriadne neudrzi 7kg a 055 az 9kg.
Manfrotto Befree je odzaciatku marketingovany ako stativ pre CSC, ved preto bol aj navrhnuty, Manfrotto nim zareagovalo na meniaci sa trh.
 
frsta
2015-08-31 15:21:20+02
príspevok od: Karol Srnec
Myslim, ze kazdemu, kto tento stativ uvidi nazivo je jasne, ze to nie je pre zrkadlovky a ak ano, tak len tie najmensie. Manfrotto udava v specifikacii bezpecne zatazenie 4kg, nie odporucane.To sa mozu stazovat vsetci uzivatelia 190-ok, ze im to poriadne neudrzi 7kg a 055 az 9kg.
Manfrotto Befree je odzaciatku marketingovany ako stativ pre CSC, ved preto bol aj navrhnuty, Manfrotto nim zareagovalo na meniaci sa trh.
Rozumiem. Ale čo v dobrej kvalite a v cene do 300 € si mám zadovážiť?
 
frsta
2015-08-31 15:30:59+02
príspevok od: Karol Srnec
Myslim, ze kazdemu, kto tento stativ uvidi nazivo je jasne, ze to nie je pre zrkadlovky a ak ano, tak len tie najmensie. Manfrotto udava v specifikacii bezpecne zatazenie 4kg, nie odporucane.To sa mozu stazovat vsetci uzivatelia 190-ok, ze im to poriadne neudrzi 7kg a 055 az 9kg.
Manfrotto Befree je odzaciatku marketingovany ako stativ pre CSC, ved preto bol aj navrhnuty, Manfrotto nim zareagovalo na meniaci sa trh.
Kedysi ste písali, že také Triopo by nemuselo byť špatné, alebo niečo v tom zmysle. Inak mám malú zrkadlovku Nikon, váha aj so sklom max. 3,5 kg.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-31 15:35:51+02
príspevok od: frsta
Rozumiem. Ale čo v dobrej kvalite a v cene do 300 € si mám zadovážiť?
Stativ je v drvivej vacsine o kompromise. Vsetci vieme, ze by mal byt co natuhsi a najtahsi. Taky ale nebude nikto z nas nosit. Preto si kazdy individualne stanovi svoj kompromis, co je ochotny este so sebou vlacit. Kompromis musi byt tak, aby stativ vo vacsine pripadov splnal to, na co bol kupeny. Ine je obcasne pouzitie pri nizsej hladine svetla niekde v meste, ine pravidelne fotenie skladanych panoram, niekde na horach.
Pre jedneho je Manfrotto 190 stale tazky a velky, pre ineho je to drobec. Ja mam stativov niekolko. Jeden lahsi, ked neviem, ci ho budem vobec potrebovat, aby som nenadaval, ze som ho vlacil. Jeden stredny, dobry kompromis a jeden velky ozruta, ked viem, ze kompromisy nie su pripustne.

Pre CSC s mensimi objektivmi by som volil Manfrotto Beefree Carbon. Vazne sa mi paci. Osobne najviac pouzivam Velbon Sherpa Pro 5XX s gulovou hlavou Markins. To je moj univerzal, pre CSC i zrkadlovku. SKoda, ze velbon zredukoval svoju ponuku. Taky Velbon GEO, rad 4XX s prstencovymi poistakmi, to by bola parada.

Pri kupe stativu ho treba vidiet a potazkat. Vyskusat ako sa s nim pracuje. Vyskusat si aj, ci sa lepsie pracuje s gulovou alebo trojcestnou hlavou. Nemam pre nikoho prsnu radu. Mozem len napisat, co je kvalitne vyrobene a co sa osvedcilo mne.
 
duroslav
2015-08-31 15:57:23+02
Karol, ty si kde kupoval tú hlavu Markins? Viem, že svojho času sa predávali v ephotoshope, ale už tam nie sú. Ja totiž chcem v dohľadnej dobe prejsť na hlavu a ostatné príslušenstvo kompatibilné s rýchloupínaním Arca Swiss. Len za boha neviem prísť na to, akú značku. Najhoršie je to, že čo som čítal rôzne recenzie tak doštičky / hlavy Arca Swiss rôznych výrobcov nie sú navzájom 100% kompatibilné. Viem, že aj najnovšie doštičky / hlavy od Manfrotta (Q6) by mali byť kompatibilné, ale už som aj čítal nejaké recenzie, že niekto mal problém s upevnením doštičky RRS do takej hlavy od Manfrotta.... RRS sa mne osobne celkovo zdá byť šialene drahé, a taký môj osobný favorit je zatiaľ Sunwayfoto.
 
frsta
2015-08-31 15:59:04+02
príspevok od: Karol Srnec
Stativ je v drvivej vacsine o kompromise. Vsetci vieme, ze by mal byt co natuhsi a najtahsi. Taky ale nebude nikto z nas nosit. Preto si kazdy individualne stanovi svoj kompromis, co je ochotny este so sebou vlacit. Kompromis musi byt tak, aby stativ vo vacsine pripadov splnal to, na co bol kupeny. Ine je obcasne pouzitie pri nizsej hladine svetla niekde v meste, ine pravidelne fotenie skladanych panoram, niekde na horach.
Pre jedneho je Manfrotto 190 stale tazky a velky, pre ineho je to drobec. Ja mam stativov niekolko. Jeden lahsi, ked neviem, ci ho budem vobec potrebovat, aby som nenadaval, ze som ho vlacil. Jeden stredny, dobry kompromis a jeden velky ozruta, ked viem, ze kompromisy nie su pripustne.

Pre CSC s mensimi objektivmi by som volil Manfrotto Beefree Carbon. Vazne sa mi paci. Osobne najviac pouzivam Velbon Sherpa Pro 5XX s gulovou hlavou Markins. To je moj univerzal, pre CSC i zrkadlovku. SKoda, ze velbon zredukoval svoju ponuku. Taky Velbon GEO, rad 4XX s prstencovymi poistakmi, to by bola parada.

Pri kupe stativu ho treba vidiet a potazkat. Vyskusat ako sa s nim pracuje. Vyskusat si aj, ci sa lepsie pracuje s gulovou alebo trojcestnou hlavou. Nemam pre nikoho prsnu radu. Mozem len napisat, co je kvalitne vyrobene a co sa osvedcilo mne.
Ďakujem. Ste milý že mi radíte, ale pozeral som sa na stránke velbon.com, som však nešika, tie Vami spomínané Sherpa Pro 5XX neviem nájsť. Sorry.
 
blahoslav J B Art
2015-08-31 16:29:16+02
ja mam stativ Velbon Sherpa 750R s pakovou hlavou, je pevny, ale pomerne tazky 2,2kg
vyriesil som to tak, ze som schudol 3 kg a aj so stativom teraz nosim mensiu zataz, ako predtym bez stativu
 
frsta
2015-08-31 21:10:20+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ja mam stativ Velbon Sherpa 750R s pakovou hlavou, je pevny, ale pomerne tazky 2,2kg
vyriesil som to tak, ze som schudol 3 kg a aj so stativom teraz nosim mensiu zataz, ako predtym bez stativu
Dobrý nápad. Ja asi zostanem pri Manfrotto, schudnutie budem mať bonus + . Vďaka za rady chlapi.
 
frsta
2015-09-02 16:11:34+02
Pred konečným rozhodnutím som tu ešte prelúskal zopár príspevkov, a trochu som zmenil názor. Kvôli stabilite som si vybral statív Manfrotto karbón MT055CXPRO3, k tomu hlava Feisol CB-40D. Myslím si, že je to lepšia voľba ako statív Feisol Classic CT-3301 Rapid v približne rovnakej cenovej kategórii. Má s tým niekto skúsenosť?
 
kasko
2015-09-02 19:29:13+02
príspevok od: frsta
Pred konečným rozhodnutím som tu ešte prelúskal zopár príspevkov, a trochu som zmenil názor. Kvôli stabilite som si vybral statív Manfrotto karbón MT055CXPRO3, k tomu hlava Feisol CB-40D. Myslím si, že je to lepšia voľba ako statív Feisol Classic CT-3301 Rapid v približne rovnakej cenovej kategórii. Má s tým niekto skúsenosť?
Kuk napr. Moj článok o inom stative feisol. Na tu znacku zatial nedam dopustit. S odstupom casu, co stativ aj hlavu od feisolu pouzivam, tak nemam problem vazne s nicim. Jednoducho sa da aj rozobrat, vypláchnuť piesok z noh a ide sa dalej. Ak budes rozmyslat nad feisol, tak sa pripadne ozvi. Mozno sa mi podari vybavit rozumna zlava, lebo ceny v rakusom feisole su nizsie ako v Cechach, no zaruka sa lepsie riesi v CZ. Preto som oslovil cechy a cenu sme si dohodli. Ale nenahovaram - s manfrotto skúsenosti nemam.
 
kuchar
2015-09-02 20:59:03+02
príspevok od: frsta
Pred konečným rozhodnutím som tu ešte prelúskal zopár príspevkov, a trochu som zmenil názor. Kvôli stabilite som si vybral statív Manfrotto karbón MT055CXPRO3, k tomu hlava Feisol CB-40D. Myslím si, že je to lepšia voľba ako statív Feisol Classic CT-3301 Rapid v približne rovnakej cenovej kategórii. Má s tým niekto skúsenosť?
Pred nedavnom som siel do Feisolu Tournament CT3442 zatial spokojny.Lahko sa expanduje aj sklada.Feisol je taiwanska firma povodne vyrabajuca iba vysoko kvalitny karbon.Momentalne predavaju aj stativy a prislusenstvo,ale aj take karbonove diely do armadneho letectva.Takze skusenosti s vydrzou snad maju.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()