Hore
Fórum » Nikon fórum
 

D90 front focus - oprava svojpomocne?

trnavsky
trnavsky 2011-07-10 15:20:57+02
Nedávno som sa tu pochválil že D90+ 35/1,8 po oprave Back focusu je už OK. To som len orientačne cvakol zo vzdialenosti cca 70 cm a nenapadlo ma po doručení zo servisu ďalej testovať. Následne bol nasadený16-85 (s väčšou hĺbkou ostrosti) viac-menej bez problémov. Teraz som chcel v neskoré popoludnie odfotiť "portrét" a skoro ma porazhilo - nemohol som zaostriť (ani s 35/1,8 ani 50/1,4) no nebudem to naťahovať - brutálny Front Focus - pri vzdialenosti 4-6 m o cca 40-80 cm. Keďže už som mal kvôli BF fotoaparát 3-4 tt. v setrvise, je leto, a niektorí majú skúsenosť že to museli dávať do servisu viackrát, (navyše som znechutený) našiel som návod na svojpomocné nastavenie tu http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=205990 a tak sa chcem spýtať či ste niečo podobné skúšali a či to považujete za bezpečené (zatiaľ mám D90ku v záruke). Ďakujem
 
Edison11
2013-03-04 00:23:55+01
príspevok od: Shooter
Pri Nikone D7000 sú matice umiestnené trocha inak, sú bližšie smerom k hľadáčiku. Avšak tá spodnejšia matica (umiestnená hlbšie v zrkadlovej komore - bližšie k čipu) by mala slúžiť na nastavenie AF zrkadla. Tou, čo je bližšie k bajonetu sa nastavuje hlavné zrkadlo. Úplne rovnaké rozmiestnenie matíc ako má D90 je pri modeloch D40, D70, D80. Potom D700 a D300 majú skrutky ďalej od hľadáčika (opačne ako D7000), ale stále platí to, že skrutkou bližšie k čipu na nastavuje AF zrkadlo. Overil som si to v servisných manuáloch. Žiaľ k D7000-ke sa mi ho nepodarilo zohnať, tak je to iba moja domienka. Ak to má 5 modelov rovnako, tak hádam šiesty to nebu mať opačne
Super, dakujem Ti za pomoc teraz sa moze testovat...
 
mike111
2014-06-09 17:34:56+02
príspevok od: Shooter
FUNGUJE TO! Naozaj. Asi pred tyzdnom som sa stal najprv stastnym, potom zarmutenym a nadavajucim majitelom D90-ky. Pri kupe som vyskusal vsetky svoje objektivy,ci dobre zaostruju. Nastavil co najmensiu clonu a namieril co najblizsie. Zdalo sa to byt vsetko OK,az do chvile,ked som sa zacal hrat a ostril kade-tade - brutalny frontfocus na vsetkych objektivoch. A cim vacsia zaostrovacia vzdialenost, tym vacsia chyba. Pri Nikone 35/1.8 to pri dvoch metroch bolo vyse 10cm! Kedze na vsetkych objektivoch (18-55, 35/1.8 a Sigme 70-200) so zvacsujucou sa ostriacou vzdialenostou sa zvacsoval frontfocus,sedliacky rozum mi vravel,ze ked odstranim chybu na jednom objektive,odstrani sa na vsetkych. Ked som uvidel tento navod rozhodol som sa to vyskusat a cuduj sa svete pomohlo to pri vsetkych objektivoch.

Navod pre ostatnych: ten imbus,ktory oznacuje autofocus,ked otocite po smere hodinovych ruciciek,tak z fronfocusu sa stava backfocus a opacne, ked sa skrutka otaca proti smereu ruciciek, tak sa rovina ostrosti posuva smerom dopredu. Este chcem upozornit, ze tento navod zmeni ostrenie pre vsetky objektivy, tz. Ze ak mate iba jeden,co zaostruje zle a ten opravite, budu vam ostrit zle vsetky.

Tolko moj postreh a dakujem autorovi temy,ze ju zalozil,usetrilo mi to kopu starosti a euracov za servis
Zdravím...Vedel by si mi poradiť čo v tom prípade že keď sa už imbus nedá otočiť , je to tam dosť natesno a dá sa otočiť iba do určitého uhlu potom sa oprie o telo. Potreboval by som ho pootočiť ešte viac no neviem ako. Vďaka za odpoveď
 
bonifacko
2014-06-09 17:47:33+02
príspevok od: mike111
Zdravím...Vedel by si mi poradiť čo v tom prípade že keď sa už imbus nedá otočiť , je to tam dosť natesno a dá sa otočiť iba do určitého uhlu potom sa oprie o telo. Potreboval by som ho pootočiť ešte viac no neviem ako. Vďaka za odpoveď
ale ano, treba 2 imbusy a 1 z nich ohnuť. Len jednym to nejde.
 
mike111
2014-06-09 19:39:20+02
príspevok od: bonifacko
ale ano, treba 2 imbusy a 1 z nich ohnuť. Len jednym to nejde.
prepáč, nechápem prečo dva (mylíš jeden rovný a jeden ohnutý a striedať ich?). s ohnutím je tiež dosť problém už som skúšal, ten imbus ktorý sa mi dal ohnúť bol mäkký a nesedel dobre a ten čo dobre sedel sa ohnúť nedal- zlomil sa.
 
Shooter
2014-06-09 21:01:29+02
príspevok od: mike111
prepáč, nechápem prečo dva (mylíš jeden rovný a jeden ohnutý a striedať ich?). s ohnutím je tiež dosť problém už som skúšal, ten imbus ktorý sa mi dal ohnúť bol mäkký a nesedel dobre a ten čo dobre sedel sa ohnúť nedal- zlomil sa.
ale ide to, len to chce cit a všetko robiť pomaličky.

Ja som používal tri imbusáky. Jeden rovný a dva ohnuté, každý do opačnej strany. Tú kratšiu stranu treba najprv skrátiť, tak na 3-4 milimetre, aby ti v skrutke lepšie držal a dalo sa nimi ľahšie manipulovať. Potom otočiť skrutku jedným kľúčom koľko ide, dať tam ohnutý a zase točiť až kým to nebude OK. Uhol ohnutia imbusu musíš trafiť pokus-omyl.

A mysli na to, že nastavovacia skrutka je excentrická s nekonečným chodom. Ak ju pretočíš o 360° tak budeš vlastne na začiatku. Treba trafiť ten správny uhol otočenia. Ak sa pri nastavovaní bude obraz (zaostrenie) zlepšovať a zrazu zistíš, že sa opäť zhoršuje, znamená to, že si skrutku pretočil a musíš začať točiť opačným smerom.

tu je moje náradie
 
mike111
2014-06-09 21:44:47+02
príspevok od: Shooter
ale ide to, len to chce cit a všetko robiť pomaličky.

Ja som používal tri imbusáky. Jeden rovný a dva ohnuté, každý do opačnej strany. Tú kratšiu stranu treba najprv skrátiť, tak na 3-4 milimetre, aby ti v skrutke lepšie držal a dalo sa nimi ľahšie manipulovať. Potom otočiť skrutku jedným kľúčom koľko ide, dať tam ohnutý a zase točiť až kým to nebude OK. Uhol ohnutia imbusu musíš trafiť pokus-omyl.

A mysli na to, že nastavovacia skrutka je excentrická s nekonečným chodom. Ak ju pretočíš o 360° tak budeš vlastne na začiatku. Treba trafiť ten správny uhol otočenia. Ak sa pri nastavovaní bude obraz (zaostrenie) zlepšovať a zrazu zistíš, že sa opäť zhoršuje, znamená to, že si skrutku pretočil a musíš začať točiť opačným smerom.

tu je moje náradie
Už chápem. Vďaka za odpoveď.
 
bonifacko
2014-06-12 10:37:05+02
príspevok od: Shooter
ale ide to, len to chce cit a všetko robiť pomaličky.

Ja som používal tri imbusáky. Jeden rovný a dva ohnuté, každý do opačnej strany. Tú kratšiu stranu treba najprv skrátiť, tak na 3-4 milimetre, aby ti v skrutke lepšie držal a dalo sa nimi ľahšie manipulovať. Potom otočiť skrutku jedným kľúčom koľko ide, dať tam ohnutý a zase točiť až kým to nebude OK. Uhol ohnutia imbusu musíš trafiť pokus-omyl.

A mysli na to, že nastavovacia skrutka je excentrická s nekonečným chodom. Ak ju pretočíš o 360° tak budeš vlastne na začiatku. Treba trafiť ten správny uhol otočenia. Ak sa pri nastavovaní bude obraz (zaostrenie) zlepšovať a zrazu zistíš, že sa opäť zhoršuje, znamená to, že si skrutku pretočil a musíš začať točiť opačným smerom.

tu je moje náradie
Ja mam iba dva, ten druhy ohnuty trochu viac. Takže mi oba pokryju všetky uhly. Ale som rad, že to ešte niekto další zadavatelovi temy vysvetlil.
 
smoulinka 979
2014-06-14 14:46:51+02
Zdravim,mam problem s mojou technikou/canon Mark IIID,obj. canon 27-70 2,8,usm EF-L, CANON 85f1,2 II USM/ snimky ....cim som dalej od objektu tym je ostrost horsia...pri portretoch s blizka je to ako tak ,ale akonahle idem dalej fotit celu postavu ...tak doma pri 100 percentnom nahlade som vzdy sklamana.....citam tuto diskusiu,ale nerozumiem ako sa to da doladit....na tom linku som nasla iba diskusiu v anglictine...

najde sa niekto kto by venoval svoj vzacny cas a napisal mi co treba nastavit...objektivy alebo telo a ako??? v slovencine...vopred dakujem za cas...
 
Shooter
2014-06-15 00:27:00+02
Skús si prečítať tento článok

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

Je tam pekne vysvetlené ako jemne doladiť ostrenie na zrkadlovkách Canon. Nápomocný ti určite bude aj manuál k tvojmu telu

Ak to nepomôže, tak potom radšej servis. Nejaký "urob si sám" zásah by som pri tomto tele neriskoval, obzvlášť ak je ešte v záruke.
 
Shooter
2014-06-15 00:27:16+02
príspevok od: smoulinka 979
Zdravim,mam problem s mojou technikou/canon Mark IIID,obj. canon 27-70 2,8,usm EF-L, CANON 85f1,2 II USM/ snimky ....cim som dalej od objektu tym je ostrost horsia...pri portretoch s blizka je to ako tak ,ale akonahle idem dalej fotit celu postavu ...tak doma pri 100 percentnom nahlade som vzdy sklamana.....citam tuto diskusiu,ale nerozumiem ako sa to da doladit....na tom linku som nasla iba diskusiu v anglictine...

najde sa niekto kto by venoval svoj vzacny cas a napisal mi co treba nastavit...objektivy alebo telo a ako??? v slovencine...vopred dakujem za cas...
Skús si prečítať tento článok

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

Je tam pekne vysvetlené ako jemne doladiť ostrenie na zrkadlovkách Canon. Nápomocný ti určite bude aj manuál k tvojmu telu

Ak to nepomôže, tak potom radšej servis. Nejaký "urob si sám" zásah by som pri tomto tele neriskoval, obzvlášť ak je ešte v záruke.
 
bonifacko
2014-06-15 06:46:37+02
príspevok od: Shooter
Skús si prečítať tento článok

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

Je tam pekne vysvetlené ako jemne doladiť ostrenie na zrkadlovkách Canon. Nápomocný ti určite bude aj manuál k tvojmu telu

Ak to nepomôže, tak potom radšej servis. Nejaký "urob si sám" zásah by som pri tomto tele neriskoval, obzvlášť ak je ešte v záruke.
Ano, dôležitá je v menu volba jemneho doladenia AF. No a potom hardver v podobe Spyder lenscaliber. Ja som to musel kupiť, lebo koli IR prerabkam sa fakt inak nedalo.
 
smoulinka 979
2014-06-15 09:35:26+02
príspevok od: Shooter
Skús si prečítať tento článok

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

Je tam pekne vysvetlené ako jemne doladiť ostrenie na zrkadlovkách Canon. Nápomocný ti určite bude aj manuál k tvojmu telu

Ak to nepomôže, tak potom radšej servis. Nejaký "urob si sám" zásah by som pri tomto tele neriskoval, obzvlášť ak je ešte v záruke.
dakujem...
 
smoulinka 979
2014-06-15 09:37:34+02
príspevok od: bonifacko
Ano, dôležitá je v menu volba jemneho doladenia AF. No a potom hardver v podobe Spyder lenscaliber. Ja som to musel kupiť, lebo koli IR prerabkam sa fakt inak nedalo.
V menu mam nastavene doladenie AF podla objektivu....ale vysledok to vobec neovplyvnilo...Odporucas ten hardver aj v mojom pripade???
 
om1ci
2014-06-15 11:08:33+02
V menu zapneš doladenie AF podľa objektívu
spravíš kontrolnú fotku testovacieho obrazca
zistíš či ti to ostrí pred, alebo za
nastavíš v menu korekciu
spravíš kontrolný záber,
atď
atď,
až pokým ti to neostrí správne.
...........
zo skúsenosti korekcia je iná pri rôznej vzdialenosti (pri pevnom skle)
takže sprav korekciu pri vzdialenosti ktorú najviac používaš, alebo si sprav tabuľku a podľa toho z akej vzdialenosti fotíš, zmeníš ručne v menu aj hodnotu korekcie.
 
smoulinka 979
2014-06-15 13:22:59+02
príspevok od: om1ci
V menu zapneš doladenie AF podľa objektívu
spravíš kontrolnú fotku testovacieho obrazca
zistíš či ti to ostrí pred, alebo za
nastavíš v menu korekciu
spravíš kontrolný záber,
atď
atď,
až pokým ti to neostrí správne.
...........
zo skúsenosti korekcia je iná pri rôznej vzdialenosti (pri pevnom skle)
takže sprav korekciu pri vzdialenosti ktorú najviac používaš, alebo si sprav tabuľku a podľa toho z akej vzdialenosti fotíš, zmeníš ručne v menu aj hodnotu korekcie.
ked odfotim testovaci obrazec/uz som to skusala/...test ukaze ,ze ostri na stred ....,ten obrazec sa foti z blizka....aj portret ked fotim je to v poriadku...ked vsak fotim z vecsej vzdialenosti....uz je to neostre....
 
om1ci
2014-06-15 17:57:11+02
príspevok od: smoulinka 979
ked odfotim testovaci obrazec/uz som to skusala/...test ukaze ,ze ostri na stred ....,ten obrazec sa foti z blizka....aj portret ked fotim je to v poriadku...ked vsak fotim z vecsej vzdialenosti....uz je to neostre....
Ten obrazec sa fotí z takej vzdialenosti na akú chceš aby si si správne skorigovala BF/FF.
To preto, lebo chyba ostrenia je iná ak fotíš napr. z 50 cm a iná ak fotíš napr. z 2 metrov, prípadne z 10 metrov.
Preto som aj písal že ak chceš ten objektív používať iba napríklad na portrét z cca 3 až 4 metrov, tak tam spravíš korekciu.
Ale ak potrebuješ fotiť raz z 1m, potom zase z 5m, a potom zase z 10m, a objektív trpí touto chybou, musíš na každú vzdialenosť zistiť správnu korekciu a tú potom zapísať v menu fotoaparátu predtým ako zmeníš vzdialenosť od objektu..
Je to otravné, ale ináč sa nedá. Ak fotíš statické snímky, a máš pri tom čas, potom použi manuálne ostrenie a nemusíš sa BF-FF zaoberať.
 
bonifacko
2014-06-15 18:59:20+02
príspevok od: smoulinka 979
V menu mam nastavene doladenie AF podla objektivu....ale vysledok to vobec neovplyvnilo...Odporucas ten hardver aj v mojom pripade???
ano, potrebuješ mat ostriaci terč, ale da sa to aj lacnejšie ako to čo mam ja
 
NINIS
2016-05-17 20:08:35+02
príspevok od: Edison11
Super, dakujem Ti za pomoc teraz sa moze testovat...
Zdravim dnes sa mi podarilo týmto sposobom doladid D7000 nakolko vykazoval značny backfocus (ostril až za rovinu ktoru som potreboval ostru ),všetky objektívy som mal doladene v mínusovych hodnotach,dokonca nikkor 105 2.8 macro až -20 no ešte zaznamenával mierny backfocus na clone 2.8.
Tak ma to naštvalo zohnal som si dva imbusaky ( upozornujem na D7000 su 1.5-ky nie 2-ky) jeden som mierne ohol.Na D7000 su tiež dve skrutky ,len ta ktorou som to ladil je hlbsie v zadu tesne pod zrkadielkom, opatrne nasadit imbusačik a mierne pootočit v smere hodinových ručičiek,zrkadielko pridržat prstom, lebo inak sa bude otáčanim imbusaku sklápat, tym padom sa stava z backfocusu frontfocus a naopak.Potom som spravil skušobný záber bolo to lepšie ,tak som ešte raz postup zopakoval.Na koniec som všetky objektívy jemne dokorigoval vo fotoaparate ,teraz mam rozsah -7 az +5.Všetky ostria ako nikdy.Nikkor 105 2.8 micro,Sigma 17-55 2.8,Nikkor 35 1.8, Nikkor 300 4.5-5.6.( Len upozornujem až nikto nehladá skrutky po zloženi objektívu treba vyklopiť zrkadlo ako ked sa čistí čip )
 
yquinox
2016-05-18 06:23:28+02
príspevok od: NINIS
Zdravim dnes sa mi podarilo týmto sposobom doladid D7000 nakolko vykazoval značny backfocus (ostril až za rovinu ktoru som potreboval ostru ),všetky objektívy som mal doladene v mínusovych hodnotach,dokonca nikkor 105 2.8 macro až -20 no ešte zaznamenával mierny backfocus na clone 2.8.
Tak ma to naštvalo zohnal som si dva imbusaky ( upozornujem na D7000 su 1.5-ky nie 2-ky) jeden som mierne ohol.Na D7000 su tiež dve skrutky ,len ta ktorou som to ladil je hlbsie v zadu tesne pod zrkadielkom, opatrne nasadit imbusačik a mierne pootočit v smere hodinových ručičiek,zrkadielko pridržat prstom, lebo inak sa bude otáčanim imbusaku sklápat, tym padom sa stava z backfocusu frontfocus a naopak.Potom som spravil skušobný záber bolo to lepšie ,tak som ešte raz postup zopakoval.Na koniec som všetky objektívy jemne dokorigoval vo fotoaparate ,teraz mam rozsah -7 az +5.Všetky ostria ako nikdy.Nikkor 105 2.8 micro,Sigma 17-55 2.8,Nikkor 35 1.8, Nikkor 300 4.5-5.6.( Len upozornujem až nikto nehladá skrutky po zloženi objektívu treba vyklopiť zrkadlo ako ked sa čistí čip )
Nejaky mini clanocek s obrazkami by si nespravil k tomu? Tiez mam D7000 a uvazujem o podobnom ukone.
 
NINIS
2016-05-18 21:03:45+02
Skus prečitat tuto diskusiu od začiatku ,v podstate je to to iste ako D90 , D500 (su tam aj obrázky a nejaké odkazy).Len imbusák nie je 2 mm ale 1.5mm.Na nižšich radach fotoaparatov je to komplikovanejšie ,treba sa trafit len pomocou natáčania skrutky.Na vyššich radách (aj D7000) mierne nezrovnalosti doladíš vo fotoaparáte .Samozrejme ked máš velký backfokus alebo frontfocus to už nedoladíš ( stupnica je +20 -20) treba pootočit skrutkou ako som pisal hore .Pozor pri ladeni treba vypnut automaticku korekciu objektivu,alebo to nastavit na nulovu hodnotu až realne vidiš kde chceš ostrit a kde ostrí foťák.Ja som jednoducho foťák dal na statív vonku do zeme som nabil asi dvanásť latiek (paličiek) do šikma cca 2-3cm od seba ktoré som očísloval,od 1 do 12 kde latka č1 bola najbližšie ku fotoaparátu, nastavil najnižšiu clonu aku dovolí objektív, nastavil na fotaku jeden ostriaci bod( stred) zaostril trebars na latku č6 zosnimal no realne bola ostra latka dalej č11 čiže backfocus.Potom postupne ako som už písal .Hlavne opatrne pozor na snimač !
 
Strana 4 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()