Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

hyperfokálna vzdialenost a hlbka ostrosti

kaso35
2016-02-06 12:03:43+01
Ahojte. možno budem vyzerat ako debil,ale vedel by mi niekto vysvetlit,pripadne aj nazorne ukazat? pri zaostreni na objekt v istej vzdialenosti pri pouziti clony,ohniskovej vzdialenosti atd je hlbka ostrosti priblizne tretinu pred a dve tretiny za objektom. to vsetci vieme. ale ako je to potom s hyperfokalnou vzdialenostou? ako moze byt od tej vzdialenosti vsetko ostre az po nekonecno? ked hranica ostrosti konci niekde a nie v nekonecne?neviem ci som to spravne formuloval,ci ma chapete.dakujem
 
mikkael
2016-02-06 12:19:06+01
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

http://vdphotoblog.weebly.com/2/post/2011/2/hyperfoklna-vzdialenos.html

http://www.diera.net/DOF

a zopakovat matematiku, co to znamena, ked sa limita blizi nekonecnu

PS: ak fotim Tatry vdialene 60km od objektivu, do nekonecna to ma este slusne daleko
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-02-06 13:48:38+01
nekonecno nas nemusi zaujimat, lebo rozlisovacia schopnost oka i vserkych zobrazovacich prostriedkov ma od nekonecna sraaaasne daleko. pojem hlbky ostrosti tu mame prave vdaka nedokonalosti.
 
kaso35
2016-02-06 20:42:44+01
cize hyperfokalna vzdialenost je nepodstatny pojem? ked ostrim na par metrov napriklad,ako to je?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-02-06 21:06:05+01
príspevok od: kaso35
cize hyperfokalna vzdialenost je nepodstatny pojem? ked ostrim na par metrov napriklad,ako to je?
hyperfokalna vzdialenost je vzdialenos, kedy sa pri urcitej clone zda ostre vsetko od popredia po nekonecno (ach ako daleko je to nekonecno). Zvyraznujem "ZDA OSTRE". To je ta spominana nedokonalost zraku a fotografie.
Zbytocne sa tym trapis, lebo to riesis, akoby tu dokonalost existovala. Fotografia je ocny klam, zhluk pixelov alebo zrna, co vyzera ako obraz. Ludske oko je tak lahko oklamatelne.
Ber to tak, ze hyperfokalna vzdialenost v nasich nedokonalych podmienkach funguje a atk ju kludne pouzivaj.
Ak by si si lepsie nastudoval DOF, zistil by si, ze sa tam spomina nieco pod nazvom "rozptylovy kruzok" a prave ten je o tej nedokonalosti.

Z mojej skusenosti: Cim mas vysie rozlisenie, tym viac detailov a tym viac sa ukazuju nedokonalosti. To co plati u 12 Mpx fotaku, uz neplati pri 36 Mpx.

Prestan sa zaoberat teoriou a pytat sa na nepodstatnosti. Neviem preco sa vela fotografov pyta na nieco, co si moze vyskusat. Tak zistis na vlastnej kozy, ci nejake pravodlo funguje alebo nie.
 
tomis.ales
2016-02-07 00:17:42+01
príspevok od: kaso35
cize hyperfokalna vzdialenost je nepodstatny pojem? ked ostrim na par metrov napriklad,ako to je?
Zalezi od konecneho rozlisenia fotky. Na fotke 6000x4000px bude oste iba nieco (v zavislosti na clone, ohnisku a vzdialenosti zaostrtenia), no ked ju zmensis na 300x200px bude (moze) vyzerat ze je vsetko ostre. Kasli na to a ako Karol povedal. Vypni PC a chod si to vyskusat. A este jedna vec, kasli na DOF kalkulacky, nic ta nedokaze viac zviest z reality ako toto.
Mimochodom, hlbka ostrosti je rovnaka PRED aj ZA ostrenym objektom (az na vynimky). A je to RELATIVNY pojem.
 
kaso35
2016-02-07 04:29:08+01
dakujem za vysvetlenie. uz mam v tom jasnejsie.
 
JohnNewton
2016-02-07 06:55:42+01
príspevok od: kaso35
dakujem za vysvetlenie. uz mam v tom jasnejsie.
O tom silne pochybujem, pri tom množstve protichodných a občas aj nepravdivých tvrdeni. Jednému čomu môžeš v tomto prípade veriť je matematika, tada aj DOF kalkulátor, samozrejme pre danú veľkosť snímača a hustoty jeho pixelov, od čoho sa odvíja veľkosť rozptylného krúžku. Miešať do toho rozlíšenie fotografie je už úplný blud.
 
blahoslav J B Art
2016-02-07 07:37:15+01
príspevok od: kaso35
dakujem za vysvetlenie. uz mam v tom jasnejsie.
po zhliadnuti tohto videa by to malo byt este jasnejsie, az jasno ...
http://www.4foto.cz/23-hyperfokalni-vzdalenost/
 
kaso35
2016-02-07 07:58:02+01
príspevok od: blahoslav J B Art
po zhliadnuti tohto videa by to malo byt este jasnejsie, az jasno ...
http://www.4foto.cz/23-hyperfokalni-vzdalenost/
vdaka,pozriem to
 
JohnNewton
2016-02-07 08:01:21+01
príspevok od: blahoslav J B Art
po zhliadnuti tohto videa by to malo byt este jasnejsie, az jasno ...
http://www.4foto.cz/23-hyperfokalni-vzdalenost/
+ 2 veci k tomu:
1.najnižšia možná clona na dosiahnutie výsledku sa volí aj kvôli narastajúcej difrakcii( exp. čas sa dá čiastočnče riešiť navýšením ISA, difrakciu ovplyvniť neide)
2. ďalšie časté použitie je fotografovanie deja vo vymedzenom priestore napr. 3-12m, kde sa nechcem zdržovať ostrením a nepotrebujem pracovať s HO, tak že nastavím patričné parametre, autofocus vypnem, a môžem cvakať v kuse hoc aj od pása
 
seifi
2016-02-07 09:02:08+01
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
 
tomis.ales
2016-02-07 17:27:33+01
príspevok od: JohnNewton
O tom silne pochybujem, pri tom množstve protichodných a občas aj nepravdivých tvrdeni. Jednému čomu môžeš v tomto prípade veriť je matematika, tada aj DOF kalkulátor, samozrejme pre danú veľkosť snímača a hustoty jeho pixelov, od čoho sa odvíja veľkosť rozptylného krúžku. Miešať do toho rozlíšenie fotografie je už úplný blud.
Rozptylovy kruzok je sice presny vyraz, ale prd si vie clovek predstavit, co to znamena. Ked to zamenim za rozlisenie fotky, dava cloveku predstavu co to je.
Mimochodom, ked je rozlisenie fotky taky blud, nie je aj rozlisenie snimaca blud??? Hovorime stale o tom istom.
Cela hyperfokalna vzdalenost sa VZDY bude vztahovat na rozlisenie (rozptylovy kruzok) a navyse pre kazdeho cloveka je ostrost relativna.
 
JohnNewton
2016-02-07 19:11:20+01
príspevok od: tomis.ales
Rozptylovy kruzok je sice presny vyraz, ale prd si vie clovek predstavit, co to znamena. Ked to zamenim za rozlisenie fotky, dava cloveku predstavu co to je.
Mimochodom, ked je rozlisenie fotky taky blud, nie je aj rozlisenie snimaca blud??? Hovorime stale o tom istom.
Cela hyperfokalna vzdalenost sa VZDY bude vztahovat na rozlisenie (rozptylovy kruzok) a navyse pre kazdeho cloveka je ostrost relativna.
Máš to nejaké popletené, vychádza sa z približného rozlíšenia zdravého oka na úrovni cca 1 uhlovej minúty. Menšiu hodnotu už oko nebude schopné rozoznať. To že vyfotografuješ čosi neostro a potom to zmenšíš na miniatúru ktorá sa Ti bude zdať ostrá, je presne o tejto rozlišovacej schopnosti a vzdialenosti od daného obrazu, a nemá s hyperfokálnou vzdialenosťou a jej výpočtom v zmysle fotografie (začiatok a koniec HO) veľa dočinenia. Kľudne môžeš DOF kalkulátorom dôverovať
 
tomis.ales
2016-02-07 22:52:28+01
príspevok od: JohnNewton
Máš to nejaké popletené, vychádza sa z približného rozlíšenia zdravého oka na úrovni cca 1 uhlovej minúty. Menšiu hodnotu už oko nebude schopné rozoznať. To že vyfotografuješ čosi neostro a potom to zmenšíš na miniatúru ktorá sa Ti bude zdať ostrá, je presne o tejto rozlišovacej schopnosti a vzdialenosti od daného obrazu, a nemá s hyperfokálnou vzdialenosťou a jej výpočtom v zmysle fotografie (začiatok a koniec HO) veľa dočinenia. Kľudne môžeš DOF kalkulátorom dôverovať
Nemam to popletene, len to hovorim inak. Nehovorim o DOF ako takej, ale o dolezitosti finalneho produktu, teda fotke nejakeho rozlisenia na ktroru sa divam z nejakej vzdialenosti. A ze napriek tomu, ze DOF kalkulacka ukazuje, ze som mimo DOF, aj tak je fotka ostra Ale nehaj tak Toto si vypisovanim nevysvetlime.
No a teraz som to zaplietol este viac
 
anton julény
2016-02-08 01:50:10+01
príspevok od: tomis.ales
Nemam to popletene, len to hovorim inak. Nehovorim o DOF ako takej, ale o dolezitosti finalneho produktu, teda fotke nejakeho rozlisenia na ktroru sa divam z nejakej vzdialenosti. A ze napriek tomu, ze DOF kalkulacka ukazuje, ze som mimo DOF, aj tak je fotka ostra Ale nehaj tak Toto si vypisovanim nevysvetlime.
No a teraz som to zaplietol este viac
výpočet dof je len približný. niektoré vzorce sú závislé na prevrátenej hodnote veľkosti rozptylového krúžka (na to stačí tento predpoklad a trojuholníková nerovnosť), takže podľa nich by dokonalý objektív mal hyperfokálnu vzdialenosť nekonečno - preto ich ber ako orientačnú hodnotu.
 
JohnNewton
2016-02-08 06:25:06+01
príspevok od: tomis.ales
Nemam to popletene, len to hovorim inak. Nehovorim o DOF ako takej, ale o dolezitosti finalneho produktu, teda fotke nejakeho rozlisenia na ktroru sa divam z nejakej vzdialenosti. A ze napriek tomu, ze DOF kalkulacka ukazuje, ze som mimo DOF, aj tak je fotka ostra Ale nehaj tak Toto si vypisovanim nevysvetlime.
No a teraz som to zaplietol este viac
Ja len hovorím, že DOF vznikla pri stlačení spúšte, v závislosti od spomínanných veličín. Veľkosťou finálneho produktu, fotografie sa už nemení. Tak ako sa tým nezmení ani rovina zaostrenia.
 
JohnNewton
2016-02-08 07:44:14+01
príspevok od: anton julény
výpočet dof je len približný. niektoré vzorce sú závislé na prevrátenej hodnote veľkosti rozptylového krúžka (na to stačí tento predpoklad a trojuholníková nerovnosť), takže podľa nich by dokonalý objektív mal hyperfokálnu vzdialenosť nekonečno - preto ich ber ako orientačnú hodnotu.
Optické nekonečno a fyzikálne alebo matematické nekonečno nie je to isté. Pre normálne oko sa považuje za optické nekonečno všetko nad 5 m. U objektívov nastáva optické nekonečno v rôznych vzdialenostiach v závislosti od ich typu.
 
tomis.ales
2016-02-08 07:56:43+01
Chalani, viete to vysvetlit lepsie ako ja. Trochu som to domotal, ale hovoril som o tom istom
 
JSP070
2016-02-08 09:10:00+01
príspevok od: JohnNewton
O tom silne pochybujem, pri tom množstve protichodných a občas aj nepravdivých tvrdeni. Jednému čomu môžeš v tomto prípade veriť je matematika, tada aj DOF kalkulátor, samozrejme pre danú veľkosť snímača a hustoty jeho pixelov, od čoho sa odvíja veľkosť rozptylného krúžku. Miešať do toho rozlíšenie fotografie je už úplný blud.
No, vplyv rozlíšenia fotografie nie je až taký blud. Je rozdiel, či sa pozerám na monitore 1:1 na 24 mpx fotku alebo na 3 mpx.
DOF závisí od veľkosti fotografie a pozorovacej vzdialenosti.
Tu sa dajú zvoliť rôzne veľkosti snímača aj tlače a pekne vidieť ako sa DOF mení. http://dofsimulator.net/en/
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()