Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

živíte sa fotením?

mahauve
mahauve 2008-01-15 20:58:23+01
zaujímalo by ma, či živíte fotením? ako to je na SVK? dá sa to vôbec? študovali ste fotografiu, napr. VŠVÚ? Čo si myslíte o tej škole?
 
bluesman
2008-02-18 20:27:26+01
sorry, tento prispevok patri inde...trosku som sa splasil :o)
 
knapi
2008-03-11 19:54:29+01
´Dobra skola je stat sa asistentom fotografa´ - by ma zaujimalo ako sa to realne robi, ked som fotograf-amater? reaguje vobec fotograf-profik na takuto ziadost? mate niekto skusenosti?
dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-11 21:06:01+01
Zivit sa fotografiou nie je lahke, je len par profikov, ktory sa skutocne uzivia niecim inym ako svatbami. Pomerne lahko sa da stat fotografom v novinach, naroky su pomerne nizke, skor sa vyzaduje dobry zaludok. Na zaciato to vsak moze byt dobra skola, aj tie svadby a firemne akcie.
Nastup digitalov takmer zlikvidoval fotograficky trh. Vela firiem si kupulo digital a mysli si, ze teraz si vsetko spravia sami, vacsinou to dopadne zle. Vela fotografov sa zacina zivit skor grafickymi pracami. Dopyt po fotografii a kvalitnej fotografii je maly, dufajme, ze sa to zlepsi, ved aj v amaterskej fotografii sa to zacina rozbiehat a naroky na informovanost a kvalitu rastu, coho dokazom je aj fungovamnie tohoto portalu.
 
tomino070
2008-04-01 12:00:31+02
knapi ja ked som bol za jednym fotografom a spomenul som ze aj ja zacinam fotit hned mi povedal ze ked chcem mozme ist niekedy spolu fotit a nieco sa priucim a to zadarmo.Bol to uplne cudzi chlap.
No ja som odmietol:)
 
denisvesely.com
2015-10-11 07:46:29+02
príspevok od: slavmiro
Drviva vacsina ludi co cita tento o tomuto podobne weby su skor nadsenci ako ludia co maju obzivu fotografiu, samozrejme cest vinimkam. Ale to vobec nemusi byt na skodu veci. Podla platnej SK legislativy staci na zivnost s predmetom podnikania ´Fotograficke prace´ lubovolna maturita.. Vyslovim moj nazor: Zivit sa fotografovanim vyzera atraktivne. Je to scasti aj preto ze vnimame hlavne spicku ladovca profifotografov (Kulisev, Hyza, Klimo atd.). Treba si vsak uvedomit, ze za nimi je dalsia tisicka zivnostnikov, zrucnych a menej zrucnych doslova remeselnikov. Aj tito sa zivia fotenim, co vsak nemusi byt uz az take atraktivne. Napr. fotografovat 5-6 svadieb za mesiac nutne sklzne casom do rutiny a povinnej jazdy. Vysledky prac co poniektori prudukuju fotenim za uplatu su toho prikladom. Ale tym som naznacil ze zrejme najjednoduchsie, ak chce niekto ziskavat obzivu fotenim u nas ,(ale aj vo vacsine sveta) je zamerat sa na svadby a vsetky dalsie spolocenske eventy (stuzkove, oslavy, firemne akcie). To moze byt tiez cesta, komercnou cinnostou si zaobstarat obzivu a prefinancovat si tak potom volnu tvorbu. Hrozi vsak riziko, aspon ja to tak vnimam, ze u niektorych jedincov to degraduje ich cit pre dobre foto vo volnej tvorbe.
Uvediem vsak iny priklad z pomyselneho slovenskeho foto-olympu. Majster fotograf Tibor Huszar podnika v oblasti praskovej metalurgie. Z tejto cinnosti si moze dovolit prefinancovat svoje nakladne fotoprojekty. Tym padom sa stava nezavislym, (freelance) pri fotografovani. A tento sposob sa mi zda este lepsia cesta. Nebyt zavislym od toho, ci to co fotografujem dokazem aj predat. To je to viac o osobnej slobode. Otazka v oboch pripadoch je vsak kolko casu nam ostane na to co nas bavi.

Studovat fotografiu sa urcite oplati na vsetkych urovniach (SUPky, VSVU...). Dobre je to spojit s oblastou marketingu a samozrejme jazykovu zdatnost k tomu. Netreba vsak opomenut ani ´vysoku´ skolu zivota. Absolvovanie lubovolnej skoly este nemusi nutne znamenat uspech a uz vobec nie talent. Ak su vsak urcite predpoklady, treba to zkusit. Drzim palce!
Napisal si to skvele. Z mojej osobnej skusenosti ti mozem dat iba za pravdu! Kulisev a spol su ludia ktori su v tomto biznise 20 a viac rokov. Boli medzi prvymi a urcite nepopieram velky talent. Ci uz fotograficky alebo marketingovy. Takze skor sa dotycny musi spytat sam seba: "co chcem v zivote naozaj robit? " Ak chces vo fotografii zarabat velke peniaze, priprav sa na to, ze to je celozivotny projekt, alebo rehola (uz spominane 3 svadby za tyzden). Nikto uz dnes nie je zaujimavy tym, ze pobehuje s velkym fotakom. Pisem ti to aj preto, lebo som bol sam extremne naivny co sa tyka foto biznisu.... Ale nenechaj sa odradit. Ak je fotografia to co ta bavi, rob to bez ohladu na peniaze. Ale to by si sa nepytal otazku, ci sa tym da uzivit.... Kazdy profik bol kedysi velmi nadsenym amaterom. Vela stastia bro

PS: Osobne si myslim, ze keby som fotografiu studoval, tak zabije vsetku vasen, ktora vo mne je...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()