Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

Laser na diskotéke vypálil chip?? - Canon 7D

slajfo
slajfo 2011-03-19 23:34:44+01
Zdravím,
už som asi ani neprišiel hľadať príčinu, skôr sa s Vami podeliť o nepríjemny zážitok, niekomu to možno príde normálne ale mňa to teda nenapadlo.. Možno mi niekto poradí čo s tým...?

Fotievam v miestnom klube diskotéky a niekedy i kamerujem na Canon 7D a po včerajšom "zvečnení" si laseru oproti ktorému som stál na asi 7 sekundové video, mi začalo produkovať dosť nepríjemné dva fľaky fialovej farby vždy na rovnakom mieste na fotke :-/ .. je to vidieť dokonca i na videách, nielen pri zvečenine....

Kto nevedel že je to možné, dávajte si pozor...
 
umakart
2013-05-12 07:51:30+02
príspevok od: keko
Dal som rano pol viagry, tak jedna uvaha.

Fotim na film, presle Agfy kupujem po 0,50 EUR. Skenujem si sam. A este ma niekto bude presviedcat, ze digital je lacnejsi ...

Ale uvedomujem si, ze keby som na miestnu diskoteku chodil s 550D, tak by ma ten cip az tak netankoval a celkove naklady na fotenie by boli uplne inde.

LASER poskodi aj oko. Ide o koherentne svetlo jednej vlnovej dlzky s extremne velkou energiou. Na dikotekach by vobec nemalo svietit inde, ako ponad hlavy. Je mi jasne, ze zaostreny objektiv moze laserovym lucom poskodit cip. Z toho mi vyplyva, ze skodu by mal zaplatit prevadzkovatel diskoteky a, samozrejme, hygienik by mal zastavit prevadzkovanie takejto nebezpecnej show. Podla mna ona prevdzka nema od hygienika povolenie, ci svetelnotechnicky audit. Takze sa prevadzkovatel ani nema ako branit. Jednoducho nesplnil zakladne povinnosti platne pre "prevadzku" ako taku. My sme museli mat certifikat o nehorlavosti farieb na steny a ani si nespominam, co vsetko este. A svetelnotechnicky posudok a povolenie z cinnostou od (vtedy) hlavneho hygienika. Tresty za nesplnenie povinnosti su take krute, ze by ste deti mojich deti museli splacat.
Obrat sa na prevadzkovatela a poziadaj o prispevok na opravu. A na diskoteku, kde premietaju laser rovno do oci viac nechod. Ved naco je slepemu fotoaparat.
aj ja xcem agfu za 50 centov, porad kde kupujes pls...
 
keko
2013-05-12 09:04:55+02
príspevok od: umakart
aj ja xcem agfu za 50 centov, porad kde kupujes pls...
Neskoro. Bola cela paleta od Agfy po expiracii, ale uz sa to nejako upratalo. A to uz je nejky rocik dozadu.
 
kaFOtka
2013-05-12 11:32:23+02
príspevok od: slajfo
Chcel by som rozšíriť túto tému o ďalšie dva čipy s vypálenými pixelmi v mojej zbierke, je to už asi mojou kliatbou a nepoučiteľnosťou (hlúposťou)... Okrem 7D a 5DmkII to schytal už aj môj telefón, konkrétne iPhone5.. Chcel som mať len pár sekundovú video spomienku z jednej OpenAir akcie, bol tam maličký farebný laser neustále fragmentovaný na rôzne vlnovky, čiary atď., no zrejme aj to stačilo :-/ .. to mám len ja takú smolu?!

ĽHR fotografie, opäť skupina pixelov s fialovou (ružovou) farbou.
kde?? ja nic nevidim.. cakala som nejaku apokalypsu ked tu takto nariekas ale sak tam nic neni
 
Filip Bucher
2013-05-12 12:17:56+02
príspevok od: kaFOtka
kde?? ja nic nevidim.. cakala som nejaku apokalypsu ked tu takto nariekas ale sak tam nic neni
poskodenie tam je, ja som mu vdacny zato ze ukazal ako dokaze a do akej miery poskodit laser cip na telefone... preco ho zato osočujes?
 
kaFOtka
2013-05-12 12:30:25+02
príspevok od: Filip Bucher
poskodenie tam je, ja som mu vdacny zato ze ukazal ako dokaze a do akej miery poskodit laser cip na telefone... preco ho zato osočujes?
ja ho osocujem?? ale ja tam fakt nic nevidim. nevidim tam ziadne extremne poskodenie, ktore by zhehodnotilo cely aparat. par mrtvych pixelov by som ani nerisila.. teda ak autor prispevku moze nech to nazoomoje alebo zakruzkuje alebo nieco.. z hentych fotiek ozaj nic nie je vidiet.
 
slajfo
2013-05-12 14:17:12+02
Nech sa páči, snád už uvidíte.. Nejde o žiadne nariekanie, aj keď neviem či niekto zažil znehodnotenie 3 tak drahých hračiek..

Ide o skupinu cca 120 postihnutých pixelov, čo nie je nič zanedbateľné. V prípade foťákov ide o stovky pixelov, a treba si predstaviť napr. prácu navyše s retušovaním pri gigapixelových panorámach, alebo videách
 
slajfo
2013-05-12 14:18:19+02
príspevok od: Filip Bucher
poskodenie tam je, ja som mu vdacny zato ze ukazal ako dokaze a do akej miery poskodit laser cip na telefone... preco ho zato osočujes?
Ďakujem, presne o toto mi aj išlo.
 
kaFOtka
2013-05-12 15:54:13+02
príspevok od: slajfo
Nech sa páči, snád už uvidíte.. Nejde o žiadne nariekanie, aj keď neviem či niekto zažil znehodnotenie 3 tak drahých hračiek..

Ide o skupinu cca 120 postihnutých pixelov, čo nie je nič zanedbateľné. V prípade foťákov ide o stovky pixelov, a treba si predstaviť napr. prácu navyše s retušovaním pri gigapixelových panorámach, alebo videách
aha.. ja by som to vsak stale nebrala ako nejaku pohromu.. videla som totiz aj rozne moznosti ako softwerovo nastavit automaticke odstranenie tychto hot spots - mrtich pixelov .. pokial ozaj nemas ciaru cez cely zaber stale to mozes normalne pouzivat. vravis sice ze tam je asi 120 pixelov, ale pri nahodnom pozerani na foto si to nikto ani nevsimne.. pokial to nebudes tlacit na velke formaty. v takom pripade by si to aj tak musel dokladne kontrolovat aby si tam nemal nejake necistoty na snimaci a pod., lebo tieto nedostatky casto "vyskocia" az v tlaci, hlavne napriklad v krajinarskej fotografii na jednofarebnej oblohe
 
slajfo
2013-05-12 16:40:02+02
Určite nejde o pohromu, najmä nie pri mobile, ktorý je len náhradou na výletoch kde sa mi nechce ťahať celú techniku.. Užil som si s týmito bodkami už ale dosť, to pochopí až ten, kto to má tiež.. Odstraňujem to poloautomatizovane (počas úprav RAW), celkom úspešne aj bez dodatočného zásahu, aj tak je to však práca navyše - o videu nehovoriac..

Napr. pri spracovaní panorám som musel úplne zmeniť postup, najprv predspracovať RAW súbory, až potom spájať, čo je zas len skomplikovanie (hovorím o panorámach zo stoviek fotiek). Ináč by na výslednej panoráme bolo tých bodiek stovky a to je dosť nuda hľadať a retušovať.

Ešte pripomeniem, že nejde o HOT pixely, ani mŕtve pixely (bohužiaľ), takže žiaden remapping nepomáha. Fotoaparát ich nerozpozná, stále dávajú info o farbe, no stále rovnakú (odtiene fialovej). Takže jedine retuš.
 
Filip Bucher
2013-05-12 17:52:41+02
príspevok od: kaFOtka
ja ho osocujem?? ale ja tam fakt nic nevidim. nevidim tam ziadne extremne poskodenie, ktore by zhehodnotilo cely aparat. par mrtvych pixelov by som ani nerisila.. teda ak autor prispevku moze nech to nazoomoje alebo zakruzkuje alebo nieco.. z hentych fotiek ozaj nic nie je vidiet.
no povedala si ze narieka... a podla mna nenariekal skor zdielal ako zajimavost svoju skusenost... urcite ho to na tom telefone niak srdcovo netrapi aj keby mu kompletne cip odisiel. Podla mna to neriesi sposobom ze zrutil sa mu svet... ale napr ja som sa na to rad pozrel... a myslim ze o totom mu slo vlasne to aj objasnil v komente vysie.

 
kaFOtka
2013-05-12 18:10:20+02
príspevok od: Filip Bucher
no povedala si ze narieka... a podla mna nenariekal skor zdielal ako zajimavost svoju skusenost... urcite ho to na tom telefone niak srdcovo netrapi aj keby mu kompletne cip odisiel. Podla mna to neriesi sposobom ze zrutil sa mu svet... ale napr ja som sa na to rad pozrel... a myslim ze o totom mu slo vlasne to aj objasnil v komente vysie.

tak neviem ci teda on nariekal alebo nie, ale jeho nepoucitelnost je na zaplakanie.. keby si raz znicim cip vo fotaku a presne viem z coho tak sa tej situacii vyhybam.. myslim ze vsetkym stacil jeden priklad toho ako lasery nicia cipy, s ktorym sa s nami podelil - a to ten ked sa mu to stalo prvy krat. Mne by to uz bolo trochu blbe ist na forum ukazovat ako som znicila dalsi fotak/mobil.. pricom to znicenie nie je skoro vobec viditelne a nijako to neubera funcionalitu tomu mobilu.. lebo ked sa to tak vezme uz ta vidim ako ides z iphonu skladat 100 obrazkovu panoramu ako si to tu opisoval... "fotecky" na FB znesu aj horsie veci nez par zlych pixelov. alebo sa tym chcel autor pochvalit? cim dlhsie uvazujem nad tym co sa tu riesi, tym viac sa v tom uz sama stracam..
 
Filip Bucher
2013-05-12 19:07:01+02
príspevok od: kaFOtka
tak neviem ci teda on nariekal alebo nie, ale jeho nepoucitelnost je na zaplakanie.. keby si raz znicim cip vo fotaku a presne viem z coho tak sa tej situacii vyhybam.. myslim ze vsetkym stacil jeden priklad toho ako lasery nicia cipy, s ktorym sa s nami podelil - a to ten ked sa mu to stalo prvy krat. Mne by to uz bolo trochu blbe ist na forum ukazovat ako som znicila dalsi fotak/mobil.. pricom to znicenie nie je skoro vobec viditelne a nijako to neubera funcionalitu tomu mobilu.. lebo ked sa to tak vezme uz ta vidim ako ides z iphonu skladat 100 obrazkovu panoramu ako si to tu opisoval... "fotecky" na FB znesu aj horsie veci nez par zlych pixelov. alebo sa tym chcel autor pochvalit? cim dlhsie uvazujem nad tym co sa tu riesi, tym viac sa v tom uz sama stracam..
ja stebou suhlasim v kazdej jednej vete... akurat som napisal ze som rad ze to tu dal... a ze si budem davat vedsi pozor. Je to super odstrasujuci priklad
 
slajfo
2013-05-12 23:38:01+02
Riešite tie najnepodstatnejšie veci.. Keď sa mi to stalo na prvom čipe, podelil som sa.. Keď sa mi to stalo na druhom čipe (FF) len som bol na seba riadne nasraný (neprišiel som sa chváliť)... ale keď som si všimol, že to schytal aj 8mpx iPhoňácky čip, znovu som sa prišiel podeliť, že aj to sa dá. (pôvodne som chcel napísať, že som myslel že na to treba mať dobre zaostrený svetelný objektív, lenže to mal aj ten iPhone).
 
slajfo
2013-05-12 23:43:02+02
A keď už chcete rýpať, FFOV panorámy fotím aj mobilom v celkom slušnom rozlíšení (na FB ich nedávam)... taká FFOV pano vyjde na cca 30 fotiek tuším.

100vky fotiek som spomínal pri DSLR.
 
okanom
2013-05-17 17:54:52+02
príspevok od: slajfo
Riešite tie najnepodstatnejšie veci.. Keď sa mi to stalo na prvom čipe, podelil som sa.. Keď sa mi to stalo na druhom čipe (FF) len som bol na seba riadne nasraný (neprišiel som sa chváliť)... ale keď som si všimol, že to schytal aj 8mpx iPhoňácky čip, znovu som sa prišiel podeliť, že aj to sa dá. (pôvodne som chcel napísať, že som myslel že na to treba mať dobre zaostrený svetelný objektív, lenže to mal aj ten iPhone).
Mam to iste na 7D dve vlke a 2male v rohoch a tiez ma to poriadne stve vidno to na videu aj na fotkach vsade proste...je to na naervy a predstavit si retusovat to z 400 fotiek zo svadby napr no neviem neviem,...co si nakoniec urobil poslal si do servisu ci? Ja sa chystam asi na prolaiku...
 
katjo
2015-07-14 22:49:42+02
potvrdene
http://diit.cz/clanek/lasery-nici-cmos-snimace
 
mikkael
2015-09-10 14:06:36+02
naa, co uz, kto chce taketo "bozi" zabery odpalenych nastrocnych, musi riskovat aj vypalene oko
 
michal.tomasek.583
2015-09-11 15:54:16+02
príspevok od: slajfo
A keď už chcete rýpať, FFOV panorámy fotím aj mobilom v celkom slušnom rozlíšení (na FB ich nedávam)... taká FFOV pano vyjde na cca 30 fotiek tuším.

100vky fotiek som spomínal pri DSLR.
No neviem,ale niečo mi tu smrdí ....ja som zatiaľ skladal najväčšiu panorámu z 38fotiek(DSLR 70 D),trvalo to cca 20min.a skoro som zavaril notebook,ale asi mám dáku archaickú trosku(8GB RAM a Intel Core i5) keď ty bežne skladáš"veľkoformátové fotky" zo STOVIEK FOTIEK......A" kaFotka" má pravdu,ak sa niekto raz popáli,smola ,ale čo už...ak sa niekto druhý raz popáli na tom istom,tak to už je na pováženie,ale ak sa popáli tretí raz na tom istom,to už je na "vyšetrenie"....prajem pekný deň..
 
fatality
2015-09-11 16:39:06+02
príspevok od: michal.tomasek.583
No neviem,ale niečo mi tu smrdí ....ja som zatiaľ skladal najväčšiu panorámu z 38fotiek(DSLR 70 D),trvalo to cca 20min.a skoro som zavaril notebook,ale asi mám dáku archaickú trosku(8GB RAM a Intel Core i5) keď ty bežne skladáš"veľkoformátové fotky" zo STOVIEK FOTIEK......A" kaFotka" má pravdu,ak sa niekto raz popáli,smola ,ale čo už...ak sa niekto druhý raz popáli na tom istom,tak to už je na pováženie,ale ak sa popáli tretí raz na tom istom,to už je na "vyšetrenie"....prajem pekný deň..
2.5 rocna zombie tema..
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()