Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom - import

Hanigal
2014-02-26 02:17:25+01
Prosím Vás o radu.
Keď si sťahujem fotky z karty do lightroomu, označím si NEW PHOTOS a stále mi to ukáže, označí a stiahne všetky fotky z karty do LR vrátane tých, ktoré už som stiahol predtým. Možno to je preto, lebo mám funkciu rename files, ale to kvôli tomu, aby mi ku ničnehovoriacemu názvu fotky pridal LR aj dátum urobenia fotky. Prosím Vás, ako dosiahnem to, že LR mi bude pri použití funkcie NEW PHOTOS pri importe sťahovať len tie fotky, ktoré ešte nie sú v LR.
Ďakujem za radu.

th
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-26 06:50:57+01
Robi mi to niekedy tiez. Osobne si myslim, ze je to chyba LR.
 
seifi
2014-02-26 10:06:48+01
preto sťahujem do katalógov cez Windows, roztriedim a poupratujem a potom import do Lr
 
misom
2014-02-26 11:16:26+01
mas tam zaskrtnute aby ignoroval duplikaty?
 
Hanigal
2014-02-26 12:00:43+01
Ignorovanie duplikátov? To asi nie - neviem. Ani neviem, že také niečo tam je. Prosím ťa, a kde to nájdem. Na úvodnej stránke import menu?
 
pressDesign
2014-04-12 04:29:11+02
príspevok od: seifi
preto sťahujem do katalógov cez Windows, roztriedim a poupratujem a potom import do Lr
Uplne suhlasim. Cez windows stiahnem fotky, roztriedim co kde patri. Potom dam len v LR synchronizovat folder s fotkami.
 
bonifacko
2014-04-12 12:08:23+02
Tiežť mam problem pochopiť, ako LR katalogizuje. Ja ich pridavam cez import.
 
Termoxin
2014-04-12 20:39:25+02
Ja osobne vôbec neviem narábať s kategorizovaním a triedením fotiek v LR. Preto ho používam len na úpravu. Niekto hovorí, že o dosť prichádzam, no mne to triedenie cez Windows vyhovuje.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-12 22:47:03+02
Medzi katalogizovanim cez podadresare a cez kolekcie (lightroom), nie je vlastne rozdiel. Kolekcie su presne to, co pre nas vzdy byvali podadresare. Akurat kolekcie maju dve obrovske vyhody!!!
1. Fotku mozem mat v lubovolnom pocte kolekcii, bez toho aby sa mnozila, takze nezabera ziadne miesto naviac. SKuste to robit cez podadresare.
2. Kolekcie mozu byt "chytre". Fotky sa do nich pridavaju same, na zaklade nejakeho znaku (typ fotaku, ISO, klucove slova, farebne znacky, hodnotenia....).
Pochopenie toho, kam sa ukladaju fotky cez import (vlastne je mi to uplne fuk, staci mi vediet na ktory disk) a ako ich organizovat v kolekciach, je zakladom plnohodnotneho vyuzitia kazdeho RAW konverora zalozeneho na katalogizovani.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-12 22:48:31+02
príspevok od: Hanigal
Ignorovanie duplikátov? To asi nie - neviem. Ani neviem, že také niečo tam je. Prosím ťa, a kde to nájdem. Na úvodnej stránke import menu?
Ano, je to v importe. Od urcitej verzie to ale blbne. Za posledne mesiace sa mi viackrat stalo, ze nacital aj duplikaty. Tie boli oznacene ako nazov suboru-2.typ suboru. Uvidim, cito najnovsia verzia 5,4 odstranila.
 
icibiri
2014-04-13 08:22:47+02
Samozrejme že lepšie je duplikátom predchádzať, ale ak sa nejaké prihodia, dá sa týmto šikovným pluginom pomôcť: "The Duplicate Finder for Adobe Lightroom" http://www.bungenstock.de/teekesselchen/
 
jugin
2016-06-17 08:44:11+02
Je to mimo témy, ale lepšiu som nenašiel a nechcem zakladať nové vlákno. Dá sa niekde zakliknúť alebo ako by som zosynchronizoval vložený katalóg? Viem ako vložiť katalóg do nového katalógu, ale keď spravím zmenu na fotkách , tak sa to vždy ukladá len v jednom katalógu. Príklad: Zmenu spravím v hlavnom, kde mám vložených viacero katalógov , keď otvorím ten zdrojový katalóg, tak tam sa zmena neukáže, to isté platí aj opačne. Dá sa toto niekde zosynchronizovať? O čo mi ide. Robím si archiváciu fotiek a predstava je taká, že chcem mať jeden hlavný katalóg na šport napr. kde už nechcem robiť zmeny len vyhľadať fotku, ktorá bola už predtým upravená v inom katalógu a exportovať .
 
duroslav
2016-06-17 09:12:53+02
Ja keď chcem zosynchronizovať zmeny na fotkách, ktoré sú v dvoch rôznych katalógoch, tak to robím tým systémom, že v zdrojovom katalógu si nechám vyexportovať metadáta a v cieľovom katalógu tieto metadáta zase naimportujem.

Dá sa myslím niečo ešte riešiť cez export/import katalógu, ale prvá popísaná varianta s metatdátami mi príde jednoduchšia a rýchlejšia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-06-17 10:21:42+02
príspevok od: jugin
Je to mimo témy, ale lepšiu som nenašiel a nechcem zakladať nové vlákno. Dá sa niekde zakliknúť alebo ako by som zosynchronizoval vložený katalóg? Viem ako vložiť katalóg do nového katalógu, ale keď spravím zmenu na fotkách , tak sa to vždy ukladá len v jednom katalógu. Príklad: Zmenu spravím v hlavnom, kde mám vložených viacero katalógov , keď otvorím ten zdrojový katalóg, tak tam sa zmena neukáže, to isté platí aj opačne. Dá sa toto niekde zosynchronizovať? O čo mi ide. Robím si archiváciu fotiek a predstava je taká, že chcem mať jeden hlavný katalóg na šport napr. kde už nechcem robiť zmeny len vyhľadať fotku, ktorá bola už predtým upravená v inom katalógu a exportovať .
Ak katalogy obsahuju presne rovnake subory, nie duplikovane, tak najjednoduchsie je, v nastaveniach zaskrtnut, nech sa upravy ukladaju do XMP suboru. Je to v Catalog Settings/Metadata. Ku kazdej fotke sa ulozi XMP subor, ktory obsahuje informacie o upravach.
 
jugin
2016-06-17 10:25:52+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak katalogy obsahuju presne rovnake subory, nie duplikovane, tak najjednoduchsie je, v nastaveniach zaskrtnut, nech sa upravy ukladaju do XMP suboru. Je to v Catalog Settings/Metadata. Ku kazdej fotke sa ulozi XMP subor, ktory obsahuje informacie o upravach.
ďakujem skúsim to
 
jugin
2016-06-17 10:27:12+02
príspevok od: duroslav
Ja keď chcem zosynchronizovať zmeny na fotkách, ktoré sú v dvoch rôznych katalógoch, tak to robím tým systémom, že v zdrojovom katalógu si nechám vyexportovať metadáta a v cieľovom katalógu tieto metadáta zase naimportujem.

Dá sa myslím niečo ešte riešiť cez export/import katalógu, ale prvá popísaná varianta s metatdátami mi príde jednoduchšia a rýchlejšia.
Ďakujem , ten Karolov potup sa mi zdá byť lepší, ale vyskúšam a uvidím čo mi bude viac vyhovovať , ale diky, za radu
 
duroslav
2016-06-17 10:31:41+02
príspevok od: jugin
Ďakujem , ten Karolov potup sa mi zdá byť lepší, ale vyskúšam a uvidím čo mi bude viac vyhovovať , ale diky, za radu
Ono je to defakto to isté, akurát je dosť možné že to čo napísal Karol bude fungovať "automaticky".
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-06-17 11:10:48+02
príspevok od: duroslav
Ono je to defakto to isté, akurát je dosť možné že to čo napísal Karol bude fungovať "automaticky".
To bude, ak bude upravovat rovnake fotky.
 
jugin
2016-06-17 11:52:50+02
príspevok od: Karol Srnec
To bude, ak bude upravovat rovnake fotky.
jj jedná sa o rovnaké fotky a to som chce z automatizovať to ...večer keď budem mať čas to skúsim, ďakujem
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()