Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

skenovanie negativov, masinka v akcii

j.matrix
2015-02-02 09:22:11+01
Chcel by som sa opytat miestnych guru ci ma zmysel kupa niecoho takehoto pre domacu potrebu? nic profesionalne..momentalne je to v akcii za par drobnych..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-02 09:39:33+01
Pristroj stai na nenarocne rchivovanie pre potreby tlace mensieho formtau, pozeranie na TV, publikovanie na internete. Vzhladom na obmedzenu densitu si neporadi so sirokym dynamickym rozsahom diapozitivov. Pocitaj s tym, ze aj pri mensom rozliseni bude skenovanie trvat pomerne dlho. Na jeden 36 polickovy film si priprav par hodin.
S velkou pravdepodobnostou nema skener opravu skrabancov a necistot, takze nejaky cas stravis aj retusovanim.
 
j.matrix
2015-02-02 10:40:53+01
dakujem za odpoved karol, tato kategoria ide mimo mna ale digitalizovat stare veci by nebolo na skodu. existuje kvalitnejsia a rychlejsia nahrada dajme tomu v cene do 100€ alebo je lepsie obratit sa na specializovane firmy? dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-02-02 11:02:09+01
príspevok od: j.matrix
dakujem za odpoved karol, tato kategoria ide mimo mna ale digitalizovat stare veci by nebolo na skodu. existuje kvalitnejsia a rychlejsia nahrada dajme tomu v cene do 100€ alebo je lepsie obratit sa na specializovane firmy? dakujem
Tiez som to riesil. Z hladiska uspory casu je najlepsie nechat si archiv zdigitalizovat v minilabe. Ten cas, ktory by si nad tym stravil sa pri niekolko tisicovom archive pocita na mesiace. V minilabe ti to odskenuju docela slusne a hlavne rychlo. Nie je to na najnarocnejsie pouzitie, ale vzdy lepsie ako sa trapit s tymto zariadenim.
V domacich podmienkach odskenovat 35 mm film skutocne kvalitne znamena, zabezpecit si skener typu Nikon Coolscan 5000, alebo MInolta Dimage Scan Elite 5400 a pod. (pouzivali sa aj v grafickych studiach, vydavatelstvach a pod.) K niektorym uz bohuzial nie su ovladace pre novsie OS. S takymito skenermi som pracoval a vystup povazujem za velmi dobry. Ale aj tu je to casovo velmi narocne. AK spustis viacnasobne skenovanie a odstranovanie prachu a skrabancov, budes skenovat jeden film aj 2 dni. Riesenim je vybrat len tie skutocne naj zabery. Priznam sa, ja som sa na to vykaslala presunul som to do neurcitej buducnosti.
Najlepsie sucasnu situaciu asi pozna Peter Marek.
 
PeterMarek
2015-02-02 17:01:22+01
príspevok od: j.matrix
Chcel by som sa opytat miestnych guru ci ma zmysel kupa niecoho takehoto pre domacu potrebu? nic profesionalne..momentalne je to v akcii za par drobnych..
Hmmm... A Lidl to nie sú potraviny?

Treba mať veľmi nízko nastavené očakávania. Toto je zariadenie skôr z kategórie "mršítko". Nebude to asi ani "skener" ale skôr "prefocovadlo". Niekde vnútri bude chip ako z malého kompaktu alebo z mobilu a nejaká jednoduchá (najskôr asi plastová) optika a zdroj svetla nepredvídateľnej kvality a parametrov. Možno sa s tým dajú robiť fotky na Facebook ale veľa bude záležať aj na tom ako boli doteraz negatívy skladované. Bacha najmä na stočené nepostrihané celé kinofilmy. Toto je stroj mimo moje obzory. Digitalizáciu archívu by som asi tak ako tu aj Karol Srnec písal, zveril radšej minilabu. Densita, ostrosť, ICE (hw odstraňovanie prachu a škrabancov) a v neposlednom rade aj úspora času. To všetko urobí lab lepšie ako krabička z potravín. Ak by ste chceli robiť serióznejšie skeny aj s ambíciou ich tlačiť. Je cesta opäť - lab alebo skener v rádovo vyššej cene.
 
irisos
2015-02-02 17:24:35+01
príspevok od: j.matrix
Chcel by som sa opytat miestnych guru ci ma zmysel kupa niecoho takehoto pre domacu potrebu? nic profesionalne..momentalne je to v akcii za par drobnych..
pozri sa na nemecku stranku www.scandig.de,mala by byt aj v anglictine.predavaju scaner reflecta prrof vyhradne na kino.ani skenovanie v minilabe nie je lacna zalezitost ak mas toho viacej a trochu slusne.odstranovanie prachu a skrabancov ide len u farebneho filmu u cb to nejde ani v minilabe.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2015-02-02 18:14:58+01
http://jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html

jeden film tak 20 min aj s úpravou, kvalita úmerná foťáku a objektívu. Netreba sa stým moc párať
 
PeterMarek
2015-02-02 18:49:07+01
príspevok od: Jozef Peniak
http://jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html

jeden film tak 20 min aj s úpravou, kvalita úmerná foťáku a objektívu. Netreba sa stým moc párať
Toto riešenie vypadá lepšie ako to z Lidla
 
Martin Školiak
2015-02-02 20:37:39+01
príspevok od: Jozef Peniak
http://jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html

jeden film tak 20 min aj s úpravou, kvalita úmerná foťáku a objektívu. Netreba sa stým moc párať
Nechcel by som tie filmy potom retušovať keď pozerám ako sa to šúcha o ten papier. S filmami treba zaobchádzať takmer až v sterilnej čistote. Teda ak sa z toho má robiť niekedy zväčšenina. A ak nie tak mu kľudne stačí aj to čudo z Lídla.
 
Paulie
2015-02-02 20:51:31+01
príspevok od: Martin Školiak
Nechcel by som tie filmy potom retušovať keď pozerám ako sa to šúcha o ten papier. S filmami treba zaobchádzať takmer až v sterilnej čistote. Teda ak sa z toho má robiť niekedy zväčšenina. A ak nie tak mu kľudne stačí aj to čudo z Lídla.
Ja mám na to také "udělátko" a žiadne škriabanie filmu sa nekoná.
 
Martin Školiak
2015-02-02 21:37:11+01
príspevok od: Paulie
Ja mám na to také "udělátko" a žiadne škriabanie filmu sa nekoná.
Tak to už hej.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2015-02-02 22:59:09+01
príspevok od: Martin Školiak
Nechcel by som tie filmy potom retušovať keď pozerám ako sa to šúcha o ten papier. S filmami treba zaobchádzať takmer až v sterilnej čistote. Teda ak sa z toho má robiť niekedy zväčšenina. A ak nie tak mu kľudne stačí aj to čudo z Lídla.
Ide mi len o princíp, ten posun nech si urobí každý ako chce, ale nejako moc retuše tam nebolo - ved na blogu sú "skeny" bez retuše, ale profi skener to samozrejme nie je v Nitre mi nikto bohužiaľ neoskenuje tak film v žiadnej fotoslužbe v takej kvalite ako si ho sám prefotím. A4-A3 z toho ide bez problémov vytlačiť. V tmavej komore to tiež zapatlám a tam sa mi to na papieri retušuje ešte horšie
 
PeterMarek
2015-02-03 07:05:48+01
príspevok od: Martin Školiak
Nechcel by som tie filmy potom retušovať keď pozerám ako sa to šúcha o ten papier. S filmami treba zaobchádzať takmer až v sterilnej čistote. Teda ak sa z toho má robiť niekedy zväčšenina. A ak nie tak mu kľudne stačí aj to čudo z Lídla.
Prach pri skenovaní je naozaj problém. Ideálne je riešiť celú miestnosť ako "bezprašnú" ale to sa málokde podarí. Dobrá pomôcka je toto: http://kinetronics.com/store/staticvac1.html Pri ČB filmoch kde nejde použiť ICE na odstránenie prachu a škrabancov to ušetrí veľa roboty. A v tmavej komore je to výborné lebo retuš na papieri je pracnejšia ako v Ps (aj keď je to svojím spôsobom istá meditácia )

Najviac prachu sa ale na film dostane pri sušení po vyvolaní v nevhodných podmienkach a pri nevhodnom skladovaní.
 
bonifacko
2015-02-03 07:46:50+01
príspevok od: PeterMarek
Prach pri skenovaní je naozaj problém. Ideálne je riešiť celú miestnosť ako "bezprašnú" ale to sa málokde podarí. Dobrá pomôcka je toto: http://kinetronics.com/store/staticvac1.html Pri ČB filmoch kde nejde použiť ICE na odstránenie prachu a škrabancov to ušetrí veľa roboty. A v tmavej komore je to výborné lebo retuš na papieri je pracnejšia ako v Ps (aj keď je to svojím spôsobom istá meditácia )

Najviac prachu sa ale na film dostane pri sušení po vyvolaní v nevhodných podmienkach a pri nevhodnom skladovaní.
Prach je všade a vyrobiť bezprašne pracovisko je problem. Viem o čom píšem.
 
j.matrix
2015-02-03 08:58:14+01
dakujem za vsetky odpovede vsetkym
 
Kejval
2015-02-03 10:29:52+01
Ja som našiel na webe podobný návod. Film vložím medzi dve tenké skla, podsvietim tabletom a v tmavej miestnosti odfotim makroobjektivom. Výsledok neviem relevantné zhodnotiť,ale mne to stačí. Raz, ale už dávno,mi negatív digitalizovali v labe a to bola hrôza.
 
tnagy294
2015-02-03 12:00:25+01
Ja som tiez vahal nad takymto riesenim potom som si ale kupil skener Perfection Photo V370 a ten umoznuje skenovat aj filmovy material. Nie je to Minolta ale zvladne 4800 DPI bez prepocitavania a to mi postacovalo. Aj kvalita je vcelku slusna, co som videl porovnania skenov na weboch tak skor patri medzi tie lepsie. Cena je sice 3x ako to z Lidla ale mam naviac velmi kvalitny skener. Na tych 100 policok mi to stacilo A naozaj skenovanie pri 4800 DPI a 6 policok zaberie nejaky cas, treba si navarit kavu a relaxovat
 
CG
2015-03-30 21:45:20+02
Rád používam na skenovanie filmov aj metódu prefotenia napriek tomu, že mám možnosť skenovať filmy pomocou skenera EPSON PERFEKTION V750 PRO. Z kinofilmu sa dajú v pohode tlačiť fotografie formátu A4 pri prefotení filmu fotoaparátom s 10 Mpx snímačom.
Neviem presne porovnať kvalitu skenov zo skeneru oproti kvalite skenov z fotoaparátu pretože som nerobil testy a ani sa nechystám.

Moja skúsenosť je taká, že u hustých - tmavých filmov (preexponované, prípadne prevyvolané negatívy), je metóda prefotenia fotoaparátom oproti skenovaniu skenerom výhodnejšia najmä vtedy, ak tzv. D max skeneru nepostačuje na presvietenie takýchto filmov.

Pri skenovaní filmov v bežne dodávaných držiakoch - rámikoch na filmy ku skenerom bez skiel, bývajú filmy prehnuté. Prichádza pri tom k lomu svetla. Pri skenovaní farebných filmov sa to prejavuje "dúhovým" sfarbením výsledku skenu pri okrajoch a najmä na koncoch filmov, kde sú voľné konce filmu prehnuté do polguľovitého tvaru.

Výhodou dobrého skeneru je 16 bitov na farbu t. j. 48 bit. TIFF. Fotoaparáty (Canon) majú RAW 14 bitový. Myslím že skener by mal teda vedieť zobraziť viac poltónov a farieb.
Skenery majú možnosť nastavenia rozlíšenia. Vedia film nasnímať aj v lepšom rozlíšení ako fotoaparáty (podľa typu skenera a fotoaparátu). Niektoré skenery vedia odstraňovať z farebných filmov škrabance a prach pomocou ICE technológie. Skenery sa dajú nastaviť tak, že výstup nie je potrebný ďalej upravovať.

Pri prefotení filmu fotoaparátom je takmer vždy potrebná úprava (napr. negatív zmeniť na pozitív).

Prikladám odkaz na album fotografií s komentármi o použití zväčšováku pri prefotení filmov:

https://plus.google.com/u/0/photos/100858052171505819915/albums/6127672692054850401
 
palys
2015-03-31 01:05:34+02
ja používam canoscan mark II a som spokojní.
 
marek.nehila
2017-04-02 20:04:34+02
zdravim Vás páni. nie som fotograf, som normalny uzivatel a donedavna som mal len digi fotacik. predtym klasika : kinofilm...
a prave z toho obdobia mam niekolko kinofilmov so zábermy, ktoré by som rád uchoval pre nové generácie
nie je toho málo a aj cez minlab by sa to motalo okolo 100,-€, co sa mi uzda uz dost.
zmenilo sa sa tie dva roky nieco?
uvazoval som nad kupou tohto: https://skenery.heureka.sk/camlink-cl-fs20/
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()