Hore
Fórum » PC/Linux
 

Photographic workflow - Linux

parkie
2016-09-21 18:27:24+02
Pracuje niekto z vas s fotografiami na Linuxe? Ake mate postupy prace?

Pouzivate starsie verzie LR, PS spolu s wine alebo playonlinux, ci pouzivate virtualku s WIndowsami, alebo rovno dual-boot?

Potreboval by som nejako rozbehat PS, LR, Silver Efex. Popripade pouzit nejake dobre alternativy (aj ked neviem, ci SilverEfex ma vhodnu alternativu). Pred casom som pracoval s Bible, neskor Corel AfterShot Pro pod linuxom, a bolo to pouzitelne (az na niektore chybajuce profily objektivov).

Riesite ColorManagement nativne? A ako v pripade virtualky?

Diky moc za konstruktivne odpovede
 
šereda
2016-09-21 23:24:00+02
príspevok od: parkie
Pracuje niekto z vas s fotografiami na Linuxe? Ake mate postupy prace?

Pouzivate starsie verzie LR, PS spolu s wine alebo playonlinux, ci pouzivate virtualku s WIndowsami, alebo rovno dual-boot?

Potreboval by som nejako rozbehat PS, LR, Silver Efex. Popripade pouzit nejake dobre alternativy (aj ked neviem, ci SilverEfex ma vhodnu alternativu). Pred casom som pracoval s Bible, neskor Corel AfterShot Pro pod linuxom, a bolo to pouzitelne (az na niektore chybajuce profily objektivov).

Riesite ColorManagement nativne? A ako v pripade virtualky?

Diky moc za konstruktivne odpovede
To su zaludne otazky, ja mam kazdopadne dual boot, virtualku momentalne nemam mal som na hack OS X lez nebolo to stabilne. A pouzivam pod linux aj Darktable na rawko.
 
klb
2016-09-22 01:30:35+02
Mal som snahu rozbehat na linuxe LR ale preslo ma to. Pouzivam Ubuntu 16.04, Virtualbox v nom Win 7. Je to pohodlne, aj ked je to asi pomalsie ako mat dualboot. Mam Core i5 4690k a 8GB RAM.

Linux programy mi nesedeli.
 
šereda
2016-09-22 07:49:14+02
príspevok od: klb
Mal som snahu rozbehat na linuxe LR ale preslo ma to. Pouzivam Ubuntu 16.04, Virtualbox v nom Win 7. Je to pohodlne, aj ked je to asi pomalsie ako mat dualboot. Mam Core i5 4690k a 8GB RAM.

Linux programy mi nesedeli.
snaha sa ceni
 
parkie
2016-09-22 09:03:40+02
príspevok od: klb
Mal som snahu rozbehat na linuxe LR ale preslo ma to. Pouzivam Ubuntu 16.04, Virtualbox v nom Win 7. Je to pohodlne, aj ked je to asi pomalsie ako mat dualboot. Mam Core i5 4690k a 8GB RAM.

Linux programy mi nesedeli.
Pri testovani virtualok som mal spraveny testovaci scenar a LR + SilverEfex, Export. VmWare player mi daval oproti VirtualBoxu nejaky vykon navyse
 
parkie
2016-09-22 09:11:18+02
príspevok od: šereda
To su zaludne otazky, ja mam kazdopadne dual boot, virtualku momentalne nemam mal som na hack OS X lez nebolo to stabilne. A pouzivam pod linux aj Darktable na rawko.
Zatial aj ja ficim na dualboote, ale udrziavat dva systemy sa mi uz prestava chciet.. S Darktable sa ti ako pracuje? Je konkurencieschopny?
 
šereda
2016-09-22 09:19:44+02
príspevok od: parkie
Zatial aj ja ficim na dualboote, ale udrziavat dva systemy sa mi uz prestava chciet.. S Darktable sa ti ako pracuje? Je konkurencieschopny?
Darktable nie je najhorsie ale som zvyknuty na ine programi napr od adobe , dnes som instaloval RawTherapee a zatial spokojnost v linuxe som viac menej novy takze setko budem skusat, vid dnes instalacia a download cez prikaozovy riadok
 
PeCh
2016-09-22 10:22:36+02
Linux používam hádam ešte od minulého tisícročia, pričom posledných cca 12 rokov bez dualbootu (t.j. čisto len Linux). Využívam ho z čisto pragmatického dôvodu - vyhovuje mi.

Čo sa týka práce s fotografiami, tak používam:
* Geekie - prezeranie fotografií, ich triedenie a mazanie. K RAW+JPEG sa správa ako k jednej fotke.
* Gimp - netreba predstavovať. V každom prípade fotky nezvyknem fotošopovať, tak ho používam zriedkavo a len na jednoduché veci.
* Darktable - osobne sa mi zdá ako najlepší slobodný RAW editor. Treba si však pozrieť zopár tutoriálov, aby človek zistil, čo všetko dokáže a akým spôsobom.
* RawTherapee - mám nainštalovaný, občas skúsim, ale nikdy mi nesadol (ale to je vec vkusu).
* Corel Aftershot (predtým Bibble) - komerčný RAW editor. Výborný, absolútne mi vyhovuje jeho workflow, zaujímavé pluginy (aj keď mám dojem, že pre Bibble ich bolo viacej). S novšími verziami sa niečo zlepšuje, iné zase zhoršuje (napríklad od istého času vypadla redukcia šumu cez NoiseNinja a chvíľu nebola ani žiadna náhrada).

No a môj klasický workflow bol:
* Skopírujem fotky z karty na disk.
* Prezriem fotky cez Geekie a otagujem fotky, ktoré chcem vymazať a ktoré sú top. Následne ešte jedna revízia, zmažem nechcené, top presuniem do nového adresára.
* Ďalšie úpravy cez Aftershot/Bibble: na prvej fotke sa vyhrám s vyvážením bielej a základným nastavením (kontrast, saturácia, tiene... - to aj tak mám zväčša uložené ako profil fotoaparátu, tak ho ani nemusím meniť). Takto nastavenú fotku (presnejšie nastavenie si skopírujem ctrl+c a aplikujem to postupne na ďalšie fotky, prípadne korigujem expozíciu, horizont, orez. Nakoniec dám všetky fotky vyexportovať.

Môj aktuálny workflow je:
* Vo fotoaparáte prebehnem všetky fotky, nechcemé premažem.
* Ak treba niektorú upraviť (vyváženie bielej, expozícia, crop), tak ich upravím priamo vo fotoaparáte a uložím novú fotku (in-camera raw processing - u mňa Fuji, ale majú ho už i iné značky).
* Cez WiFi prenesiem fotky do tabletu/mobilu a pošlem komu chcem.
* Potom, keď sa mi plní karta, tak si ju skopírujem na externý disk.
* A som spokojnejší, že sedím menej za počítačom a venujem sa radšej niečomu inému, napr. foteniu .
 
klb
2016-09-30 15:16:59+02
->PeCh nasiel si si svoj komfort.
Mne by asi vadilo sa hrat s fotkami vo fotaku, ale je to iba o zvyku, tiriedim a aplikujem svojich par ulozenych profilov uz pri importe do LR.

Ten Corel Aftershot skusim.
Zaujimalo by ma, kde najdem profily pre objektivy ako je to v LR aj pre spominane linuxove programy.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()