Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Zálohovanie fotiek - je NAS vhodné riešenie?

Miro Sabo
Miro Sabo 2016-07-04 07:53:03+02
Ahojte, terovy externý disk mám už plný. Bol som rozhodnutý namiesto toho kúpiť NAS ds216play a k nej dva 3 terové disky, ktoré sa budú zrkadliť (cena spolu za zostavu 484 €).
Myslíte, že je to optimálne riešenie z hľadiska bezečnosti dát a investovaných peňazí? Uvažujem aj o tom kúpiť disk do NAS len jeden (3T alebo 4T) a zálohu riešiť radšej dokúpením väčšieho (2T) externého disku.
 
duroslav
2016-07-20 09:36:08+02
Pravdepodobnosť straty dát vplyvom SW chyby je úplne zanedbateľná v porovnaní s tým, že napr . fyzicky odíde nejaký HW.

Aspoň podľa mojich osobných štatistík za posledných cca. 15 rokov mi nejaký HDD (buď v NAS-e alebo v PC) odišiel asi 9 krát. Z toho raz to bolo sprevádzané aj stratou dát, kedy mi raz v PC súčasne odišli dva zrkadlené disky.

Avšak vinou chyby SW som zatiaľ o dáta nikdy neprišiel.

 
sico
2016-07-20 10:31:35+02
Ja som len užívateľ (jeden z NASov mi uz zrušil jeden disk, neviem čo mu bolo, bol ešte v záruke, zo servisu dorazil novýy - novší model :–) a z druhého disku ktorý bol našťastie nepoškodený išli data obnovit, ale kolega co rieši malé siete u rôznych zákazníkov sa už s kompletne stratenými dátami vinou NASu stretol.
 
Fuser
2016-07-20 17:04:17+02
Na "kratkodobu" zalohu je HDD v hodny (do 5rokov) ale nie na DLHODOBU (napr. 10rokov a viac). Pozrite si zivotnosti HDD.

HDD ma "vela" mechanickych casti, taktiez je v nom elektrika, ktora by ho mohla odpalit (napr. vadny zdroj). Voda mu vie uskodit - vytopia vas susedia, vyleje sa Vam kava na externy HDD atd.. Ak Vam HDD spadne moze sa poskodit, napr. ak mate WD MyBook maju sifrovany obsah a ak sa vam pokazi USB koncovka data uz len tazko dostanete spat.

Co pouzit? CD/DVD/Bluray - laicky povedane "su to vypalne dierky v plaste". Pokazi vam ich predovsetkym len vyssia teplota/slnko (ale to aj HDD).

Priklad zalohy: kupit 3 ks kazdy od ineho vyrobcu a dat na 3 rozne miesta.
Najlepsie na zalohu su DVD-RAM, DVD/BluRay verzia M-DICS (chvalia sa ze 1000r ale ak vydzia 50 bude to OK lebo uz bude asi nove medium).

Nevyhoda je ich "mala" kapacita. DVD cca 4,3-8GB, BluRay cca 25-50GB.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()