Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Pomoc pri konfigurovani PC + EIZO 24"

Dude
Dude 2012-03-27 17:58:29+02
Ahojte,
prosim o radu pri nakonfigurovani PC + EIZO 24".
Ucel ma byt spracovanie foto a videa. Rozmyslal som aj nad Apple, ale bojim sa ze by som si nevedel rady s OS, nikdy som s nim nerobil.

Mam v plane kupit nasledujucu zostavu PC:
zalozak Sweex PP200 Intelligent UPS 650VA
skrinka Spire CoolBox 305 black SPD305B 420W
BR DVD RW LG BH10LS38 BD-R LS retail
zakl.doska Gigabyte Z68AP D3
procesor Intel Core i7 2600K 3.4GHz BOX
pamat 4xKingston HyperX Blu 4GB 1600MHz DDR3 CL9
harddisk Western Digital RE4 1TB 64MB SATA2 WD1003FBYX
grafika EVGA GTX560Ti 1GB SuperClocked
+ externa citacka kariet + externy HDD 1TB

K tomu som si vybral EIZO cg245W (prip. lacnejsi model).

Nevyznam sa velmi v pocitacoch, preto neviem ako budu jednotlive komponenty fungovat. Napiste mi prosim co by ste v takejto zostave zmenili.

Za nazory vopred dakujem
 
lacikam
2012-04-07 14:04:52+02
V recenzii: http://extrahardware.cnews.cz/nec-multisync-pa271w-10bitovy-vladce-modernich-27-recenze-lcd?page=0,2

- je chyba, obrázok s nesprávnymi vysvetlivkami - stiahnuté s chybou už zo stránok výrobcu EIZO.
Vysvetlenie k bitom a portom je správne pri inom modeli, odkiaľ som ho stiahol ja a takto to aj dáva logiku..
 
lacikam
2012-04-07 14:12:30+02
Dude mi napísal :
Cital som este raz ten clanok o PA271W. Skoda ze NANAO nevniesol viac svetla do problematiky.
Pozeral som aj ceny a vsimol som si ako vyrazne lacnejsie ho predava Pixmania oproti Alza - a v Nórsku je ten rozdiel este vacsi -co si o tom myslis?

Cena toho 27"NEC ma prekvapila. Dal by si mu prednost pred eizom?
 
lacikam
2012-04-07 14:21:30+02
Súhlasil s odpoveďou sem, zdá sa, že to číta viac ľudí - aj keď málokto sa vyjadrí - zdá sa, že sme pichli do "Eizieho" hniezda Dokonca sa nevyjadrili ani tí, ktorí tu nedávno s veľkou pompou a bombasticky ohlásili kalibrácie monitorov.

(Pričom neupozornili, že kalibrácia 6+2AFRC bit monitora je takmer zbytočná - porieši iba
"vernosť" farieb pri slabej bitovej hlbke : v "8-bit" iba dopočítanej (všetky TN panely).
Kalibrácia neporieši primárne nekvalitný monitor - ako napríklad ponúkaná kalibráciu monitora NOTEBOOKU, čo je najhorší (najmenej kvalitný zobrazovač), podľa mňa.
Niektorí si ako ja - kúpili drahý monitor (EIZO) a kŕmia to 8-bitovou komerčnou kartou, resp. cez DVI-D (iba 8-bit). A teraz im to došlo - ako mne.

Kedysi platilo toto - profi monitor (kartu, kalibráciu etc. - to, čo je s tým spojené) potrebujú DTP pracoviská a grafici, ktorý výstup posúvajú ďalej do tlače - a nemyslí sa tým jednokusové tlačenie snímku - ale kvalitnejšie časopisy alebo knihy.
VIAC SVETLA DO PROBLEMATIKY!
 
lacikam
2012-04-07 14:40:29+02
Takže odpovedám postupne na otázku/y:

ad. NANAO - ÁNO - od NANAO by som čakal minimálne jasnú informáciu, či model SW 24"xxx (ten vybraný) má hardwareových 10-bit natívne? Nie 8+2AFRC? (nižšie uvedená tabuľka recenzenta Mirka Jahodu na to ale zodpovedá dostatočne).

ad. Pixmania je (podľa užívateľských reakcií) pochybný obchod - buď tovar nedodajú, alebo im to trvá, alebo nekomunikujú pri prípadnej reklamácii, je to "vraj" šedý dovoz z iných krajín-skrátená záruka? a podobne (to tvrdí hlavne konkurencia). Ale AK jediný kontakt, ktorý na seba ponúkajú je "zákaznický servis"? To nevzbudzuje dobrý dojem na mňa. Nepotrebuješ až takto šetriť.

Každopádne, z linkov nórskych obchodov neviem, koľko EURO je uvedená cena v nórskych korunách. Stačí, ak uvedieš, či je to v Nórsku lacnejšie alebo drahšie..?

A nakoniec najzaujímavejšia otázka : Dal by si mu prednosť pred EIZOM? (tej 27" NEC s natívnym 10-bit panelom, pozn.)

V Tvojom prípade, keďže vrazíš peniaze do 10-bit profi VGA, by som si skúsil odpovedať :

1. Chcem 24" alebo 27"?

Ak 24" - tak treba akurát možno otázkou na výrobcu (mailom), alebo dostatočne relevantne dohľadať, ktorá z rady CG vo vybranej veľkosti 24" (rada SX) EIZO MÁ 10-bit v základe (poctivých, žiadny dithering).

- osobne predpokladám, že plný 10-bit panel bez A-FRC bude mať až rada CG. Tá najvyššia, čo
by znamenalo vyvaliť za 24" z rady CG tých 2000+ Euro. Z tabuľky vyplýva, že ani to nie s určitosťou všetky modely)

Ak 27" - z testu vychádza, že 27" NEC je o chlp kvalitnejší panel ako ten testovaný 27" EIZO, ale pre férovosť treba priznať

- a) že to testované EIZO je rada SW a nie CG, ktorá by pravdepodobne bola kvalitnejšia (a drahšia)

- b) že ten NEC 27" bude pre super farebný výstup nakalibrovať, v teste sa to spomína.

2. Nezašiel si vo výbere a v cenovej útrate za PC príliš ďaleko na to, aby si teraz šetril (SX) na monitore alebo kupoval s kompromisom (8-bit+2 AFRC)?

Chceš 10-bit bez pochybností, väčší ako za rovnaké peniaze od EIZO 24" a teda vlastne lacnejšie? (EIZO svojim "mlžením" vo mne 3x dôveru nevzbudzuje.
U NEC-u mi TROCHU vadí, že ho treba dokalibrovať. Ale za cenový rozdiel EIZA v 27" s natívnym 10-bitom, by som si asi dal NEC kalibrovať. Za poplatok.
Po kalibrácii to musí byť výborné. A aj ušetríš. EIZO palec dole za bordeľ v špecifikáciách a celkovo za informačný chaos.

Kúpil by som NEC z recenzie vyššie

http://extrahardware.cnews.cz/nec-multisync-pa271w-10bitovy-vladce-modernich-27-recenze-lcd?page=0

a dal nakalibrovať.
 
lacikam
2012-04-07 15:15:15+02
Dal som si do prekladača :
http://www.eizo.com/global/products/library/basics/maximum_display_colors/index.html
To len dokladá, že vždy je kam ísť ďalej.
NEC bude po kalibrácii bezpochyby v pohode a môže sa porovnať výstupom aj s tými najdrahšími monitormi od EIZO.
 
NANAO
2012-04-10 10:34:38+02
príspevok od: lacikam
Dal som si do prekladača :
http://www.eizo.com/global/products/library/basics/maximum_display_colors/index.html
To len dokladá, že vždy je kam ísť ďalej.
NEC bude po kalibrácii bezpochyby v pohode a môže sa porovnať výstupom aj s tými najdrahšími monitormi od EIZO.
Bohužiaľ to dokladá len papierové dáta. Musíte sa spoľahnúť na tvrdenie výrobcu, že monitor po kalibrácii zobrazuje skutočnosť. Hovorí sa "Dôveruj ale preveruj!" hlavne v dobe záplavy čínských výrobkov.
EIZO CG243,245,275,303W majú proti NEC s HW kalibráciou podstatnú výhodu
- VALIDÁCIOU (overenie) mám možnosť si nakalibrovaný monitor
- overiť napr. cez tlačový štandart Coated FOGRA27,39, Euroscale Coated V2 atd.
- overiť stabilitu parametrov (farebné tobrazenie) monitoru po určitej dobe prevádzky
- EMULÁCIOU napodobniť si na monitore CG iný farebný priestor napr. tlačiarne (CMYK) alebo monitoru.

EizoKlika
 
NANAO
2012-04-10 10:45:22+02
príspevok od: lacikam
Takže odpovedám postupne na otázku/y:

ad. NANAO - ÁNO - od NANAO by som čakal minimálne jasnú informáciu, či model SW 24"xxx (ten vybraný) má hardwareových 10-bit natívne? Nie 8+2AFRC? (nižšie uvedená tabuľka recenzenta Mirka Jahodu na to ale zodpovedá dostatočne).

ad. Pixmania je (podľa užívateľských reakcií) pochybný obchod - buď tovar nedodajú, alebo im to trvá, alebo nekomunikujú pri prípadnej reklamácii, je to "vraj" šedý dovoz z iných krajín-skrátená záruka? a podobne (to tvrdí hlavne konkurencia). Ale AK jediný kontakt, ktorý na seba ponúkajú je "zákaznický servis"? To nevzbudzuje dobrý dojem na mňa. Nepotrebuješ až takto šetriť.

Každopádne, z linkov nórskych obchodov neviem, koľko EURO je uvedená cena v nórskych korunách. Stačí, ak uvedieš, či je to v Nórsku lacnejšie alebo drahšie..?

A nakoniec najzaujímavejšia otázka : Dal by si mu prednosť pred EIZOM? (tej 27" NEC s natívnym 10-bit panelom, pozn.)

V Tvojom prípade, keďže vrazíš peniaze do 10-bit profi VGA, by som si skúsil odpovedať :

1. Chcem 24" alebo 27"?

Ak 24" - tak treba akurát možno otázkou na výrobcu (mailom), alebo dostatočne relevantne dohľadať, ktorá z rady CG vo vybranej veľkosti 24" (rada SX) EIZO MÁ 10-bit v základe (poctivých, žiadny dithering).

- osobne predpokladám, že plný 10-bit panel bez A-FRC bude mať až rada CG. Tá najvyššia, čo
by znamenalo vyvaliť za 24" z rady CG tých 2000+ Euro. Z tabuľky vyplýva, že ani to nie s určitosťou všetky modely)

Ak 27" - z testu vychádza, že 27" NEC je o chlp kvalitnejší panel ako ten testovaný 27" EIZO, ale pre férovosť treba priznať

- a) že to testované EIZO je rada SW a nie CG, ktorá by pravdepodobne bola kvalitnejšia (a drahšia)

- b) že ten NEC 27" bude pre super farebný výstup nakalibrovať, v teste sa to spomína.

2. Nezašiel si vo výbere a v cenovej útrate za PC príliš ďaleko na to, aby si teraz šetril (SX) na monitore alebo kupoval s kompromisom (8-bit+2 AFRC)?

Chceš 10-bit bez pochybností, väčší ako za rovnaké peniaze od EIZO 24" a teda vlastne lacnejšie? (EIZO svojim "mlžením" vo mne 3x dôveru nevzbudzuje.
U NEC-u mi TROCHU vadí, že ho treba dokalibrovať. Ale za cenový rozdiel EIZA v 27" s natívnym 10-bitom, by som si asi dal NEC kalibrovať. Za poplatok.
Po kalibrácii to musí byť výborné. A aj ušetríš. EIZO palec dole za bordeľ v špecifikáciách a celkovo za informačný chaos.

Kúpil by som NEC z recenzie vyššie

http://extrahardware.cnews.cz/nec-multisync-pa271w-10bitovy-vladce-modernich-27-recenze-lcd?page=0

a dal nakalibrovať.
Vidím ,že vám nejak učarovalo (8-bit+2 AFRC).
Len pre vašu informáciu 10-bit panel bez (8-bit+2 AFRC) do 50 tisíc neporiešite.
Ale pokiaľ ste s monitorom NEC spokojný tak proti gustu žiadny dišpurát.

EizoKlika
 
lacikam
2012-04-10 19:19:08+02
Práve, že 8-bit + 2-bit A-FRC ma desí. Desí ma, že až po dôkladnom nazretí pod povrch zisťujem, ako to s image značky EIZO vlastne je. Áno, kvalitné - ale svoje "to něco" si naozaj strážia a platí odstupňované - "koľko nám záplatíš, toľko Ti dáme.."
Tu preberaný NEC je plne 10-bit. Takisto, citujem z recenzie :
"MultiProfiler NEC" (aka spomínaná emulácia u EIZO)
- Jedna z největších parádiček NEC PA Series je MultiProfiler. Tato aplikace využívá i výše zmíněných výhod PA271w a v podstatě slouží k emulaci barevných prostorů a vlastností dalších zařízení, typicky pak monitorů a tiskáren. Existuje asi více scénářů použití
- tyto bych viděl jako nejčastější:

- po upgrade monitoru na PA271w si můžete emulovat v případě potřeby váš dosavadní monitor (tento případ ocení třeba grafici, kteří nechtějí či nemohou používat ICC profily tiskárny, ale zato už za ty roky vědí, jak která barva na jejich monitoru dopadne v tisku)
- při použití více monitorů, z nichž je jeden PA271w (a další ideálně alespoň také IPS, není to ale podmínkou), můžete PA271w nastavit tak, aby byl co nejvíce podobný druhému (či dalším)
- práce v barevném prostoru tiskového zařízení se pak samozřejmě nabízí jako třetí častý scénář."

JA som k trojici : Dude vs. EIZO. vs. NEC objektívnejší, resp. sa snažím. Dohľadávam a snažím sa aj naštudovať množstvo ďalších informácií. Verím hlavne tomuto : Monitory z kategórie CG EIZO, resp. plne 10-bit, s 12/14/16-bit LUT, overenie napr. cez tlačový štandart Coated FOGRA27,39, Euroscale Coated V2, overenie stability parametrov (farebné zobrazenie) monitoru po určitej dobe prevádzky - POTREBUJE hlavne profesionálny grafik, DTP pracoviská, koncové tlačové stanice, možno fotograf, čo minimálne raz ročne vystavuje veľké výtlačky a má poriešenú odpovedajúcu tlač. Nie bežný užívateľ. Včera som spätne prechádzal konfiguráciu "DUDE", aby som pozrel, čo je predražené, resp. čo je možné považovať za zbytočnú kúpu. Jediné, nad čím by som váhal je 10-bit VGA (ale je v cene lepšej komerčnej hráčskej karty, takže nie kvôli peniazom, ale tomuto : Nakonfigurovať PC, resp. výstup (skrz OS a programy), tak aby výstup na monitore bol naozaj 10-bit, nie je jednoduché.
 
lacikam
2012-04-10 19:21:32+02
Z recenzie : " Co v praxi potřebujete pro 10bitové zobrazení?
Odpovídající aplikace. V současnosti vím o těchto:
Zoner Photo Studio 12 a 13
Adobe Photoshop CS4 a CS5
U operačního systému už moc vybírat nemusíte, zprovoznění by mělo být možné například nejen ve Windows 7 a Vista, ale třeba i v XP. Ve Windows 7 a Vista musíte vypnout Aero. Také bublinová nápověda na funkcích tlačítek nebo v systémové liště vám 10bitové zobrazení zhatí.
LCD monitor, který z 10bitového zobrazení těží. Ideálně (ač jsem proti LCD s 8 bity + A-FRC nesrovnával) zřejmě plně 10bitový p-IPS s 10bitovým vstupem.
10bitový výstup DisplayPort na grafické kartě, což se týká některých modelů nVidia Quadro a několika ATI FireGL/FirePro."

K tomu odpovedajúce naštudovanie minimálne tohoto : http://www.nvidia.com/docs/IO/40049/TB-04701-001_v02_new.pdf
 
lacikam
2012-04-10 19:28:22+02
http://forum.grafika.cz/read.php?100,5280327,5280327 tu to trošku chlapci preberajú...

Ale DUDE mal už od začiatku rozpočet na zostavu slušný, takže kartu by som nechal - s tým, že potom je škoda nevyužiť jej možnosti.. Bude ale potrebovať veľa chuti, poradiť si s tým množstvom informácií, ktoré bude musieť naštudovať, aby to vedel využívať a nekupoval zbytočne.
 
Strana 6 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()