Hore
Fórum » Pokec
 

20-30 EUR/h. v slovenských podmienkach

k.anetta
2012-04-26 11:41:38+02
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
 
rk.
2012-04-26 12:00:16+02
Hovoris tu o nejakom "ospravedlnovani" vysky hodinovej mzdy. Vzdy tu budu fotografi, ktori budu podliezat existujuce ceny, lebo inak by neboli schopni dostat zakazku. A na druhej strane pokial niekto robi za 30e/hod a aj tak ma plno na pol roka dopredu, mal by robit za 20e/hod, lebo 30 je podla niekoho moc?

Mam pocit, ze u nas je trh (vo vseobecnosti) deformovany hlavne smerom nadol, lebo pre vacsinu ludi je cena hlavnym kriteriom, kvalita je az druhorada.

Na konci dna je to vsetko o tom, kolko je zakaznik ochotny zaplatit, nie o "ospravedlnovani" mzdy
 
martin9113
2012-04-26 12:05:44+02
príspevok od: k.anetta
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
budem reagovat
zoberme si svadbu na ktoréj je človek 14 hodín . pri sume 10eur to je 140eur. náklady na benzín samozrejme opotrebenie auta údrzba atd. kolko zaroby taky student? rad by som vydel fotografa ktorý fotí 8h denne. kedy zháňa zákazky? nie vždy sa zakaznik ozve sam.
 
Marcel Rebro
2012-04-26 12:06:24+02
Za svoju cenu sa netreba "hanbit" ... mam nervy ked sa niekoho spytam na cenu a osiva sa, chodi okolo horucej kase ... povedz kolko chces a ak je to pre mna akceptovatelny pomer cena / vykon beriem ...

PS : fotenim sa nezivim, ale nemam problem si zan nechat zaplatit. A ked sa uz rozhodnem ze to nerobim pre radost, ale za peniaze pouzivam rovnaku dennu (nie hodinovu) sadzbu ako mam v svojom primarnom zamestnani (dobrovolny dochodca )
 
seifi
2012-04-26 12:32:48+02
Neviem z akých pohnutok vznikol tento príhovor. Nie som ekonóm, ale cena tovaru služieb nezávisí od počtu hodín, ale koľko je toho na trhu. Ano, za "starých" čias bolo cena = materiál + 10 hodín v 5 tr. + režia + zisk 20%, dnes ak je niečoho na trhu hodne, cena ide dole, až najslabší vykapú a hneď je poriedšie, cena ide hore. Barel ropy tiež nestojí podľa nákladov na ťažbu ale podľa toho, aký je pomer medzi ponukou a dopytom. Tak akéže ospravedlňovanie, pýtať si dnes môžeš koľko chceš. Alebo sa trafíš alebo vypadneš z kola von.
 
wlad
2012-04-26 13:23:34+02
príspevok od: martin9113
budem reagovat
zoberme si svadbu na ktoréj je človek 14 hodín . pri sume 10eur to je 140eur. náklady na benzín samozrejme opotrebenie auta údrzba atd. kolko zaroby taky student? rad by som vydel fotografa ktorý fotí 8h denne. kedy zháňa zákazky? nie vždy sa zakaznik ozve sam.
ty by si radsej mohol "vydiet" nejakeho slovencinara
 
Pospo
2012-04-26 13:24:47+02
Vidim tu jeden problem. A to ze tvoja vyfabulovana predstava o platoch prameni jedine z toho, ze o profesii ako takej (fotograf) nemas ani paru. Pouzivas jedno vrece a delis na obycajnych a ... uhm, neobycajnych? To potom neviem ci nejaka debata vobec ma zmysel.
 
tadzesi
2012-04-26 13:32:41+02
Takze rutina ne spatna vec? Murar rutinne rovno vymuruje mur, pekar rutinne napecie chlieb, doktor rutinne vyoperuje slepe crevo, fotograf rutinne dobre nafoti akciu... Ked ta zacne boliet zub, tak urcite nezajdes za hobistom zubarom, ale radsej sa zveris do ruk odbornika.

Dnes fotka vznika lahko. Cvak a je na svete. Preto toto remeslo postupne upada a z bussinesu to prerasta do hobby.
 
total empty
2012-04-26 13:43:40+02
Zober to tak, priemerná mesačna mzda na východe je reálne okolo 400 euri !!! Nie taká ako uvádzajú v novinach. Skade ti má obyčajný človek dať 10eura na hodinu plus dva dni práce za počitačom, pokiaľ mu chceš odovzdať kvalitnú prácu.
Nie vždy máš zakázku od milionárov, ale aj od obyčajných gadžov, a tam cenu musíš dohodnúť.
Je kríza a presadiť sa ako novačik v tomto biznise je ťažko, ľudia radšej zavolaju človeka ktorí to robí 10 -15 rokov ako niekoho čo to robi3 roky,hoci ten starý už dávno zaspal na vavrinoch, žiadna flexibilita,výkon,vždy robí ako pred 10-imy rokmy.
Je ťažké si pýtať veľké lové od chudákov,ale vermy, radšej spravým 3-4 svadby chudákom za menej ako jednú pre milonára za 10-20 euri na hodinu.
A najvďačneši sú cigáni ! (Bodaj by ich porazilo. )

 
Rofo
2012-04-26 13:51:23+02
Kedze prisla rec na peniaze. Chcel by som sa spytat jednu vec. Sice trochu mimo temy.
Kolko sa plati menej skusenym modelkam za pozovanie na hodinu. A kolko sa plati priemernym, skusenym modelkam? Nemyslim teraz nejake celebrity, ale normalne baby co si tym zarabaju, alebo privyrabaju. Zhruba ze v akom rozmedzi sa pohybuju honorare na hodinu.

 
martin9113
2012-04-26 13:54:09+02
príspevok od: wlad
ty by si radsej mohol "vydiet" nejakeho slovencinara
ak ta trapi len len to.
 
Krtko fotografom
2012-04-26 14:34:33+02
príspevok od: Rofo
Kedze prisla rec na peniaze. Chcel by som sa spytat jednu vec. Sice trochu mimo temy.
Kolko sa plati menej skusenym modelkam za pozovanie na hodinu. A kolko sa plati priemernym, skusenym modelkam? Nemyslim teraz nejake celebrity, ale normalne baby co si tym zarabaju, alebo privyrabaju. Zhruba ze v akom rozmedzi sa pohybuju honorare na hodinu.

Z jedneho fotoserveru viem, ze za fotenie (a nie za hodinu) si pytaju 30-70€ a za akty cca 200€.
 
Krtko fotografom
2012-04-26 14:35:52+02
príspevok od: tadzesi
Takze rutina ne spatna vec? Murar rutinne rovno vymuruje mur, pekar rutinne napecie chlieb, doktor rutinne vyoperuje slepe crevo, fotograf rutinne dobre nafoti akciu... Ked ta zacne boliet zub, tak urcite nezajdes za hobistom zubarom, ale radsej sa zveris do ruk odbornika.

Dnes fotka vznika lahko. Cvak a je na svete. Preto toto remeslo postupne upada a z bussinesu to prerasta do hobby.
A cigani rutinne beru socialne davky .
 
compact
2012-04-26 15:10:36+02
príspevok od: k.anetta
Vážení,

rád by som priniesol trochu racionálnej diskusie do tabuizovanej témy platov. Niekoľkokrát som tu už počul hlasy hovoriace o rozmedzí 20 až 30 EUR za hodinu po zrátaní všetkého času, čo strávime pri danej objednávke a samozrejme odrátaní vlastných nákladov. Ale čo to znamená v praxi? Keď predpokladáme, že fotograf môže mať dostatok objednávok na to, aby robil v priemere 8 hodín denne 20 pracovných dní v týždni, toto rozmedzie vychádza na 3200-4800 EUR mesačne, bez dane a odvodov asi 2400-3600 EUR mesačne. Áno, málo fotografov robí 8 hodín denne, ale napriek tomu si myslím, že fototechnika nie je až taká drahá aby ospravedlnila také vysoké ohodnotenie.

Toto obzvlášť platí pre obyčajných fotografov, ktorí nepoužívajú dve 1Dx a nemajú kufor plný červených kruhov, a na ktorých sú kladené len základné požiadavky čo sa kvality týka. 20-30 EUR za hodinu mi príde ako suma, ktorú konkurencia musí okamžite roznosiť pod kopytami, niečo, čo na Slovensku nemôže prežiť - človek, ktorý ovláda remeslo ale má výbavu povedzme len za 1000 EUR dobre zarobí aj z 10 EUR za hodinu, keď je študent tak bude dobre žiť aj za 5 EUR/h.

Len som mal pocit, že tie čísla môžu byť klamlivé pre väčšinu zarábajúcich fotografov, ktorí obyčajne odfotia obyčajné školské fotografie alebo obyčajné firemné akcie - ostré a dobre komponované fotky, ale stále v rámci rutiny, nič špeciálne. A rutinná, nie výnimočná práca človeka na Slovensku nemôže predsa mať takú odlišnú hodnotu od iných zamestnaní - obyčajný kancelársky pracovník dostáva väčšinou okolo 5 EUR/h. Povedzme že fototechnika by ospravedlňovala 10-15 EUR/h. za obyčajný výkon, ale vyššie?

Tým, čo ste sa dočítali až sem ďakujem - budem rád keď vyjadríte svoj názor.
neviem teda ako presne je to u inych ale pocitam ze tych 30e/hodinu bude pri cistej praci fotenia... ale tam este clovek pocita s tym ze dalsich XY hodin presedi pri PC upravami. Pozrime sa na to takto: Fotenie svadby: 14 hodin na svadbe po 30e je 420 eur. Avsak pozor.... Minimalne dalsie 4 sedi clovek po 8 hodin pri PC... ak by sme si to chceli nechat zaplatit podla tvojho vzorca 4 dni po 8 hodin je 32 hodin + 14 hodin fotenia je 46 hodin prace a teda 1380 eur. Tu na vychode by som bol zvedavy ktory fotograf by prezil ak by daval taketo ceny. Realne u beznych fotografov je cena za svadbu cca 400 - 600 eur cize 8,7 az 13 eur za hodinu po prepocte.... a poznam vela dobrych fotografov ktori sa tym zivia a jednoducho cenou musia ist este nizsie ako 400eur. Nakoniec si clovek este odpocita naklady a zisti ze to vobec tak rozovo nevyzera ako by sa niekomu mohlo zdat. Myslim ze o danych prepoctoch 3200 - 4800 eur sa nam moze tak akurat snivat
 
Miro Bartánus
2012-04-26 15:40:51+02
Toto je dobre na zaciatok, nejede o absolutne cisla v USD ale o princip konstrukcie cenovej ponuky.

http://www.aphotoeditor.com/2012/04/24/pricing-negotiating-public-service-announcement/

Treba si vediet spocitat kompletne rocne naklady (vratane svojej odmeny), odhadnut / dat si plan kolko toho predas za rok a potom ti vyjde jednotkova cena. Potom nakonci buduceho roka si to vythodnotis ako si sa trafil a urobis korekciu na buduci rok.

Ked pridem do prace a zamestnavatel sa mi postara o vsetko a ja nenesiem ziadne riziko ci firma funguje alebo nefunguje tak potom sa mozem porovnavat s priemernym platom zamestnanca.

Kto to nevie nepustil by som ho cez maturitu.
 
Midzi
2012-04-26 15:42:56+02
príspevok od: compact
neviem teda ako presne je to u inych ale pocitam ze tych 30e/hodinu bude pri cistej praci fotenia... ale tam este clovek pocita s tym ze dalsich XY hodin presedi pri PC upravami. Pozrime sa na to takto: Fotenie svadby: 14 hodin na svadbe po 30e je 420 eur. Avsak pozor.... Minimalne dalsie 4 sedi clovek po 8 hodin pri PC... ak by sme si to chceli nechat zaplatit podla tvojho vzorca 4 dni po 8 hodin je 32 hodin + 14 hodin fotenia je 46 hodin prace a teda 1380 eur. Tu na vychode by som bol zvedavy ktory fotograf by prezil ak by daval taketo ceny. Realne u beznych fotografov je cena za svadbu cca 400 - 600 eur cize 8,7 az 13 eur za hodinu po prepocte.... a poznam vela dobrych fotografov ktori sa tym zivia a jednoducho cenou musia ist este nizsie ako 400eur. Nakoniec si clovek este odpocita naklady a zisti ze to vobec tak rozovo nevyzera ako by sa niekomu mohlo zdat. Myslim ze o danych prepoctoch 3200 - 4800 eur sa nam moze tak akurat snivat
Tiez mi prislo divne ako to on pocita na hodiny. Ja co som si bral fotografov na fotenie tak sme sa vzdy dohodli na celkovej sume a nie na hodinach. Ak by mal podla jeho vypoctu niekto robit, tak by neprezil ani mesiac. Uz len koli tomu, ze zakaznikovi nedokaze pocet odpracovanych hodin. 20-30 je suma za fotenie a nie postprodukciu.
 
planco
2012-04-26 16:20:13+02
príspevok od: Rofo
Kedze prisla rec na peniaze. Chcel by som sa spytat jednu vec. Sice trochu mimo temy.
Kolko sa plati menej skusenym modelkam za pozovanie na hodinu. A kolko sa plati priemernym, skusenym modelkam? Nemyslim teraz nejake celebrity, ale normalne baby co si tym zarabaju, alebo privyrabaju. Zhruba ze v akom rozmedzi sa pohybuju honorare na hodinu.

to mas tazko, pokial chces babu co je v modelingovej agenture tak to musis riesit rovno s agenturou, agentura to ma zvycajne s dievcinou zazmluvnene, baba si nemoze nechat zaplatit za fotenie od fotografa, keby tie fotky nasla agentura dievca by dostalo dost velku pokutu.. jednoduchsie bude zohant daku babu, ktora ti bude pozovat z novu profilovku
 
k.anetta
2012-04-26 16:31:39+02
Fíha, ďakujem za diskusiu - samozrejme že som to trochu zjednodušil, aby sa to vôbec dalo porovnať.

Seifi: príhovor vznikol lebo som chcel vedieť ako vnímate realitu vy, viackrát som tu čítal o spomenutých čiastkach a nezdali sa mi reálne.

LeChuck: nikoho nedelím, len som chcel povedať že nie všetky zákazky sú také dôležité aby potrebovali umelecké oko - aj fotografické práce sú jednoduchšie a náročnejšie. Čo by naznačovalo istú hierarchiu, z ktorej poznám len cenový strop, nie dno.

Miro Bartánus: a čo tak porovnanie so zohľadnením rizika? Musí to byť porovnateľné lebo sa z toho nakoniec platí rovnaké živobytie. Nemusíme hneď tasiť vzdelanie.

compact: ďakujem, presne na to som myslel!
 
Pospo
2012-04-26 16:53:38+02
príspevok od: k.anetta
Fíha, ďakujem za diskusiu - samozrejme že som to trochu zjednodušil, aby sa to vôbec dalo porovnať.

Seifi: príhovor vznikol lebo som chcel vedieť ako vnímate realitu vy, viackrát som tu čítal o spomenutých čiastkach a nezdali sa mi reálne.

LeChuck: nikoho nedelím, len som chcel povedať že nie všetky zákazky sú také dôležité aby potrebovali umelecké oko - aj fotografické práce sú jednoduchšie a náročnejšie. Čo by naznačovalo istú hierarchiu, z ktorej poznám len cenový strop, nie dno.

Miro Bartánus: a čo tak porovnanie so zohľadnením rizika? Musí to byť porovnateľné lebo sa z toho nakoniec platí rovnaké živobytie. Nemusíme hneď tasiť vzdelanie.

compact: ďakujem, presne na to som myslel!
Uhm...a? Tych 10-15 EUR je teda za aky vykon?
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-04-26 17:06:56+02
príspevok od: martin9113
budem reagovat
zoberme si svadbu na ktoréj je človek 14 hodín . pri sume 10eur to je 140eur. náklady na benzín samozrejme opotrebenie auta údrzba atd. kolko zaroby taky student? rad by som vydel fotografa ktorý fotí 8h denne. kedy zháňa zákazky? nie vždy sa zakaznik ozve sam.
na 14 hodín svadby napočítaj aspoň 3x toľko času pri PC (výber fotiek, úprava, export ...)
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()