Hore
Fórum » Vybavenie ateliéru
 

Úmera, záblesk a pilotná

Repko
2011-02-23 19:24:57+01
Mám nový záblesk. Intenzita pilotnej žiarovky nie je regulovaní priamoúmerná intenzite záblesku. Pri regulovaní výkonu max. a min. je pri záblesku rozdiel niekoľko násobný a pri pilotnej žiarivke je to nepatrné, skoro žiadne. Nie je to úmerné. Nemám s tým skúsenosti. V čom je problém? Prikladám fotografie. Ďakujem
 
Big Lebowski
2011-02-23 19:36:00+01
A nie je to tak, že pilotná žiarovka sa nenastavuje? A ak áno tak na vypnuté, slabé a silné svietenie? Teda tak je to pri profoto svetlách. Pilotka sa nastavuje nezávisle od sily záblesku, vlastným prepínačom.
 
Repko
2011-02-23 19:47:18+01
Nechápem. Potom načo sa nastavuje pilotná žiarovka. Myslel som si, že na pilotných žiarovkách sa nastavím tiene. A záblesky mi to odpália to isté len vo väčšom výkone.
 
dmedia
2011-02-23 20:27:06+01
Pilotna ziarovka je tam preto, aby si videl ako ti bude dopadat svetlo na foteny objekt. Na samotnu expoziciu nema vplyv. Pokial ten zablesk je aspon standard, tak sila pilotu sa meni s nastavenim sily zablesku. Ked je skokovita tak aj pilot. ked plynula tak plynule i pilot, aspon u mojich vsetkych to tak je.
 
Repko
2011-02-23 20:50:23+01
Je plynule nastaviteľná i pilotná. Ale nie je to skoro poznať, zmenu výkonu pilotnej žiarovky. Uvedené fotky to ukazujú. Prvé 2 sú s rovnakým nastavením fotoaparátu pri záblesku pri max. a min. A druhé dve sú pri pilotnej. Kde nie je skoro rozdiel. Tieto záblesky budem používať v rozdielnych vzdialenostiach od objektu a v rôznych stupňoch intenzity, pri fotení interiérov. Nastavené tiene na pilotných žiarovkách budú iné a budú tmavé a svetlé miesta a fotografiách. Bude sa fotiť zo širokouhlým objektívom 8-16mm, interiéry. Záblesky budú v rozdielnych vzdialenostiach a intenzitách. Čo bude iný výsledok ako nastavenie pilotnými. Keď nie sú pomerné s výkonu blesku. Chcem zistiť či je problém v záblesku alebo je to normálne. Prípadne kúpim iný typ.
 
dmedia
2011-02-23 22:55:08+01
Vo vacsom priestore nie je sanca, aby si videl pilotky, jedine, ze tam bude uplna tma a budes svietit iba pilotom, tak je vidno. Podla tych fotiek je vidno, ze intenzita pilotov je ina pri inom nastaveni, podla mna to funguje ok. Piloty ti nemozu tak svietit ako zablesk, to neocakavaj, vascinou su iba zlomkom svetelneho vykonu a sluzia iba na orientaciu pre fotografa, aby vedel cca aky bude pomer zableskov, pre normalnu pracu a presne meranie, nie empiriu, potrebujes flashmeter.

Inac obycajnym sposobom ked sa pozries na vec- v mojich su 100W piloty ked ich dvihnem naplno svietia ako klasicka 100-ka, znizovanim vykonu ide intenzita pekne dole, ked funguje i tvoje takto, tak je vsetko OK.
 
Repko
2011-02-23 23:19:33+01
Pilotná žiarovka mi ide s výkonom dole ale len o asi na 80% výkonu. Ani to moc nie je poznať. Podstupované je to až na 1/32. Čo by mali byť 3 % výkonu. Na blesku je to poznať a na pilotnej nie. Jak kedy sa ani nemenil výkon. Fotiť sa budem snažiť pri vypnutých svetlách, zatiahnutých žalúziách cez deň. Alebo večer, keď už je vonku tma. Aby som videl tiene a nesvietilo mi slnko alebo iné svetlá na interiér. Svetlo asi vrátim. Možno je to výrobná chyba, alebo vyskúšam iný typ, ak by to malo fungovať, tak ako si predstavujem. Ďakujem za rady.
 
haplo602
2011-02-24 08:33:43+01
ako pisal dmedia, pilotka je len na to, aby si videl kde ti bude dopadat svetlo a priblizne jeho charakter. na pomer intenzity roznych zableskov potrebujes flashmeter alebo pokus/omyl.

ale podla fotiek mas Photon Milenia ECD 400. Skus sa opytat vyrobcu, ci to je spravne a priloz tie iste fotografie. podla vsetkeho maju niekde problem. ten rozdiel vykonu pilotky by mal byt viditelnejsi.

este mozes skusit pouzit inu ziarovku, napr obyc 60w.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-02-24 09:05:30+01
nedopadá ti do izby denné svetlo náhodou? podľa tej prvej foto by som povedal, že aj áno.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-02-24 10:01:53+01
príspevok od: Repko
Mám nový záblesk. Intenzita pilotnej žiarovky nie je regulovaní priamoúmerná intenzite záblesku. Pri regulovaní výkonu max. a min. je pri záblesku rozdiel niekoľko násobný a pri pilotnej žiarivke je to nepatrné, skoro žiadne. Nie je to úmerné. Nemám s tým skúsenosti. V čom je problém? Prikladám fotografie. Ďakujem
je to úmerné, aspon pri všetkých svetlách s ktorými som doteraz robil to bolo, pilotná žiarovka je často označovaná aj ako modelovacie svetlo - proste ti len modleuje/približuje ako asi bude svetelná scéna vyzerať. naozaj len približuje lebo kvalita svetla je iná (a nemyslím farebnú teplotu ani intenzitu teraz).

UFG!

želám pekné študovanie!
 
Repko
2011-02-24 10:59:28+01
Ďakujem Jozef, toto som potreboval počuť. Skúšal som aj slabšiu žiarovku, ale žiadna zmena. Fotené to bolo večer. Žiadne iné svetlo tam nedopadalo. Záblesk vraciam naspäť. Teraz rozmýšľam nad zábleskami MENIK MD-300 Ws alebo nad FOMEI Digital PRO 400. FOMEI Digital PRO 400 stojí síce viacej ale má až 1000W pilotnú žiarovku. Čo by mi viacej pomohlo pri nasvecovaní interiérov, kde väčšinou dopadá iné svetlo z vonku. Niekedy i lúč slnka. Ktoré by ste mi odporučili? Fotiť sa budú interiéry rodinných domov a bytov. Ďakujem.
 
fvcc
2011-02-26 20:53:47+01
1000 W - chceš fotografovať, alebo natáčať video? Len aby si nedopadol na druhú stranu koňa...
(ako vidím, ešte budeš vracať aj ďalšie, čo si rozmýšlaš kúpiť)
 
tomis.ales
2011-02-27 11:17:01+01
príspevok od: Repko
Ďakujem Jozef, toto som potreboval počuť. Skúšal som aj slabšiu žiarovku, ale žiadna zmena. Fotené to bolo večer. Žiadne iné svetlo tam nedopadalo. Záblesk vraciam naspäť. Teraz rozmýšľam nad zábleskami MENIK MD-300 Ws alebo nad FOMEI Digital PRO 400. FOMEI Digital PRO 400 stojí síce viacej ale má až 1000W pilotnú žiarovku. Čo by mi viacej pomohlo pri nasvecovaní interiérov, kde väčšinou dopadá iné svetlo z vonku. Niekedy i lúč slnka. Ktoré by ste mi odporučili? Fotiť sa budú interiéry rodinných domov a bytov. Ďakujem.
Ja idem kupovat Elichrom D-lite 2. Kamarat ich ma a tento problem tam nebol. Pilotka ide pekne plynule az skoro do tmy. Navyse si mozes kupit Skyport dialkovy ovladac a menit 4 skupiny bleskov naraz. Cena cca 230 € za 200Ws a cca 270€ za 400Ws.
 
Repko
2011-02-27 23:15:28+01
Ďakujem za rady. Už si objednal ďalší. Dám vedieť aký je.
 
haplo602
2011-02-28 09:07:30+01
príspevok od: tomis.ales
Ja idem kupovat Elichrom D-lite 2. Kamarat ich ma a tento problem tam nebol. Pilotka ide pekne plynule az skoro do tmy. Navyse si mozes kupit Skyport dialkovy ovladac a menit 4 skupiny bleskov naraz. Cena cca 230 € za 200Ws a cca 270€ za 400Ws.
to si kde tak lacno zohnal ?
 
tomis.ales
2011-02-28 15:16:52+01
príspevok od: haplo602
to si kde tak lacno zohnal ?
napr. darian.sk, ale urcite by sa dalo niekde zohnat aj za menej. Ale hladat budem az ked budem kupovat.
 
haplo602
2011-02-28 15:58:07+01
príspevok od: tomis.ales
napr. darian.sk, ale urcite by sa dalo niekde zohnat aj za menej. Ale hladat budem az ked budem kupovat.
dik ... darian.sk poznam, ale z nejakeho dovodu som si pamatal drahsiu ponuku na to iste u nich
 
Fotograf77
2011-02-28 16:20:52+01
Pilotka by mala ist uplne az nanulu stlmit. . . ked nastavis minimalny vykon zablesku. .. mozno daka chyba

pilotka ma okolo 100w a svietit ako zablesk nemoze. . . nechapem naco si vlastne fotil tie zabery s pilotkou. . . ta je iba na to, aby si videl priblizne tiene .)
 
tomis.ales
2011-03-01 08:20:35+01
Kristepane, tuna to polovica ludi nechape. Repko chcel iba ukazat pomery medzi max. a min. nastavenim vybojky a max. a min. nastavenim pilotnej ziarovky. Tieto pomery by mali byt rovnake, a umerne zodpovedajuce nastaveniu vybojky a pilotky.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-03-01 09:18:54+01
príspevok od: tomis.ales
napr. darian.sk, ale urcite by sa dalo niekde zohnat aj za menej. Ale hladat budem az ked budem kupovat.
maju troška problem s dodavkami elinchromov teraz, dufam že to s Elinchromom v SR nezabalia bola by to škoda...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()