Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Dlhé expozičné časy

dekarbon
2015-10-04 21:19:49+02
Ahojte.

Prosím Vás nechápem čo robím zle.
Dnes som bol fotografovať v lese mám DSLR Sony SLT-A58 so setovým objektívom DT 3.5-5.6/18-55 SAM II.

A problém anstal keď som iišel fotgrafovať v režime priority clony.

Clonu som mal nastavenú na F 4.0 vyssie som moc nechcel ísť aby som nemal moc tamvu fotografiu.ISO som mal nastavené na 100 a časy si ratala automatika. Keď somscenu cvakol ziostil som že absolutne vsetko je neostré aj keď som mal zapnuté ostrenie na objektíve AF..Proste fotoaparát si ratal priliš dlhé expozičné časy aj keď bolo v tom lese dostatok svetla.Fotka vznikla s ohniskom 18mm a pouzil som najnizzsiu moznu clonu na dane ohnisku.Keď som zvysil ISO na 200 alebo 400 nech som urobil cokolvek tam som musel mat zakonirte pohybovu neostrost lebo si ten aparat furt ratal dlhe casy..a keď som chcel pouzit blesk tak si automatika nahodila 1/60 a mohol som ist kade lahsie lebo to uz uplne znicilo celu scenu..čo robim zle?
 
duroslav
2015-10-04 21:31:08+02
Ak by bolo fakt dostatok svetla a automatikou vypočítané expozičné časy neúmerne dlhé, tak by tie fotky boli preexponované. Sú?
 
normandy88
2015-10-04 21:33:29+02
Les->tma->stativ=ostra fotka
 
Ľuboš Capcara
2015-10-05 00:07:30+02
Nič z toho čo píšeš nedáva zmysel.
Pokiaľ fotíš prioritou clony v zlom svetle dopočíta ti dlhé časy aby bola fotografia exponovaná správne. Ak fotíš z ruky tak je jasné, že bude všetko rozmazané. Vtedy treba použiť statív alebo vyššie ISO....vyššie ISO ale ako (asi) vieš zvyšuje šum....
Ak je ale svetla dostatok tak pri priorite clony dostaneš za ideálnych podmienok použiteľne časy. Tmavá fotky v tomto prípade nehrozia, jedine preexponované (svetlé) keď je svetla príliš veľa a clona je otvorená na max napr f1.8

Ukáž tu nepodarenú fotku...
 
dekarbon
2015-10-05 00:43:20+02
už som ju nahodil môžeš si ju mrknuť v mojom profile,sttaiv som zo sebou nemal ostal doma..ale dosť ma zaraža fakt že v tom lese sa mi to svetlo zdalo okom odstatočne na to aby dopočítalo dostatočne krátke časy..nuž nabuduce statív
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-10-05 06:47:57+02
Cely problem je v tom, ze tebe sa zdalo. Ak je vysledkom spravne exponovana fotografia, tak to znamena, ze mas zly odhad a fotak meria presne.
 
aughostino
2016-04-10 22:04:41+02
Ahojte, v odbore fotografie som uplny zaciatocnik. Mam zrkadlovku Canon eos1200d a setovy objektiv 18-55 f3.5-5.6 bez stabilizacie. Pred par dnami som bol trenovat fotenie v uplnej tme nasvieteny most. ISO 200 Clona 3.5 expozicny cas 30s samozrejme stativ a spust s omeskanim, aby som zabranil pohybu fotaku pri stlaceni spuste. Fotografia na displeji fotaku vyzerala dobre, ale ked som ju studoval v PC tak som sa zhrozil. Osvetlene miesta pod mostom su rozmazane. Skusal som aj kratsi expozicny cas postupne az k 4 sekundam so zachovanim vsetkych nastaveni, ale vysledky lepsie neboli. Mozete mi prosim poradit kde som urobil chybu a ako odstranit tie rozmazane miesta na fotografii? UV filter? expozicny cas kratsi ako 1sekunda?

http://s29.postimg.org/f4lrhrx8n/IMG_1479.jpg

http://s16.postimg.org/aysfpmo9x/IMG_1486.jpg
 
duroslav
2016-04-10 22:15:17+02
Väčšina fotografov práve naopak má rada, že vplyvom dlhej expozície je rozmazaná vodná hladina, ktorá tak pôsobí jemnejšie. Dokonca ak ja vonku moc svetla, tak si nasadzujú tmavé filtre na objektívy, aby expozičný čas natiahli a ty tu nad tým ohr´ňaš nosom.
Ak ti vadí rozmazaná voda, tak bež fotiť za bieleho dňa.
 
aughostino
2016-04-10 22:32:34+02
rozmazana hladina mi nevadi, to beriem skor ako pozitivum, mne skor vadi, ze kamene pod mostom su rozmazane (prepalene). kazdy jeden img hosting mi fotku zmensi tak to nie je az tak dobre viditelne
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-04-10 22:36:12+02
príspevok od: aughostino
rozmazana hladina mi nevadi, to beriem skor ako pozitivum, mne skor vadi, ze kamene pod mostom su rozmazane (prepalene). kazdy jeden img hosting mi fotku zmensi tak to nie je az tak dobre viditelne
No pomylit si rozmazane s preexpomovanym, to je riadny rozdiel. Napisal som o nocnej fotke zopar clanov (Zaplat si aspon mesacne clenstvo a prestuduj). AL eradu dam aj zadarmo.
1. Nocne fotografie je najlepsie fotit kratko po zapade slnka. Viac farieb, menej problemov s expozicou.
2. Su motivy, kktore sa NEADJU spravne nafotit beznou cestou. Vtedy nastupuje technika HDR - skladanie expozicie.
 
Jozep
2016-04-11 00:10:00+02
a pokiaľ nemyslíš prepálené ale rozmazané, skús privrieť clonu, budú sa ti viac páčiť aj svetielka , myslím že to je riešenie ktoré hľadáš

mimochodom uisti sa že pri postprocese odstraňuješ chromatickú aberáciu
 
pa10
2016-04-11 00:29:50+02
príspevok od: aughostino
rozmazana hladina mi nevadi, to beriem skor ako pozitivum, mne skor vadi, ze kamene pod mostom su rozmazane (prepalene). kazdy jeden img hosting mi fotku zmensi tak to nie je az tak dobre viditelne
ja v zasade vidim styri problemy-
- setovy objektiv
- plne otvoreny objektiv f/3.5
- jpeg z fotoaparatu
- zakladnu terminologiu, ako poznamenal p.Srnec

zaostrene si to mal asi niekde na stred toho mosta. na neostrost kamenov ma vplyv:
a) hlbka ostrosti, vsimni si ze popredie mas podobne neostre
b) setovy objektiv vo vseobecnosti nie je ostry, avsak na plnu dieru je extra makky - to sa ale tyka celej fotografie, nielen tych kamenov. navyse ostrost od stredu ku kraju pri setaku navyse na plnu dieru, citelne klesa. mas tam aj dost chromatickej aberacie (to su tie fialove linie na miestach s vysokym kontrastom)- tiez prispevok menej kvalitnej optiky a horsieho spracovania obrazu
c) kvalitnym spracovanim raw formatu by si dostal viac detailov, mierne lepsiu ostrost a v dobrom softveri podstatne menej CA, ale kvalitu optiky to ani v najmensom nenahradi

prepalene casti na fotografii su tie, ktore su preexponovane nad rozsah snimaca, a teda tvorene cistou bielou (#ffffff, rgb0,0,0...). vsetka obrazova informacia v tychto miestach je stratena. tvoje kamene nie su prepalene, prepalene mas svetla, dopravnu znacku a odrazy vo vode.

pokial by ta to zaujimalo viac, pozri sa do fotoskoly, zaklady fotografie su tam dobre vysvetlene, dolezite je aby ti to davalo zmysel, ked to pochopis, sam si zanalyzujes technicke vady
 
mongi
2016-04-11 07:29:22+02
treba si poriadne naštudovať ako funguje expozícia. Máš v tom medzery. A skúšať rôzne nastavenia čím viac vyskúšaš a zapamätáš, tým lepšie do budúcna pre teba. V tme môžeš fotiť v pohode s clonami aj 16 a viac. Len čas sa potom natiahne aj na niekoľko minút (dajme tomu pri iso 100. Hviezdy a podobne radšej iso tak 1600+) Teoreticky napríklad pri čase 1/40 a f4 máš rovnakú expozíciu ako pri 1/10 f8 (za predpokladu že iso je rovnaké). Líši sa len v hĺbke otrosti (tiež záleží na ohnisku v praxi), v podaní ostrých svetiel (koľko lúčov budú mať) a v prípade pohybujúcich sa objektov v miere rozmazania pohybom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-04-11 07:52:37+02
príspevok od: mongi
treba si poriadne naštudovať ako funguje expozícia. Máš v tom medzery. A skúšať rôzne nastavenia čím viac vyskúšaš a zapamätáš, tým lepšie do budúcna pre teba. V tme môžeš fotiť v pohode s clonami aj 16 a viac. Len čas sa potom natiahne aj na niekoľko minút (dajme tomu pri iso 100. Hviezdy a podobne radšej iso tak 1600+) Teoreticky napríklad pri čase 1/40 a f4 máš rovnakú expozíciu ako pri 1/10 f8 (za predpokladu že iso je rovnaké). Líši sa len v hĺbke otrosti (tiež záleží na ohnisku v praxi), v podaní ostrých svetiel (koľko lúčov budú mať) a v prípade pohybujúcich sa objektov v miere rozmazania pohybom.
Pri clone 16 a viac dochdza k difrakcii, kresba sa zacne vyrazne zhorsovat. U mensich snimacov je to ovela skor. U APS-C fotaku je rozumne clonit do f/13.
 
mongi
2016-04-11 08:07:13+02
Áno to som zabudol spomenúť. Ja v praxi necloním viac než f8. Výnimočne f10. Na sklách čo mám viac ani netreba. Na tej mojej plastovej 35ke čo používam najčastejšie mám všetko ostré na f8 - 10.
 
aughostino
2016-05-01 14:41:04+02
stale skusam, lebo nocna fotografia mi ucarovala ale stale s tym nie som na 100% spokojny, uz nefotim s plne otvorenym objektivom, ale ostrost fotografie sa mi nepaci. konkretne pri tejto fotografii som ostril s automatikou este pred zotmenim a fotografoval az po zotmeni.
moze byt chyba v objektive (18-55 f3.5-5.6 bez stabilizacie)? alebo sa treba este viac pohrat s nastaveniami? casy nastavujem skoro vo vacsine pripadov na 30s. alebo by pomohol dlhsi cas expozicie (rezim bulb)? dakujem vam vsetkym za rady
 
Martin Školiak
2016-05-01 15:49:46+02
príspevok od: aughostino
stale skusam, lebo nocna fotografia mi ucarovala ale stale s tym nie som na 100% spokojny, uz nefotim s plne otvorenym objektivom, ale ostrost fotografie sa mi nepaci. konkretne pri tejto fotografii som ostril s automatikou este pred zotmenim a fotografoval az po zotmeni.
moze byt chyba v objektive (18-55 f3.5-5.6 bez stabilizacie)? alebo sa treba este viac pohrat s nastaveniami? casy nastavujem skoro vo vacsine pripadov na 30s. alebo by pomohol dlhsi cas expozicie (rezim bulb)? dakujem vam vsetkym za rady
Na vine môže byť aj nekvalitný statív + trebárs pofukujúci vietor. Príliš vytiahnutá stredová tyč (tam stačí aj slabší vetrík). Prebárajúci sa statív počas dlhej expozície do mäkkého podložia. Nohy statívu v rýchlo tečúcej vode. A rôzne iné veci. Cez deň máš fotky normálne ostré?
 
mongi
2016-05-01 16:32:26+02
príspevok od: aughostino
stale skusam, lebo nocna fotografia mi ucarovala ale stale s tym nie som na 100% spokojny, uz nefotim s plne otvorenym objektivom, ale ostrost fotografie sa mi nepaci. konkretne pri tejto fotografii som ostril s automatikou este pred zotmenim a fotografoval az po zotmeni.
moze byt chyba v objektive (18-55 f3.5-5.6 bez stabilizacie)? alebo sa treba este viac pohrat s nastaveniami? casy nastavujem skoro vo vacsine pripadov na 30s. alebo by pomohol dlhsi cas expozicie (rezim bulb)? dakujem vam vsetkym za rady
Predsklopenie zrkadla a samospúšť pomáha dobre + stabilizáciu na statíve aj tak odporúčam vypnúť lebo narobí neplechu. Myslím, že ten objektív by mal byť úplne v pohode najmä ak ho pricloníš niekde medzi 5,6 a 8. Čím dlhší čas, tým väčšia pravdepodobnosť roztrasenia. A ako vravel Martin Š., stredovú tyč nevyťahovať, rapídne klesá pevnosť a odolnosť voči vetru. Ja mám permanentne vypnuté všetky odšumovače vo foťáku (sú dokonale zbytočné). Nepatrne viac šumu ale zas aj viac detailov a v konečnom dôsledku vyššia ostrosť. Ale to už je na každom ako mu to vyhovuje najlepšie. Treba si vyskúšať všetky možnosti.
 
aughostino
2016-05-04 17:51:28+02
tak som bol kusat znova, nebola este uplna tma, ale kedze sa odrazu ochladilo a nebol som na zimu pripraveny tak som nemohol cakat do uplneho zotmenia.
stativ som nerozkladal na plnu vysku, ale iba cca 50cm od zeme a myslim, ze vysledok je lepsi ako predtym. fotografia je bez uprav, na tom este tiez pracujem. rozmyslam nad kupou sirokouhleho objektivu a uv filtra na taketo nocne fotenie. mohol by byt 24mm f/2.8 STM?
 
otula
2016-05-05 15:09:43+02
K čemu UV filtr? A zkusils vypnout AF a zaostřit ručně?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()