Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ranne prízemné hmly

marvi
2016-08-27 23:21:34+02
Ahojte skúsení fotografi a lovci nezabudnuteľných záberov.

Mám na Vás jednu otázku a za každú jednu konštruktívnu odpoveď budem vďačný.

Viete mi povedať ako sa dá predpovedať ranná prízemná hmla?

Mám za to, že pri východe slnka a jemnej hmle sa dajú nafotiť parádne fotky. Taktiež viem, že hmla sa najčastejšie vyskytuje na jar a na jeseň a to najmä v údoliach. Ja som však z Nitry a veľa údolí tu nemáme. Snažím sa už dlhšie pozorovať kedy by som mohol nejakú tú rannú hmlu chytiť, no zatial nie moc úspešne.

Má niekto skúsenosti, rady a tipy za akých podmienok a kedy viac menej s určitosťou natrafiť ráno na hmlu a to povedzme aj v lete?

Díky moc za každý postreh.

Marvi
 
Roman Point
2016-08-28 09:20:12+02
príspevok od: marvi
Ahojte skúsení fotografi a lovci nezabudnuteľných záberov.

Mám na Vás jednu otázku a za každú jednu konštruktívnu odpoveď budem vďačný.

Viete mi povedať ako sa dá predpovedať ranná prízemná hmla?

Mám za to, že pri východe slnka a jemnej hmle sa dajú nafotiť parádne fotky. Taktiež viem, že hmla sa najčastejšie vyskytuje na jar a na jeseň a to najmä v údoliach. Ja som však z Nitry a veľa údolí tu nemáme. Snažím sa už dlhšie pozorovať kedy by som mohol nejakú tú rannú hmlu chytiť, no zatial nie moc úspešne.

Má niekto skúsenosti, rady a tipy za akých podmienok a kedy viac menej s určitosťou natrafiť ráno na hmlu a to povedzme aj v lete?

Díky moc za každý postreh.

Marvi
Predpovedaná vlhkosť? Prípadne večerná/nočná aktuálna vlhkosť v spojení s bezvetrím? Ale skúsený fotografi čo sú tu ti asi poradia čo najčastejšie chodiť fotiť do prírody a raz to výjde.
 
stokinger
2016-08-28 14:00:00+02
príspevok od: marvi
Ahojte skúsení fotografi a lovci nezabudnuteľných záberov.

Mám na Vás jednu otázku a za každú jednu konštruktívnu odpoveď budem vďačný.

Viete mi povedať ako sa dá predpovedať ranná prízemná hmla?

Mám za to, že pri východe slnka a jemnej hmle sa dajú nafotiť parádne fotky. Taktiež viem, že hmla sa najčastejšie vyskytuje na jar a na jeseň a to najmä v údoliach. Ja som však z Nitry a veľa údolí tu nemáme. Snažím sa už dlhšie pozorovať kedy by som mohol nejakú tú rannú hmlu chytiť, no zatial nie moc úspešne.

Má niekto skúsenosti, rady a tipy za akých podmienok a kedy viac menej s určitosťou natrafiť ráno na hmlu a to povedzme aj v lete?

Díky moc za každý postreh.

Marvi
skus www.yr.no tam zvyknú aj hmlu predpovedať....
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2016-08-28 17:19:28+02
Ahoj
No treba sledovať predpoveď počaia a rozhodujúce sú tlakové pomery(výš) a absolútne bezvetrie. Takisto teplota by mala v noci dosť klesnúť oproti dňu..
Na jeseň sú hmly dosť často masívne a preto tenké hmly sú vzácnejšie ako tie nad ránom v lete, kedy podľa mojich skúseností je pravdepodobnejšie natrafiť ne tieto. Hlavne ak sú podmienky fajn a pár dní pred fotením neprší, tak máš väčšiu šancu ..
Treba mať na pamäti, že s prvými lúčmi slnka sú tenké hmly dosť skoro fuč...a treba mať šťastie na podmienky aby si ich zachitil nasvietené...na rozdiel od typických jesenných.
Dobrou pomôckou je aj to, či máš okolo rannú rosu, ak je tráva suchá a ideš fotiť do okruhu pár km, tak radšej zostaň v pekechu..
Dúfam, že som trochu pomohol a že sa ti pošťastí.
Peter
 
Jerry C.
2016-08-28 17:47:23+02
príspevok od: marvi
Ahojte skúsení fotografi a lovci nezabudnuteľných záberov.

Mám na Vás jednu otázku a za každú jednu konštruktívnu odpoveď budem vďačný.

Viete mi povedať ako sa dá predpovedať ranná prízemná hmla?

Mám za to, že pri východe slnka a jemnej hmle sa dajú nafotiť parádne fotky. Taktiež viem, že hmla sa najčastejšie vyskytuje na jar a na jeseň a to najmä v údoliach. Ja som však z Nitry a veľa údolí tu nemáme. Snažím sa už dlhšie pozorovať kedy by som mohol nejakú tú rannú hmlu chytiť, no zatial nie moc úspešne.

Má niekto skúsenosti, rady a tipy za akých podmienok a kedy viac menej s určitosťou natrafiť ráno na hmlu a to povedzme aj v lete?

Díky moc za každý postreh.

Marvi
Moja skúsenosť je taká,že skôr ako počasie rozhoduje lokalita.
Napr. V Brezne v meste sa hmla ráno skoro rozplynie,ale neďaleko na sídlisku Mazorník sa často drží až do obeda.
Najčastejšie hmly bývajú v blízkosti vodných tokov a na miestach,kde sú,alebo boli močariská.
Ani to však nemusí byť postačujúce- ja bývam pár metrov od Hrona a hmly sú tu málokedy,ale už o pár km po prúde sú skoro každé ráno a rozpadnú sa až keď sa do nich slnko riadne oprie./jednu takú foto pridávam/
Tiež je jednou z podmienok dostatočný pokles nočnej teploty - po teplej noci hmlu nečakaj
 
marvi
2016-08-28 18:29:18+02
príspevok od: Peter Svoboda
Ahoj
No treba sledovať predpoveď počaia a rozhodujúce sú tlakové pomery(výš) a absolútne bezvetrie. Takisto teplota by mala v noci dosť klesnúť oproti dňu..
Na jeseň sú hmly dosť často masívne a preto tenké hmly sú vzácnejšie ako tie nad ránom v lete, kedy podľa mojich skúseností je pravdepodobnejšie natrafiť ne tieto. Hlavne ak sú podmienky fajn a pár dní pred fotením neprší, tak máš väčšiu šancu ..
Treba mať na pamäti, že s prvými lúčmi slnka sú tenké hmly dosť skoro fuč...a treba mať šťastie na podmienky aby si ich zachitil nasvietené...na rozdiel od typických jesenných.
Dobrou pomôckou je aj to, či máš okolo rannú rosu, ak je tráva suchá a ideš fotiť do okruhu pár km, tak radšej zostaň v pekechu..
Dúfam, že som trochu pomohol a že sa ti pošťastí.
Peter
urcite hej..diky moc...
dolezita info, ze prizemne hmly su skor v lete ako na jesen..ak som to spravne pochopil
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2016-08-28 19:24:38+02
príspevok od: marvi
urcite hej..diky moc...
dolezita info, ze prizemne hmly su skor v lete ako na jesen..ak som to spravne pochopil
Niet zač, Áno. Ja myslím na tie úplne tenučké, čo prekryjú trávu a kmene stromov napr. Tie jesenné a zimné sú často už moc hrubé spojené s teplotnou inverziou. Len fakt sa nedajú dlho po východe slnka fotiť..
 
marvi
2016-08-28 20:29:43+02
príspevok od: Peter Svoboda
Niet zač, Áno. Ja myslím na tie úplne tenučké, čo prekryjú trávu a kmene stromov napr. Tie jesenné a zimné sú často už moc hrubé spojené s teplotnou inverziou. Len fakt sa nedajú dlho po východe slnka fotiť..
pytam sa...lebo taketo nieco by som rad vychytal na Podskali...konkretne taketo nieco
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/320320/kaplnka-v-jesennom-udoli/?s=photos
 
seifi
2016-08-28 21:30:57+02
to príde obdobie u nás za humnami, a potom sa to prevaľuje, obyčajne na prelome sept/okt. ; ono to príde a trvá to 5-10 dní; aj v spojitosti s babím letom; ak si v sedle, ráno si v slnku, dole hmla, a pomaly okolo tej 7-mej sa to začne dvíhať a prevaľovať sa z tej doliny na tu
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2016-08-28 21:37:13+02
príspevok od: marvi
pytam sa...lebo taketo nieco by som rad vychytal na Podskali...konkretne taketo nieco
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/320320/kaplnka-v-jesennom-udoli/?s=photos
No tot bude tá vyššia inverzná hmla asi a prevaľuje s cez hrebeň? Čiže toto na jeseň skôr IMO
 
seifi
2016-08-28 21:42:06+02
Brezno má 500m, v sedle na Pohanskom medzi BR a Mýtom je výška cca 700m (štátna cesta) a tu som o cca 60m vyššie ... pozerám, že ten záber predtým je z 26.10.
 
marvi
2016-08-28 22:36:47+02
príspevok od: Peter Svoboda
No tot bude tá vyššia inverzná hmla asi a prevaľuje s cez hrebeň? Čiže toto na jeseň skôr IMO
co je IMO?
 
Jerry C.
2016-08-28 23:45:40+02
príspevok od: seifi
Brezno má 500m, v sedle na Pohanskom medzi BR a Mýtom je výška cca 700m (štátna cesta) a tu som o cca 60m vyššie ... pozerám, že ten záber predtým je z 26.10.
Najkrajšie hmly sú na Horehroní
Takéto fotím z balkóna...
 
marvi
2016-08-29 19:16:49+02
príspevok od: Jerry C.
Najkrajšie hmly sú na Horehroní
Takéto fotím z balkóna...
len skoda, že bývam trochu od ruky
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2016-08-29 19:25:12+02
príspevok od: marvi
co je IMO?
IMO je skratka : podľa môjho názoru
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()