Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografovanie v noci, problem s poulicnymi svetlami

peter222666
2017-01-22 22:22:15+01
Zdravim,

chcel by som poprosit o radu.
Fotim nocne zabera a pouzivam stativ a vysoku clonu, napriklad 16-ku, alebo 18-ku.
Chcel by som mat vyssiu hlbku ostrosti - preto pouzivam tie vyssie clonove cisla.
Ale problem mam taky, ze poulicne svetla su v tvare hviezdy, co mi nevyhovuje.
Da sa s tym prosim nieco spravit, aby som mohol fotit na vysokej clone a case, ako doteraz, a aby svetla vizerali normalne? Nie ako hviezdy?

Dakujem

Peter
 
blahoslav J B Art
2017-01-22 22:32:14+01
príspevok od: peter222666
Zdravim,

chcel by som poprosit o radu.
Fotim nocne zabera a pouzivam stativ a vysoku clonu, napriklad 16-ku, alebo 18-ku.
Chcel by som mat vyssiu hlbku ostrosti - preto pouzivam tie vyssie clonove cisla.
Ale problem mam taky, ze poulicne svetla su v tvare hviezdy, co mi nevyhovuje.
Da sa s tym prosim nieco spravit, aby som mohol fotit na vysokej clone a case, ako doteraz, a aby svetla vizerali normalne? Nie ako hviezdy?

Dakujem

Peter
treba ist fotit do hor, mimo dosahu poulicnych svetiel, alebo pockat, kym zhasnu
 
fatality
2017-01-22 23:25:43+01
príspevok od: blahoslav J B Art
treba ist fotit do hor, mimo dosahu poulicnych svetiel, alebo pockat, kym zhasnu
to mu vazne radis? alebo to je nikym,okrem teba,nepochopeny druh humoru?
 
RLCV
2017-01-23 00:23:25+01
príspevok od: peter222666
Zdravim,

chcel by som poprosit o radu.
Fotim nocne zabera a pouzivam stativ a vysoku clonu, napriklad 16-ku, alebo 18-ku.
Chcel by som mat vyssiu hlbku ostrosti - preto pouzivam tie vyssie clonove cisla.
Ale problem mam taky, ze poulicne svetla su v tvare hviezdy, co mi nevyhovuje.
Da sa s tym prosim nieco spravit, aby som mohol fotit na vysokej clone a case, ako doteraz, a aby svetla vizerali normalne? Nie ako hviezdy?

Dakujem

Peter
"hviezdy" okolo svetelnych zdrojov vytvara prave zavreta clona.. kedze fotis dlhe casy tak predpokladam ze ti ide viacmenej o staticke zabery..

Skus fotit napr f5,6 - f8 a urob si viac zaberov kazdy zaostreny o kusok dalej ako predosly.. a potom dat dokopy v photoshope - focus stacking skor vyuzivane na makro ale viem si teoreticky predstavit jeho vyuzitie aj v tomto pripade.. a ak by si chcel natiahnut cas na dlhsi tak tam supni ked aj v noci ND filter..

Nemam odskusane, len teoretizujem.. ale javi sa to slubne

nejake citanie:

www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/2217/ostre-makro-fotky-s-timelapse-sliderom-focus-stacking-by-isd/

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/krajina-a-priroda/focus-stacking/
 
belco
2017-01-23 00:28:47+01
Jedine riesenie je menej clonit, alebo pouzit objektiv s kruhovou clonov. Fyzika bohuzial nepusti, pri vysokej clone.
 
fatality
2017-01-23 01:12:24+01
príspevok od: RLCV
"hviezdy" okolo svetelnych zdrojov vytvara prave zavreta clona.. kedze fotis dlhe casy tak predpokladam ze ti ide viacmenej o staticke zabery..

Skus fotit napr f5,6 - f8 a urob si viac zaberov kazdy zaostreny o kusok dalej ako predosly.. a potom dat dokopy v photoshope - focus stacking skor vyuzivane na makro ale viem si teoreticky predstavit jeho vyuzitie aj v tomto pripade.. a ak by si chcel natiahnut cas na dlhsi tak tam supni ked aj v noci ND filter..

Nemam odskusane, len teoretizujem.. ale javi sa to slubne

nejake citanie:

www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/2217/ostre-makro-fotky-s-timelapse-sliderom-focus-stacking-by-isd/

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/krajina-a-priroda/focus-stacking/
noo daa sa to tak..alebo dva cvaky..jeden na nizkom clonovom cisle,jeden na vysokom a cez masky prekryt hviezdicky bezhviezdickami z druheho zaberu ☺
 
blahoslav J B Art
2017-01-23 05:38:01+01
príspevok od: fatality
to mu vazne radis? alebo to je nikym,okrem teba,nepochopeny druh humoru?
vazne ... este som zabudol na moznost fotit s fotakom s mensim cipom, ten ma vacsiu hlbku ostrosti a staci menej clonit
 
blahoslav J B Art
2017-01-23 06:19:21+01
príspevok od: blahoslav J B Art
vazne ... este som zabudol na moznost fotit s fotakom s mensim cipom, ten ma vacsiu hlbku ostrosti a staci menej clonit
este som zabudol ... ostrit na hyperfokalnu vzdialenost ... vtedy nie je nutne pouzivat taketo vysoke clony ... aj ked si neviem predstavit, co by chel mat ostre v nekonecne ... mohol by pripojit nejake fotky, co takto foti
 
peter222666
2017-01-23 10:52:04+01
Zdravim, dakujem za rady, pripajam fotky, co som fotil.
Bolo by s tym dost prace, cez masky, lebo je tam vela svetla.
Este by som to isiel prefotit, keby som nasiel dake dobre riesenie.
 
fatality
2017-01-23 11:58:36+01
príspevok od: blahoslav J B Art
vazne ... este som zabudol na moznost fotit s fotakom s mensim cipom, ten ma vacsiu hlbku ostrosti a staci menej clonit
no tak to je potom rada jak lusk..na otazku ako odfotit osvetlenu ulicu odpovedat chod fotit hory alebo ulicu po tme..ale pri tebe ma vlastne uz nic neprekvapuje ☺
 
JohnNewton
2017-01-23 12:02:18+01
príspevok od: peter222666
Zdravim, dakujem za rady, pripajam fotky, co som fotil.
Bolo by s tym dost prace, cez masky, lebo je tam vela svetla.
Este by som to isiel prefotit, keby som nasiel dake dobre riesenie.
Veď to máš dobré, väčšina fotografov chce hviezdičky, iba Ty trojuholníly
 
helmiczka
2017-01-23 12:03:54+01
Zaujimava otazka, obvykle ludia tieto hviezdicky vyhladavaju
Je to zalezitost najma objektivu a jeho clony. Riesenie - iny objektiv alebo odclonit
https://dgrin.com/discussion/comment/1665747/#Comment_1665747
 
helmiczka
2017-01-23 12:18:42+01
Par obrazkov hned zvrchu clanku https://www.slrlounge.com/diffraction-aperture-and-starburst-effects/
 
blahoslav J B Art
2017-01-23 16:17:51+01
príspevok od: fatality
no tak to je potom rada jak lusk..na otazku ako odfotit osvetlenu ulicu odpovedat chod fotit hory alebo ulicu po tme..ale pri tebe ma vlastne uz nic neprekvapuje ☺
po bitke je kazdy plukovnik v zalohe ... alebo aspon kapitan v zalohe
teraz som uz aj ja mudry, ked su zverejnene fotky ... skoda, ze ludia ich nepridavaju hned na zaciatku ... predislo by sa nedorozumeniam, pripadne by sme hned mohli vidiet, kde je problem ...
 
fatality
2017-01-23 16:28:34+01
príspevok od: blahoslav J B Art
po bitke je kazdy plukovnik v zalohe ... alebo aspon kapitan v zalohe
teraz som uz aj ja mudry, ked su zverejnene fotky ... skoda, ze ludia ich nepridavaju hned na zaciatku ... predislo by sa nedorozumeniam, pripadne by sme hned mohli vidiet, kde je problem ...
podla mna zo zadania bolo jasne,co chce..
a myslim,ze si tu nie prvykrat rozdaval rady,ze ak niekto nevie
nieco odfotit,nech ide fotit nieco ine ☺
 
fatality
2017-01-23 16:32:53+01
príspevok od: peter222666
Zdravim, dakujem za rady, pripajam fotky, co som fotil.
Bolo by s tym dost prace, cez masky, lebo je tam vela svetla.
Este by som to isiel prefotit, keby som nasiel dake dobre riesenie.
podla mna ani nie..ked dodrzis/doladis rovnaku expoziciu..
inak uz len focus stacking..
 
Martin Kurka
2017-01-23 16:56:31+01
Kúp si objektív s nepárnym počtom lamiel na clone a budeš v meste, a nielen tam svetelné zdroje vyhľadávať !!!
 
blahoslav J B Art
2017-01-23 17:43:33+01
príspevok od: peter222666
Zdravim, dakujem za rady, pripajam fotky, co som fotil.
Bolo by s tym dost prace, cez masky, lebo je tam vela svetla.
Este by som to isiel prefotit, keby som nasiel dake dobre riesenie.
doporucil by som prestudovat tunajsiu fotoskolu

'nocne fotky' je najlepsie fotit nie v noci, ale kratko po zotmeni, ked uz zazalo poulicne osvetlenie ale obloha je este modra, nie cierna ... ako inspiracia napr.:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/pribeh-fotografie/novorocenka---bratislavsky-hrad/
ani tie svetelne zdroje nie su nejako extra vyhviezdickovane, na ciernej oblohe je to ale do oci bijuce

a tiez
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-i/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-ii-nocne-mesto/

taktiez nieco o ostreni na hyperfokalnu vzdialenost ... napr. ak mas APS-C fotak a nejaky setak 18-55mm, na najsirsom ohnisku ti staci priclonit na f/8 a ak zaostris na 2,15metra, ostre budes ma vsetko od 1,40metra do nekonecna ... a hviezdickovanie nebude
http://www.dofmaster.com/dofjs.htmltake vyrazne
 
blahoslav J B Art
2017-01-23 18:06:19+01
príspevok od: fatality
podla mna zo zadania bolo jasne,co chce..
a myslim,ze si tu nie prvykrat rozdaval rady,ze ak niekto nevie
nieco odfotit,nech ide fotit nieco ine ☺
ja radim len to, co aj sam robim ... ak nieco neviem odfotit, alebo na to nemam techniku, tak fotim nieco ine, co odfotit viem a mozem ... ved existuje mnozstvo zanrov a miliony nametov
 
JohnNewton
2017-01-23 19:39:49+01
príspevok od: blahoslav J B Art
ja radim len to, co aj sam robim ... ak nieco neviem odfotit, alebo na to nemam techniku, tak fotim nieco ine, co odfotit viem a mozem ... ved existuje mnozstvo zanrov a miliony nametov
.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()