Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie svadby

michlo
michlo 2011-04-27 13:36:29+02
zdrawim, buduca svagrina ma poziadala, ze ci by som im nespravil svadobne fotografie (obrad, hostina, foto v prirode) a ja som jej nedokazal povedat nie . tak sa chcem opytat/poradit ze ci mi postaci moja vybava: telo: canon eos 60D, sklo: 18-135 3,5 - 5,6 IS .... rozmyslam aj o zakupeni blesku rozhodujem sa medzi speedlite 430 a 580. koli cene by som asi riesil radsej tu 430 , planujem dokupit potom este sklo canon 70-200 F4 L is ale to mi asi na svadbu treba nebude, ci? dakujem vopred za rady
 
tomis.ales
2011-04-27 15:58:51+02
príspevok od: FLASH-FOTO
Nedá mi nereagovať..., ale to je typická reakcia slovenského národa..., na svadbu vyhodíme kopec peňazí, ale najviac šetríme na fotografiách, prípadne videu..., veď vždy sa niekto nájde, kto nejaké fotky urobí. Potrvá ešte veľa rokov, kým sa toto zmení.
Ale je to chyba aj fotografov, že v konkurenčnom boji sa nájdu takí, ktorí to budú robiť aj takmer zadarmo..., len aby to nedostal niekto druhý...
Absolutny suhlas. Este pridam ze Slovaci este stale nevedia rozoznat dobreho svadobneho fotografa od zleho. Tato kultura tu chyba. Ale ked pride, bude konecne koniec predrazenych a hroznych fotografov, co len skopiruju fotky na CD a daju zakaznikovi.
 
slavmiro
2011-04-27 16:57:18+02
príspevok od: michlo
zdrawim, buduca svagrina ma poziadala, ze ci by som im nespravil svadobne fotografie (obrad, hostina, foto v prirode) a ja som jej nedokazal povedat nie . tak sa chcem opytat/poradit ze ci mi postaci moja vybava: telo: canon eos 60D, sklo: 18-135 3,5 - 5,6 IS .... rozmyslam aj o zakupeni blesku rozhodujem sa medzi speedlite 430 a 580. koli cene by som asi riesil radsej tu 430 , planujem dokupit potom este sklo canon 70-200 F4 L is ale to mi asi na svadbu treba nebude, ci? dakujem vopred za rady
ak mas po ruke ten zakladny zoom + svetelnu 50ku, 70-200 tele nebudes potrebovat. Vzdy taham tele na svadbu a nikdy som ho nepouzil.
Tu 50/1.8 si zozen, ta bude vyborna na umelecke/inscenovane portrety. Na dokumentaciu obradu ten zoom co mas + systemovy blesk 430+ ISO800 a ides. Keby na tom svagrinej extremne zalezalo, zaplati si niekoho ako Rofa. Ale ani jej nejde o zivot, tebe uz vobec nie. Treba to skusit, poistit samozrejme RAWom.
 
Slavo Jancisin
2011-04-27 17:22:55+02
príspevok od: michlo
zdrawim, buduca svagrina ma poziadala, ze ci by som im nespravil svadobne fotografie (obrad, hostina, foto v prirode) a ja som jej nedokazal povedat nie . tak sa chcem opytat/poradit ze ci mi postaci moja vybava: telo: canon eos 60D, sklo: 18-135 3,5 - 5,6 IS .... rozmyslam aj o zakupeni blesku rozhodujem sa medzi speedlite 430 a 580. koli cene by som asi riesil radsej tu 430 , planujem dokupit potom este sklo canon 70-200 F4 L is ale to mi asi na svadbu treba nebude, ci? dakujem vopred za rady
Svadba sa s tým dá určite nafotiť ... dokúp speedlite 430 a 50/1,8 a ak máš skúsenosti s portrétmi a reportážou, tak to bude pre Teba dobrá nová skúsenosť ... ak švagrine nezáleží extra na kvalite, nemáš sa ani čoho báť ...

k 70-200 toľko: mal som 80-200/2,8 (som "nikoňák"), ktorý som predal (minimálne využitý) a kúpil som 105/2,8 VR - dve muchy jednou ranou (portreťák aj makráč v jednom)
 
erich
2011-04-27 17:39:58+02
50/1,8 (predpokladám plasťák za 100e) by som na svatbu nikdy nezobral -nepresný AF. Keď tak canon 50/ f1,4. Osobne som amatersky fotil 3 svatby v rodine (nemohli si dovoliť profika) -dve z toho sigmou 30/1,4 bez blesku (telo 40D) -čo je po prepočte 48mm (univerzál na všetko, ak nechceš stridať objektívy) a na poslednej som striedal 17-40/4 (+blesk) a sigmu (lepšia by bola ale 50/1,4 kôli ohnisku).
 
Daniel.U
2011-04-27 17:59:36+02
co sa tyka prestavovania fotaku a roznych praktik, sam Joe McNally pise vo svojej knihe, ze nezapina ziadne extremne fukcie ako je napriklad bodove meranie svetla lebo si je isty, ze to zabudne prepat naspat a bude tak fotit cely zvysok dna. Ja som tiez porobil kiksy, ze som zabudol vratit iso zo 1600 a podobne Z toho vyplyva, ze pre zaciatok moc nevymyslat a skor fotit konvencne a orientovat sa na vyraz a moment. Aby obsahovo nic nechybalo len to si prve vsimnu a nevesta aby bola co nakrajsia. Nic ine oko laika nevidi. Este aby neboli fotky tmave. Keby buduca svagrina vedela vnimat fotky aspon ako my laicka fotiaca verejnost, nezavola by fotit fotiaceho laickeho buduceho svagra
 
pxls.jpg
2011-04-27 19:12:08+02
príspevok od: FLASH-FOTO
ďakujem za komentár..., máš pravdu, s tým nič neurobíme..., ale nemohol som nereagovať. Sranda je, že najčastejšie financujú svadby rodičia a tí, aby sa blysli pred známymi, tak vyhodia obrovské prachy na hlúposti, ale na to, čo má ostať ako pamiatka už neostane..., je to skrátka slovenská mentalita..., ako mne sa stalo, že dohodnem termín fotenia exteriérových fotiek pred obradom a rodičia to zrušia, že na to stačí trochu času po obrade ešte pred príchodom na svadobnú hostinu..., na mieste, ktoré je cca 25 km od kostola..., tak som to zrušil
vsak komu by tie fotky ukazovali, vsetci doleziti svadbu videli na vlastne oci.
myslim ze tu prilis precenujeme kvalitu fotky, ak ju ludia nechcu, tak im ju nevnucujme

vacsina babiek nezisti rozdiel medzi dobrou fotkou a kompaktom s bleskom na auto. hlavne ze je tam karolko s anickou vo svadobnych satach
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-04-27 19:39:40+02
príspevok od: erich
50/1,8 (predpokladám plasťák za 100e) by som na svatbu nikdy nezobral -nepresný AF. Keď tak canon 50/ f1,4. Osobne som amatersky fotil 3 svatby v rodine (nemohli si dovoliť profika) -dve z toho sigmou 30/1,4 bez blesku (telo 40D) -čo je po prepočte 48mm (univerzál na všetko, ak nechceš stridať objektívy) a na poslednej som striedal 17-40/4 (+blesk) a sigmu (lepšia by bola ale 50/1,4 kôli ohnisku).
mne ten plasták ostril rovnako dobre (alebo skor zle?) ako EF 50F1,4...

70-200 je dobrý rozsah na FF, no na APS-C je to skor na sport alebo na vrabce ako na portrety ludi na svadbe - je to proste vyslovenen na detaily a výrezy.

Na FF je 70-200 najlepší objektív na klasický portrét...
 
erich
2011-04-27 21:19:52+02
Môj kolega hovorí "Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci." -50/1,8II mi leží 3 roky v šuplíku.
Keby chcem nafotiť svatbu, pretože ma to baví (nie komerčne) a som tam súčasne ako hosť , tak si zoberem jedno telo (v tomto prípade ide o 60D) a k tomu v ideálnom prípade 35/1,4 L + blesk (pre prípady kde treba použiť vyššiu clonu pre rozšírenie DOF alebo ak je fakt málo svetla). Nestresoval by som sa nosením a vymieňaním viacerých objektívov.
Ešte jedna poznámka -pozor na expozíciu, keď je v zábere ženíchov čierny oblek a nevestine biele šaty (často je lepšie nastaviť si manuálne clonu a čas; prípadne využiť aj AEB).
 
mathino
2011-04-27 21:25:00+02
príspevok od: erich
Môj kolega hovorí "Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci." -50/1,8II mi leží 3 roky v šuplíku.
Keby chcem nafotiť svatbu, pretože ma to baví (nie komerčne) a som tam súčasne ako hosť , tak si zoberem jedno telo (v tomto prípade ide o 60D) a k tomu v ideálnom prípade 35/1,4 L + blesk (pre prípady kde treba použiť vyššiu clonu pre rozšírenie DOF alebo ak je fakt málo svetla). Nestresoval by som sa nosením a vymieňaním viacerých objektívov.
Ešte jedna poznámka -pozor na expozíciu, keď je v zábere ženíchov čierny oblek a nevestine biele šaty (často je lepšie nastaviť si manuálne clonu a čas; prípadne využiť aj AEB).
Tá 35 L znie moc dobre, pokukujem po nej už dlhšie A tiež 85 f/1.8. Blesk určite hej. Ale na svadby sa ešte nechystám.

A ešte sa dá aj meranie expozície dať na Spot Metring, nie Evaluative v prípade tých šiat a obleku.
 
FaFSn
2011-04-27 21:31:21+02
Nerobte z toho takú alchímiu - treba fotiť na istotu : clona 5,6-6,3 , čas 1/60-1/125 , ISO 400-800, single AF na stred a do toho blesk cez odrazku, od stropu alebo rozptyľovač. Pevnú 50/1,8 využiješ, len keď budeš mať čas na portréty ( jej kúpu neoľutuješ ). Na experimenty s časom, alebo clonou si nájdeš čas pri zábave ( ak tam ešte budeš ). Snaž sa viackrát urobiť jeden záber ( aj z iného uhla ), aby si mal z čoho vyberať. Sústreď sa na správne zaostrenie a kompozíciu. Netráp sa, keby od Teba očakávali niečo nad Tvoje sily nevolali by Ťa ! Mnohokrát som mal možnosť si vypočuť oslavné komenty mladomanželov na fotografie, ktoré im fotili " profesionáli ". Nevšimli si nesprávne zaostrené, rozhýbané zábery bez kompozície, ale rozplývali sa nad tým, ako sa kto ksichtil, či nad šatami. Tým fotografom by som nedal za tú robotu ani 5 Kčs, ale nevesta sa môže pochváliť menom a cenou za ten "umelecký výtvor ". Ľudia sú jednoducho slepí a na fotografiách hľadajú len svojich známych, ktorých by mohli ohovárať.
 
Marcel Rebro
2011-04-27 21:37:41+02
príspevok od: FaFSn
Nerobte z toho takú alchímiu - treba fotiť na istotu : clona 5,6-6,3 , čas 1/60-1/125 , ISO 400-800, single AF na stred a do toho blesk cez odrazku, od stropu alebo rozptyľovač. Pevnú 50/1,8 využiješ, len keď budeš mať čas na portréty ( jej kúpu neoľutuješ ). Na experimenty s časom, alebo clonou si nájdeš čas pri zábave ( ak tam ešte budeš ). Snaž sa viackrát urobiť jeden záber ( aj z iného uhla ), aby si mal z čoho vyberať. Sústreď sa na správne zaostrenie a kompozíciu. Netráp sa, keby od Teba očakávali niečo nad Tvoje sily nevolali by Ťa ! Mnohokrát som mal možnosť si vypočuť oslavné komenty mladomanželov na fotografie, ktoré im fotili " profesionáli ". Nevšimli si nesprávne zaostrené, rozhýbané zábery bez kompozície, ale rozplývali sa nad tým, ako sa kto ksichtil, či nad šatami. Tým fotografom by som nedal za tú robotu ani 5 Kčs, ale nevesta sa môže pochváliť menom a cenou za ten "umelecký výtvor ". Ľudia sú jednoducho slepí a na fotografiách hľadajú len svojich známych, ktorých by mohli ohovárať.
nuz 1/60 je (aj) na (pomaly) pohybujuce sa objekty dost odvazna volba ...
 
FaFSn
2011-04-27 22:13:19+02
Niekedy som fotil 1/40, f 5,6, ISO 200 a priamy záblesk cez rozptyľovač a na 13x18 v pohode. Teraz idem na vyššie ISO a rýchlejší čas ale všetko závisí od zosúladenie expozície blesku a okolia. So stabilizátorom to ide na 1/60 v pohode v kostole aj pri oficialitách, zábavu riešim inak - najviac sa mi osvedčil Nikon CLS systém - je to tak trochu originálne.
 
Tomas Zahumensky
2011-04-28 12:45:23+02
Presne ako pisal Karol...kazda svadba jej len reportaz+portretne fotenie... a obidve si mozes vyskusat a natrenovat este predtym nez sa ocitnes na svadbe. Spolocenskych akcii je v kazdom meste dost, staci sa len dohodnut s organizatorom. Portretne fotenie je najlepsie si vyskusat priamo na svadobcanoch..vytiahni ich niekde von (vyhoda pre teba, ze vyberies miesto a hlavne cas) a sprav im zopar predsvadobnych fotiek, urcite sa potesia peknym fotkam ..predtym je dobre si napozerat dobrych svadobnych fotografov a snazit sa vytvorit nieco podobne..
Byt tebou zvolim iny pristup ako "na istotu" (clona f/5.6, cas 1/60 +blesk)...potom tie svadobne fotky vyzeraju ako vacsinia albumov na mojasvadba.sk...o nicom..technicky nezvladnute, ziadna atmosfera, nulova kreativita, len cvaky, ktore moze spravit hocikto... kup si aspon tu 50/1.8 a vacsinu zaberov by som sa snazil spravit nou na clone f/1.8.... 95% fotiek na svadbe fotim clonami f/1.4 - f/2.8...a presne v tom je ta krasa fotografie... clonu f/5.6 a viac pouzijem fakt vynimocne..asi len ked chcem spravit hviezdicku zo slnka ...na blesk az do vecera zabudni a ked uz ho nasadis, tak ho vyklop do stropu.. tiez radim nafotit to do rawu a zacat trenovat postproces
To vsetko samozrejme predpoklada, ze mas na 100% zmaknutu svoju techniku..a kedze sme na fotografickom fore, tak dufam, ze hej
 
Duny
2011-04-28 13:12:27+02
akoze nic v zlom, svadby nefotim ale prispevok hned nad tomasom s ukazkovymi fotkami je ako zly svadobny sen....mozno tak zadarmo ako od druheho fotografa, ale zato by som prachy nedal
 
Cyril
2011-04-28 13:32:48+02
príspevok od: FaFSn
Niekedy som fotil 1/40, f 5,6, ISO 200 a priamy záblesk cez rozptyľovač a na 13x18 v pohode. Teraz idem na vyššie ISO a rýchlejší čas ale všetko závisí od zosúladenie expozície blesku a okolia. So stabilizátorom to ide na 1/60 v pohode v kostole aj pri oficialitách, zábavu riešim inak - najviac sa mi osvedčil Nikon CLS systém - je to tak trochu originálne.
Foto ukazky bola zakazka? Za to si dostal zaplatene?
 
Marcel Rebro
2011-04-28 13:52:00+02
príspevok od: FaFSn
Niekedy som fotil 1/40, f 5,6, ISO 200 a priamy záblesk cez rozptyľovač a na 13x18 v pohode. Teraz idem na vyššie ISO a rýchlejší čas ale všetko závisí od zosúladenie expozície blesku a okolia. So stabilizátorom to ide na 1/60 v pohode v kostole aj pri oficialitách, zábavu riešim inak - najviac sa mi osvedčil Nikon CLS systém - je to tak trochu originálne.
s tymi fotkami si robis prdel, ze?
 
afkaa.i
2011-04-28 14:02:13+02
príspevok od: Marcel Rebro
s tymi fotkami si robis prdel, ze?
nie, "je to tak trochu originalne"
 
conan7
2011-04-28 14:11:48+02
príspevok od: FaFSn
Niekedy som fotil 1/40, f 5,6, ISO 200 a priamy záblesk cez rozptyľovač a na 13x18 v pohode. Teraz idem na vyššie ISO a rýchlejší čas ale všetko závisí od zosúladenie expozície blesku a okolia. So stabilizátorom to ide na 1/60 v pohode v kostole aj pri oficialitách, zábavu riešim inak - najviac sa mi osvedčil Nikon CLS systém - je to tak trochu originálne.
presne ako hovoríš ludia sú slepí
 
lu_boss
2011-04-28 14:16:40+02
príspevok od: FaFSn
Niekedy som fotil 1/40, f 5,6, ISO 200 a priamy záblesk cez rozptyľovač a na 13x18 v pohode. Teraz idem na vyššie ISO a rýchlejší čas ale všetko závisí od zosúladenie expozície blesku a okolia. So stabilizátorom to ide na 1/60 v pohode v kostole aj pri oficialitách, zábavu riešim inak - najviac sa mi osvedčil Nikon CLS systém - je to tak trochu originálne.

tak naozaj, tuto uroven nichlo zvladne s tym, co ma, mas pravdu.
 
Marcel Rebro
2011-04-28 14:32:48+02
príspevok od: lu_boss

tak naozaj, tuto uroven nichlo zvladne s tym, co ma, mas pravdu.
... a mas namet pre dalsie intreview s Fotonkom ...
 
Strana 2 z 12
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()