Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon D7000 pomoc pre buffer

BYko
2011-03-13 20:08:43+01
Potrebujem poradit:

Otazka znie ako zvacsit dlzku sekvencneho fotenia bez zhorsenia kvality snimky. Potrebujem nieco lepsie nastavit vo fotaku alebo rychlejsiu kartu (kolko snimok by mi asi pridala)?

pri sekvencnom foteni s nastavenim: rozlisenie 16MPx, Fine JPG, kopresia JPG s optimalnou kvalitou, redukcia sumu ISO norm, automaticka korekcia zkreslenia off (to zozere najviac) a karte PRETEC 8Gb class 10, (233x) a dosiahnem udaj na displeji r15, so zapnutim korekcie r08.
r15- nacvaka rychlostou 6fps cca 24 snimkou


jedna podotazocka: dialkova infra spust NIKON ML-L3 pre sekvencne snimanie bude fungovat?

DAKUJEM, dufam ze som to zrozumitelne opisal
 
BYko
2011-03-14 10:27:23+01
JPEG L 16MPx: Figures assume JPEG compression is set to Size priority. Selecting Optimal quality increases the file size of JPEG images; number of images and buffer capacity drop accordingly= 31snimov
Takze jedine rychlejsia karta by mohla potiahnut na viac obrzkov? Tych 31 snimkov by mi mohlo stacit, len ta kompresija JPEG-u by tam nemusela byt

http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/digitalcamera/slr/d7000/features03.htm
 
bAger
2011-03-14 12:31:39+01
príspevok od: BYko
JPEG L 16MPx: Figures assume JPEG compression is set to Size priority. Selecting Optimal quality increases the file size of JPEG images; number of images and buffer capacity drop accordingly= 31snimov
Takze jedine rychlejsia karta by mohla potiahnut na viac obrzkov? Tych 31 snimkov by mi mohlo stacit, len ta kompresija JPEG-u by tam nemusela byt

http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/digitalcamera/slr/d7000/features03.htm
ked sa ta mozem opytat, potrebujes az tolko snimkov v jednej sekvencii? ja som fotil snb spod skoku, v sekvencnom do raw (d300 ma buffer na 17 snimkov, 8 fps) a z kazdeho skoku vychadzalo v priemere 10 snimkov ... aj to uz bol tam rider nasekany poriadne - prekryvanie ridera... co planujes fotit ze potrebujes tolko snimkov?
 
BYko
2011-03-14 13:29:47+01
no ten buffer mi tak ako tak staci na mensie skoky.
Ked si zmacknem spust tesne pred skokom (kukam do hladacika) + dopad, tak je dobre ked mam pohyb zaznamenany cely, nie ze skoro cvaknem koli zaciatku skoku a uz nemam miesto na dopad, takze by mi nieco chybalo. Ked mackam spust tak pozeram do hladacika, a tesne predtym ako tam ma byt jazdec tak stlacim spust aby som ho mal od zaciatku, a nepresnost sa nabaluje a skracuje mi miesto na buffery.
Ja odfotim 10snimkov do rawu co je 10/6= 1.6sek. (tod tvojich 17/8=2.1sek) a to je premna " prd " na vacsom standardnom skoku.
Preto fotim do JPEG mojich cca. 24 snimkov/6= 4 sekundy co uz je fajn, ale na hrane, ked mi niekedy moze chybat par snimkov. Zase zalezi na tej mojej oneskorenosti.

Na velkych skokoch je polet post dlhy (rakusko table=25m) a ktomu ked si priratas najazd a dopad tak to uz stacit nebude.
Chcel by som aj nejake ine experimenty, takze kazdopadne 10snimkov naviac by som privital
PS: na to oneskorenie a roztrasenie by mi mohla pomoct dialkova pust
PS2: myslim, ze sekacka do rawu mi pride zbytocna, a nepodstatna (zatial)
 
BYko
2011-03-14 13:36:40+01
Ak nebudem mat ine riesenie, tak len ist s kvalitou dolu a tam by som mal uz ozaj gulomet.
A ked je to teraz na hrane v super kvalite, tak par obrazkov na viac by ma zachranilo

tu je meega sekacka:
www.ephoto.sk/forum/8/6492/volba-obj-na-fotenie-freeskingu-a-snb-z-blizka/strana-1/
 
bAger
2011-03-14 15:24:15+01
príspevok od: BYko
no ten buffer mi tak ako tak staci na mensie skoky.
Ked si zmacknem spust tesne pred skokom (kukam do hladacika) + dopad, tak je dobre ked mam pohyb zaznamenany cely, nie ze skoro cvaknem koli zaciatku skoku a uz nemam miesto na dopad, takze by mi nieco chybalo. Ked mackam spust tak pozeram do hladacika, a tesne predtym ako tam ma byt jazdec tak stlacim spust aby som ho mal od zaciatku, a nepresnost sa nabaluje a skracuje mi miesto na buffery.
Ja odfotim 10snimkov do rawu co je 10/6= 1.6sek. (tod tvojich 17/8=2.1sek) a to je premna " prd " na vacsom standardnom skoku.
Preto fotim do JPEG mojich cca. 24 snimkov/6= 4 sekundy co uz je fajn, ale na hrane, ked mi niekedy moze chybat par snimkov. Zase zalezi na tej mojej oneskorenosti.

Na velkych skokoch je polet post dlhy (rakusko table=25m) a ktomu ked si priratas najazd a dopad tak to uz stacit nebude.
Chcel by som aj nejake ine experimenty, takze kazdopadne 10snimkov naviac by som privital
PS: na to oneskorenie a roztrasenie by mi mohla pomoct dialkova pust
PS2: myslim, ze sekacka do rawu mi pride zbytocna, a nepodstatna (zatial)
To hej, ale pri mega skokoch zase netreba vzdy ist na tych 8 fps... da sa aj 4 fps cca a nemal by byt problem... raw som uviedol ako priklad.... sice je pravda ze na mega skoku som este nefotil... tam by som tiez asi volil jpg
 
bAger
2011-03-14 15:27:23+01
príspevok od: BYko
Ak nebudem mat ine riesenie, tak len ist s kvalitou dolu a tam by som mal uz ozaj gulomet.
A ked je to teraz na hrane v super kvalite, tak par obrazkov na viac by ma zachranilo

tu je meega sekacka:
www.ephoto.sk/forum/8/6492/volba-obj-na-fotenie-freeskingu-a-snb-z-blizka/strana-1/
http://bager.dphoto.com/#/album/ccd61q/photo/4567680 na ukazku ... napchal som tam 8 snimkov
 
bAger
2011-03-14 15:28:30+01
alebo toto: http://bager.dphoto.com/#/album/ccd61q/photo/4567666
 
barron.prasil
2011-03-16 18:56:04+01
Teraz som si kupil d7000 a skusam ho. Mam 2x sandisc extreme class 10 30Mb/s. Pozeram na nete, ze ta karta, co ty mas je len 10Mb/s a moje hodnoty sa absolutne zhoduju s tymi tvojimi. "Problem" bude v rychlosti procesora vo fotaku. Takze investicia do rychlejsiej karty je zbytocna.
 
MX5_SVK
2011-03-16 19:45:10+01
podla mna dobrou pomocou pre buffer je fakt rychla karta....Sandisk extereme co maju 30Mb/s a viac mi predlzili sekvenciu o niekolko desiatok snikov alebo klasicka class 6 karta.
Co som si ja na mojej D90 vsimol je ze do ISO 640 ma buffer vecsiu kapacitu ako nad ISO 640----cim to je neznaju.
 
barron.prasil
2011-03-16 20:43:30+01
takze som to testol trosku viacej a vysledok:

Velkost - L
Jpeg - fine
Korekcia - vypnuta
Kompresia - optimalna
redukcia sumu pre dlhe expozicie - off ( je zaujimave, ze ked toto zapnes klesne bufer o 1 snimku )

karta sandisk extreme class 10 30Mb/s

Bufer ukazuje r15, ale ked zacnes strielat klesne na 10 a pod uz nepojde. Takze s touto kartou to ide ako gatling gun



 
corsar
2011-03-16 22:57:53+01
neviem ci som to spravne pochopil....

velkost buffer-u je dana vyrobcom /ak sa mylim, opravte ma/
pocet snimkov sa da upravit len nastavenim kvality a kompresie, rychla karta /class 10 atd./ pomoze len skratit cas na vyprazdnenie buffer-u, kedze zapis je rychlejsi a tym pripravit buffer na dalsiu seriu fotiek, ak by zapis prebiehal priamo na kartu tak by to malo zmysel, inak ??????
 
dodo_bb
2011-03-16 23:37:45+01
príspevok od: corsar
neviem ci som to spravne pochopil....

velkost buffer-u je dana vyrobcom /ak sa mylim, opravte ma/
pocet snimkov sa da upravit len nastavenim kvality a kompresie, rychla karta /class 10 atd./ pomoze len skratit cas na vyprazdnenie buffer-u, kedze zapis je rychlejsi a tym pripravit buffer na dalsiu seriu fotiek, ak by zapis prebiehal priamo na kartu tak by to malo zmysel, inak ??????
buffer sa vyprázdňuje online s napĺňaním - ten údaj asi udáva počet snímkov bez ohľadu na prehrávanie na kartu. Kým nasekáš do bufferu tých 15 fotiek, tak niekoľko už ubudne prehraním na kartu.. Ak máš rýchlu kartu, uvoľňuje sa miesto rýchlejšie... Ak by som mal podobný problém, tak požičiam kartu od kamoša a doma sa 5 minút pohrám a mám jasno Podobné guľometné paľby asi realizuje málokto Inak spočítal si si, čo Ťa stojí jedno cvaknutie závierky? Životnosť na D7000 bude možno 100 až 150 tisíc cvakov
 
corsar
2011-03-17 00:03:14+01
príspevok od: dodo_bb
buffer sa vyprázdňuje online s napĺňaním - ten údaj asi udáva počet snímkov bez ohľadu na prehrávanie na kartu. Kým nasekáš do bufferu tých 15 fotiek, tak niekoľko už ubudne prehraním na kartu.. Ak máš rýchlu kartu, uvoľňuje sa miesto rýchlejšie... Ak by som mal podobný problém, tak požičiam kartu od kamoša a doma sa 5 minút pohrám a mám jasno Podobné guľometné paľby asi realizuje málokto Inak spočítal si si, čo Ťa stojí jedno cvaknutie závierky? Životnosť na D7000 bude možno 100 až 150 tisíc cvakov
ja s tým problém nemám, fotim najčastejśie do raw-u a moja d90 zvladne tak 9-10 snimkov, na prelet lietadla na airshow my to stači
 
dodo_bb
2011-03-17 06:40:09+01
príspevok od: corsar
ja s tým problém nemám, fotim najčastejśie do raw-u a moja d90 zvladne tak 9-10 snimkov, na prelet lietadla na airshow my to stači
Tá moja replika bola vlastne určená pôvodnému dotazovateľovi, čo sa chystá na guľometné útoky na chudákov športovcov
 
kralik_j
2011-03-17 09:34:19+01
príspevok od: MX5_SVK
podla mna dobrou pomocou pre buffer je fakt rychla karta....Sandisk extereme co maju 30Mb/s a viac mi predlzili sekvenciu o niekolko desiatok snikov alebo klasicka class 6 karta.
Co som si ja na mojej D90 vsimol je ze do ISO 640 ma buffer vecsiu kapacitu ako nad ISO 640----cim to je neznaju.
nebude to tym, ze pri vyssom ISO uz procesor musi aplikovat algoritmy na potlacenie sumu?
Inak toto je zaujimava otazka, ako sa meni kapacita buffera pri vysokych az extremnych iso. Toto som zatial nikde necital
 
kralik_j
2011-03-17 09:45:46+01
Napadla ma este jedna vec pri tych vypoctoch (autora vlakna). Co keby si nevyuzil plnu palbu tela (frame/sec.) a nechal tam mensiu pocetnost za sekundu? Budes mat menej dat potrebnych ulozit a spracovat na buffer ako i jeho vyprazdnovania. Ved i tak, chces aby ten rider sa drzal na snimkach za ruku a bol v bezprostrednej blizkosti?

Ja by som teda to zhrnul:
- urobit testy pri rychlejsej karte sposobom aky chces. To znamena, plna kvalita raw v plnej palbe
- znizit kvalitu, kompresiu, rozlisenie (u FF sa to da prechodom na DX rezim, za cenu orezu a polovicnej datovej velkosti fotky), znizit hovadinky v nastaveni aby co najmenej kapacitne zatazoval procesory (redukcia sumu, D-Light)
- alebo nechat bufer slapat pri mensom datovom toku pri mensom pocte frame/sec (mozno si dovolist raw a zlozitejsie vypocty)
 
MX5_SVK
2011-03-17 09:52:50+01
no to ISO si inac nevyiem vysvetlit len ze je to narocnesie bud pre procesor alebo take fotky maju vecsiu velkost ale to som neskusal testovat ci to naozaj plati.
Kazdopadne rychla karta umozni "odlahcit" buffer skor tym sposobom ze sa bude priebezne ukladat na kartu a tym padom vyprazdnovat respektive zaplnovat pomalsie.
Takze ak potrebujete predlzit sekvencne snimanie treba ist do karty minimalne class10.
 
Slavo Jancisin
2011-03-17 10:06:50+01
neviem, aké veľké tie fotky robíš (myslím veľkosť pre tlač), ...

ja na sekačky si nastavujem JPG 3216x2136 px, image quality na FINE (stačí na veľkosť 40x30cm pri cca 200dpi ---> bez problémov pozerateľné)

všetky "hovadinky" (D-lighting, Noise reduction, Image rotation, a pod.) vypínam a dosiahnem, že mi buffer ukazuje 22 snímkov, reálne nafotím 29 až 31 snímkov v kuse s rýchlosťou 7fps ... to znamená cca 4 sekundy

používam D300 + BG + kartu s 30MB/s

D7000 má vraj 1,5 x rýchlejší procesor (to iba tuším, presnú špecifikáciu si nepamätám) ako moja D300, takže aj keď máš viac MPx, tak by si sa mal priblížiť k podobným hodnotám

akú veľkosť bufferu (v MB) má D300 a D7000 ani netuším
 
BYko
2011-03-17 10:16:51+01
karta je class10 , citanie zapis 30MB/s. Min. zapis garantuju 10MB/s, co aj v reali je 10-11 MBs.
Takze je jasne, ze to nestiha tahat z buferu, a keby mi to nekleslo pod 10, bol by som uplne spokojny.
http://www.pretec.com/products/memory-cards/sd-card/item/sd/sdhc-233x-class-10

Gulometom nefotim, ale na sekacky to potrebujem. Z viac fps sekacky si viem vybrat lepsi moment do skladacky. Inak som uz hodne nacvakal od decembra asi 9000snimok (par bolo fotiek s testovanim parametrov, co to robi...), a zivotnost uzavierky neriesim. Bud fotim a fotak mi sluzi alebo lezi v sufliku co mi neprinasa ziadny uzitok. A fotim vyhradne na M, co si obcas pri spravnom nastaveni pita 2-3 foto na spravne nastavenie. (Ano viem si znizit sek. po 2,3,4,5,6 fps)

Takze pojdem do rychlejsej karty (hlavne garantovany zapis), dakujem.
V rawku skladanu sekvenciu nehodlam fotit.

Dakujem
PS: nejaka skusenost s tym dialkovym odpalovanim?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()