Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

kam ďalej po D3100

drivesk
2014-04-10 13:10:52+02
Chcel by som zmeniť po rokoch moju D3100-ku za niečo lepšie, poradíte? V prvom rade určite nepotrebujem FF. Nie je to len kvôli sklám, ktoré vlastním, ale myslím si, že je to v mojom prípade úplne zbytočné. Fotím hlavne krajinu a prírodu všeobecne, portrétom a ľuďom sa nejak vyhýbam, a fotím vlastne len pre potešenie. Pre seba, priateľov a rodinu. Občas sa im nejaký záber pozdáva čiže žiaden profi, ani pokročilý fotograf, len relax. Premýšlal som nad D7100, ale prekvapivo som na rôznych fórach čítal mnoho negatívneho, takže čo by ste mi poradili? Ďakujem za každú radu.
 
yquinox
2014-04-10 13:27:55+02
... D7000 z bazaru, za 450 sa da zohnat aj do 20k cvakov ... potom je este otazka, co ocakavas pod tym "nieco lepsie" ? ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-10 13:37:26+02
Tak si D3100 nechaj. Ma 14 Mpx, co ti staci. Specialne funkcie pri foteni krajiny nevyuzijes. Radsej si kup objektivy, napr. superteleobjektiv. Jeho ucinok uvidis na svojich fotkach a nie, ze si kupis vyssi model.
Ja mam D3100 na infrared (krajinka, mesto) a vobec netuzim po vacsom, drahsom, vykonnejsom modeli. Vyhovuje mi, ze je maly a mozem ho pribalit k D800E. Na fotkach vidimto ake mam objektivy, ze moj supersirokac ma dobru kresbu a velky ugol zaberu, ze teleobjektivom si mozem vybrat vyrez z krajiny, pohrat sa s perspektivou.
 
drivesk
2014-04-10 13:40:06+02
"niečo lepšie" nuž hlavne dynamický rozsah a ISO, a je tam pár ďalších "vychytávok" ktoré na týchto entry modeloch chýbajú
 
drivesk
2014-04-10 13:45:06+02
príspevok od: Karol Srnec
Tak si D3100 nechaj. Ma 14 Mpx, co ti staci. Specialne funkcie pri foteni krajiny nevyuzijes. Radsej si kup objektivy, napr. superteleobjektiv. Jeho ucinok uvidis na svojich fotkach a nie, ze si kupis vyssi model.
Ja mam D3100 na infrared (krajinka, mesto) a vobec netuzim po vacsom, drahsom, vykonnejsom modeli. Vyhovuje mi, ze je maly a mozem ho pribalit k D800E. Na fotkach vidimto ake mam objektivy, ze moj supersirokac ma dobru kresbu a velky ugol zaberu, ze teleobjektivom si mozem vybrat vyrez z krajiny, pohrat sa s perspektivou.
V takom prípade, kedy by mal človek premýšľať nad upgradom, aké by mali byť dôvody aby to malo zmysel? A vieš poradiť konkrétne "supertele", ktoré by som ja ako amatér vedel využiť a nezruinuje ma to? Dík
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-10 13:46:42+02
príspevok od: drivesk
"niečo lepšie" nuž hlavne dynamický rozsah a ISO, a je tam pár ďalších "vychytávok" ktoré na týchto entry modeloch chýbajú
D3100 ma slusny dynamicky rozsah. V tazkych pripadoch nepomoze ani D800, treba pouzit filtre alebo HDR, ci skladanu fotku. SUmom na tom tiez nie je zle a v krajine bude na vyssom ISO fotit len ....... Ak by fotoapart intenzivnejsie vyuzival na akcnejsie zanre a za horsich svetelnych pomienok, tak ma upgrade zmysel.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-10 13:53:10+02
príspevok od: drivesk
V takom prípade, kedy by mal človek premýšľať nad upgradom, aké by mali byť dôvody aby to malo zmysel? A vieš poradiť konkrétne "supertele", ktoré by som ja ako amatér vedel využiť a nezruinuje ma to? Dík
Ako pozeram v tvojom profile, tak ty nepotrebujes ziadnu dalsiu techniku. Tvoj problem je v tom, ze si myslis, ze nova technika ta posunie dalej. V tom, co robis nie. Mas slusnu vybavu. Jasne mal by si ostrejsie fotky, ak by si 18-105 nahradil 16-85VR a 70-300G nahradil lepsim modelom s VR, alebo rovnaky Tamronom s VC.
Najvacsi progres ale uvidis, ak najdes nieco zaujimave, co das pred objektiv. Ked uz ma niekto vybavu, vyuzije ju len vtedy, ked bude aktivne hladat prilezitosti. Ze miesto zbytocneho upgradu minie nasporene peniaze napr. na vylet do Dolomitov. Na fotkach uvidis Dolomity a nie to, cim boli fotene, pokial je technicka vybava dostacujuca.
 
yquinox
2014-04-10 13:53:16+02
príspevok od: drivesk
V takom prípade, kedy by mal človek premýšľať nad upgradom, aké by mali byť dôvody aby to malo zmysel? A vieš poradiť konkrétne "supertele", ktoré by som ja ako amatér vedel využiť a nezruinuje ma to? Dík
... ak mozem, tak za seba ti poviem, ze na upgrade z D5100 na D7000 ma prinutilo hlavne nasledovne: stavovy displej, nutnost kvoli kazdej malickosti ist do menu pri 5100, ovela lepsi hladacik na d7000 a v neposlednom rade lepsi uchop do ruky ... vychytavky ako vstavana vodovaha, 2 rollery, dialkove ovladanie blesku, lepsi AF atd. su len bonusom ...
 
drivesk
2014-04-10 13:59:32+02
príspevok od: Karol Srnec
Ako pozeram v tvojom profile, tak ty nepotrebujes ziadnu dalsiu techniku. Tvoj problem je v tom, ze si myslis, ze nova technika ta posunie dalej. V tom, co robis nie. Mas slusnu vybavu. Jasne mal by si ostrejsie fotky, ak by si 18-105 nahradil 16-85VR a 70-300G nahradil lepsim modelom s VR, alebo rovnaky Tamronom s VC.
Najvacsi progres ale uvidis, ak najdes nieco zaujimave, co das pred objektiv. Ked uz ma niekto vybavu, vyuzije ju len vtedy, ked bude aktivne hladat prilezitosti. Ze miesto zbytocneho upgradu minie nasporene peniaze napr. na vylet do Dolomitov. Na fotkach uvidis Dolomity a nie to, cim boli fotene, pokial je technicka vybava dostacujuca.
Vďaka Karol. Toto som potreboval Nad tými sklami budem uvažovať, nuž a ten zvyšok...hm, viem, treba sa len pozerať okolo seba a skúšať a skúšať a....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-10 14:01:39+02
príspevok od: drivesk
Vďaka Karol. Toto som potreboval Nad tými sklami budem uvažovať, nuž a ten zvyšok...hm, viem, treba sa len pozerať okolo seba a skúšať a skúšať a....
Je jasne, ze D7100 je lepsia. Uvidis to pri praci, ale na fotkach takmer vobec. Ked sa spatne pozeram na svoje fotky z D300, tak na nich vidim hlavne pracu objektivov a to, ci som fotil nieco zaujimave.
 
fair_play
2014-04-10 14:03:13+02
Ak chceš ostať v Nikone a DX formáte, tak pri upgrade moc na výber nemáš. D7000 alebo D7100. Záleží koľko chceš investovať, aký máš PC a pod. Ja som presedlal z D5000 na D7100. Som s ním spokojný. Kvalita fotiek asi narovnako, možno o málinko viac detailov, neviem to svojim okom až tak posúdiť, ale môžem robiť výrezy ak treba, lepšia ergonómia (ale mesiac som si zvykal na menu a ovládanie). Musel som dokúpiť rýchlejšiu SD kartu 32GB a 16GB čo som mal predtým na D5000 používam teraz v druhom slote na JPG. Taktiež som súčasne kúpil nové PC (i5 a 8GB RAM) pretože 6 ročný Notebook core2duo s 3GB RAM už na fotky z D7100 nestíhal a z RAW do JPG v Adobe lightroom 4.3 ich spracovával cca 1 minútu. Tento novší asi 8 sekúnd, čo je markantný rozdiel.
Výhradu mám k občasnému zamŕzaniu pri prezeraní fotiek, kedy sláčaš tlačidlo kurzoru ale foťák pár sekúnd nereaguje, čo sa mi nestávalo na D5000ke a hoci mám 2 originálne batérie, každá vydrží na cca 500 cvakov, čo je dosť málo, navyše LV používam zriedkavo. Ale možno to je len pri mojom kuse. Neviem aké negatíva máš na mysli. Ak napr ISO, tak čakal som, že bude zvládať v pohode ISO 6400, ale nie je to tak a asi by som moc chcel. Na D500 to bolo prijateľné do ISO 1600, tu je to (pre mňa) do 3200, čiže +1EV. Displej foťáku je v tomto smere trochu sviňa a zavádza, pretože som napr. fotil jeden ples asi 3 dni ako som foťák kúpil a na displeji vyzerali fotky s ISO 4000-6400 v pohode, takmer bez šumu. V PC už nie. Tak treba dať na to pozor.
Ale tieto "muchy" nemenia nič na tom, že je to skvelý foťák a obľúbil som si ho.
 
drivesk
2014-04-10 14:03:54+02
príspevok od: yquinox
... ak mozem, tak za seba ti poviem, ze na upgrade z D5100 na D7000 ma prinutilo hlavne nasledovne: stavovy displej, nutnost kvoli kazdej malickosti ist do menu pri 5100, ovela lepsi hladacik na d7000 a v neposlednom rade lepsi uchop do ruky ... vychytavky ako vstavana vodovaha, 2 rollery, dialkove ovladanie blesku, lepsi AF atd. su len bonusom ...
Vďaka za radu. Budem nad tým premýšľať aj keď vo väčšine má Karol pravdu. Možno by naozaj stačilo vymeniť jedno - dve sklá a len skúšať a hľadať.
 
kasko
2014-04-10 14:25:39+02
príspevok od: drivesk
Vďaka za radu. Budem nad tým premýšľať aj keď vo väčšine má Karol pravdu. Možno by naozaj stačilo vymeniť jedno - dve sklá a len skúšať a hľadať.
tož vela pravdy je tu popisanej... Ja som menil D5000 za D7000: viac mpx kvôli výrezom, lepsie ovaladanie, viac obr/sek, lepsi display na kontrolu fotky, ale krajinky z oboch lezu skoro rovnake... Ked chces upgrade a minut peniazky za telo, tak pockaj do Vianoc - mozno pride cosik zaujimave z DX nikonu
 
drivesk
2014-04-10 14:46:13+02
Tak a dokonale ste ma zmagorili. Vymeniť sklo, alebo foťák toť otázka.....ešte je jedno riešenie, v mojej brandži, automobilovej, keď už zákazník nevedel čo od radosti kúpiť, poradili sme mu nech vymení "medzikus" a bolo po probléme. Kto nevie čo je "medzikus" vysvetlím....je to presne ten medzikus čo sedí medzi volantom a sedadlom takže v mojom prípade asi vymeníme to, čo zvyčajne stojí za foťákom. Vďaka všetkým za rady prajem krásny deň.
 
rasto.tn
2014-04-10 15:03:46+02
príspevok od: drivesk
Tak a dokonale ste ma zmagorili. Vymeniť sklo, alebo foťák toť otázka.....ešte je jedno riešenie, v mojej brandži, automobilovej, keď už zákazník nevedel čo od radosti kúpiť, poradili sme mu nech vymení "medzikus" a bolo po probléme. Kto nevie čo je "medzikus" vysvetlím....je to presne ten medzikus čo sedí medzi volantom a sedadlom takže v mojom prípade asi vymeníme to, čo zvyčajne stojí za foťákom. Vďaka všetkým za rady prajem krásny deň.
Myslím, že máš len dočasnú stagnáciu a tak vymýšľaš, čo by sa dalo urobiť lepšie s foto výbavou...ideš ale nesprávnou cestou. Rozhodne kúpa foťáku (výmena výborného za takmer rovnaký) je zlý krok. Píšeš, že fotíš krajinky. Možno by som uvažoval ísť cestou prechodových filtrov, zaobstarať si káblovú spúšť, alebo ísť na to tak, že si spríjemníš fotografovanie krajinky a to tým, že si zaobstaráš čelovku (na chodenie v lese pred svitom), lepšie trekové botasky, pohodlnejší batoh...Výbavu máš nadštandardnú, nepodľahni marketingu.
 
drivesk
2014-04-10 16:41:27+02
príspevok od: rasto.tn
Myslím, že máš len dočasnú stagnáciu a tak vymýšľaš, čo by sa dalo urobiť lepšie s foto výbavou...ideš ale nesprávnou cestou. Rozhodne kúpa foťáku (výmena výborného za takmer rovnaký) je zlý krok. Píšeš, že fotíš krajinky. Možno by som uvažoval ísť cestou prechodových filtrov, zaobstarať si káblovú spúšť, alebo ísť na to tak, že si spríjemníš fotografovanie krajinky a to tým, že si zaobstaráš čelovku (na chodenie v lese pred svitom), lepšie trekové botasky, pohodlnejší batoh...Výbavu máš nadštandardnú, nepodľahni marketingu.
Spúšť mám a používam, filtre som pred časom kúpil Cokin (adaptér a pár filtrov) a tie ma momentálne zaujímajú asi najviac. Úprimne, vôbec s nimi nemám skúsenosti, takže zatiaľ len čítam a pár krát som bol vonku skúšať. Výsledky zatiaľ nič moc, ale moc sa tým netrápim. Viem, že zo mňa nikdy nebude Ansel Adams. Je to skvelý relax po práci. Myslím, že asi len vymením nejaké sklo a budem skúšať filtre. Dík za rady.
 
Nadzi
2014-04-11 13:55:14+02
Nazdar
Ak si Z Bratislavy tak sa zastav ja mám 7100 A môžeš si doniesť objektívy A osahat pofotit A uvidíš či sa ti to ľúbi oproti tvojmu foto
 
drivesk
2014-04-11 14:51:07+02
príspevok od: Nadzi
Nazdar
Ak si Z Bratislavy tak sa zastav ja mám 7100 A môžeš si doniesť objektívy A osahat pofotit A uvidíš či sa ti to ľúbi oproti tvojmu foto
Vďaka za ponuku, ale z Londýna to mám trošku od ruky. V každom prípade ďakujem.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()