Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Náhrada za D5100

engineer
engineer 2015-09-28 11:11:44+02
Ahojte, obraciam sa na vás s prosbou o radu ohľadom výberu modelu, ktorý by nahradil môj Nikon D5100. Po 3 rokoch by som si rád kúpil niečo lepšie. Rozmýšľam nad D7100 alebo D7200. Rozdiel medzi modelmi je 200e, ktorý by ste mi odporučili? Technické parametre som si samozrejme naštudoval, ide mi o reálne skúsenosti a vaše pohľady na vec(čítal som, že D7100 mala problém s ľavými ostriacimi bodmi).

Fotografický žáner: prevažne portréty (podpora CLS), oslavy a akcie, svadby (ako druhý fotograf), sem-tam krajinka, ale na tie sa nezameriavam
Súčasná výbava: Nikkor 18-105, Nikkor 50 mm 1.8G, Nikon SB-700

Vopred ďakujem za rady.
 
psicore
2015-09-30 20:48:05+02
Prikladam celkom fajn recenziu http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/nik_16_80f2_8_4/Nikkor_16_80f2_8-4.htm
 
Džema
2015-09-30 20:55:01+02
Jasne zajtra pridam, Teraz nie som doma...
 
Džema
2015-09-30 21:26:24+02
príspevok od: psicore
Prikladam celkom fajn recenziu http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/nik_16_80f2_8_4/Nikkor_16_80f2_8-4.htm
Tiež som ju čítal pred kúpou . Veľmi dobre napísaná. U mňa je ideálna korekcia AF - 2. To len taky detail
 
z80
2015-09-30 23:06:08+02
príspevok od: blahoslav J B Art
objektivy k fotaku mam niekolkonasobne drahsie, ako telo ... sluchadka k prehravacu mam tiez niekolkokrat drahsie ako prehravac, aj repraky niekolkonasobne drahsie ako zosik+prehravac ... (vsetko za predpokladu, ze cena zodpoveda kvalite)

podla mna je nezmysel kupit drahe telo a potom setrit na objektivoch
Podla mna je nezmysel kupovat drahe veci, ak lacnejsia poskytne rovnaku alebo lepsiu sluzbu.
Opticky vynikajuce (aj ked len manualne) Samyangy stoja okolo 300 €. Vynikajuce Sigma Art objektivy tiez nestoja majlant. Uz davno neplati pravidlo (a netyka sa to len objektivov), ze kvalitna vec musi byt nevyhnutne ta najdrahsia,
Niektori yyrobcovia fototechniky, ktori (zne)uzivaju ciastocny monopol svojho systemu, by si "zasluzili" nieco podobne, ako ked bol na prikaz EU povinne zavedeny jednotny konektor na nabijanie pre mobily.
EU byrokraciu sice neznasam a uvedomujem si, ze to je technicky tazko realizovatelne, ale ak by bol povinne v ramci EU zavedeny jednotny bajonet a jednotny protokol komunikacie telo-objektiv (vsetko samozrejme otvorene a nepatentovane) pre vsetky fotoaparaty s rovnakou velkostou senzoru, tak by na trhu s fototechnikou vznikla skutocna konkurencia. Konecne by prestali nezmyselne hadky o tom, ze jeden system ma lepsie objektivy, iny lepsie senzory a dalsi lepsie ostri a kazdy by si mohol nakombinovat taku kombinaciu, aka mu idealne vyhovuje. This time I'm just a dreamer
 
Martin P
2015-09-30 23:24:21+02
príspevok od: z80
Podla mna je nezmysel kupovat drahe veci, ak lacnejsia poskytne rovnaku alebo lepsiu sluzbu.
Opticky vynikajuce (aj ked len manualne) Samyangy stoja okolo 300 €. Vynikajuce Sigma Art objektivy tiez nestoja majlant. Uz davno neplati pravidlo (a netyka sa to len objektivov), ze kvalitna vec musi byt nevyhnutne ta najdrahsia,
Niektori yyrobcovia fototechniky, ktori (zne)uzivaju ciastocny monopol svojho systemu, by si "zasluzili" nieco podobne, ako ked bol na prikaz EU povinne zavedeny jednotny konektor na nabijanie pre mobily.
EU byrokraciu sice neznasam a uvedomujem si, ze to je technicky tazko realizovatelne, ale ak by bol povinne v ramci EU zavedeny jednotny bajonet a jednotny protokol komunikacie telo-objektiv (vsetko samozrejme otvorene a nepatentovane) pre vsetky fotoaparaty s rovnakou velkostou senzoru, tak by na trhu s fototechnikou vznikla skutocna konkurencia. Konecne by prestali nezmyselne hadky o tom, ze jeden system ma lepsie objektivy, iny lepsie senzory a dalsi lepsie ostri a kazdy by si mohol nakombinovat taku kombinaciu, aka mu idealne vyhovuje. This time I'm just a dreamer
no toto je dost silne sci fi aj pre mna a to som dsot nachylny snivat aj o implemetacii sony snimacov do profi triedy canonu, viem ze to pride ale este to potrva riadnu chvilu
kazda sranda nieco stoji aj objektiv a niekomu ide prave o ten af a aby bol presny a rycly ked foti reportaz
ano kedysi sa fotilo manualmi a aj ja som fotil vo filmovej ere uz v sedemdesiatych rokoch ale bolo to utrpenia a toho odpadu aj styl fotenia bol iny na zaklade tzv predpokladu a aj fotaky boli na to usposobene velke matnice fresnelova sosvka v strede a aj sme boli mladsi a lepsie sme videli
kupoval som L objektiv na canon cca pred 15 timi rokmi bazarovy kus za 45 000 sk bola to super investicia dodnes funguje a kolko mi zarobil kolko peknych fotiek porobil a aku radst z perfektneho fungovania mi sprostredkoval bola to super INVESTICIA do buducnosti
takze investicia do drahych skiel sa oplati a je na kazdom z nas ci to akceptuje alebo nie
pan tu pisal ze chce fotit reportaze tak tie samyangy ktore su mimochodom super
by mu na tu pracu boli na dve veci kedze potrebuje byt rychly a potrebuje univerzalny zoom s relativne velkym rozsahom
na krajinky portrety zatisia architekturu ok nemam problem ale na akcnu fotgrafiu su vhodne ine objektivy a tam si za kvalitu treba zaplatit aj ked v preratani na roky ked bude sluzit a zarabat tak to nemusi byt az tolko penazi akoby sa na zaciatku mohlo zdat.
 
z80
2015-09-30 23:36:01+02
príspevok od: Martin P
no toto je dost silne sci fi aj pre mna a to som dsot nachylny snivat aj o implemetacii sony snimacov do profi triedy canonu, viem ze to pride ale este to potrva riadnu chvilu
kazda sranda nieco stoji aj objektiv a niekomu ide prave o ten af a aby bol presny a rycly ked foti reportaz
ano kedysi sa fotilo manualmi a aj ja som fotil vo filmovej ere uz v sedemdesiatych rokoch ale bolo to utrpenia a toho odpadu aj styl fotenia bol iny na zaklade tzv predpokladu a aj fotaky boli na to usposobene velke matnice fresnelova sosvka v strede a aj sme boli mladsi a lepsie sme videli
kupoval som L objektiv na canon cca pred 15 timi rokmi bazarovy kus za 45 000 sk bola to super investicia dodnes funguje a kolko mi zarobil kolko peknych fotiek porobil a aku radst z perfektneho fungovania mi sprostredkoval bola to super INVESTICIA do buducnosti
takze investicia do drahych skiel sa oplati a je na kazdom z nas ci to akceptuje alebo nie
pan tu pisal ze chce fotit reportaze tak tie samyangy ktore su mimochodom super
by mu na tu pracu boli na dve veci kedze potrebuje byt rychly a potrebuje univerzalny zoom s relativne velkym rozsahom
na krajinky portrety zatisia architekturu ok nemam problem ale na akcnu fotgrafiu su vhodne ine objektivy a tam si za kvalitu treba zaplatit aj ked v preratani na roky ked bude sluzit a zarabat tak to nemusi byt az tolko penazi akoby sa na zaciatku mohlo zdat.
Mojim prispevkom som nechcel povedat, ze by sa mala akcia fotit manualnym objektivom, len ukazat to, ze opticky kvalitny objektiv (a o tu optiku hlavne ide) sa da vyrobit za prijatelnu cenu.
A ukazat aj to, ze kazda forma (aj ciastocneho) monopolu na trhu skodi zakaznikom. Na automobilovom trhu by bolo napriklad nepredstavitelne, ak by auta od Skodovky museli pouzivat len gumy Skoda, pretoze by kazde auto malo proprietarny a patentovany sposob montaze kolies .
Nie kazdy sa fotenim aj zivi, nam co mame fotenie len ako hobby, nedava zmysel prepocitavat kolko objektiv za dobu svojej sluzby "zarobi".
 
Martin P
2015-10-01 00:34:54+02
príspevok od: z80
Mojim prispevkom som nechcel povedat, ze by sa mala akcia fotit manualnym objektivom, len ukazat to, ze opticky kvalitny objektiv (a o tu optiku hlavne ide) sa da vyrobit za prijatelnu cenu.
A ukazat aj to, ze kazda forma (aj ciastocneho) monopolu na trhu skodi zakaznikom. Na automobilovom trhu by bolo napriklad nepredstavitelne, ak by auta od Skodovky museli pouzivat len gumy Skoda, pretoze by kazde auto malo proprietarny a patentovany sposob montaze kolies .
Nie kazdy sa fotenim aj zivi, nam co mame fotenie len ako hobby, nedava zmysel prepocitavat kolko objektiv za dobu svojej sluzby "zarobi".
ano suhlasim
pevne skla su fajn a ked sme uz pri tych prachoch nie vzdy su jedinym meradlom efektivity nakupu
spomenul som tam aj radost a spokojnost a to myslim je rovnaka hodnota ako prachy
aj ked sa to moc v dnesnom svete nenosi
ja to tak vsak beriem a neh si hovori kto chce co chce
radost z fotenia a naslednu spokojnost s vysledkami mi nikto nezoberie a ked su v dalsom slede za to este aj peniaze neprotestujem
ale niesu vzdy na prvom mieste
aby bolo jasno
 
BNDT
2015-10-01 07:45:54+02
príspevok od: blahoslav J B Art
objektivy k fotaku mam niekolkonasobne drahsie, ako telo ... sluchadka k prehravacu mam tiez niekolkokrat drahsie ako prehravac, aj repraky niekolkonasobne drahsie ako zosik+prehravac ... (vsetko za predpokladu, ze cena zodpoveda kvalite)

podla mna je nezmysel kupit drahe telo a potom setrit na objektivoch
Presne tak. Aj podľa mňa. Na tomto videu je to pekne vysvetlené:
https://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4

Ináč nad touto otázkou rozmýšľam aj ja, ale prejsť na D7100 alebo D7200 mi prišlo ako zbytočný upgrade a radšej som investoval do nového objektívu. Ja som sa chcel skôr zamerať na fotoaparát ktorý má výklopný displej a to z vyšších modelov má len D750ka, čo je pre mňa finančne dosť náročné a zbytočné.
 
engineer
2015-10-01 09:04:55+02
príspevok od: BNDT
Presne tak. Aj podľa mňa. Na tomto videu je to pekne vysvetlené:
https://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4

Ináč nad touto otázkou rozmýšľam aj ja, ale prejsť na D7100 alebo D7200 mi prišlo ako zbytočný upgrade a radšej som investoval do nového objektívu. Ja som sa chcel skôr zamerať na fotoaparát ktorý má výklopný displej a to z vyšších modelov má len D750ka, čo je pre mňa finančne dosť náročné a zbytočné.
Prechod z D5100 na D7200 určite nie je zbytočný upgrade, teda aspoň pre mňa. Práve naopak, dáva to veľký zmysel. Keďže fotím reportáže a portréty, tak často používam tzn. zmena ťažiska fotoaparátu, väčšia hmotnosť a to si žiada väčšie telo s lepším úchopom (D5100-ka to ani zďaleka neponúka). Ďalej ostrenie, ktoré je v D7200 rýchlejšie, má viac bodov a dokáže zaostriť v horších svetelných podmienkach a takto by som mohol pokračovať. Ale ak niekto fotí krajinky alebo architektúru, tak v tom prípade to nemusí byť taký dramatický rozdiel.
A aby som posunul debatu ďalej, takže ideálny objektív k D7200 je Nikon 16-80 f/2.8-4 a nič lacnejšie sa neoplatí? Rád by som počul objektívny názor.
 
Džema
2015-10-01 09:29:48+02
Ak na to máš tak nie je nič lepšie. Určite je dobrá aj sigma 18-35 ale tam by som sa bal, ako si sadne telo z objektívom. v mojom prípade bol nevyspytateľný AF a nepomohol ani Dock.
No oplatí ci neoplatí nič lacnejšie. To záleží na tebe aké máš nároky na kvalitu obrazu.
 
engineer
2015-10-01 09:33:15+02
A aké máš telo? Microadjustment nepomohol? A keď nepomohol ani dock tak to je potom veľmi divné, povedal by som, že na reklamáciu.
Čo sa týka mojich nárokov na kvalitu obrazu samozrejme chcem čo najlepšiu, ale neanalyzujem každý pixel ako niektorí maniaci.
 
Džema
2015-10-01 09:47:28+02
Mam D7100. V tele nepomohol vôbec tam som mal na krátkom ohnisku Bf a na dlhom Ff. Zaostriť na viac ako 10m bolo nemožné. Ale hovorím že to je individuálne. Poznám prípady ze niektoré D7100 si sadli s danou sigmou bez problémov a ani ladenie v tele nebolo treba... Proste moje telo neprijalo Sigmu. To neznamená, že to bude aj tvoj problém. Na digiarene je o tom jedno epické vlákno.. Tam je veľmi zaujímavé čítanie.
 
engineer
2015-10-01 09:55:07+02
Na tvojom mieste by som ju vrátil späť okamžite, teda ak si to nekupoval rovno v kamennom obchode. Už zo skúseností viem, že ak nie je elektronika dobrá hneď tak lepšie to už nebude (teraz nemyslím len fotografickú elektorniku).
 
Džema
2015-10-01 10:02:17+02
Co teraz myslíš? Objektiv ci telo?
Telo je v pohode. Mam 6 objektívov a všetky ostria ako majú. Problém bol len u tej sigmy. Tu som vrátil do 7 dní a skúšal ďalšie 4 a výsledok bol rovnaký. Keď som ju vrátil len som si priplatil na 16-80. A bolo po starostiach.
 
engineer
2015-10-01 13:17:05+02
Že aké telo používaš...tak toto je dosť blbé, som myslel, že Sigma zlepšila kvalitu výstupnej kontroly. Mne sa stále pozdáva tá Sigma 17-70, pretože má dobrý pomer kvalita/cena, ale výskyt možných problémov je tu vyšší ako napr. pri Nikone 16-85, ktorý je za +/- podobnú cenu...
 
Džema
2015-10-01 13:38:08+02
Hore som to písal. Mam D7100
 
PeCh
2015-10-01 13:39:22+02
príspevok od: z80
Podla mna je nezmysel kupovat drahe veci, ak lacnejsia poskytne rovnaku alebo lepsiu sluzbu.
Opticky vynikajuce (aj ked len manualne) Samyangy stoja okolo 300 €. Vynikajuce Sigma Art objektivy tiez nestoja majlant. Uz davno neplati pravidlo (a netyka sa to len objektivov), ze kvalitna vec musi byt nevyhnutne ta najdrahsia,
Niektori yyrobcovia fototechniky, ktori (zne)uzivaju ciastocny monopol svojho systemu, by si "zasluzili" nieco podobne, ako ked bol na prikaz EU povinne zavedeny jednotny konektor na nabijanie pre mobily.
EU byrokraciu sice neznasam a uvedomujem si, ze to je technicky tazko realizovatelne, ale ak by bol povinne v ramci EU zavedeny jednotny bajonet a jednotny protokol komunikacie telo-objektiv (vsetko samozrejme otvorene a nepatentovane) pre vsetky fotoaparaty s rovnakou velkostou senzoru, tak by na trhu s fototechnikou vznikla skutocna konkurencia. Konecne by prestali nezmyselne hadky o tom, ze jeden system ma lepsie objektivy, iny lepsie senzory a dalsi lepsie ostri a kazdy by si mohol nakombinovat taku kombinaciu, aka mu idealne vyhovuje. This time I'm just a dreamer
Podla mna je nezmysel kupovat drahe veci, ak lacnejsia poskytne rovnaku alebo lepsiu sluzbu.

No každý výrobca čohokoľvek sa snaží svoje produkty diverzifikovať, lebo sú zákazníci, ktorí chcú platiť za každých okolností čo najmenej, ale aj zákazníci, ktorí sú ochotní si priplatiť. Tak im vlastne vychádzajú v ústrety. V rámci jedného výrobcu sa to dá krásne porovnať, medzi rôznymi už ťažšie. Keď si typicky zoberieš objektív f/1.8 a f/1.4, tak výrobné náklady sa budú líšiť možno o 10 %, cena o 300 %.

BTW mimo fototechniky (tam sa to nedá zrátať). Manželka teraz pozerala sušičky prádla a jeden výrobca ponúka 3 sušičky dizajnovo i funkčne prakticky identické, líšia sa prakticky len spotrebou a cenou. Je celkom pekný predajný argument, že táto sušička dokáže ušetriť 1/3 elektriny a nájdu na ňu zákazníkov. Keď si však zrátajú, že tá úspora v cene elektriky je cca 8-9 €/rok a rozdiel v cene sušičky je 140 €, tak tento argument už dostáva pekne na frak.
 
z80
2015-10-01 13:53:21+02
príspevok od: PeCh
Podla mna je nezmysel kupovat drahe veci, ak lacnejsia poskytne rovnaku alebo lepsiu sluzbu.

No každý výrobca čohokoľvek sa snaží svoje produkty diverzifikovať, lebo sú zákazníci, ktorí chcú platiť za každých okolností čo najmenej, ale aj zákazníci, ktorí sú ochotní si priplatiť. Tak im vlastne vychádzajú v ústrety. V rámci jedného výrobcu sa to dá krásne porovnať, medzi rôznymi už ťažšie. Keď si typicky zoberieš objektív f/1.8 a f/1.4, tak výrobné náklady sa budú líšiť možno o 10 %, cena o 300 %.

BTW mimo fototechniky (tam sa to nedá zrátať). Manželka teraz pozerala sušičky prádla a jeden výrobca ponúka 3 sušičky dizajnovo i funkčne prakticky identické, líšia sa prakticky len spotrebou a cenou. Je celkom pekný predajný argument, že táto sušička dokáže ušetriť 1/3 elektriny a nájdu na ňu zákazníkov. Keď si však zrátajú, že tá úspora v cene elektriky je cca 8-9 €/rok a rozdiel v cene sušičky je 140 €, tak tento argument už dostáva pekne na frak.
Ked sme kupovali pred par rokmi pracku, tak vsetky modely jedneho konkretneho vyrobcu mali rovnake pracie programy, rovnaku spotrebu vody, energie a lisili sa len pouzitym displejom - najlacnejsi model nemal ziadny (postup programu ukazovali len svietiace LED) a najdrahsi mal plne graficky displej s ikonkami a grafickymi efektami. Kvalita prania a naklady nan rovnake, takze sme kupili samozrejme ten najlacnejsi model.
Beriem ako fakt, ze marketing vladne svetu, rozumiem tiez tomu, ze cez "up-selling" a "cross-selling" sa snazia vyrobcovia dostat od zakaznikov co najviac penazi, ale prave na to mame rozum (aspon niektori ) aby sme sa na to nachytat nedali.
 
engineer
2015-10-07 16:53:12+02
Tak nakoniec som sa rozhodol pre Nikon D7200 a postupne by som chcel kúpiť tieto objektívy:
Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DX HSM
Nikkor 50 mm 1.8 G AF-S (ten už vlastním)
Nikkor 85 mm f/1.8 AF-D
Tamron 70-300 mm f/4-5,6 SP Di VC USD

Nejaká kritika resp. usmernenie?
Účel použitia: tak ako som napísal na začiatku - 80% portréty, oslavy, svadby (zatiaľ ako druhý fotograf), 20% ostatné žánre.
Ďakujem.
 
Photograph33
2015-10-07 21:27:34+02
príspevok od: engineer
Tak nakoniec som sa rozhodol pre Nikon D7200 a postupne by som chcel kúpiť tieto objektívy:
Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DX HSM
Nikkor 50 mm 1.8 G AF-S (ten už vlastním)
Nikkor 85 mm f/1.8 AF-D
Tamron 70-300 mm f/4-5,6 SP Di VC USD

Nejaká kritika resp. usmernenie?
Účel použitia: tak ako som napísal na začiatku - 80% portréty, oslavy, svadby (zatiaľ ako druhý fotograf), 20% ostatné žánre.
Ďakujem.
Namiesto 85 1.8D kup radsej verziu G, jednoznacne top objektiv .
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()