Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Náhrada za D5100

engineer
engineer 2015-09-28 11:11:44+02
Ahojte, obraciam sa na vás s prosbou o radu ohľadom výberu modelu, ktorý by nahradil môj Nikon D5100. Po 3 rokoch by som si rád kúpil niečo lepšie. Rozmýšľam nad D7100 alebo D7200. Rozdiel medzi modelmi je 200e, ktorý by ste mi odporučili? Technické parametre som si samozrejme naštudoval, ide mi o reálne skúsenosti a vaše pohľady na vec(čítal som, že D7100 mala problém s ľavými ostriacimi bodmi).

Fotografický žáner: prevažne portréty (podpora CLS), oslavy a akcie, svadby (ako druhý fotograf), sem-tam krajinka, ale na tie sa nezameriavam
Súčasná výbava: Nikkor 18-105, Nikkor 50 mm 1.8G, Nikon SB-700

Vopred ďakujem za rady.
 
landov
2015-10-12 16:11:15+02
príspevok od: Retko
Ja pri akciách oceňujem Sigmu 50-150, robia sa s ňou dobré momentky jednotlivcov z diaľky, ľudia ani nevedia, že ich fotíš a je to skvelé sklo.
Joj veru tuto Sigmu milujem...ostrost na 2,8 je fenomenalna, jedine ta hmotnost, len ta hmotnost.
 
Martin8101
2015-10-12 17:02:24+02
príspevok od: Karol Srnec
Ja na taketo skatulkovanie toho, ako a cim musi reporter, ci streetkar fotit, zvysoka kaslem. Vo fotke nie je nic predpisane a kazdy nech si ju robi po svojom. Su nejake odporucania, ale tie udavaju len styl. Ked mi vyhovuje pri reportazi dlhsie ohnisko, tak ho nebudem menit nasilu za sirokac, ci zakladak, len preto, ze nejaka skupina fotografov si mysli, ze to nie je "prava streetka". Asi zalozim protiskupinu, ktora to bude tvrdit o nich Fotograf si vybera techniku podla toho, co chce dosiahnut. Ak budm chciet byt bezprostredny, viac vtuiahnut divaka do deja, pojdem na to zblizka sirokouhlo s vacsou hlbykou ostrosti. Inokedy uprednostnim portretovejsi pristup s dlhsim ohniskom, menej rusivym pozadim. A aj menej risivym vplyvom na fotografovaneho. Niekedy skutocne nechcem, aby aby mal so mnou a divakom vyrazny ocny kontakt.
Ved ano, ja som nechcel nejak skatulkovat. Ja to ani neriesim. Len interpretujem co som cital. Nechcem vyvolavat polemiku o rozdiele medzi bezprostrednostou kratkeho ohniska a fotenim z dialky "na tajnaca". Aj tak nakoniec kazdy preferuje ine a dokial si nevyskusa co mu vyhovuje, mozu mu napisat ostatni co chcu... Ta Sigma 50-150 sa mi nezda ako "vsepokrytie" na svadby. Na APSC je to dost dlhe - ale tisic ludi, tisic chuti. Uz nic nehovorim
 
Retko
2015-10-13 11:24:05+02
príspevok od: Martin8101
To je sice pravda, ale ak sa spytate vacsiny svetovych reportaznych fotografov, akymi ohniskami, drviva vacsina z nich odpovie ze do 50mm. 150mm je sice fajn na "nic netusiacich ludi", len je uz otazne, ci je to ta poctiva robota + izoluje od okolia. Mozno reportazni efotaci sa Ti vyjadria kompetentnejsie nez ja.
To engineer: Podla mna Sigma 18-35 na APSC (27-52 na FF) je postacujuci rozsah na dokument/reportaz a 50/1,8 a 85/1,8 ostane na portrety. Vsetko svetelne objektivy, takze na oslavy a svadby FAJN, na 90% pokryta skala ohnisk/ucelu.
Karol Srnec to zhrnul perfektne. Techniku si vyberám podľa toho čo chcem dosiahnuť. Ja som reagoval na engineerove zhrnutie o plánovaných sklách. Ja pofotím väčšinu akcie Nikkorom 17-55 2,8, hlavne keď chcem aby boli osoby umiestnené vo vzťahu k iným osobám alebo priestoru, keď chcem zachytiť gratulácie, zábavu a podobne. Spomínanú 50-150 používam hlavne k tomu, aby v kolekcii fotiek z akcie boli aj účastníci akcie tak nejak sami za seba. Dlhšie ohnisko sa mi osvedčilo napríklad aj pri fotení rečníkov na konferencii, kde ich môžem ofotiť bez toho, aby som sa mu premával popred kec-pult a zbytočne znervózňoval a vyrušoval.
 
Retko
2015-10-13 11:27:37+02
príspevok od: landov
Joj veru tuto Sigmu milujem...ostrost na 2,8 je fenomenalna, jedine ta hmotnost, len ta hmotnost.
Lepšie by som to sám nevystihol Ale je to ako s kofolou, keď ju miluješ...
 
Martin8101
2015-10-13 11:55:29+02
príspevok od: Retko
Karol Srnec to zhrnul perfektne. Techniku si vyberám podľa toho čo chcem dosiahnuť. Ja som reagoval na engineerove zhrnutie o plánovaných sklách. Ja pofotím väčšinu akcie Nikkorom 17-55 2,8, hlavne keď chcem aby boli osoby umiestnené vo vzťahu k iným osobám alebo priestoru, keď chcem zachytiť gratulácie, zábavu a podobne. Spomínanú 50-150 používam hlavne k tomu, aby v kolekcii fotiek z akcie boli aj účastníci akcie tak nejak sami za seba. Dlhšie ohnisko sa mi osvedčilo napríklad aj pri fotení rečníkov na konferencii, kde ich môžem ofotiť bez toho, aby som sa mu premával popred kec-pult a zbytočne znervózňoval a vyrušoval.
Nechcel som uz reagovat, ale ked inak nedate...
Otazka znela: Bude mi na zaciatok zatial stacit 18-35/1,8 + 50/1,8+85/1,8???
Odpoved znela: Ja pouzivam/resp. kup si Sigma 50-150/2,8
Odpoved ale mala zniet: Jasne, pokryjes tym 95% toho, co chces fotit. Ak Ti vyjde rozpocet, pokukaj si aj nejaky ten teleobjektiv - ja pouzivam Sigmu 50-150/2,8...
Cize moja reakcia nebola ani voci Sigme, ani som nechcel poukazovat - len som chcel zdoraznit, ze komentar mu velmi nepomohol...Nakolko aj sam potvrdzujete, ze vacsinu akcie fotite kratkymi ohniskami (17-55/2,8)
Vsetko ostatne, od mojho komentara o ohniskach, cez Karolov, je uz potom len otazka preferencii a krovie. Bez ohladu na to, aka vyborna je Sigma 50-150/2,8... MIER
 
engineer
2015-10-13 14:15:19+02
príspevok od: Martin8101
Nechcel som uz reagovat, ale ked inak nedate...
Otazka znela: Bude mi na zaciatok zatial stacit 18-35/1,8 + 50/1,8+85/1,8???
Odpoved znela: Ja pouzivam/resp. kup si Sigma 50-150/2,8
Odpoved ale mala zniet: Jasne, pokryjes tym 95% toho, co chces fotit. Ak Ti vyjde rozpocet, pokukaj si aj nejaky ten teleobjektiv - ja pouzivam Sigmu 50-150/2,8...
Cize moja reakcia nebola ani voci Sigme, ani som nechcel poukazovat - len som chcel zdoraznit, ze komentar mu velmi nepomohol...Nakolko aj sam potvrdzujete, ze vacsinu akcie fotite kratkymi ohniskami (17-55/2,8)
Vsetko ostatne, od mojho komentara o ohniskach, cez Karolov, je uz potom len otazka preferencii a krovie. Bez ohladu na to, aka vyborna je Sigma 50-150/2,8... MIER
Presne tak, dal som konkrétnu otázku a žiadal som konkrétnu odpoveď. Väčšina ste mi pomohli. Bez urážky, vety typu, že všetko je subjektívne, osobné, všetko záleží od uhla pohľadu apod. nikomu nikdy nepomôžu. Práve naopak, keď niekto napíše často iba čisto subjektívny pohľad alebo skúsenosť, tak od tejto skutočnosti dá sa celkom dobre odraziť a spraviť si obraz o tom, kto čo fotí a čo pri tom používa. A neskôr si môže dotyčný vybrať podobný objektív(y) resp. aspoň ho vyskúšať, keďže išlo vlastne o odporučenie.
Ale toto je už tak trošku mimo tému. Ja som si už vlastne vybral, ale ak tá Sigma 18-35 bude naozaj nepoužiteľná (kvôli zaostrovaniu) tak potom neviem či mám nejaký plán B
 
Retko
2015-10-13 15:52:42+02
príspevok od: engineer
Presne tak, dal som konkrétnu otázku a žiadal som konkrétnu odpoveď. Väčšina ste mi pomohli. Bez urážky, vety typu, že všetko je subjektívne, osobné, všetko záleží od uhla pohľadu apod. nikomu nikdy nepomôžu. Práve naopak, keď niekto napíše často iba čisto subjektívny pohľad alebo skúsenosť, tak od tejto skutočnosti dá sa celkom dobre odraziť a spraviť si obraz o tom, kto čo fotí a čo pri tom používa. A neskôr si môže dotyčný vybrať podobný objektív(y) resp. aspoň ho vyskúšať, keďže išlo vlastne o odporučenie.
Ale toto je už tak trošku mimo tému. Ja som si už vlastne vybral, ale ak tá Sigma 18-35 bude naozaj nepoužiteľná (kvôli zaostrovaniu) tak potom neviem či mám nejaký plán B
Chcel som pomôcť, pýtal si sa, či okrem toho, čo si vymenoval, máš ešte v budúcnosti počítať s nejakým iným sklom na akcie. Nuž som napísal, na základe vlastných skúseností, že ja oceňujem spomínanú Sigmu. Asi som mal zdôrazniť, že okrem širokých ohnísk, je dobré mať na podobné akcie aj dlhšie ohnisko. Toť všetko.
Nad Sigmou 18-35 som rozmýšľal aj ja, ale myslím, že by mi to bolo príliš krátke, preto som ostal radšej pri osvedčenom Nikkore 17-55; 2,8. Práve som prešiel bazár aj je aj za cenu 500€. Fotím čisto pre svoje potešenie, výročia, oslavy, rodinné akcie a portréty mojich detí, čiže dosť podobné Tvojmu zameraniu a pred pár rokmi som tiež riešil prechod z D5000, tak som si myslel, že moja rada by mohla byť relevantná.
 
Martin8101
2015-10-13 16:48:57+02
príspevok od: Retko
Chcel som pomôcť, pýtal si sa, či okrem toho, čo si vymenoval, máš ešte v budúcnosti počítať s nejakým iným sklom na akcie. Nuž som napísal, na základe vlastných skúseností, že ja oceňujem spomínanú Sigmu. Asi som mal zdôrazniť, že okrem širokých ohnísk, je dobré mať na podobné akcie aj dlhšie ohnisko. Toť všetko.
Nad Sigmou 18-35 som rozmýšľal aj ja, ale myslím, že by mi to bolo príliš krátke, preto som ostal radšej pri osvedčenom Nikkore 17-55; 2,8. Práve som prešiel bazár aj je aj za cenu 500€. Fotím čisto pre svoje potešenie, výročia, oslavy, rodinné akcie a portréty mojich detí, čiže dosť podobné Tvojmu zameraniu a pred pár rokmi som tiež riešil prechod z D5000, tak som si myslel, že moja rada by mohla byť relevantná.
Som rad, ze sme sa nakoniec dohodli
Ci uz je to Nikkor 17-55/2,8 alebo Sigma 18-35/1,8, oba su to objektivy vyssej triedy, postacujuce aj potrebam profesionalov. Ani s jednym neurobite chybu. Vybrat medzi nimi je skutocne tazke - ci uprednostmit vacsiu svetelnost (Sigma) alebo dlhsie ohnisko a vacsi rozsah (Nikkor). Ako konci vacsina debat o technike, treba len fotit a zdokonalovat sa, aby sme na tu techniku vobec niekedy dorastli
P.S. Sigma bude pouzitelna, nebojte sa. Dnes su tie Sigmy na inej urovni ako kedysi - mozu sa vyskytnut problemy, ale D7200 ma microadjustment, pripadne v najhorsom vymenit kus za kus, ak je kupovany v obchode...
 
engineer
2015-10-13 18:35:32+02
príspevok od: Martin8101
Som rad, ze sme sa nakoniec dohodli
Ci uz je to Nikkor 17-55/2,8 alebo Sigma 18-35/1,8, oba su to objektivy vyssej triedy, postacujuce aj potrebam profesionalov. Ani s jednym neurobite chybu. Vybrat medzi nimi je skutocne tazke - ci uprednostmit vacsiu svetelnost (Sigma) alebo dlhsie ohnisko a vacsi rozsah (Nikkor). Ako konci vacsina debat o technike, treba len fotit a zdokonalovat sa, aby sme na tu techniku vobec niekedy dorastli
P.S. Sigma bude pouzitelna, nebojte sa. Dnes su tie Sigmy na inej urovni ako kedysi - mozu sa vyskytnut problemy, ale D7200 ma microadjustment, pripadne v najhorsom vymenit kus za kus, ak je kupovany v obchode...
Z niekoľkých debát z fór mám informácie, že Nikkor 17-55 f/2.8 už nepodáva také výsledky na snímači s 24 MPix ako na nižších rozlíšeniach, predsalen je to už starší objektív, ale osobne neviem posúdiť do akej miery sú tieto tvrdenia reálne.
A Sigmu chcem kupovať cez net, ale prebrať osobne, takže vrátiť ju bude možné a zároveň by som kúpil aj USB dock tak hádam z toho niečo bude.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()