Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Zrkadlovka na fotky+video dieťata pre začiatočníka

Maxxes
Maxxes 2011-05-21 02:24:07+02
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-24 15:38:00+02
príspevok od: Maxxes
Objektív Canon - EF-S 18-135 mm f /3,5-5,6 IS je dobrá volba ?

Ak kúpim v UK fotak + objektív z ešte neregistrovanou zárukou. U nás sa to dá registrovať a využiť pre prípadnú reklamáciu ?
1. Objektiv nie je ziaden zazrak ale furt lepsi nez 18-55. Ak chces vediet ktory je lepsi, popisane vo fore je toho kopec, len nebud lenivy.
2. Nevyplneny zarucak je bezcenny zdrap papiera a tu ti ho nikto potvrdzovat nebude. Ak si ho nechas potvrdit v UK, budes tu mat zaruku 12 mesiacov. Moze sa stat, ze pri jej uplatnovani u nas, civ CR, budes mat problemy. Servisy len neochotne opravuju fotaky zakupene mimo nasho uzemia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-24 15:40:40+02
príspevok od: Maxxes
Pomer odhadujem na 70% Foto / 30% Video.

Viete prezradiť hlavné rozdiely vo výsledku pri fotení detí medzi D3100 a D5100 (obe + 18-105 VR).
Pretože ohladom Videa by mi stačila aj D3100.
DAKUJEM

Pre teba bude jediny podstatny rozdiel vyklopny displej. Na nic ine nemusis brat ohlad.
 
ma3os
2011-05-24 16:10:17+02
príspevok od: Maxxes
Objektív Canon - EF-S 18-135 mm f /3,5-5,6 IS je dobrá volba ?

Ak kúpim v UK fotak + objektív z ešte neregistrovanou zárukou. U nás sa to dá registrovať a využiť pre prípadnú reklamáciu ?
Ja by som ti odporucil ten Canon 550D + ... no zalezi to od roznych veci. Asi hlavne od penazi. Ked nechces dat vela, zober ho so setovym objektivom 18-55, ak nelutujes dat viac, zober telo + nejaky iny, napr.

Tamron 17-50 f/2.8
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Tamron-17-50mm-f-2.8-XR-Di-II-VC-Lens-Review.aspx

alebo nieco ine.

Objektiv 17,18-nieco je dobry na fotenie v izbe, kde urcite budes vela fotit. Ale je ok aj vonku. Potom si dokupis nejaky s dlhsim ohniskom. (napr. 70-200).

No a teraz ku videu:
Tocit video so zrkadlovkou nie je uplne jednoduche.
Ak chces video tocit sposobom "namierim a stlacim nahravanie", moze ta to velmi sklamat. Myslim velmi velmi. Niektore zabery budu dobre, hlavne tam, kde sa nikto nebude pohybovat, ale akonahle ti to male zacne behat, tak to moze byt vela krat nepouzitelne.

Rozdiel medzi kamerkou a zrkadlovkou:

AutoFocus (AF)

- na kamerach je AF plynuly - proste to namieris na nieco a ona zaostri. Lenze kedze kamery maju velmi malicky senzor, tak hlbka ostrosti (DOF) je tak velka, ze casto ta kamera ani nemusi preostrovat.

- na zrkadlovkach je, ale je to kriz. Bud si zvolis LiveView AF, cize na zaklade kontrastu - vtedy ho aktivujes stlacenim spuste fotenia do polovice, ano da sa to aj vtedy ked prave natacas video, ALE ... fotak najprv otvori clonu na maximum, porom 3-5 sekund rachoti s objektivom a potom vrati clonu naspat. Takze napr. ak budes tocit dieta vonku za slnecneho dna pri clone napr. f/16 a bude sa ti zdat ze treba preostrit, tak to bude asi tak: Fotak otvori clonu - obraz bude uplne biely, potom budes mat nahrate zvuky ako objektiv osti, potom sa obraz stmavi naspat - tato cast videa bude nanic. Mozes si ale zvolit aj AF Quick mod - ak ho fotak podporuje - vtetdy je to trochu ine - fotak spusti zrkadlo, taze chvilu nic neuvidis, zaostri tak ako by si fotil - vecsinou dost rychlo, a potom zrkadlo spet dvihne. Na videu budes mat ten zvuk ostrenia zachyteny a obraz bude cierny. Kamera to zrobi tak, ze si to ani nevsimnes.

Expozicia

- na kamerach je plynula - cize tocis nieco na balkone za slnecneho dna, mas obraz expozicne ok. Pocas natacania vojdes s kamerou dnu do izby - obraz je ok. Kamera plynulo zmeni clonu.

- na zrkadlovkach je, ale ... je to take nijake. Totiz objektivy pre zrkadlovky nie su stavane na plynule zmeny expozicie. To znamena asi to, ze budes na tom balkone za slnecneho dna, stlacis spust do polky, objektiv zacloni, expozicia ok. Tocis. Ked ale vojdes dnu, objektiv clonu zmeni, ale skokom. Bude to vyzerat tak, ze izba bude cierna, a zrazu akoby si zapol svetlo. No a budes mat nahraty prislusny zvuk. Myslim ze od Canonu uz existuje objektiv (100mm), ktory dokaze plynulo menit clonu, ale myslim ze je jediny...

Ohniskova vzdialenost (zoom)

- na kamerach je plynuly

- na zrkadlovkach musis rucne tocit "kolesom" na objektive - da sa to naucit aby to bolo plynule, ale vecsinou sa pri tom poriadne roztrasie obraz, takze ta cast videa je vecsinou nanic.

Dlzka video klipu

- kamery maju vecsinou obmedzeny na velkost media - vecsina tych beznych kamier (kamkorderov) toci do AVCHD , takze podla velkosti pametovej karty mozes mat video vkuse aj 2-3 hodiny, ked ti vydrzi napajanie.

- zrkadlovky maju limit. Ten je (asi nie u vsetkych) 4GB na klip. Podla datoveho toku to vyhchadza tak na 10-12 minut FullHD 1080p video.
Ked nahravane video je dlhsie tak na 4GB sa zastavi, musis ho znova zapnut rucne.

Toto je ale taka asi najmenej podstatna vec. Nepametam, ci som vobec tocil vkuse viac ako take 3 minuty...

A to este nie je vsetko.

Najvecsi problem je ten AF - pretoze ked tocis video a trebars zaostrujes rucne, tak len cez displej na fotaku - co v lete za snecneho dna vobec nie je jednoduche, lebo na tom displeji vidis ..... nic.
Uz su zrkadlovky, ktore maju vykopny displej ,napr. CANON EOS 600D, takze toto uz taky problem nebude.

Takze tocit video zo zrkadlovkou v automatike sa da, len je to trocha take neohrabane. Namierit, stalcit spust do polovice, pockat kym vsetko "zbehne", stlacit nahravanie... potom zastavit, presunut sa, alebo otocit, znova stlacit spust do polovice, a nahravat...

Neviem si predstavit, ze by som dal manzelke tocit video ako sa hram s detmi - ona tomu vobec nerozumie, vie tak akurat stlacit jeden gombik, takze by to asi bolo nanic.

V plnom manuale je to ine, len to je zase fkuse "dobanie" do nastaveni. ISO, vyvazenie bielej, clona, exp. cas, manualne zaostrit a ide...
Zmena svetla - zmenit ISO, vyvazenie bielej, clona, atd... proste niekedy viac nastavovania ako natacania.

Ale zase velka vyhoda zrkadlovky voci kameram je v tom, ze mas moznost vymenitelnych objektivov - s kamerou si kupis len ten co je v nej, a ked nie je velmi podareny, lebo napr. lacna kamera, tak... aj video bude adekvatne. Ked ale na zrkadlovku das poriadny objektiv tak to video bude super. Dalsia vyhoda je prave moznost toho manualneho ostrenia a v neposlednom rade uzke pole ostrosti koli velkemu senzoru.

Su zabery ktore velmi tazko alebo vobec nenatocis s kamkorderom, napr. ostry objekt vpredu a zanim rozmazane pozadie (bokeh), alebo rozmazany objekt v popredi, na ktory pocas natacania "presunies" zaostrenie. Na druhej strane bezne zabery s kamkorderom sa so zrkadlovkou tocia tazsie.

Nepisem to preto, aby som ta odradil, pisem to preto, aby si vedel ,do coho ides. Ja mam EOS 550D + Tamron 17-50 a tocim na full manuale.
 
IvanDado
2011-05-24 21:48:20+02
príspevok od: wayne
Nikon D5100 +18-55VR + 35/1.8, by som bral ja. Full HD 24p je skvela vec.
+--prečo nie radseš D90?
 
wayne
2011-05-24 21:51:12+02
príspevok od: IvanDado
+--prečo nie radseš D90?
lebo relativne rychly autofocus je komfornejsi ako manualne zaostrovanie pri malej hlbke ostrosti, a D90 uz mam naco by mi boli 2
 
photocity
2011-05-24 22:10:42+02
príspevok od: Maxxes
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
Treba povedať, že video z kamery a foťáku je niečo iné (vlastním obe)

1.) kamerovať s foťákom nie je jednoduché už len kvôli ergonómii
2.) dslr trpia viacerými neduhmi pri videu - dslr je dobrá v podstate len pri statickom videu (pokukaj youtube a porovnaj si to)
3.) AF na DSLR vo video mode je utrpenie - nepresné a pomalé
4.) vo videu je počuť zvuky objektívu a samotného prístroja
5.) zvuk s dslr (i keď je stereo) sa nedá porovnať so zvukom s kamery
6.) video s kamery je plynulejšie - 60fps vs 30fps (24fps)
7.) už sa mi nechce pokračovať...

Paradoxne, osobne i napriek týmto vlastnostiam radšej kamerujem s DSLR - ale to je môj osobný postoj...
 
poetikclick
2011-12-11 09:57:40+01
ako mám nastaviť malé iso pri nahrávaní videa na dslr? canon 550D?
 
piggee
2011-12-11 10:28:25+01
príspevok od: Maxxes
Objektív Canon - EF-S 18-135 mm f /3,5-5,6 IS je dobrá volba ?

Ak kúpim v UK fotak + objektív z ešte neregistrovanou zárukou. U nás sa to dá registrovať a využiť pre prípadnú reklamáciu ?
ten objektiv je objektiv s najhorsim obrazovym vystupom aky od canonu mozes dostat..
 
piggee
2011-12-11 10:30:00+01
príspevok od: poetikclick
ako mám nastaviť malé iso pri nahrávaní videa na dslr? canon 550D?
nastav si video v manualnom rezime a potom cez Q tlacitko nastavis vsetko
 
piggee
2011-12-11 10:38:48+01
príspevok od: Maxxes
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
Ak chces natacat a fotit dieta, tak si kup kameru a zvlast fotak, nakolko ti zrkadlovka nedokaze tak rychlo ostrit ako budes pri dietati potrebovat, na to sa treba pripravit... nezabudaj, ze preostrovanie pri nahravani mozes akurat tak rucne a na to by bolo dobre dokupit za par stoviek externe ostrenie, plus ram, na ktory to upevnis.
Dalsia vec je audio v zrkadlovkach. Ten mikrofon stoji za hovno, takze treba napojit externy mikrofon. (treba dokupit) Bud do bleskovych sanok, alebo na nejaky stativ.
Dalsia vec, ze jak fotit, tak tocit do mesiaca so zrkadlovkou urcite nezvladnes... teda nie na urovni, aby to nebola uplna sracka.
Kup si zvlast nejaku maju prirucnu kameru a mozno nejaky ultrazoom a budes mat s tym daleko menej stresu ako uz z toho mas terz. Je jasne, ze nikdy to nebudu fotky ako vidis vo fotobankach, je jasne, ze nikdy to nebude video ako TV, ale podla mna na tvoj ucel to bude dostatocne. Ak budes chciet sa potom naozaj venovat fotke, tak si tu zrkadlovku casom kup, ale ked na nu budes mat dostatok casu a budes sa jej moct venovat a vsetko okolo toho studovat a vzdelavat sa. teraz by som to na tvjom mieste urcite nestresoval.
 
xmartankox
2011-12-11 13:24:26+01
príspevok od: piggee
Ak chces natacat a fotit dieta, tak si kup kameru a zvlast fotak, nakolko ti zrkadlovka nedokaze tak rychlo ostrit ako budes pri dietati potrebovat, na to sa treba pripravit... nezabudaj, ze preostrovanie pri nahravani mozes akurat tak rucne a na to by bolo dobre dokupit za par stoviek externe ostrenie, plus ram, na ktory to upevnis.
Dalsia vec je audio v zrkadlovkach. Ten mikrofon stoji za hovno, takze treba napojit externy mikrofon. (treba dokupit) Bud do bleskovych sanok, alebo na nejaky stativ.
Dalsia vec, ze jak fotit, tak tocit do mesiaca so zrkadlovkou urcite nezvladnes... teda nie na urovni, aby to nebola uplna sracka.
Kup si zvlast nejaku maju prirucnu kameru a mozno nejaky ultrazoom a budes mat s tym daleko menej stresu ako uz z toho mas terz. Je jasne, ze nikdy to nebudu fotky ako vidis vo fotobankach, je jasne, ze nikdy to nebude video ako TV, ale podla mna na tvoj ucel to bude dostatocne. Ak budes chciet sa potom naozaj venovat fotke, tak si tu zrkadlovku casom kup, ale ked na nu budes mat dostatok casu a budes sa jej moct venovat a vsetko okolo toho studovat a vzdelavat sa. teraz by som to na tvjom mieste urcite nestresoval.
Ty si fakt nepozeras na aky stary prispevok reagujes, ze?
 
piggee
2011-12-11 17:53:00+01
príspevok od: xmartankox
Ty si fakt nepozeras na aky stary prispevok reagujes, ze?
ne
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()