Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

FF vs. DX -ohniskova vzdialenost vs. uhol pohladu - otazky

xherics
xherics 2015-09-08 14:25:29+02
Povedzme si, ze niz. uved. obrazok bol nafoteny s FX fotakom s 50mm FX optikou - zobr. FX SENSOR.
Ak by som tuto 50mm FX optiku si nasadil na DX fotak, tak by som z rovnakej pozicii odfotil foto s velkostou, ako je zobrazena DX velkost na obrazku; teda realne to bude obrazok, ako keby som fotil s FX fotoaparatom a s FX 75mm optikou. Spravne rozumiem, prosim?

Ak som predoslemu tvrdeniu porozumel spravne, mojou otazkou je, ked pouzijem DX optiku na DX fotoaparat, musim aj tak si este priratat crop faktor?
Teda ak mam 35mm DX optiku na DX fotoaparate, realne dostanem uhol pohladu 52mm optiky? Tzn. iba taky uhol pohladu, ako je na obrazku oznacena s velkostou DX?

Lepsie povedane, DX 50mm optika ma rovnaky zoom, ako FX 50mm optika, akurat kvoli velkosti cipu na DX fotoaparate to v reale vychadza na mensi obraz, mensi uhol pohladu, teda ako keby som pouzil 75mm?

Alebo je DX optika prisposobena snimacu? Myslim ci ju vyrobaju tak, aby dali rovnaky uhol pohladu, ako aj FX? Teda, ci 50mm DX optika je vyrobena tak, ako FF 35mm, aby 50mm DX mala rovnaky uhol pohladu ako 50mm FX?

Viem, su to otazky tykajuce sa zakladov fotografovania, resp. samotneho hardveru, avsak zatial som v ruke FF zariadenie ani optiku nikdy nemal, a nikde som nenasiel clanok, ktory by tuto temu tako vysvetlia s prikladmi - mozno mi len dlho trva porozumiet teme, ale nehambim sa pytat
 
DrAcula
2015-09-09 09:17:44+02
príspevok od: xherics
Podla tochto som to spravne pochopil, toto je cela vec, co som si chcel objasnit, vid. obrazky. Mozno ze som uplne vsetko zle vysvetloval... Dakujem za kazdy komentar, pomoc

Zmietlo ma to, ze nikon ma DX aj FX objektivy, nevedel som aky bude rozdiel uhlu pohladu, ked pouzijeme oba na DX fotoaparat. Dufam, ze tento simulator to nezobrazuje zle
Zda sa mi, ze tento simulator to zobrazuje zle.

Pretoze ak nasadis na DX telo 24mm objektiv a to je jedno ci verziu DX alebo FX ... ziskas stale ten isty obraz. V tom simulatore to zobrazuje trosicku inac.

(jediny rozdiel je v tom ze DX verzia objektivu na FX tele nedokaze vykreslit obraz na cely snimac ... bude tam ta vinetacia ako pisal PeCh)
 
xherics
2015-09-09 10:58:17+02
príspevok od: DrAcula
Zda sa mi, ze tento simulator to zobrazuje zle.

Pretoze ak nasadis na DX telo 24mm objektiv a to je jedno ci verziu DX alebo FX ... ziskas stale ten isty obraz. V tom simulatore to zobrazuje trosicku inac.

(jediny rozdiel je v tom ze DX verzia objektivu na FX tele nedokaze vykreslit obraz na cely snimac ... bude tam ta vinetacia ako pisal PeCh)
Simulator ale zobrazuje rovnaky uhol pohladu na DX tele, je to teda jedno ci na DX telo nasadime objektiv urceny pre FX alebo DX telo.

DX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’
FX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’

Nasiel som aj dalsi simulator, zobrazuje rovnako. V tomto pripade som si nastavil - vid. aj foto.
- objektiv urceny pre DX s 25mm ohnickom + dx telo = 58°50’
- objektiv urceny pre fx s 25mm ohniskom + dx telo = 58°50’
 
DrAcula
2015-09-09 11:19:35+02
príspevok od: xherics
Simulator ale zobrazuje rovnaky uhol pohladu na DX tele, je to teda jedno ci na DX telo nasadime objektiv urceny pre FX alebo DX telo.

DX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’
FX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’

Nasiel som aj dalsi simulator, zobrazuje rovnako. V tomto pripade som si nastavil - vid. aj foto.
- objektiv urceny pre DX s 25mm ohnickom + dx telo = 58°50’
- objektiv urceny pre fx s 25mm ohniskom + dx telo = 58°50’
To, ze pisal rovnaky uhol to je spravne ... ale v nazornych miniaturach to v tom 1 pripade zobrazoval inac ... neboli obe rovnake.
 
DrAcula
2015-09-09 11:32:50+02
príspevok od: xherics
Simulator ale zobrazuje rovnaky uhol pohladu na DX tele, je to teda jedno ci na DX telo nasadime objektiv urceny pre FX alebo DX telo.

DX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’
FX objektiv na 24mm ohnisku + DX telo = 60°50’

Nasiel som aj dalsi simulator, zobrazuje rovnako. V tomto pripade som si nastavil - vid. aj foto.
- objektiv urceny pre DX s 25mm ohnickom + dx telo = 58°50’
- objektiv urceny pre fx s 25mm ohniskom + dx telo = 58°50’
Mrkol som ten 1 simulator ... a tie miniatury predstavuju v nom nie ten orezany obraz, ale povodny. A pouzil si rozne objektivy ... preto tie miniatury boli rozdielne. A ten velky nahlad je ten spravny. Podla obrazkov co si tu pastol som nepochopil, na ktory obrazok sa mam pozerat.

V tom pripade to aj ten prvy simulator teda zobrazoval spravne.
 
duroslav
2015-09-09 12:12:41+02
Ešte na ujasnenie pre tých, ktorí nepochopili označenie DX na objektíve.

Podobne ako označenie FX/DX na foťáku určuje veľkosť výrezu zo scény, tak
označenie FX/DX na objektíve tiež určuje iba veľkosť výrezu zo scény. Na ohniskovú vzdialenosť to nemá vply.


 
anton julény
2015-09-09 12:46:38+02
príspevok od: duroslav
Ešte na ujasnenie pre tých, ktorí nepochopili označenie DX na objektíve.

Podobne ako označenie FX/DX na foťáku určuje veľkosť výrezu zo scény, tak
označenie FX/DX na objektíve tiež určuje iba veľkosť výrezu zo scény. Na ohniskovú vzdialenosť to nemá vply.


doplnok k ujasneniu: niekedy mám pocit, že niektorí nechodili do základnej školy. na nájdenie odpovede na všetky tieto otázky postačuje trocha pohnúť hlavou, podobnosti trojuholníkov a ak by sa moc snažili, tak aj znalosť trojčlenky..
 
Luboss7
2015-09-09 14:45:41+02
Načo simulátory, nakresli si na papier 3 obdĺžniky, jeden maličký 6x8 mm /snímač kompaktu/, jeden 24x36 mm /fullframe/ a jeden štvorec 60x60 mm /Pentacon six /. Zober do ruky objektív 50 mm, premietni si v izbe na papier okno a presne uvidíš čo je ohnisková vzdialenosť, aké prekvapenie obraz je stále rovnako veľký bez ohľadu na ktorý snímač ho premietaš, a na snímači maličkom ti vojde jeden kvetináč, na strednom = FX celé okno a na veľkom štvorci aj kus izby okolo, teda tento objektív je tele, štandart aj širokouhlý - podľa snímača. Je úplne jedno aké má označenie DX, FX (môžeš použiť lupu alebo okuliare babky, to je jedno) - dôležitá je reálna ohnisková vzdialenosť podľa ktorej sa vytvorí obraz rôznej veľkosti.
Zo ZŠ si pamätám jedinú rovnicu z optiky a to je 1/a + 1/b = 1/f (zobrazovacia rovnica šošovky, a je predmetová vzdialenosť, b obrazová vzdialenosť a f ohnisková vzdialenosť). Z toho hneď vidíš, že ak a je veľké tak b sa blíži f, napr. keď a=2f tak aj b=2f (zobrazenie 1:1 pri makro).
Objektív vytvára prevrátený obraz (väčšinou zmenšený, pri makre aj zväčšený, to záleží od vzdialenosti), takto funguje len pre a väčšie ako f, ak ho priblížiš viac funguje ako lupa. Z podobnosti trojuholníkov hneď vidíš že pomer veľkosti predmetu k obrazu = pomeru vzdialeností a/b (napr. ak je f=50 mm a máš 1metrové dieťa 5 m (=5000 mm) ďaleko, je jeho obraz na snímači 100 x menší, teda 1 cm. Ak bude f=100 mm bude mať obraz 2 cm a na snímač DX ti vojde už len na výšku. Snáď je to jasné a je zbytočné prepočítavať nejaké uhly ktoré ti nič nepovedia.
Pre istotu ešte obrázok
 
DrAcula
2015-09-09 15:32:43+02
príspevok od: Luboss7
Načo simulátory, nakresli si na papier 3 obdĺžniky, jeden maličký 6x8 mm /snímač kompaktu/, jeden 24x36 mm /fullframe/ a jeden štvorec 60x60 mm /Pentacon six /. Zober do ruky objektív 50 mm, premietni si v izbe na papier okno a presne uvidíš čo je ohnisková vzdialenosť, aké prekvapenie obraz je stále rovnako veľký bez ohľadu na ktorý snímač ho premietaš, a na snímači maličkom ti vojde jeden kvetináč, na strednom = FX celé okno a na veľkom štvorci aj kus izby okolo, teda tento objektív je tele, štandart aj širokouhlý - podľa snímača. Je úplne jedno aké má označenie DX, FX (môžeš použiť lupu alebo okuliare babky, to je jedno) - dôležitá je reálna ohnisková vzdialenosť podľa ktorej sa vytvorí obraz rôznej veľkosti.
Zo ZŠ si pamätám jedinú rovnicu z optiky a to je 1/a + 1/b = 1/f (zobrazovacia rovnica šošovky, a je predmetová vzdialenosť, b obrazová vzdialenosť a f ohnisková vzdialenosť). Z toho hneď vidíš, že ak a je veľké tak b sa blíži f, napr. keď a=2f tak aj b=2f (zobrazenie 1:1 pri makro).
Objektív vytvára prevrátený obraz (väčšinou zmenšený, pri makre aj zväčšený, to záleží od vzdialenosti), takto funguje len pre a väčšie ako f, ak ho priblížiš viac funguje ako lupa. Z podobnosti trojuholníkov hneď vidíš že pomer veľkosti predmetu k obrazu = pomeru vzdialeností a/b (napr. ak je f=50 mm a máš 1metrové dieťa 5 m (=5000 mm) ďaleko, je jeho obraz na snímači 100 x menší, teda 1 cm. Ak bude f=100 mm bude mať obraz 2 cm a na snímač DX ti vojde už len na výšku. Snáď je to jasné a je zbytočné prepočítavať nejaké uhly ktoré ti nič nepovedia.
Pre istotu ešte obrázok
Podla mna je uhol zaberu jednoduchsie predstavitelny, ako merat vzdialenost a velkost foteneho predmetu a potom pocitat. (Zaroven objektiv vacsinou nie je 1 sosovka, ale cela opticka sustava. Ale to iba na margo. V podstate sa to sprava velmi podobne.)

Btw.: Uviedol si tam vypocet a dostal si pri tom vysledok 2cm, ale neuviedol si ake b si pri tom pouzil. Pricom prave b je pri FX aj DX telach (Nikonoch) rovnake a konstantne, a pritom na obrazku mas b rozne.
 
Luboss7
2015-10-02 14:39:22+02
príspevok od: DrAcula
Podla mna je uhol zaberu jednoduchsie predstavitelny, ako merat vzdialenost a velkost foteneho predmetu a potom pocitat. (Zaroven objektiv vacsinou nie je 1 sosovka, ale cela opticka sustava. Ale to iba na margo. V podstate sa to sprava velmi podobne.)

Btw.: Uviedol si tam vypocet a dostal si pri tom vysledok 2cm, ale neuviedol si ake b si pri tom pouzil. Pricom prave b je pri FX aj DX telach (Nikonoch) rovnake a konstantne, a pritom na obrazku mas b rozne.
Len pre úplnosť
Obrázky som zabudol označiť, mali znázorniť 2 veci:
1/ na dosiahnutie rovnakého uhla záberu pri rôznych veľkostiach snímača/filmu potrebujem rozdielnu ohniskovú vzdialenosť, podľa rozmeru snímača,
2/ v princípe pri rovnakej ohniskovej vzdialenosti môže byť objektív teleobjektív -štandardný aj širokouhlý - podľa veľkosti snímača/filmu (samozrejme musí vykresliť celú plochu)

Ja osobne neprepočítavam vzdialenosti, veľkosti ani zorné uhly. Keď mám foťák s DX senzorom, viem čo mi do záberu vojde pri určitom f, (a keď neviem, stačí pozrieť do hľadáčika) Je mi jedno či je f= 50 mm alebo 55 mm a nezaujímajú ma ani konkrétne veľkosti uhlov a pod. Ani neprepočítavam f nejakým cropom, lebo je to zbytočné. To má pre mňa zmysel len pri kompaktoch, kde sú všelijaké veľkosti senzora, tak je lepšie poznať ekvivalentnú hodnotu f.
 
Roman Point
2015-10-02 15:54:22+02
Aj tak nerozumiem o čo tu ide.. Mal som 50mm na apsc a bolo to tele dal som to teraz na FF a je to sirokouhly objektív. Čo mne ako amatérovi treba viac riešiť a skúmať?? Možno len to pri akej clone je ten objektív najostrejsi a to je asi tak všetko nie?
 
DrAcula
2015-10-05 10:13:23+02
príspevok od: Luboss7
Len pre úplnosť
Obrázky som zabudol označiť, mali znázorniť 2 veci:
1/ na dosiahnutie rovnakého uhla záberu pri rôznych veľkostiach snímača/filmu potrebujem rozdielnu ohniskovú vzdialenosť, podľa rozmeru snímača,
2/ v princípe pri rovnakej ohniskovej vzdialenosti môže byť objektív teleobjektív -štandardný aj širokouhlý - podľa veľkosti snímača/filmu (samozrejme musí vykresliť celú plochu)

Ja osobne neprepočítavam vzdialenosti, veľkosti ani zorné uhly. Keď mám foťák s DX senzorom, viem čo mi do záberu vojde pri určitom f, (a keď neviem, stačí pozrieť do hľadáčika) Je mi jedno či je f= 50 mm alebo 55 mm a nezaujímajú ma ani konkrétne veľkosti uhlov a pod. Ani neprepočítavam f nejakým cropom, lebo je to zbytočné. To má pre mňa zmysel len pri kompaktoch, kde sú všelijaké veľkosti senzora, tak je lepšie poznať ekvivalentnú hodnotu f.
Obrazok 2 (predpokladam, ze je to ten spodny) je jasny. Pri roznych velkostiach snimaca Ti da rozny uhol zaberu.

Obrazok 1 som ale nepochopil. Kde je tam snimac ?
A to b z toho vypoctu nie je prave to B na tom 1 obrazku ?

Jasne, ze ked svoj fotak a objektivy poznas a nejaku dobu s nimi fotis uz mas odhad na to aky uhol zaberu Ti objektiv z danym ohniskom na tvojom tele odfoti. Cize neprepocitavas to, lebo to vies odhadnut. Ale len co vezmes objektiv do ruky okamzite si predstavis uhol zaberu aky nim vyfotis a podla toho si aj vyberas objektiv, ktorym ides fotit danu scenu. Samotne ohnisko je sice vlastnost objektivu, ale pre bezneho cloveha nic nehovoriaca. Uhol zaberu je uz ovela zrozumitelnejsi udaj, ktory ti povie (a da ti moznost si to aj predstavit) ako sa dany objektiv bude spravat na tom konkretnom tele.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()