Hore
Fórum » Blesky
 

Nikon D40 - aký blesk?

AdaVidova
2016-05-29 17:45:47+02
Ahojte,
vlastním veľmi starý foťák - Nikon D40 a chcela by som si k nemu dokúpiť externý blesk. Som amatér a blesk by som chcela len na zlepšenie fotiek a možností osvetlenia pri súkromnom fotení pre seba, niekedy kamarátov. Boli by ste takí zlatí a poradili mi aký blesk by mi na tieto účely vystačil? V cenovej relácii asi tak 100-200 eur.
Ďakujem krásne.
 
riske
externý redaktor 2016-05-29 18:07:10+02
príspevok od: AdaVidova
Ahojte,
vlastním veľmi starý foťák - Nikon D40 a chcela by som si k nemu dokúpiť externý blesk. Som amatér a blesk by som chcela len na zlepšenie fotiek a možností osvetlenia pri súkromnom fotení pre seba, niekedy kamarátov. Boli by ste takí zlatí a poradili mi aký blesk by mi na tieto účely vystačil? V cenovej relácii asi tak 100-200 eur.
Ďakujem krásne.
Nikon D40 som dlho vlastnil a tiež som riešil takúto dilemu. Vyriešil som ju tak, že som si zohnal bazarový Nikon SB-28. Ten bouhužiaľ nepodporuje iTTL režim, ale aj tak som bol sním nadmieru spokojný.
Vždy som si ale chcel vyskúšať strobist cez CLS systém a tak som si zaobstaral Nikon SB-800. Ale obrovský problém Nikonu D40 je, že jeho interný blesk nedokáže fungovať ako CLS Master. Takže sa musíš uspokiť s tým, že nemožeš diaľkovo odpalovať tento blesk mimo telo. Každopádne jedným časom to bol najlepší blesk Nikonu a až na nie príliš intuitívne ovládanie je to perfektná voľba. Nové blesky ako SB-900 a novšie zase toľko doležitých funkcií nepridali a sú neporovnateľne drahšie. SB-800 pritom pri troche štastia z bazáru za 200 € zoženieš. Keď si potom kúpiš lepšie telo, bude ti ešte dlho slúžiť ďalej...
 
kaFOtka
2016-05-29 19:04:50+02
príspevok od: AdaVidova
Ahojte,
vlastním veľmi starý foťák - Nikon D40 a chcela by som si k nemu dokúpiť externý blesk. Som amatér a blesk by som chcela len na zlepšenie fotiek a možností osvetlenia pri súkromnom fotení pre seba, niekedy kamarátov. Boli by ste takí zlatí a poradili mi aký blesk by mi na tieto účely vystačil? V cenovej relácii asi tak 100-200 eur.
Ďakujem krásne.
Ahoj, ja by som ti odporucila SB-600 - lahky, dobre funkcie ma aj TTL cez bazar sa da zohnat do 100 eur.
 
pirhi
2016-05-29 20:35:35+02
Tiež som dlho vlastnil D40, a do kupoval som ku nej blesk SB-700, šikovný blesk, v ľahkým intuitívnym nastavovanim, navyše sa da prepnúť do režimu, kedy ho diaľkovo odpáliš aj vstavaným bleskom,.. Ale neviem ako sa pohybujú aktuálne ceny
 
riske
externý redaktor 2016-05-29 21:46:37+02
príspevok od: pirhi
Tiež som dlho vlastnil D40, a do kupoval som ku nej blesk SB-700, šikovný blesk, v ľahkým intuitívnym nastavovanim, navyše sa da prepnúť do režimu, kedy ho diaľkovo odpáliš aj vstavaným bleskom,.. Ale neviem ako sa pohybujú aktuálne ceny
To nie je pravda! S Nikonom D40 diaľkovo neodpáliš žiadny blesk s plným TTL meraním!
Už sa tu o tom písalo:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/systemove-blesky-a-prislusenstvo/nikony-radu-d3xxx5xxx-a-blesky/
 
kaFOtka
2016-05-29 21:59:37+02
príspevok od: pirhi
Tiež som dlho vlastnil D40, a do kupoval som ku nej blesk SB-700, šikovný blesk, v ľahkým intuitívnym nastavovanim, navyše sa da prepnúť do režimu, kedy ho diaľkovo odpáliš aj vstavaným bleskom,.. Ale neviem ako sa pohybujú aktuálne ceny
Musim suhlasit s uzivatelom riske - D40 este nepodporuje CLS, cize neodpalis s nim ine blesky - na to potrebujes nan dat blesk ktory ma master mode a potom on ti vie odpalit ine blesky... ale myslim, ze to zbytocne kombinujeme... Po prve CLS-ko je funkcia "len aby bola", cize funguje to velmi biedne... kazdy kto chce sa bavkat s bleskom mimo fotaku radsej kupi nejake lacne radiove odpaly, nez pouzivat ich CLS-ko teda z mojej skusenosti vravim, ze som to velmi rychlo zabalila...
 
JozoS
2016-05-29 22:19:54+02
Osobne by som poradil nejaký Blesk od firmy Meike. Osobne používam Meike MK 910 a je neporovnateľne lepší ako Nikon SB 600, ktorý mám teraz ako záložný blesk.
 
riske
externý redaktor 2016-05-29 22:55:29+02
príspevok od: kaFOtka
Musim suhlasit s uzivatelom riske - D40 este nepodporuje CLS, cize neodpalis s nim ine blesky - na to potrebujes nan dat blesk ktory ma master mode a potom on ti vie odpalit ine blesky... ale myslim, ze to zbytocne kombinujeme... Po prve CLS-ko je funkcia "len aby bola", cize funguje to velmi biedne... kazdy kto chce sa bavkat s bleskom mimo fotaku radsej kupi nejake lacne radiove odpaly, nez pouzivat ich CLS-ko teda z mojej skusenosti vravim, ze som to velmi rychlo zabalila...
Pravda, CLS nie je ani zďaleka dokonalý systém. Ale úplne by som ho nezvrhoval. Bez žiadnych ďalších nákladov sa sním dá robiť plnohodnotné (a hlavne pohodlné) strobist. Predsa len sa bavíme o cenovej hranici 200 € a aj tie najlacnejšie rádiové odpaľovače s TTL by tvorili podstatnú časť nákladov...
Každopádne ja si myslím, že SB-800 je najlepší pomer ceny/výkon. Blesk je lacný, výkonný, plne vybavený a pomerne malý... Je otázka či AdaVidova bude používať CLS, ale prečo si zbytočne zatvárať cestu...
 
pirhi
2016-05-30 09:31:13+02
príspevok od: riske
To nie je pravda! S Nikonom D40 diaľkovo neodpáliš žiadny blesk s plným TTL meraním!
Už sa tu o tom písalo:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/systemove-blesky-a-prislusenstvo/nikony-radu-d3xxx5xxx-a-blesky/
ja som nepovedal že je vtedy blesk v iTTL režime...dá sa prepnúť do režimu SU4, výkon sa nastavuje manuálne, ale dá sa odpáliť aj mimo tela, keď aj kompaktom... a nikto ma nepresvedčí že to nie je pravda
 
riske
externý redaktor 2016-05-30 10:15:49+02
príspevok od: pirhi
ja som nepovedal že je vtedy blesk v iTTL režime...dá sa prepnúť do režimu SU4, výkon sa nastavuje manuálne, ale dá sa odpáliť aj mimo tela, keď aj kompaktom... a nikto ma nepresvedčí že to nie je pravda
Lenže nebudem si kupovať blesk za 300 € aby som ho odpaľoval mimo telo len v manuálnom režime. To už rovno môžem zo šrotu vyhrabať 30 rokov starý blesk a použiť optický odpaľovač:
http://s23.photobucket.com/user/auction-ebay/media/NewTrigger.jpg.html
Výsledok úplne rovnaký a cena neporovnateľne nižšia...
 
pirhi
2016-05-30 14:57:30+02
príspevok od: riske
Lenže nebudem si kupovať blesk za 300 € aby som ho odpaľoval mimo telo len v manuálnom režime. To už rovno môžem zo šrotu vyhrabať 30 rokov starý blesk a použiť optický odpaľovač:
http://s23.photobucket.com/user/auction-ebay/media/NewTrigger.jpg.html
Výsledok úplne rovnaký a cena neporovnateľne nižšia...
to je pravda, a nepopieram že môj spôsob je neefektívny, ale je to istá varianta, ako vyskúšať (v prípadne záujmu) svietenie mimo tela, bez nutnosti ďalšieho vybavenia. SB 700 fotím dlho, a s bleskom som maximále spokojný, na D40 bol rozmermi tak akurát, a ďaleko prevyšuje funkcionalitou D40, čo je výhoda pri prípadnom upgrade tela..a BTW táto naša debata je dosť bezpredmetná, keďže autorka témy takéto nič nespomínala
 
kaFOtka
2016-05-31 13:41:43+02
príspevok od: riske
Pravda, CLS nie je ani zďaleka dokonalý systém. Ale úplne by som ho nezvrhoval. Bez žiadnych ďalších nákladov sa sním dá robiť plnohodnotné (a hlavne pohodlné) strobist. Predsa len sa bavíme o cenovej hranici 200 € a aj tie najlacnejšie rádiové odpaľovače s TTL by tvorili podstatnú časť nákladov...
Každopádne ja si myslím, že SB-800 je najlepší pomer ceny/výkon. Blesk je lacný, výkonný, plne vybavený a pomerne malý... Je otázka či AdaVidova bude používať CLS, ale prečo si zbytočne zatvárať cestu...
moja naj zostava je youngnuo odpal RF-603 za 30 eur + manualny blesk yongnuo YN-560 so vstavanym prijimacom za 70 eur... TTL nie je ziadna zachrana.. tak ci onak, ziadny vazny strobista TTL nepouziva, lebo je to stale len automatika, ktora nema ponatia aky mas ty zamer s fotkou... jedina nevyhoda tejto zostavy je, ze nema HSS...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()