Hore

King of Europe - Drift 2013

Sezóna automobilových pretekov na Slovakia Ringu končí. Predposledný októbrový víkend patril pretekom v driftovaní “King of Europe”. Účasť pretekárov bola viac než slušná, predstavilo sa ich viac ako 40. Babie leto predviedlo svoje maximum a ak sme sa ráno báli, že nám bude zima, slnko nás napokon vyzlieklo do tričiek.

Deň začína, slovenský pretekár Nórbert Kováčik ešte netuší ako dopadne.

Karolina Pilarczyk, jedna zo žien v štartovom poli, bola zdatným súperom všetkým mužom. Za štýl od nás dostala jednotku s hviezdičkou.

Na trati jej to išlo “bardzo dobrze”.

Štartovacie pole bolo nabité. Neľakajte sa prázdnej tribuny, show sa konala o niečo ďalej.

Francúzsky Ford Mustang patril medzi najkrajšie auta na trati.

Akreditácia nebola nutná a na okruh sa dostal azda ktokoľvek. Toľko ľudí v žltých a oranžových vestách sme ešte nevideli. Polovica z nich nič nerobila a pripadali sme si skôr ako na jarmoku, ako na pretekoch. Chýbal len stánok s cukrovou vatou a hity Michala Davida z ampliónov. Ak ste sa chceli niekedy dostať fotografovať na preteky, bola to ideálna príležitosť.

Boli takí, čo fotografovali...

...trištvrtina ale nič nerobila.

Oraganizátori akciu po stránke bezpečnosti odflákli. Niektorým, fotografom/kameramanom chýbal pud sebazáchovi. Po tom, čo v krátkom slede za sebou niekoľko drifterov opustilo trať, vystreľujúc kamene široko ďaleko, výriac neprehľadný mrak prachu, našiel sa “samovrah”, ktorý sa rozhodol postaviť priamo do epicentra “nechcených výletov mimo trate”. Tým akoby poslal pozvánku ďalšiemu pretekárovi, ktorý samozrejme musel vyletieť z trate. Kameraman mohol byť rád, že sa nestal jedným z kandidátov na Darwinovú cenu. Najviac nás udivilo, že akosi nedokázal pochopiť, prečo mu organizátori vynadali. Nemožno sa čudovať, že na iných pretekoch vládnu prísne pravidlá, keď takýto nezodpovední novinári, hazardujú so svojimi životmi a ohrozujú aj druhých.

Kameraman samovrah.

Zaslúžený “pucung”.

Vráťme sa k pretekom. S Izzinom sme fotografovali v nedeľu od zahrievacích jázd, kvalifikácié pretekov, až po finále. Podujatie sme si užili nielen ako fotografi, ale aj ako milovníci automobilového športu. Boli sme svedkami vzrušujúcich duelov, telo na telo, keď sa pálili pneumatiky a o výlety mimo trať nebola núdza. Pri bližšom pohľade na autá je vidno, že dostávajú poriadne zabrať. Z diaľky krásne, z blízka vidno početné jazvy po súbojoch. Za volantom sa našlo aj niekoľko žien. Šokujúcejšie bolo, že jedno z aút s výkonom cez 600 koní ridil len 13 ročný chlapec. V jeho veku som ja riadil autíčko na diaľkové ovládanie.

13. ročný Adam Zalewski šoféruje strašie BMW radu 3.

Deň začal Warm-Upom. Pretekári sa chceli predviesť a tak tieto jazdy boli najelegantnejšie a najefektnejšie.

Začína sa bojovať. V kvalifikácii sa rozhodovalo v dueloch. Vzájomné súboje boli vždy dva, pričom si autá vymenili pozície.

O výlety mimo trať nebola núdza. Preteky miestami pripomínali Rally.

Viaceré autá prešli odľahčovacou kúrou.

O pár minút si to rozdali znova.

Preteky vrcholia a jazdci idú na maximum.

Finálový duel v posledných lúčoch zapadajúceho slnka.

Je dobojované. Preteky vyhral Bartosz Stolarski z Poľska (Nissan 200sx), pred talianom Francescom Contim (BMW).

Preteky skončili so západom slnka a s Izzinom sme skonštatovali, že sme opäť prežili jeden výnimočný deň s fotoaparátom v ruke. Víťazom pretekov sa stal poliak Bartosz Stolarski, celkovým víťazom King of Europe sa však stal Francesco Conti.

Technická výbava: Nikon D800E + Nikon AF-S 80-400/4,5-5,6G VR, Olympus PEN E-P5 + M.Zuiko 75/1,8 ED MSC.

Drift (niekedy aj drifting) je špecifické odvetvie automobilového športu, v ktorom ide o riadený pretáčavý šmyk. Najskôr sa jazdil v japonských horách, neskôr si získal fanúšikov a začali sa konať nelegálne preteky. V dnešnej dobe je drift veľmi populárny a legálny. Jazdí sa mnoho svetových pretekov. Auto vhodné na drift by mal mať točivý motor, zadný náhon a samosvorný diferenciál. Čo sa týka značiek, často sa driftuje s rôznymi typmi áut BMW, Nissan Silvia (S12, S13, S14 a S15) a Nissan Skyline (R32, R33, R34), Mazda RX-7, Toyota AE86, Toyota Supra a pod. Drift vznikol v polovici 60-tych rokov v Japonsku na ilegálnych pretekoch zvaných touge, odohrávajúcich sa v spletitých horských cestách. Išlo predovšetkým o to, prejsť stanovený úsek čo najrýchlejšie, kde drift sa využíval na blokovanie oponenta. Postupne sa k tomuto fenoménu pridávali aj rely techniky, aby sa dala zákruta prejsť bez zbytočnej straty času a aby bol dosiahnutý čo najlepší efekt. Mnoho rokov využívali pretekári v motoršporte pretáčavý šmyk napr. na plochej dráhe, autokrose alebo rely. Prví pretekári Grand Prix, ako Tazio Nuvolari používali štýl na hrane riadenia four-wheel drift (štvorkolesový šmyk). Tiež svoje uplatnenie našiel v jazdách zručnosti a v iných predvádzacích jazdách. Moderný drifting začal byť populárny ako pretekárska technika v pretekoch All Japan Touring Car Championship pred tridsiatimi rokmi. Motocyklová legenda Kunimitsu Takahashi, ktorý prešiel na automobilové preteky, bol predovšetkým stvoriteľom driftu ako vodičskej techniky v 70-tych rokoch. Bol slávny tým, že pretínal Apex (miesto v zákrute, kde je auto najbližšie ku vnútornej strane zákruty) vo vysokej rýchlosti, a tak driftom prešiel zákrutu a zachoval si tak veľkú rýchlosť na konci zákruty. Takto získal niekoľko šampionátov a zástupy fanúšikov, ktorí si užívali pohľad na horiace pneumatiky. Driftové techniky Takahashiho najviac zaujali pouličného pretekára s menom Keiichi Tsuchiya. Tsuchiya začal trénovať tieto techniky na horských cestách v Japonsku a rýchlo si tak získal obdiv motoristickej verejnosti. V roku 1977 niekoľko automobilových časopisov a tuningových firiem súhlasili s produkciou videa s driftovacími technikami Keiichiho Tsuchiya. Video známe ako „Plusby“ sa stalo hitom a inšpirovalo mnoho dnešných driftovacích pretekárov. V roku 1988, spoločne so zakladateľom a šéfredaktorom magazínu „Option Magazine“ Daijiro Inada, organizovali prvé preteky špeciálne určené pre drift. Tsuchiya taktiež prešiel všetky zákruty okruhu Tsukuba driftom. Jeden z prvých pretekov mimo Japonska bol v roku 1996 na okruhu Willow Springs v Kalifornii usporiadaný japonským magazínom „Option Magazine“. Účastníkmi týchto pretekov boli napr. Rhys Millen alebo Bryan Norris. Nato explodovala vlna obľúbenosti k driftu v Severnej Amerike, Austrálii a Európe. Jeden z prvých pretekov v Európe sa konal v roku 2002 usporiadaný drift klubom OPT v Turwestone. Klub vytvoril šampionát D1UK, ale z obchodných dôvodov sa musel vzdať názvu D1 a Option. Zdroj: Wikipedia.