Hore

Polarizačný filter na CSC fotoaparátoch

Tento článok vysvetľuje, prečo má polarizačný filter stále dôležité miesto vo výbave fotografa. Bližšie sa pozrieme na to, aké problémy čakajú majiteľov CSC fotoaparátov pri jeho používaní. Podrobne sa venujeme aj efektu PL filtra, preto je článok vhodný aj pre majiteľov zrkadloviek.

Nekorunovaný kráľ filtrov pomaly upadá do zabudnutia. Čoraz menej fotografov si myslí, že je ho potrebné používať. Je to spôsobené tým, že si myslia, že jeho účinok je hlavne v stmavovaní modrej oblohy. To sa vďaka pokroku v snímačoch a softvéroch pre editáciu fotografií dá ľahko napodobniť. Obzvlášť ho ignorujú majitelia CSC fotoaparátov, ktorí si zvykli chodiť naľahko, bez príslušenstva.

V článku sú použité fotografie nasnímané fotoaparátom Fujifilm X-E2s a objektívmi XF 18-55/2,8-4R LM OIS a XF 14/2,8R. Použitý bol polarizačný filter Hoya s tenkou obrúčkou (slim).




Čo by ste mali vedieť o polarizačnom filtre

Polarizačný filter (PL) je jeden z konštrukčne najzaujímavejších filtrov a jeho princíp nie je ľahké pochopiť. To však ani nie je nutné, stačí vedieť čo spôsobuje a ako tým vylepší vaše fotografie.

Zjednodušene PL filtruje polarizované svetlo. To vzniká najmä odrazom svetla od nekovových povrchov, lomom svetla a rozptylom svetla časticami obsiahnutými vo vzduchu.

  • Polarizačné filtre poznáme dva druhy, lineárne a cirkulárne. Od príchodu fotoaparátov s automatickým zaostrovaním sa predávajú takmer výlučne len cirkulárne polarizačné filtre, ktoré nesú označenie CPL/Circular PL. Účinnosť lineárnych aj cirkulárnych filtrov je rovnaká. U lineárnych filtrov je však problém, nerozumejú si niekedy s automatickým zaostrovaním, preto bol vyvinutý filter cirkulárny.


Označenie cirkulárneho polarizačného filtra. Skratka WR znamená, že je filter špeciálne chránený vrstvami odpudzujúcimi kvapaliny a prach. Filter sa vďaka tomu ľahšie udržiava čistý.

  • Polarizačné filtre sú otočné. Pri ich používaní musíte filtrom otáčať a nájsť polohu, v ktorej je najúčinnejší.
     
  • Polarizačný filter pohlcuje časť svetla. Môže to byť až -2EV. Preto nenechávajte filter nasadený v situáciách, kedy nemá na fotografiu účinok.
     
  • Obruč filtrov môže mať rôznu hrúbku. Pri použití na širokouhlých objektívoch zvoľte filter v prevedení “slim” s tenkou obručou. Inak môže vinetrovať.
     
  • Účinok filtra závisí od polohy slnka voči osi objektívu. Niekedy budete točiť filtrom márne, nič sa nezmení a inokedy bude rozdiel oproti záberu bez filtra obrovský.
     
  • U širokouhlých záberov oblohy sa stretávame s nerovnomerným efektom filtra, časť oblohy je výrazne tmavšia. Preto je niekedy lepšie filter nepoužiť.


Nerovnomerný účinok polarizačného filtra pri širokouhlom zábere. Nie je to chyba filtra, ale dôsledok toho, ako filtrácia polarizovaného svetla funguje.

  • Fotografie s polarizačným filtrom majú teplejšie farby, pretože je zmenšený vplyv modrej oblohy odrážajúcej sa od plôch.

Máte polarizačné slnečné okuliare? S nimi veľmi dobre vidíte ako polarizačný filter funguje. Určite ste si všimli, že keď nakláňate hlavu, účinok polarizačných skiel sa mení. Rovnako je to aj u filtrov.




Efekt polarizačného filtra

Polarizačné filtre si spájame najmä s efektom stmavenia modrej oblohy a potlačenia vzdušného oparu. Polarizačný filter eliminuje odraz svetla na vode obsiahnutej v atmosfére. Práve tým sa stmaví a zároveň sa zosýti jej farba. Tento efekt sa dá ľahko napodobniť v počítači. Polarizák má však oveľa širšie využitie.


Bez PL filtra.


S PL filtrom, obloha je tmavšia, biele mraky viac vyniknú. Pre toto polarizačný filter tak milujeme.

Ďalším známym uplatnením PL filtra je potlačenie odrazu na skle. Napr. keď fotíte obraz za sklom, interiér kaviarne cez okná, alebo automobil, do ktorého chcete vidieť.


Na zástavke som si všimol silný odraz cesty na skle, výborný objekt na otestovanie PL filtra.


S polarizačným filtrom je odraz takmer celý potlačený.

Svetlo sa neodráža len na skle, ale na rôznych viac či menej lesklých povrchoch. Najčastejšie sa stretávame s odrazom oblohy na veľkých plochách. Necvičené oko si to nevšíma, preto si to ukážeme na fotografiách.


Polarizačný filter tu nemal veľký vplyv na oblohu, ale jeho účinok je dobre vidieť na ceste, chodníku, nátere mosta i na kovové kryty v popredí.


Bez PL filtra.


Kto by to povedal, že matný náter môže odrážať toľko svetla?

Často sa zabúda na výrazný účinok PL filtra pri fotení vodných plôch. Ak budete listovať katalógmi cestoviek pozývajúcich vás k moru, garantujem vám, že fotografie sú snímané s použitím polarizačného filtra. Ten odfiltruje odraz oblohy na vodnej hladine, vďaka čomu uvidíte pod vodu. Odhalia sa tým krásne farby. Ísť k moru bez PL filtra je fotografické barbarstvo.


Odraz oblohy na vode si niekedy ani neuvedomujeme, pretože je v pohybe a v pohybe sme aj my. Naviac vieme, že sa pozeráme na vodu, ktorej vlastnosti sú nám dobre známe.


S polarizačným filtrom sa odokryje to, čo je pod hladinou.


Menej skúsení fotografi použijú u takejto scény filter kvôli zvýrazneniu oblohy.


Pozrite sa však, aký má vplyv na vodu. Odraz oblohy je preč a ukázala sa skutočná farba Dunaja, aktuálne kalného.

V krajinárskej fotografii sa PL filter používa na stmavenie oblohy a odstránenie odlesku na vode, ale aj na odstránenie odleskov z listov rastlín. Mozog vie, že listy majú určitú farbu (najčastejšie zelenú), preto odrazy oblohy na nich nevníma. Ak sa však pozrieme podrobnejšie, uvidíme, že veľká časť plochy listov odráža svetlo oblohy a preto je šedo modrá. To potláča prirodzenú farbu listov, ktoré potom nie sú na fotografiách tak saturované, akoby mohli byť.


Fotografia bez polarizačného filtru. Veľká časť plochy listov odráža svetlo oblohy a je preto šedo modrá.


Ten istý zber, ale s použitím PL filtra. Farby sú oveľa živšie, modro šedé plochy sú účinne odfiltrované. Toto v Photoshope nenapodobníte.

Natočením filtra môžete jeho efekt nastaviť podľa potreby. Nie vždy je žiadúce, aby bola nastavená maximálna filtrácia. Plochy môžu byť rôzne pootočené a efekt filtrácie u nich býva preto rôzny. Môže sa stať, že jednej ploche filter prospeje a inej nie.


Komplikovane tvarovaný objekt. Všetky tri zábery sú snímané s polarizačným filtrom, ale rôzne natočeným. Všimnite si, ako sa mení potlačenie odleskov.


V jednej polohe filter prospel k potlačeniu odlesku na konštrukcii mosta. Pekne je vidno sýty zelený náter.


Tu je filter natočený tak, aby potlačil odrazy na vode a zvýraznil oblohu. Na konštrukciu mosta mal len minimálny účinok, zelená farba nie je tak výrazná ako na hornom zábere.

Polarizačný filter môže dokonca fotografiu pokaziť. Odrazy sú niekedy potrebné pre plastickejší a kontrastnejší obraz. Najčastejšie je to vidno u ČB fotografie, ktorá pracuje len s jasom a kontrastom. Škoda by bola zlikvidovať pekné odrazy na dlažbe po daždi.




U farebnej fotografie bol jednoznačne lepší záber s PL filtrom, u ČB prevedenia som si už tak istý nie som. Na hornom zábere bez PL filtra vynikne kontrast medzi svetlými a tmavými polohami. Niekomu však môže vyhovovať viac fotografia s PL filtrom, s jemnejšími poltónmi.


V mláke sa pekne odrážajú stromy.


S polarizačným filtrom sa odraz potlačil, fotografii to neprospelo.


PL filter môže pokaziť aj farebný záber. Zaujímavá textúra vlniek je preč. Preč je aj kontrast medzi studenou modrou a teplou oranžovou farbou.




Aj tu je lepší horný záber bez filtra, kedy je voda s odleskami zaujímavejšia. Oblohu nebolo problém zvýrazniť v Lightroome.

PL filter a CSC fotoaparáty

Polarizačný filter funguje na bezzrkadlovkách rovnako ako na zrkadlovkách. Účinok je rovnaký, ale odlišná môže byť práca s nim. Polarizačný filter treba otáčať a hľadať, kedy je jeho efekt najvýraznejší, alebo vhodný pre naše použitie. U zrkadlovky sa pozeráme cez optický hľadáčik a efekt filtra vidno veľmi dobre (za vhodných podmienok). U CSC fotoaparátu je to o niečo ťažšie. Na scénu sa pozeráme cez displej alebo elektronický hľadáčik. Efekt polarizácie tu môže byť horšie viditeľný. Dôvodom môžu byť nedostatočné rozlíšenie LCD/EVF, spracovanie obrazu, ktoré sa na LCD alebo EVF premieta, nepriaznivé podmienky pre pozeranie obrazu na LCD (priame slnko).

Keď sú podmienky pre použitie polarizačného filtra veľmi dobré, uvidíte jeho efekt dobre aj na LCD a EVF.


Vidieť efekt polarizačného filtra, na displeji alebo v elektronickom hľadáčiku, je niekedy veľmi ťažké, napriek tomu, že v počítači uvidíte veľký rozdiel. Vtedy nezostáva nič iné, ako filter dať dole a pozerať sa priamo cez neho.

Čo však ak efekt filtra nie je dobre vidieť? Vtedy musíte filter z objektívu demontovať a zistiť najlepšiu polohu natočenia tak, že sa cez neho budete priamo pozerať. Pomaly otáčajte celým filtrom alebo len prednou časťou a sledujte ako sa mení jeho účinnosť. Ak ste našli to správne nastavenie, zapamätajte si ako bol natočený. Ja si vždy zapamätám, kde bol niektorý nápis na obrube. Nezabudnite mať filter pri držaní v ruke v správnej polohe, závitom k sebe.

Filter pri fotení jednej série fotografií netreba neustále prestavovať, pokiaľ celkovo nemeníte záber. Nezabudnite, že ak otočíte fotoaparát na výšku alebo naopak, musíte pootočiť filtrom o 90°. Opäť vám pomôže poloha nápisov, ktorú ste si zapamätali.


Správnu polohu zistíte otáčaní filtra, nezabudnite ho mať otočený tak, ako bude nasadený na fotoaparát, čiže závitom k sebe.


Zapamätajte si ako bol filter otočený, pomôžu vám nápisy na filtri. Niektoré, ako nap. táto Hoya, majú na sebe šípku. Stačí si zapamätať jej polohu a po naskrutkovaní na objektív filter otočiť do zapamätanej polohy.


Nech som otáčal filtrom, koľko som chcel, jeho vplyv na oblohu som na displeji ani v hľadáčiku nevidel. Asi budem musieť dať filter dole a pozrieť sa priamo cez neho…


Napokon som si všimol, ako mizne odraz v mlákach. Filter som dávať dole nemusel. Všímajte si aj drobnosti, pomôžu vám správne nastaviť polohu filtra.

Expozícia

Polarizačný filter pohlcuje časť svetla, tým dochádza k zmene expozície, oproti tomu ak by ste filter nepoužili. Z hľadiska exponometrie si nemusíte robiť žiadne starosti. Expozimeter fotoaparátu meria svetlo prechádzajúce objektívom a zohľadní aj použitie filtra. Musíte len počítať s tým, že vám budú vychádzať dlhšie časy.


Bez polarizačného filtra vychádzal čas 1/340 s.


S filtrom 1/220 s. Čakali ste viac? Áno, filter pohlcuje svetlo, ale zároveň môže výrazne zmeniť rozloženie jasov na scéne. Expozimeter fotoaparátu zohľadňuje nielen úbytok svetla, ale aj zmenu jasov spôsobenú filtráciou.

Polarizačný filter má mnohoraké využitie. Niektoré jeho účinky sa dajú napodobniť v počítači, iné nie. Relatívne ľahko sa napodobňuje efekt stmavenia modrej oblohy a celkového zvýšenia saturácie farieb. Pri výraznejších úpravách sa však môžu objaviť nežiadúce artefakty. Čí máte lepší snímač (väčší dynamický rozsah, menšia náchylnosť na šum, väčšia farebná hĺbka), tým skôr si môžete efekt polarizačného filtra napodobňovať v počítači. Platí to najmä pre plnoformátové fotoaparáty. Majitelia fotoaparátov, ktoré nemajú snímač s veľkým dynamickým rozsahom, by mali polarizačný filter používať a nenahrádzať ho postprocesingom.






Záver

Záverom by som chcel sám sebe poďakovať, že som si pripomenul ako užitočný polarizačný filter je. Zároveň by som si chcel aj vynadať, že ho nepoužívam tak často, akoby som mal. Pritom niektoré jeho účinky sú nenapodobniteľné.

Nezabudnite používať polarizačný filter s rozumom. Jeho efekt býva niekedy neprirodzený alebo príliš silný.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
anton julény
2016-06-27 10:05:32
za zmienku stojí ešte použitie dvoch polarizačných filtrov = variabilný ND filter
 
zvonec
2016-06-27 10:33:51
Pekny clanocek, super.... Pol Filter Photoshop nenahradi.....
 
z80
2016-06-27 17:44:01
Existuje este jedno menej zname pouzitie polarizacneho filtra - ak je v zabere LCD monitor/TV, ktory nemozem vypnut a jeho obraz je rusivy, da sa otacanim polarizacneho filtra obraz "zaciernit".
Funguje to ale len na LCD, ktore z principu svojej funkcie vyzaruju polarizovane svetlo, nefunguje to na CRT a plazmove monitory/TV.
 
Roman Point
2016-06-27 18:47:07
príspevok od: z80
Existuje este jedno menej zname pouzitie polarizacneho filtra - ak je v zabere LCD monitor/TV, ktory nemozem vypnut a jeho obraz je rusivy, da sa otacanim polarizacneho filtra obraz "zaciernit".
Funguje to ale len na LCD, ktore z principu svojej funkcie vyzaruju polarizovane svetlo, nefunguje to na CRT a plazmove monitory/TV.
Veru pár krát sa mi to zišlo. Dobra poznámka.
 
seifi
2016-06-27 21:08:35
príspevok od: z80
Existuje este jedno menej zname pouzitie polarizacneho filtra - ak je v zabere LCD monitor/TV, ktory nemozem vypnut a jeho obraz je rusivy, da sa otacanim polarizacneho filtra obraz "zaciernit".
Funguje to ale len na LCD, ktore z principu svojej funkcie vyzaruju polarizovane svetlo, nefunguje to na CRT a plazmove monitory/TV.
ak máš polarizačné brýle, sem tam nastane situácia, že nevidíš informáciu na dispeji autorádia ...
 
z80
2016-06-27 22:05:19
príspevok od: seifi
ak máš polarizačné brýle, sem tam nastane situácia, že nevidíš informáciu na dispeji autorádia ...
Ja mam take vyklapacie, co sa nasadzuju na dioptricke okuliare - vyklopim a vidim
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované