Hore

Články, ktoré vyriešia nováčikovské trable

Začínate s fotografovaním? ePhoto je zdrojom veľkého množstva informácií. Od jeho vzniku sme publikovali stovky vzdelávacích článkov, ktoré by zaplnili niekoľko kníh. Na rozdiel od kníh netvoria ucelenú formu. Preto vám prinášame tento výber článkov, ktoré by ste si mali prečítať, ak práve s fotografovaním začínate.


Foto: Shutterstock

Začíname fotografovať

Niekoľko rád pre zelenáčov

V rukách držíte novučičký fotoaparát. Na objektíve ani smietka, displej bez šmúh, nikde žiaden škrabanček. Váš prvý seriózny fotoaparát. Keď sa naň pozriete srdce vám pookreje, no myseľ zastrú temné mraky. Pilotovať lunárny modul musí byť určite jednoduchšie ako fotografovať. Neznáme symboly na tlačidlách a po stlačení spúšte na vás fotoaparát vychrlí množstvo čísiel. Bojíte sa, že keď niečo zle stlačíte, fotoaparát pokazíte, ak vám náhodou rovno v rukách nevybuchne…

Naučte sa ako prvé

Naučiť sa fotografovať je dlhodobý proces, ktorý vlastne nikdy nekončí. Aby ste mohli odfotiť to, čo chcete a tak ako chcete, musíte nadobudnúť niekoľko základných zručností. Rozdelil som ich na dve skupiny. Tie skutočne najzákladnejšie a potom na nadstavbu, ktorá by tiež nemala chýbať vo výpočte vašich schopností narábať s fotoaparátom…

Skôr ako vyrazíte do boja

Amatér (začiatočník) je vždy dychtivý vyraziť so svojím novým fotoaparátom do boja, dúfajúc, že už prvé fotografie budú neporovnateľne lepšie, ako tie z kompaktu, ktorým doteraz fotografoval. Prichádza však sklamanie. Fotografie nie sú také, ako si prial. Aj keď má digitálna zrkadlovka oproti kompaktu mnoho predností, nie je to prístroj, ktorý si poradí v každej situácii. Možnosti sú obmedzené a keď sa prekročia, výsledky sú neuspokojivé…

Kúpil som si fotoaparát, čo teraz?

Konečne máte v rukách krabicu so svojím vysnívaným fotoaparátom a celí nedočkaví sa chcete vrhnúť na fotografovanie. STOP! Skôr ako urobíte svoj prvý záber, odporúčam niekoľko nasledujúcich krokov…

Prvé nastavenia fotoaparátu

Kúpili ste si prvý slušný fotoaparát? Dúfam, že ste sa hneď chopili návodu a začali ho študovať. Prvé stránky sú venované rôznym upozorneniam a hlavne tomu, ako fotoaparát uviesť do prevádzky. Nabiť batériu, vložiť pamäťovú kartu, nahodiť popruh (zvyčajne najťažšia časť). Ale čo ďalej, ihneď sa pustiť do fotografovania? Tu je niekoľko rád, čo ešte vo fotoaparáte pred prvým stlačením spúšte nastaviť. Zoberte si fotoaparát, návod a poďme na to…

Prečo je objektív dôležitejší, ako fotoaparát

Objektívy I. - Konštrukcia, základné pojmy a vlastnosti

Najdôležitejším komponentom fotografovej výbavy sú objektívy. Fotoaparáty rýchlo zastarávajú, ale kvalitné optiky sú cenené a vyhľadávané aj po rokoch. Objektívy najvýraznejšie vplývajú na kreatívne možnosti fotografa, ponuka je široká a výrobcovia ponúkajú desiatky objektívov s rôznymi parametrami, kvalitou a cenou…

Objektívy II. - parametre

Vyznať sa v parametroch objektívov nie je vôbec jednoduché. Keby sme tu mali jeden systém, nebol by to problém. Nesieme si však so sebou dedičstvo z filmovej minulosti, ktoré vnáša do problematiky zmätok. Je to preto, že jeden objektív môže byť použitý na rôznych fotoaparátoch, ktoré môžu mať rôzne veľký snímací prvok. Ten je príčinou toho, že jeden a ten istý objektív má na rôznych fotoaparátoch rôzny uhol záberu. Naviac sa na kompaktoch používa označenie ohniskovej dĺžky vzhľadom na jej ekvivalent (rovnaký uhol záberu) na kinofilmovom prístroji. Na digitálnych zrkadlovkách tomu však tak nie je a každý musí uhol záberu prepočítavať faktorom orezu (crop) daného veľkosťou snímača…

Objektívy III.

V predchádzajúcej časti seriálu o objektívoch sme si vysvetlili pojem ohniskovej dĺžky a jej vplyvu na uhol záberu pri rôznych veľkostiach snímača. Z hľadiska ohniskovej dĺžky rozdeľujeme objektívy do niekoľkých skupín. V tabuľkách nájdete rozdelenie podľa ohniskovej dĺžky pre tri najrozšírenejšie veľkosti snímačov. Uvedené rozsahy ohnísk zodpovedajú v súčasnosti najrozšírenejším objektívom…

Objektívy IV. - výber podľa použitia

Fotograf svoju výbavu objektívov časom mení a dopĺňa, podľa toho ako rastú jeho nároky na obrazovú kvalitu, akej téme sa venuje alebo aký chce dať výraz svojim fotografiám…

Čo máme proti seťákom?

Seťák - setový objektív. Objektív pribalený k fotoaparátu, tvorí s ním cenovo zvýhodnený set (aha!). Spolu je cena nižšia, ako keby ste kupovali fotoaparát a objektív zvlášť. Keď ho však výrobca k fotoaparátu pribalil, tak nemôže byť až taký zlý? Áno aj nie. Nie je seťák ako seťák. Seťákom môže byť aj profesionálny objektív, ak je pribalený k profesionálnej zrkadlovke. Ale nikto mu tak nehovorí. Pod pojmom seťák si predstavujeme najlacnejšie amatérske objektívy dodávané k lacnejším zrkadlovkám. Avšak aj tam platí, nie je seťák ako seťák…

Vyžmýkajte svoj seťák

Ak máte len seťák (setový objektív), musíte akceptovať fakt, že na veľa fotografických motívov nie je vhodný. Fotografie budú technicky zlé, nezaujímavé alebo dokonca s ním to, čo chcete, vôbec nenafotíte. Ak pochopíte, že seťák nie je univerzálny, urobili ste prvý krok k tomu, aby ste prestali produkovať nezaujímavé fotografie…

Ešte raz o seťákoch

Ročne sa predajú milióny digitálnych zrkadloviek a takmer každá s horším, či lepším seťákom. Prevažne amatérski fotografi s nimi nasnímajú miliardy fotografií a mnohé zverejnia na internete. Len promile týchto fotografií znesie vyššie divácke kritéria. Zvyšok sú podpriemerné alebo v lepšom prípade priemerné zábery. Iné sa ani nedá očakávať…

Druhý objektív

Väčšina amatérskych zrkadloviek sa dodáva v sete so základným zoomovým objektívom. Na začiatok si s ním vystačíte, ale väčšinou neskôr zistíte, že potrebujete viac. Hlavne niečo, s čím si priblížite vzdialené objekty…


Foto: Shutterstock

Fotografujeme

Maximum pre kvalitu fotografii I.

Vo všeobecnosti chce však fotograf dosiahnuť maximálnu kvalitu fotografie. Prvým predpokladom je vlastnenie kvalitného technického vybavenia, druhým znalosť fotografovania. A nakoniec je to aj znalosť práce s fotografiou v procese jej spracovania…

Koľko energie do fotografovania vložíte, toľko sa vám vo fotografii vráti

Zákon zachovania energie platí aj vo fotografii. Nemyslím tým, že fotoaparát vám vypadne z ruky a budeme tu teraz skúmať akou rýchlosťou, koľko ho zbrzdí vzduch a aké preťaženie na neho bude pôsobiť pri dopade. Opustíme svet newtonovskej fyziky. Sme predsa fotografi, ktorí o takých malichernostiach akými sú newtony, joule a watty nepremýšľajú. Energia, ktorou sa budeme zaoberať je ťažko zmerateľná. Jej elementami sú pracovitosť, inteligencia, fantázia, inšpirácia, radosť…

Dbajte na detaily I. - fotografovanie

Prv než môžete porušovať pravidlá, mali by ste sa ich naučiť. Fotografia nemusí byť vždy dokonalá. Sú žánre, ako lomografia, pri ktorých je nedokonalosť priam vyžadovaná. Vo väčšine prípadov je vyžadovaná čo najvyššia technická kvalita a dokonalá kompozícia. Preto sú fotoaparáty a objektívy drahé, aby nám umožnili fotiť technicky kvalitne. Inak by sme mohli fotiť upravenou krabicou od topánok (pinhole), ktorú by sme aj tak vyhodili, potom, čo topánky začneme nosiť…

Dbajte na detaily II. - postprocesing

Nafotením proces vzniku fotografie nekončí. Jej spracovanie je rovnako dôležité, najmä pri dnešnej tvrdej konkurencii. Nemusíte stráviť hodiny úpravami, to prenechajte grafikom. Pár malých rýchlych korekcií dodá fotografiám šťavu a zavŕši fotografovo snaženie o čo najlepšie fotografie. Postprocesig býva často podpisom fotografa. Pri fotení do formátu RAW je postprocesing nutný, pretože vy musíte urobiť to, čo by za vás urobil fotoaparát, ak by ste fotili do JPG. Vyvarujte sa publikovaniu surových, neupravených fotografií…

Fotíme do JPG

JPG je najrozšírenejší obrazový formát. Používame ho denne, aj tí ktorí fotografujú primárne do RAW. Každý z nás má s ním skúsenosť. Je štandardom pre publikovanie na internete, ale aj keď zadávate fotografie do tlače. Zaberá relatívne málo miesta a poskytuje dostatočnú obrazovú kvalitu. Je to však amatérsky štandard. Sú o triedu lepšie formáty súborov. Nimi sa teraz nebudeme zaoberať. Viackrát sme sa tomu už venovali, prečo fotografovať do RAW. Tento článok je pre tých, ktorí všetky pre a proti zvážili a rozhodli sa fotografovať priamo do formátu JPG…

Fotografujeme so setovým objektívom I. - úvod

Pripravili sme pre začínajúcich fotografov seriál o fotení so základnou výbavou. Žiadna FF zrkadlovka, žiadne profi vysoko svetelné objektívy s krémovým bokehom. Len amatérsky fotoaparát so setovým objektívom. Takáto výbava je medzi fotografmi najrozšírenejšia. Niektoré motívy sa lacnou technikou nafotiť nedajú, to neznamená že musíte byť ochudobnený o dobré fotografie. Musíte len vedieť dostať z vašej výbavy maximum, poznať jej obmedzenia. Budete prekvapení, čo všetko sa dá lacnou technikou nafotiť…

Fotografujeme so setovým objektívom II. - môj “seťák”

Prv ako sa pustíme do seriózneho fotografovania, mali by ste spoznať svoj setový objektív a vlastne aj fotoaparát. Sú to prepojené zariadenia. Čísla sú čísla, ktoré začínajúcemu fotografovi nemusia nič hovoriť. Čo je to ohnisková dĺžka? Čo znamená 18 mm? Prečo sa mi mení clona, keď zoomujem…

Fotografujeme so setovým objektívom III. - základy

V tretej časti sa budeme venovať zaostrovaniu a práci s hĺbkou ostrosti. U fotoaparátov s malým snímačom (kompakty, telefóny) býva väčšinou všetko ostré. Malý snímač dáva veľkú hĺbku ostrosti. Zdá sa nám, že je ostré všetko, od popredia až po nekonečno. Zrkadlovky a CSC fotoaparáty sú osadené oveľa väčšími snímačmi, kde je nutné zaostrovať presne. Hĺbka ostrosti tu môže byť malá, nesprávne zaostrenie by pôsobilo rušivo. Preto musíme zaostrovať presne a naučiť sa pracovať s hĺbkou ostrosti…

Záver

Keď zvládnete základy, pokračujte v štúdiu fotoškoly, nájdete v nej články, ktoré vám pomôžu v napredovaní.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2015-11-27 08:35:54
Výborne Karok, odporúčam tvoje články všetkým, ktorí začínajú s fotením.
Veľká vďaka za tie články.
th
 
mondocane
2015-11-28 20:49:54
už pár týždňov si prechádzam témy a články na tejto stránke, väčšinou sú veľmi poučné a výstižne, časom určite budem mať aj nejaké primitívne otázky, zatiaľ vďaka za info, klobúk dole
 
perf
2015-11-29 18:48:31
Nestálo by za úvahu vydať tieto články knižne?

 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované