Hore

Pavel Svoboda: svoboda panoramatu zůstává nedotčena!

Vyfotografujete Bojnický zámok, Slovenské národné divadlo, publikujete ho na FB alebo na svojom blogu a môžete mať problém. Európsky parlament prejednáva úpravu, ktorá údajne zásadným spôsobom obmedzí slobodu fotografovania na verejnosti - hlasovanie prebehne v júli.

ilustračné foto (autor: Karol Srnec)

Na zasadaní výboru EP pre právne záležitosti bol totiž prijatý návrh správy k autorskému právu, ktorý na celoeurópskej úrovni žiada zrušiť tzv. slobodu panorámy.

Európsky parlament sa chystá zásadným spôsobom obmedziť slobodu fotografovania. Môže sa stať, že turistom a amatérskym fotografom, ktorí fotografiu pamiatky (socha, budova) zverejnia na sociálnej sieti bude hroziť žaloba?

Sloboda panorámy “freedom of panorama" je právna úprava, ktorá hovorí, že všetko čo je permanentne vystavené na verejnom priestranstve je možné fotografovať a voľne zverejňovať.


Sloboda panorámy” je úprava v autorskom práve, ktorá povoľuje vytváranie fotografií resp. videozáznamov príp. podobných diel (napr. malieb) budov a v niektorých prípadoch sochárskych alebo umeleckých diel, umiestnených na verejnom priestranstve.

Umožňuje šírenie týchto fotografií a videozáznamov, pričom takéto jednanie neporušuje
autorské práva. Toto právo nie je viazané na panoramatické zobrazenie diela. Rozsah uplatnenia tohto práva sa však v jednotlivých krajinách mení.

Často je obmedzené na trvale umiestnené diela alebo len na určité typy diel, napr. architektonické diela. Odlišovať sa môže typom priestranstva, viditeľnosťou diela a pod.

“Sloboda panorámy” obmedzuje právo vlastníka autorských práv brániť súdnou cestou tvorbe a šíreniu takýchto fotografií a videozáznamu (ako aj iných podobných diel). 
Zdroj: wikipedia 











Na tomto princípe  funguje množstvo online projektov ako sú fotobanky, albumy, ale aj najznámejšia online encyklopédia - Wikipedia. To by sa údajne malo zmeniť.

Nové technológie, sociálne siete a voľné licencie Creative Commons mažú hranice medzi komerčnou a nekomerčnou fotografiou. Dobrým príkladom je FB, kde užívateľ publikovaním fotografie automaticky dáva spoločnosti licenciu k jej komerčnému využitiu.

Pokiaľ bude na fotografii objekt, ktorého majiteľ si neželá jeho zverejnenie, podľa navrhovanej úpravy bude autor čeliť žalobe? To isté  by potom platilo aj pre Wikipediu, ktorá poskytuje licenciu pre komerčné využitie u nich zverejnených fotografií. 

Kontroverzný návrh predložil francúzsky europoslanec Jean-Marie Cavada (ALDE) a podporil ho aj český europoslanec Pavel Svoboda. O finálnej podobe zákona sa bude ešte hlasovať na zasadaní Európskeho parlamentu v júli 2015.

Čo presne obsahuje návrh

Legislatívny výbor navrhuje, aby komerčné používanie fotografií a videozáznamov diel, ktoré sú trvalo umiestnené na verejných miestach, bolo viazané na predchádzajúci súhlas autora alebo iných kompetentných osôb. 

V  praxi by to mohlo spôsobiť problémy.  Bez povolenia architekta stavby, resp. majiteľa budovy alebo inej kompetentnej osoby nebude možné publikovať fotografiu žiadnej budovy napr. na FB alebo Wikipedii príp. aj na vlastnom blogu, pokiaľ by takéto publikovanie bolo považované za komerčné použitie.

Všeobecne tento návrh vyvolal na internete vlnu protestov. ”Pokiaľ tento návrh prejde a prídeme o "slobodu panorámy”, budeme musieť zmazať z Wikipedie množstvo fotografií. To by bola obrovská škoda, napríklad aj pre zahraničných turistov, ktorí by sa o našej krajine niečo dozvedeli. Wikipedia je často na prvých miestach vo vyhľadávaní. Množstvo turistov na nej hľadá informácie o tom, ktoré miesta pôjdu navštíviť,” zdôraznil Vojtěch Dostál, predseda spolku Wikimedia Česká republika, ktorá v ČR zastupuje Wikipediu.

"Europoslanci si asi pomýlili storočia, sloboda panorámy je absolútne zásadná pre dnešnú digitálnu dobu," dodal pre portál zpravy.e15.cz český politik Adam Zábransky.


A čo na tieto vyjadrenia k návrhu hovorí  český europoslanec Pavel Svoboda, ktorý uvedený návrh podporil? Prečítajte si jeho aktuálne vyjadrenie v publikovanej TS.

Pavel Svoboda: Fotit si samozřejmě může každý to, co chce, svoboda panoramatu zůstává nedotčena!

Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP, reaguje na nepřesně formulované zprávy, které se šíří v českých elektronických médiích. „Nevěřte všemu, co si přečtete na českém internetu. Nikdo amatérské (nevýdělečné) fotografy žalovat nebude.“

Pavel Svoboda reagoval na obvinění, že zpráva jeho výboru má omezit svobodu  fotografů pořizovat snímky na veřejném prostranství. „Samozřejmě je to úplný nesmysl, kdo by takovou úpravu  navrhoval…“. Zprávy hovoří i o tom, že bude zakázáno sdílení na facebooku. Stejně jako Pavel Svoboda, i další členové jeho výboru JURI jsou toho názoru, že umístění amatérských snímků chráněných děl na facebooku nelze považovat za komerční užití, protože zde není profit – je tudíž absurdní, aby byl někdo stíhán.

Pokud jde o úpravu tzv. „svobody panoramatu“, kterou se zabýval Výbor pro právní záležitosti v rámci projednávání zprávy o implementaci směrnice 2001/29, jejíž autorkou je poslankyně Julia Reda zvolená v Německu za Pirátskou stranu, je třeba říci, že Výbor pro právní záležitosti se nyní vyslovil pro svobodu užití fotografií, videí či jiných zobrazení budov či např. soch umístěných ve veřejném prostoru pouze pro nekomerční užití.

Včera odhlasované znění ani konečné znění, které bude odhlasováno v červenci na plénu Evropského parlamentu, nezmění nic na současné české úpravě.

„Je to jednoduché. Když jste turista a vyfotíte si Tančící dům nebo nějakou moderní autorsky chráněnou stavbu, popřípadě jí nasdílíte na facebooku, nic z toho pro vás neplyne. Když jste profesionál a začnete před Tančícím domem nebo v trafikách  prodávat své pohlednice se snímkem domu, měl byste požádat autora stavby o souhlas či dohodu. Celé je to mnoho povyku pro nic. Je velký rozdíl mezi komerčním a nekomerčním užitím, to je snad jasné každému,“ uzavírá Pavel Svoboda. Úplné znenie  tlačovej správy

Zdroj: Kancelář poslance a předsedy právního výboru EP Pavla Svobody


Čo si o tom myslíte vy?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2015-06-18 11:28:49
Asi im už načisto drbe...riešia blbosti a nie to, čo by mali...Sú odtrhnutí od reality, ďaľšia SOZA. Som zvedavý, čo na to povedia novinári a fotografi pre bulvárne plátky... Nebudú mať o čom písať, resp. napíšu, ale bez fotiek . Bude to mať veľkú "výpovednú" hodnotu. Za tým bude najskôr zakrývanie obohacovania sa. Bez súhlasu majiteľa, novinár nemôže zverejniť fotku jeho honosného sídla...atď., atď. Škoda slov...
 
walde
ocenenie redakciou 2015-06-18 11:50:07
...dalsi dokaz ze nasa civilizacia speje do zahuby...
 
jozef84
2015-06-18 12:28:47
Presne Walde. Nezávidím tým, čo prídu po nás. Ide to do pr...le. )).Tie kobylky nás časom prevalcujú. Je to len otázka času.
 
alexmenti
2015-06-18 12:42:50
príspevok od: walde
...dalsi dokaz ze nasa civilizacia speje do zahuby...
za chvíľu budú chcieť písomný súhlas aj od motýľa, čo odfotím na lúke...a samozrejme aj súhlas od majiteľa lúky...presne ako píšeš Vlado, máme to tam presne nasmerované...
 
lamid
2015-06-18 13:17:31
Uvazujem ked odfotim Zem z obeznej drahy kolko miliard suhlasov budem potrebovat. Toho kto to navrhol by som poslal naspet do skoly, nech sa nauci co je svetlo a jeho odraz. To aj maliar, alebo clovek iduci po ulici ak sa mu zobrazi obraz na sietnici oka bude musiet ziadat o suhlas alebo dohodu?

Neviem, da sa odvolat volicmi poslanec EU? Tyto su nato viac nez zreli..
 
moloko226
2015-06-18 13:40:32
Mozete mi povedat o com tu vsetci hovorite? Vcera sa zacali na weboch objavovat uplne falosne spravy o tom , ze EU ide zakazat zdielanie fotiek na FB. Tento clanok to totalne vyvracia, a vy reagujete akoby ste ten clanok ani necitali.
 
Rastislav
2015-06-18 14:04:36
Ja si myslím, že ak je niečo verejne dostupné, tak by sme si to mohli fotiť aj bez súhlasu aj na komerčné využitie, takže sa prikláňam proti tomuto návrhu a nepresvedčil ma ani tento článok. Ak to bude schválené, bude to len ďalšia komplikácia.
Skôr by sa mohli zaoberať tým, že ak je nejaké dielo dielom zamestnanca verejného a štátneho sektoru vytvorené v rámci plnenia pracovných povinností, malo by byť public domain (voľným dielom), ako je to v USA (ako príklad dávam nasledujúci obrázok): https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giant_photovoltaic_array.jpg?uselang=sk a priam by sa mala zakotviť povinnosť tieto diela publikovať. Koľko ľudí robí diela v rámci plateného času ako zamestnanci štátu a s prostriedkami, ktoré im zaplatil štát (zamestnávateľ) a nárokujú si autorské práva - učebnice, fotografie, články... Trochu s tým pracujem a viem, ako je ťažké získať informácie a zdroje. Ešteže je tu internet a možnosť čerpať zo zahraničných zdrojov.
 
jozef84
2015-06-18 14:12:02
príspevok od: moloko226
Mozete mi povedat o com tu vsetci hovorite? Vcera sa zacali na weboch objavovat uplne falosne spravy o tom , ze EU ide zakazat zdielanie fotiek na FB. Tento clanok to totalne vyvracia, a vy reagujete akoby ste ten clanok ani necitali.
Prečítaj si to poriadne aj odpovede. Tu nejde len o amatérov, ale aj o profesionálov. Keď niečo vystavíš verejne, tak je to verejne videné a je jedno, či to využiješ aj komerčne. Príklad: nakradneš si a za to si postavíš palác. Investigatívny novinár odfotí tvoj dom bez tvojho súhlasu a použije fotku do novín. Ty ho zažaluješ, že zverejnil fotku tvojho domu bez tvojho súhlasu. Výsledok? Domysli si sám.A keď sa zamyslíš nad FCB, tak ani tvoje fotky nie sú tvoje. Prečítaj si všeobecné podmienky. FCB môže využiť tvoje fotky na svoje obchodné aktivity. Tým, že zdieľaš jeho úložný priestor, tak dávaš súhlas s ich využitím. Treba si skôr dať otázku, komu by to vyhovoval takýto zákon. Niekto(možno aj väčšia skupina) si ho asi zaplatil...a mal na to pádny dôvod.
 
blahoslav J B Art
2015-06-18 14:19:27
vsetci, ktori budu hlasovat za znenie tohto zakona, nech zdochnu do rana
 
seifi
2015-06-18 15:26:10
keby radšej riešili utečencov z Afriky, to nie, budú sa zaoberať takýmito vecami; skončíme skutočne ako Rímska ríša, rozpadom; a dnes, a sme toho svedkami, všetky tie procesy trvajú nepomerne kratšiu dobu, takže nie o 100-200 rokov, aby sa to nestalo do 10-tich;
 
jozef84
2015-06-18 15:48:11
Utečenci to nie sú. To by tam boli muži, ženy, deti, ktorí utekajú pred vojnou, násilím. Títo sú oblečení dobre, dobre živení a museli mať aj nejaký majetok pre prevádzačov. Idú za vidinou dobrého bezstarostného života. Sú to migranti, ktorí majú iné motívy, ako utečenci. Utečencov je mi ľúto, migrantov nie. Ak už migrantov, tak vzdelaných, ochotných pracovať, rešpektovať zákony a zvyky krajiny, kde idú. Tá bezradnosť, ktorú vidím u silových a zákonných zložiek aj u vyspelých národov, je fakt sila. Ničenie, rabovanie a beztrestnosť...Myslím, že sťahovanie národov už nastalo.
 
macone
2015-06-18 17:37:38
a ja chcem aby kazda budova, ktoru nebude mozno volne fotit pre komercne vyuzitie bola jasne a viditeln oznacena velkym (c) a pod nim bol odkaz na autora, od ktoreho si budem moct zakupit licenciu na komercne vyuzitie !!!
 
hladacvody
2015-06-18 22:32:04
Planéta je pre všetkých,len hajzli si chcú všetko privlastnovat.
 
jozef84
2015-06-19 08:12:36
príspevok od: macone
a ja chcem aby kazda budova, ktoru nebude mozno volne fotit pre komercne vyuzitie bola jasne a viditeln oznacena velkym (c) a pod nim bol odkaz na autora, od ktoreho si budem moct zakupit licenciu na komercne vyuzitie !!!
Brilantný návrh . Toto by mali zakomponovať do zákona. .
 
PeCh
2015-06-19 09:35:21
Tiež ma pán (ne)Sloboda nepresvedčil. Raz keď niečo verejne vystavia, tak musia to fotenie strpieť. A to aj pre komerčné účely. To by sme mohli zájsť do takých extrémov, že keď niekoho odfotíš, tak si budeš musieť pýtať aj povolenie od výrobcu topánok, oblečenia, prípadne ideš fotiť produktovku nejakého jedla a budeš musieť zháňať výrobcu taniera a pýtať si od neho povolenie. Jednoducho ma nepresvedčili, že za tým nie je nejaká lobby, ktorá sa chce nabaliť. Ja by som zase chcel, aby mi za každú autorskú prácu (kus programu) zamestnávateľ platil doživotne licenčné poplatky, či u neho pracujem alebo nie. Čo na tom, že mi to už zaplatil v mzde? Však je to duševná práca.

Prípadne by mohli radšej riešiť, aby megakorporácie ako Facebook nemohli zneužívať svoje postavenie takými podmienkami, že čokoľvek k nim nahráš, tak automaticky získavajú právo na akékoľvek aj komerčné použitie. Ale tu je už zákonodarcom jedno, že autorské práva nie sú chránené, lebo si to títo ľudia nevedia záujmovo pretlačiť/zaplatiť (resp. by ich firmy "preplatili" pri lobbovaní). BTW osobne nie som na Facebooku.
 
smartin
2015-06-19 12:15:06
Tie spravy mate aj z nejakeho ineho overeneho zdroja alebo je to len hoax z tej E15tky?
 
Milstar
2015-06-20 08:46:19
Keď to pôjde takýmto smerom a hlavne tempom, potom bude nasledovať aj súhlas pre prípadne fotenie od politika, poslanca až po koňa. A konečná bude súhlas od nás baranov.
 
mythos_666
2015-06-22 13:03:06
No, mozno budem musiet presedlat na inu tematiku fotografovania, pretoze dana tema tvori gro mojho zaberu. No neviem, pomaly sa clovek bude bat aj vlastnit fotak, aby mu nezaklopali na dvere "organy", ze co vlastne ma na kartach a v archive. Uz cakam kua, kedy vyrataju kolko kubikov vzduchu vydycha "priemerny" dospely clovek a dieta a daju nam to zaplatit. Nech sa nenudime...
 
anton julény
2015-06-29 12:47:31
táto myšlienka sa dá aj obrátiť:

V ústrety zákazu vychádza už aj Islamský štát, ktorý ničí hneď celé múzeá i s exponátmi, aby podobnej nekalej činnosti zabránil. Napokon zrejme budeme môcť fotografovať iba vlastné deti, nie však adoptované, pretože v tom prípade nie sme autori.

viď http://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/359752-zakaz-fotografovania/
 
petrmolnar29
2016-11-06 03:55:51
Pěkný článek!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované