Hore

Canon EOS 400D

Konštruktéri digitálnych fotoaparátov v poslednej dobe pretekajú v zvyšovaní pixelov u digitálnych fotoaparátov. Aj keď v prípade kompaktných fotoaparátov je zvyšovanie pixelov po hranicu 10 miliónov diskutabilné, u digitálnych zrkadloviek stále môžeme hovoriť o zvyšovaní kvality/rozlíšenia obrazu. Lenže veľkosť rozlíšenia nie je jediná vlastnosť digitálneho fotoaparátu, ktorá má vplyv na kvalitu vašich fotografií. V neposlednom rade je to farebné podanie, dynamický rozsah, procesor na spracovanie signálu senzora a tiež užívateľský komfort a rýchlosť prístroja. Poďme sa teda spolu pozrieť na tretiu generáciu základných zrkadloviek od Canonu a na jej správanie sa v teréne.

     

    

Dizajn a ergonómia

Dizajn EOS 400D je takmer identický s jeho predchodcom EOS 350D. Zmeny sa dotýkajú hlavne vnútra, ale aj niektorých vonkajších ovládacích prvkov.

Medzi podstatné zmeny by som zaradil tieto:

  1. Nový 10 Mpx senzor chránený proti prachu hardvérovo (antistatické vrstvy, ultrazvukové vibračné čistenie) a softvérovo  (detekcia a odstraňovanie stôp prachu)
  2. 9 bodový systém zaostrovania (ako u 30D)
  3. Odstránenie malého stavového LCD displeja (informácie o aktuálnom nastavení na veľkom 2,5" LCD)
  4. Zväčšenie LCD z 1,8" na 2,5" 
  5. Automatické vypínanie LCD pri priložení fotoaparátu k oku 
  6. Vylepšené kontinuálne snímanie (buffer na 27 JPG a 10 RAW súborov) 
  7. Väčšie množstvo možností picture styles (prispôsobenie obrazu vášmu gustu)

Ako ste si všimli, hlavná zmena v dizajne je odstránenie stavového displeja. Niektorí ocenia väčšie info na veľkom LCD, ktorý teraz slúži ako stavový, iní nie.

Nebol som fanúšikom ani toho, keď sa stavový displej preniesol na zadnú stenu a podobne nevýhodné považujem jeho odstránenie a nahradenie veľkým LCD. Ten totiž konzumuje oveľa viac energie a pri nastavovaní počas fotografovania spoločenskej udalosti v prítmí vám osvetlí celú tvár a môže pôsobiť rušivo. V takýchto situáciách si musíte vystačiť s hľadáčikom. Tam však niektoré užitočné informácie chýbajú (napr. ISO, kvalita obrazu, spôsob merania...).

Samozrejme všetko je vecou zvyku, mne osobne však stavový displej trochu chýbal a žiarenie z veľkého LCD mierne v niektorých situáciách znervózňovalo.

Ovládanie niektorých funkcií sa tak viac podobá na to u kompaktných fotoaparátov ako u zrkadloviek. Toto je ale jediná vážnejšia výčitka, ktorú voči dizajnu mám. Inak je všetko ako má byť.

Z čelnej strany je fotoaparát jednoduchý a nájdeme tam len kovový bajonet Canon EF/EF-S, spúšť, otočné koliesko na výber hodnôt, senzor na diaľkové ovládanie, svetlo na informáciu o aktivite fotoaparátu (napr. pri samospúšti) a z horného panelu vyčnievajúci veľký otočný volič režimov.

Na ľavej strane z pohľadu fotografa je tlačidlo odistenia objektívu a vedľa neho zo strany tlačidlo blesku a kontroly hĺbky ostrosti.

Zadná stena má logicky najviac ovládacích prvkov. Tieto sú rozmiestnené okolo veľkého displeja z dvoch strán a to postupne zľava zhora tlačidlo priamej tlače, tlačidlo displeja (info na displeji), menu, tlačidlo skok (jump), tlačidlo play a tlačidlo vymazania.

Z týchto tlačidiel je zaujímavé tlačidlo jump, ktoré vám umožní pri prehliadaní obrázkov skok o 10 alebo 100 obrázkov zoradených podľa dátumu nafotenia. To je užitočné, keď máte na veľkej karte množstvo obrázkov a pomocou posúvania po jednom by vám trvalo nájsť požadovaný obrázok dosť dlho.

Na pravej strane od displeja sa nachádza tlačidlo korekcie expozície, samospúšte a kontinuálneho snímania, štyri smerové tlačidlá s tlačidlom potvrdenia (set) a tlačidlo užívateľských funkcií.

Štyri smerové tlačidlá majú priamy prístup k najčastejšie používaným funkciám (ISO, spôsob zaostrovania, vyváženie bielej, spôsob merania expozície) a tlačidlo set môžete nastaviť (v užívateľských funkciách CF), aby vás zaviedlo priamo na štýly fotografovania (picture style) alebo na zmenu kvality obrazu, korekcie blesku, výber zaostrovacích bodov alebo prehrávanie fotografií.

Posledné dve tlačidlá na zadnej stene sú tlačidlo blokovania expozície a výber zaostrovacích bodov. V režime prehrávania tieto tlačidlá majú funkcie zväčšenia a zmenšenia obrazu až na malé náhľady fotografií (9 náhľadov na displeji).

Nad displejom a ovládacími tlačidlami kraľuje veľká a pohodlná gumová očnica, ktorá dáva nádej krásneho veľkého pohľadu cez matnicu a objektív. Prekvapenie sa však nekonalo a veľkosť hľadáčika ostala pôvodná. Aj keď je hľadáčik jasný, predsa v porovnaní s ostatnými 10 Mpx zrkadlovkami veľkosťou a čitateľnosťou trochu zaostáva, teda ak neberieme do úvahy 4/3 zrkadlový systém, ktorý má hľadáčiky ešte menšie.

Na hornom paneli na prvý pohľad zaujme veľký otočný kotúč na voľbu základných režimov fotografovania. Na jeho základni je páčka na zapnutie/vypnutie fotoaparátu. Vidieť aj spúšť a otočné koliesko na vrchnej časti výlisku pre uchopenie. Nad vstavaným bleskom sa nachádzajú sánky na externý blesk s plnou podporou ETTL-II merania zábleskovej expozície (viac časti v praxi).

Na ľavej strane fotoaparátu nájdete pod krytom výstupy AV, USB a káblovú spúšť.

Na pravej strane iba kryt slotu na CF karty a na spodnej strane kryt batérie a statívový závit.

Celkovo je dizajn vydarený a kvalita spracovania na primeranej úrovni. Nič zbytočne nevyklá, nemá priveľkú vôľu a ovládače vykazujú pravú mieru odporu pri otáčaní voličov aj stláčaní tlačidiel. Veľkosť (resp. kompaktnosť) sa väčšinou označuje ako plus aj keď na môj vkus je 400D trochu malé a ľahké. Pri dlhších túrach alebo cestovaní je však jeho veľkosť a váha na nedocenenie.

A o to ide! Fotoaparát je vstupnou zrkadlovkou a nepredpokladá ťažké každodenné použitie s veľkými a ťažkými objektívmi. S EF 300, f 2,8 asi ťažko bude tvoriť vyvážený celok, no s menšími, aj širokorozsahovými, objektívmi nebudete mať problém.

A ak si predsa zakúpite väčší objektív, môžete si k fotoaparátu dokúpiť batériový zdroj (BG-E3), ktorý zväčší fotoaparát, zvýši jeho váhu a kapacitu akumulátorov (dva akumulátory NB-2LH alebo 6 AA akumulátorov) a poskytne lepšiu oporu pre užívateľov s väčšími rukami.

V neposlednom rade na batériovom zdroji nájdete aj druhý, tzv. vertikálny grip pre uchopenie s druhou spúšťou a tiež tlačidlá blokovania expozície, korekcie expozície a tlačidlo na výber zaostrovacích bodov. Tento batériový grip by som odporúčal každému záujemcovi o Canon EOS 400D, ktorý má väčšie ruky alebo plánuje s prístrojom používať ťažšie objektívy.     

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100% výrez

denné svetlo, max. zoom denné svetlo min. zoom max. zoom

V praxi

Fotoaparát nabieha rýchlo, no ak si predtým, ako stlačíte spúšť, potrebujete overiť nastavenia na displeji, ten vás trochu zdrží, keďže sa zobrazí za cca. 1s po zapnutí fotoaparátu.

Tu sa opäť potvrdzuje výhoda stavových LCD, ktoré nabiehajú okamžite. Koniec koncov, ak ste si istí nastaveniami z predchádzajúceho fotenia, nemusíte čakať na displej a môžete prvý záber vyhotoviť hneď do cca. 0,2s.

Zaostrenie fotoaparátu totiž trvá iba 0,1s na kratšom konci setového objektívu a cca. 0,2s na dlhšom. Oneskorenie po zaostrení je neciteľné a našim spôsobom nemerateľné. To sú hodnoty veľmi potešujúce a zdôrazňujú, prečo sú napr. na reportážne fotografovania vhodnejšie zrkadlové fotoaparáty ako kompaktné.

Fotoaparát sa nedal zahanbiť ani pri nízkej hladine osvetlenia a pohybujúcich sa objektoch. Na túto triedu digitálnych zrkadloviek ja automatické ostrenie u Canona 400D na jednotku!

Pochváliť možno aj vylepšený buffer, ktorý teraz zvláda až 27 JPG snímkov v najvyššej kvalite alebo 10 RAW snímkov a to vo frekvencii 3 obr./s. Pri nastavení kompresie na štandard (stredná) môžete dokonca s lepšou kartou fotografovať bez obmedzenia až do jej zaplnenia. Prístroj je teda schopný slúžiť ako nástroj na fotografovanie akcie a reportáže. Tomu použitiu pomáha aj jeho výkon pri vyšších citlivostiach, ale o tom až v nasledujúcej časti kvalita obrazu.

V predchádzajúcej časti sme ešte spomenuli ETTL-II meranie zábleskovej expozície. Toto meranie pri stanovení sily záblesku berie do úvahy nielen predblesk a jeho odraz zo scény, ale aj vzdialenosť hlavného (zaostreného) objektu od fotoaparátu. To je dosiahnuté výmenou údajov o zaostrení a spoluprácou častí systému objektív - fotoaparát - blesk. Týmto spôsobom je dosiahnuté správne osvetlenie objektu v rovine zaostrenia. Takúto expozíciu záblesku môžete tlačidlom FEL (*) blokovať na určitý predmet, potom prekomponovať a vyfotografovať objekt správne nasvietený, aj keď sa nenachádza v zaostrovacom poli fotoaparátu. Funguje to podobne, ako klasické blokovanie expozície, ktorým samozrejme aparát tiež disponuje.

Meranie si pritom môžete zvoliť zónové, s vyváženým stredom alebo parciálne v  kruhu cca. 9% celej obrazovej plochy. Posledné by som odporúčal voliť pri fotografovaní do protisvetla, kde má v celoplošnom zónovom meraní fotoaparát tendenciu mierne podexponovať. Samozrejme tento problém ľahko vyriešite aj kladnou korekciou expozície a vynúteným, tzv. fill in bleskom, ktorý presvieti napr. tvár fotografovanej osoby v protisvetle.

Fotoaparát (ako väčšina zrkadloviek) disponuje toľkými možnosťami ako ovplyvniť výslednú expozíciu a tým fotografiu, že si môžete poradiť takmer za každej situácie. Snáď jediným obmedzením je dynamický rozsah, ktorý vo všeobecnosti majú digitálne senzory menší ako napr. filmový negatív. Za veľmi kontrastného osvetlenia môže dochádzať k vypáleniu a strate detailov v najvyšších jasoch, keďže kontrast je v pôvodných nastaveniach trochu vysoký. O tom ale viac v nasledujúcej kapitole obrazová kvalita.  

pleťová farba, tieň pleťová farba, tieň, blesk priame protisvetlo, závoj a odlesky priame protisvetlo + fill in blesk

 
plošné protisvetlo, bočné ostré svetlo plošné protisvetlo + fill in blesk 100% výrez

západ slnka, min. zoom

pleť, teplé svetlo zapadajúceho slnka 100% výrez

Obrazová kvalita

Ako sme u zrkadloviek Canon už zvyknutí, aj EOS 400D ponúka mierne teplé farebné podanie obrazu, čo je vo väčšine prípadov plusom, keďže teplé tóny sú príjemnejšie na pohľad a to zvlášť pri portréte počas zamračeného počasia alebo naopak počas jasného s modrou oblohou, kedy má pleťovka tendenciu chytať odraz oblohy a tak pokožka vyzerá viac fialová alebo ružová. Všetky tieto situácie fotoaparát zvládol s prehľadom a ponúkol perfektnú pleťovku súčasne s peknou oblohou a atraktívnou zelenou.

Fotoaparát zvláda dobre aj jasnú červenú, s ktorou často digitálne fotoaparáty bojujú, aj keď trochu kresba v jasnej červenej klesá. Fotoaparátu teda nemožno s ohľadom na farby nič vytknúť. Na kvalitu obrazu okrem podania farieb vplýva aj kontrast. Ten je u 400D trochu vyšší. Nie je to na škodu, skôr naopak, ak fotografujete počas zamračeného počasia alebo v interiéri, fotografie vyjdú atraktívnejšie, zvlášť ak ich už nechcete ďalej upravovať.

Trochu môžete mať ale problém na ostrom slnku. Tiene sú príliš tmavé a najvyššie svetlá zas vypálením strácajú detaily. Je to preto, že 400D ako amatérska zrkadlovka má pôvodné nastavenia kontrastu pomerne vysoké, aby bol dosiahnutý atraktívny výsledok aj bez práce v PC. Vo veľmi kontrastných svetelných situáciách je potrebné v užívateľskom nastavení znížiť kontrast a v prípade potreby ho radšej neskôr dotiahnuť v obrazovom editore. Pri znížení kontrastu sa dynamický rozsah aparátu zvýši na úroveň konkurencie, ak nie lepšiu.

No a aby sme iba podozrivo nechválili, výkon fotoaparátu, či skôr setového objektívu v protisvetle nás nepresvedčil. Jednak dochádza so slnkom v zábere k závoju a zníženiu kontrastu  a takisto k ostrým reflexom v podobe koliesok na šošovkách objektívu. Celkovo na mňa setový objektív nezapôsobil.

Našťastie mám k dispozícii niekoľko výborných pevných ohnísk Canon a tak som mohol testovanie robiť aj pomocou nich. Je to vidieť aj na štúdiovej scéne, ktorá je pre porovnanie vyfotografovaná aj pevnou 50-kou f1,4. Rozdiel v ostrosti v celej ploche a v čistote farieb a množstve detailov je zrejmý. Ak teda chcete, aby aj vaša amatérska zrkadlovka mala profi obraz, vymeňte setový objektív za pevné EF sklo, ktoré je lacnejšie ako L objektívy Canon, ale kvalitou spĺňajú najprísnejšie kritériá.

Poslednou zaťažkávaciou skúškou pre Canon EOS 400D je nočné fotografovanie. To však nebolo pre aparát ničím ťažkým, naopak sa blysol pekným podaním farieb aj pri automatickom vyvážení bielej a obrázky nevykazovali prílišný šum ani pri dlhých časoch do 30s. Je trochu cítiť, že 400D už aplikuje nejaké odstraňovanie šumu pri takých dlhých expozíciách, no to nemá deštruktívny vplyv a na obraz a ten je stále plný detailov.

Samozrejme pre dosiahnutie takého výsledku je potrebný pevný statív a fotoaparát spustiť pomocou diaľkového ovládania alebo samospúšte. Na fotoaparáte si dokonca viete predsklopiť zrkadlo pred expozíciou a tak eliminovať každý otras, ktorý by mohol afektovať fotografiu počas expozície.

 
podanie výraznej červenej na ostrom slnku ISO 400 v bežnej praxi makro, Canon EF 100, f2,8 USM

makro, Canon EF 100, f2,8 USM nočná fotografia 100% výrez nočná fotografia

štúdiová scéna, ISO 100, 100% ISO 200, 100% ISO 400, 100%

ISO 800, 100% ISO 1600, 100% BW režim, ISO 100, 100%

 
rozdiel v ostrosti a zobrazení detailov, Canon EF 50, f 1,4, použitá clona f 5,6 nenahraditeľná vlastnosť zrkadloviek - možnosť izolovať objekt
aj od blízkeho pozadia pomocou veľkej
(nízke číslo) clony, v tomto prípade f 1,6
zväčšená hĺbka ostrosti pomocou clony f 18

Záver

Fotoaparát Canon EOS 400D je vstupom do sveta digitálnych zrkadloviek Canon. Za cenu, za ktorú sa predáva, ponúka veľké množstvo funkcií a hlavne vysoký obrazový výkon. Obrazu nie je veľmi čo vytýkať za nijakých situácií.

Samozrejme, niekde sa kvôli cene musel urobiť aj nejaký ústupok. Z môjho pohľadu je ten v absencii stavového displeja a s tým spojené trochu pomalšie ovládanie a nabiehanie fotoaparátu, ak si chcete pred fotografovaním skontrolovať nastavenia.

Ďalším kompromisom je setový objektív. Ten síce na bežné fotografovanie dobre poslúži, no na kvalitnejšie a väčšie aplikácie a na fotografovanie v protisvetle to chce niečo lepšie.

Samozrejme, toto je vec objektívu, obrazovo je 400D na najvyšších stupienkoch vo svojej kategórii. Hodí sa teda pre tých, ktorí chcú veľa muziky za menej peňazí a pre tých, ktorí radi cestujú naľahko alebo hľadajú vhodnú zrkadlovku na prechod od kompaktu.  

+ vynikajúci obraz aj farbami, ostrosťou a rozlíšením
+ výborná rýchlosť ostrenia, zvlášť s USM objektívmi
+ 3-násobná protiprachová ochrana
+ nízka váha vhodná na dlhodobé nosenie
+ funkčné vybavenie fotoaparátu (napr. predskopenie zrkadla, podpora ETTL-II...)
+ široký výber príslušenstva (objektívy, blesk) a možnosť pripojiť batériový zdroj  

- chýba stavový displej
- malý hľadáčik
- setový objektív náchylný na odlesky a závoj v protisvetle
- pre niekoho, alebo s väčšími objektívmi môže byť príliš malý a ľahký (nutnosť kúpiť batériový zdroj)  

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
StiX
2007-07-23 17:04:52
Vlastním ho a oproti 350D odstranenie stavoveho displeju berem ako 5. Rád mám foták stále pri sebe vo vacsom puzdre na opasku a tym ze je fotak lahsi a mensi je skvely pre ,,akcnejsych fotografov" co radi cestuju. Jedine minus pre mna je asi ten setovy objektiv ale to sa da odstranit kupou dalasieho. Odporucam tento fotak kazdemu co zacina s digitalnou zrkadlovkou alebo co by chcelo vyskusat canon. Samozrejme pokial ste zvyknuty napriklad na nikon je to jasnejsia volba. JE to proste skvele telo ku ktoremu staci dokupit povedzme 2 objektivy + zopar drobnosti typu polarizacny filter /to smaozrejme zavysi ale od vasho stylu) a ste za vodou :).
 
StiX
2007-07-23 17:08:55
to berem ako 5 bpolo myslene berem ako + :D mimochodom zoomovy objektiv odporucam SIGMA zoom 18-200mm F/3.5-6.3 DC
 
djmarcox
2007-10-23 01:17:23
Ja mám 350D-čko, japonskú verziu a zatial absolútne vyhovuje. Síce uvažujem na kúpou trošku vyššej kvality, ale 400D určite nie. Neponúka o toľko viac aby sa mi oplatilo UPGRADE-núť z 350-ky. Samozrejme ak by to bola moja prvá zrkadlovka, tak by som rovno 400vku kupoval. Sám neviem čo by som v budúcnosti kupoval...možno 30D...
 
honsukjusu
2008-07-06 19:34:42
Dobry den,mam staru zrkadlovku Canon Eos 500N s objektivom EF 28-80mm 1:3,5-5,6 a chcem si kupit Canon 400D. Neviem,ci bude objektiv sediet aj na 400D a ci je vobec dobry.Keby nie,tak si kupim len zakladny setovy 18-55mm a ked nasetrim tak makro objektiv.Chcem sa Vas teda spytat, ci si nechat stary objektiv alebo kupit zakladny?Dakujem za radu....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-07-06 21:01:25
Zakladny objektiv k 400D je nahrada tvojho 28-80, pretoze pri faktore 1,6x ma na 400D rovnaky rozsah ako 28-80 na 500N, 28-80 ti bude bez problemov fungovat ale bude mat rozsah 45-128 mm.
 
TommyHot
2009-04-06 14:07:34
Dobry den, nie som ani len amater fotograf ale v poslednej dobe som sa zacal ´vzdelavat´ v tejto oblasti a chcel by som svoje teoreticke ´znalosti´ preniest aj do praxe. Kamarat mi poradil aby som zacal hned zrkadlovkou a na kolko som fotak nedrzal ani len v ruke, najlacnejsie dostupne riesenie od canonu mi bude plne postacovat.

V jednom obchode je aj so setovym objektivom tato zrkadlovka za akciovu cenu 330 eur co je podla mna az tak skvela cena (kompakt powershot sx10 stoji tolko isto), ze v tom vidim nejaky ten hacik. Pozeral som trosku viac na ten setovy objektiv EF-S 18-55 f/3.5-5.6 II (viem ze tie nie su moc kvalitne) a nikde som tam nenasiel zmienku o stabilizacii obrazu? Nechcem sa pytat priamo v obchode, pretoze ked uvidia, ze sa nevyznam tak ma nahovoria aj na to, ze to ma zabudovany televizor len aby zo mna vytlkli peniaze.

Mozte mi poradit? Budu fotky s tymto objektivom ´rozmazane´, alebo medzi EF-S 18-55 f/3.5-5.6 II a EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS nie je az taky velky rozdiel (okrem ceny)?

Dakujem
 
bear
2009-04-06 14:16:49
EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS je lepsi oproti predchadzajucej verzii, ale kludne to zober v tom sete a ked sa naucis fotit, tak aj tak budes chciet objektiv s lepsou svetelnostou (vela ludi voli Tamron 17-50/2.8 - cca 300-400 EUR). Dalsia alternativa je k setaku si dokupit Canon EF 50/1.8, je to lacny objektiv s dobrou kresbou a svetelnostou a kupis ho za 100EUR.
 
TommyHot
2009-04-06 14:31:59
bear, takze nebude tam problem s rozmazanymi fotkami (neplanujem pouzivat stativ a ruky sa mi trasu az az)? U takych kompaktov je to citelne ak tam chyba IS, preto sa obavam aby to tak nebolo aj v pripade tohto objektivu a aby ma to hned neodradilo od fotografovania?!

Canon EF 50/1.8 - to je to pevne sklo o ktorom sa zmienuje autor v recenzii?
 
bear
2009-04-06 14:40:55
roztrasene fotky budu, ked budes mat malo svetla a neudrzis stabilne fotoaparat. Zrkadlovku udrzis stabilnejsie, ako kompakt, kedze fotis cez hladacik a nie s rukami natiahnutymi dopredu cez display. Mozes tiez zvolit vyssie ISO a tym dosiahnut kratsi expozicny cas. Pevne sklo (50/1.8) s lepsou svetelnostou tiez umozni dosiahnut kratsi expozicny cas.
 
TommyHot
2009-04-06 15:07:28
No a tu je kamen urazu. O svetlo ani tak nejde ako o to stabilne drzanie s ktorym budem mat problemy :( Kedze som si dal cenovy strop +- 330 eur kupa objektivu s IS momentalne neprichadza do uvahy, na druhej strane ta cena je velmi lakava.

Je tu este jedna moznost, ze by som siahol po kompakte SX 10 IS. Je dost mozne, ze bude velky rozdiel v kvalite fotiek medzi tymto komapktom a 400vkou so setovym objektivom?

Fotit chcem hlavne exterier, pripadne nejake velmi amaterske makro, ktore sa mam taky pocit s tym setovym objektivom ani fotit neda (min priblizenie tusim od 30cm), narozdiel od SX 10 ktore ma minimalne priblizenie od 1cm.

Uplne posledna moznost je SX 110 IS, aky mas nazor na tento fotoaparat? (viem velky skok oproti 400vke :) )

Dakujem za radu
 
falco.tinnunculus
2010-10-14 00:25:59
Neviem,ci tu uz o tom bolo, nasiel som firmware ´hack´ pre eos 400d umoznujuci rozsirene ISO moznosti (1/3 kroky az do 3200),bodove meranie,rozne kombinacie aktivnych zaostrovacich bodov,pocet cyklov uzavierky.
Tu o tom je popisane
http://chdk.wikia.com/wiki/400D

Tu su instrukcie k instalacii
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=742806

Good luck. Works fine for me.
 
bonifacko
2010-10-14 16:55:15
CHDK je system, ktory odomyka funkcie procesora v canon dslr, alebo v kompaktoch.Canon dava aj do kompaktov tie iste procaky ako do zrkadiel. V kompaktoch je tu bez hacku povodneho fw.v tele pristroja, novy subor na odomknutie je na SD karte. So zrkadlami canon nemam skusenost. A pravdepodobne sa odomknu funkcie take, čo maju vyššie triedy. Napr. 400D bude mat funkcie ako 30D.
 
markato1
2010-10-14 18:21:55
zaujimave,idem sa na to lepsie mrknut:)
 
bonifacko
2010-10-14 19:17:04
Koho ta tema zaujima, tak tu su odkazu: http://chdk.wikia.com/wiki/Main_Page forum: http://chdk.setepontos.com/
rusky:http://chdk.clan.su/
ofiacialne fw:http://chdk.wikia.com/wiki/Official_Canon_firmware_updates
Vase Skusenosti s CHDK firmware hack pre Canon kompakty:
http://forum.fotografovani.cz/read.php?47,2471744
 
markato1
2010-10-15 17:06:12
skusal to uz dakto na 400D?,nejak mi to nejde:)
 
falco.tinnunculus
2010-10-15 20:03:35
príspevok od: markato1
skusal to uz dakto na 400D?,nejak mi to nejde:)
dodrzal si vsetky postupy? aj si umoznil bootovatelnost Tvojej karty pomocou toho Card Tricks programu co sa tam stahuje?
 
markato1
2010-10-15 22:17:17
príspevok od: falco.tinnunculus
dodrzal si vsetky postupy? aj si umoznil bootovatelnost Tvojej karty pomocou toho Card Tricks programu co sa tam stahuje?
no snazil som sa vsetko dodrzat,ale asi som niekde nieco prehliadol..skusal som to niekolkokrat..
 
falco.tinnunculus
2010-10-15 23:53:59
Tak to skusim zhrnut
1.Treba mat nabitu bateriu a original firmware od canonu ver. 1.1.1
2.Vyprazdni kartu,nahraj na nu subor testfir.fir
3.Vloz ju do fotaka,urob update(staci cakat 10 sekund so zhasnutou obrazovkou),vyber a daj naspat bateriu
4.naformatuj kartu vo fotaku alebo v PC...aj tak ju do PC bude treba dat
(tymto krokom si nie som isty,ak to nepojde,skus ho nabuduce vynechat)
5.Spusti program CardTricks,selectuj svoju kartu,zaskrtni vpravo dole CF boot sector,klikni na Make bootable
6.Nakopiruj na kartu subor z internetu autoexec.bin.20090913,ktory treba premenovat na autoexec.bin
7.Daj kartu do fotaka,zapni,mala by bliknut modra LED v tlacidle tlace-to potvrdzuje,ze to fubnguje.
 
falco.tinnunculus
2010-10-15 23:56:53
A vraj ked vyberas kartu po siestom kroku,treba bezpecne odstranit kartu z pocitaca.
 
markato1
2010-10-16 09:30:39
príspevok od: falco.tinnunculus
A vraj ked vyberas kartu po siestom kroku,treba bezpecne odstranit kartu z pocitaca.
hm,presne takto som to robil,len este problem bol,ked som dal bezpecne odstranit kartu,vypol cely pc a hned znovu zapol,ako po restarte a zrejme preto to neulozilo celkom..ale inokedy mi to bezpecne odstranenie normalne funguje..zrejme sa musim na toto zamerat..vyskusam uvidim..ak sa podari dam sem testovacie snimky..
 
Luss_mObscene
2011-03-03 21:08:09
Je to moja prvá digitálna zrkadlovka a určite odporúčam tým ktorý prechádzajú z kompaktu na zrkadlovku, jednoduchá obsluha a tiež dobrá flexibilita z jeho používaným kedže je malý a šikovný. Veľkým a pre mňa mŕtvym bodom je jéj setový objektív ktorý vás niekedy vie dobre naštvať, (pri jednom fotoreporte som ho chcela hodiť o zem ) hlavne pri reportážnej fotografi z dákeho koncertu alebo akcie, pri tme je veľmi pomalý a tým musíte dať dlhý expozičný čas ktorý vám vytvára hrozný šum na fotografii. Ale zas keď chcete a viete to,dá sa aj z neho vyžmýkať to najlepšie a fotografia môže byť dobrá aj so setovým. každopádne telo je dobré...
 
micuro
2011-03-03 21:49:37
príspevok od: Luss_mObscene
Je to moja prvá digitálna zrkadlovka a určite odporúčam tým ktorý prechádzajú z kompaktu na zrkadlovku, jednoduchá obsluha a tiež dobrá flexibilita z jeho používaným kedže je malý a šikovný. Veľkým a pre mňa mŕtvym bodom je jéj setový objektív ktorý vás niekedy vie dobre naštvať, (pri jednom fotoreporte som ho chcela hodiť o zem ) hlavne pri reportážnej fotografi z dákeho koncertu alebo akcie, pri tme je veľmi pomalý a tým musíte dať dlhý expozičný čas ktorý vám vytvára hrozný šum na fotografii. Ale zas keď chcete a viete to,dá sa aj z neho vyžmýkať to najlepšie a fotografia môže byť dobrá aj so setovým. každopádne telo je dobré...
pocujem prvy krat ze dlhy expozicny cas vytvara sum a nerozumiem celkom co ma dlhy expozicny cas spolocne s rychlostou ostrenia objektivu Podla mna sa ti len automaticky predlzil cas v slabom osvetleni a zvysila sa hodnota ISO,co vysvetluje ten sum, z toho vyplyva ze sum vytvara vysoke ISO,ktore sa v slabom svetle automaticky (ak nemas nastavene inak) nastavi na vysoku hodnotu cim zosili-znasobi signal. Na druhej strane vyhoda je ze toto zosilnenie signalu umozni skratenie expo casu na taku mieru aby si to udrzala z ruky
 
Luss_mObscene
2011-03-03 21:54:30
príspevok od: micuro
pocujem prvy krat ze dlhy expozicny cas vytvara sum a nerozumiem celkom co ma dlhy expozicny cas spolocne s rychlostou ostrenia objektivu Podla mna sa ti len automaticky predlzil cas v slabom osvetleni a zvysila sa hodnota ISO,co vysvetluje ten sum, z toho vyplyva ze sum vytvara vysoke ISO,ktore sa v slabom svetle automaticky (ak nemas nastavene inak) nastavi na vysoku hodnotu cim zosili-znasobi signal. Na druhej strane vyhoda je ze toto zosilnenie signalu umozni skratenie expo casu na taku mieru aby si to udrzala z ruky
tak som sa zle vyjadrila tým som chcela vlastne povedať,že fotky sú rozmazané,hlavne ak mi tam skáče dáka kapela a nestíha to zaostrovať, a šum je z vysokého ISA
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované