Hore

Fujifilm FinePix S2000HD

Ultrazoom je kategória fotoaparátov, s ktorou väčšina laikov odíde z predajne,

pretože majú veľa megapixelov, veľký "zoom" a malé rozmery. Keď k tomu pridáme makro od 1cm, použitie štandardných tužkových bateriek a SD/SDHC kariet, na ktoré netreba kupovať osobitne čítačku, lebo je už integrovaná vo väčšine notebookov. S týmito vlastnosťami vyzerá byť Fujifilm FinePix S2000HD horúcim kandidátom

pri výbere fotoaparátu.

 

 

Stručné technické špecifikácie:

  • 10 MPx rozlíšenie s CCD senzorom veľkosti 1/2.3" (0.28 cm²)
  • možnosť snímania videa v HD rozlíšení (1280 x 720)
  • duálna stabilizácia (stabilizovaný senzor a zvýšenie ISO)
  • 14.8x zoom so začiatkom na kinofilm ekvivalente 27.6mm (tele: 414mm)
  • 55 MB internej pamäte
  • makro od 1cm
  • štandardné SDHC a AA batérie
  •  

     

     

    Dizajn
     
    Fujifilm FinePix S2000HD je kompaktný ultrazoom, ale pri rozmeroch 111 x 78.9 x 75.7 mm a váhe 462g s batériami nie je do každého vrecka a budete na neho potrebovať aspoň  väčšie vrecko zimnej bundy. Grip, v ktorom sa nachádzajú štyri AA batérie, je dostatočne hlboký, ale malíček sa mi na neho už nezmestil.

     


     

    Na prednej strane je dominantným prvkom objektív. Pri objektíve sa nachádza nenápadná štrbina s mikrofónom

    a z druhej strany objektívu je asistenčná lampa pre zaostrovanie, ktorá má dostatočný výkon a dosah aj na niekoľko metrov. Na rúčke sa nachádza senzor pre infračervené diaľkové ovládanie, ktoré sa dodáva ako voliteľné príslušenstvo.
     

    Zadnej strane dominuje 2.7" LCD s 230 000 bodmi. Nad LCD sa nachádza LED indikujúca prístup na pamäťovú kartu. Elektronický hľadáčik a prepínač medzi hlavným LCD

    a hľadáčikom. Pravá strana je bohatá na ovládacie prvky.

     

    Vrchný rad tvorí tlačidlo pre prístup k prezeraniu nafotených obrázkov (ak fotoaparát zapneme s pridržaním tohto tlačidla, nebude sa zbytočne vysúvať objektív). Tlačidlo pre prístup

    do "F-menu" je tak neuveriteľne "prístupné", že sa mi ho len málokedy podarilo pri pohľade do hľadáčika nestlačiť. Dosť ma to otravovalo.

     

    V strednej časti je smerový volič s tlačidlom pre prístup

    do menu v strede. Smerovým voličom sa dajú pri prehrávaní posúvať a mazať fotografie a pri fotografovaní meniť režimy makra (vľavo), blesku (vpravo) a orezu (dole).

     

    V spodnom rade vľavo je tlačidlo pre prepínanie režimu zobrazenia, ktoré v menu plní aj funkciu návratu a tlačidlo kompenzácie expozície, ktoré pri fotografovaní aktivuje histogram a pri prehrávaní zobrazí histogram, prepaly

    a expozičné hodnoty.

     

    Na strane objektívu sa nachádza tlačidlo pre otvorenie blesku, reproduktor a konektory. Konektory sú však neštandardné a nenájdete tu miniUSB ani HDMI konektor.

     

     
    Na vrchnej strane sa nachádza spúšť s páčkou ovládania transfokátora, hlavný vypínač, tlačidlo pre aktivovanie detekcie tvárí, tlačidlo pre režim sériového snímania, otočný volič režimov a výklopný blesk.
     

    Na strane rukoväte sa nachádzajú dvierka pre pamäťovú kartu typu SD/SDHC/MMC. Testoval som aj 16GB kartu a nebol žiadny problém s kompatibilitou.

     

      

    Na spodnej strane sa nachádzajú dvierka pre batériu a závit na statív. Závit na statív nie je v osi objektívu, na druhej strane umiestnenie mimo osi objektívu umožní použitie s labilnejšími statívmi.


    Ergonómia

    Aj napriek pomerne veľkému počtu ovládacích prvkov je ovládanie dosť nešikovné. Polovica režimov na otočnom voliči

    je zbytočná a chýbal mi režim priority clony (nakoľko ma pri každom ohnisku clona len 2 režimy je to pochopiteľné).

    Za veľmi nepraktické považujem umiestnenie F-tlačidla, ktoré som omylom palcom stlačil takmer vždy pri použití fotoaparátu.

     

     

    Objektív

    Rozsah 5-75mm (kinofilm ekvivalent 27.6- 414 mm) pri svetelnosti 3,5-5,4. V amatérskom slovníku 15-násobný zoom. Veľký rozsah a malé rozmery si vybrali daň v menšej svetelnosti a malom senzore.

     

    Pri širokom ohnisku je zaostrovanie rýchle a pomáha mu pomerne silné červené asistenčné svetlo (je možné ho vypnúť, ak chcete fotografovať nenápadne). Pri dlhších ohniskách je zaostrovanie oveľa pomalšie a pri slabšom kontraste aj často neúspešné. Chromatické chyby sú viditeľné najmä pri dlhších ohniskách, ale ich miera je v norme.

     

    Objektív sa po zapnutí fotoaparátu vysunie na 22mm (široké ohnisko), asi v 1/4 rozsahu má minimálnu dĺžku 19mm, maximum 25mm dosahuje v 4/5 rozsahu a pri najdlhšom ohnisku sa mierne skráti na 24mm. Pri zapnutí s nasadenou krytkou objektívu ju fotoaparát vytlačí vlastnou silou a nezdržuje tým fotografa.

     

    Chromatická chyba v rohu obrazu pri dlhom ohnisku.

     

     

    Rýchlosť

    Fotoaparát je po zapnutí pripravený za 2 sekundy a o ďalšiu sekundu neskôr je schopný spraviť prvý záber. Medzi zábermi je vynútená pauza cca 1s.
     

     
    Hľadáčik
     

    Očnica je pomerne malá, takže občas treba hľadať kam priložiť oko. Chýba dioptrická korekcia. LCD v hľadáčiku displeja má rozlíšenie 200 000 bodov. Nie je to veľa, ale vzhľadom na to, že hľadáčik nemá korekciu dioptrií a pravdepodobne používa plastovú optiku (veľmi silné chromatické chyby) by bolo väčšie rozlíšenie zbytočným luxusom.
      

     

     

    Zoom
     
    Transfokátor je ovládaný páčkou okolo spúšte. Zmena ohniskovej vzdialenosti nie je plynulá ale v krokoch. Smerom

    od najširšieho ohniska k najdlhšiemu som napočítal 14 polôh. To je na objektív s takým širokým rozsahom ohniskových vzdialeností limitujúce. Pri počítaní krokov z najdlhšieho ohniska smerom ku krátkym ohniskám som napočítal približne dvojnásobný počet polôh. Dosiahnuť požadovaný výrez a kompozíciu nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Občas je nevyhnutné priblížiť zoomovaním objekt viac ako je potrebné a vracať sa späť po menších krokoch.
     

      

    Obrazová kvalita
     
    Pri malom senzore s neprimerane veľkým rozlíšením som zázraky nečakal. Pri detailnom pohľade je vidieť, že redukcia šumu je aktívna aj pri najmenšej citlivosti. To má za následok stratu kresby v menej kontrastných detailoch. Na bežných veľkostiach fotografií to nebude predstavovať problém.

      

    ISO 100 ISO 200 ISO 400
    ISO 800 ISO 1600 ISO 3200
    ISO 6400 Simulácia farieb FujiChrome Čiernobiely režim

     

    Porovnanie ISO: 

     

    Pri detailnom pohľade vidieť stopy redukcie šumu aj pri základnom ISO. Spôsobuje to stratu jemne tónovaných detailov, čo je však u kompaktných fotoaparátov bežné. Je to daň za vysoké rozlíšenie na malom senzore.

     

    Pri ISO 100-400 je obraz bez problémov použiteľný, pri ISO 800 je už redukcia šumu výraznejšia a začína sa strácať farebnosť. Pri ISO 1600 má už redukcia šumu silný prejav aj na strate detailov a farieb. Pri ISO 3200 sú už detaily vhodné len na menšie fotky a na WEB, ale oproti ISO 1600 sa vrátili farby. ISO 6400 už nemá farby, ale pri menších nárokoch sa taký obrázok dá použiť na WEB. Vyššie ISO je problematické použiť v slabšom svetle pre problémy

    so zaostrením, ale môže pomôcť pri priemernom svetle dosiahnuť kratší expozičný čas.

     

    Ak chcete porovnať schopnosť priblíženia s vašim fotoaparátom, ponúkam fotky mesiaca pri rôznych ISO.

    Pre porovnanie použite statív, časovač a spot metering:

     

     

     

     

    Makro

     

    ISO 400, F4.4, 1/110 ISO 200, F4.4, 1/90

     

     

    Video

    Fujifilm FinePix S2000HD umožňuje natáčať video sekvencie v HD rozlíšení 1280 x 720, 30 obrázkov za sekundu,

    so zvukom, maximálnou dĺžkou klipu 15 minút, H.264 codec (koncovka súboru je mp4), preostrovaním a optickým zoomom. Toto všetko poskytuje skvelé papierové predpoklady.

     

    Ako je to v skutočnosti? Podobne ako s fotografiami, pri dostatočnom svetle je kvalita dobrá, jediné čo je možné vytknúť je občasné preostrovanie. V slabšom svetle je to pri preostrovaním oveľa horšie. Ak zaostrenie stratíte, väčšinou sa už zaostriť nepodarí, automatika rezignuje a nechá obraz rozostrený. K dispozícii sú aj menšie rozlíšenia, pri ktorých je rozlíšenie 640x480 px (max. 43 minút záznamu) a 320x240 px (max. 166 minút záznamu).
      

     

    Obrazovky

    Prezeranie:

     

     

    Režim troch snímok s rôznym orezom:

     

     

    Režim prirodzeného svetla a blesku a výsledné porovnanie snímok:

     

     

     

    Zaostrovanie

     

    Pomerne často sa mi stávalo, že fotoaparát odmietal zaostriť, alebo zaostril na pozadie. To že bol problém zaostriť

    na letiaceho vtáka ma neprekvapuje, to nie je vždy jednoduché ani zrkadlovkou. Fotografovanie cez okno lietadla, kde je o niečo slabší kontrast, bolo tiež problematické. Občas však bol aj kontrast dobrý a fotoaparát aj napriek tomu zaostril na pozadie. Pri opakovaní záberu to už bolo vo väčšine prípadov v poriadku, ale niekedy bolo potrebných viac opakovaní.

     

    Pri akčných fotkách je

    zaostrovanie problematické.

    Zaostrené na nesprávne pozadie. :)

     

    Zaostrené na pozadie. Detekcia tvárí nefunguje na 100%.

     

     

    HDTV Connection KIT (HD-S2):

    Ide o voliteľné príslušenstvo. Keďže som ho dostal na test spolu s fotoaparátom, vyskúšal som ho pripojiť na HD-ready TV. Prvé prekvapenie bolo, že nešlo o kábel s HDMI konektorom ale päť synch konektorov (dva pre stereo zvuk a tri

    pre Pr/Cr, Pb/Cb a Y zložky video signálu). Dal som si tú námahu a všetko to zapojil, ale výsledok sa na HD signál nepodobal, rozlíšenie malého LCD (cca 320x240) z fotoaparátu premietnuté na LCD TV s 80cm uhlopriečkou vyzeralo naozaj zúfalo. Na vykompenzovanie sklamania je k tomuto kitu pribalené praktické infračervené diaľkové ovládanie

    Plusy
       +  HD video s H.264 codecom.
       +  obnovovacia frekvencia hľadáčika 60fps
       +  použitie štandardných AA batérií (4 ks)
       +  AutoISO s rôznymi limitmi (400, 800, 1600)
       +  SD/SDHC karty

    Mínusy
       -  automatický režim, často nepresne zaostrí a preferuje vysokú clonu a vyššie ISO na úkor detailov
       -  chýba dioptrická korekcia hľadáčika, silné chromatické chyby
       -  neukladá do EXIF informácie o natočení obrázku
       -  detekcia tváre funguje len niekedy a len pri priamom pohľade
       -  neštandardné konektory
       -  nemá je podpora RAW


    Záver

    Komu tento fotoaparát odporučiť? Ak fotografujete príležitostne a nemáte ambície venovať fotografovaniu viac času, tento prístroj vám v malom balení poskytne dostatočné množstvo funkcií. S možnosťou snímania HD videa má potenciál stať sa užitočným spoločníkom na dovolenke. Ak fotografujete častejšie, alebo v slabšom svetle, ale na zrkadlovku si netrúfate, Fuji má v ponuke aj lepší superzoom s väčším senzorom - S100fs. Čo musím spomenúť je hľadáčik, ten je naozaj podpriemerný a nevydržal som cez neho sledovať okolie a striehnuť na dobrý obrázok, takže ak fotografujete len cez hľadáčik, obzrite sa radšej po inom prístroji.
     

     
    Galéria

     

    75.0mm (35mm equivalent:

    436.2mm)
    f/10.8, 1/250s, ISO 125

    16.0mm (35mm equivalent:

    93.0mm)
    f/9.0, 1/320s, ISO 100

    28.3mm (35mm equivalent:

    164.6mm)
    f/5.0, 1/250s, ISO 100

    75.0mm (35mm equivalent:

    436.2mm)
    f/5.4, 1/480s, ISO 200

    11.1mm (35mm equivalent:

    64.6mm)
    f/4.2, 1/70s, ISO 800

    5.0mm (35mm equivalent:

    29.1mm)
    f/3.5, 1/80s, ISO 100

    21.3mm (35mm equivalent:

    123.9mm)
    f/9.6, 1/280s, ISO 100

    29.8mm (35mm equivalent:

    173.3mm)
    f/5.1, 1/550s, ISO 100

    41.0mm (35mm equivalent:

    238.4mm)
    f/10.8, 1/400s, ISO 100

    34.9mm (35mm equivalent:

    203.0mm)
    f/10.4, 1/280s, ISO 100

    28.3mm (35mm equivalent:

    164.6mm)
    f/5.0, 1/240s, ISO 200

    41.0mm (35mm equivalent:

    238.4mm)
    f/10.8, 1/250s, ISO 100

    16.0mm (35mm equivalent:

    93.0mm)
    f/9.0, 1/250s, ISO 100

    43.1mm (35mm equivalent:

    250.6mm)
    f/10.8, 1/420s, ISO 400

    75.0mm (35mm equivalent:

    436.2mm)
    f/5.4, 1/500s, ISO 100

    5.0mm (35mm equivalent:

    29.1mm)
    f/7.0, 1/350s, ISO 100

    5.0mm (35mm equivalent:

    29.1mm)
    f/7.0, 1/680s, ISO 100

    5.0mm (35mm equivalent:

    29.1mm)
    f/7.0, 1/640s, ISO 100

    11.6mm (35mm

    equivalent: 67.5mm)
    f/8.4, 1/350s, ISO 100

    22.5mm (35mm

    equivalent: 130.8mm)
    f/4.8, 1/250s, ISO 100

    75.0mm (35mm

    equivalent: 436.2mm)
    f/5.4, 1/680s, ISO 200

    7.5mm (35mm equivalent:

    43.6mm)
    f/7.6, 1/320s, ISO 100

    12.9mm (35mm equivalent:

    75.0mm)
    f/8.6, 1/180s, ISO 100

    20.1mm (35mm equivalent:

    116.9mm)
    f/4.7, 1/350s, ISO 100

    21.3mm (35mm

    equivalent: 123.9mm)
    f/4.8, 1/420s, ISO 100

    5.0mm (35mm equivalent: 29.1mm)
    f/3.5, 1/180s, ISO 100
    38.8mm (35mm equivalent: 225.6mm)
    f/5.3, 1/320s, ISO 100

    6.9mm (35mm

    equivalent: 40.1mm)
    f/7.6, 1/125s, ISO 100

    9.1mm (35mm

    equivalent: 52.9mm)
    f/4.0, 1/320s, ISO 100

    25.3mm (35mm

    equivalent: 147.1mm)
    f/4.9, 1/350s, ISO 100

    16.9mm (35mm

    equivalent: 98.3mm)
    f/4.6, 1/280s, ISO 100

    9.4mm (35mm

    equivalent: 54.7mm)
    f/4.0, 1/100s, ISO 800

    5.0mm (35mm equivalent: 29.1mm)
    f/3.5, 1/70s, ISO 800

    11.6mm (35mm equivalent: 67.5mm)
    f/4.2, 1/160s, ISO 800
    33.1mm (35mm equivalent: 192.5mm)
    f/5.2, 1/400s, ISO 400

    5.0mm (35mm

    equivalent: 29.1mm)
    f/3.5, 0.6s, ISO 100

    Komentáre

    Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
    PolloK
    2008-12-17 15:20:48
    vyborny a podrobny clanok..najme pre mna lebo vlasnim starsieho braceka Fuji (S5700) a prave nedavno som v obchode pokukoval prave po takomto type..pacilo sa mi nanom ze ma o trochu viac..no zial som dost sklamany a teraz uz viem ze ma naozaj iba o trochu viac (+ MPx, zoom, hdmi video, dialkove ..) ..podla tejto recenzie je kvalitou fotiek skoro na tej istej urovni, takze nicmoc..mne na mojom velmy chyba moznost dlhej expoxicie (max 4sec) takze si po nocnych fotkach typu light graffiti mozem len zdat..ale pre amaterov co sem tam cosi cvaknu a za malo penezi to uplne staci.. moje hodnotenie je: idealne na taketo domace zuvanie :D
     
    Margot
    2008-12-17 15:57:31
    Podľa mňa poslabší kompakt,ale zato slušné šumítko.:-))
     
    Dzurki Marek
    2009-01-28 16:08:36
    Co sa tyka face detection, tak aj ja mam podobny problem, ze ak ma foteny objekt slnecne okuliare, tak ho system nedokaze identifikovat.
     
    marcel.siska
    2009-04-16 14:12:14
    ja mam sice fuji finepix s 1000fd no foto je strasne,vysledky su velmi podobne recenzii tohoto stroja.....tiez som si myslel ze silny zoom, super megapixle a lacny fotak...velmi banujem kupu....
     

    Ďalší článok z kategórie

    Z kategórie

    Inzercia

    ČLÁNKY - aktuálne diskutované