Hore

Nikon 1 - niečo do kabelky

Nikon 1 je nový systém CSC fotoaparátov, ktorý ponúkol popredný výrobca fototechniky fotografickej verejnosti v priebehu minulého roka. Netreba ho veľmi predstavovať, pretože medzi fotografmi vyvolal veľa rozruchu najmä svojou koncepciou a zameraním na amatérov a bežných používateľov. Koncom minulého roka sme mali možnosť vyskúšať si v redakcii model V1, ktorý je ten drahší z dvojice aktuálne dostupných modelov systému Nikon 1. Teraz vám prinášame recenziu menšieho a cenovo priaznivejšie nastaveného modelu.

Sympatické telo

Model J1 by mal byť odľahčenou verziou modelu V1, no ponúka takmer všetko podstatné ako jeho drahší brat. V niečom je dokonca možno aj sympatickejší. Má zabudovaný interný blesk dosť zaujímavej konštrukcie. Menšie rozmery, o niečo ľahšie telo a podľa mňa aj atraktívnejší dizajn. Ovládanie je v podstate rovnaké... Viaceré farebné variácie a jednoduchšie tvary sú mne osobne sympatickejšie (aj vrátane lepšej ceny), a z ponuky Nikon 1 systému je pre mňa favoritom práve J1. Nakoniec som sa aj preto rozhodol, že si ho vyskúšam. Ergonomicky netreba od malého fotoaparátu čakať zázraky. Na grip pre lepšie uchopenie už nezostalo miesto a pri malých rozmeroch objektívov by asi ani nemal význam. Dôraz sa kládol predovšetkým na transportovateľnosť. Pri ovládaní fotoaparátu by som ocenil otočný volič doplnený o expozičné režimy P, A, S, M, ktoré sú ukryté v menu. Ovládanie, ako aj menu je logické a prehľadné.

Praktické nasadenie

Fotografovanie s týmto Nikonom je veľmi jednoduché - najdôležitejšie parametre nastavíte kolískovým voličom, fotoaparát zaostruje veľmi rýchlo a presne, takmer rovnako ako zrkadlovky. Počas fotenia do RAW+ JPEG nemá problém ukladať fotografie a pri fotení vás ničím nezdržuje. Fotoaparát meria veľmi dobre expozíciu, nemá problém s automatickými režimami, ako aj s exponovaním pri aktivovanom internom blesku. Batéria je pomerne silná a preto nemá problém zásobiť fotoaparát dostatkom energie a v krátkom čase dobiť blesk. Sériové snímanie funguje podobne ako pri modeli V1, ktorý podrobne opísal Karol Srnec vo svojej recenzii. Úplne rovnaká situácia je aj pri videu. Video je veľmi dobre implementované a fotoaparát  preto zastúpi na dovolenke aj videokameru.

Porovnanie veľkostí s profesionálnou digitálnou zrkadlovkou, myslím že nepotrebuje komentár.

 

Autofokus patrí medzi to najrýchlejšie čo v tejto triede fotoaparátov môžete dostať. Okrem automatického zaostrovania má užívateľ k dispozícii aj možnosť zvoliť manuálne zaostrovanie, čo sa v niektorých prípadoch môže hodiť. Kontinuálne zaostrovanie by mohlo byť o niečo presnejšie, no treba povedať že na CSC segment je dostatočne rýchle a aj pomerne presné na bežné situácie typu naháňajúce sa deti a pod..

Funkčne musím vytknúť jedine optickú stabilizáciu, ktorá nefungovala tak ako mala pri objektíve 10-30mm. Jednoducho mi robila medvediu službu a rozmazávala časy okolo 1/100-1/200s. Preto som fotil radšej s vypnutou stabilizáciou, ak som mal práve nasadený tento objektív. Nakoniec pri tomto ohnisku nie je problém udržať časy ako 1/100s a pod. Pri objektíve 30-110mm ale naproti tomu fungovala stabilizácia bezchybne, tak ako sa na správne VR od Nikonu patrí.

EVF hľadáčik mi nechýbal

Vyššie postavený model V1 má EVF hľadáčik, ktorý mi ale pri takto koncipovanom priam kabelkovom fotoaparáte príliš nechýbal. Menšie rozmery a cena stoja za toto malé obmedzenie. Displej je dosť kontrastný a jasný aj pri fotení na slnku. Ak je pre vás však fotenie cez hľadáčik z nejakého dôvodu prioritné Nikon má v ponuke aj túto možnosť, samozrejme za úplne inú cenu...

Malý poklad systému -  1 Nikkor 30-110mm F3,8-5,6 VR

Silnou stránkou systému je práve tento teleobjektív. Zaujal ma už pri kontrolovaní výsledkov na displeji. Napriek miniatúrnym rozmerom má pekný kontrast a kresbu aj pri plne odclonenej optike. Pracuje sa s ním veľmi ľahko, zaostruje rýchlo, obraz je pekne stabilizovaný takže umožňuje udržať reálne podstatne dlhšie časy, ako by sme udržali bez neho. Plne odclonený objektív umožňuje aj kreatívnu prácu s hĺbkou ostrosti a aj napriek senzoru s cropom 2,7x odpichnete hlavný motív od pozadia. Ak objektív pricloníte na F6,3-7,1 dostanete vynikajúcu kresbu a kontrast vhodný nielen na fotenie krajiniek.

RAW+JPEG

Fotoaparát ponúka možnosť fotenia do RAW a túto možnosť je hriech nevyužiť. Surový obrazový formát je veľmi dobre spracovateľný v Adobe Lightroom, ktorý z neho dostane maximum, jemné prechody farieb, kontrast, detaily, práca s odšumovaním fotografií nafotených na vysokých citlivostiach ISO. Toto všetko zvláda Lightroom bez problémov. S fotografiami robíte úplne rovnako, ako keby ste pracovali s obrazovým výstupom zrkadlovky. RAW má pekný dynamický rozsah a vôbec nepôsobí „kompaktovo“. Obrazová kvalita teda nie je to, čo vás  na novom systéme Nikon 1 bude obmedzovať.

Pri fotografovaní do JPEG treba očakávať menej kontrastné a „zrkadlovkovo triezve“ podanie farieb a tonality. Funkciu D-Lightning som mal radšej vypnutú, pretože v prípade štandardného podania JPEG mal obraz často na môj vkus dosť nízky kontrast. Ak si však zapnete podanie JPEG v nastaveniach Picture Control na Vivid (živé farby a vyšší kontrast) zapnete aj aktívny D-Lightning, tak potom dostanete pekné podanie farieb, o trochu kontrastnejší obraz, pekné farby, ale stále prekreslené tiene. Podľa môjho vkusu sú fotografie pri tomto nastavení vhodné na priamu tlač.

Ďalšie objektívy a príslušenstvo

Systém Nikon 1 je veľmi mladý, a preto ešte neponúka príliš veľa objektívov. Vzhľadom na vlastnosti a parametre systému (rozmery senzora) by bolo vhodné keby Nikon predstavil nové objektívy so svetelnosťou F1,4 prípadne aspoň F2. Umožnili by fotografom jednak lepšie pracovať s hĺbkou ostrosti a v druhom rade by fotoaparát bol schopný fotografovať prakticky v akýchkoľvek podmienkach bez blesku. 10mm objektív so svetelnosťou F2, či objektív 20mm F1,4 by boli perfektnými doplnkami systému.

Ak by Nikon doplnil na ďalší model sánky externého blesku alebo aspoň PC konektor blesku, tak potom si neviem predstaviť lepší záložný fotoaparát pre používateľov zrkadloviek nielen značky Nikon. Toto je už však pohľad profesionála, ktorý požaduje od fotoaparátu viacej, ako pekné dovolenkové a rodinné fotografie, pretože nefotí len pre zábavu.

Plusy a mínusy

+  obrazová kvalita RAW

+  dobre spracované telo

+  malé rozmery (nie však príliš malé na komfortné fotenie)

+  kvalitný teleobjektív

+  výdrž batérie

+  rovnaký priemer filtra pre obidva objektívy

+  rýchlosť AF

 

-  tuhý chod zoomového prstenca teleobjektívu

-  menej kontrastný obraz v továrenskom nastavení

-  režimy závierky sú pre cieľovú skupinu používateľov ťažko dešifrovateľné

-  chýba funkcia bracketingu

-  skáčuci stabilizátor

-  absencia HDR, panorámy a efektových programov

Záver

Nikon J1 je výborný fotoaparát pre bežného používateľa, ktorý potrebuje dobrý výstup už priamo z fotoaparátu, alebo potrebuje natočiť aj videozáznam v HD kvalite. Po pridaní niekoľkých drobných vylepšení (sánky na blesk a rozšírenie portfólia objektívov) by išlo o veľmi dobrý fotoaparát aj na vážnejšie ako len dovolenkové či hobby použitie. Malé rozmery a funkcionalita predurčujú tento model aj na fotenie rýchlych akcií, chýbajúci hľadáčik pri modeli J1 nepokladám za nevýhodu vzhľadom na dobrý displej a výdrž batérie. Je veľmi atraktívny najmä pre ženy, pretože má spolu s objektívmi malé rozmery (prakticky najmenšie zo súčasných CSC ak nerátame Pentax Q), a predáva sa vo viacerých farbách.

Vzhľadom na zameranie na bežného používateľa by fotoaparátu veľmi prospeli efektové filtre (zrnitý film, pin hole, miniatúra a pod.) a tiež funkcia panorámy. Fotografovanie by bolo zábavnejšie a užívatelia, ktorí nechcú alebo nevedia pracovať v RAW editoroch by takto získali vyššiu pridanú hodnotu.

Na trhu máme teda nový Nikon J1 predurčený pre fotoamatérov a aj na rodinné použitie, pretože sa zmestí do kabelky a dovolím si tvrdiť, že je na pultoch za veľmi rozumnú cenu. Pri pohľade na veľmi dobrý obrazový výstup mi príde cena veľmi priaznivá, rovnako aj z hľadiska materiálového spracovania, celkovej kvality prevedenia a dizajnu. Pri pohľade na priemernú mzdu v SR je všetko inak, a cena novinky je dosť vysoká, no ale za to už Nikon nemôže...

 

Špecifikácia

 

yp fotoaparátu

Digitálny fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi
Bajonet objektívu Bajonet Nikon 1
Efektívny obrazový uhol Približne 2,7-násobok ohniskovej vzdialenosti objektívu (formát Nikon CX)
Efektívny počet pixlov 10,1 milióna
Obrazový snímač Snímač CMOS 13,2 mm × 8,8 mm
Systém na odstránenie prachu Sklo s protiprachovou ochranou
Veľkosť snímky (pixle) Statické snímky (statická snímka a režimy inteligentného výberu snímky, zobrazovací pomer 3 : 2) • 3 872 × 2 592 • 2 896 × 1 944 • 1 936 × 1 296. Statické snímky (režim videosekvencií, zobrazovací pomer 16 : 9) • 3 840 × 2 160 (1 080/60i) • 1 920 × 1 080 (1 080/30p) • 1 280 × 720 (720/60p). Statické snímky (režim pohyblivej momentky, zobrazovací pomer 16 : 9) • 3 840 x 2 160.
Formát súborov • NEF (RAW): 12-bitový, komprimovaný • JPEG: kompatibilný s formátom JPEG-Baseline s vysokou (približne 1 : 4), normálnou (približne 1 : 8) alebo základnou (približne 1 : 16) kompresiou • NEF (RAW) + JPEG: jedna snímka sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG
Systém nastavenia obrazu (Picture Control) Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybraté nastavenie obrazu možno upraviť; možno uložiť vlastné nastavenia obrazu
Pamäťové médiá Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC
Systém súborov DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty) 2.3, PictBridge
Režimy snímania Statická snímka (3 : 2), inteligentný výber snímky (3 : 2), videosekvencia (HD 16 : 9, spomalený záznam 8 : 3), pohyblivá momentka (16 : 9)
Kompatibilné objektívy Objektívy 1 NIKKOR pre bajonet Nikon 1
Typ uzávierky Elektronická uzávierka
Čas uzávierky 1/16 000 – 30 sekúnd s krokom 1/3 EV, režimy Bulb a Time (vyžaduje použitie voliteľného diaľkového ovládača ML-L3)
Rýchlosť synchronizácie blesku Synchronizácia s časom uzávierky X = 1/60 s alebo dlhším
Režim spúšte • Jednotlivé snímky, sériové snímanie, elektronicky (Hi) • Samospúšť, oneskorené diaľkové ovládanie, okamžité diaľkové ovládanie, intervalové snímanie
Rýchlosť snímania*1 • Elektronicky (Hi): približne 10, 30 alebo 60 snímok za sekundu • Ďalšie režimy: až 5 snímok za sekundu (jednoduché automatické zaostrovanie alebo manuálne zaostrovanie, clonová automatika S alebo manuálny režim expozície M, čas uzávierky 1/250 s alebo kratší a ďalšie nastavenia s implicitnými hodnotami)
Samospúšť 2 s, 5 s, 10 s
Režimy diaľkového ovládača Oneskorené diaľkové ovládanie (2 s), okamžité diaľkové ovládanie
Meranie expozície Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača
Spôsob merania expozície • Maticové • So zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa • Bodové: meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede vybratého zaostrovacieho poľa
Režim Flexibilná programová automatika, clonová automatika, časová automatika, manuálny, automatický výber motívov
Korekcia expozície –3 až +3 EV s krokom 1/3 EV
Expozičná pamäť Jas s nameranou hodnotou možno zablokovať pomocou tlačidla AE-L/AF-L
Citlivosť ISO (odporúčaný expozičný index) ISO 100 – 3 200 s krokom 1 EV. Možno nastaviť aj na hodnotu približne 1 EV (ekvivalent hodnoty ISO 6 400) nad hodnotu ISO 3 200. K dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO (ISO 100 – 3 200, 100 – 800, 100 – 400).
Aktívna funkcia D-Lighting Zapnutá, vypnutá
Automatické zaostrenie Hybridné automatické zaostrenie (automatické zaostrenie s detekciou fázy alebo detekciou kontrastu), pomocné svetlo AF
Zaostrovacie režimy • Automatické zaostrovanie (AF): jednoduché automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C (AF-A), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F) • Manuálne zaostrovanie (MF)
Režim činnosti AF Jednobodové zaostrovanie, automatické zaostrovanie s automatickým výberom zaostrovacieho poľa, sledovanie objektu
Zaostrovacie pole • Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body: 135 zaostrovacích oblastí • Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa: 41 zaostrovacích oblastí
Pamäť zaostrenia Pamäť zaostrenia možno aktivovať polovičným stlačením tlačidla spúšte (v režime jednoduchého automatického zaostrovania) alebo stlačením tlačidla AE-L/AF-L
Automatické zaostrovanie s prioritou tváre Zapnuté, vypnuté
Vstavaný blesk Vstavaný blesk: vyklápa sa posunutím prepínača na vyklopenie blesku
Smerné číslo Približne 5/16 (metre/stopy, ISO 100, 20 °C)
Riadenie záblesku Riadenie záblesku i-TTL pomocou dostupného obrazového snímača
Zábleskový režim Doplnkový blesk, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, predzáblesk proti červeným očiam, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky a predzábleskom proti červeným očiam, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky a dlhými časmi uzávierky
Korekcia zábleskovej expozície –3 až +1 EV s krokom 1/3 EV
Indikátor pripravenosti blesku Rozsvieti sa po úplnom nabití vstavaného blesku.
Vyváženie bielej farby Automatické, žiarovka, žiarivka, priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, vlastné manuálne nastavenie – všetko okrem vlastného manuálneho nastavenia s jemným doladením
Meranie expozície videosekvencie Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača
Spôsob merania expozície • Maticové • So zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa • Bodové: meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede vybratého zaostrovacieho poľa
Veľkosť obrazu (pixle)/rýchlosť zaznamenávania Videosekvencie s vysokým rozlíšením • 1920 × 1080/60i (59,94 políčok za sekundu*2) • 1920 × 1080/30p (29,97 snímky za sekundu) • 1280 × 720/60p (59,94 snímky za sekundu); spomalené záznamy • 640 × 240/400 snímok za sekundu (prehrávanie pri rozlíšení 30p rýchlosťou 29,97 snímky za sekundu) • 320 × 120/1200 snímok za sekundu (prehrávanie pri rozlíšení 30p rýchlosťou 29,97 snímky za sekundu); pohyblivá momentka • 1920 × 1080/60p (59,94 snímky za sekundu) (prehrávanie pri rozlíšení 24p rýchlosťou 23,976 snímky za sekundu)
Maximálny čas nahrávania 1 080/60i (20 minút), 1 080/30p (20 minút), 720/60p (29 minút)
Formát súborov MOV
Kompresia videa Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4
Formát záznamu zvuku AAC
Zariadenie na záznam zvuku Vstavaný stereofónny mikrofón s nastaviteľnou citlivosťou
Monitor 7,5-centimetrový (3-palcový) monitor TFT LCD približne so 460 000 bodmi a reguláciou jasu
Funkcia prehrávania Prehrávanie na celej obrazovke a prehrávanie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok alebo kalendár) so zväčšením výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií, prezentácie, zobrazenie histogramu, automatické otáčanie snímok a možnosť hodnotenia
USB Hi-Speed USB
Výstup HDMI Minikonektor HDMI typu C
25 podporovaných jazykov Angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, gréčtina, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, maďarčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, rumunčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina, ukrajinčina
Batéria Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL20
Sieťový zdroj Sieťový zdroj EH-5b, vyžaduje napájací konektor EP-5C (k dispozícii samostatne)
Závit na pripojenie statívu 1/4-palcový (ISO 1222)
Rozmery (Š × V × H) Približne 106 × 61 × 29,8 mm (bez výčnelkov)
Hmotnosť Približne 277 g (s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytky tela); približne 234 g (len telo fotoaparátu)
Teplota Teplota: 0 – 40 °C, vlhkosť: menej ako 85 % (bez kondenzácie)
Dodávané príslušenstvo (môže sa líšiť v závislosti od štátu alebo oblasti) Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL20, nabíjačka MH-27, kábel USB UC-E6, A/V kábel EG-CP14, popruh AN-N1000, krytka tela BF-N1000, disk CD s aplikáciou ViewNX 2 alebo Short Movie Creator
Statické snímky Približne 230
Videosekvencie Približne 70 minút záznamu s vysokým rozlíšením 1 080/60i

 

Fotoaparáty, objektívy a príslušenstvo systému Nikon 1 nájdete v ponuke nášho predajného štúdia www.ephotoshop.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Eriček123
2012-02-23 09:00:44
Fajná recenzia
 
Kamil Škvarka
2012-02-23 09:59:34
Aj fotak krasny,ale nedal by som zan tych 660eur,ci kolko to je na shope.
 
Fry
2012-02-23 10:35:47
príspevok od: Kamil Škvarka
Aj fotak krasny,ale nedal by som zan tych 660eur,ci kolko to je na shope.
kupit sa da v jednom znamom slovenskom eshope uz za 433 eur s 10-30 kitovym zoomom.
To uz nie je zla cena.
 
Kamil Škvarka
2012-02-23 10:41:06
príspevok od: Fry
kupit sa da v jednom znamom slovenskom eshope uz za 433 eur s 10-30 kitovym zoomom.
To uz nie je zla cena.
Posli mi prosim postou meno shopu. Dakujem
 
Ferdo
2012-02-23 11:11:22
Vyborny maly fotoaparat z ktoreho lezu velke fotky Kupil som ho manzelke ale pohral som sa s nim aj ja. Zobral som si ho na 2-tyzdnovu sluzobku kde som ho dobre prevetral. Ako pisal Jozef, pri foteni do RAWu sa z fotiek da vytiahnut skutocne vela.

Aj videovystup je vyborny, kontinualne zaostrovanie AF-F je asi najrychlejsie so vsetkych sucasnych CSC fotoaparatov. Jedina vec co mi na nom vadi je, ze na 8GB kartu spravim len 20 minut videozaznamu v 1080/60i resp. 1080/30p. Chcelo by to uspornejsi kodek koli dlhsiemu videozaznamu.

Pripajam aj par mojich fotografii z J1 so setakom 10-30.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-23 11:34:10
príspevok od: Eriček123
Fajná recenzia
no fajna , ono ked fotáčik má pekný obraz tak fotky pekne vyzerajú a dobre sa upravujú, radosť písať Tento má pekný dynamický rozsah, veľmi ma prekvapil v niektorých situáciach. Meria a zaostruje takmer bezchybne
 
bobo222
2012-02-23 12:06:32
Nie je to pri priclonení na 7,1 už trošku za difrakčným limitom? Ono zo skúseností z Penmi viem, že už tam je spravidla o niečo nižší ako pri APS-C foťákoch, nie je to u menšieho čipu ešte nižšie?
 
bobo222
2012-02-23 12:07:47
a ako je to so zaostrovaním v šere a všeobecne v horších sveteľných podmienkach?
 
Eriček123
2012-02-23 12:30:18
príspevok od: Jozef Peniak
no fajna , ono ked fotáčik má pekný obraz tak fotky pekne vyzerajú a dobre sa upravujú, radosť písať Tento má pekný dynamický rozsah, veľmi ma prekvapil v niektorých situáciach. Meria a zaostruje takmer bezchybne
A tomto to celé je... ak je produkt atraktívny nie len dizajnom ale aj výkonom nie je o čom... tieto CSC od Nikonu ma veľmi milo prekvapili
 
Eriček123
2012-02-23 12:33:05
príspevok od: Ferdo
Vyborny maly fotoaparat z ktoreho lezu velke fotky Kupil som ho manzelke ale pohral som sa s nim aj ja. Zobral som si ho na 2-tyzdnovu sluzobku kde som ho dobre prevetral. Ako pisal Jozef, pri foteni do RAWu sa z fotiek da vytiahnut skutocne vela.

Aj videovystup je vyborny, kontinualne zaostrovanie AF-F je asi najrychlejsie so vsetkych sucasnych CSC fotoaparatov. Jedina vec co mi na nom vadi je, ze na 8GB kartu spravim len 20 minut videozaznamu v 1080/60i resp. 1080/30p. Chcelo by to uspornejsi kodek koli dlhsiemu videozaznamu.

Pripajam aj par mojich fotografii z J1 so setakom 10-30.
nooo takže v praxi je to skutočne výkon ! super
 
Fry
2012-02-23 13:09:08
este jedna pevna f1.4 20tka a isiel by som do toho
 
caretatra
2012-02-23 13:44:57
príspevok od: Ferdo
Vyborny maly fotoaparat z ktoreho lezu velke fotky Kupil som ho manzelke ale pohral som sa s nim aj ja. Zobral som si ho na 2-tyzdnovu sluzobku kde som ho dobre prevetral. Ako pisal Jozef, pri foteni do RAWu sa z fotiek da vytiahnut skutocne vela.

Aj videovystup je vyborny, kontinualne zaostrovanie AF-F je asi najrychlejsie so vsetkych sucasnych CSC fotoaparatov. Jedina vec co mi na nom vadi je, ze na 8GB kartu spravim len 20 minut videozaznamu v 1080/60i resp. 1080/30p. Chcelo by to uspornejsi kodek koli dlhsiemu videozaznamu.

Pripajam aj par mojich fotografii z J1 so setakom 10-30.
Pekné fotky...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-23 14:24:38
príspevok od: bobo222
a ako je to so zaostrovaním v šere a všeobecne v horších sveteľných podmienkach?
v bežne osvetlenom interiéri nemá problém, ak má problém prisvieti si LED svetlom. Limitujúca pri fotení večer bez blesku je svetelnosť objektívov čo sú v ponuke, časom ked predstavia niečo s F2 bude po probléme.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-23 14:27:56
príspevok od: bobo222
Nie je to pri priclonení na 7,1 už trošku za difrakčným limitom? Ono zo skúseností z Penmi viem, že už tam je spravidla o niečo nižší ako pri APS-C foťákoch, nie je to u menšieho čipu ešte nižšie?
no takto, ten raw ide pekne doostriť a do F8 je to stále ešte výborné, (v teste máte samozrejme len nedoostrené výstupy) najlepšia ostrosť je na F5,6 -F6,3. Každopádne DOF to má dosť veľkú takže cloniť na F5,6 F6,3 úplne stačí a objektívy sú dobré aj na plnú dieru našťastie.
 
dalay-lamma
2012-02-23 15:32:50
príspevok od: Ferdo
Vyborny maly fotoaparat z ktoreho lezu velke fotky Kupil som ho manzelke ale pohral som sa s nim aj ja. Zobral som si ho na 2-tyzdnovu sluzobku kde som ho dobre prevetral. Ako pisal Jozef, pri foteni do RAWu sa z fotiek da vytiahnut skutocne vela.

Aj videovystup je vyborny, kontinualne zaostrovanie AF-F je asi najrychlejsie so vsetkych sucasnych CSC fotoaparatov. Jedina vec co mi na nom vadi je, ze na 8GB kartu spravim len 20 minut videozaznamu v 1080/60i resp. 1080/30p. Chcelo by to uspornejsi kodek koli dlhsiemu videozaznamu.

Pripajam aj par mojich fotografii z J1 so setakom 10-30.
Düsseldorf?
 
Ferdo
2012-02-23 17:02:19
príspevok od: dalay-lamma
Düsseldorf?
to je mix Dusseldorfu a Kolina... chcel som ich sem dat viac ale dovolilo mi len 4.. tak tu su dalsie..
 
wlad
2012-02-23 18:34:05
príspevok od: Ferdo
to je mix Dusseldorfu a Kolina... chcel som ich sem dat viac ale dovolilo mi len 4.. tak tu su dalsie..
a rozmyslal som ci som nahodou pri tej okruhlej budove (prva fotka z prvej serie) nepopijal v lete vonku skvely capovany Frankenheim Alt

 
Alesh
2012-02-25 11:05:31
Ideální doplněk pro zrcadlovkáře všude tam, kam se zrcadlovka nechce tahat.. Procházky, hospody Škoda, že nejsou finance - koupě širokáče a nového dslr těla má přednost..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-27 11:21:35
príspevok od: Fry
este jedna pevna f1.4 20tka a isiel by som do toho
je to veľmi mladučký systém, ale určite čoskoro doplnia portfólio objektívov o svetelné pevné sklá, Nikon s tým nakoniec nemôže mať technikcý problém..

potrvdil to aj niekto z japonského Nikonu myslím na CES vo Vegas
 
martin9113
2012-02-27 12:15:39
príspevok od: Alesh
Ideální doplněk pro zrcadlovkáře všude tam, kam se zrcadlovka nechce tahat.. Procházky, hospody Škoda, že nejsou finance - koupě širokáče a nového dslr těla má přednost..
presne toto ma napadlo. na turistyku idealny spolocnik. aspon by som nemusel vlacittazke zrkadlo
 
Fry
2012-02-28 01:53:12
príspevok od: Jozef Peniak
je to veľmi mladučký systém, ale určite čoskoro doplnia portfólio objektívov o svetelné pevné sklá, Nikon s tým nakoniec nemôže mať technikcý problém..

potrvdil to aj niekto z japonského Nikonu myslím na CES vo Vegas
jj, ten s tym afrom mal dlhsie video, kde bral do ruk aj nejake "koncepty" buducich objektivov

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=co_MpusMexY#t=188s

 
daislen
2012-03-21 09:53:55
a ako to vyzera s vyssim ISO?
 
scoty
2012-03-21 10:14:14
o takych 5 rokov mozeme vyhodit zrkadlovky... vid fujifilm...
 
famakate
2012-07-05 16:43:32
príspevok od: Ferdo
Vyborny maly fotoaparat z ktoreho lezu velke fotky Kupil som ho manzelke ale pohral som sa s nim aj ja. Zobral som si ho na 2-tyzdnovu sluzobku kde som ho dobre prevetral. Ako pisal Jozef, pri foteni do RAWu sa z fotiek da vytiahnut skutocne vela.

Aj videovystup je vyborny, kontinualne zaostrovanie AF-F je asi najrychlejsie so vsetkych sucasnych CSC fotoaparatov. Jedina vec co mi na nom vadi je, ze na 8GB kartu spravim len 20 minut videozaznamu v 1080/60i resp. 1080/30p. Chcelo by to uspornejsi kodek koli dlhsiemu videozaznamu.

Pripajam aj par mojich fotografii z J1 so setakom 10-30.
dlzka jedneho zaznamu je obmedzena na 20 minut. nie je to uspornostou kodeku. na GB kartu by sa ti vsehovsudy malo zmestit 45 minut v kvalite 1080 30p alebo 1080 60i
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované