Hore

Nikon 1 V3

Najvyšší model prešiel odtučňovacou kúrou, ktorá ho však posunula o triedu nižšie. Za tuning, ktorý ho vráti do najvyššej kategórie si majiteľ musí doplatiť. Nikon 1 V3, viac ako iný fotoaparát, zvýrazňuje nedostatky menšieho 1” snímača. V danej cenovej relácii nájdeme veľa konkurenčných modelov, poskytujúcich minimálne o triedu vyššiu obrazovú kvalitu. Tento fakt neskryje ani rýchle zaostrovanie a bezkonkurenčná rýchlosť sériového snímania.

Prvý dojem

Prvýkrát som V3 videl na predvádzacej akcii Nikonu, kde bol na ňom nasadený grip aj hľadáčik a objektív 70-300. Aj keď sú Nikony s 1” snímačom mimo môjho súkromného záujmu, tento ma oslovil a vyžiadal som si ho na testovanie.

Nikon V3 je dizajnovo a aj konštrukčne výrazne odlišný od svojich predchodcov. Preč je vstavaný hľadáčik, preč je aj výrazný grip. V3-ojka vyzerá ako fotoaparát nižšieho radu S. Takže prvým veľkým mínusom je to, že ak chcete hľadáčik a pohodlnejší grip, musíte si ich dokúpiť. Dizajn je jednoduchý, chýba mu trochu šmrncu.

Fotoaparát je prekvapujúco ťažký. Prevedenie je veľmi kvalitné, až som mal dojem, že v prípade núdze by sa ním dali zatĺkať klince. Zaujímavo sú riešené tlačidlá na zadnej strane, pretože sú umiestnené v ráme výklopného displeja. To je pri ovládaní veľmi šikovné.

Pre mňa nepríjemné prekvapenie ma čakalo, keď som chcel vložiť do fotoaparátu kartu. Mojich desať SD kariet mi je nanič, pretože fotoaparát podporuje len micro SD. Ešteže som mal čerstvo jednu nerozbalenú, ktorú som dostal na jednej promo akcii.

Tým, že je fotoaparát ťažký, ale malý, drží sa horšie. To je typické pre fotoaparáty tejto veľkosti. Nemôžete mať malé rozmery a zároveň aj super ergonómiu. Rozloženie ovládacích prvkov vyzerá byť na prvý pohľad v poriadku, uvidím po pár dňoch používania, či ma nečaká nejaká záludnosť.

Prvý dojem, ktorý som získal na predvádzačke bol oveľa lepší ako ten druhý, keď fotoaparát doputoval do redakcie. Bez gripu a hľadáčika je to diametrálne odlišný fotoaparát s výrazne horším komfortom.

Špecifikácia

Nikon 1 V3 je bezzrkadlovka (CSC) formátu CX (snímač typu 1”) s bajonetom Nikon 1. Je to najvyšší model umožňujúci pripojenie elektronického hľadáčiku, gripu a ďalšieho príslušenstva. 1” snímač typu CMOS má rozlíšenie 18,4 Mpx. Jeho predchodcovia mali rozlíšenie 14,2 Mpx. Rozsah citlivosti je ISO 160 - 12 800. Hybridné automatické zaostrovanie má 171 bodov. Pri kontinuálnom zaostrovaní zvláda fotoaparát až 20 obr./s. Maximum je až 60 obr./s. Uzávierka je testovaná na 100 000 cyklov. Rozsah časov je 1/4000 - 30 sekúnd + režim Bulb. Elektronická uzávierka umožňuje snímať s najkratším časom 1/16 000 s. Štandardná synchronizácia s blekom je do 1/250 s v prípade mechanickej uzávierky a 1/160 s. v prípade elektronickej uzávierky. Fotoaparát sníma do formátov NEF (12-bit komprimovaný RAW) a JPG. Pamäťovým médiom je karta typu MicroSD.

Výklopný 3” displej s rozlíšením 1 037 000 bodov umožňuje dotykové ovládanie fotoaparátu. Voliteľný elektronický hľadáčik má rozlíšenie 2 359 000 bodov.

Dnes už samozrejmosťou je Full HD video. Nikon 1 V3 ho zvláda vo frekvencii 60FPS. Špecialitou je vysokorýchlostné video v HD rozlíšení snímané frekvenciou 120FPS. Výkonný procesor umožňuje počas filmovania aj fotografovať.

Fotoaparát má vstavaný blesk a WIFI.
 

Pod označením CX nájdete v ponuke Nikonu CSC fotoaparáty s 1” snímačom (13,2x8,8 mm), faktor orezu je 2,7x. Tieto fotoaparáty sú kompatibilné s objektívmi Nikon 1, cez adaptér aj s objektívmi s bajonetom F, určenými pre digitálne zrkadlovky formátu FX a DX.





Podrobná špecifikácia.

Dizajn a ergonómia

Predná strana fotoaparátu je jednoduchá s mierne vystupujúcim gripom. Jediným ovládacím prvkom je tu predný roller. Ďalej sa tu nachádzajú pomocné svetlo AF a IR senzor diaľkového ovládania.

Pri pohľade na vrchnú časť fotoaparátu vidíme zľava vstavaný blesk (vyklápa sa mechanicky po stlačení tlačidla na boku fotoaparátu), konektor pre pripojenie inteligentného príslušenstva (hľadáčik, blesk....), otočný volič programov, spúšť s prepínačom ON/OFF a tlačidlo Record. Na hrane nájdeme zadný roller, ktorý funguje aj ako funkčné tlačidlo. Po jeho ľavej strane je tlačidlo pamäte zaostrenia a expozície (AF-L/AE-L).

Zaujímavo je riešená zadná časť fotoaparátu. Ani nie tak rozložením ovládacích prvkov, ako tým, že niektoré tlačidlá sú na platforme výklopného displeja. Sú to tlačidlá Play, Menu, Display a Delete. Po pravej strane displeja je roller fungujúci aj ako krížový volič s potvrdzovacím tlačidlom uprostred. Štyrom smerom sú priradené funkcie nastavenia AF, režimu záberov, režimu blesku a korekcia expozície. Nad rollerom je ďalšie funkčné tlačidlo a pod je tlačidlo F, pre rýchly prístup k najpoužívanejším nastaveniam.

Na bočnej strane gripu sú pod krykou ukryté, vo svojej zmenšenej podobe, konektory HDMI a USB. Ďalej je tu aj slot pre micro SD kartu. Na protiľahlej strane je konektor pre pripojenie externého mikrofónu.

Batéria sa vkladá zospodu. Závit pre pripevnenie na statív je v osi objektívu. Pod malou krytkou sa ukrýva konektor pre pripojenie gripu. Konektory sú potrebné pre prepojenie ovládacích prvkov, grip neumožňuje použiť ďalšiu batériu.


Ovládanie

Fotoaparát sa zapína páčkou za spúšťou. Programy sa vyberajú tradičným otočným voličom. Pre nastavovanie funkcií a parametrov slúžia až tri rollery. Zadný funguje aj ako tlačidlo. Roller na zadnej strane, pri displeji, funguje aj ako krížový smerový volič. K dispozícii sú aj dve funkčné tlačidlá. Ovládanie je celkovo na dobrej ergonomickej úrovni. Je moderné, ale praktické. Predný roller je umiestnený trochu neštandardne. Ak si dokúpite grip, zlepší nielen držanie, ale keďže má samostatný roller aj spúšť, vylepší aj ergonómiu týchto prvkov.

Menu

Nikony 1 majú menu výrazne odlišné od toho, ktoré nájdete v zrkadlovkách a pokročilých kompaktoch tejto značky. Ak si V3 kúpite ako doplnok k zrkadlovke, bude vám výrazne odlišné menu prekážať. Ak je toto váš hlavný fotoaparát,  na menu si rýchlo zvyknete. Celé je v odtieňoch šedej, so zvýraznením svetlou limetkovo zelenou. Dobre sa ovláda aj dotykovo.

Vychytávky

Systém Nikon 1 si od začiatku zakladá na rýchlosti a funkciách, ktoré majú fotografovi uľahčiť snímanie akčných záberov. Tým nemyslím len športu. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj fotografovanie neposedných detičiek, či štvornohých miláčikov.

To, že má fotoaparát tejto triedy všetky pokročilé režimy a možnosti nastavenia všetkých parametrov (ISO, WB, atď.) je samozrejmé. Nechýbajú ani motívové programy a plná automatika. Nikon k tomu pridáva pár špecialít. Tou prvou sú nastaviteľné efekty: HDR, miniatúra, toy camera, selektívna farba atď.. Nie je ich toľko ako napr. vo fotoaparátoch Olympus. Pri ich nastavovaní sa ukazujú nedostatky v návrhu dotykového ovládania.

V automatickom režime je k dispozícii živé nastavenie. Tí, ktorí ešte nie sú dostatočne zasvätení do tajov fotografie, môžu na displeji nastaviť, pre nich jednoduchým spôsobom, hĺbku ostrosti, zachytenie pohybu a expozíciu.

Samostatným expozičným režimom je Zachytenie najlepšieho okamihu, ktoré zo série fotografií vyberie ten najlepší záber. Základným kritériom výberu je najvyššia ostrosť.

Špecialitou Nikonov 1 sú pohyblivé momentky. Sú to krátke niekoľkosekundové spomalené klipy s hudobným podmazom.

Poslednou vychytávkou, ktorú musím spomenúť sú videoefekty. Okrem štandardných vidosekvencií sú k dispozícii spomalené a zrýchlené zábery, trhané zábery a 4 sekundové klipy.

WiFi

Fotoaparát je vybavený vstavaným WiFi, ktorý umožňuje prepojiť ho s chytrým zariadením. Do neho je potrebné nainštalovať bezplatnú aplikáciu Wireless Mobile Utility. Ja som ju odskúšal na iPade Mini. Prepojenie bolo jednoduché a plne funkčné. Aplikácia WMU je jednoduchá a zvláda len diaľkové ovládanie spúšte a sťahovanie fotografií. Nedá sa v nej nič nastavovať, je to skutočne len diaľková spúšť so živým obrazom.

Fotoaparát v praxi

Bohužiaľ som k fotoaparátu nemal externý hľadáčik ani grip. Najmä hľadáčik mi veľmi chýbal, najmä keď so na predvádzacej akcii videl aký je dobrý. Komponovať obraz cez displej s tak silným teleobjektívom, aký som mal, nebolo ľahké.

Frustrujúce bolo pre mňa, že takmer vždy som odfotil niečo iné, ako som zakomponoval. V momente expozície už objektív so zapnutým stabilizátorom zaznamenával niečo iné, než som videl na displeji. Často som musel zábery, na dlhších ohniskách, opakovať aj 3-4x. Skúšal som obidva režimy stabilizácie (normal/active), ale rozdiel bol len malý.

Dotykový displej nie je dostatočne citlivý, občas sa stane, že dotyk musíte viackrát zopakovať. Ovládanie nie je intuitívne. Už roky mnohí z nás používajú telefóny s dotykovým ovládaním a za tie roky sme si zvykli, ako to na nich funguje. Nikon sa správa inak, čo neprispieva k pohodliu ovládania.

S čerstvo nabitou batériou vydrží fotoaparát cca 2 hodiny intenzívnej práce (Foto + video). Druhá batéria je preto nutnosťou, ak idete na dlhší výlet.

V čom fotoaparát exceluje sú sériové zábery. V režime kontinuálneho zaostrovania zvláda 20 obr./s. Aj keď som mal nastavené súčasné ukladanie do formátov RAW+JPG, dokázal fotoaparát uložiť takmer 30 záberov. Pri predostrení môžete snímať frekvenciou až 60 obr./s. To je dvojnásobok bežnej frekvencie videa! Využiť tieto schopnosti však nie je ľahké. Kontinuálne zaostrovanie nie je tak rýchle a spoľahlivé ako u zrkadloviek. Väčšie a pomalšie sa pohybujúce objekty nie sú problémom, ale nafotiť napr. čajku za letu, už je. Dlho trvá, kým AF objekt zachytí. Cez displej sa objekt aj ťažšie sleduje. Po pár pokusoch zistíte, že máte desiatky fotografií, ktoré poputujú do koša.

Pri rýchlosti snímania 20 br./s. nie je problém zachytiť ten správny okamih.



Pri bežnom fotografovaní sa fotoaparát správa tak, ako by ste očakávali. Zaostrovanie je rýchle. Ovládacích prvkov je dostatok na to, aby sa expozičné parametre nastavovali pohodlne. Tlačidlo F, pre prístup k základným nastaveniam je šikovné a tu dokonca aj dotykové ovládanie spĺňa moje predstavy.

Na voliči programov by som prijal športový režim. Fotoaparát sa pýši veľkým výkonom a možnosť rýchlo ho prekonfigurovať pre akčné fotografovanie, by sa pomerne často hodila.

Zoastrovanie spoľahlivo funguje aj za horších svetelných podmienok. Nevedel som prísť na chuť príliš citlivej spúšti. Často sa mi stávalo, že som odexponoval, pričom som si len predostroval a volil kompozíciu.

Výklopný displej som ocenil viackrát, najmä pri fotení z úrovne zeme. Vďaka dotykovému ovládaniu dokážete rýchlo určiť, kam má fotoaparát zaostriť.


Objektívy v praxi

1 Nikkor VR 10-30/3,5-5,6 PD-ZOOM

Setový objektív s rozsahom 10-30 mm (27-81 mm) patrí k tým najjednoduchším objektívom, ktoré som vyskúšal. Ovládanie zoomu je motorické. Prstenec manuálneho zaostrovania chýba. Krytka objektívu je zabudovaná a automatická, takže ju nestratíte a ani nezabudnete nasadiť. Vybavený je stabilizáciou obrazu. K objektívu sa nedá pripevniť slnečná clona a ani žiaden filter. Toto rozhodne nie je objektív, ktorý sa hodí k najvyššiemu modelu. Pritom mechanická konštrukcia a použité materiály sú kvalitné.

Triede fotoaparátu nezodpovedá ani z hľadiska obrazovej kvality. V relatívne malom rozsahu ohnísk objektív predvádza širokú škálu sférickeho skreslenia spojeného s výraznou vinetáciou. Na ohnisku 10 mm je vidno výrazné súdkovité skeslenie, pri otvorenej clone doprevádzané výraznou vinetáciou. Len o menej výrazné je poduškovité sférické skreslenie na ohnisku 30 mm. Objektív má malú chromatickú chybu prejavujúcu sa bližšie k okrajom obrazu.

Objektívy s motorickým zoomovaním majú svoj význam najmä u fotoaparátov, ktoré sa častejšie využívajú aj ako videokamery. Nikony 1 medzi ne patria. Zoomovanie musí byť plynulé, čo u tohto objektívu rozhodne nie je. V režime fotografovania je otáčanie prstenca motoricky prenášané v pomere 1:1. Prstencom musíte skutočne otáčať, nestačí ním len vychýliť do strany. V režime videa (expozičný režim), je prevodový pomer omnoho väčší. Na to, aby ste prezoomovali z jedného konca na druhý, potrebujete niekoľko otáčok prstenca. Kvôli tomu nikdy nedosiahnete plynulé zoomovanie.

Objektív má výrazné sférické skreslenie a bez priclonenia aj výraznú vinetáciu.


1 Nikkor VR 70-300/4,5-5,6

Objektív rozhodne nie je malý. Porovnateľný je s objektívmi rovnakého rozsahu, navrhnutých pre DSLR. Využíva systém zamykania v prepravnej polohe, kedy je možno o niečo menší. Po stlačení poistky pootočením prstenca transfokácie ihneď zväčší svoju dĺžku. Objektív má dvojitý výťah tubusu a pri vyzoomovaní na 300 mm, je dĺžka takmer dvojnásobná. Objektív sa prestane zdať tak veľký v momente, kedy si uvedomíme, že uhlom záberu zodpovedá objektívu 189 - 810 mm (135EQ). To už je riadne delo. Ak by sme chceli zrkadlovku s podobným priblížením, musela by to byť kombinácia APS-C (DX) Nikonu a Tamronu, alebo Sigmy s rozsahom 150-600 mm. Takáto zostava je výrazne väčšia a ťažšia. Pri Full Frame fotoaparáte by to musel byť výkonný superteleobjektív v cene malého automobilu.

Prstenec zoomu vyrobený z kovu má jemné vrúbkovanie nie nepodobné pilníku. Mne to trochu vadilo, na druhú stranu sa vám nebudú šmýkať prsty. V sprevodovaní transfokácie cítiť určitú plastovosť, nie je tak hladké, akoby malo byť. Zaostrovanie je absolútne tiché a bleskové. Zbytočnému preostrovaniu na krátke vzdialenosti zabránite použitím limiteru.

V optickej konštrukcii sú použité ED členy a nanokryštáľové antireflexné vrstvy.

Limiter zabráni zbytočnému preostrovaniu na krátke vzdialenosti.


Odnímateľná statívová pätka.



Stabilizátor objektívu je veľmi účinný. 1/50 s. na ohnisku 300 mm (135EQ=810 mm) nie je pre neho žiaden problém. Skúsenejší fotograf, najmä ak použije hľadáčik a tým stabilnejšie drží fotoaparát, môže smelo fotiť s ešte dlhšími časmi. Klobúk dole páni z Nikonu.

810 mm, to je pre fotografa výzva. Môže na svet okolo seba pozerať s inou perspektívou. Fotiť veci, ktoré bežne na fotografiách nevidíte.

Detail na streche hotela Carlton v Bratislave.


Niekoľko kilometrov vzdialený Slovnaft.


Detail výzdoby Primaciálneho paláca. Na tomto zábere dobre vidno vinetáciu objektívu na dlhších ohniskách.



Objektív nemá žiadnu výraznejšiu chybu. Snáď len pri dlhších ohniskách viac vinetuje, pri otvorenej clone. Vinetácia je pozvoľná a nepôsobí rušivo. Spoľahlivo sa s ňou dokáže vysporiadať priamo fotoaparát alebo RAW konvertor. Výborne je korigovaná chromatická chyba, ani na sférické skreslenie sa nemožno sťažovať. Výborná je aj odolnosť na vznik reflexov, nanonocoating je tu poznať. Ostrosť objektívu je v celom rozsahu veľmi dobrá a to aj pri odcloneni. Myslím, že jeho kvalitu fotoaparát ani nedokáže naplno využiť.

Tento objektív kúpite za priemernú cenu nad 900 €. To skutočne nie je málo a je to o dosť viac, ako jeho obdoba pre DSLR (Nikon AF-S 70-300/4,5-5,6G VR). O toľko vyššiu cenu neospravedlní ani lepšia antireflexná úprava.
 

Objektív som vyskúšal aj v bratislavskej ZOO, veď kde inde využiť jeho silné priblíženie? Fotografie dravcov a lemurov sú snímané cez sklo, ktoré okrem toho že je špinavé, silne ovplyvňuje prenos kontrastu a ostrosti.





Obrazová kvalita

Čo sa Nikonu nedarí od začiatku, je konkurovať obrazovo Sony RX100, tento kompakt je akýmsi etalónom kvality fotoaparátov s 1” snímačom. Hlavnými konkuretami Nikonu 1 V3 sú ultrazoomy s 1” snímačom, konkrétne Sony RX10 a Panasonic FZ1000. Obidva sú na tom lepšie z hľadiska dynamického rozsahu aj úrovne šumu. Naviac sú osadené vynikajúcimi objektívmi, majú kvalitné hľadáčiky a veľmi dobrú ergonómiu.

ISO 1600. Šum je výrazný najmä v tieňoch. Množstvom zodpovedá šumu kvalitných APS-C snímačov na ISO 6400. Menšia plocha snímača obmedzuje použitie fotoaparátu za horších svetelných podmienok.



Šum je na fotografiách pozorovateľný od najnižšej citlivosti ISO 160. Nie je nijako rušivý ale nejde prehliadnúť, že v tieňoch vidno šum farebný. A od toho sme si u kvalitnejších fotoaparátov už odvykli. Pri ISO 400 už vidno zvýšené množstvo šumu. Pri ISO 800 je množstvo šumu prijateľné a pri zväčšeniene 30x40 cm si ho takmer nevšimnete. Zlomovou hranicou je ISO 1600, nad ňu je množstvo šumu väčšie ako množstvo obrazových informácií. V núdzi využijete aj ISO 3200. Maximálna hodnota ISO 12 800 je nepoužiteľná. Okrem veľkého množstva šumu tu dochádza k výraznému posunu farieb. Vnímanie šumu sa môže meniť podľa toho, čo fotíte. Pri niektorých motívoch je menej výrazný ako pri iných. Vplyv ma aj presnosť expozície.

Menší dynamický rozsah a vyšší šum ma zamrzeli najmä pri fotkách zo ZOO. Vďaka silnému teleobjektívu a vysokej snímkovej frekvencii sa mi podarilo uloviť niekoľko zaujímavých okamihov. Pri ich upravovaní som však nemal dostatok obrazových informácií, aby som sa vysporiadal s vysokým kontrastom slnečného dňa. Pri presvetľovaní tieňov sa okamžite začne objavovať výrazný šum.

Porovnanie 1” snímačov na DXOMark použitých vo fotoaparátoch NIkon, Sony a Panasonic.

Video

Očakával som viac. Skúšal som rôzne profily, dokonca som si vytvoril aj vlastný, tzv. plochý profil, ktorý má zachytiť čo najviac obrazových informácií pre dodatočný postprocesing. Nedopadlo to dobre. V tieňoch sa objavilo viditeľné nežiadúce zafarbenie do purpurova. Menší dynamický rozsah snímača je poznať. Videu chýba aj ostrosť. Celkovo mu chýba “cinematic look” typický pre zrkadlovky a CSC s väčším snímačom.

V režime videa je možné zapnúť naviac digitálnu stabilizáciu obrazu. Pri statických záberoch funguje dobre. Ak sledujete nejaký objekt, stabilizátor začne poskakovať do strán.



Príslušenstvo

Nikon 1 V3 je systémový fotoaparát, okrem objektívov je pre neho vyrobené množstvo príslušenstva, vylepšujúceho jeho úžitkové vlastnosti.

S prídavným gripom a hľadáčikom je NIkon 1 V3 úplne iným fotoaparátom.


Prídavný elektronický hľadáčik DF-N1000.


Prídavný grip GR-N1010 zlepšuje ergonómiu držania, ale aj ovládania. Spúšť aj predný roller sú umiestnené ergonomickejšie, ako na fotoaparáte.


Polovičné škrupinové puzdro CB-N4010.


Prídavné LED svetlo LD1000 pre snímanie videa, ale aj fotografovanie za horších svetelných podmienok.


Výkonný externý blesk SB-N7.



K ďalšiemu príslušenstvu patria externý mikrofón ME-1, GPS jednotka GP-N100 a vodotesné puzdro WP-N3. S adaptérom FT1 možno na fotoaparáte používať AF objektívy s bajonetom F, určené pre DSLR.
 

Plusy a mínusy Nikon 1 V3

+  kvalitné spracovanie
+  bezhlučné fotografovanie
+  20 obr./s. v režime kontinuálneho zaostrovania 
+  WiFi 
+  výklopný displej 

-  microSD
-  obrazová kvalita 
-  hľadáčik nie je v cene 
-  citlivá spúšť 
-  menej citlivé dotykové ovládanie 
-  setový objektív 
-  slabšia výdrž batérie 

Plusy a mínusy 1 Nikkor VR 70-300/4,5-5,6

+  veľký rozsah
+  makro 
+  limiter 
+  účinný stabilizátor 
+  odolnosť proti vzniku reflexov, prakticky absencia chromatickej chyby 

-  statívová pätka nie je v cene a nedá sa v nej objektív otáčať
-  drhnutie prstenca 
-  vinetácia 

Záver

Nikon so svojím sytémom 1 rozhodne nepláva s hlavným prúdom. Spolu s Pentaxom použávajú menší 1” snímač. Ten toho dokáže pomerne dosť, ale na väčšie snímače jednoducho nemá. Nikon 1 neosloví asi náročnejších fotografov, pre ktorých je určený, tí siahnú po prístroji s Micro4/3, APS-C alebo dokonca Full Frame snímačom. Nikon 1 má ale čo ponúknuť. 1” snímač má v určitých situáciach svoje prednosti. Jednou z nich je väčší crop, čo je výhodou ak hľadáte čo najvýkonnejší teleobjektív v čo najkompaktnejšom balení. Nikon k tejto veľkej výhode 1” snímača pridáva aj presteroidovaný výkon. Rýchlosť v každom smere a špeciálne funkcie umožňujú aj menej skúseným fotografom zachytiť ten pravý okamih. Aj to má však svoje obmedzenia.

Nikon 1 V3 v základe až tak neoslní, až príliš pripomína lacnejšie modely radov J a S. To čo mal zákazník u V1 a V2 v cene, teda grip a hľadáčik, si musí teraz dokúpiť. Cena kitu so seťákom gripom a hľadáčikom je na úrovni Nikonu D7100 s objektívom 18-105VR. Ak hľadáte niečo menšie, máte tu lacnejší Olympus OM-D E-M10, Panasonic GX7, Sony A6000, Fujifilm X-E2. Samé skvelé fotoaparáty s výrazne lepšou obrazovou kvalitou. Nikon 1 V3 je v porovnaní s konkurenciou predražený. Má v zásobe pár skvelých trikov, ale tie využijete len výnimočne. Väčšina dá asi prednosť fotoaparátom s väčším snímačom a tí, ktorých Nikon oslovil, si počkajú na príchod V4, kedy cena V3 padne dole na prijateľnú hodnotu.

Ak Nikon 1 V3 má niekoho osloviť, tak je to asi práve s testovaným objektívom 70-300 mm. V prepočte až 810 mm objektív dobre poslúži napr. pri pozorovaní vtákov (birdwatching), ale aj v profesiách, kde treba zdokumentovať vzdialené, ťažko dostupné objekty, napr. antény a podobne.

Nikon 1 V3 neprináša oproti predchodcom žiadne významnejšie vylepšenie, ani zlepšenie obrazovej kvality. Je to skôr ťažko pochopiteľný krok späť. Neviem, či by Nikon Coolpix P600 nebola rozumnejšia voľba, ak túžite po dobre vybavenom fotoaparáte s veľkým rozsahom objektívu a to v cene do 400 €. Netvrdím, že sa mi nepodarilo urobiť niekoľko dobrých fotografií. Cena testovanej zostavy je však okolo 1800 €. Za tie peniaze sa dá hravo zohnať zostava s kvalitatívnym výstupom o niekoľko tried lepším. Ak by som trval na ohnisku 800mm, mohol by som si za to kúpiť Nikon D5300 s výborným Tamronom SP 150-600VC. Jedinou výhodou sú v tomto prípade hmotnosť a veľkosť Nikonu 1 V3 a objektívov k nemu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2014-10-13 08:40:20
Vyzera to tak, ako keby konstrukcne oddelenie dostalo od marketingu prikaz - "Hlavne neohrozit predaj nasich zrkadloviek".
 
vilkoo
2014-10-13 10:17:21
Inovacia ktora asi ostane na mrtvom bode.
 
smartin
2014-10-13 11:30:11
CX format by v dnesnej dobe mal uz patrit kompaktom. Bojim sa ze to v Nikone pochopia, az ked uz bude dost neskoro. Mirrorlessy su v kurze. Ak Nikonu ujde tento vlak, za ktorym zufalo stale dobieha, tak to moze byt pre neho neskor dost tazke. Ztial ich drzi najma to ze ludia maju pobudovane systemy...
 
marcus_labeo
2014-10-13 12:48:11
Chybička sa vlúdila: "Spolu s Pentaxom použávajú menší 1” snímač." Pentax nemá žiadny foťák s 1" senzorom, jeho CSC majú 1/2,3" a 1/1,7" senzory; autor mal zrejme na mysli Samsung NX Mini.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-10-14 11:31:32
súhlas s Karolom - možno tí čo fotia divočinu sa asi môžu z tejto kombinácie tešiť, samozrejme že to nie je ako Full frame s 800mm objektívom (ten mikro a ani celokvý kontrast tam nie je) ale ako polo dostupné riešenie na rodinné výlety pre fotenie vtáčikov a pod. prečo nie. Inak ťažko hľadať zmysel novinky, ale čas a predaje ukážu
 
famakate
2014-10-16 14:34:26
Kontinuálne zaostrovanie nie je tak rýchle a spoľahlivé ako u zrkadloviek.

Tak ak sa V3 nezhorsila oproti V2, tak tomu moc neverim. Kedze V2 v tomto teste porazila aj D4s
http://www.dpreview.com/forums/thread/3529433
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované