Hore

Nikon Coolpix P6000

Nikon Coolpix P6000 sa pýši titulom „high end compact camera". Ide o zaužívané pomenovanie pre kompaktný fotoaparát, ktorý výkonom, funkčne a parametrami pripomína zrkadlovku a je preto vhodný aj pre poloprofesionála. Dokonca niektorý o high end kompaktoch hovoria ako o vreckových fotoaparátoch aj pre profesionálov.

Pozrime sa teda spolu na to, ako obstojí tento vybavený kompakt v našom redakčnom teste.

 

Dizajn a ergonómia

 

Keď som pri predstavení P6000 uvidel obrázky tohto prístroja, zajasal som. Ide presne o ten dizajn, ktorý mi je veľmi blízky. Hranatý retro výzor fotoaparátu je umocnený analógovým kotúčom pre nastavenie režimov snímania a priezorovým hľadáčikom. Ten má približne 80% pokrytie a pri širokouhlom nastavení ľavom dolný roh zacláňa objektív, no nie je to veľmi rušivé. Aj keď 80% neznamená perfektný hľadáčik, oceňujem, že ho prístroj vôbec má. Súčasný trend je skôr využívanie displeja na komponovanie fotografie, čo sa však odráža na oveľa väčšej spotrebe energie. V prípade potreby šetrenia energie s vypnutým displejom vyhotovíte viac záberov.

 

Na vrchu fotoaparátu kraľujú sánky pre externý blesk alebo príslušenstvo.

 

Pogumovanie gripu je veľmi kvalitné a doslova vám prilepí fotoaparát k dlani. Pevnému uchyteniu pomáha aj pogumované miesto na zadnej strane prístroja určené pre palec pravej ruky. Ten na ňom prirodzene spočinie, pričom ho možno používať na nastavenie hodnôt pomocou zadného kolieska.

Zistil som, že fotografovať P6000-kou sa tak dá v prípade potreby aj jednou rukou. Samozrejme, pre najlepší výsledok odporúčam používať obe ruky - ľavú na podoprenie fotoaparátu zdola.

 

 

Ostatné ovládacie prvky sú tiež vyhotovené v kvalite, aká sa u kompaktov len tak nevidí. A to nielen kvalitou spracovania ale aj logickým umiestnením, ktoré pripomína ovládanie z nižších radov zrkadlových fotoaparátov. Toto má byť pochvala, keďže zrkadlovky Nikon sú ovládaním naozaj prepracované. Nakoniec je potrebné uviesť, že „zvyk je železná košeľa" a „proti gustu žiaden dišputát". Pri dostatočne dlhom používaní si človek zvykne na hocičo, no na tento Nikon si zvyknete veľmi rýchlo.

 

Pochváliť možno rýchle menu fotoaparátu a programovateľné Fn tlačidlo na bleskový prístup k funkcii, ktorú používate najčastejšie.

 

Za dizajn a ergonómiu si P6000 zaslúži najlepšiu známku 1*.

 

 

V praxi

 

Výbava a príslušenstvo

K prístroju dostanete knihu / knihy s návodom na použitie, CD so softvérom, popruh pre fotoaparát, AV kábel, USB kábel a AC adaptér s káblom. 

Neviem, či je s Nikonom P6000 štandardne dodávaná aj nabíjačka batérií, my sme ju k dispozícii nemali a tak sme museli baterku nabíjať zapojením prístroja cez AC adaptér na sieť. Ak nabíjačka nie je dodávaná, je to nevýhoda, lebo ak si dokúpite druhú, náhradnú batériu, nebudete môcť používať fotoaparát s nabitou batériou a zároveň nabíjať vyčerpanú. Musíte si k náhradnej batérii dokúpiť aj nabíjačku.

 

 

 

 

Rýchlosť

Čo sa týka rýchlosti štartu a zaostrovania, tento Coolpix patrí medzi lepší priemer. Fotoaparát nijako nezdržuje a po stlačení tlačidla zapnutia ste po dvoch sekundách pripravení fotografovať. Nie je to síce najrýchlejší nástup, ale pri predpokladaní tohto zdržania môžete fotografovať aj momentky. Na nečakané a rýchle akcie však budete musieť stále používať zrkadlovku.

 

Objektív má rozsah 28-112 mm (po prepočte na kinofilm). 4 násobný zoom je krokovaný plynule a nie je problém nastaviť požadovaný uhol záberu. Pochvala.

 

Zaostrovanie je na širokom konci veľmi rýchle a čas zaostrenia sa za dobrých svetelných podmienok pohybuje okolo 0,2 - 0,3s. Niet sa čomu čudovať, na širokom konci má objektív slušnú svetelnosť f2,7. Keď nazoomujeme na dlhý koniec, tu už situácie nie je taká ideálna. Za dobrého svetla síce fotoaparát nemá problém zaostriť v priebehu 0,3 - 0,4s, no keď hladina okolitého osvetlenia klesne, čas zaostrenia sa predĺži a miestami automatické ostrenie hľadá, alebo zaostrí na pozadie. Stačí jeden pohľad na objektív z prednej strany a hneď je to zrejmé. Objektív má na dlhom konci svetelnosť f5,9! Táto špecifikácie je sklamaním a myslím si, že ani nepatrí do kategórie high end kompaktov. Najbližšia konkurencia ponúka na dlhom konci svetelnosť f4,5 (Canon G10), respektíve úžasných f2,8 (Panasonic LX3 a Leica D-lux4).

 

Druhou vlastnosťou, ktorá hovorí o pružnosti fotoaparátu, je rýchlosť ukladania fotografií. V súčasnosti je normálom, že fotoaparát nesmie zdržiavať fotografa pri bežnom fotografovaní. To znamená, že je normálne vyhotoviť neobmedzené množstvo záberov aspoň vo frekvencii jeden záber za sekundu. To pre Coolpix P6000 nie je problém. Ak by ste však chceli naozaj využiť kvalitný objektív a fotografovať do RAW formátu, situácia sa dramaticky zmení. Za uložením jedného RAW súboru na kartu si počkáte neuveriteľných 4-8 sekúnd, počas ktorých s fotoaparátom nemôžete robiť nič. To je naozaj veľa aj na obyčajný kompakt. Tento čas je v high end kategórii jednoducho neakceptovateľný...

A prečo by ste mali fotografovať do RAW formátu, sa dozviete v kapitole o kvalite obrazu.

 

Ak mám zhrnúť správanie sa fotoaparátu v praxi, nemôžem vážne nevytknúť slabú svetelnosť objektívu na dlhom konci, ktorá má za následok spomalené ostrenie za slabšieho svetla a malú vyrovnávaciu pamäť, ktorá pri fotografovaní do RAW formátu spomalí aparát natoľko, že je to vhodné snáď iba pre štúdiového produktového fotografa, alebo krajinára, ak mu práve neklesá slnko k horizontu. Na druhej strane musím pochváliť ostrenie na širokom (svetelnom) konci objektívu a taktiež hladké krokovanie zoomu.

 

Funkcie

 

Rozšíriteľnosť systému

Aj keď má Coolpix „iba" štvornásobný zoom (skôr to kvitujeme, lebo objektív má naozaj kvalitnú kresbu), môžete si ho pomocou adaptéru a širokouhlej predsádky  WC-E76 rozšíriť na efektívnych 21mm! To už je zaujímavé číslo pre tých, ktorí obľubujú naozaj širokouhlé zábery či už v krajine alebo reportážnej fotografii. Treba sa samozrejme zmieriť s tým, že fotoaparát už nemožno nazvať malým, keď je naň inštalovaná širokouhlá predsádka, ktorá je pomerne robustná.

 

 

Ďalšie možnosti rozšírenia systému ponúkajú sánky s 5-pinovým kontaktom. Primárne sú sánky určené pre externý blesk, s ktorým P6000 plne spolupracuje pomocou iTTL merania záblesku. Blesk môžete samozrejme použiť aj v manuálnom režime, dokonca pomocou zábleskovej jednotky SB900 alebo pomocou odpaľovača SU800 môžete spustiť viacero externých bleskov a stále využívať výhody iTTL merania svetla. Aj s pomocou tohto kompaktu tak môžete využívať pokročilý systém kreatívneho osvetlenia Nikon.

 

Ak fotografujete s predsádkou, do sánok blesku môžete inštalovať externý hľadáčik s uhlom záberu pre 21mm objektív a stále môžete fotografovať klasickým spôsobom s okom priloženým na hľadáčik.

 

Stabilizátor obrazu

Je poctivý optický a je účinný. Nebol problém udržať dvoj až trojnásobne dlhšie časy ako bez stabilizátora. Treba povedať, že pri svetelnosti f5,9 je stabilizátor nutnosťou.

 

GPS zapisovač

Keď som sa pri predstavení P6000 dozvedel, že bude disponovať GPS loggerom, veľmi som sa potešil. Externé zariadenia pre priradenie GPS súradníc k fotografiám sa mi nikdy zvlášť nepáčili pre nutnosť presného nastavenia času a synchronizáciu a tak som bol zvedavý, aké riešenie ponúkne tento Nikon. Pravdu povediac, skončil som trochu sklamaný. Nie preto, že by samotné riešenie bolo zlé, ale citlivosťou a spoľahlivosťou prijímača GPS. Tento má problém so signálom, aspoň s našim testovacím kusom som sa nevedel pripojiť na satelity čo i len v trochu zastavanom prostredí, ale často ani v otvorenom priestranstve. Počas môjho pobytu v Nemeckom Hamburgu som mal celý čas zapnutý GPS zapisovač, no fotoaparát ani raz nepriradil GPS súradnice. Zadarilo sa mu na veľmi otvorenom priestranstve na Dunaji pri Hamuliakove.

Aktivované GPS spotrebuje veľa energie, výdrž batérie sa tým poznateľne skráti a výsledok je neuspokojivý. Aspoň v testovacom kuse, ktorý sme mali zapožičaný my. Podobné skúsenosti však mali aj recenzenti z iných krajín. Najspoľahlivejší spôsob, ako priradiť GPS súradnice k fotografiám, tak ostáva kvalitné externé GPS a synchronizácia jeho dát s fotografiami podľa času zapísaného v exife.

 

Sieťové pripojenie

P6000 má na spodnej strane zástrčku pre klasický LAN konektor. Dá sa tak pripojiť k internetu priamo, bez nutnosti zapínať počítač. Pomocou tohto pripojenia máte možnosť poslať fotografie na internet na Nikon stránku Picture Town. Neskúšal som a ani si dosť dobre neviem predstaviť používanie takého pripojenia. Nemyslím si, že by fotografi, pre ktorých je určený tento prístroj, chceli bez úpravy a vizuálnej kontroly na monitore počítača posielať obrázky priamo z fotoaparátu na web, tobôž nie na Picture Town. No ale je to vec názoru, každopádne prístroj touto funkciou disponuje.

 

 

Režimy snímania

P6000-ka má ako kompakt pre pokročilých plne manuálny režim (M), poloautomatické režimy priority času (S) a clony (A), pokročilý automatický režim (P), plne automatický (zelený) režim, programovateľné režimy (U1U2), video režim a scénické režimy, ktorých je 15.

 

High ISO

Na P6000 si môžete nastaviť citlivosť senzora od ISO64 do 6400. Je zrejmé, že pri malom snímači a rozlíšení 13,5 Mpx je vysoká citlivosť nad ISO1600 iba formalita, respektíve marketingový údaj, ktorý vám ale v praxi vôbec nepomôže. Keď chcete zmysluplne fotografovať na vysokú citlivosť, treba sa obzrieť po inom prístroji. Už pri ISO400 dochádza k výraznému odstraňovaniu detailov a vzniku zvláštnych hluchých bodov. Je na škodu, že redukcia šumu sa nedá vypnúť. U high end kompaktu som sa s tým ešte nestretol. Redukciu šumu môžete buď nastaviť manuálne na tri úrovne, alebo nechať na automatike.

 

 

Blesk

Vstavaný blesk môžem pochváliť. Nielen tým, že podáva konštantne vyvážené výsledky, ale aj tým, že synchronizuje so všetkými časmi uzávierky. Môžete ho tak úspešne použiť aj počas jasného denného dňa na vyjasnenie tieňov, pričom stále ostane kresba aj v jasnej oblohe.

 

RAW, ISO64, clona f5,1, čas 1/1000s, manuálna expozícia, vynútený blesk

 

Je to obrovská výhoda kompaktov oproti zrkadlovkám s klasickou závierkou, kde je možné so vstavaným bleskom použiť iba maximálny synchronizačný čas závierky (cca. 1/200s).

Buďte pripravený, že použitie blesku spôsobí predĺženie času kým môžete vyhotoviť ďalší záber. Zdalo sa mi, že dobitie blesku trvá trochu dlhšie ako je zvyčajné.

 

Obrazová kvalita

Dostávame sa ku koreňu veci. Je zrejmé, že od kompaktu v cene základnej zrkadlovky očakávame patričnú kvalitu obrazu aspoň na najnižších citlivostiach ISO. Ak ste však náročným nadšencom fotografie, poloprofesionálom alebo dokonca profesionálom, ktorý chce kompakt do vrecka, s JPG súborom nebudete veľmi spokojný. Zvláštny algoritmus alebo redukcia šumu, ktorá sa nedá vypnúť, spôsobujú, že sa zlievajú podobné odtiene farieb, jemné detaily ako je tráva, štruktúra piesku a podobne.

 

JPG

 

JPG z RAW

 

JPG verzus RAW

 

 

JPG

 

JPG z RAW

 

JPG verzus RAW

 

 

JPG

 

JPG z RAW

 

JPG verzus RAW

 

 

JPG

 

JPG z RAW

 

JPG verzus RAW

 

 

JPG

 

JPG z RAW

 

JPG verzus RAW

 

Bol som v obavách, či to nie je nekvalitným objektívom, no pri vyvolaní RAW-u som pochopil, že ide o firmvér fotoaparátu. RAW je oveľa ostrejší, bohatší na poltóny a má väčší dynamický rozsah.

Je to samozrejmé, no nie je samozrejmý ten rozdiel medzi JPG a RAW formátom. A tu prichádzame ku komplikácii, ktorú sme spomenuli už skôr. Ak chcete naozaj využiť kvalitu objektívu a rozlíšenie 13,5Mpx, musíte fotografovať do RAW formátu. To vás však spomalí natoľko, že už fotoaparátom nevyfotíte žiadnu momentku. Na uloženie RAW-u musíte počkať 4-8sekúnd a to je naozaj v dnešnej dobe neakceptovateľné. L

 

Farby Nikonu P6000 sú príjemné a verné, kým svieti slnko, no hneď ako zájde za mraky, obrázky naberajú akýsi červenkastý nádych, čo sa prejaví na veľmi škaredej pleťovke a tráve. Hovorím teraz o automatickom vyvážení bielej, ktoré počas zamračeného počasia ani pod umelým svetlom neuspeje. Opäť platí, že je lepšie fotografovať do RAW alebo vyvážiť bielu manuálne.

 

 

Čiernobiely režim

Čiernobiele režimy sa mi u Nikon fotoaparátoch vždy veľmi páčili a nie je tomu inak ani v prípade P6000. Akoby firmvér vedel, že si nemusí robiť veľké starosti so šumom, čiernobiele fotografie sa javia ostrejšie ako farebné a majú aj jemnejšiu gradáciu šedých odtieňov. Pre dosiahnutie atraktívnejšieho kontrastu si môžete priamo vo fotoaparáte aktivovať farebné kontrastné filtre - žltý, oranžový, červený... podobne ako v klasickej fotografii. Filtre sú účinné a odporúčam ich použiť na ďalšie vylepšenie podania čiernobielych fotografií.

 

 

Záver

 

Fotoaparát Nikon Coolpix P6000 v teste neuspel na jednotku. Prvý kladný dojem z dizajnu, spracovania a ovládania pokazilo nefungujúce GPS, spomalenosť prístroja pri fotografovaní do RAW formátu a agresívny algoritmus, ktorý silno poznačuje detaily v JPG súboroch. P6000 nemôže konkurovať ani svetelnosťou objektívu, ktorou silno zaostáva za konkurenciou. Ak nefotografujete momentky, nepotrebujete fotografovať za zníženého svetla a máte dosť času hrať sa s RAW formátom, môžete byť s P6000 spokojní. Viem si predstaviť, že by si ho mohol kúpiť nadšenec, krajinkár, ktorý rád fotografuje v čiernobielom režime.

 

+ dizajn a ovládanie

+ účinný stabilizátor obrazu

+ dobrý blesk

+ dobré výsledky v čiernobielom režime

 

- nefungujúce GPS
- pre väčšinu nevyužiteľné pripojenie na internet
- agresívny algoritmus spracovania JPG - strata detailov a poltónov

- nedostatočný buffer - výrazné spomalenie fotoaparátu pri fotení do RAW
- nespoľahlivé automatické vyváženie bielej hlavne pri zamračenom počasí a pod umelým svetlom
- objektív s veľmi slabou svetelnosťou

 

Galéria

 

AWB ISO64

ISO100 ISO200 ISO400
ISO800 ISO1600 ISO2000

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
duroslav
2009-06-23 13:23:35
Julo, ako je to s tým nastavovaním času v externých GPS loggeroch?
Mne to moc nedáva logiku. Na to, aby GPS prijímač fungoval, musia byť jeho interné hodiny zosynchronizované s hodinami v GPS satelitoch.
Avšak GPS prijímač sám o sebe sa vie zosynchronizovať s hodinami v satelitoch. Nepoznám do detailov algoritmua, ako to funguje, ale je to tak. Existuje nepreberné množstvo aplikácií, ktoré využívajú GPS prijímače ako zdroj presného času a ver mi, nikto tam ten čas nemusí zadávať ručne :-)
Odhliadnúc od toho, že človek tam nikdy ten čas nezadá tak presne, aby sa na základe toho času dala zisťovať poloha.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-23 13:47:17
Externe GBS trackery zapisuju vlastne udaje o polohe do tabulky v pravidelnych intervaloch. K tomuto udaju je pripojeny cas nasnimania. Pomocou vhodneho programu sa udaje z tejto tabulky zapisu do exifu. Jedinym spojnikom je prave cas nasnimania. Tento sposob je samozrejme nepresnejsi, zalezi od intervalu ukladania GPS polohy a od presnosti nastavenia casu. Format tabulky je standardizovany, dokaze ju generovat napr. aj iPhone.
Tento sposob pouziva napr. Izzino, ktory ma externy tracker od Sony.

Inak je to ak je GPS prepojeny s fotoaparatom a moze udaj o polohe zapisovat v momente expozicie.
 
bear
2009-06-23 13:52:20
Ak GPS tracker dokaze zobrazit cas na LCD, je vhodne si spravit fotku GPS casu (neskor vies, aky bol posun casu v EXIF ku GPS casu a nastavis korekciu pri parovani fotiek). Ak GPS tracker nema display, treba udrziavat cas vo fotoaparate co najpresnejsi, alebo odfotit presny cas inde.
 
slavik74
2009-06-23 15:28:53
velmi dobre napisana recenzia, hlavne zrejme aj objektivne, co treba pochvalit.
V niektorych mediach su iba vynikajuce a vyborne pristroje, lebo keby boli iba ´dobre´ uz by asi nedostali nikdy nic od vyrobcu na recenzovanie...
Vysledok pri tomto fotaku zial dokazuje ze jeden vie robit DLSR a iny kompakty.
 
JC photographer
2009-06-23 20:23:15
Som si prave objednal Nikon GP-1, tak som zvedavy na vysledky. Potom sa podelim o dojmy.
 
Kusko
2009-06-23 21:58:54
Ak zrkadlovku, tak Nikon, ak kompakt, tak Canon...
 
Gino
2009-06-24 14:59:44
Super clanok, ale to porovnavanie RAW vs. JPEG to fakt musela byt vybrana rit toho kona?
 
sunajn
2009-06-25 03:12:03
Nikon vyrobili šumnú šunku. G10 ho zje. Je mi smutno keď to ako Nikonista musím povedať. Fňuk fňuk. Ešte štastie, že zrkadlá im dávaju na frak... :)
A článoček ujde.
 
Marcel Rebro
2009-06-27 21:18:28
Mam zopar (desiatok) Nikonov a jeden Canon - G10 ...
 
sunajn
2009-06-27 23:47:56
príspevok od: Marcel Rebro
Mam zopar (desiatok) Nikonov a jeden Canon - G10 ...
Ťa poteš. Keď začneš robiť údržbu, víkend je v ... :)
 
Marcel Rebro
2009-06-28 07:31:51
príspevok od: sunajn
Ťa poteš. Keď začneš robiť údržbu, víkend je v ... :)
uzdrzba nie je az taka narocna - poutierat prach ;-)
vacsina z nich su ´vystavne´ kusy - sice funkcne ale nepouzivam ... vsetko SLR s bajonetom F, najstarsi Nikon F z roku 1960
 
sunajn
2009-06-28 12:02:57
príspevok od: Marcel Rebro
uzdrzba nie je az taka narocna - poutierat prach ;-)
vacsina z nich su ´vystavne´ kusy - sice funkcne ale nepouzivam ... vsetko SLR s bajonetom F, najstarsi Nikon F z roku 1960
A vieš, že mi po rozume chodilo slovo múzeum? :) To tie desiatky...
PS: Ešte sa máš čo obracať, do 48. roku :)
 
duroslav
2009-06-28 12:41:51
Čo bude po 48. roku?
 
sunajn
2009-06-28 13:24:31
príspevok od: duroslav
Čo bude po 48. roku?
Šak víťazný február bol v 48. Né? :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované