Hore

Nikon D3s + Nikkor AF-S 70-200/2,8 G ED VR II

Do redakcie sa nám dostala zostava od Nikonu, ktorá patrí do kategórie toho najlepšieho, čo v súčasnej dobe existuje a čo si môže fotograf priať, najmä keď je zameraný na akčné fotografovanie.

 

Prinášame vám praktické skúsenosti z dvojtýždňového spolunažívania s fotoaparátom Nikon D3s a objektívom Nikkor AF-S 70-200/2,8 G ED VR II. Keďže predchádzajúci model Nikon D3 už prešiel našim redakčným testom , sústredíme sa najmä na hlavné rozdiely medzi nimi, a na to, ako sa táto dvojica správa pri fotografovaní - vyskúšali sme ho v meste a v nasadení pri halovom športe.

 

 

Prvý dojem

 

Po rozbalení dvoch pomerne rozmerných krabíc v tradičnej zlatej farbe tejto značky a nasadení objektívu na telo máme pred sebou „poriadne delo", vážiace v plnej zbroji zhruba tri kilogramy. Pohybovať sa s ním kdekoľvek medzi ľuďmi vzbudzuje väčšinou rešpekt - u niektorých uznanlivé kývanie hlavou, u niektorých zase pohľady plné obáv, že by sa mohli ocitnúť na nejakých fotkách proti svojej vôli. Skrátka, človek s týmto „náradím" v ruke rozhodne nemôže byť nenápadným jedincom na verejnosti.

 

Rozmerné telo D3s s integrovaným batériovým gripom je veľkosťou a váhou vyváženým spoločníkom nového telezoomu 70-200. Ergonómia držania je veľmi dobrá, úchop a váha podporujú stabilitu pri práci. Prípadné námietky by mohli mať užívatelia s menšími rukami, alebo ženy, pre ktoré môže byť náročnejšie zvyknúť si na pomerne veľký a ťažký aparát v kombinácii s objektívom približne rovnakej hmostnosti. Ovládacie prvky fotoaparátu sú až na drobné rozdiely v podstate totožné s modelom D3, o ktorých už bola reč v spomínanej podrobnej recenzii. Preto môžeme len zopakovať, že všetko podstatné má na tele dedikované tlačidlo alebo prepínač v bezprostrednom dosahu, takže ovládanie je rýchle, intuitívne a spoľahlivé - jedným slovom vynikajúce. Menu prístroja je pomerne košaté, ale najčastejšie používané položky je možné zaradiť do rýchlo prístupného vlastného menu. Okrem toho je možné užívateľsky priradiť funkcie aj niektorým tlačidlám, čo pomôže prispôsobiť si aparát podľa individuálnych potrieb.

 

Jediná (už v recenzii D3 zmienená) pripomienka k ergonómii sa týka spôsobu zväčšovania fotografií na monitore fotoaparátu. Kým v nižších modeloch (D300, D700) na to slúži jedno tlačidlo, v rade D3/D3s/D3x sa obsluhuje s dvomi rukami prostredníctvom tlačidla a kolieskového ovládača. Pokiaľ mal fotograf zaužívané jednotlačidlové ovládanie zväčšovacej lupy, jej obsluha na D3s sa mu môže javiť spočiatku menej pohodlná - je to však zrejme otázka zvyku.

 

 

 

Čo prinieslo písmenko „s"

 

Už D3 mala hlavné devízy v podobe nízkeho šumu pri vysokých citlivostiach ISO, výborného (presného a rýchleho) autofokusu, vynikajúcej operačnej rýchlosti, príjemne veľkého hľadáčika, veľkého monitora s vysokým rozlíšením, ako aj odolného tela, utesneného proti prachu a vode.

 

Pozrime sa teda na najmarkantnejšie rozdiely D3s v porovnaní s D3. Vzhľadom na to, že ide o model high-end triedy, asi najmenej dôležitou novinkou je nahrávanie videa (v max. rozlíšení 1280 x 720 s 24 fps).

  

Ďalšou novou funkciou je tzv. tichý režim snímania, určený na fotografovanie na miestach, kde by zvuková kulisa robustnej konštrukcie zrkadlo-snímač mohla pri exponovaní nadmieru vyrušovať. Zvukový prejav je v tomto režime čiastočne utlmený - vyznačuje sa tichším, ale dvojitým cvaknutím, zrkadlo sa totiž vracia do svojej štandardnej polohy oneskorene, v momente úplného uvoľnenia spúšte.

  

Podstatne žiadanejšou novinkou je vybavenie fotoaparátu samočistiacim mechanizmom snímača, ktorý chýba v modeloch D3 aj D3x (ale napr. v D700 ho už nájdete).

  

Aj keď sa rozlíšenie snímača nezväčšilo (12,4 MPx), dočkal sa významnejšieho prepracovania. Nový snímač bez zvýšenia hustoty pixelov prináša najväčšiu pridanú hodnotou modelu D3s, spočívajúcu v ešte lepšom zvládaní šumu pri vysokých citlivostiach ISO. Ak bola D3-ka v tomto ohľade kráľom, D3s je "superkráľom" (vzhľadom na pridané písmeno „s"). Štandardný rozsah citlivostí ISO je 200 - 12800, ale v rozšírenom režime má maximálnu hodnotu neuveriteľných 102 400 ISO (slovom stodvatisícštyristo!). Prirodzene, táto medzná hodnota nie je prakticky využiteľná, ale znamená to, že sa zvýšila hranica maximálnej citlivosti, ktorá je reálne využiteľná. Závisí to od konkrétnej aplikácie výstupu, ale všeobecne by sa dalo skonštatovať, že do 6400 ISO je výsledok vynikajúci a za istých okolností je aj hodnota 12800 ISO akceptovateľná. Asi nebude veľmi prehnané keď povieme, že blesk prestáva byť nevyhnutným doplnkom tohto fotoaparátu pre situácie s nízkou hladinou osvetlenia, pretože kvalita výstupov pri vysokých citlivostiach umožňuje takmer vždy využiť svetlo, ktoré je k dispozícii. Pre blesk zostane pole pôsobnosti najmä pre prípady kreatívneho dotvorenia svetelnej konštrukcie fotografovanej scény.

 

Porovnanie výstupov z modelov D3s a D3 pri rôznych citlivostiach sú na nasledujúcich obrázkoch. Pre názornosť sú to výrezy 1:1, po kliknutí sa vám stiahnu originály v plnej veľkosti (sú to niekoľko MB súbory, takže chvíľku to môže trvať).

 

Testovacia scéna z ktorej pochádzajú výrezy pri rôznych citlivostiach D3 a D3s

 

Nikon D3s

 

Nikon D3

 

ISO 200

 

ISO 200

 

ISO 800

 

ISO 800

 

ISO 1600

 

ISO 1600

 

ISO 3200

 

ISO 3200

 

ISO 6400

 

ISO 6400

 

 

 

Pri citlivosti 1600 ISO je rozdiel zanedbateľný, pri 3200 ISO sa už začína mierne prejavovať, a relevantným sa stáva pri 6400 ISO.

 

Pre zaujímavosť ešte prikladáme zábery snímané s citlivosťou 12800 ISO a maximálnou hodnotou 102400 ISO (kliknutím na obrázok sa vám stiahne originál).

 

12800 ISO (8,1 MB) 102400 ISO (15 MB)

 

 

Istá nepresnosť automatického vyváženia bielej v prípade rôznych druhov umelého osvetlenia je už „tradičným" problémom zrkadloviek. Nasledujúci príklad ukazuje Auto WB pri žiarovkovom osvetlení.

 

Vyváženie bielej v režime Auto WB

 

Presné vyváženie na neutrálnu plochu

 

 

Nikkor AF-S 70-200/2,8 G ED VR II

 

 

 

Tento špičkový telezoom je nástupcom modelu VR I. Aj predchádzajúca generácia dosahovala vynikajúce výsledky, ktoré zatieňoval jediný závažnejší hendikep v podobe výraznejšej vinetácie na full frame zrkadlovkách. Pokles jasu v rohoch pri najširšom ohnisku a úplne otvorenej clone je pri tejto novej verzii samozrejme tiež badateľný, ale jeho miera je prijateľná.

 

Vinetácia pri F2,8 f=70 mm

 

 

Objektív je vybavený antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat a optickou stabilizáciou druhej generácie (VR II), ktorá sľubuje 4-násobné predĺženie expozičných časov pri fotografovaní z ruky. Boli sme zvedaví, ako je na tom s kresbou v strede a v rohu obrazovej plochy pri rôznych clonách. Výsledky testov si môžete pozrieť na nasledujúcich obrázkoch - všetky boli snímané s najkritickejšou ohniskovou vzdialenosťou 200 mm.

 

Testovací obrázok, z ktorého pochádzajú výrezy nižšie v mierke 1:1

 

 

clona stred roh
2,8
4
8
16

 

 

Na rôznych fórach na internete sa diskutovalo o probléme „odlupovania farby" vo vnútri tohto objektívu. Nikon vydal vyhlásenie, že svetlé body, ktoré cez extrémne zväčšujúcu šošovku môžu byť pri pohľade do objektívu viditeľné, sú dôsledkom technológie výroby antireflexnej vrstvy a neovplyvňujú optický výkon. Na testovanom kuse síce boli na vnútornej strane tela drobné biele bodky, ale nezaregistrovali sme z tohto titulu žiadny problém.

Pre praktické overenie tejto špičkovej techniky v teréne som ju „prevetral" okrem bežného fotenia v meste aj pri halovom športe, lebo ma zaujímalo najmä to, ako sa bude správať objektív pri fotografovaní dynamických scén pri nízkej hladine osvetlenia.

 

V meste

 

V meste sa fotilo podľa očakávania úplne bezproblémovo. V podstate sa nevyskytla žiadna situácia, v ktorej by D3s-ka spolu so skvelým Nikkorom zaváhala. Aj keď som niečo zrazu zbadal a chcel som fotiť okamžite, zaostrenie bolo bleskové. Expozícia v poloautomatických režimoch bola presná a hlavne predvídateľná, takže väčšinou som vedel svoj zámer dosiahnuť prostredníctvom korekcie expozície hneď na prvý krát. Veľmi užitočnou pomôckou je „zabudovaný" virtuálny horizont, najmä ak si ho človek priradí na jeden z programovateľných funkčných tlačidiel na prednej strane prístroja.

 

Jedným z dôležitých vlastností objektívov je spôsob podania oblastí mimo hĺbku ostrosti (tzv. bokeh). Je to charakteristika, ktorá nie je merateľná exaktne, ale má značný vplyv na vyznenie fotografie. V tomto ohľade patrí tento objektív medzi najlepšie vo svojej triede. Bokeh rozostreného pozadia je veľmi jemný a príjemný. Nakoniec si môžete názor utvoriť aj sami z priložených fotografií. Rozostrené popredie má trochu „tvrdší" charakter, je však stále akceptovateľné. Zvládanie prostisvetla je tiež na veľmi slušnej úrovni.

 

F22 f=200 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

F2,8 f=175 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

F2,8 f=200 mm

 

 

Protisvetlo so slnkom priamo v zábere

 

 

Stabilizátor objektívu umožňuje predĺžením expozičného času zachytiť pohybovú neostrosť pri zachovaní ostrosti statických častí scény bez použitia statívu. Tento efekt môžeme využiť napr. aj na bežných fotoprechádzkach mestom, kam sa vyberieme bez ďalšieho príslušenstva, resp. v situáciách, kedy by bolo obmedzujúce motať sa so statívom.

 

1/40 sec. F22 f=200 mm

 

1/25 sec. F20 f=70 mm

 

1/40 sec. F22 f=200 mm

 

 

Keď sa začalo podvečer stmievať, ani sa mi nechcelo ísť domov. A ani som nemusel. Po zapnutí stabilizátora som mohol fotiť z ruky pokojne aj ďalej. Schválne som si chcel overiť, či oficiálny údaj predĺženia expozičného času o +4EV nie je prehnaný. Bez akejkoľvek podpery a bez nejakého špeciálneho úsilia som z ruky vyfotil záber s časom 1/8 s pri ohniskovej vzdialenosti 135 mm - výsledok si môžete pozrieť na nasledujúcom obrázku vrátane výrezu 1:1.

 

1/8 sec. F13 f=135 mm výrez 1:1

 

 

Neskôr, keď sa ešte viac zotmelo, použitie stabilizátora už nestačilo, ale po postupnom zvyšovaní citlivosti bez citeľnej degradácie obrazu sa ma zmocnil zvláštny pocit „fotografickej voľnosti". Moje „šantenie" ukončil až moment zaplnenia 8 GB pamäťovej karty.

 

V každom prípade to môžem uzavrieť tak, že to bolo maximálne pohodové fotenie v meste.

 

1/60 sec.  F8  f=122 mm  ISO=3200

1/50 sec.  F3,5   f=150 mm 
ISO=1600

 

 

Šport

 

Nevedel som sa dočkať, kedy sa už konečne dostanem k fotografovaniu športu, čo je jeden z mojich obľúbených žánrov. Najskôr to bol hokej, kde nedostatok svetla nie je až taký výrazný. Väčším úskalím je tu rýchly a často aj nepredvídateľný pohyb. Druhý problém spočíva v tom, že dobré zábery sa dajú robiť z nízko položeného stanovišťa, ale ľadová plocha je obkolesená plexisklom, ktoré je špinavé a poškrabané. Bol som nesmierne zvedavý, ako sa s týmito podmienkami popasuje jeden z najlepších AF systémov súčasnosti spolu s objektívom, vybaveným ultrazvukovým zaostrovaním.

 

Ako prvé som si vyskúšal kontinuálne zaostrovanie v režime automatického sledovanie objektu (3D-tracking). Aktívny zaostrovací bod ochotne a rýchlo poskakoval za hráčmi, zaostrovanie a komponovanie dynamických scén tak bolo relatívne pohodlné. V tomto režime sa objavili občas aj nepodarky z titulu nesprávneho zaostrenia. Mal som pocit, že sledovacia automatika „stráca" občas hráčov najmä preto, lebo telá a dresy hráčov (na ktoré sa autofokus „chytá") tvoria v zápale hry veľmi nestabilnú a meniacu sa „vizuálnu vzorku", čo sťažuje jednoznačnú automatickú identifikáciu ich polohy. Problémy občas spôsobuje aj to, keď do záberu vbehne ďalší hráč v rovnakom drese, čo môže pomýliť sledovací systém.

 

1/640 sec.  F2,8  f=150 mm  ISO=2000

 

1/800 sec.  F2,8  f=200 mm  ISO=1600

 

1/640 sec.  F2,8  f=70 mm  ISO=1600

1/640 sec.  F2,8  f=116 mm  ISO=1250

 

 

Potom som zostal pri mojom obľúbenom štandardnom kontinuálnom zaostrovaní. Musím skonštatovať, že automatické zaostrovanie bolo naozaj veľmi rýchle; nestíhalo iba občas, v extrémnych situáciách pri vehementnom šprinte hokejistov oproti mne a vo vzdialenosti pár metrov, kde je hĺbka ostrosti minimálna. Problém s ostrosťou záberov fotografovaných cez plexisklo vznikal najčastejšie kvôli nečistotám, škrabancom a deformáciám samotného plexiskla, ale zaostrená vzdialenosť bola vlastne väčšinou v poriadku.

 

1/200 sec.  F5  f=200 mm 
ISO=1250
1/640 sec.  F2,8  f=122 mm  ISO=1250

 

 

Sekvenčné fotenie s „kadenciou" 9 fps spolu so zvukovým sprievodom robustnej uzávierky mi dodávali pri fotení sebavedomie. Aj keď nie som zástancom takéhoto „sekania" množstva záberov, občas sa to môže hodiť, najmä pri strelách, pretože to zvýši šancu, že sa získa záber aj s letiacim pukom na „správnom mieste". Podčiarknuté, spočítané: zdalo sa mi, že sa mi fotí hokej akosi ľahšie, než tomu bolo donedávna (použitím D700 + Nikkor AF D 80-200/2,8).

Nasledujúci týždeň ma čakal basketbal. Tu už bolo svetla naozaj poskromne. Na druhej strane som ale nemusel bojovať s nechcenými „efektovými a zmäkčujúcimi filtrami" v podobe plexiskla, ošľahaného tvrdými súbojmi hokejistov. Bolo až lahodné zvyšovať ISO bez obáv z výraznejšieho nárastu šumu.

 

1/500 sec.  F2,8  f=130 mm  ISO=2000

 

1/500 sec.  F2,8  f=150 mm  ISO=2000

  

1/500 sec.  F2,8  f=200 mm  ISO=2000 1/500 sec.  F2,8  f=135 mm  ISO=2000

 

 

Autofokus tiež dostal riadne zabrať. Pri záberoch z mierneho podhľadu pritom boli podmienky dosť drsné, lebo pri stropnom osvetlení sa od palubovky neodráža späť toľko svetla (ako napr. od ľadu pri hokeji). Hráči v pohybe si často sami tienia partie, na ktoré sa zaostruje, takže senzor automatického zaostrovania musí s nedostatkom svetla a kontrastu neustále bojovať. Napriek tomu môžem zase len a len potvrdiť kvality autofokusu a ultrazvukového zaostrovania. Fotoaparát zaostruje a reaguje skutočne nesmierne rýchlo a spoľahlivo. Odpad v zmysle neostrých záberov je minimálny. Po skončení prezerania fotografií z tohto zápasu som vypínal počítač s pevným rozhodnutím, že si tento objektív musím pre seba objednať...

 

1/500 sec.  F2,8  f=140 mm  ISO=2000 1/80 sec.  F7,1  f=135 mm  ISO=2000

 

 

Záver

 

Úprimne povedané, po dvoch týždňoch bolo ťažké rozlúčiť sa s týmto „nádobíčkom". Smelo môžem skonštatovať, že táto zostava môže byť právom snom každého, najmä reportážneho, alebo športového fotografa. Je natoľko spoľahlivá, presná a rýchla, že jej technické limity obmedzujú v minimálnej miere a fotograf sa môže plne sústrediť na obsahovú stránku fotografie. Kým vlajová loď Nikonu, model D3x je vhodný svojim vysokým rozlíšením najmä na krajinu a ateliérovú fotografiu, jeho pokrvný brat D3s svojou rýchlosťou a citlivosťou exceluje pri fotografovaní reportáže, športu, divokej prírody a podobných žánrov. Uvedený objektív Nikkor je svojou rýchlosťou, presnosťou a optickým výkonom určite jeden z najlepších univerzálnych telezoomov, aký v súčasnosti existuje.

 

Je pravdou, že ceny týchto skvostov sú pomerne vysoké a okrem profesionálov si ich môžu dovoliť len dobre situovaní fotoamatéri. V každom prípade však ide o veľmi dobrú investíciu.

  

 

Hlavné výhody

  • extrémne nízky šum pri vysokých citlivostiach
  • operačná rýchlosť (reakčné doby a sériové snímanie 9 fps pri plnom rozlíšení)
  • rýchly a presný autofokus
  • samočistiaci systém senzora
  • odolné telo utesnené proti prachu a vode
  • ergonómia ovládania
  • rozmerný monitor s vysokým rozlíšením
  • veľký a jasný hľadáčik so 100% pokrytím
  • virtuálny horizont
  • dva sloty na pamäťovú kartu
  • dlhá výdrž akumulátora
  • možnosť nahrávať zvukové poznámky
  • rýchle zaostrovanie a vynikajúca kresba objektívu

 

Hlavné nevýhody

  • cena
  • ovládanie lupy dvomi rukami
  • zaostrovacie body nepokrývajú celé obrazové pole
  • nižšie rozlíšenie oproti priamej konkurencii
  • nepresnosť automatického vyváženia bielej pri žiarovkovom osvetlení
  • pre niekoho môže byť relatívnou nevýhodou váha

 

Technické údaje Nikon D3s

 

rozlíšenie

12,1 miliónov efektívnych pixelov (4256 × 2832 obrazových bodov)

snímač

CMOS formátu FX s rozmermi 36 x 23,9 mm (full frame)

obrazový procesor

  • Nikon EXPEED obrazový procesor

redukcia nečistôt na snímači

  • samočinné čistenie snímača
  • referenčné údaje pre funkciu Image Dust Off
    (je potrebný softvér Nikon Capture NX2 - nie je súčasťou balenia)

citlivosť ISO

základný rozsah 200 - 12 800
v rozšírenom režime 100 - 102 400

zaostrovanie

  • automatické zaostrovanie (autofokus) Nikon Multi-CAM 3500FX s TTL fázovou detekciou; 11 alebo 51 zaostrovacích bodov (z toho 15 krížových)
  • manuálne zaostrovanie

režimy autofokusu

  • jednorazové zaostrovanie (AF-S)
  • kontinuálne zaostrovanie (AF-C)
  • automatické sledovanie objektu (3D tracking s vyhodnotením farby)

formát súborov

  • RAW 12, alebo 14-bitov
  • TIFF
  • JPG

pamäťové karty

2 sloty pre Compact Flash, typ I s podporou UDMA

hľadáčik

pentagonálny hranol,  s dioptrickou korekciou

monitor

3-palcový TFT LCD monitor s približne 920 000 bodmi, s pozorovacím uhlom 170° a s možnosťou regulácie jasu

uzávierka

elektronicky riadená štrbinová, s vertikálnym chodom
s minimálnou životnosťou 300 000 cyklov

expozičné časy

1/8000 - 30 sec., Bulb

blesk

sánky ISO 518 pre externý blesk, synchronizačný čas do 1/250s

podpora TTL a bezdrôtového systému kreatívneho osvetlenia (CLS)

snímacie režimy

  • jednotlivé zábery
  • sériové snímanie s nižšou rýchlosťou
  • sériové snímanie s vysokou rýchlosťou (9 fps pri FX, 11 fps pri DX)
  • samospúšť s načasovaným oneskorením
  • tichý režim
  • predsklopenie zrkadla

rýchlosť sériového snímania

  • 9 obr. / sec. v režime FX (v plnom rozlíšení)
  • 11 obr. / sec. v režime DX (v rozlíšení 5,1 MPx)
  • buffer pre 36 záberov vRAW, a pre 130 záberov v JPG

meranie expozície

RGB snímač s 1005 bodmi

  • maticové meranie (3D Color Matrix II)
  • celoplošné meranie so zvýrazneným stredom
  • bodové meranie

expozičné režimy

P / A / S / M

korekcia expozície

-5 až + 5 EV s krokmi 1/3, 1/2, alebo 1 EV

expozičný bracketing

od 2 do 9 záberov s krokmi 1/3, 1/2, 2/3 alebo 1 EV

Live View

  • zo statívu (autofokus s detekciou kontrastu v ľubovoľnom mieste)
  • z ruky (autofokus s TTL fázovou detekciou)

video

formát AVI s rozlíšením

  • 1280 x 720 bodov pri 24 obr./sec.
  • 640 x 424 bodov pri 24 obr./sec.
  • 320 x 216 bodov pri 24 obr./sec.

konektory

  • USB
  • videovýstup NTSC/PAL
  • HDMI
  • zvukový vstup (jack 3,5mm)
  • 10 kolíkový konektor diaľkového ovládania

napájanie

  • Líthium-iontový akumulátor EN-EL4a/EN-EL4
  • sieťový napájací zdroj EH-6 (nie je súčasťou balenia)

približné rozmery (š/v/h)

159,5 x 157 x 87,5 mm

hmotnosť

1240 g bez akumulátora a pamäťovej karty

 

 

Technické údaje Nikkor AF-S 70-200/2,8 G ED VR II

 

ohnisková vzdialenosť

70-200 mm

svetelnosť

2,8 (v celom rozsahu ohniskových vzdialeností)

maximálne clonové číslo

f/22

konštrukcia

21 šošoviek, 16 členov (7 optických členov z ED skiel a antireflexných vrstiev Nano Crystal Coat na určených optických členoch)

obrazový uhol

39°40' (FX); 26°30' (DX)

najkratšia zaostriteľná vzdialenosť

1,4 m (v celom rozsahu ohniskových vzdialeností)

počet lamiel clony

9 (s optimalizovaným tvarom)

priemer filtrového závitu

77 mm

rozmery (priemer x dĺžka)

cca 87 x 209 mm

hmotnosť

cca 1540 g

 

 

Fotoaparát Nikon D3s ako aj objektív Nikkor AF-S 70-200mm/2,8 G ED VR II si môžete zakúpiť v ephotoshope.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kralik_j
2010-03-05 09:43:20
pekna review..

vdaka
 
eiger33
2010-03-05 09:49:52
pekne citanie, este krajsie sa s tym musi pracovat, len to cistenie senzora nie je asi nejake revolucne. Na tej testovacej scene na modrom papieri je vidiet velku spinu :)
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-03-05 10:10:23
mne by vobec nevadilo ze ma 12 megapix. ba naopak :)
ako tak citam patri medzi tie najlepsie fotaky na trhu...uff taky mat...
 
trizzo
2010-03-05 10:14:14
vdaka za recenziu a porovnanie. takyto stroj je mojim snom :) Ked raz budem velky ....
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2010-03-05 10:26:43
Fu, no krasne vyzera s tou 70-200vkou riadne:)
 
SalvadorD
2010-03-05 10:39:18
No je to maskrtka a s tym objektivom by som nevahal a hned bral,nema niekto zbytocnych 6579€?
 
bluesman
2010-03-05 11:38:11
pekne napisane ale pomohli by originalne velkosti fotiek sportu alebo aspon 100 percentne vyrezy...toto su bohuzial iba nicnehovoriace zmenseniny, ktore o naozajstnej kvalite vyslednej fotky vela nepovedia...aspon pre mna nie
 
valec86
2010-03-05 12:32:52
ak raz budem velky predam vybavu canon a prejdem na tento nikon. moj sef ho ma. je to ako BMW M3 v motorsporte :)
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-05 13:17:48
príspevok od: bluesman
pekne napisane ale pomohli by originalne velkosti fotiek sportu alebo aspon 100 percentne vyrezy...toto su bohuzial iba nicnehovoriace zmenseniny, ktore o naozajstnej kvalite vyslednej fotky vela nepovedia...aspon pre mna nie
V plnej veľkosti na stiahnutie dávame tie testovacie fotky; keď niekto chce, aby si to mohol stiahnut a preskúmať.
Tie ostatné fotky sú ukážky z reálneho fotenia a dávame ich štandardne v rozlíšení, aké je z hľadiska zobrazenia na monitore a veľkosti súboru pre väčšinu užívateľov optimálne, t.j. po kliknutí sú to fotky s 800 bodmi na výšku. Je to na bežné prezeranie a myslím, že je trochu prehnané tvrdenie, že by to boli nič nehovoriace. Ale ak máš fakt taký enormný záujem o to, pošli mi súkromnú správu s mailom, kam ti to mám poslať, a že ktorú/ktoré konkrétne.
 
jake
2010-03-05 14:27:24
nuz a zase budem po precitani tejto recenzie slintat ako bernardin a utierat podlahu. D3s je paradny stroj, mal som moznost ho uz drzat v ruke a tak len jedno: je to prudko nakazliveeeee - snad niekedy pribudne do vybavy. Co sa tyka skla 70-200 VRII tak s tym fotim v kombinacii s D700 a musim povedat, ze je excelentne. Vysoko nadpriemerny vykon a lepsi zoom som v ruke v tejto kategorii nedrzal. A dakujem za recenziu, pohladenie na dusi pre kazdeho fotografa.
 
jake
2010-03-05 14:29:41
príspevok od: bluesman
pekne napisane ale pomohli by originalne velkosti fotiek sportu alebo aspon 100 percentne vyrezy...toto su bohuzial iba nicnehovoriace zmenseniny, ktore o naozajstnej kvalite vyslednej fotky vela nepovedia...aspon pre mna nie
z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit, ze 70-200 II je neuveritelne dobre sklo.V hale sa sice nedokaze vyrovnat pevnej 200/f2 (ale to je aj 3x drahsie) ale najlepsie co som kedy v ruke drzal. Je zbytocne sa o tom presviedcat, ze je vynikajuci tvrdi kazdy co ho mal v ruke a fotil. Tiez doporucujem.
 
javelin
2010-03-05 14:34:04
Nechcem za každú cenu protirečiť.....v každom prípade aj testovacie fotografie mne vravia vela.....a myslím že každému ,kto si vyskúšal , hoci aj s rovnakým objektívom ,odfotiť hokej a basket s telom napr. D80, alebo D90....:))))
Dík za recenziu a chrobáka v hlave...:))))
 
momasko
2010-03-05 16:01:09
nuz takato kombinacia asi sen kazdeho nikonaka...
 
haplo602
2010-03-05 17:49:24
na viacerych weboch som cital ze ta 70-200 je kus dychavicna co sa tyka ohniskovej vzdialenosti pri kratkych zaostrovacich vzdialenostiach ... vsimli ste si to pri testovani ?
 
Diablo
2010-03-05 18:57:19
WRC kombinacia. Pornozostava. ;o))) Dost vazny set a pekna review ohladom tychto TOP produktov od Najkona. Kua malo z nas ma to stastie to mat doma a najkrajsie na tom vsetkom je to ked to cloveka este zivy a robi tu pracu rad. ;o)
 
Daniel.U
2010-03-05 19:32:27
Ja by som to nechcel, kto by to vlacil. Pojdem na vylet s karickou a styrma pomocnikmi :-)
 
tadzesi
2010-03-05 19:44:03
Vinikajuci objektiv, este lepsi fotoaparat, slusna recenzia. Nad objektivom realne rozmyslam a uz si ho konecne kupim. O D3s radsej ani nesnivam ;)

Vdaka za recenziu, fotografie na ISO 2000 su fantasticke, testovacie foto na ISO 12800 je az neuveritelne.
 
tadzesi
2010-03-05 19:46:53
príspevok od: Daniel.U
Ja by som to nechcel, kto by to vlacil. Pojdem na vylet s karickou a styrma pomocnikmi :-)
Ak by uz slo iba o to vlacenie, tak sa tolko obetujem a povleciem ;)
 
tadzesi
2010-03-05 19:48:49
príspevok od: haplo602
na viacerych weboch som cital ze ta 70-200 je kus dychavicna co sa tyka ohniskovej vzdialenosti pri kratkych zaostrovacich vzdialenostiach ... vsimli ste si to pri testovani ?
Kde si o to m citam? Posli link. Seriozne rozmyslam ze si o par dni kupim. Od kolko metrov to je dychavicne?
 
Ferdo
2010-03-05 20:08:21
príspevok od: tadzesi
Kde si o to m citam? Posli link. Seriozne rozmyslam ze si o par dni kupim. Od kolko metrov to je dychavicne?
ja som to cital kdesi na dpreview.com fore, ze pri minimalnej zaostrovacej vzdialenosti to ma na najdlhsom ohnisku realnych 135mm :)

A napr. toto si mozes pozriet, tam je porovnanie s VR I verziou:

http://www.bythom.com/nikkor-70-200-VR-II-lens.htm
 
xerion
2010-03-05 21:04:00
Za tie peniaze nech si na mňa nikto nehnevá nech si ho nechajú:) Na fotkách som si nevšimol žiadny zázrak a okrem lepšieho zvládania ISO som tam veru veľký rozdiel v kvalite nepostrehol...
 
tadzesi
2010-03-05 21:04:27
Hmm, mam chpat tie ukazky tak ze VRII na 200vke nespravi vatsi detail ako to tam ukazuju na tej figurine?
 
Ferdo
2010-03-05 21:32:04
príspevok od: xerion
Za tie peniaze nech si na mňa nikto nehnevá nech si ho nechajú:) Na fotkách som si nevšimol žiadny zázrak a okrem lepšieho zvládania ISO som tam veru veľký rozdiel v kvalite nepostrehol...
mas postreh, D3s je hlavne o lepsom zvladnuti vysokeho ISO + pridane HD video :)

Nieje to novy model, len upgrade modelu D3 tak ako bol davnejsie model D300s.

na zbrusu novy model D4 si este nejaky piatok pockame
 
xerion
2010-03-05 22:22:37
Nedá mi to ešte neporovnať z normálnou fototechnikou pre bežných smrteľníkov a fakt nevidím nejaký profi extrémny rozdiel, ktorý by ma do tohoto presvedčil investovať, keď podobný výsledok dosiahnem z normálnym foťákom strednej triedy. Asi ma to viacerí zbombardujú:)
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-05 22:45:26
príspevok od: haplo602
na viacerych weboch som cital ze ta 70-200 je kus dychavicna co sa tyka ohniskovej vzdialenosti pri kratkych zaostrovacich vzdialenostiach ... vsimli ste si to pri testovani ?
Nezaregistroval som. Je ale fakt, ze podobne merania sme nerobili; nie sme zamerani na testy a merania ´laboratorneho charakteru´ (ako je napr. dpreview).
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-05 23:26:51
príspevok od: xerion
Nedá mi to ešte neporovnať z normálnou fototechnikou pre bežných smrteľníkov a fakt nevidím nejaký profi extrémny rozdiel, ktorý by ma do tohoto presvedčil investovať, keď podobný výsledok dosiahnem z normálnym foťákom strednej triedy. Asi ma to viacerí zbombardujú:)
Oproti foťáku strednej triedy to má vyššiu obrazovú kvalitu (na fotkách na webe to až tak nevidno, ale na poriadnej zväčšenine áno), má omnoho nižší šum, rýchlejší a presnejší autofokus, 9 fps, robustné a odolné telo, bez obáv sa môže používať v prašnom prostredí a za dažďa, závierka má nesmierne dlhú životnosť, dá sa nafotiť niekoľkonásobne viac záberov na jedno nabitie... Čiže zvláda extrémne nasadenie. Samozrejme na bežné hobby fotografovanie stačí aj nižšia trieda. Ale pre profi nasadenie je to niečo úplne iné, tam je nižšia trieda v mnohom obmedzujúca.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-05 23:38:49
príspevok od: xerion
Za tie peniaze nech si na mňa nikto nehnevá nech si ho nechajú:) Na fotkách som si nevšimol žiadny zázrak a okrem lepšieho zvládania ISO som tam veru veľký rozdiel v kvalite nepostrehol...
Neviem presne ako to msylíš, s čím v porovnaní nie je veľký kvalitatívny rozdiel. Ak máš na mysli voči D3, tak ten rozdiel je asi adekvátny cenovému rozdielu medzi týmito modelmi (okrem nižšieho šumu a videa je tam aj samočistiaci mechanizmus snímača).
V porovnaní s nižšími triedami je pravda, že cena je pomerne vysoká. Ale ide o extrémne robustný, rýchly a presný aparát, takže zvláda veľmi náročné nasadenie. Pokiaľ je to pre užívateľa podstatné, využije, resp. potrebuje takéto vlastnosti, tak bohužiaľ, v tom prípade sa musí priplatiť. Všetci by sme uvítali nižšiu cenu, ale treba si uvedomiť, že my sme tu malý trh, nám sa cena asi tak rýchlo neprispôsobí.
Pokiaľ by si to chcel porovnávať s Canonom, tak to už je zložité, Canon má rýchle foťáky APS-H, Full Frame je zase pomalší ale má väčšie rozlíšenie, a je tam kopa ďalších rozdielov, takže ťažko to priamo porovnať. Každý z nich má svoje plusy aj mínusy a zrejme ide o individuálne priority. Faktom ostáva, že keby sme chceli zovšeobecňovať, tak možno je Nikon cenovo vyššie, ale zrejme si to môžu dovoliť a Nikonisti vedia, prečo to kupujú.
 
immortal20
2010-03-06 06:21:19
vsetko je super ale ta cena ma dorazila :-(
 
jake
2010-03-06 07:40:02
príspevok od: haplo602
na viacerych weboch som cital ze ta 70-200 je kus dychavicna co sa tyka ohniskovej vzdialenosti pri kratkych zaostrovacich vzdialenostiach ... vsimli ste si to pri testovani ?
pouzivam tento objektiv ako ´setak´ s D700 a uz mam s nim nieco za skoro 3 mesiace aj odfotene ale taketo nieco som si nevsimol, neviem co presne myslis pod pojmom ´dychavicna´ ale nejake chyby klasickeho typu toto sklo nema
 
jake
2010-03-06 07:40:38
príspevok od: immortal20
vsetko je super ale ta cena ma dorazila :-(
vsak aj mna, musim vypisat dobrocinnu zbierku
 
rasto.tn
2010-03-06 11:31:09
Skutočne dobrý stroj je to...Až na tú cenu. Ale možno o pár rokov budú podobné parametre štandardom strednej triedy (myslím, že by nebol nik proti ;)).
 
kralik_j
2010-03-06 17:48:44
foto ktore autor pouzil su ilustracne, ktore poukazuju na prakticku stranku tej kombinacie. Ide o to ukazat sum, ukazat fotografie v urcitych podmienkach ktore sa nam nepodari bezne asi urobit a vyskusat s touto vybavou.

Samozrejme na zaklade len tejto review sa nerozhoduje kupa, ale ma sluzit informativne a autor sa podelil so svojimi dojmami z jeho niekolkodnoveho pouzivania.
Na to aby clovek zvazoval kupu si treba uvedomit naco ho pouzijeme, v com je pre nas jeho pridana hodnota a v konecnom dosledku ci tu cenu zan i dame.
Pre mna je cena vysoka tiez, no pre niekoho je ta cena prijatelna a uprednostni vlastnosti, obrazovy vystup, ergonomiu atd.

Nechcem tu byt za chytreho ani tieto vecicky obhajovat, ale ak dlhodobo uzivam nejaku foto kombinaciu (obj., telo, ..) a potom co i len vyskusam, otestujem, ochytam si vyssiu triedu, kvalitnejsie sklo tak musis prist na to v com to je kvalitnejsie.
To telo som nedrzal v ruke, no ten objektiv uz ano a som z neho uneseny a jednoducho po nom tuzim a chcem ho tiez mat. Len ide o to ako si ho este financne odovodnim :D


 
IO-NR
2010-03-07 13:11:20
Ja idem dnes na hokeji vyskúšať 1D MkIV + 70-200/2,8L ...podobne veľké fotky budú na hokejportal.sk (zápas Nitra-Zvolen)
 
drecpy©photo
2010-03-07 13:31:40
V NASA asi vedia, prečo si objednali D3s na ISS. Ja si brúsim zuby na D4. S tým už ma môžu pochovať...
 
Marcel Rebro
2010-03-07 15:37:30
príspevok od: drecpy©photo
V NASA asi vedia, prečo si objednali D3s na ISS. Ja si brúsim zuby na D4. S tým už ma môžu pochovať...
Na ISS pouzivaju len a vyhradne Olympus E-520 dual zoom Kit ... mame tu na to ePhoto experta - nick Olympus e520 aka Kozmonaut ...

P.S. : Olympusaci, nic osobneho - osobne mam tuto znacku rad a fandim jej - hlavne v mikro4/3 segmente ... ale skutocnosti nacim na spravnu mieru uviest. Uz aj skypujem do NASA ze robia chybu ...
 
Yamismo
2010-03-07 18:19:58
Inak ak ma niekto zaujem, na Adorame su vyhodne sety:
http://www.adorama.com/INKD3S247.html
 
haplo602
2010-03-08 08:19:27
príspevok od: Dominik Bugár
Nezaregistroval som. Je ale fakt, ze podobne merania sme nerobili; nie sme zamerani na testy a merania ´laboratorneho charakteru´ (ako je napr. dpreview).
priklad tuto: http://www.bythom.com/nikkor-70-200-VR-II-lens.htm

ale ked ste si to v normalnom nasadeni nevsimli, tak to asi nebude take tragicke ...
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-08 08:48:23
OK, takže bez nejakých exaktných a presných meraní - odskúšal som to a je to približne takto:
Pri ohnisku nastavenom na 200mm a zaostrení na minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť dostanem nejaké zarámovanie scény (zorný uhol). Pokiaľ teraz preostrím na nekonečno, zorný uhol sa zúži (obraz sa zväčší). Pokiaľ pri tomto zaostrení nastavím približne taký zorný uhol, ako som mal pri zaostrení na minimum, tak to zodpovedá ohniskovej vzdialenosti cca 160mm. Myslím si, že to robí každý telezoom a v praxi to nie je vôbec nič dramatické. V podstate to ovplyvní maximálne zväčšenie (t.j. pri zaostrení ne minimálnu vzdialenosť s maximálnym ohniskom), ale nie je to makro objektív; pri aplikáciách , na čo tento objektív slúži, sa to až tak problematicky neprejaví. Opakujem, že je to iba približne, s tým kusom, ktorý mám.
 
haplo602
2010-03-08 15:20:35
príspevok od: Dominik Bugár
OK, takže bez nejakých exaktných a presných meraní - odskúšal som to a je to približne takto:
Pri ohnisku nastavenom na 200mm a zaostrení na minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť dostanem nejaké zarámovanie scény (zorný uhol). Pokiaľ teraz preostrím na nekonečno, zorný uhol sa zúži (obraz sa zväčší). Pokiaľ pri tomto zaostrení nastavím približne taký zorný uhol, ako som mal pri zaostrení na minimum, tak to zodpovedá ohniskovej vzdialenosti cca 160mm. Myslím si, že to robí každý telezoom a v praxi to nie je vôbec nič dramatické. V podstate to ovplyvní maximálne zväčšenie (t.j. pri zaostrení ne minimálnu vzdialenosť s maximálnym ohniskom), ale nie je to makro objektív; pri aplikáciách , na čo tento objektív slúži, sa to až tak problematicky neprejaví. Opakujem, že je to iba približne, s tým kusom, ktorý mám.
dakujem za potvrdenie ...
 
milos
2010-07-01 20:49:18
Trocha pohyblivých obrázkov:

http://www.youtube.com/watch?v=g8xb2bAhfoo

Doporučujem pri pozeraní nastaviť 720p.
 
williams
2012-12-19 19:11:37
Sakra, prečo nedáš plné rozlíšenie na tie obrázky, verím, že nie je čo skrývať. Vďaka.
 
markato1
2012-12-19 20:20:04
príspevok od: williams
Sakra, prečo nedáš plné rozlíšenie na tie obrázky, verím, že nie je čo skrývať. Vďaka.
nevadi ze to pisal pred 2,5 rokom?
 
williams
2013-02-01 16:15:40
príspevok od: markato1
nevadi ze to pisal pred 2,5 rokom?
Veď robil recenziu, ostatným mal ukázať kvalitu už pred 2,5 rokom. Ale zaujímavé, že nikomu to nechýbalo.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované