Hore

Nikon V1 double kit alebo “Lego” v praxi

Predstavenie tohto modelu vyvolalo na všetkých svetových fotoserveroch, náš nevynímajúc, veľký rozruch. Najmä pokročilí fotografi čakali prístroj so snímačom formátu DX (APS-C). Práve toto bol hlavný dôvod chladnejšieho prijatia. Veľa názorov bolo vyslovene unáhlených, bez toho, že by sa ich autori skutočne zamysleli nad tým pre koho je systém Nikon 1 určený alebo ho odsúdili bez osobného vyskúšania.


O systéme 1 tvrdí Nikon, že je revolúciou medzi fotoaparátmi. Má ponúkať to, čo tu ešte nebolo, nový koncept prepojenia fotografie a videa. Sám som zrkadlovkový typ, ktorý očakával niečo tradičnejšie. Na tento test sa musím preto poriadne pripraviť. Sadám si preto do meditatívnej polohy a vyprázdňujem svoju myseľ. Na test sa vrhám s čistou hlavou, jedine tak môžem prijať posolstvo od konštruktérov z Nikonu.

Nikon 1

Systém Nikon 1 sme vám predstavili v oficiálnej tlačovej správe. Prv než sa pustíte do čítania tejto recenzie mali by ste si ju prečítať.

Nikon 1 systém stvoria momentálne dva fotoaparáty, niekoľko objektívov a bohaté príslušenstvo vrátane externého blesku, GPS, mikrofónu a elegantných puzdier.

Nikon V1 stručne

  • CMOS senzor formátu CX (13,2x8,8 mm) s rozlíšením 10,1 Mpx
  • Crop factor: 2,7x
  • Citlivosť: ISO 100 - 6400
  • Závierka: kombinovaná mechanicko-elektrická
  • Bajonet: Nikon 1
  • X-sync: 1/250 s
  • AF systém: hybridný 135 AF bodov
  • Meranie: matrix, zvýraznený stred, bodové
  • Video: Full HD 1920x1080/60i
  • LCD monitor: 3” TFT s rozlíšením 921 000 bodov
  • Aptina obrazový snímač
  • 3x procesor EXPEED
  • 1 GB DDR2 pamäte
  • Epson E03100F0A video procesor čip


Nikon V1 sme dostali na testovanie v kite s dvomi objektívmi s rozsahom 10-30 a 30-110 mm.

Prvý dojem z V1

Na testovanie som dostal model V1 v bielej farbe s dvomi základnými transfokátormi, tiež v bielej farbe.  Prvý dojem je vlastne druhý, pretože som sa zúčastnil tlačovej konferencie, kde sa Nikon 1 predstavil. Fotoaparát vyzerá lepšie ako na oficiálnych fotografiách a aj luxusnejšie. Biely lak, v posledných rokoch tak populárny u automobilov, dáva aj tomuto fotoaparátu punc exkluzivity. Keby som si mal vybrať, či čierny alebo biely, beriem biely. Keď takýto fotoaparát, tak nech to nie je v bežnej farbe! V bielej sú navyše aj obidva objektívy, dokonca aj krytky a slnečná clona. Keď som fotoaparát ukazoval známym, mali z neho zmiešané pocity. Niekomu sa páčil dizajn, inému nie. Chalani z mojej skupiny mu na výlete do Lednice dali prezývku Lego.



Nikon V1 v porovnaní s Nikonom D90.

Konštrukcia, ergonómia...

Konštrukcia

Aj keď samotný Nikon nechce príliš zatrieďovať tento model do niektorej zo škatuliek a predstavuje ho ako samostatnú kategóriu, každému je jasné, že sa jedná o prístroj mirrorless koncepcie, po novom nazývanej Compact System Cameras. Tieto fotoaparáty využívajú systém výmenných objektívov, ale na rozdiel od zrkadloviek ide obraz z objektívu priamo na snímač. Zobrazovaný je na LCD displeji alebo v LCD hľadáčiku, nie na matnici.

Prístroj prináša nové vychytávky a väčší dôraz na multimediálnosť, určite bude ale porovnávaný z Olympusmi PEN, Sony NEX, či Panasonicmi a Samsungami. Koncepčne je ale najbližší novému Pentaxu Q. Nikon V1 možno veľkostne porovnať s triedou prémiových kompaktov, napr. s Coolpixom P7100.

Obidva testované objektívy boli špeciálnej konštrukcie, aby pri preprave zaberali čo najmenší objem. Telo je vyhotovené prevažne z kovu. Fotoaparát nemá vstavaný blesk, len päticu pre pripojenie externého, ktorá slúži aj pre pripojenie mikrofónu, alebo GPS prijímača.

Srdcom fotoaparátu je 10,1 Mpx CMOS snímač nového štandardu CX. Nový extrémne rýchly procesor Expeed (hneď 3 ks) je dôvodom, prečo fotoaparát zvláda veci, ktoré u iných modelov nenájdete. Full HD video, Slow Motion, fotografovanie ešte pre tým než stlačíte spúšť, sériové snímanie až 60 obr./s. Možno niektoré funkcie nedoceníte, ale celkovú rýchlosť spracovania dát a rýchle zaostrovanie určite áno.

Snímač a procesor

Snímač s rozlíšením 10,1 Mpx má rozmer 13.2 x 8,8 mm, je vyrobený technológiou CMOS. Faktor orezu je 2,7x. Nikon tento fakt označuje skratkou CX, ktorá sa pridáva k už zavedeným označeniam DX (APS-C) a FX (Full Frame). Senzor má zabudované čistenie. Pre ukladanie súborov fotografii využíva 12-bit komprimovaný RAW alebo 8-bitový JPG v troch stupňoch kompresie.

Pohľad na snímač. Ten má veľkosť 13,2 x 8,8 mm

Bajonet

Zbrusu nový je bajonet pre upevnenie vymeniteľných objektívov. Nesie označenie Nikon 1 mount.

Nový typ bajonetu nesie označenie Nikon 1.

Závierka

Závierka je kombinovaná mechanicko-elektronická. To dáva fotoaparátu niekoľko výhod a užívateľovi jedného veľkého chrobáka do hlavy. Ale o chrobákovi neskôr.

Rozsah časov mechanickej závierky je 30 sekúnd až 1/4000 s. s možnosťou synchronizácie blesku do 1/250 s. Elektronická závierka obmedzuje synchronizáciu na 1/60 s., zato ale dokáže pracovať s časom až 1/16 000 s. Výber režimu závierky má vplyv na maximálnu frekvenciu sériového snímania. O tom ale viac v samostatnom odseku.

Displej

Displej má uhlopriečku 3” a rozlíšenie 921 000 bodov, štandard u kvalitnejších fotoaparátoch. Je dobre pozorovateľný aj na priamom slnku.

3” displej s rozlíšením 921 000 bodov je dobre čitateľný aj na slnku.

Hľadáčik

Elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 440 000 bodov musím pochváliť. Je dostatočne jemný a veľký. Vybavený je dioptrickou korekciou a čidlom pre detekciu priblíženia oka, ktoré ma za úlohu automatické prepínanie medzi hľadáčikom a displejom. Prepínanie je rýchle, bez zbytočného zdržiavania. Počas celého testovania som ho preto nechal aktivované.

Hľadáčik má dioptrickú korekciu a senzor priblíženia oka.

Displej aj hľadáčik majú niekoľko režimov zobrazovania, vrátane pomocnej mriežky, ktorá by ale mohla mať jemnejšie čiary. Pokrytie u obidvoch je 100%. Osobne mi chýba elektronická vodováha.

Zaostrovanie

Jednou z predností tohto fotoaparátu je rýchle zaostrovanie a celkovo dobre riešená jeho obsluha. Automatické zaostrovanie má niekoľko  režimov. Výber zaostrovacích senzorov môžete zveriť automatike, ktorá využíva 41 zaostrovacích polí, alebo si ručne vyberiete, pomocou viacsmerového voliča, jedno zo 135-tich polí. Výber je jednoduchý a rýchly. Fotoaparát ponúka aj sledovanie objektu či detekciu tváre. Systém je hybridný a automaticky, podľa svetelných podmienok, sa prepína medzi fázovou detekciou a vyhodnotením kontrastu. Za určitých podmienok má ale AF problem správne zaostriť.

Pri navrhovaní celkovej koncepcie systému Nikon 1 bol kladený dôraz na snímanie videa. Tomu zodpovedá aj konštrukcia objektívov, ktoré majú nehlučné zaostrovanie. A keď hovorím nehlučné, tak tým myslím nehlučné. Žiadne zvuky pri preostrovaní, žiadne cvakanie stabilizátora.

Tak ako je fotoaparát dobrý v automatickom zaostrovaní, tak zlý je pri manuálnom. Pri výmenných objektívoch by ste očakávali zaostrovací prstenec, ale ten tu chýba. Zaostrujete ako na kompakte, navyše je ovládanie nelogické. Miesto otočného voliča by som radšej využil kolísku vedľa tlačidla “F”.

Napájanie

Fotoaparát tejto koncepcie a hlavne v spojení so špecializovaným video objektívom má vysokú spotrebu energie. Preto je potešujúce, že je napájaný veľkým 1900 mAhLi-Ion akumulátorom EN-EL15, ktorý sa používa aj v zrkadlovkách. A na výdrži je to poznať. S fotoaparátom sa môžete hrať celý deň.

Pamäťové médium

V priestore pre batériu sa nachádza aj slot pre pamäťové karty. Fotoaparát podporuje karty typu SD, SDHC a SDXC.

Konektory

Spojenie s počítačom zabezpečuje tradičný vysokorýchlostný USB konektor. K televízoru, projektoru alebo kompatibilnému monitoru môžete fotoaparát pripojiť cez HDMI (Typ C). Jediným vstupným konektorom je 3,5 mm stereo pre pripojenie externého mikrofónu. Doteraz Nikonom nepoužitý je nový typ konektoru pre pripojenie blesku, GPS, mikrofónu, či iného príslušenstva.

Zhora Audio, HDMI a USB.


Konektor pre pripojenie blesku, GPS, či mikrofónu. Štandardne je prekrytý krytkou vo farbe “karosérie”.

Dizajn a ergonómia

Ak na obrázkoch pôsobí fotoaparát obyčajne, naživo vyniknú jeho čisté tvary. Zadná časť akoby patrila ale inému prístroju. Osobne by som obetoval časť laku za kožený polep. Okrem istejšieho držania by to dodalo fotoaparátu viac retro štýlu, najmä ak by sa farba vhodne skombinovala s farbou laku. Nechajme však dizajn tak (každému sa páči niečo iné) a pozrime sa na ergonómiu.


P.S. Ako tak predo mnou leží fotoaparát s objektívmi, keď píšem túto recenziu, mám pocit, že ho dizajnéri navrhli tak, aby sa hodil ku klávesnici a myši môjho iMacu:-).

Na prednej strane nájdete jedine tlačidlo, poistku bajonetu. Inak takmer prázdnu plochu  narúšajú len otvory mikrofónov, dióda prisvetlenia, prijímač infra signálu a samozrejme logo a typové označenie. Lepšie držanie má zabezpečiť malý výstupok.

Hornej ploche dominuje “hranol” elektronického hľadáčika. Fotoaparát nemá vstavaný blesk, tam kde býva zvyčajne jeho miesto (u tohto typu fotoaparátov) sú sánky pre externé príslušenstvo, kryté lakovanou krytkou. Tá sa ale pomerne ľahko vysúva a obávam sa, že ju užívateľ asi stratí. Po nej ostane na tele nepekná diera.

Vrch je osadený trojicou tlačidiel (ON/OFF, spúšť a Record), všetky pomerne zapustené. Pri obsluhe mi to ale nerobilo problémy. V zime v rukaviciach bude ale manipulácia asi náročnejšia.

Dostávame sa k zadnej časti fotoaparátu. To, že tam nájdete rozmerný displej, je dnes samozrejmosťou. Nad ním je ale menej samozrejmý elektronický hľadáčik s korekciou dioptrii a čidlom priblíženia oka pre automatické prepínanie displej/hľadáčik.

Miesto tradičnejšieho otočného kolieska slúži pre nastavenie parametrov snímania páčka, vedľa ktorej sa nachádza tlačidlo “F”. Jeho funkcia sa mení v závislosti na zvolenom expozičnom režime.

Dve nové ikonky, ktoré sme tu do uvedenia Nikon 1 nemali.

Expozičný režim sa vyberá pomocou otočného voliča, na ktorom sú štyri ikonky. Pod voličom programov sa nachádza kombinovaný všesmerový volič s otočným kolieskom, uprostred ktorého sa nachádza potvrdzovacie tlačidlo “OK”. Voliču je priradených niekoľko častejšie používaných funkcii (AE-L/AF-L, samospúšť, korekcia expozície, režim AF).

Volič je obklopený štvoricou tlačidiel. “Disp” slúži na prepínanie režimov zobrazenie informácii na displeji. Fotografie a video si môžete pozrieť po stlačení tlačidla “Play”, mazať zábery zase cez tlačidlo “Delete”. Podobne ako u zrkadloviek Nikon, sa dajú zábery rýchlo mazať ak dva krát stlačíte tlačidlo “Delete”. (Prečo toto nie je na každom fotoaparáte?) Posledným tlačidlom je “Menu”, názov napovedá, že slúži pre vstup no menu s nastaveniami.

Detail závitu pre upevnenie statívu alebo prídavného gripu.

Zospodu je pod dvierkami priestor pre batériu a pamäťovú kartu. Závit pre statív je kovový a je umiestnený presne v osi objektívu. Na bočnej strane, pod plastovou krytkou sa schováva trojica konektorov.

Menu

Ja starý Nikoňák som si musel na menu zvykať. Je urobené prehľadne a dobre sa v ňom pohybuje. To je ale kazené určitou nelogikou, keď sa vám pri každom režime mení obsah menu. Možno tu je snaha zmenšiť počet položiek na nevyhnutné množstvo, ale keď si chcete pred prvým použitím fotoaparát nastaviť, musíte postupne pozapínať všetky programy. Radšej by som to mal na jednej kope, prípadne si užívateľsky nastavil, čo chcem v menu mať. Zaráža ma absencia personalizácie menu. Jediná šedá schéma. Nič viac. Kde sú rôzne farebné variácie a veselé zvuky? Osobne ich nepotrebujem, ale predpokladaná cieľová skupina sa aj v tomto rada vyhrá. Bolo by zaujímavé využiť funkciu momentky a vlastným miniklipom nahradiť uvítaciu obrazovku.

Menu je jednoduché a elegantné, ale niekedy nelogické.

Funkcie

Zelená ikonka fotoaparátu zastupuje režim snímania statických záberov, čiže fotografovanie. Maximálne rozlíšenie fotografii je 3782x2592 bodov. Snímať môžete do formátov RAW a JPG, prípadne aj do obidvoch súčasne. K dispozícii máte Automatický výber scénického programu, alebo programy P, A, S, M. Ich výber je ale nelogický. Očakával by som rýchlejší prístup k nim. Pre zmenu programu musíte ísť do menu. Pritom je k dispozícii tlačidlo “F”, ktorý sa pre výber programov doslova ponúka. Po jeho stlačení sa vám ale zobrazí režim závierky. Mechanická, elektronická a elektronická (Hi). Preboha prečo? Ktorá je na čo určená? Výber režimu závierky ovplyvňuje rýchlosť sériového snímania a synchronizačný čas s bleskom. Nie je ale logickejšie nastavovať tieto parametre s tým, že vás fotoaparát upozorní, že zmení režim závierky, ako to, že si vy musíte pamätať alebo naštudovať návod, čo sa stane pri každom z výberov? Toto zjavne niekto nedomyslel. Keď to robí problémy mne, dlhoročnému “testerovi”, čo potom bežný užívateľ? Už len kvôli tomuto by mal Nikon čo najskôr prepracovať firmware.

Čo fotoaparátu zásadne chýba sú efektové programy. Takáto technologická vychytávka by ich mala mať požehnane. Veď toto je ideálny prístroj pre multimediálnu zábavu. Prečo v Nikone D3100 efektové programy sú a v tomto nie?

Expozičné programy

Programy P, A, S, M dúfam netreba bližšie rozoberať. Spomeniem snáď, že v plnej programovej automatike je možné použiť shiftovanie expozície. Pretože sa medzi programami ťažšie prepína, využíval som pri testovaní práve túto funkciu pre ovplyvnenie kombinácie čas- clona. Plusom je možnosť použiť tieto programy pri snímaní videa.

Na poloprázdnom voliči tieto programy nenájdete, sú ukryté v menu. Osobne by som zmenil ponuku tlačidla "F", na ktoré by som naviazal práve programy P, A, S, M a efektové programy (keby boli).

Scénické programy

Okrem úplnej automatiky sú k dispozícii tieto scénické programy: portrét, krajina, nočný portrét, close-up. Trochu málo na to, pre koho je fotoaparát určený. Tiež sa nevyberajú najľahšie a najlepšie je nechať ich voľbu na automatike fotoaparátu.

Momentka (Motion snaphots)

Uplatnenie tejto funkcie nájdu asi mladšie ročníky alebo romantické duše. Po stlačení spúšte sa nahrá krátka spomalená videosekvencia vo formáte *.mov s jedným zo štyroch zvukových podmazov. Takúto pohyblivú pohľadnicu v rozlíšení 1920x1080 bodov môžete poslať svojím príbuzným, či kamarátom. Krátky šotík spod Eiffelovky, kde ladne mávate rukou na pozdrav je pre diváka príjemným prekvapením. Niekedy je ale momentka prikrátka a prv než sa na nej niečo udeje, je tu stmievačka. Dobrá momentka vyžaduje 2-3 pokusy. Naviac v celej kráse uvidíte momentku len na http://mypicturetown.com/, len tam sa spojí aj s fotografiou.


Tri krátke spomalené klipy ako ukážka momentiek. Bohužiaľ sa do strihového programu nepreniesol hudobný podmaz. Ukážku publikovanej momentky nájdete aj na mypicturetown.com.

Inteligentný výber snímky

Druhým programom na otočnom voliči ma za úlohu nasnímať sériu záberov tak, aby vám neušiel ten najlepší okamih. Napríklad fotografujete skupinku ľudí. Odfotiť ich tak, aby nikto nemal zavreté oči, či sa náhodou niekam nepozeral, je problém. Ľahké nie je ani zachytiť moment, kedy oslávenec sfúkne sviečky na torte. V tomto režime urobí fotoaparát 20 záberov z ktorých dá fotografovi na výber päť najlepších, ktoré uloží na kartu. Celé snaženie by nemalo zmysel, keby fotoaparát nezačal ukladať zábery ešte pred tým ako úplne stlačíte spúšť. Tým, že si pri namačknutej spúšti ukladá zábery do vyrovnávacej pamäte, zachytíte okamih aj vtedy, keď ste neskoro zareagovali.

Fotoaparát vybral týchto päť záberov.


Najlepší moment.

Pri prezeraní záberov máte možnosť vybrať si najlepší záber a ostatné zmazať. K tomuto programu len dodám, že funguje automaticky, fotoaparát si vyberie sám scénický program, ktorý zodpovedá fotografovanej scéne.

Pre neskúsených fotografov je toto výborná pomôcka na zachytenie toho správneho okamihu. Overené v praxi, funguje ako má. Hrozí tu ale jedno riziko zo strany užívateľa. Funkcia zvádza k tomu, použiť ju miesto sériových záberov. V takomto prípade ale stlačí spúšť ešte pred vrcholným okamihom, ktorý sa bohužiaľ nezachytí. Spúšť treba stlačiť, keď si myslíte, že nadišiel ten správny okamžik a fotoaparát zabezpečí to, že urobí dostatočný počet záberov pred aj po, aby ste mali istotu, že ste nič nepremeškali aj keby vaše reakcie boli pomalšie.

Picture control

Podobne ako v zrkadlovkách aj tu nájdete známe prednastavenie pre spracovanie obrazu (standard, neutral, vivid, monochrome, portrait, landscape) aj s možnosťou prispôsobenia, či vytvorenia nového presetu. Tieto prednastavené profily majú vplyv na spracovanie fotografii snímaných do formátu RAW. Ovplyvňujú ich saturáciu, kontrast, či mieru doostrenia.

ISO

Rozsah citlivosti je 100-3200 ASA. V automatickom režime je možné nastaviť maximálne ISO na 400, 800 alebo 3200 ASA. V manuálnom režime je maximálna hodnota až 6400 ASA. S funkciou nastavenia citlivosti je samozrejme spriahnuté potlačenie šumu. To je možné deaktivovať. V niektorých režimoch je k dispozícii len automatické nastavenie, aby bol dostatok priestoru pre nastavenia vhodné pre akčnú fotografiu a video.

Sériové zábery, samospúšť, diaľkové odpaľovanie

“El Rapido”, tak by sme mohli nazvať tento fotoaparát. V režime mechanickej závierky je maximom 5 obr./s., ale pri nastavení na elektronickú High Speed závierku je to 10, 30 alebo dokonca 60 obrázkov v plnom rozlíšení. Fotoaparát si podľa snímkovej frekvencie nastavuje ISO, aby mal možnosť použiť dostatočné krátky expozičný čas.1GB DDR2 pamäť pojme niekoľko desiatok fotografii, takže zaplniť kartu v priebehu pár minút nie je problém. Ak využijete guľometný režim, počítajte s dlhším ukladaní dát z pamäte na kartu.

Závierka má samozrejme režim samospúšte a dá sa ovládať IR diaľkovým ovládaním. Bonusom je funkcia intervalometru.

Pokiaľ si z tohto nevyberiete...


Ja som si vybral tento záber.

Meranie expozície

Matrix, zdôraznený stred, bodové - k výberu sa dostanete len cez menu. Matrix meranie je spoľahlivé a málokedy použijete iný spôsob merania, skôr korekciu expozície, ktorá je dostupná rýchlejšie.

Video

Videosekvencie majú dva režimy: HD Movies pre video, tak ako ho bežne používame a Slow Motion pre spomalené zábery. Medzi režimami sa prepína stlačením tlačidla “F”.

HD video 30p a 60i

Maximálna dĺžka jednej sekvencie je 20 minút a veľkosť je limitovaná na 4GB. HD videosekvencie sú snímané v rozlíšeniach 1920x1080/60i alebo 30p, prípadne 1208x720/60p. Video je ukladané do formátu MOV (H.264/MPEG-4).

Príjemnou funkciou je pamäť expozície (nefunguje pri automatickom výbere motívového programu). Po stlačení tlačidla AE-L sa nastavenie expozície počas snímania nebude meniť. Veľmi užitočné! Takto sa dá predísť nepríjemnému “dýchaniu” záberov.


Poznámka: Kedykoľvek počas snímania videa môžete snímať aj fotografie a to bez prerušenia videa. Fotografie ale budú uložené v pomere 16:9. Počas jednej videosekvencie je možné zaznamenať max. 20 fotografii. V režime Slow Motion sa fotografovať nedá. Ak spustíte nahrávanie videa v režime statických záberov, uloží sa v rozlíšení 1072x720/60p.


“Spomaľovačka” - Slow motion

Ak pozerávate program Time Warp, tak sa vám bude táto funkcia páčiť. Snímkovou frekvenciou 400 alebo 1200 obr./s. natočíte krásne spomalené zábery. Ale pozor! Pár sekúnd snímania znamená niekoľko minút prehrávania. Pri frekvencii 400 obr./s. vznikne video s rozlíšením 640x240/30p a pri frekvencii 1200 obr./s. video 320x120/30p. Vzhľadom na nízke rozlíšenie je ale táto funkcia skôr ukážkou toho, čo nás v budúcnosti čaká, kvalita je podpriemerná.


Spomalené zábery sú nekvalitné. Pri snímaní za žiarivkového osvetlenia dochádza k interferencii medzi snímkovou frekvenciou a frekvenciou žiariviek, čo má za následok výrazne blikanie obrazu.

Zvuk

Fotoaparát má zabudovaný stereo mikrofón. Zvuk je zaznamenávaný do formátu ACC. V menu sa dajú nastaviť úrovne citlivosti mikrofónu v troch úrovniach, ponechať citlivosť na automatike alebo snímanie zvuku vypnúť. Kvalita zvuku je veľmi dobrá a to aj vďaka nehlučnej práci objektívov.

Pomocou redukcie je k fotoaparátu možnosť pripojiť externý mikrofón ME-1 alebo iný kompatibilný.

Príslušenstvo

Prakticky ihneď po začatí predaja je k dispozícii široká škála príslušenstva. Užívateľ tak nemusí čakať mesiace, či roky, aby si poskladal výbavu podľa svojich predstáv.

V prvom rade je to štvorica objektívov s bajonetom Nikon 1. Mojim osobným favoritom je objektív špeciálne navrhnutý pre snímanie videa (motorický zoom) s rozsahom 10-100 mm (135EQ 27-270 mm). Do výroby sa chystá adaptér, s ktorým bude možné použiť všetky objektívy AF-S Nikon F bajonet.

Keďže Nikon V1 nemá vstavaný blesk, mnohí budú musieť siahnuť po blesku SB-N5, špeciálne vyvinutom pre systém Nikon 1. Ten slúži zároveň ako pomocné svetlo pri snímaní momentiek.

Cestovatelia ocenia GP-N100 jednotku pre ukladanie GPS súradníc do fotografii. Nezabudlo sa ani na parádnikov a parádničky. Svoj Nikon V1 môžete skrášliť ale aj chrániť štýlovými puzdrami a popruhmi. Fotoaparát môžete ovládať infračerveným diaľkovým ovládaním, ktorým je známe ML-L3 používane napr. na Nikonoch D90/D5100...

Schéma príslušenstva.

Objektív 1Nikkor s rozsahom 10-100 mm a motoricky ovládaným zoomom.

Softvér

K fotoaparátu je dodávaná CD s programami, dôležitý je View NX 2, ktorý slúži na prezeranie fotografii. Nemá ale žiadne editačné funkcie. V čase testovania to bol ale jediný program, ktorý dokázal otvoriť RAW súbory a vyexportovať ich do JPG.  Short Movie Creator slúži na tvorbu krátkych videí alebo slideshow z fotografií. Skôr než program by som ho nazval jednoúčelová aplikácia. Celkovo je softvérová výbava chudobná a budúci majiteľ sa asi rýchlo poobzerá po iných programoch s bohatšími možnosťami.

1 NIKKOR 10-30/3,5-5,6VR

Základný “seťáčik” vyvedený v bielom laku, rovnakom telo, je v “kľudovom stave” pomerne kompaktný. Pri použití je potrebné stlačiť poistku na zoomovom prstenci a pootočiť. Až po vysunutí prednej časti optickej sústavy je fotoaparát pripravený na fotografovanie. Okrem poistky nenájdete na objektíve žiadne tlačidlá, či prepínače. Rovnako nenájdete ani prstenec manuálneho zaostrovanie.

Na prvý pohľad pôsobí objektív luxusne ale zoomovanie odhalí jeho plastovejšiu konštrukciu. Bajonet je však kovový. Predná časť sa pri zaostrovaní neotáča, čo je výhodou pri použití filtrov (priemer 40,5 mm).

Objektív je pri zaostrovaní úplne tichý. Po optickej stránke sa jedná o vydarený kúsok a medzi “seťákmi” patrí k nadpriemeru.

1 NIKKOR 30-110/3,8/5,6VR

Menší než zrkadlovkový seťáčik je tento telezoom s trošku neštandardnou svetelnosťou 3,8 na širokouhlejšom konci. Takmer 4-násobný rozsah je uhlom záberu ekvivalentom 81- 297 mm kinofilmového objektívu.  Zoomový prstenec je opäť blokovaný poistkou. K objektívu je krásna ale zároveň účinná slnečná clona. Z vonku snehovo biela, z vnútra matne čierna. Aj vďaka bielemu lakovaniu vyzerá objektív luxusne. Poťažkanie ale odhalí, že tubus je plastový. Bajonet je však kovový. Objektív pri zoomovaní mení svoj veľkosť takmer na dvojnásobok. Dvojitý výťah tubusu ide tuhšie než by mal. Je to nepríjemné najmä pri snímaní videa. Video maniakom preto odporúčam rovno špecializovaný objektív 1 NIKKOR 10-100 mm s motorickým zoomovaním. Čo na objektíve nenájdete je prstenec ostrenia a ani prepínač pre prepnutie do manuálneho režimu.

Objektív je stabilizovaný. Závit pre filtre má priemer 40,5 mm. S krásnou bielou krytkou sa dá manipulovať aj pri nasadenej slnečnej clone, ak nemáte prsty ako jaternice. Aj tento objektív je pri zaostrovaní absolútne tichý. Má veľmi dobru kresbu a smelo s ním môžete fotografovať aj pri maximálne otvorenej clone. Jedinou výraznejšou chybou je vinetácia na širšom konci, ktorá sa dá ale v počítači odstrániť.

Praktické fotografovanie a snímanie videa

Tomuto fotoaparátu treba dať čas. Fotografovať pár dní, kým si zvyknete na ovládanie. Každou hodinou sa mi s fotoaparátom pracovalo lepšie a pri našom výlete do Lednice som s ním bol pomerne zžitý. Stále som mal ale pocit, že nedržím v ruke Nikon. Fotoaparát nemá s ničím, čo Nikon vyrobil nič spoločné. Konštruktéri zjavne zobrali list čistého papieru a začali konštruovať od nuly.


Nikon V1 má obrazovým výstupom presne na pomedzí medzi kompaktom a zrkadlovkou, tak ako sa dalo očakávať. Kto sa bál, že sa nebude dať pracovať s hĺbkou ostrosti, ten sa mýlil. Krémový bokeh nedosiahnete, ale s využitím teleobjektívu už dostanú portréty primeranú dávku odpichnutia od pozadia. Väčšiu hĺbku ostrosti ocenia krajinkári a fotografi architektúry.

Pochváliť treba aj pomerne veľký dynamický rozsah, tiež skôr podobný tomu na zrkadlovkách. Pri snímaní do JPG pozorovať účinok D-Lightningu, len málokedy budete mať na fotografiách prepaly. Aj pri spracovaní RAW-u budete radi, že máte priestor pre nápravu expozície a experimentovanie.


Scéna s veľkým dynamickým rozsahom? Žiaden problém.


HDR efekt z jedného RAW súboru tiež potvrdzuje pomerne veľký dynamický rozsah snímača.


Prekreslenie detailov je bližšie zrkadlovke. Ak mu pomôžete citlivým doostrením v počítači, budete príjemne prekvapení.

Takýto detail dobre preverí rozlišovaciu schopnosť snímača aj objektívu.


A teraz odstavec pre “šumopátračov”. Šum je na fotografiách pozorovateľný pri 100% zväčšení od najnižších hodnôt. Za dobrých svetelných podmienok, pri ISO 100 a 200 je šum minimálny. Jedine D-Lightning zvýrazňuje šum v tmavých častiach obrazu. Vonku môžete smelo použiť aj ISO 800. Prekvapený som bol s použiteľnosťou ISO 6400 (Hi1). U kompaktu by fotografia vyzerala ako vybodkovaná fixkami, tu je k videniu prekvapujúce množstvo drobných detailov.

ISO 6400, nie zlé na tak malý snímač.

Zaťažkávacou skúškou každého fotoaparátu je ale snímanie v zle osvetlenom interiéry. ISO 800 aj v tomto prípade v pohode, dokonca dobre použiteľné je aj ISO 1600. Vyššie už neodporúčam, aj keď aj tu je pri ISO 6400 stále dosť detailov, ale už len pre fotografiu menšieho formátu. Oproti zrkadlovkám obsahuje šum viac farebných zložiek, ale oproti kompaktom je to výrazne menej. Šum býva výraznejší pri nepresnej expozícii a pôsobí rušivejšie ak sa vám nepodarilo udržať fotoaparát bez pohybu.

ISO 1600. U kompaktu by bola fotografia snímaná za takýchto podmienok len ťažko použiteľná.

Interiér kostola. Nočná mora fotografa. Fotografia je vyvolaná z RAW-u v LR3, ISO 1600. Použitá redukcia šumu a doostrenie, ako ukážka možnosti spracovania.

Dve veci mi fotografovanie znepríjemňovali. Volič programov má ľahký chod a ľahko sa stane, že ho nechtiac pretočíte do iného režimu. Horšie je však zápasenie so stabilizátorom, ktorý na dlhších ohniskách občas nepríjemne skáče a ak ste zvyknutý presne komponovať, niekedy musíte urobiť viac záberov, aby ste zachytili ten, kde vám stabilizátor neposunie kompozíciu. Fotoaparát som testoval skutočne intenzívne desiatky hodín. Pri vyhodnocovaní fotografii som bol prekvapený veľkým odpadom. Množstvo fotografii bolo jednoducho neostrých. Skontroloval som exify, či som nepoužíval príliš dlhé časy. Nebolo tomu tak. Čo už neudržím fotoaparát stabilne? Urobil som bleskový test, vyšiel som na redakčný balkóna odfotil budovu oproti s a bez stabilizátora. Fotografia bez stabilizátora bola výrazne ostrejšia! Toľko zbytočne vynaloženej námahy, aby som napokon zistil, že stabilizátor je skôr destabilizátor. Posledný deň testovania som sa vybral opäť do mesta, aby som fotoaparát pretestoval ešte raz, s vypnutou stabilizáciou. Keď som sa prestal spoliehať na stabilizáciu, moja úspešnosť sa výrazne zväčšila. Verím, že problémy so stabilizáciou vyrieši najbližšia aktualizácia firmveru.


Vráťme sa ale k pozitívam. Obidva testované objektívy si zaslúžia pochvalu. Sú to nadpriemerné “seťáky”. Obidva majú na sebe zámok a pred fotením je potrebné ich “odomknúť” stlačením tlačidla a potočením prstenca zoomu. Týmto sa fotoaparát môže zapnúť aj bez stlačenia tlačidla ON/OFF. Keby sa tak dal fotoaparát aj vypnúť, bolo by to perfektné.


Vo väčšine situácii som nemal s automatickým zaostrovaním problém. Je nadštandardne rýchle. Má však problém ak fotografujete napr. plot. Neustále sa snaží preostriť na pozadie a aj keď som skúsil desať fínt, nedokázal som ho presvedčiť, že ma zaostriť bližšie. Výborne je ale vyriešený výber konkrétneho ostriaceho bodu, čo sa uplatní najmä pri snímaní zo statívu.


Posledný deň testovania som otestoval rýchlosť kontinuálneho preostrovania. Kolega Jozef zastúpil funkciu dynamického objektu. Použil som teleobjektív, prepol na kontinuálne zaostrovanie a sériové zábery a nechal Jozefa najprv kráčať a potom bežať smerom k fotoaparátu. Chôdza nebola problémom, ale beh (nejednalo sa o šprint), už fotoaparát nezvládol.


Nezabudol som odskúšať ani video. Tu sa ukazuje prednosť koncepcie mirrorless fotoaparátov, ktoré svojim komfortom predčia všetky zrkadlovky klasickej konštrukcie. Pre domáce video sú preto vhodnejšie. Veľkosť snímača, či skôr jeho malosť sa ale prejavujú pri snímaní v zle osvetlenom prostredí a tam už kvalita videa ide dole.

RAW vz. JPG

JPG by som ohodnotil ako veľmi dobrý. Nebudú z neho potešení “kompaktári” zvyknutí na kontrastné a saturované zábery. Zábery sú skôr menej kontrastné a neutrálne farebné, dokonca aj pri nastavení na Vivid profil. To je ale dobre. Obsahujú viac obrazových dát, menej prepalov a lepšie prekreslené tiene. A ten kontrast so saturáciou sa dajú bez problémov dohnať v počítači. Potlačenie šumu a doostrovanie je nastavené tak akurátne.

Opatrnejšie treba používať D-Lightning, niekedy to s rozširovaním dynamického rozsahu preháňa a okolo objektov sa tvorí slabá “žiara” typická pre zle spracované HDR fotografie.


Skúsenejší a náročnejší užívatelia budú chcieť z fotoaparátu vytiahnuť maximum a to im poskytne jedine RAW. Už som myslel, že fotky v RAW-e ani neupravím, ale v deň, keď som fotoaparát odovzdával, vyšla RC verzia Adobe Lightroom 3 s podporou nových Nikonov 1, dokonca aj niektorých objektívov.

A tu sa z fotoaparátu stal vyšší druh. Tam, kde interné spracovanie JPG je akési šedivé, tu som si konečne fotky upravil podľa seba. RAW v sebe ukrýva ešte väčší dynamický rozsah a dokonca nie je problém vytvárať aj “fake” HDR. RAW-y výborne zvládajú aj odšumovanie a doostrovanie. Toto už nemá s kompaktom nič spoločné. Fotografie v galérii sú vyvolané v Adobe Lightroom 3,6RC, niektoré aj so základnými úpravami, kontrastu, saturácie...

Plusy a mínusy

+  kvalita RAW, dynamický rozsah

+  kvalitne spracované telo fotoaparátu

+  kompaktné rozmery

+  variabilita

+  zrkadlovková batéria a dlhá výdrž

+  rovnaký priemer filtra pre obidva objektívy

+  vstavaný kvalitný hľadáčik

+  rýchlosť AF


-  krytka sánok pre príslušenstvo sa dá ľahko stratiť

-  tuhý chod zoomového prstenca najmä u teleobjektívu

-  režimy závierky sú mätúce a s nimi aj ovládanie

-  chýba vstavaný blesk

-  chýba funkcia bracketingu

-  pevný displej

-  skáčuci stabilizátor

-  ľahké otáčanie kolieska programov

-  krytka systémovej pätice

-  absencia HDR, panorámy a efektových programov

Záver

Nikon V1 je fotoaparát koncepcie, na ktorej sa dá stavať. Užívateľ si môže postupne rozširovať svoju výbavu, podobne ako je to u zrkadloviek. Snímač veľkosti "medium" vie, ak viete vy. Pokrok  a Nikon nezastavíš, obrazový výstup v RAW-e predčí aj väčšie Micro 4/3 snímače. Prepĺňanie trojitým turbom zaručuje, že prakticky stále budete mať dostatok nadpriemernej rýchlosti.


Nikon V1 sa snaží prepájať svet fotografie a videa intenzívnejšie, než ktorýkoľvek iný fotoaparát. Čas ukáže, či si vychytávky s tým spojené nájdu cestu k užívateľom. Nikon čaká dlhá cesta. Musí presvedčiť, že prináša nové zaujímavé funkcie a naučiť ich ľudí používať. Čo ma skutočne mrzí, je absencia efektových programov. Veď tie sú pre takéto prístroje ideálne. Prinášajú do fotografovania prvok zábavy. Stačilo by na kolečko režimov pridať jednu ikonku a pod ňou sprístupniť aspoň tucet postprocesingových efektov typu dierková komora, miniatúra, stará fotografia, panoráma a pod. Veď do zrkadloviek túto funkciu zabudovali a konkurencia stavia svoju stratégiu práve na nich.

Osobne mám z Nikonu V1 zmiešané pocity. Nie je to dané celkovým konceptom Nikon 1, ten je dostatočne atraktívny aby si svojich užívateľov našiel. Premýšľam nad nevyužitím potenciálu z hľadiska zábavy. Na jednej strane sú tu nové multimediálne funkcie, na druhej chýbajú efektové programy, nápoveda pre neskúsených s atraktívnymi obrázkami, či personalizácia menu výberom farebných schém a sprievodných zvukov. Bez toho mi príde V1 akýsi sterilný . Mätúce je aj ovládanie niektorých funkcii. Ergonómia ovládania je nastavená na “raz nastav a už sa toho radšej nechytaj” a používaj najmä automatiku. Poslednú výtku mám k displeju, ktorý by mohol byť výklopný. Na zrkadlovke ho oželiem, ale na takomto prístroji by mal byť samozrejmosťou.

Na druhej strane sme si s ním užili kopec srandy. Spomalovačky sú chytľavé. Rýchle ostrenie, rýchle snímanie. Vlastnosti, ktoré využijú rodičia pri fotení svojich neposedných detí, či priaznivci adrenalínových športov. Nikon V1 je výborná foto-kamera. Obidve funkcie zvláda s prehľadom.

System 1 je akousi odpoveďou na zvyšujúce sa nároky “nefotografov”, ktorí sa na zrkadlovku necítia alebo ju z určitých dôvodov nechcú. Vyskúšali prípadne aj lepšie kompakty a ultrazoomy, ale tie ich sklamali výkonom pri zlých svetelných podmienkach ale hlavne svojou pomalosťou. Dáva fotografovi slušnú obrazovú kvalitu, vysokú rýchlosť a navyše modularitu. Smelo možno tvrdiť, že nahrádza aj videokameru.

Nikon teraz čaká to čo jeho predchodcov, ktorí mirrorless majú v ponuke. Musí odladiť svoje modely podľa reálnych požiadaviek užívateľov. Na chudobnejšom Slovensku bude rozhodujúca cenová politika, modely Nikon 1 nie sú lacné a tak ich konkurentmi budú aj zrkadlovky tej istej značky.

Ufffff. Naozaj už posledná veta. Nikon V1 ma presvedčil obrazovou kvalitou a rýchlosťou. Má potenciál byť dobrým fotoaparátom a to aj v súčasnej podobe. Treba ale vyriešiť stabilizáciu a ovládanie. Ani netreba konštrukčné zmeny, chce to len navrhnúť nové ovládanie z využitím súčasných ovládačov.


Odporúčané stránky

http://www.nikon1.sk/sk_SK_N1/accessories.page?

Typ fotoaparátu

Digitálny fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi

Bajonet objektívu

Bajonet Nikon 1

Efektívny obrazový uhol

Približne 2,7-násobok ohniskovej vzdialenosti objektívu (formát Nikon CX)

Efektívny počet pixlov

10,1 milióna

Obrazový snímač

Snímač CMOS 13,2 mm × 8,8 mm

Systém na odstránenie prachu

Sklo s proti prachovou ochranou

Veľkosť snímky (pixle)

Statické snímky (statická snímka a režimy inteligentného výberu snímky, zobrazovací pomer 3 : 2) • 3 872 × 2 592 • 2 896 × 1 944 • 1 936 × 1 296. Statické snímky (režim videosekvencií, zobrazovací pomer 16 : 9) • 3 840 × 2 160 (1 080/60i) • 1 920 × 1 080 (1 080/30p) • 1 280 × 720 (720/60p). Statické snímky (režim pohyblivej momentky, zobrazovací pomer 16 : 9) • 3 840 x 2 160.

Formát súborov

• NEF (RAW): 12-bitový, komprimovaný • JPEG: kompatibilný s formátom JPEG-Baseline s vysokou (približne 1 : 4), normálnou (približne 1 : 8) alebo základnou (približne 1 : 16) kompresiou • NEF (RAW) + JPEG: jedna snímka sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG

Systém nastavenia obrazu (Picture Control)

Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybraté nastavenie obrazu možno upraviť; možno uložiť vlastné nastavenia obrazu

Pamäťové médiá

Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC

Systém súborov

DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty) 2.3, PictBridge

Elektronický hľadáčik

0,47-palcový farebný hľadáčik TFT LCD približne s 1 440 000 bodmi, dioptrickou korekciou a reguláciou jasu

Pokrytie obrazového poľa

Približne 100 % vo vodorovnom a 100 % v zvislom smere

Vzdialenosť oka od hľadáčika

17 mm (–1,0 m–1; od stredu povrchu okulárovej šošovky hľadáčika)

Dioptrická korekcia

–3 až + 1 m–1

Očný senzor

Keď fotoaparát zistí, že sa používa hľadáčik, prepne na zobrazenie v hľadáčiku.

Režimy snímania

Statická snímka (3 : 2), inteligentný výber snímky (3 : 2), videosekvencia (HD 16 : 9, spomalený záznam 8 : 3), pohyblivá momentka (16 : 9)

Kompatibilné objektívy

Objektívy 1 NIKKOR pre bajonet Nikon 1

Typ uzávierky

Elektronicky ovládaná štrbinová mechanická uzávierka s vertikálnym chodom, elektronická uzávierka

Čas uzávierky

• Mechanická uzávierka: 1/4 000 až 30 sekúnd s krokom 1/3 EV, režimy Bulb a Time (vyžaduje sa voliteľný diaľkový ovládač ML-L3) • Elektronická uzávierka: 1/16 000 až 30 sekúnd s krokom 1/3, režimy Bulb a Time (vyžaduje sa voliteľný diaľkový ovládač ML-L3)

Rýchlosť synchronizácie blesku

• Mechanická uzávierka: synchronizácia s časom uzávierky X = 1/250 s alebo dlhším • Elektronická uzávierka: synchronizácia s časom uzávierky X = 1/60 s alebo dlhším

Režim spúšte

• Jednotlivé snímky, sériové snímanie • Mechanicky, elektronicky, elektronicky (Hi) • Samospúšť, oneskorené diaľkové ovládanie, okamžité diaľkové ovládanie, intervalové snímanie

Rýchlosť snímania*1

• Elektronicky (Hi): približne 10, 30 alebo 60 snímok za sekundu • Ďalšie režimy: až 5 snímok za sekundu (jednoduché automatické zaostrovanie alebo manuálne zaostrovanie, clonová automatika S alebo manuálny režim expozície M, čas uzávierky 1/250 s alebo kratší a ďalšie nastavenia s implicitnými hodnotami)

Samospúšť

2 s, 5 s, 10 s

Režimy diaľkového ovládača

Oneskorené diaľkové ovládanie (2 s), okamžité diaľkové ovládanie

Meranie expozície

Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača

Spôsob merania expozície

• Maticové • So zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa • Bodové: meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede vybratého zaostrovacieho poľa

Režim

Flexibilná programová automatika, clonová automatika, časová automatika, manuálny, automatický výber motívov

Korekcia expozície

–3 až +3 EV s krokom 1/3 EV

Expozičná pamäť

Jas s nameranou hodnotou možno zablokovať pomocou tlačidla AE-L/AF-L

Citlivosť ISO (odporúčaný expozičný index)

ISO 100 – 3 200 s krokom 1 EV. Možno nastaviť aj na hodnotu približne 1 EV (ekvivalent hodnoty ISO 6 400) nad hodnotu ISO 3 200. K dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO (ISO 100 – 3 200, 100 – 800, 100 – 400).

Aktívna funkcia D-Lighting

Zapnutá, vypnutá

Automatické zaostrenie

Hybridné automatické zaostrenie (automatické zaostrenie s detekciou fázy alebo detekciou kontrastu), pomocné svetlo AF

Zaostrovacie režimy

• Automatické zaostrovanie (AF): jednoduché automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C (AF-A), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F) • Manuálne zaostrovanie (MF)

Režim činnosti AF

Jednobodové zaostrovanie, automatické zaostrovanie s automatickým výberom zaostrovacieho poľa, sledovanie objektu

Zaostrovacie pole

• Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body: 135 zaostrovacích oblastí • Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa: 41 zaostrovacích oblastí

Pamäť zaostrenia

Pamäť zaostrenia možno aktivovať polovičným stlačením tlačidla spúšte (v režime jednoduchého automatického zaostrovania) alebo stlačením tlačidla AE-L/AF-L

Automatické zaostrovanie s prioritou tváre

Zapnuté, vypnuté

Riadenie záblesku

Riadenie záblesku i-TTL pomocou obrazového snímača dostupného s voliteľnou zábleskovou jednotkou SB-N5

Zábleskový režim

Doplnkový blesk, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, predzáblesk proti červeným očiam, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky a predzábleskom proti červeným očiam, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky a dlhými časmi uzávierky

Korekcia zábleskovej expozície

–3 až +1 EV s krokom 1/3 EV

Indikátor pripravenosti blesku

Rozsvieti sa po úplnom nabití voliteľného blesku

Vyváženie bielej farby

Automatické, žiarovka, žiarivka, priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, vlastné manuálne nastavenie – všetko okrem vlastného manuálneho nastavenia s jemným doladením

Meranie expozície videosekvencie

Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača

Spôsob merania expozície

• Maticové • So zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa • Bodové: meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede vybratého zaostrovacieho poľa

Veľkosť obrazu (pixle)/rýchlosť zaznamenávania

Videosekvencie s vysokým rozlíšením • 1920 × 1080/60i (59,94 políčok za sekundu*2) • 1920 × 1080/30p (29,97 snímky za sekundu) • 1280 × 720/60p (59,94 snímky za sekundu); spomalené záznamy • 640 × 240/400 snímok za sekundu (prehrávanie pri rozlíšení 30p rýchlosťou 29,97 snímky za sekundu) • 320 × 120/1200 snímok za sekundu (prehrávanie pri rozlíšení 30p rýchlosťou 29,97 snímky za sekundu); videosekvencie zaznamenané v režime statických snímok 1072 × 720/60p (59,94 snímky za sekundu) (prehrávanie pri rozlíšení 24p rýchlosťou 23,976 snímky za sekundu); pohyblivá momentka 1920 × 1080/60p (59,94 snímky za sekundu) (prehrávanie pri rozlíšení 24p rýchlosťou 23,976 snímky za sekundu)

Maximálny čas nahrávania

1 080/60i (20 minút), 1 080/30p (20 minút), 720/60p (29 minút)

Formát súborov

MOV

Kompresia videa

Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4

Formát záznamu zvuku

AAC

Zariadenie na záznam zvuku

Vstavaný alebo voliteľný externý stereofónny mikrofón ME-1 s nastaviteľnou citlivosťou

Monitor

7,5-centimetrový (3-palcový) monitor TFT LCD približne s 921 000 bodmi a reguláciou jasu

Funkcia prehrávania

Prehrávanie na celej obrazovke a prehrávanie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok alebo kalendár) so zväčšením výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií, prezentácie, zobrazenie histogramu, automatické otáčanie snímok a možnosť hodnotenia

USB

Hi-Speed USB

Videovýstup

NTSC, PAL

Výstup HDMI

Minikonektor HDMI typu C

Multifunkčný port pre príslušenstvo

Na pripojenie určeného príslušenstva

Vstup zvuku

Stereofónny minikonektor (s priemerom 3,5 mm)

25 podporovaných jazykov

Angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, gréčtina, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, maďarčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, rumunčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina, ukrajinčina

Batéria

Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL15

Sieťový zdroj

Sieťový zdroj EH-5b, vyžaduje napájací konektor EP-5B (k dispozícii samostatne)

Závit na pripojenie statívu

1/4-palcový (ISO 1222)

Rozmery (Š x V x H)

Približne 113 × 76 × 43,5 mm bez výčnelkov, hrúbka tela (od bajonetu po monitor) je 36 mm

Hmotnosť

Približne 383 g s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytky tela; približne 294 g (len telo fotoaparátu)

Teplota

Teplota: 0 – 40 °C, vlhkosť: menej ako 85 % (bez kondenzácie)

Dodávané príslušenstvo (môže sa líšiť v závislosti od štátu alebo oblasti)

Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL15, nabíjačka MH-25, kábel USB UC-E6, A/V kábel EG-CP14, popruh AN-N1000, krytka tela BF-N1000, krytka multifunkčného portu pre príslušenstvo BS-N1000, disk CD s aplikáciou ViewNX 2 alebo Short Movie Creator

Statické snímky

Približne 400 alebo 350 so zábleskovou jednotkou SB-N5

Videosekvencie

Približne 120 minút záznamu s vysokým rozlíšením 1 080/60i


• Ak nie je uvedené inak, všetky údaje platia pre fotoaparát s plne nabitou batériou prevádzkovaný pri teplote 20 °C.

• Spoločnosť Nikon si vyhradzuje právo zmeniť technické údaje hardvéru a softvéru opísaného v tejto príručke, a to kedykoľvek a bez predchádzajúceho upozornenia. Spoločnosť Nikon nebude zodpovedať za škody spôsobené chybami, ktoré môže táto príručka obsahovať.

*1 Približne 34 snímok pri snímaní rýchlosťou 10 snímok za sekundu a približne 30 snímok, ak je rýchlosť snímania nastavená na 30 a 60 snímok za sekundu. Na základe testov spoločnosti Nikon.

*2 Výstup snímača je približne 60 snímok za sekundu.



Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vojko
2011-11-18 16:09:06
Hlavné nedostatky:

1. Malý snímač
2. Malý snímač
3. Malý snímač

Nikon šliapol vedľa a nikto ma nepresvedčí, že nie. Apropo, už som to písal na iných fórach, Nikon nestíhal vyplniť portfólio DX a FF objektívov, som zvedavý, ako bude stíhať, keď si pridal ďalší formát.
 
dodo_bb
2011-11-18 16:50:38
Tým snímačom NIKON našiel dieru na trhu V segmente 1,5 crop je SONY, ktorá sa mimochodom predáva veľmi málo (neoprávnene), v strede na 2,0 crope je už poriadna tlačenica a N1 so svojím 2,7 cropíkom je tam, kde nie je nik Mám pocit, že aj keď si ho asi nekúpim, nájde si kopu klientov. Nie asi na Slovensku, ale to si soudruzi v NIKONe asi ani nevšimnú
S tým motorizovaným zúmom je to asi na video bomba, ktorá strčí do vačku čokoľvek konkurenčné zo segmentu bez zrkadla.
 
dodo_bb
2011-11-18 16:52:05
A ozaj, dobrá recenzia, Karol, vďaka...
 
Jerry C.
2011-11-18 17:00:11
príspevok od: dodo_bb
A ozaj, dobrá recenzia, Karol, vďaka...
neviem ,či som zle čítal /len tak z rýchlika / ale budú sa dať používať aj doterajšie objektívy cez nejakú redukciu ?
 
Ultra TXF
2011-11-18 17:10:58
Keď si predstavím, že s takmer 100% istotou príde na trh na jar Fuji X100 s výmennými objektívmi a APS-C senzorom , tak tento počin Nikonu mi príde krátkozraký. Dúfam ,že Canon nepríde s podobnou kravinou . Ale stále je toto lepšie ako ten prívesok na kľúče od Pentaxu
 
Fatty
2011-11-18 17:50:12
príspevok od: vojko
Hlavné nedostatky:

1. Malý snímač
2. Malý snímač
3. Malý snímač

Nikon šliapol vedľa a nikto ma nepresvedčí, že nie. Apropo, už som to písal na iných fórach, Nikon nestíhal vyplniť portfólio DX a FF objektívov, som zvedavý, ako bude stíhať, keď si pridal ďalší formát.
človeče, ty si jak volajaký moslim opakujúci mantru...
a čo že má malý čip? dôležité sú fotky a tie podla mňa nie sú zlé, viď kostol na 1600
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-18 17:57:19
príspevok od: Jerry C.
neviem ,či som zle čítal /len tak z rýchlika / ale budú sa dať používať aj doterajšie objektívy cez nejakú redukciu ?
Redukciu som videl naživo, ale keď ju Letkovský testoval, ešte nefungovala korektne. Bolo to na predvádzačke a redukcia nebola finálnym produktom.
 
vojko
2011-11-18 18:00:38
príspevok od: Fatty
človeče, ty si jak volajaký moslim opakujúci mantru...
a čo že má malý čip? dôležité sú fotky a tie podla mňa nie sú zlé, viď kostol na 1600
Moslim teda určite nie som.
Fakty:
1. Vždy, s narastajúcou citlivosťou snímačov bude na tom so šumom lepšie väčší snímač ako menší.
2. Menší snímač znamená vždy väčšiu hĺbka ostrosti.
3. Svoje Nikkor objektívy môžem síce na J1 a V1 nasadiť cez redukciu, ale celá zostava bude pomaly tak veľká ako klasická zrkadlovka. Nehovoriac o tom, že z 50mm objektívu sa stáva 135mm nestabilizovaný objektív, z môjho obľúbeného 85mm objektívy sa stáva 230mm nestabilizovaný objektív. No a udrž to v ruke s tak malým telom. Ďakujem Nikon.
Ale inak celkom pekná hračka, zatiaľ za nekresťanské peniaze, ale to by sa malo časom poddať.
 
vojko
2011-11-18 18:10:40
A ešte na záver z mojej strany jednu poznámočku a už mlčím ako hrob. O tom, ako k tomuto systému pristupuje sám Nikon svedčí aj fakt, že je to systém vyrábaný v Číne. Špičkové zrkadlovky a sklá sa robia priamo v Japonsku, stredná trieda v Thajsku no a toto tu čudo v Číne. Howgh.
 
Fatty
2011-11-18 19:15:58
príspevok od: vojko
A ešte na záver z mojej strany jednu poznámočku a už mlčím ako hrob. O tom, ako k tomuto systému pristupuje sám Nikon svedčí aj fakt, že je to systém vyrábaný v Číne. Špičkové zrkadlovky a sklá sa robia priamo v Japonsku, stredná trieda v Thajsku no a toto tu čudo v Číne. Howgh.
no toto podla mňa svedčí akurát o tom kde má Nikon volné kapacity tak tam vyrába...ale možné je všetko...
 
wayne
2011-11-18 21:26:40
príspevok od: vojko
A ešte na záver z mojej strany jednu poznámočku a už mlčím ako hrob. O tom, ako k tomuto systému pristupuje sám Nikon svedčí aj fakt, že je to systém vyrábaný v Číne. Špičkové zrkadlovky a sklá sa robia priamo v Japonsku, stredná trieda v Thajsku no a toto tu čudo v Číne. Howgh.
Tolko nenavisti, ked si ho este ani nedrzal v ruke, a vobec s nim nefotil? Tvoj nazor zakladas na parametroch z tabuliek, teorii a domyslaniach.

Preco?
 
paoravec
2011-11-18 21:56:21
Mne na tom krasavci chyba otocny, vyklopny display !!!
Asi to bude verzia V1/b .......
 
dodo_bb
2011-11-18 22:16:39
príspevok od: vojko
Moslim teda určite nie som.
Fakty:
1. Vždy, s narastajúcou citlivosťou snímačov bude na tom so šumom lepšie väčší snímač ako menší.
2. Menší snímač znamená vždy väčšiu hĺbka ostrosti.
3. Svoje Nikkor objektívy môžem síce na J1 a V1 nasadiť cez redukciu, ale celá zostava bude pomaly tak veľká ako klasická zrkadlovka. Nehovoriac o tom, že z 50mm objektívu sa stáva 135mm nestabilizovaný objektív, z môjho obľúbeného 85mm objektívy sa stáva 230mm nestabilizovaný objektív. No a udrž to v ruke s tak malým telom. Ďakujem Nikon.
Ale inak celkom pekná hračka, zatiaľ za nekresťanské peniaze, ale to by sa malo časom poddať.
Tie Tvoje objektívy nasadzovať na N1 by fakt bola blbosť, ale keď si predstavím, že tam nasadím svoju 300/2,8 VR, tak dostanem po prepočte stabilizovaný objektív 810/2,8 VR. Kokso, to nie je zlý nápad, to sa môžem smelo hodiť aj na wildlife... Ďakujem, NIKON
 
lt
2011-11-18 22:31:48
príspevok od: vojko
Moslim teda určite nie som.
Fakty:
1. Vždy, s narastajúcou citlivosťou snímačov bude na tom so šumom lepšie väčší snímač ako menší.
2. Menší snímač znamená vždy väčšiu hĺbka ostrosti.
3. Svoje Nikkor objektívy môžem síce na J1 a V1 nasadiť cez redukciu, ale celá zostava bude pomaly tak veľká ako klasická zrkadlovka. Nehovoriac o tom, že z 50mm objektívu sa stáva 135mm nestabilizovaný objektív, z môjho obľúbeného 85mm objektívy sa stáva 230mm nestabilizovaný objektív. No a udrž to v ruke s tak malým telom. Ďakujem Nikon.
Ale inak celkom pekná hračka, zatiaľ za nekresťanské peniaze, ale to by sa malo časom poddať.
1. samozrejme len ak porovnas technologiu danej triedy, to znamena, ze snimac full frejmu spred 10 rokov neviem ci na tom bude lepsie so sumom ako tento maly snimac

2. hlbka ostrosti nema nic s velkostou snimaca, je to len dosledok sirky zaberu, okrem ineho ak ta to tak velmi trapi, tak by si mal zavrhnut aj APS-C a mozno aj vsetky full frejmy, pretoze ani tie sa nechytaju na hlbku ostrosti stredoformatu

Pripadas mi ako niekto, kto kritizuje novy model osobneho auta za to, ze nevie bagrovat
 
Jerry C.
2011-11-18 23:14:55
príspevok od: dodo_bb
Tie Tvoje objektívy nasadzovať na N1 by fakt bola blbosť, ale keď si predstavím, že tam nasadím svoju 300/2,8 VR, tak dostanem po prepočte stabilizovaný objektív 810/2,8 VR. Kokso, to nie je zlý nápad, to sa môžem smelo hodiť aj na wildlife... Ďakujem, NIKON
čo wildlife,astrofotografia !!!
aj na iných planétach je možno život
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-11-19 00:11:25
dizajn a prevedenie je rozhodne dobre
 
Juraj Lacko
2011-11-19 00:36:12
Ked tento pristroj vysiel na trh som si pomyslel no co uz je toto za... Ale ked tak pozeram ake ma vystupy tak menim svoj nazor. Je to zaciatok niecoho noveho. Prvu generaciu by som nekupil ale mozno druhu alebo tretiu ked sa to este trochu doladi a vylepsi. V dnesnej dobe uz az tak velmi nezalezi na velkosti cipu ved aj software je zodna na den lepsi a da sa celkom dobre bojovat proti sumu. Hlbka ostrosti je vyhoda kedze netreba tak velmi clonit a tym padom moze ISO zostat dole. Je to zaujimavy pristroj len pri 10fps to bude chciet rychlejsi AF kedze nestiha ostrit na beziacu osobu. (to si myslim ze je dolezite ked to chcu predavat za tymto ucelom)
 
vojko
2011-11-19 18:22:45
príspevok od: lt
1. samozrejme len ak porovnas technologiu danej triedy, to znamena, ze snimac full frejmu spred 10 rokov neviem ci na tom bude lepsie so sumom ako tento maly snimac

2. hlbka ostrosti nema nic s velkostou snimaca, je to len dosledok sirky zaberu, okrem ineho ak ta to tak velmi trapi, tak by si mal zavrhnut aj APS-C a mozno aj vsetky full frejmy, pretoze ani tie sa nechytaju na hlbku ostrosti stredoformatu

Pripadas mi ako niekto, kto kritizuje novy model osobneho auta za to, ze nevie bagrovat
Ad 1) Samozrejme, že súčasné menšie snímače sú na tom, čo sa týka šumu lepšie ako niektoré väčšie spred pár rokov. Ale ja som mal na mysli vždy snímače z rovnakého času. Podľa mňa vždy bude platiť, že menší snímač bude mať väčší šum ako technologicky ten istý väčší snímač. Proste Nikon bude vždy oproti ostatným mirrorless výrobcom pozadu kvôli veľkosti snímača.
Ad 2) Si si istý tým, čo tvrdíš? Podľa tvojej teórie má teda kompakt s objektívom nastaveným po prepočte na kinofilm na 50mm rovnakú hĺbku ostrosti ako napr. Nikon D7000 s DX objektívom nastaveným (po prepočte na kinofilm) na 50mm, resp. ako Nikon D3 s objektívom 50mm, všetky pri rovnakej clone? To naozaj chceš povedať? Skús hocijaký DOF online kalkulátor a uvidíš, ako sa mýliš. Ak by platila tvoja teória, tak by som okamžite prestal fotiť na Nikon D90 a chodil všade už len s S95.
 
vojko
2011-11-19 18:31:07
príspevok od: dodo_bb
Tie Tvoje objektívy nasadzovať na N1 by fakt bola blbosť, ale keď si predstavím, že tam nasadím svoju 300/2,8 VR, tak dostanem po prepočte stabilizovaný objektív 810/2,8 VR. Kokso, to nie je zlý nápad, to sa môžem smelo hodiť aj na wildlife... Ďakujem, NIKON
. Nechce sa mi zisťovať, či VR technológia súčasných objektívov bude fungovať cez redukciu na N1. ale ak áno, tak potom na wildlife už len s N1. Len neviem, či tie objektívy budú na tak malom snímači dobre kresliť. To treba vyskúšať.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-11-19 19:03:38
príspevok od: vojko
. Nechce sa mi zisťovať, či VR technológia súčasných objektívov bude fungovať cez redukciu na N1. ale ak áno, tak potom na wildlife už len s N1. Len neviem, či tie objektívy budú na tak malom snímači dobre kresliť. To treba vyskúšať.
mna by tiež zaujímala taká 70-200vka ako bude na tomot strojčeku fungovať cez redukciu... na vtáčence by to mohlo byť super..
 
javelin
2011-11-19 20:10:26
príspevok od: vojko
A ešte na záver z mojej strany jednu poznámočku a už mlčím ako hrob. O tom, ako k tomuto systému pristupuje sám Nikon svedčí aj fakt, že je to systém vyrábaný v Číne. Špičkové zrkadlovky a sklá sa robia priamo v Japonsku, stredná trieda v Thajsku no a toto tu čudo v Číne. Howgh.
V Číne sa robia náhradné diely pre NASA , niektoré zbrane pre NATO , Ifony, Ipady, a iné Jablká, a Čína si robí aj vlastné rakety .....No a kritika od príslušníka národa , ktorý vyrába fujary , črpáky a žinčicu , (všetko ostatné u nás robia iné štáty), nemá veľkú výpovednú hodnotu.....
Bacha, aby nás neobsadil za tie reči personál nejakého Pekingského hotela , a nezostal tu dvadsať rokov ako Rusi....
 
jake
2011-11-19 20:42:21
najprv som bo z toho hlboko sklamany a potom sa mi to rozlrzalo v hlave. V1 je vyborny aparatik. Kupil som si k svojej D700 ako nahradne telo - cuduj sa svete - Nikon P7100 a som s nim nadmieru spokojny. Pre mna riesenie netahat so sebou velmi tazku zrkadlovku a za dobrych svetelnych podmienok alebo kde ide o existenciu fotky je to super. Ked som vonku s rodinou, priatelmi alebo pre strycka prihodu skvela vec. Ak idem fotit a viem ze chcem spickove zabery tak taham D700 s ttazkou vybavou a nic ine neriesim. Ked prof tak profi. A system Nikon 1 asi kupim tiez. Lahke, ako vidim dobre kresba a rychle. A ak budu dobre fungovat redukcie (a myslim ze budu) tak skusim na to svacnut nikor 200/2 a mam vlastne po prepocte 540/2 --- a to je proste bomba a nepochybujem ze keby som napisal potom ze to bolo fotene s D3 tak by tomu aj kazdy veril a kludne fotim widlife lebo by to bolo super. A ak by fungoval aj TC 2x tak potom je to 1140/4 a to uz je riadna supa aj na vtacence. Preto b som crop 2,7 nezatracoval a otazka je len to, na co clovek vlastne potrebuje taky fotak. Pe mna naozaj k tazkej zrkadlovke ako alternativa na "lahke" fotenie absolutne skvele.
 
vojko
2011-11-20 10:05:10
príspevok od: wayne
Tolko nenavisti, ked si ho este ani nedrzal v ruke, a vobec s nim nefotil? Tvoj nazor zakladas na parametroch z tabuliek, teorii a domyslaniach.

Preco?
Nenávisť to v žiadnom prípade nie je . Nikon si ako značku vážim, dokonca aj zbieram jeho kinofilmové zrkadlovky. Len ma jednoducho sklamal s touto koncepciou. Všetky veci na svete majú svojich prívržencov a svojich odporcov, hádam nikde na svete neexistuje zhoda, či? A ešte raz položím úplne jednoduchú otázku: Ak položíš vedľa seba technologicky dva rovnaké senzory, jeden malý a jeden veľký s rovnakým počtom MPix, ktorý z nich bude lepší? Myslím jednoduchšiu otázku ani nemožno položiť. A myslím, že odpoveď je tiež jasná.
 
vojko
2011-11-20 10:11:34
príspevok od: javelin
V Číne sa robia náhradné diely pre NASA , niektoré zbrane pre NATO , Ifony, Ipady, a iné Jablká, a Čína si robí aj vlastné rakety .....No a kritika od príslušníka národa , ktorý vyrába fujary , črpáky a žinčicu , (všetko ostatné u nás robia iné štáty), nemá veľkú výpovednú hodnotu.....
Bacha, aby nás neobsadil za tie reči personál nejakého Pekingského hotela , a nezostal tu dvadsať rokov ako Rusi....
. Ale cenovo to vyzerá, ako by to bolo vyrobené priamo v Japonsku a nie lacnou pracovnou čínskou silou. Ale tak cena bude musieť ísť veľmi rýchlo dolu, lebo za takú cenu si to kúpi veľmi malá skupina nadšencov.
 
vojko
2011-11-20 10:31:35
príspevok od: vojko
Nenávisť to v žiadnom prípade nie je . Nikon si ako značku vážim, dokonca aj zbieram jeho kinofilmové zrkadlovky. Len ma jednoducho sklamal s touto koncepciou. Všetky veci na svete majú svojich prívržencov a svojich odporcov, hádam nikde na svete neexistuje zhoda, či? A ešte raz položím úplne jednoduchú otázku: Ak položíš vedľa seba technologicky dva rovnaké senzory, jeden malý a jeden veľký s rovnakým počtom MPix, ktorý z nich bude lepší? Myslím jednoduchšiu otázku ani nemožno položiť. A myslím, že odpoveď je tiež jasná.
A ešte jedna reakcia na poznámku, že som s ním ešte nefotil. Pred tromi rokmi som vlastnil dva Olympusy, E-410 a E-500. Boli to super mašinky, E-410 ľahký, kompaktný, k nemu skvelý setový objektív 14-42. Najviac mi však vadil malý, strašne malý hľadáčik. Také svetielko na konci tunela. Zvyknutý na hľadáčik Nikonu FM2 resp. Minolty XD-7 som sa s tým nevedel zmieriť. Proste obidva Olympusy išli preč, kúpil som D90. I tu však ten hľadáčik nie je bohviečo, ale rozhodne lepšie ako E-410 resp. E-500. Márne hľadám, aké zväčšenie má hľadáčik Nikon V1, ale keďže tento údaj neuvádza Nikon na svojich stránkach a nevidel som ho ani na iných stránkach, tak asi to bohviečo nebude, inak by sa asi tým chválili. A keďže na blízko už kvôli svojmu veku veľmi dobre nevidím, tak cez zadný displej sa mi fotí ťažšie. Takže malý senzor + zrejme malý hľadáčik a môj verdikt je jasný aj bez toho, aby som ho mal v ruke.
 
wayne
2011-11-20 21:55:24
príspevok od: vojko
Nenávisť to v žiadnom prípade nie je . Nikon si ako značku vážim, dokonca aj zbieram jeho kinofilmové zrkadlovky. Len ma jednoducho sklamal s touto koncepciou. Všetky veci na svete majú svojich prívržencov a svojich odporcov, hádam nikde na svete neexistuje zhoda, či? A ešte raz položím úplne jednoduchú otázku: Ak položíš vedľa seba technologicky dva rovnaké senzory, jeden malý a jeden veľký s rovnakým počtom MPix, ktorý z nich bude lepší? Myslím jednoduchšiu otázku ani nemožno položiť. A myslím, že odpoveď je tiež jasná.
na prvu otazku tolko, ze zijes v predsudkoch a predcasnych usudkoch, skodis sam sebe, sudiac podla tvojej reakcie, no mozem sa mylit.

na druhu, je odpoved jednoducha, vyhra ten, ktory bude mat za sebou modernejsie A/D prevodniky, rychlejsi procesor, novsi softver vyuzivajuci moznosti procesora.
 
vojko
2011-11-21 10:24:58
príspevok od: wayne
na prvu otazku tolko, ze zijes v predsudkoch a predcasnych usudkoch, skodis sam sebe, sudiac podla tvojej reakcie, no mozem sa mylit.

na druhu, je odpoved jednoducha, vyhra ten, ktory bude mat za sebou modernejsie A/D prevodniky, rychlejsi procesor, novsi softver vyuzivajuci moznosti procesora.
Mne sa už nechce naťahovať. Čas ukáže.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-21 19:15:04
Nikon vydal novy firmware pre objektivy Nikon 1, ktoy riesi problem s rozmazanymi zabermi. Uz som myslel, ze neudrzim fotak pevne v ruke.
 
dodo_bb
2011-11-21 22:44:38
príspevok od: vojko
Nenávisť to v žiadnom prípade nie je . Nikon si ako značku vážim, dokonca aj zbieram jeho kinofilmové zrkadlovky. Len ma jednoducho sklamal s touto koncepciou. Všetky veci na svete majú svojich prívržencov a svojich odporcov, hádam nikde na svete neexistuje zhoda, či? A ešte raz položím úplne jednoduchú otázku: Ak položíš vedľa seba technologicky dva rovnaké senzory, jeden malý a jeden veľký s rovnakým počtom MPix, ktorý z nich bude lepší? Myslím jednoduchšiu otázku ani nemožno položiť. A myslím, že odpoveď je tiež jasná.
Tá Tvoja otázka je hrubé zjednodušenie a je vyslovene manipulačná. Senzor je jediná súčiastka veľmi zložitého výrobku ako je moderný digitál. Zjednodušuješ to na otázku typu: je 1000 kilowatový motor v aute lepší ako 55 kilowatový? Áno, takže si treba kúpiť auto s 1000 kW motorom... To je predsa totálna blbosť. O tom, ktorý fotoaparát si kúpim rozhoduje (alebo by malo) tak 10 -20 faktov a senzor je len jeden z nich A v dnešnej dobe dokonca ani nie ten najdôležitejší Ak Ťa zoberiem za slovo, tak verím, že máš doma PhaseOne s 60 megapixlovou stenou Tá je predsa najlepšia a Ty si nekupuješ šunty s 2,7 cropom
 
vojko
2011-11-22 10:24:45
príspevok od: dodo_bb
Tá Tvoja otázka je hrubé zjednodušenie a je vyslovene manipulačná. Senzor je jediná súčiastka veľmi zložitého výrobku ako je moderný digitál. Zjednodušuješ to na otázku typu: je 1000 kilowatový motor v aute lepší ako 55 kilowatový? Áno, takže si treba kúpiť auto s 1000 kW motorom... To je predsa totálna blbosť. O tom, ktorý fotoaparát si kúpim rozhoduje (alebo by malo) tak 10 -20 faktov a senzor je len jeden z nich A v dnešnej dobe dokonca ani nie ten najdôležitejší Ak Ťa zoberiem za slovo, tak verím, že máš doma PhaseOne s 60 megapixlovou stenou Tá je predsa najlepšia a Ty si nekupuješ šunty s 2,7 cropom
Ešte raz. Ja poukazujem na to, že konkurenčný výrobcovia mirrorless prístrojov majú systémy s väčším senzorom ako Nikon a teda dokiaľ bude platiť, že väčší senzor je lepší ako menší senzor, tak budú mať stále oproti Nikonu veľkú výhodu. Nikon podľa mňa nebude stíhať vyvažovať deficit menšieho senzora lepším a rýchlejším CPU, novými funkciami, lepšími sklami a čo ja viem čím ešte. Však tu nejde o to, žeby ten väčší senzor v Olympuse, Panasonicu alebo Sony bol 50x drahší a žral 10x viacej ako ten senzor v Nikone (to na margo tých motorov).
A teraz už vážne končím k vyjadrovaniu sa na tému NIkon 1. Kto chce nech si ho kúpi, ja si ho rozhodne kupovať nebudem.
 
quaq
2011-11-22 16:54:47
pre mňa s 10mm f 1:2,8 super foťáčik na turistiku akcie-kamarátsko-zábavného razenia
 
ciki62
2011-11-23 08:17:17
príspevok od: dodo_bb
Tie Tvoje objektívy nasadzovať na N1 by fakt bola blbosť, ale keď si predstavím, že tam nasadím svoju 300/2,8 VR, tak dostanem po prepočte stabilizovaný objektív 810/2,8 VR. Kokso, to nie je zlý nápad, to sa môžem smelo hodiť aj na wildlife... Ďakujem, NIKON
(y)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-23 08:26:23
V App Store je na stiahnutie oficialna aplikacia Nikon 1 s popisom vsetkych funkcii a ukazkami videa, momentiek, fotiek... Kto ma iPhone, iPad, moze si ju zdarma stiahnut.
 
skyd
2011-11-26 02:30:13
pani. s tymi 300vkami f2 a pod. nasadenymi na tento nikon. ono to asi nebude take ruzove vsak. keby to bolo take jednoduche, tak by vsetci wajdlifisti zahadzovali velke tazke nikony d3 a canon 1d a kupovali by nejeake samsungy s cropom 2. ale problem asi bude inde.

tym tento fotak nezatracujem, ale jeho urcenie je niekde uplne inde.
 
bacil2
2011-12-30 16:14:10
Urobil som si pre zaujímavosť testík pre paramertro-porovnávačov, šumo-hľadačov a aj maločipo-ofrflávačov.
Nastavenie foťákov bolo také ako zvyčajne používam na bežné fotenie (jpg-fine, NR on, Active D-lighting off, WB-auto, pict.control NL, meranie expozície Matrix, režim A). Slabé žiarivkové osvetlenie + silná biela LED.
 
bacil2
2012-03-11 03:06:40
...konečne som zohnal na 1V1-ku ten adaptér na Nikon F-bajonet a nahodil som na to AF-S 70-300/4,5-5,6G VR... ...a super! je to použiteľný telezoom jak prasa (190-810mm). AF aj stabilizácia funguje, len treba vo foťáku aktualizovať firmvér podľa návodu.

p.s.: hmmm...no kukám ale, že som asi jediný úchyl, čo tu fotí 1V1-kou...
 
bacil2
2012-03-11 16:22:21
príspevok od: bacil2
...konečne som zohnal na 1V1-ku ten adaptér na Nikon F-bajonet a nahodil som na to AF-S 70-300/4,5-5,6G VR... ...a super! je to použiteľný telezoom jak prasa (190-810mm). AF aj stabilizácia funguje, len treba vo foťáku aktualizovať firmvér podľa návodu.

p.s.: hmmm...no kukám ale, že som asi jediný úchyl, čo tu fotí 1V1-kou...
ešte nejaké skúšobné fotečky
...všetko fotené z ruky na 810mm (300mm x 2,7)
 
Marcel Rebro
2012-03-11 17:57:51
príspevok od: bacil2
ešte nejaké skúšobné fotečky
...všetko fotené z ruky na 810mm (300mm x 2,7)
bude s teba tusim paparacil ...
 
markato1
2012-03-11 18:14:32
príspevok od: bacil2
ešte nejaké skúšobné fotečky
...všetko fotené z ruky na 810mm (300mm x 2,7)
hmm,tak na tu vzdialenost je to nepouzitelne..fotky len dokumentacne..fyziku neoklames,mozno este fakt pre papparazi ,do bulvara staci aj mensia kvalita..
 
bacil2
2012-03-11 20:47:26
príspevok od: Marcel Rebro
bude s teba tusim paparacil ...
no 810mm je fakt extrém...ale dajú sa s tým fotit aj normálne veci
 
fotografista
2012-03-12 10:41:16
príspevok od: bacil2
...konečne som zohnal na 1V1-ku ten adaptér na Nikon F-bajonet a nahodil som na to AF-S 70-300/4,5-5,6G VR... ...a super! je to použiteľný telezoom jak prasa (190-810mm). AF aj stabilizácia funguje, len treba vo foťáku aktualizovať firmvér podľa návodu.

p.s.: hmmm...no kukám ale, že som asi jediný úchyl, čo tu fotí 1V1-kou...
ak tomu dobre rozumiem, tak potom obycajny setak 18-105 sa da pouzit ako ekvivalent 49-284mm a napr. makrac 85/3,5G sa bude tvarit, ze ma 230mm a max. zvacsenie 1,9:1
to sa mi celkom pozdáva.
 
bacil2
2012-03-12 17:58:24
príspevok od: fotografista
ak tomu dobre rozumiem, tak potom obycajny setak 18-105 sa da pouzit ako ekvivalent 49-284mm a napr. makrac 85/3,5G sa bude tvarit, ze ma 230mm a max. zvacsenie 1,9:1
to sa mi celkom pozdáva.
ten makráč mám.
... keď bude trochu čas, môžem skúsiť porovnať kvalitu obrazu D90 kontra 1V1...
 
dedo Milan
2012-03-12 19:29:21
príspevok od: Fatty
no toto podla mňa svedčí akurát o tom kde má Nikon volné kapacity tak tam vyrába...ale možné je všetko...
v Číne vyrába aj 105!/2,8 macro
 
bacil2
2012-03-27 23:27:03
...a ešte nejaké fotečky s N1V1+FT1 na f=810mm (300mm x 2,7)
 
fatality
2012-07-15 00:15:40
príspevok od: bacil2
Urobil som si pre zaujímavosť testík pre paramertro-porovnávačov, šumo-hľadačov a aj maločipo-ofrflávačov.
Nastavenie foťákov bolo také ako zvyčajne používam na bežné fotenie (jpg-fine, NR on, Active D-lighting off, WB-auto, pict.control NL, meranie expozície Matrix, režim A). Slabé žiarivkové osvetlenie + silná biela LED.
mna zaujali tie dynaudiaa.. ..sam mam bm5a..
 
bacil2
2012-07-15 01:00:20
príspevok od: fatality
mna zaujali tie dynaudiaa.. ..sam mam bm5a..
...to máš v obyvačke štúdio?
 
fatality
2012-07-15 11:55:58
príspevok od: bacil2
...to máš v obyvačke štúdio?
take mini..vpodstate len pc,zvukovka,dynaudiaa a 2 kontrollery..
 
marcus_labeo
2012-10-01 10:53:00
V USA už ceny V1 klesli na neuveriteľných 399 USD (http://www.adorama.com/INK1V1BK.html?emailprice=t). To je zhruba 310 eur a za foťák s EVF je to neuveriteľná cena. Aj keby si človek prirátal dopravu a DPH, vychádza to zhruba o stovku lacnejšie, ako najlacnejšia ponuka u nás (550 eur).
 
tomis.ales
2012-10-01 12:59:02
príspevok od: marcus_labeo
V USA už ceny V1 klesli na neuveriteľných 399 USD (http://www.adorama.com/INK1V1BK.html?emailprice=t). To je zhruba 310 eur a za foťák s EVF je to neuveriteľná cena. Aj keby si človek prirátal dopravu a DPH, vychádza to zhruba o stovku lacnejšie, ako najlacnejšia ponuka u nás (550 eur).
Prirataj postovne, clo, DPH a odpocitaj rok zaruky (ak nie obidva) a si tam, kde sme my.
 
marcus_labeo
2012-10-01 13:42:38
príspevok od: tomis.ales
Prirataj postovne, clo, DPH a odpocitaj rok zaruky (ak nie obidva) a si tam, kde sme my.
No neviem presne, aká je výška cla (ten colný sadzobník je španielska dedina), ale DPH je zrejmá (20%), poštovné uvádzali 84 USD. Mne prepočet s poštovným a DPH vyšiel na 450 eur a netvrď mi, že clo bude 100 eur.
Nehovoriac o fakte, že vždy sa nájde niekto, kto ide do USA a je ochotný to priniesť sem (a odpadá poštovné, clo i daň). Práve tam mám známeho, ktorý sa žiaľ vracia 9.10. domov a shipping v USA vychádza na 10.10., holt smola.
 
tomis.ales
2012-10-02 08:54:42
príspevok od: marcus_labeo
No neviem presne, aká je výška cla (ten colný sadzobník je španielska dedina), ale DPH je zrejmá (20%), poštovné uvádzali 84 USD. Mne prepočet s poštovným a DPH vyšiel na 450 eur a netvrď mi, že clo bude 100 eur.
Nehovoriac o fakte, že vždy sa nájde niekto, kto ide do USA a je ochotný to priniesť sem (a odpadá poštovné, clo i daň). Práve tam mám známeho, ktorý sa žiaľ vracia 9.10. domov a shipping v USA vychádza na 10.10., holt smola.
Clo na foto veci je vacsinou 6% z celkovej ceny. Urcite to vyjde lacnejsie, ale je na to iba rok zaruka a aj ta vraj plati iba na uzemi USA. Inak, ja nepoznam nikoho kto sa neustale vracia z USA a to uz niekolko rokov. Vlastne jeden kamos bol v USA pred ttroma rokmi, inak nic.
Treba este spomenut nabijacku na 110V
 
wlad
2012-10-02 10:34:20
príspevok od: tomis.ales
Clo na foto veci je vacsinou 6% z celkovej ceny. Urcite to vyjde lacnejsie, ale je na to iba rok zaruka a aj ta vraj plati iba na uzemi USA. Inak, ja nepoznam nikoho kto sa neustale vracia z USA a to uz niekolko rokov. Vlastne jeden kamos bol v USA pred ttroma rokmi, inak nic.
Treba este spomenut nabijacku na 110V
dnes uz robia vsetky nabijacky na 100-240V, takze staci len dumb adapter za 2-3 eura.
 
tomis.ales
2012-10-02 16:02:45
príspevok od: wlad
dnes uz robia vsetky nabijacky na 100-240V, takze staci len dumb adapter za 2-3 eura.
A hej, somar som zabudol
 
kukacek
2012-11-29 09:12:20
trochu ma mrzí, že nie je zabudovaný blesk (mohol by byť keby má V1 také isté telo ako V2, alebo aspom o niečo väčšie ako J1 - až na hľadáćik vyzeraajú rovnako), takže nemôžem používať blesk a mikrofón naraz ... to otočné koliečko je podľa mňa nevyužité, tlačítko "F" zle použité, ale naopak sa mi páći jeho rýchlosť (keď som videl MarkII a V1 tak fotografovi s MArk-om trvala príprava na fotenie-nahodenie objektívu, upevnenie na statív,...- asi minútut, fotograf s V1 ho iba vytiahol, nahodil objektív stlačil tlaćítko na ňom a mohol fotiť). Teraz neviem, či si mám počkať, až klesne cena V2 ale už si mám kúpiť V1 za 340€ ... mimochodom, ďakujem za recenziu
 
marcus_labeo
2012-11-29 09:41:33
To je neuveriteľné, ako klesla cena V1ky; ešte začiatkom októbra som tu písal o cene 550 eur a dnes je za 340. Ak by som aj kúpil najlacnejší M4/3 - Olympus E-PM1 za 280 eur a pripočítam hľadáčik VF2 za 185, som na 465 eurách. O cenách hľadáčikových profikompaktov (napr. G12/G15) nehovoriac. V2 stojí teraz cca. 800 eur, to by som neváhal a šiel do V1.
 
kukacek
2012-11-29 22:21:56
príspevok od: marcus_labeo
To je neuveriteľné, ako klesla cena V1ky; ešte začiatkom októbra som tu písal o cene 550 eur a dnes je za 340. Ak by som aj kúpil najlacnejší M4/3 - Olympus E-PM1 za 280 eur a pripočítam hľadáčik VF2 za 185, som na 465 eurách. O cenách hľadáčikových profikompaktov (napr. G12/G15) nehovoriac. V2 stojí teraz cca. 800 eur, to by som neváhal a šiel do V1.
jj, tú V1 su kúpim, pomer cena-kvalita je pre mňa,začiatočníka, skvelý. a je aj trochu od niektorych obchodníkov blbé , že pýtajú za J1 cca 360 a viac eur, keď inde ponúkajú V1 za 330(v čechách plus 11e poštovné), ale tak neznalí kliknú na tlačítko "kupiť" hneď na druhom webkshope a obchodník má zarobené
 
kukacek
2012-11-29 22:21:56
príspevok od: marcus_labeo
To je neuveriteľné, ako klesla cena V1ky; ešte začiatkom októbra som tu písal o cene 550 eur a dnes je za 340. Ak by som aj kúpil najlacnejší M4/3 - Olympus E-PM1 za 280 eur a pripočítam hľadáčik VF2 za 185, som na 465 eurách. O cenách hľadáčikových profikompaktov (napr. G12/G15) nehovoriac. V2 stojí teraz cca. 800 eur, to by som neváhal a šiel do V1.
jj, tú V1 su kúpim, pomer cena-kvalita je pre mňa,začiatočníka, skvelý. a je aj trochu od niektorych obchodníkov blbé , že pýtajú za J1 cca 360 a viac eur, keď inde ponúkajú V1 za 330(v čechách plus 11e poštovné), ale tak neznalí kliknú na tlačítko "kupiť" hneď na druhom webkshope a obchodník má zarobené
 
BRODOZZ
2012-12-04 16:12:41
shop.ephoto.sk/katalog/digitalne-fotoaparaty/fotoaparaty-mirrorless/nikon-1-v1-10-30-black.html < pozor na cenu,to iste+4x cistenie snimaca+vrtulnik je v Najke za 399€
 
slavmiro
2013-03-23 22:52:18
s odstupom casu s novymi poznatkami o filmovani, vsetko OK, kontrast/phase detekcie pri AF fajn, ale preco ma aparat vnuteny ako najkratsiu expoziciu 1/100s pri filmovani (resp. este kratsiu)? Preco N1V1 okrem 30/60fps nema aj 24/25fps? Vstup na ext.mikrofon je fajn, ale absencia std. sanok na blesk znova veci zbytocne komplikuje.

Bolo by to dobre kombo s bleskami SB600/SB700, ale takto kompatibilita prislusenstva v ramci jednej znacky zaostava. Tesi ma stale zhoda akku EN-EL15, tesil by aj FT1 adapter na FX/DX skla ale nie za tu cenu.
 
artemon
2013-06-16 11:11:01
Včera som ho kúpil v Electro World-e s obj. 10-30mm, za 279€. Batéria a nabíjačka tá istá ako do mojej D800.....keď dokúpim redukciu a nasadím napr.Sigmu 35 f/1,4, alebo 70-200-ku....už sa teším....
 
marcus_labeo
2013-07-11 13:48:44
príspevok od: artemon
Včera som ho kúpil v Electro World-e s obj. 10-30mm, za 279€. Batéria a nabíjačka tá istá ako do mojej D800.....keď dokúpim redukciu a nasadím napr.Sigmu 35 f/1,4, alebo 70-200-ku....už sa teším....
A teraz sa dá V1 kúpiť s objektívom 10mm za 199 eur (na Malle). K tomu svetelný pevný objektív 18,5mm/1,8 za 160 eur z amazonu a je to super zostava, ktorej žiadny profikompakt nemôže konkurovať (kvalitou fotiek).
 
Konan
2013-07-11 22:35:40
príspevok od: marcus_labeo
A teraz sa dá V1 kúpiť s objektívom 10mm za 199 eur (na Malle). K tomu svetelný pevný objektív 18,5mm/1,8 za 160 eur z amazonu a je to super zostava, ktorej žiadny profikompakt nemôže konkurovať (kvalitou fotiek).
Ja myslim, ze RX 100 a Canon G1X robia lepsie fotky.
 
marcus_labeo
2013-07-12 08:45:07
príspevok od: Konan
Ja myslim, ze RX 100 a Canon G1X robia lepsie fotky.
Ja som mal najmä na mysli profikompakty typu G15, teda s 1/1,7" čipom, resp. 2/3"; RX100 i G1x sú cenovo úplne inde. Ale i tak si myslím, že V1 pri rovnako veľkom čipe, avšak s lepším sklom (minimálne to platí pre pevné 18,5mm/1,8) spraví ešte lepšie fotky, ako RX100: http://www.stevehuffphoto.com/2012/12/05/the-nikon-18-5-f1-8-cx-lens-review-for-the-1-series-by-craig-litten/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-12 09:07:51
príspevok od: marcus_labeo
Ja som mal najmä na mysli profikompakty typu G15, teda s 1/1,7" čipom, resp. 2/3"; RX100 i G1x sú cenovo úplne inde. Ale i tak si myslím, že V1 pri rovnako veľkom čipe, avšak s lepším sklom (minimálne to platí pre pevné 18,5mm/1,8) spraví ešte lepšie fotky, ako RX100: http://www.stevehuffphoto.com/2012/12/05/the-nikon-18-5-f1-8-cx-lens-review-for-the-1-series-by-craig-litten/
Testujem teraz Nikon 1 32/1,2 na Nikone V2. Konecne objektiv, ktory dokaze rozostrit pozadie takmer ako na zrkadlovke. Co z toho, ked ten fotak ma nepekny sum. Sony RX100M2 je obrazovo o triedu lepsi. Pre mna je to zaujimavejsi fotak. ALe V1 s objektivom za 199€ je super a s toji za zvazenie.
 
Konan
2013-07-12 10:53:05
príspevok od: marcus_labeo
Ja som mal najmä na mysli profikompakty typu G15, teda s 1/1,7" čipom, resp. 2/3"; RX100 i G1x sú cenovo úplne inde. Ale i tak si myslím, že V1 pri rovnako veľkom čipe, avšak s lepším sklom (minimálne to platí pre pevné 18,5mm/1,8) spraví ešte lepšie fotky, ako RX100: http://www.stevehuffphoto.com/2012/12/05/the-nikon-18-5-f1-8-cx-lens-review-for-the-1-series-by-craig-litten/
O cene si nehovoril.Len o kvalite fotiek. Porovnavas rozne triedy fotakov. Od kompaktu sa ocakava, ze vie vsetko a je pomerne maly a lahky. V tomto sa mu priblizuje len rada J s pancakom. Ale na rozdiel od kompaktu mas len jedno ohnisko s priemernou svetelnostou, bez makra a stabilizacie, ktora je u videa asi dolezita. Ked aj prikupis 18,5mm f 1,8, vylepsis tym samozrejme svetelnost a rozmazes pozadie na urovni profikompaktov, ale zhorsis kompaktnost. O 10-30 mm ani nehovorim. A pri potrebe zmeny ohniska , svetelnosti budes musiet prehadzovat objektivy. A V1 je polkilova tehla , ktora mi v spojeni s 1" cipom nedava velmi zmysel. Komu ale vsetky nedostatky tohoto riesenia nevadia, tak za 200E resp. 360-380 E je to dobra volba. No za 380 mas aj Nex 3N.
 
marcus_labeo
2013-07-12 11:10:45
príspevok od: Konan
O cene si nehovoril.Len o kvalite fotiek. Porovnavas rozne triedy fotakov. Od kompaktu sa ocakava, ze vie vsetko a je pomerne maly a lahky. V tomto sa mu priblizuje len rada J s pancakom. Ale na rozdiel od kompaktu mas len jedno ohnisko s priemernou svetelnostou, bez makra a stabilizacie, ktora je u videa asi dolezita. Ked aj prikupis 18,5mm f 1,8, vylepsis tym samozrejme svetelnost a rozmazes pozadie na urovni profikompaktov, ale zhorsis kompaktnost. O 10-30 mm ani nehovorim. A pri potrebe zmeny ohniska , svetelnosti budes musiet prehadzovat objektivy. A V1 je polkilova tehla , ktora mi v spojeni s 1" cipom nedava velmi zmysel. Komu ale vsetky nedostatky tohoto riesenia nevadia, tak za 200E resp. 360-380 E je to dobra volba. No za 380 mas aj Nex 3N.
Iste na V1 možno nájsť viacero nedostatkov, ja som však nadväzoval na príspevok o nízkej cene V1, ktorá je momentálne (s jedným sklom) hlboko pod úrovňou kompaktov s (oveľa menším) 1/1,7" čipom. A hlavne o tú value for money mi išlo, keď máš bezzrkadlovku s 1" čipom, slušným EVF s dvomi objektívmi (základný zoom a svetelný fixný) za cenu priemerného profikompaktu s 1/1,7", pričom poskytne o triedu kvalitnejšie fotky. Je jasné, že na kompaktnosť RX100 sa nechytá (ale spomínaná G1x je rovnako veľká tehla), ale hlavne s pevným sklom spraví rozhodne viac parády, ako RX100 (ktorá má f1,8 len na 28mm a už na 29mm je to horšie, pri ekvivalentných 50mm je na tom o cca. 1,5EV horšie), viď môj predošlý odkaz. A o to mi najmä išlo: koľko musíš investovať do iného foťáku, aby spravil také fotky, ako V1 s 18,5mm za 360 eur? A koľko z nich má EVF?
 
Konan
2013-07-12 13:32:03
príspevok od: marcus_labeo
Iste na V1 možno nájsť viacero nedostatkov, ja som však nadväzoval na príspevok o nízkej cene V1, ktorá je momentálne (s jedným sklom) hlboko pod úrovňou kompaktov s (oveľa menším) 1/1,7" čipom. A hlavne o tú value for money mi išlo, keď máš bezzrkadlovku s 1" čipom, slušným EVF s dvomi objektívmi (základný zoom a svetelný fixný) za cenu priemerného profikompaktu s 1/1,7", pričom poskytne o triedu kvalitnejšie fotky. Je jasné, že na kompaktnosť RX100 sa nechytá (ale spomínaná G1x je rovnako veľká tehla), ale hlavne s pevným sklom spraví rozhodne viac parády, ako RX100 (ktorá má f1,8 len na 28mm a už na 29mm je to horšie, pri ekvivalentných 50mm je na tom o cca. 1,5EV horšie), viď môj predošlý odkaz. A o to mi najmä išlo: koľko musíš investovať do iného foťáku, aby spravil také fotky, ako V1 s 18,5mm za 360 eur? A koľko z nich má EVF?
S tym vsetkym suhlasim, len si nie som isty ci su fotky z V1 o triedu lepsie ako z profikompaktu z 1/1,7". Najma ak si ich neprezeras v 1:1.Vsetko je to otazka preferencii a zorneho uhla. Kazde riesenie ma svoje yhody a nevyhody. Myslim, ze aj napriek nizkej cene V1,J1vela ludi zvoli radsej kompakt za 400€.
 
marcus_labeo
2013-07-12 13:54:17
príspevok od: Karol Srnec
Testujem teraz Nikon 1 32/1,2 na Nikone V2. Konecne objektiv, ktory dokaze rozostrit pozadie takmer ako na zrkadlovke. Co z toho, ked ten fotak ma nepekny sum. Sony RX100M2 je obrazovo o triedu lepsi. Pre mna je to zaujimavejsi fotak. ALe V1 s objektivom za 199€ je super a s toji za zvazenie.
Tak na objektív s f1,2 som fakt zvedavý, tak pekne pracuj na recenzii.
A ešte k tej V1: nedávno sa mi pokazil Canon S100; dal som zaňho pred rokom a pol vyše 400 eur a aj keby sa roztrhal, nespraví také fotky, ako V1 za polovičnú cenu; jednoducho veľkosť senzora nepustí. Možno RX100 II bude o triedu lepší (nemám dôvod Ti neveriť), ale aj o dve triedy drahší (naviac bez EVF) a to je pointa.
 
pedro81
2013-07-12 15:02:45
Tiez si myslim ze za tu cenu je to super rodinny fotak. Prekvapil ma slusnou stabilizaciou a dobrou kvalitou videa pre moje rodinne potreby.
 
Konan
2013-07-12 17:32:11
Ak k V1 dokupis blesk, si na 490-500€.Ak k Nex 3 N dpkupis Sigmu 30 f 2,8 si cenovo v podstate na tom istom, ale " kvalitou fotografie" lepsie. O kolko tried neviem. Z tohoto pohladu uz kupa V1 nevyzera tak super. Podobne je to s Penmi.
 
matoxxx
2013-07-12 18:59:47
ja mám v1 10-30 a som spokojný keby som mal sony rx1 bol by som spokojnejší,ale keby že mám rx100 tak spokojný niesom,tak si pekne stahujte fotky a urobte si vlastný názor
 
marcus_labeo
2013-07-12 22:23:56
príspevok od: Konan
Ak k V1 dokupis blesk, si na 490-500€.Ak k Nex 3 N dpkupis Sigmu 30 f 2,8 si cenovo v podstate na tom istom, ale " kvalitou fotografie" lepsie. O kolko tried neviem. Z tohoto pohladu uz kupa V1 nevyzera tak super. Podobne je to s Penmi.
Ak chceš dorovnávať, tak pripočítaj k tomu NEXu aj externý EVF. Počkať, to sa nedá, lebo NEX-3n nemá hot-shoe. Skrátka a dobre, tadiaľto cesta nevedie, vždy to V1 cenovo ďaleko vyhrá nad kýmkoľvek. Ak to mám povedať na príklade áut, dostaneš dvojliter za cenu 1,4ky, preto je irelevantné, že iné dvojlitre majú o niečo vyšší výkon, keď stoja dvakrát toľko.
Takže uzavrime to tak: s jedným objektívom je V1 za absolútne bezkonkurenčnú cenu, hlboko pod úrovňou najlacnejších profikompaktov (s oveľa menším senzorom) a o tom to je.
 
Konan
2013-07-13 10:55:36
príspevok od: marcus_labeo
Ak chceš dorovnávať, tak pripočítaj k tomu NEXu aj externý EVF. Počkať, to sa nedá, lebo NEX-3n nemá hot-shoe. Skrátka a dobre, tadiaľto cesta nevedie, vždy to V1 cenovo ďaleko vyhrá nad kýmkoľvek. Ak to mám povedať na príklade áut, dostaneš dvojliter za cenu 1,4ky, preto je irelevantné, že iné dvojlitre majú o niečo vyšší výkon, keď stoja dvakrát toľko.
Takže uzavrime to tak: s jedným objektívom je V1 za absolútne bezkonkurenčnú cenu, hlboko pod úrovňou najlacnejších profikompaktov (s oveľa menším senzorom) a o tom to je.
Porovnavas hrusky s jablkami. Kompakt, napr. XZ-2, je "vsetko v jednom". V1 je system a ked chceme aby dokazal pokryt rovnake fotograficke situacie, tak musime investovat. Potom sa uz cena dorovna, alebo zvysi nad uroven kompaktu. Za to mas lepsiu kvalitu obrazu, ale prides o kompaktnost a univerzalnost. Kazde ma svoje pre a proti a je to vsetko na osobnych preferenciach. Kupa V1 je vyhodna pre toho, kto chce lacny CSC system. Musi ale pocitat s tym, ze konkurencia ktorou su mu Peny, Nexy...(nie kompakty)...je o kus dalej.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované