Hore

Olympus PEN E-PL1

 

Príchod fotoaparátov postavených na Micro 4/3 systéme rozvíril stojaté vody v kategórii fotoaparátov pre ambicióznych začiatočníkov, ale aj pokročilých fotografov túžiacich po prístroji menšom a ľahšom ako je klasická zrkadlovka, pri tom s dostatočnou kvalitou obrazového výstupu a bohatou výbavou. Budete sa o tom môcť presvedčiť sami.

 


 

Prvé modely od Olympusu a Panasonicu ukázali, že tento koncept má perspektívu. Mnohých potencionálnych kupcov odrádzala vyššia cena týchto prístrojov. Teraz ale prišiel Olympus s prvým cenovo dostupnejším modelom. Oproti nedávno testovanému Olymusu PEN E-P2 je papierovo menej vybavený, ale prináša napr. vstavaný blesk, po ktorom mnohí túžili. Je to skutočne chudobnejší príbuzný? Budú náročnejším fotografom chýbať niektoré funkcie? To sme sa pokúsili zistiť v našom redakčnom teste, v ktorom sa nebudeme venovať až tak obrazovej kvalite (tú sme preverili u drahšieho bračeka s rovnakým snímačom), ale zameráme sa na funkčnosť.

 

 

Technické parametre

 

Olympus PEN E-PL1 patrí do kategórie tzv. "mirrorless" fotoaparátov. Umožňuje používať výmenné objektívy, ale obraz sa komponuje cez displej alebo elektronický hľadáčik. Fotoaparát teda nemá systém zrkadlo, matnica, hľadáčik. Viac o tomto type fotoaparátov sme písali v našej fotoškole.

 

Pohľad na samotné telo fotoaparátu. Za kovovým bajonetom vidno 4/3 snímač LiveMOS.

 

 

Osadený je 4/3 LiveMOS snímačom s rozlíšením 12,3 MPx, doplneným procesorom TruePic V. Zabudovaný má ultrazvukový protiprachový filter a stabilizáciu pohybom snímača s účinnosťou až 3 EV. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu 200 - 1600 ASA, užívateľsky až 100 - 3200 ASA. Obraz je naživo prenášaný na 2,7" HyperCrystal LCD s rozlíšením 230 000 bodov alebo do elektronického hľadáčika EVF-1 (nie je súčasťou balenia prístroja).

Automatické zaostrovanie využíva 11 zaostrovacích bodov, manuálne je možné vyberať až z 225 bodov. K dispozícii je aj manuálne zaostrovanie s pomocným zväčšením náhľadu. Rozsah časov závierky je 1/2000 - 60 s, v režime B až 30 minút. Najkratší synchronizačný čas blesku je 1/180 s, 1/2000 s v režime Super FP. Fotoaparát podporuje diaľkové ovládanie bleskov FL rady R.

Maximálna rýchlosť snímania je 3 obr./s. v sérii 10 obrázkov RAW.

Vstavaný blesk má smerné číslo 7 (pri ISO 100).

 

 

 

 

 

Fotoaparát sa ponúka v štyroch farbách. Kompletné technické parametre nájdete na konci recenzie.

 

 

 

Prvé dojmy

Nami testovaný model je čiernej farby so striebornými prvkami. Telo je síce vyrobené prevažne z plastov kombinovaných s hliníkom, ale dielenskému spracovaniu niet čo vytknúť. Stále pôsobí luxusným retro dojmom, aj keď v priamom porovnaní s modelmi E-P1/P2 je rozdiel nielen vidieť ale aj cítiť. Menej nápadný vzhľad býva často prednosťou a fotograf tak na seba výraznejšie neupozorňuje.

Ovládacích prvkov je na prvý pohľad menej, prekvapujúco sa ale niektoré funkcie nastavujú podstatne lepšie ako u drahších modelov. Prvé čo som si všimol, bolo presunutie voliča programov na pravú stranu a úplná absencia multifunkčného otočného ovládača. Či to ergonómii uškodilo veľmi alebo len trochu sa ukáže v praxi.

To, že má fotoaparát vstavaný blesk, si na prvý pohľad ani nevšimnete. Blesk je veľmi nenápadný a vystrelí ako čertík z krabičky po odblokovaní poistky na zadnej strane. Vysúva sa pomerne vysoko a je prekvapujúco subtilný.

Ďaľším prvkom, ktorý ma zaujal, je tlačidlo nahrávania videa, ovládané palcom. To určite zlepší ergonómiu nahrávania videa. Pozrime sa ale na fotoaparát bližšie.

 

Dizajn a ergonómia

Veľkosťou je telo fotoaparátu len o málo väčšie, ako pokročilý kompakt. Pri rozmeroch 114,6 x 72,2 x 41,5 mm váži 296 gramov. Pomerne veľký grip umožňuje pohodlnejšie a bezpečnejšie držanie.

Zadná strana fotoaparátu s 2,7" LCD obsahuje pomerne málo tlačidiel,
ale ergónomia ovládania je napriek tomu dobrá.

 

 

 

Pohľad na vrchnú časť so sánkami pre blesk a príslušenstvo,

ktorej dominuje otočný volič programu a spúšť.

 

 

Na vrchnej strane sa nachádza volič expozičných režimov, tlačidlo ON/OFF (podsvietené modrou diódou) a spúšť. Ostatné ovládacie prvky sa nachádzajú na zadnej stene. Vľavo hore je mechanické aktivovanie vysunutia blesku.

Vysunutý vstavaný blesk je subtilný, veď jeho smerové číslo je len 7, pri ISO 100.

Pod otočným voličom programov sa nachádza dvojica tlačidiel zoomovania fotografií pri prezeraní, ľavé tlačidlo je programovateľné. Lepšie by však bolo, keby slúžili na nastavovanie času a clony. Výrazne červené je tlačidlo RECORD pre spustenie a zastavenie snímania videa.

Rozloženie ostatných tlačidiel sa nelíši od bežného štandardu známeho z väčšiny kompaktov. Smerové tlačidlá majú pridelené funkcie, ktoré sú dostupné v režime fotografovania. Sú to korekcia expozície, nastavenie blesku, výber zaostrovacích senzorov a nastavenie režimu snímania.

Na vrchnej časti sa nachádzajú sánky pre externý blesk a príslušenstvo, pod nimi je port pre pripojenie elektronického hľadáčika a mikrofónu. Vstavaný mikrofón má vstup na hornej časti a je monofónny. Reproduktor je na zadnej strane uprostred plochy, ktorú počas fotografovania zakrýva palec.

Na spodnej strane sa okrem statívového závitu nachádzajú dvierka zakrývajúce priestor pre batérie a pamäťovú kartu typu SD/SDHC. Na boku, pod vyklápacími dvierkami sú porty USB 2.0 a HDMI.

Detailnejšie pohľady na konštrukciu vstavaného blesku.

 

 

 

 

 

 

Funkčná výbava

Menu fotoaparátu je rozsiahle, ale prehľadné. Užívateľ má niekoľko desiatok možností, ako si nastaviť fotoaparát podľa svojich potrieb. Konfigurovateľný je takmer ľubovoľný parameter. Prejsť všetky nastavenia bude trvať začiatočníkovi dlho. Škoda, že aj do tohto modelu nedali digitálnu vodováhu, na ňu som si u E-P2 urobil návyk.

Okrem inteligentnej automatiky a pokročilých expozičných programov P/A/S/M je k dispozícii 19 motívových programov a 6 Art programov. Motívové programy majú za úlohu nastaviť fotoaparát pre optimálne snímanie konkrétnej scény. Oproti tomu Art programy fungujú na spôsob postprocessingu, na fotografiu aplikujú určité úpravy. Práve Art programy dávajú aj úplnemu začiatočníkovi možnosť ozvláštniť jeho tvorbu, preto ma zarazilo, že ich počet je menší ako u vyšších modelov. Veď práve začiatočníkom, pre ktorých je tento prístroj hlavne určený, sú najosožnejšie.

Viac sa s ARt programami vyhral Julo pri predstavení fotoaparátu v Prahe.

Pokročilejší užívatelia ocenia možnosť výberu z viacerých obrazových profilov vplývajúcich na fotografiu, s možnosťou jemného odladenia a uloženia vlastného profilu.

Nechýbajú pokročilé funkcie, bežné u pokročilejších zrkadloviek akými sú rôzne spôsoby merania expozície, viacnásobná expozícia, manuálne vyváženie bielej vrátane voľby teploty v stupňoch Kelvina, manuálne riadenie blesku, diaľkové odpaľovanie...

 

Praktické fotenie

K dispozícii som mal tri objektívy, externý blesk a elektronický hľadáčik. Počas testovania som sa nestretol so žiadnym funkčným problémom. Na ovládanie som si rýchlo zvykol a ľutoval som len spomínanú absenciu kruhového voliča pri nastavovaní času alebo clony. Ostatné funkcie boli bez problémov k dispozícii a z tohto malého prístroja by si mohla zobrať príklad nejedna "low entry" zrkadlovka.

Najviac mi ovládanie pripomínalo prístroje Canon Powershot rady G, čo treba brať ako pochvalu. Prístroj teda kombinuje spôsob ovládania pokročilého kompaktu so systémom výmeny objektívov. Bohužiaľ z kompaktov preberá aj pomalé zaostrovanie, menej výkonnú batériu a slabší procesor.

Vďaka bohatej škále užívateľských funkcií som si prispôsobil fotoaparát svojim potrebám a vybral som sa fotografovať, konečne s bohatšou paletou objektívov.

 

 

 

 

 

 

 

M.Zuiko Digital 14-42/3,5-5,6 ED

 

Klasický setový objektív som predstavil bližšie v recenzii PEN E-P2, preto sa mu už nebudem bližšie venovať.

 

Redukcia pre 4/3 objektívy + Zuiko Digital 40-150/4,5-5,6 ED

Prvýkrát som mal možnosť vyskúšať aj redukciu pre iný typ objektívov, konkrétne pre 4/3 objektívy. Jedná sa vlastne o obyčajný medzikrúžok s elektronickým prenosom informácií. Neobsahuje žiadny optický člen, takže nedochádza k zníženiu optickej kvality. Redukciu som používal s objektívom 40-150/4-5,6 ED a môžem povedať, že fungoval tak ako má. Nechával som ho trvale nasadený na objektíve, takže som ani nevedel, že ho pri fotografovaní používam.

Kvalitatívne objektív nenadchne, ale ani neurazí. Slušný setový telezoom. Koncepcii fotoaparátu by ale prospelo punúknutie novonavrhnutého telezoomu určeného už pre Micro 4/3 systém.

Adaptér pre objektívy navrhnuté pre zrkadlovky 4/3 systému.

Fotoaparát s objektívom 40-150 nasadeným pomocou adptéru.

Vrátim sa ešte k redukciám pre objektívy s iným pripojením. Vďaka kratšej vzdialenosti bajonetu od snímača, sa dajú skonštruovať adaptéry pre váčšinu objektívov bez toho, aby adaptér menil ohniskovú dĺžku objektívu (2-násobný faktor orezu daný veľkosťou snímača treba samozrejme ale započitať). Práve preto je adaptérov pre Micro 4/3 systém viac ako pre iné systémy. Koho táto problematika zaujíma viac, nájde zaujímavé informácie na tejto stránke.

 

M.Zuiko Digital 17/2,8 Pancake

S týmto objektívom vyzerá E-PL1 tak, ako si to väčšina užívateľov želá. Malý, skladný, nenápadný. Výška 22 mm a hmotnosť len 71 gramov! Priemer filtra je 37mm. V prepočte na kinofilm je to 34 mm objektív, teda mierne širokouhlý.

Olympus PEN E-PL1 s objektívom 17/2,8 Pancake a externým elektronickým hľadáčikom VF-1.

Zaťažkávaciu skúšku dostal tento objektív ale aj fotoaparát pri otvorení nového bratislavského centra Eurovea. V podvečerných hodinách sa svetelnosť F2,8 zišla, nemal som totiž so sebou statív a tak som snímal všetko z ruky pri citlivosti neklesajúcej pod 800 ASA, ale skôr prekračujúcu 1200 ASA. Tu sa ukázali výhody Micro 4/3 systému, bol som relatívne menej nápadný pred SBS-kármi a aj pri najvyššom ISO som nasnímal dostatočne kvalitné fotografie. So sebelepším kompaktom by som už asi nepochodil.

Objektív má veľmi malé súdkovité skreslenie, ale prijal by som rezavejšiu ostrosť. Ani pri plne otvorenej clone nedokáže objektív dostatočne rozostriť pozadie tak, aby sa to dalo kreatívne využiť, napríklad pri portrétoch. Hlavnou výhodou tak zostáva svetelnosť a kompaktné rozmery. Osobne mi na objektíve chýbala rezavejšia kresba, ktorú by som od "pevného skla" očakával.

 

Externý blesk FL-14

Špeciálne pre radu PEN bol navrhnutý štýlový externý blesk FL-14. Je kompatibilný aj so zrkadlovkami radu E. Pracuje v režimoch TTL, Auto (meria vlastným vstavaným senzorom) a Manual. V manuálnom režime je jeho použitie obtiažne, kedže na blesku nie je stupnica a ani tabuľka, podľa ktorej sa má nastaviť clona. To ale nevadí, drvivá väčšina nikdy neprepne blesk z režimu TTL.

Externý blesk FL-14 sa k fotoaparátu dizajnovo hodí.

Smerné číslo blesku je 14 (pri ISO 100), čo je dvojnásobok výkonu vstavaného blesku. Napájanie je zabezpečené dvojicou AA batérií. Na externý blesk je výkon pomerne malý, v praxi by som ocenil aspoň smerné číslo 20 a výklopnú hlavu. Tento blesk je zjavne koncipovaný pre modely E-P1/P2, ktoré vstavaný blesk nemajú. Blesk nie je možné diaľkovo ovládať.

Pod výbojkou je senzor merania expozície fungujúci v režime AUTO.

Ovládací panel blesku je jednoduchý a okrem tlačidla ON/OFF obsahuje ručné odpálenie
blesku a volič režimov TTL/AUTO/MANUAL.

 

Video

Testoval som už niekoľko zrkadloviek a mirorless fotoaparátov, E-PL1 sa z hľadiska ergónomie ovládania umiestňuje na druhom mieste, za konkurenčným Panasonicom DMC-GH1, ktorý je ale inak koncipovaný. Dobrej ergonómii pomohlo talčidlo Record, umiestnené na zadnej strane prístroja. Nahrávanie videa je možné spustiť v ľubovoľnom režime, stačí len stlačiť Record, ani nemusí byť zvolený program Movie.

Výrazné červené tlačidlo RECORD je určené pre spustenie a zastavenie nahrávania videa.

Tak ako pri fotografovaní, aj pri filmovaní je limitujúca rýchlosť zaostrovania. Skúšal som aj kontinuálne preostrovanie, podobne ako je to u videokamier, ale fotoaparát nestíhal zaostrovať. Pri preostrovaní naviac hluk ostriacého motorčeka prehlušil všetky okolité zvuky.

Maximálne rozlíšenie videa je 1280x720 bodov (HD Ready) pri snímkovej frekvencii 30 obr./s. Dĺžka jednej sekvencie je limitovaná veľkosťou súboru 2GB, čo pri najvyššej kvalite znamená cca 7 minut záznamu. Vstatvaný mikrofón je monofónny, ale s prídavným mikrofónom sa zvuk nahráva stereo, naviac v PCM kvalite (16 bit, 44,1 kHz).

Počas nahrávania funguje digitálna stabilizácia obrazu. Pri použití teleobjektívu je ale stabilizácia málo účinná a obraz sa doslova vlní. Dve videá, ktoré si môžete pozrieť, som schválne snímal tak, ako to robí bežný amatér, bez použitia statívu.

Ružinov

Video snímané výhradne s objektívom M.Zuiko Digital 17/2,8 Pancake, bez použitia statívu. Strih prevedený v programe Adobe Premiere CS4.

oly1.avi (veľkosť 319 MB)

Pri rieke Morave

Video snímané objektívmi 14-42 a 40-150, bez použitia statívu. Strih prevedený v programe Adobe Premiere CS4.

oly2.avi (veľkosť 305 MB)

Kvalita videa je dobrá a spolu s prijateľnou ergonómiou dovoľuje použiť fotoaparát ako náhradu videokamery. Platí ale, že pre skutočne kvalitné zábery musíte použiť statív.

 

 

Kvalita fotografií

Pri snímaní do formátu RAW majú fotografie priemerne 12 MB, ak použijete niektorý z programov Art, fotografie sa zaznamenajú do JPG-ov s priemernou veľkosťou okolo 2 MB.

Pri snímaní do JPG-u ponúka fotoaparát bohaté možnosti ovplyvnenia spracovania záberov z hľadiska saturácie, kontrastu, ostrosti, farebného podania, potlačenia šumu a zlepšenia dynamického rozsahu. Maximum zo snímača, hlavne pri nastavení vyšších citlivostí, dostanete len pri snímaní do RAW-u.

Záujemcov o tento prístroj bude najviac zaujímať šum. Ten je badateľný už pri nižších citlivostiach. Hlavne v tmavých partiách a pokiaľ je obraz podexponovaný. Charakter šumu je ale taký, že mne osobne nevadil a napriek tomu, že sa dal neskôr účinne potlačiť, radšej som nechával fotografie zašumené.

Pri snímani do RAWu je využiteľná aj citlivosť 1600 ASA, nad túto hodnotu už dochádza k výraznejšej degradácii obrazu. Prijateľná miera šumu je veľmi individuálna a záleží na nárokoch užívateľa. Kvalitu fotografií a mieru šumu najlepšie posúdite sami na priložených fotografiách. Všetky sú vyvolané z RAW-u, minimálne úpravy, bez potlačenia šumu (len 25% farebného šumu) v programe Lightroom 2, následne vyexportované do JPG (sRGB, kompresia 95).

Pripájam na porovnanie fotografie bez potlačenia šumu a s výraznejšou redukciou. Pri tlači do formátu A4 bude strata detailov pomerne malá.

Záber vyvolaný z RAWu, bez odstraňovania šumu
a doostrovania. Fotografované s objektívom
17/2,8 Pancake, pri ISO 1000.

Záber vyvolaný z RAWu, aplikované doostrenie a odstránenie šumu.

 

 

 

 

GALÉRIE

ISO 100, 200

 

 

ISO 250, 400

 

 

 

ISO 640, 800

 

 

 

ISO 1000, 1600

 

 

 

 

 

 

Softvér

Mám svoje obľúbené programy na spracovanie fotografií, ale keď som dostal fotoaparát na testovanie, ani jeden nepodporoval jeho RAW súbory. Nainštaloval som preto program Olympus Studio 2 pre MAc OS. Ten zvláda archiváciu aj úpravy fotografií vo formáte JPG a RAW. Pre amatérskeho fotografa je to plne postačujúci program s jednoduchým ale účelným rozhraním.

Olympus Studio 2 - prehliadač

Olympus Studio 2 - editor

Pred pár dňami sa objavil upgrade (zatiaľ len RC) vyvolávacieho modulu Adobe Camera RAW, takže sa RAW súbory dajú spracovať aj v programoch Photoshop a Lightroom 2.

 

Hodnotenie

Pri prvom pohľade som očakával výrazne horšiu ergonómiu oproti modelom E-P1/P2. V praxi sa to nepotvrdilo, naopak mnoho funkcií sa nastavovalo lepšie. Aspoň jeden otočný volič by fotoaparátu prospel. Ovládanie aj funkčnosť hodnotím veľmi kladne. Konštruktérom sa podarilo fotoaparát priblížiť bežnému užívateľovi, ktorý upgraduje z kompaktu, ale zrkadlovka nie je pre neho z rôznych dôvodov ideálnym prístrojom. Pritom neurazí ani pokročilého fotografa, ktorý hľadá druhý doplnkový fotoaparát k svojej bohato vybavenej zrkadlovke. Určený je aj všetkým, pre ktorých je výkon kompaktov pri horšom svetle nedostatočný alebo chcú mať fotoaparát, ku ktorému si neskôr môžu dokúpiť príslušenstvo rozširujúce jeho možnosti, ale nechcú digitálnu zrkadlovku. Čoraz širšia ponuka objektívov umožňuje zvoliť kombináciu pre rôzne použitie. Môže to byť výborný rodinný fotoaparát alebo príjemný spoločník na cesty.

Osobne je mi dokonca sympatickejší ako model E-P2, ktorý som pomerne nedávno testoval. Veľkým plusom je vstavaný blesk, ktorý dokáže pracovať aj ako riadiaca jednotka pre systémové blesky Olympus s označením R.

Hlavným mínusom prístroja je stále pomalé zaostrovanie. Bežnému amatérovi to až tak vadiť nebude, ale pokročilých fotografov túžiacich mať nenápadný fotoaparát pre street fotografiu, to asi odradí. Kvalita videa je slušná a prístroj nahradí bežnú videokameru bez problémov.

Osobne by som si zvolil kombináciu s novým superzoomom M.ZUIKO DIGITAL 14-150/3,5-6,3 ED. Ten svojim rozsahom pokryje väčšinu potrieb bežného amatéra a k nemu by som si dokúpil kompaktný a svetelný Pancake.

Aj keď paleta objektívov Olympus pre Micro 4/3 fotoaparáty zatiaľ zahŕňa len 4 objektívy (nerátam objektívy pripojiteľné cez adaptér), je výber bohatší. Netreba zabúdať na objektívy Panasonic.

Prekvapila ma vysoká účinnosť potlačenia šumu v Adobe Camera RAW.

Na úplny koniec správa, ktorá poteší priaznivcov infrafotografie. Tento fotoaparát je na infračervené spektrum pomerne citlivý. Pri ISO 1600 vychádzajú časy dokonca udržateľné z ruky.

Záber cez Infrafilter Cokin 007, nie práve za ideálneho svetla. Ale ako dôkaz citlivosti
na infraspektrum postačuje. Tým, ktorí by sa rozhodli s týmto fotoaparátom venovať infrafotografii
odporúčam skôr filter Hoya R72, ktorý má strmší prechod a "infralook" je u neho výraznejší.

 

 

 

 

Plusy

 

- kompaktné rozmery

 

- vstavaný blesk

- tlačidlo Record

- bohaté možnosti nastavenia

- Art a scénické programy

- blesk funguje ako riadiaca jednotka

- obrazová kvalita pri vysokom ISO

- kompatibilta s objektívmi Panasonic

 

 

 

 

Mínusy

- pomalé automatické zaostrovanie

- displej s podpriemerným rozlíšením

- absencia otočného voliča

- prospel by výkonnejší obrazový procesor

P. S. V čase dokončovania recenzie Olympus vydal nový firmware pre všetky PEN fotoaparáty, ktorý by mal okrem iného, zrýchliť automatické zaostrovanie. Kedže som medzitým zapožičaný fotoaparát vrátil, nemal som ho možnosť odskúšať.

 

 

 

 

Technické parametre

 

Typ

Materiál tela

Hliník / Plastický

Bajonet objektívu

Micro Four Thirds

Obrazový senzor

Typ

4/3 '' Vysokorýchlostný Live MOS senzor

Efektívny počet pixelov

12,3 MP

Usporiadanie filtra

Filter primárnych farieb (RGB)

Pomer strán & oblasť

4:3 / 17,3 x 13,0 mm

Plné rozlíšenie

13,1 MP

Procesor

Typ

TruePic V

Filter

Protiprachový filter

Protiprachový ultrazvukový filter

IR filter

Hybridný typ

LPF filter

Pevný typ

Živý náhľad

Zobrazená informácia

100% pokrytia záberu, náhľad korekcie expozície, náhľad nastavenia vyváženia bielej, náhľad korekcie tieňov (SAT), systém rozpoznania tvárí, Perfect Shot Preview, zobrazenie mriežky, 7x/10x zväčšenie náhľadu, MF/S-AF, AF, zobrazenie AF bodu, Fotografické informácie, Histogram

AF typ

Systém detekcia kontrastu

Obrazový stabilizátor

Typ

Stabilizátor obrazu

Režimy

Dvoj-dimenzionálne, vertikálne alebo horizontálna aktivácia

Efektívny kompenzačný rozsah

Až 3EV stupne

Rozsah expozičných časov

2 - 1/2000 s (nie je k dispozícii v režime Bulb)

Zaostrovací systém

Metóda

AF systém porovnania kontrastu (pokiaľ je použitý objektív nepodporujúci vysokorýchlostné AF zaostrovanie na senzore, používa sa pomocné MF ostrenie)

Zaostrovacie zóny

11 body / Automatický alebo manuálny výber

225 body / Manuálna voľba v režime zväčšeného náhľadu

AF zámok

Áno

Režimy

Manuálne zaostrovanie, Jednotlivý AF, Kontinuálny AF, Jednotlivý AF + MF, AF Tracking

Expozičný systém

Režimy

Programová automatika, i-Auto, Priorita clony, Priorita času, Manuálne, Scénické režimy

Kompenzácia expozície

+/- 3 EV ( 1, 1/2, 1/3 krokoch )

Expozičný bracketing

3 zábery ( +/- 1/3, 1/2, 2/3, 1 EV kroky )

ISO bracketing

3 zábery ( 1/3, 2/3, 1 EV kroky )

Scénické režimy

Počet scénických režimov

19

Režimy

Portrét, Krajina, Krajina s portrétom, Makro, Športy, Nočná scéna, Nočná scéna s portrétom, Deti, High key, Low key, Digitálna obrazová stabilizácia, Prírodné makro, Sviečka, Dokumenty, Panoráma, Pláž a sneh, Ohňostroj, e-portrét, Západ slnka

Viacnásobná expozícia

Maximálny počet snímkov

2 zábery (snímanie)

3 zábery (editácia)

Automatická korekcia

Áno

Pomocné rámčeky

Živý náhľad

Meranie svetla

Metoda

TTL meranie s otvorenou clonou

Zóny

324 zóny Viaczónový systém

Rozsah detekcie

0 - 18 EV (50mm, 1:2, ISO 100) Digitálny ESP, integrálny so zdôrazneným stredom, bodové meranie

Režimy

ESP integrálne meranie, Bodové meranie, Integrálne meranie so zdôrazneným stredom, Preexpozícia, Podexpozícia

Umelecké filtre

Pop Art

 

Zmäkčenie

 

Zrnitý film

 

Kamera obskura

 

Diorama

 

Jemná Sépia

 

Citlivosť

Auto

ISO 200 - 3200 (nastaviteľný, z výroby ISO 200 - 1600)

Manuálna

ISO 100 - 3200 po 1/3 a 1 EV kroku

Závierka

Typ závierky

Počítačom riadená štrbinová závierka

Samospúšť

12 s / 2 s

Rýchlosti závierky

Rozsah expozičných časov

1/2000 - 60 s

Režim B

Do 30 minút (vybraný najdlhší čas v menu, štandardne: 8 minút)

Rýchlosť závierky P, Ps

1/2000 - 60 s

Rýchlosť závierky
v priorite clony A

1/2000 - 60 s

Rýchlosť závierky -
S priorita času

1/2000 - 60 s

Rýchlosť závierky -
scénické režimy

1/2000 - 60 s

Vyváženie bielej

AUTO WB systém

Vyspelý detekčný systém so senzorom Live MOS

Manuálne vyváženie
bielej (jednotlačidlové)

Áno

Premenlivé vyváženie bielej

3 zábery / +/- 2, 4, 6 mired kroky

Manuálne vyváženie bielej

je možné zaregistrovať až 1 užívateľské nastavenie

Nastavenie vyváženie bielej

+/- 7 v každé A-B / G-M ose (v Auto WB, prednastavenom WB režime & manuálnom WB)

Užívateľské vyváženie bielej

1 nastavenie je možné uložiť v stupňoch Kelvína v rozsahu od 2000K do 14000K

Prednastavené hodnoty

Žiarovka, Žiarivka 1, Žiarivka 2, Žiarivka 3, Slnko, Blesk, Zamračené, Tieň

Sekvenčné snímanie

Rýchlosť (H)

Cca. 3 s/s

Režim RAW

10 zábery

Režim JPEG

Závisí od kompresného režimu alebo počtu pixelov (Large - normálny režim: cca. 12 s typom Toshiba Super High Speed "Class 6" 4GB)

Spracovanie obrazu

Farebný priestor

sRGB / AdobeRGB

Ostrosť a kontrast

5 úrovní

Saturácia

5 úrovní

Čiernobiely filter

Žltá, oranžová, červená, zelená

Čiernobiele tónovanie

Sépiová, Modrá, Červená, Zelená v čiernobielom režime

Režim záznamu

i-Enhance, Vivid, Natural, Portrait, Muted, Monotone

Gradácia

4 úrovne (auto, high key, normálna, low key)

Vstavaný blesk

Smerné číslo

7 (ISO 100)

Typ

zabudovaný

X-synchronizačná rýchlosť

1/180 s / 1/2000 s (Režimu Super FP)

Režimy

FP TTL Auto, FP manuálny, TTL-Auto, AUTO, Manuál (Plný, 1/4, 1/16, 1/64), Redukcia červených očí, Synchronizácia s dlhým časom, Synchronizácia na koniec závierky, Synchronizácia na koniec závierky s redukciou červených očí, Doplnkový, Vypnutý

Riadenie externého blesku

X-synchronizačná rýchlosť

1/180 s / 1/2000 s (Režim Super FP)

Typ

TTL AUTO, AUTO, MANUAL, FP TTL AUTO, FP MANUAL

Režimy

Auto, Redukcia červených očí, Synchronizácia s dlhým časom, Synchronizácia na druhú závierku, Doplnkový režim pre kompatibilné blesky, Manuálny režim, Synchronizácia na koniec závierky s redukciou červených očí

Intenzita

+/- 3 EV ( 1, 1/2, 1/3 EV kroky )

Poznámka: Niektoré funkcie sú dostupné iba pri použití externého flash-disku.

Vstavaný blesk a bezdrôtové ovládanie blesku z tela fotoaparátu

Počet kanálov

4 kanály

Kompatibilný externý blesk

FL-50R, FL-36R

Ovládací režim

Odpálený a ovládaný vstavaným bleskom

Režimy

Auto, FP manuálny, FP TTL Auto, Manuálny, TTL Auto, TTL Auto (TTL režim s predbleskami)

Nastavenie skupiny

3 skupiny

K dispozícii pri použití s fotoaparátmi kompatibilnými s Olympus bezdrôtovým RC zábleskovým systémom.

LCD

LCD typ

HyperCrystal LCD

Veľkosť LCD obrazovky

6,9 cm / 2,7 ''

Rozlíšenie

230000 bodov

Korekcia jasu

+/- 7 úrovní

Farebné vyváženie

A-B: +/-7 úrovní, G-M: +/-7 úrovní

Stavový displej

Zobrazená informácia

Hodnota clony, Rýchlosť závierky, AE bracketing, AF rámček, Zaostrovací režim, AEL upozornenie, Indikátor nabitia, Rozpoznanie tváre, Počet uložiteľných snímkov, Merací režim, Expozičný režim, Indikátor kompenzácie expozície, ISO, Farebný priestor, Gradácia, Kompenzačný stupeň farebnej saturácie, Úroveň kompenzácie kontrastu, Úroveň kompenzácie ostrosti, Vyváženie bielej, Úroveň kompenzácie vyváženia bielej, Redukcia šumu, Režim blesku, Režim snímania, Režim záznamu, Pamäťová karta, Varovanie o prehriatí, Histogram, Úroveň kompenzácie blesku

Formáty záznamu

RAW

12 bit

RAW a JPEG

Áno paralelné nahrávanie

JPEG

Áno

Pomer strán

4:3 / 3:2 / 16:9 / 6:6

Veľkosť obrazu

RAW

4032 x 3042 komprimovaný / 14 MB / rámček

4032 x 3042 Fine (kompresia: 1/4) / 5,7 MB / rámček

4032 x 3042 Normal (kompresia: 1/8) / 2,7 MB / rámček

2560 x 1920 Normal (kompresia: 1/8) / 1,1 MB / rámček

1024 x 768 Normal (kompresia: 1/8) / 0,3 MB / rámček

Nahrávanie snímkov

EXIF

2,2

PIM

III

DPOF

Áno

DCF

Áno

Systém nahrávania videa

Režim záznamu

AVI Motion JPEG®

Video režim

HD 1280 x 720 (16:9) / SD 640 x 480 (4:3)

Sekvencia

30 s/s

Max. dĺžka záznamu

14 min (SD) / 7 min (HD)

Max. veľkosť súboru

2 GB

Kompresný pomer

1/12 (HD), 1/8 (SD)

Citlivosť

ISO 200 - 1600

Režim stabilizácie obrazu

Áno Digitálna obrazová stabilizácia

Systém záznamu zvuku

Interný mikrofón

Mono

Externý mikrofón

voliteľný

Režim záznamu

Stereo PCM/16bit, 44,1kHz, Wave Format Base

Komentár k snímku

30 s

Prehliadanie snímkov

Režimy

Index, Kalendár, Zoom, Premietanie snímkov, video

Index

Áno 4, 9, 16, 25, 49, 100 zábery

Zoom

Áno 2-14 x

Automatické otočenie

Áno

Histogram v režime
prehliadanie

Áno

Fotografické informácie

Off / On

Vymazať / chrániť / kopírovať

Režimy vymazávania

Jednotlivé, Všetky, Vybrané

Režim ochrany snímkov

Jeden snímok, vybrané snímky, všetky snímky, ochrana pred spúšťou (jeden/všetky vybrané)

Úpravy snímkov

Editácia RAW formátu

Áno

Redukcia červených očí

Áno

Sépiová

Áno

Čiernobiela

Áno

Zmeniť veľkosť

Áno

Korekcia sýtosti

Áno

Nastavenie tieňa

Áno

Orez

Áno

e-portrét

Áno

Menu

Jazykové verzie pre menu fotoaparátu

34 jazykov / 27 európskych jazykov (napr. angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina, ruština, čeština, holandčina, dánčina, poľština)

Napájanie

Batérie

BLS-1 Li-Ion batérie (v balení) Lithium-Ion batérie

Úsporný režim

Voliteľné: 1, 3, 5, 10 min. a vypnuté

Fotenie v živom náhľade

Cca. 290 snímkov (100% so živým náhľadom) (s 50% zábleskového svetla)

Prostredie

Teplota

0 - 40 °C prevádzková teplota / -20 - 60 °C skladovacia teplota

Vlhkosť

30 - 90 % prevádzková vlhkosť / 10 - 90 % skladovacia vlhkosť

Veľkosť

Rozmery (š x v x h)

114,6 x 72,2 x 41,5 mm (bez výčnelkov)

Hmotnosť

296 g (len telo)

Rozhranie

Médium

Doporučené karty SD Memory Card (SDHC kompatibilné) trieda 6 (4GB)

HDMITM

Áno Mini konektor (typ C)

Vysokorýchlostné USB

Áno

Kombinovaný V a USB
výstup

Áno Voliteľný NTSC nebo PAL

 

 

Odporúčané stránky:

four-thirds.org

olympus.cz

Odporúčané články:

Olympus epl1 preview

Olympus pen ep2

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Corvus
2010-04-21 14:07:02
imho na street foto by sa viac nez rychlejsi autofokus hodilo keby to na objektivoch (aspon na tom pancake) malo znacenie vzdialenosti pre scale focus. 4/3 ma velku hlbku ostrosti, takze by to bohato stacilo...
ale to je asi mimo dnesnu realitu.
 
wayne
2010-04-21 14:21:07
trochu mi chyba porovnanie s JPEG vystupom, vsade je oly vychvalovany kvoli vraj vybornemu vystupu do JPEGu. Chapem, ze konverzia z RAWu urobi dost vela, pre mna je vsak vyhoda tejto triedy je vsak prave v minimalnom zasahu do vysledku.

Inak recenzia opat vyborna.
 
lacoslav
2010-04-22 21:06:56
Ešte naň našetriť. Stým objektívom 14-150 by to bolo fajn.
 
Marcel Rebro
2010-05-17 20:09:11
v kombinacii s Pana 20/1.7 a externym hladacikom viac nez jedly setup ...
 
DEGROF
2010-06-09 19:39:11
Čítal som o e-pl1 veľa asi dva mesiace. Nakoniec som si ho teda dnes kúpil, čierny a je to neskutočne kvalitný foťáčik. Som spokojný. Len časom samozrejme dokúpim objektív 14-150, prípadne iny. Dobrá recenzia, presvedčila ma. Ďakujem.
 
tatranka
2010-06-14 10:57:11
zaujímavý článok. Ako je to s fotením makra ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-06-14 11:10:16
príspevok od: tatranka
zaujímavý článok. Ako je to s fotením makra ?
Je mozne pouzit makroobjektiv od Panasonicu alebo cez redukciu makroobjektiv Olympus urceny pre ich zrkadlovky.
 
tatranka
2010-06-14 11:34:53
Na tieto typy foťákov sa nedá použiť makropredsádka? Ako je to s externým hľadáčikom, dá sa kúpiť v zostave, alebo je kompatibilný s viacerými značkami foťákov? Díky za odpoveď.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-06-14 11:48:25
príspevok od: tatranka
Na tieto typy foťákov sa nedá použiť makropredsádka? Ako je to s externým hľadáčikom, dá sa kúpiť v zostave, alebo je kompatibilný s viacerými značkami foťákov? Díky za odpoveď.
Makropredsadku som neskusal, ale predpokladam, ze bude rovnako nepouzitelna ako na zrkadlovke. Hladacik dodavaju len k vyssim modelom, u tohto je nutne ho dokupit. Zalezi ale na konkretnej ponuke, Olympus robi rozne akcie, pri ktorych sa moze obah balenia menit. Hladacikky nie su medzi znackami navzajom zamenitelne.
 
Marcel Rebro
2010-06-14 11:52:53
príspevok od: Karol Srnec
Makropredsadku som neskusal, ale predpokladam, ze bude rovnako nepouzitelna ako na zrkadlovke. Hladacik dodavaju len k vyssim modelom, u tohto je nutne ho dokupit. Zalezi ale na konkretnej ponuke, Olympus robi rozne akcie, pri ktorych sa moze obah balenia menit. Hladacikky nie su medzi znackami navzajom zamenitelne.
Dovolil by som si upresnint (aj ked nie som makrista) : makropredsadka technicky pouzitelna bude (nasrobovat sa da), ale vysledny produkt bude asi dost nepouzitelny / nepozeratelny
 
wayne
2010-12-06 09:35:15
nuz da sa to, aj ked nie klasicke 1:1 makro, no close-up zabery sa daju fotit slusne, len trochu nemotorne, zrkadlovka ma v tomto jasne navrch.
 
majster333
2012-01-02 14:32:04
Sestra si kúpila tento fotoaparát a chcem jej kúpiť externý blesk v článku je napísané: "Fotoaparát podporuje diaľkové ovládanie bleskov FL rady R." znamená to že aj nasadiť a normálne snimi fotiť ( s podporou TTL) sa s ními dá? díky Poprípade podporuje tento pen aj "normálne" blesky na olympus
 
majster333
2012-01-02 14:37:04
aha už som na to prišiel- FL-36R a FL-50R podľa stánok výrobcu idú. a predpokladám že aj všetky metze pôjdu.
 
Paulie
2012-01-02 14:55:59
príspevok od: majster333
aha už som na to prišiel- FL-36R a FL-50R podľa stánok výrobcu idú. a predpokladám že aj všetky metze pôjdu.
Všetky blesky od Olyho aj Metz určené pre olyho fungujú, akurát budú vyzerať na malom foťáku jak ufo.
 
majster333
2012-01-02 15:04:12
ok díky, videla už môj metz 58 na jej foťáku sa s tým zmieri
 
Paulie
2012-01-02 15:06:44
príspevok od: majster333
aha už som na to prišiel- FL-36R a FL-50R podľa stánok výrobcu idú. a predpokladám že aj všetky metze pôjdu.
FL-300R je určený pre m4/3 a je odpálitelný nadialku s TTL, cena okolo 140€
 
majster333
2012-01-02 15:18:22
no hej ale ten výkon je malý... chce to používať na fotenie šteniatok - odraz od stropu a no neviem neviem.
 
Paulie
2012-01-02 15:27:32
príspevok od: majster333
no hej ale ten výkon je malý... chce to používať na fotenie šteniatok - odraz od stropu a no neviem neviem.
Tak to už musíte vy vedieť, že ako chcete využívať blesk, dal som to ako jednu z možností.
 
bear
2012-01-02 16:50:29
príspevok od: majster333
no hej ale ten výkon je malý... chce to používať na fotenie šteniatok - odraz od stropu a no neviem neviem.
E-PL1 ma v internom blesku rezim master (v menu treba zapnut RC mode). FL-36 vie robit slave to dava dost siroky rozsah pouzitia aj pri slabsom vykone.
 
mike111
2012-02-07 15:05:38
Zdravím, chcel by som sa opýtať že aký je rozdiel medzi optickým hľadáčikom VF-1 a elektronickým hľadáčikom VF-2. Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 15:11:46
príspevok od: mike111
Zdravím, chcel by som sa opýtať že aký je rozdiel medzi optickým hľadáčikom VF-1 a elektronickým hľadáčikom VF-2. Ďakujem
Ci na to prides aj sam?
http://www.olympus.cz/consumer/pen-camera_pen_21693_22685.htm
 
mike111
2012-02-07 18:48:34
príspevok od: Karol Srnec
Ci na to prides aj sam?
http://www.olympus.cz/consumer/pen-camera_pen_21693_22685.htm
Ďakujem...
 
mike111
2012-02-16 18:30:51
Zdravím , som tu znova....Chcel by som sa ešte opýtať či je možné na tento aparát pripnúť aj iný externý blesk ako olympus.Ďakujem za odpoveď
 
seifi
2012-02-16 19:56:06
ako na hudobnej
 
Shadow750
2012-05-05 23:32:36
Zdravím.Vedeli by ste my poradiť,či mi bude fungovať na mojom olympus pl1 objektív od panasonicu( Panasonic LUMIX G VARIO 45-200mm/F4.0-5.6 MEGA O.I.S?)Bajonet,automatické ostrenie...
Za odpoveď vopred ďakujem.
 
mike111
2012-06-18 20:41:27
Zdravím.mám tento olympus už pol roka a chcel by som ho rozšíriť o nejaký lepší objektív ,nie moc drahý ,som finančne obmedzený,len sa nevyznám moc do toho ako je to s objektívmi inej značky či naň pasujú aj iné značky bez medzikrúžkov ,alebo je treba nejaká ta redukcia.za odpovede ďakujem
 
vilkoo
2012-06-18 21:54:57
Citaj recenzie a uvidis sam len hladaj a citaj .
 
LacoStark
2012-07-07 18:28:39
Vyjadrím sa aj tu, lebo si neviem vôbec rady: Mám foťák pen e-pl1 a vyčítal som , že "možnosť diaľkového ovládania pomocou káblovej spúšte RM-UC1" Keďže mám záujem zadovážiť si k tomuto foťáku káblovú spúšť a na internete som už vyčítal veľa vecí o tom, že sa to dá a že nedá, chcel by som vedieť či to naozaj funguje aby som si zbytočne nekúpil mačku vo vreci. Ďakujem. Prípadne to nemusí byť RM-UCM1, ale hlavne nech je to diaľková spúšť s možnosťou aretácie, aby som mohol fotiť napríklad večernú oblohu. Za odpovede vopred ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-07 18:52:35
príspevok od: LacoStark
Vyjadrím sa aj tu, lebo si neviem vôbec rady: Mám foťák pen e-pl1 a vyčítal som , že "možnosť diaľkového ovládania pomocou káblovej spúšte RM-UC1" Keďže mám záujem zadovážiť si k tomuto foťáku káblovú spúšť a na internete som už vyčítal veľa vecí o tom, že sa to dá a že nedá, chcel by som vedieť či to naozaj funguje aby som si zbytočne nekúpil mačku vo vreci. Ďakujem. Prípadne to nemusí byť RM-UCM1, ale hlavne nech je to diaľková spúšť s možnosťou aretácie, aby som mohol fotiť napríklad večernú oblohu. Za odpovede vopred ďakujem
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/cpg_archived_accessories.asp?id=1461&ct=48
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia