Hore

Olympus PEN E-PL5

V predchádzajúcich článkoch a recenziách som sa netajil tým, že práve modelová rada E-PL je pre mňa tou správnou kombináciou veľkosti, funkcionality a výbavy. Olympus OM-D E-PM5 ukázal, že z Micro 4/3 snímača sa dá “vymačkať” viac. Spojiť snímač s OM-D s praktickosťou PEN-u bolo len otázkou času. Nové modely PEN sú na svete a tak predo mnou na stole leží čierny PEN E-PL5.

Olympus PEN E-PL5 je v ponuke PEN-ov uprostred, kombinuje kompaktné rozmery najlacnejšej rady M s bohatou výbavou top modelu E-P3. V rade PEN je pre mňa určite najzaujímavejším modelom s výborným pomerom cena/výkon/rozmery.



Hlavná charakteristika

  • CSC fotoaparát Micro 4/3 systém s vymeniteľnými objektívmi
  • 16.1 megapixelový nový Live MOS senzor
  • Obrazový procesor TruePic VI
  • Dvojosý stabilizátor obrazu
  • 1080p Full HD video vo formáte mov
  • Super rychlé zaostrovanie systémom FAST AF plus 3D tracking 
  • Výklopný dotykový 3.0” LCD displej s rozlišením 460 000 bodov
  • 12 kreatívnych umeleckých filtrov pre foto i video
  • Prelínacie efekty pre HD video
  • Bracketing umeleckých filtrov
  • HDR Bracketing
  • Funkcie Live Bulb/Live Time

Podrobná špecifikácia: http://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/pen_cameras/pen_lite/e_pl5/e_pl5_specifications.html

Rozdiel oproti E-PL3

Až na drobné kozmetické detaily, nie je v dizajne oproti staršiemu modelu žiaden rozdiel. Pozorné oko si všimne strieborný otvor so závitom na rukoväti. Ten slúži na pripojenie prídavného gripu zlepšujúceho ergonómiu držania. Grip je pribalený k fotoaparátu. Osobne si myslím, že mu pristane a dodáva mu punc serióznosti.

Rozdielna je konštrukcia vyklápania displeja, ktorý sa do vodorovnej polohy vyklápa v hornej a nie strednej časti. Časť s ovládačmi napravo od displeja je mierne sklopená doprava, čím sa ma obmedziť kontakt palca s hranou displeja.

Jeden a to podstatný rozdiel mi takmer unikol a tým je dotykové ovládanie displeja. Naviac je aj kvalitnejší, obraz je jasnejší a kontrastnejší.

E-PL3 máme v redakcii na dlhší čas a tak až po testovaní E-PL5 som si všimol niektorých drobných detailov v ovládaní, ktoré majú ale pomerne veľký vplyv na pohodlie nastavovania základných expozičných parametrov. Nastavenie času, clony a korekcie expozície je u E-PL5 rýchlejšie, aj keď má s predchodcom rovnaké ovládacie prvky. Časť plochy vedľa displeja je mierne naklopená, čím sa čiastočne odstránil problém kolízie prsta s displejom pri ovládaní otočného voliča. Maličkosť, ale poteší.

Na E-PL5 badať vplyv najvyššieho modelu OM-D nielen v použití nového 16 Mpx snímača, ktorý je tým najdôležitelším vylepšením oproti E-PL3, ale aj v niektorých vychytávkach. Napr. vylepšených umeleckých filtroch alebo funkcii Live Time.

Konštrukcia a ergonómia

Tak tu budem lenivý a výrazne si uľahčím písanie prevzatím textu z recenzie E-PL3.

Olympus PEN E-PL5 je fotoaparát mirrorless konštrukcie s možnosťou výmeny objektívov štandardu Micro 4/3. Okrem objektívov Olympus preto môžete používať aj objektívy Panasonic a objektívy iných výrobcov, ktorý tento štandard podporujú. Ponúka sa v troch farbách (biela, čierna, strieborná). Telo je vyhotovené prevažne z kovu. Fotoaparát je osadený 16,1 Mpx snímačom Live MOS s ultrazvukovým čistením. Snímač je stabilizovaný (dvojosá stabilizácia). O spracovanie informácii sa stará procesor TruePic VI použitý aj u predchádzajúceho modelu.

3” LCD displej je výklopnej konštrukcie, nie je však otočný. Chytré sánky na príslušenstvo umožňujú pripojenie blesku, makro svetla, mikrofónu, či elektronického hľadáčika.


Najmä pri pohľade spredu je dizajn veľmi jednoduchý. Okrem bajonetu a diódy prisvetlenia nenájdete na prednej časti nič. Mierne zboku je závit pre pripojenie prídavného gripu.





Horná časť so sánkami pre blesk a iné príslušenstvo je osadená otočným voličom programov. To je jeden z hlavných rozdielov oproti radu E-PM, ktorý vlastne ani nie je oveľa menší, sú to len milimetre. Volič programov je však dôležitý pre pokročilejšých fotografov, ktorý častejšie menia expozičné režimy. Vedľa voliča programov je spúšť a tlačidlo ON/OFF. Pod sánkami je konektor, ktorý využíva napr. externý elektronický hľadáčik.




Dostávame sa k zadnej časti prístroja, ktorej dominuje výklopný 3” displej. Na ľavo od konektora príslušenstva je dvojica tlačidiel Play a Delete, ktorých funkciu hádam netreba bližšie predstavovať. Na pravo je ďaľšia dvojica tlačidiel, ktorá slúži najmä pri prezeraní záberov. Zaujímavejšie je tlačidlo s označením Fn, ktoré si užívateľ môže nastaviť a dostane tak rýchly prístup často používaným funkciam. V rohu je červené tlačidlo Record pre aktiváciu a deaktiváciu snímania videa. Pod ním zostal priestor pre malý pogumovaný výstupok zlepšujúci držanie.

Po pravej strane displeja je otočný krížový volič, uprostred s potvrdzovacím tlačidlom OK. Krížový volič umožňuje rýchle nastavenie korekcie expozície, AF zaostrovacích bodov, blesku, a režimu závierky (sériové zábery, samospúšť..-). Tlačidlo INFO slúži pre nastavenie zobrazovania informácii na LCD alebo v hľadáčiku (ktorý nie je v štandardnej dodávke). A posledné tlačidlo, ale dôležité, je MENU  pre vstup do nastavení.

K týmto ovládacím prvkom je potrebné pripočítať aj dotykový displej. Všetky funkcie sú ale dostupné aj pri vypnutej funkcii dotykového ovládania.

Menu

Menu je na prvý pohľad jednoduché. Zdá sa, že uživateľských nastavení vo fotoaparáte veľa nenájdete. Ale nie je tomu tak. Podrobnejšie nastavenia musíte aktivovať. Potom už máte k dispozícii ponuku štandardnú pre fotoaparáty Olympus PEN.

Grip

Prídavný grip je skutočne funkčný. Mám pred sebou aj Olympus PEN E-PL3 v striebornej lesklej úprave. Prehadzujem fotoaparáty medzi sebou a istota, ktorú grip pridáva je výrazne vyššia. Strieborná E-PL3 je navyše lesklá a z rúk sa doslova vyšmykuje.


Odnímateľný grip zlepšuje ergonómiu držania.

Displej

Výklopný displej mal už model E-PL3, tento je kvalitnejší a naviac dotykový. Dotykové ovládanie je obmedzené na fotografovanie a prezeranie záberov. Nie je ním možné nastavovať parametre, či prechádzať v menu. Ja to beriem ako pozitívum. Použité je tam, kde to má význam. Okrem ovládania výberu zaostrovacích bodov sa mi páči najviac pri prezeraní záberov. Listovanie a zoomovanie je s ním skutočne šikovné. Zaujímavá je možnosť ovládania veľkosti poľa AF senzorov. Ak dotykové ovládanie nie je vaša šálka kávy, môžete ho úplne vypnúť.

Pre mnohých zaujímávejšie než dotykové ovládanie, je možnosť nastaviť nielen jas, ale aj farebné podanie displeja.

Akumulátor

Akumulátor BLS-5 s kapacitou 1150 mAh je nový ale spätne kompatibilný s doteraz používaným akumulátorom BLS-1. Jeho kapacita postačuje, podľa spôsobu práce, na 250 - 400 záberov. Na celodenný výlet odporúčam pribaliť druhý akumulátor.

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie je rýchle a to aj v horších svetelných podmienkach. Určite vás nebude brzdiť. S dotykovým displejom prichádza nová možnosť ovládať automatické zaostrovanie. Stačí sa dotknúť displeja a na to miesto sa presunie senzor AF. Uživateľ si môže vybrať, či sa má po dotyku len zaostriť, alebo aj vyhotoviť záber. Dotykovým ovládaním sa dá meniť aj veľkosť “senzora”.

Ak si spomeniem na prvý PEN a jeho neuveriteľne pomalé zaostrovanie, urobil Olympus obrovský pokrok. S každým novým modelom sa AF vylepšuje. Súčasná úroveň predčí aj niektoré zrkadlovky.

Blesk

Dodávaný malý externý blesk môžeme brať ako náhradu toho vstavaného. Zaujimavejšia je zabudovaná funkcia diaľkoveho riadenia bleskov a u systémových bleskov funkcia Super FP, čo nie je nič iné ako synchronizácia blesku s krátkymi časmi, až do 1/4000 s.

Malý externý blesk je súčasťou štandardného balenia. V pracovnej polohe je vyklopený, čo znižuje
riziko vzniku červených očí.

Flash Air

Ani Olympus sa nevyhol móde zdieľania fotografii priamo z fotoaparátu. Cez Flash Air alebo WiFi SD kartu sa pripojíte k chytrému telefónu. Túto funkciu som neskúšal, pretože som nemal potrebné príslušenstvo.

Fotografie a video

Fotoaparát umožňuje snímať do formátov JPG a RAW (12 bit) a to aj súčasne. Dokonca aj pri použití umeleckých filtrov, uloží sa vám tak upravená fotografia vo formáte JPG a neupravená vo formáte RAW. Zvoliť si môžete z rôznych pomerov stán, oceňujem, že v RAW konvertore otvoríte fotografiu v nastavenom pomere, ale keď chcete môžete orez zrušiť a dostanete plné políčko senzora.

Srdcom fotoaparátu je nový 16,1 Mpx senzor, práve ten sa podpísal na zlepšení obrazovej kvality
v tomto rade fotoaparátov.


Olympus má bez pochyby najlepšie naprogramované umelecké filtre. Tie robia fotografovanie s PEN-mi rovnako zábavné ako používanie  programu Instagram na chytrých telefónoch. Do inak sterilnej digitálnej fotografie vnášajú čaro Lomografie. Ak sa neviete rozhodnúť, aký efekt použiť, vyskúšajte bracketing umeleckých filtrov. Fotoaparát vám ponúkne fotografiu nafotenú všetkými filtrami a vy si vyberiete, ktorý efekt sa vám najviac páči.

Nechajme ale umelecké efekty tak a prejdime na “seriózne” fotografovanie. V prvom rade musím pochváliť fotoparát za veľmi dobrú reprodukciu farieb a vyváženie bielej. Dobre pracuje aj meranie expozície a to aj v protisvetle.

Dynamický rozsah

Oproti predchádzajúcej generácii snímača sa nejvýraznejšie zlepšil práve dynamický rozsah. Pre mňa je to jeden z najhlavnejších parametrov snímača. Práve od neho záleží, akú budem mať volnosť pri úpravach RAW-u. Schopnosť prekresliť svetla a tiene je pre mňa dôležitejšia ako nízka úroveň šumu pri vysokom ISO.

Pamätám si, keď som testoval vlajkovú loď Olympusu, zrkadlovku E-5 a malý dynamický rozsah mi robil problémy pri snímaní nočných záberov. Hotel Carlton sa aj tentokrát stal mojim testovacím objektom. Bodovo nasvietené steny preveria dynamický rozsah snímača viac než dobre. E-PL5 si počína o triedu lepšie. Konečne slušný dynamický rozsah!

Šum

Asi poslednou slabosťou Micro 4/3 snímačov zostáva šum. Tento parameter sa Olympusu darí z modelu na model zlepšovať. Nepoteší ale šum na základnej hodnote ISO 200, najmä v tieňoch. To zamrzí najmä fotografov krajiniek, architektúry, nočných záberov a pod. O to prekvapujúcejšia je relatívne nízka úroveň šumu u vyšších hodnôt citlivosti. Šum má príjemnejší monochromatický charakter. Na vysokých hodnotách ISO je jeho úroveň porovnateľná s mnohými APS-C zrkadlovkami. Šum začína výraznejšie rásť nad ISO 1600, pre tlač fotografii do formátu A3 je použiteľné aj ISO 6400. S prižmúrením oka vytlačíte použiteľnú fotografiu formátu A4 aj pri ISO 12 800. ISO 25 600 je už nepoužiteľné s výraznou prevahou farebného šumu.


Šum sa ukáže aj pri najnižšej hodnote ISO 200. Výraznejší je v tienistých častiach obrazu.



Z vyznačenej časti som urobil výrezy v 100% mierke pre rôzne hodnoty citlivosti.



ISO 200.


ISO 400.


Pri ISO 800 začína byť šum viditeľnejší.


Pri ISO 1600 je miera šumu stále veľmi dobrá.



Výraznejší nárast šumu začína pri ISO 3200.


Aj pri ISO 6400 je zachovaných stále dostatok detailov.



Pri ISO 12 800 je šum stále monochromatický. Fotografie sú vhodné pre tlač na malé formáty.



Pri ISO 25 600 je už vidno, že je to viac o softvérovom ako hardvérovom zvyšovaní citlivosti.
Šum je farebný a výrazne potláča detaily.


Video

Video ma mierne sklamalo. Nie, nie je zlé, ale je len priemerné. Olympusu sa podarilo zapracovať na zmenšení “želatínoveho” efektu, kompresia je pomerne vysoká, čo sa prejavuje na drobných detailoch. Výhradu mám voči kontinuálnemu zaostrovaniu, ktoré pri namáčknutí spúšte nejaký čas preostruje dopredu dozadu, kým sa ustálí. Pri single zaostrovaní je všetko v poriadku. Potešila ma možnosť nastavovania expozície, ako aj možnosť použitia efektových programov.



Video je snímané v plnom rozlíšení 1920x1080 bodov pri snímkovej frekvencii 30 obr./s. do formátu mov. Aj keď video nie je až také kvalitné, ako u Sony NEX, či Panasonic GH, tak tento fotoaparát bez problémov nahradí domácu videokameru s obrovským bonusom v možnosti pracovať s hĺbkou ostrosti.

Zoznam testovaných objektívov



Olympus Digital 14-42/3,5-5,6 IIR MSC

Základný setový objektív fotoaparátu nerobí hanbu. Oproti prvej generácii je podstatne rýchlejší. Zaostrovanie je tichúčke, čo oceníte pri snímaní videa. Konštrukcia je solidná. Po priclonení má veľmi dobrú kresbu. Predčí superširokáč 9-18 aj travelzoom 14-150. Potešujúce je, že na najdlhšom konci aj odclonený nie je mäkký. Oceníte to pri fotení detailov a portrétov.

Olympus M.ZUIKO Digital 60/2,8 ED Macro

Nový a vlastne prvý makroobjektív Olympus pre Micro 4/3 systém je rozhodne zaujímavý. Určite sa k nemu vrátim v plnohodnotnej recenzii. Okrem detailných záberov som ho použil aj pri fotografovaní architektúry. Svoje uplatnenie si nájde aj v portrétnej fotografii. Pri svetelnosti F2,8 si užijete aj prácu s hĺbkou ostrosti. Počas testovania to bol môj najobľúbenejší objektív.

Olympus Digital 9-18/4-5,6 ED

Veľmi kompaktný superširokouhlý transfokátor. Konštrukcia je plastovejšia, porovnateľná so setovým objektívom. Najmä na ohnisku 9 mm je potrebné pricloniť, inak sa kresba smerom ku krajom výrazne zhoršuje. Hodnotím ho skôr priemerne, na niektorých ohiskách je pomerne dobrý, k celkovo dobrému hodnoteniu chýba vyrovnanejšia optická kvalita.

Olympus Digital 45/1,8 MSC

Najlepší z testovaných objektívov. Výborná kresba už pri miernom zaclonení. Ani plne odclonený si nerobí hanbu, aj keď je vtedy obraz o niečo mäkší. Pre tých, čo fotografujú portréty je to objektív “musím ho mať”. Ak chcete kvôli maximálne rozostrenému pozadiu fotografovať na najnižšej clone, pri slnečnom počasí, budete potrebovať ND alebo aspoň polarizačný filter, ktorý uberie časť svetla. Inak sa dostanete mimo expozičný rozsah závierky.

Olympus Digital 14-150/4-5,6 ED

Širokorozsahový transfokátor, ktorý z PEN-u urobí “ultrazoom”. Každému je dúfam jasné, že takýto objektív nikdy nemôže byť spičkový. Ale nemá ani žiadnú vážnu slabinu. Ostrosť je dobrá, mierne horšia na maximálnom ohnisku. Skreslenie dobre korigované. Je to praktický objektív s veľkým rozsahom vhodný najmä pre cestovateľov. Nahradí základný zoom aj telezoom.

Plusy a mínusy

+  vylepšený dynamický rozsah

+  diaľkové odpaľovanie bleskov

slovenčina

nastavenie jasu a farebného podania displeja

+  výber pomeru strán

výklopný dotykový displej

+  rýchly AF

umelecké programy


-  fotoaparát sa nedá zapnúť a vypnúť cez poistku objektívu

-  priemerné video

šum na nízkych hodnotách ISO

Záver

Oproti svojmu predchodcovi doznal nový PEN E-PL5 hlavnú zmenu vo zvýšení kvality obrazu. Príjemné je aj vylepšenie displeja, ergonómie držania a opäť o niečo rýchlejší autofokus. Niekoľkoročné skúsenosti s výrobou CSC fotoaparátov sa zúročili v podobe jedného z najlepších fotoaparátov na trhu. Fotografovi nekladie žiadne prekážky pri fotografovaní ani z hľadiska obrazovej kvality, ergonómie, či rýchlosti. Primárne je určený pre náročnejších amatérov, ale nepohrdne ním ani skúsený fotograf. Ten si asi dokúpi prídavný elektronický hľadáčik. Veľkým plusom CSC fotoaparátov Olympus je široká paleta objektívov, medzi ktorými sa nájdu aj vyslovené chuťovky. Ak k nim pripočítame aj objektívy Panasonic, Sigma, Samyang atď., dostávame ponuku, ktorá nemá konkurenciu.

Rezervy má E-PL5 vo videu a stále je čo zlepšovať aj na znižovaní úrovne šumu. Tam je APS-C konkurencia o krok napred.

Fotografovať s E-PL5 je príjemné a zábavné. Automatické zaostrovanie je rýchle, displej kvalitný a dobre čitateľný aj na slnku. Ja som si testovanie užíval a to aj vďaka tomu, že som mal k dispozícii nezvykle širokú paletu objektívov. Najmä nový makroobjektív 60/2,8 a portréťak 45/1,8 mi prirástli k srdcu. So zrkadlovky som zvyknutý pracovať s vysokosveteľnými objektívmi a teraz som ich mal aj na PEN-e.

Olympus priblížil PEN E- PL5 vlajkovej lodi OM-D E-PM5, kvalitou obrazu, rýchlosťou zaostrovania a dokonca aj niektorými vychytávkami, ako napr. Live Time. A to všetko za podstatne zaujímavejšiu cenu. To všetko ale v inom kabáte a koncepte, bližšom skôr vyspelým kompaktom, ako zrkadlovkám.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2012-11-21 10:38:49
prosim opravte si : modelovy rad , nie modelova rada. Rada je v parlamente. Rad je spravne a spisovne. Vdaka.
Kludne mozte vymazat moj komentar.

Fajn clanok, len ta spomenuta chyba mi velmi vadi. Prepacte mi to
 
Erick
2012-11-21 11:56:09
príspevok od: blasi
prosim opravte si : modelovy rad , nie modelova rada. Rada je v parlamente. Rad je spravne a spisovne. Vdaka.
Kludne mozte vymazat moj komentar.

Fajn clanok, len ta spomenuta chyba mi velmi vadi. Prepacte mi to
Gramatických chýb je tam viac.
Rovnako sa pripájam k názoru - skvelý článok, pekné fotky, dobrá pomôcka pre tým, ktorí na E-PL5 uvažujú. Ešte otázka pre redakciu - aký je PEN v porovnaní napr. s Panasonicom GX-1? Majú rovnaký senzor, približne rovnaké telo aj funkcie.
 
Paulie
2012-11-21 12:01:46
Dotykové ovládanie je obmedzené na fotografovanie a prezeranie záberov. Nie je ním možné nastavovať parametre...
...ani na Super control paneli? Na mojej XZ-2 to funguje.
 
blasi
2012-11-21 12:36:39
príspevok od: Erick
Gramatických chýb je tam viac.
Rovnako sa pripájam k názoru - skvelý článok, pekné fotky, dobrá pomôcka pre tým, ktorí na E-PL5 uvažujú. Ešte otázka pre redakciu - aký je PEN v porovnaní napr. s Panasonicom GX-1? Majú rovnaký senzor, približne rovnaké telo aj funkcie.
ine chyby som ja nesledoval, nieje to moj zamer vyzdvihovat pravopisne chyby, ale ohladom pouzivania slov rad a rada sa mi stavaju chlpy na chrbte. Bohuzial sa to pouziva nespravne aj v televizii , radiu v reklamach a je to zle. To mi vadi.
skoro vzdy upozornuje ephoto na tuto chybicku, a stava sa, ze nespravia tuto chybu. vtedy som rad, ze srpavne pouzivaju slova
 
zino
2012-11-21 14:46:27
Mal by zmysel upgrade z E-PL3 na E-PL5? Berúc do úvahy hlavne prínos v obrazovom výstupe v pomere k cene?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-21 15:01:42
príspevok od: Erick
Gramatických chýb je tam viac.
Rovnako sa pripájam k názoru - skvelý článok, pekné fotky, dobrá pomôcka pre tým, ktorí na E-PL5 uvažujú. Ešte otázka pre redakciu - aký je PEN v porovnaní napr. s Panasonicom GX-1? Majú rovnaký senzor, približne rovnaké telo aj funkcie.
Panasonic nema na Slovensku momentalne ziadne zastupeniev divizii foto a preto ich fotaky nemame k dispozicii na testovanie. Situacia sa mozno zlepsi, boli sme na stretnuti v Prahe. Zatial ale nic neslubujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-21 15:06:12
príspevok od: blasi
ine chyby som ja nesledoval, nieje to moj zamer vyzdvihovat pravopisne chyby, ale ohladom pouzivania slov rad a rada sa mi stavaju chlpy na chrbte. Bohuzial sa to pouziva nespravne aj v televizii , radiu v reklamach a je to zle. To mi vadi.
skoro vzdy upozornuje ephoto na tuto chybicku, a stava sa, ze nespravia tuto chybu. vtedy som rad, ze srpavne pouzivaju slova
Snazim sa na rad/rada zapracovat, kedysi som to pouzival len nespravne. Teraz skor zo zvyku, ked sa nad tym nezamyslim. Vdaka za upozornenie, budem si to viac vsimat.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-21 15:09:32
príspevok od: zino
Mal by zmysel upgrade z E-PL3 na E-PL5? Berúc do úvahy hlavne prínos v obrazovom výstupe v pomere k cene?
Na to asi nedokazem zodpovedat. U PEN-ov som mal doteraz vzdy dve pripomienky k obrazovej kvalite: dynamicky rozsah a sum pri nizkom ISO. Jeden problem sa podarilo vyriesit, ten druhy pretrvava. Konkurencia s APS-C tento problem nema. Zato maju ale nove PEN-y kopec prednosti. Kazdy si musi urcit priority a podla toho vyberat.

Skus zbehnut do obchodu a nacvakat par zaberov s obidvomi fotakmi. Len ty sam dokazes posudit, ci to stoji za upgrade.
 
blasi
2012-11-21 15:37:57
príspevok od: Karol Srnec
Snazim sa na rad/rada zapracovat, kedysi som to pouzival len nespravne. Teraz skor zo zvyku, ked sa nad tym nezamyslim. Vdaka za upozornenie, budem si to viac vsimat.
dakujem pekne
 
zino
2012-11-21 16:52:57
príspevok od: Karol Srnec
Na to asi nedokazem zodpovedat. U PEN-ov som mal doteraz vzdy dve pripomienky k obrazovej kvalite: dynamicky rozsah a sum pri nizkom ISO. Jeden problem sa podarilo vyriesit, ten druhy pretrvava. Konkurencia s APS-C tento problem nema. Zato maju ale nove PEN-y kopec prednosti. Kazdy si musi urcit priority a podla toho vyberat.

Skus zbehnut do obchodu a nacvakat par zaberov s obidvomi fotakmi. Len ty sam dokazes posudit, ci to stoji za upgrade.
Tak v tomto prípade mi to stačí. Inak, ak by to za to stálo, asi by si si to myslel. Ak teda nevieš, myslím, že to nebude tak extrémny pokrok aby to stálo za tie peniaze...

Ak si zoberiem, že E-PL3 by som možno predal za 300€ a nový E-PL5 stojí 700€, tak to radšej počkám či nevyjde nejaký nový model OMD alebo tých 400€ radšej investujem do nového skla, alebo nekúpim nič a dočasne ušetrím...
 
seifi
2012-11-21 20:54:35
skvele, technika ide vpred, ale už je to únavné; treba fotiť, pixely nás vpred nepotiahnu; o fotení ako tvorbe a hľadaní toho najlepšieho obrazu cez hľadáčik je toho tu pomenej;
 
Erick
2012-11-21 21:20:51
príspevok od: Karol Srnec
Panasonic nema na Slovensku momentalne ziadne zastupeniev divizii foto a preto ich fotaky nemame k dispozicii na testovanie. Situacia sa mozno zlepsi, boli sme na stretnuti v Prahe. Zatial ale nic neslubujem.
Vďaka za odpoveď.
 
root27
2012-11-21 23:26:20
príspevok od: seifi
skvele, technika ide vpred, ale už je to únavné; treba fotiť, pixely nás vpred nepotiahnu; o fotení ako tvorbe a hľadaní toho najlepšieho obrazu cez hľadáčik je toho tu pomenej;
tak urciteee, len niekto je prave v situacii ze premysla o nakupe techniky alebo upgrade a pre tych ludi tieto clanky stale maju zmysel, dostanu tu dobre info, ktore od bezneho predajcu v kamennom obchode v len vo velmi vzacnom pripade.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-11-22 09:41:13
tento sa im vydaril! Príjemný strojček aj pre rodiny veľmi pekné fotky z neho padajú už aj priamo do JPEG
 
mayo89
2012-11-27 07:15:36
a aku bezzrkadlovku prípadne kompakt na dobré video, pouzitelné aj do klipu/reklamy? dík za odpoved
 
Marcel Rebro
2012-11-27 18:06:17
príspevok od: mayo89
a aku bezzrkadlovku prípadne kompakt na dobré video, pouzitelné aj do klipu/reklamy? dík za odpoved
GH2
 
mayo89
2012-11-28 08:01:07
príspevok od: Marcel Rebro
GH2
Rozmyslal som nad nim, len by som chcel nieco mensie, k 60D ako zalohu, pripadne nalahko zo sebou
 
vilkoo
2012-11-28 09:27:04
príspevok od: mayo89
Rozmyslal som nad nim, len by som chcel nieco mensie, k 60D ako zalohu, pripadne nalahko zo sebou
Pokukaj po Sony nex 5 alebo 7. Zalezi na tebe
 
stancok
2012-12-12 11:06:07
príspevok od: Jozef Peniak
tento sa im vydaril! Príjemný strojček aj pre rodiny veľmi pekné fotky z neho padajú už aj priamo do JPEG
pekne fotky? vsak je tam sum aj pri nizkom iso..!!!co byva tak akurat aj pri kompaktoch za ovela nizsiu cenu..sak to je spominane aj v zaporoch v zavere ,proste na NEX-y 5 a 6 od sony tato masinka v kvalite vystupu jednoducho nema.. pl5 bude zaujimava ked jej klesne cena o cca 200-300e
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-12-13 18:55:44
príspevok od: stancok
pekne fotky? vsak je tam sum aj pri nizkom iso..!!!co byva tak akurat aj pri kompaktoch za ovela nizsiu cenu..sak to je spominane aj v zaporoch v zavere ,proste na NEX-y 5 a 6 od sony tato masinka v kvalite vystupu jednoducho nema.. pl5 bude zaujimava ked jej klesne cena o cca 200-300e
Vieš koľko ľudí toľko názorov... A fotil si sním? Treba si skúsiť deň s jedným a s druhým foťákom potom uvidíš, že Olympus ostrí rýchlo a presne, má dotiahnuté ovládanie možnosť pripojiť externý blesk a kopec drobností, pre mňa hodne dôležitých pri totmo type strojčeka. V JPEG nie je na OLY žiadny šum na nízkom ISO, toto su RAWy bez odšumu z LR. Fotka je aj o farebnosti a tonalite nielen o šume, teda aspoň pre mňa.

Ano NEX fotí krásne, ale hlavne nižšie modely by som otrieskal dizajnérovi o hlavu - to čo je za ovládanie pri tej cene a rozmeroch?
 
x-miso
2012-12-15 15:27:55
príspevok od: Jozef Peniak
Vieš koľko ľudí toľko názorov... A fotil si sním? Treba si skúsiť deň s jedným a s druhým foťákom potom uvidíš, že Olympus ostrí rýchlo a presne, má dotiahnuté ovládanie možnosť pripojiť externý blesk a kopec drobností, pre mňa hodne dôležitých pri totmo type strojčeka. V JPEG nie je na OLY žiadny šum na nízkom ISO, toto su RAWy bez odšumu z LR. Fotka je aj o farebnosti a tonalite nielen o šume, teda aspoň pre mňa.

Ano NEX fotí krásne, ale hlavne nižšie modely by som otrieskal dizajnérovi o hlavu - to čo je za ovládanie pri tej cene a rozmeroch?
Neviem sa rozhodnúť medzi E-PL5 a NEX 5R (s obj. 16-50). Pre PEN hovorí lepšie ovládanie, lepšie príslušenstvo, volič režimov a nižšia cena a pre 5R zas menšie rozmery a lepší výstup.
Môžte mi prosím napísať Váš názor, ktorý a prečo by ste si vybrali.
Ďakujem pekne.
 
daislen
2012-12-17 11:53:54
nedá mi nereagovať na ten šum. ani moja E-P1 nešumí tak, ako je šum podaný na fotke v recenzii. vo všetkých recenziaách je práve šum braný priaznivo aj pri vyššom ISO. vyzerá to, že tá snímka je zväčšovaná a zaostrené bolo zrejme niekde inde. ak by som mal šum brať podľa vašej recenzie relevantne, tak by to bol skôr krok vzad ako vpred. a nikdy by som sa pre tento foťák nerozhodol.
 
daislen
2012-12-18 08:43:15
príspevok od: zino
Tak v tomto prípade mi to stačí. Inak, ak by to za to stálo, asi by si si to myslel. Ak teda nevieš, myslím, že to nebude tak extrémny pokrok aby to stálo za tie peniaze...

Ak si zoberiem, že E-PL3 by som možno predal za 300€ a nový E-PL5 stojí 700€, tak to radšej počkám či nevyjde nejaký nový model OMD alebo tých 400€ radšej investujem do nového skla, alebo nekúpim nič a dočasne ušetrím...
osobne si myslím, že mikro 4/3 nikdy neurobil tak vyrazný krok ako teraz pri tomto novom snímači. ak by som mal možnosť investovať do upgredu, tak teraz je ta správna príležitoť. rozdiel v šume a detailoch je naozaj obrovský.
 
dramatiq
2012-12-20 10:26:29
ja by som zase rad chcel vidiet ako je to so stabilizaciou pri toceni videa z ruky, staticke zabery su fajn ale iba na porovnanie kvality videa ako takeho. Zda sa mi totiz ze stabilizovany cip moze byt pri videu velkou vyhodou, a tusim som sa niekde docital ze je to lepsie ako u predoslych modelov.
 
bonifacko
2013-08-14 11:01:11
Celý zadný blok - krytka s otočnym LCD su ťažšie ako zvyšok tela a čriev
 
krbo
2014-06-26 12:45:16
všetko je krásne, cena a kvalita viac ako príjemná - ak si však niekto kúpi tento aparát kôli tomu že má doma lepší externý blesk (ako napr. ja) bude sklamaný -čiastočne sa to tu rieši na fóre - kolajnička blesky ignoruje. (LX5-ka od panasonicu funguje 100%) ! pozor na to ! vyberal som aparát práve kôli tomu, že má klasickú kolajničku na blesk - kontaktoval som olympus.cz, na moju jasnú otázku či keďže sa kolajnička tvári ako klasická, prečo teda neodpaluje blesk, mi odporučili originál príslušenstvo Olympus - iními slovami: "prosímťa nezaťažuj nás s tvojimi problémami." A olympus.com sa ani nezaťažuje odpovedať vôbec - neviem teraz ktorá odpoveď ma uráža menej Manuál o tom že stredový kontakt je hluchý čuší tiež, píše len o tom ktoré blesky sú kompaktiblylné z meraním cel objektív.
 
blahoslav J B Art
2014-06-26 13:20:31
príspevok od: krbo
všetko je krásne, cena a kvalita viac ako príjemná - ak si však niekto kúpi tento aparát kôli tomu že má doma lepší externý blesk (ako napr. ja) bude sklamaný -čiastočne sa to tu rieši na fóre - kolajnička blesky ignoruje. (LX5-ka od panasonicu funguje 100%) ! pozor na to ! vyberal som aparát práve kôli tomu, že má klasickú kolajničku na blesk - kontaktoval som olympus.cz, na moju jasnú otázku či keďže sa kolajnička tvári ako klasická, prečo teda neodpaluje blesk, mi odporučili originál príslušenstvo Olympus - iními slovami: "prosímťa nezaťažuj nás s tvojimi problémami." A olympus.com sa ani nezaťažuje odpovedať vôbec - neviem teraz ktorá odpoveď ma uráža menej Manuál o tom že stredový kontakt je hluchý čuší tiež, píše len o tom ktoré blesky sú kompaktiblylné z meraním cel objektív.
a pribaleny maly blesk ti odpaluje?
mam Oly E-PL5 a blesk Canon 430EX v manualnom rezime, odpaluje ho bez problemov
takze problem bude zrejme v tvojom konkretnom kuse
 
bonifacko
2014-06-26 14:42:11
príspevok od: krbo
všetko je krásne, cena a kvalita viac ako príjemná - ak si však niekto kúpi tento aparát kôli tomu že má doma lepší externý blesk (ako napr. ja) bude sklamaný -čiastočne sa to tu rieši na fóre - kolajnička blesky ignoruje. (LX5-ka od panasonicu funguje 100%) ! pozor na to ! vyberal som aparát práve kôli tomu, že má klasickú kolajničku na blesk - kontaktoval som olympus.cz, na moju jasnú otázku či keďže sa kolajnička tvári ako klasická, prečo teda neodpaluje blesk, mi odporučili originál príslušenstvo Olympus - iními slovami: "prosímťa nezaťažuj nás s tvojimi problémami." A olympus.com sa ani nezaťažuje odpovedať vôbec - neviem teraz ktorá odpoveď ma uráža menej Manuál o tom že stredový kontakt je hluchý čuší tiež, píše len o tom ktoré blesky sú kompaktiblylné z meraním cel objektív.
Myslim, že to ma blesk odpalovat, teda externy. Neda sa to odpalovat na tych telach, čo maju blesk integrovany. Ak si z BA, u mna možeš vyskušať 2 dalšie take blesky
 
krbo
2014-06-26 22:37:58
jezis, presne toto by som potreboval, nieze by som chcel fotak preto vratit, bavi ma aj bez ext. blesku, len toto ma na nom zarazilo. Strasne ma to zaujima, preco to nejde, len do Ba mam z Rk daleko, mozno v priebehu mesiaca by sa cesta nasla, mohol by si mi prosim ta dat kontakt do mailu? ak by to klaplo ozval by som sa: luzna500@yahoo.sk
 
krbo
2014-06-26 22:48:56
príspevok od: blahoslav J B Art
a pribaleny maly blesk ti odpaluje?
mam Oly E-PL5 a blesk Canon 430EX v manualnom rezime, odpaluje ho bez problemov
takze problem bude zrejme v tvojom konkretnom kuse
fungel novy fotak, tiez by som to videl na chybu blesku, ale na LX5 ide v pohode. inak nieje to ziadny Highend je to stary hanimex tz2, no z jeho vymenou som netatal.
 
krbo
2014-06-26 22:51:42
ten pribaleny ide, ale ten neberie signal zo stredoveho kontaktu, takze sa neda potvrdit ci je pritomny.
 
Domino
2015-05-07 10:37:19
príspevok od: blasi
ine chyby som ja nesledoval, nieje to moj zamer vyzdvihovat pravopisne chyby, ale ohladom pouzivania slov rad a rada sa mi stavaju chlpy na chrbte. Bohuzial sa to pouziva nespravne aj v televizii , radiu v reklamach a je to zle. To mi vadi.
skoro vzdy upozornuje ephoto na tuto chybicku, a stava sa, ze nespravia tuto chybu. vtedy som rad, ze srpavne pouzivaju slova
Ešte šťastie že si muž.Inak by si musel byť rada,že správne používajú slová
 
krbo
2016-03-21 22:52:22
Je to s tym externym bleskom stale zaujimave. http://www.metz-mecatech.de/en/lighting/flash-units/system-flash-units/mecablitz-44-af-2-digital.html vyhladany pre PEN e-pl5 funguje v rc rezime bezproblemovo aj z meranim ale kolajnicka ho neodpaluje any len v manualnom rezime.
 
krbo
2016-03-21 22:56:19
Vyhradny dovozca Olympus tvrdi, ze je, normalne ze vyrobca blokuje pouzivanie príslusenstva inych znaciek.
 
krbo
2016-05-22 20:07:53
som milo prekvapeny vysledkami body cup 9mm - čo je len jednoduchá šošovka v akejsi krytke na fotoaparat za 90éčok super!
 
krbo
2016-05-22 20:19:48
pošlem ešte jednu dve, ak niekto rozmýšla o kupe takejto hračky, možno pomôže vzorka
 
krbo
2016-05-22 20:23:25
ešte takto
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia