Hore

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Panasonic, známy výrobca ultrazoomov, prechádza na vyšší level. Keď sa zdalo, že ultrazoomy sú pomaly na vymretie, prichádza tu vzpruha v podobe modelov s väčším snímačom. Väčší 1” snímač + veľký rozsah objektívu, podarí sa z tejto dvojice vydolovať viac než ponúkajú doterajšie modely utrazomov? Alebo to bude sklamanie? Nádejne vyzeral aj Panasonic FZ200, ale ultrazoomy z tieňa na svetlo nevyviedol.



Prvý dojem

Obludka. Ten fotoaparát je tak veľký! Myslel som si, že doba prerastených ultrazoomov skončila niekedy pri FZ-50. FZ1000 je veľký ako amatérska APS-C zrkadlovka s lepším setovým objektívom. Podobnosť so zrkadlovkou ešte zväčšuje strieborný pásik okolo základne objektívu. Až mám chuť začať hľadať poistku bajonetu, ktorú tu samozrejme nenájdem. Toto je kompaktný fotoaparát s pevným objektívom, tzv. ultrazoom.

Dizajnu zrkadlovky zodpovedá aj rozloženie ovládacích prvkov a výrazný grip. K úplnému pohodliu držania chýba pár centimetrov na výšku. Myslím, že by nikomu neprekážali dva centimetríky naviac.

Objektív je osadený širokým prstencom, ale transfokácia je motorická, dá sa ovládať aj klasickou kolískou pri spúšti. Displej je kompletne výklopný a otočný. Štart je rýchly, zaostrovanie tiež. Čo je ale najdôležitejšie, srdcom fotoaparátu je 1” snímač. Máme tu konkurenciu pre vynikajúci Sony RX10 a to dokonca s dvojnásobne väčším priblížením.


Špecifikácia

Tu si recenziu uľahčím citovaním oficiálnej tlačovej správy z ktorej sa dozviete všetko potrebné, len s minimom marketigových vylepšovákov:

Panasonic LUMIX DMC-FZ1000 je vybavený pevným objektívom LEICA DC VARIO-ELMARIT so 16x optickým zoomom a rozsahom svetelnosti f/2,8-4,0 (ekvivalent 35mm kinofilmu 25-400 mm). Dlhodobá spolupráca oboch značiek na vývoji prináša ovocie v podobe schopnosti minimalizovať chromatickú aberáciu teleobjektívu aj skreslenie na kratšom konci skla.



Pre dokonalé zachytenie obrazu osadil Panasonic tento model veľkým jednopalcovým snímačom MOS s vysokou citlivosťou a rozlíšením 20,1 Mpix. Tento senzor je približne štvornásobne väčší než 1/2.3" senzory porovnateľných modelov. Zároveň vďaka novej technológii sú pixely snímača výrazne vyššie, čo sa prejavuje na kvalite snímok a citlivosti, kedy je snímač schopný zachytiť a spracovať podstatne vyššie množstvo svetla. Typickými príkladmi, kde je zmena ihneď jasná, je fotenie pri zlom osvetlení alebo pri práci s hĺbkou snímky ako je defocus, teda zmäkčenie pozadia.

Kvalitu snímok stráži aj osvedčený obrazový procesor Venus Engine. LUMIX DMC-FZ1000 má, samozrejme, úplne novú verziu, ktorá výrazne vylepšuje optickú citlivosť, rozlíšenie a gradáciu. Nové filtre zaručujú dokonale verné, prirodzené podanie obrazu, zachytenie najjemnejších detailov a elimináciu náhodného šumu. Venus Engine má tiež veľký vplyv na reprodukciu farieb - odtieň, sýtosť a svetelnosť sú rozdelené do 16 osí pre presné vyhodnotenie a úpravu jednotlivých farieb v každej snímke.


V rámci nastoleného trendu stierania hranice medzi tradičnými hi-endovými fotografiami a natáčaním videosekvencií zahrnul Panasonic do modelu DMC-FZ1000 možnosť natáčania v 4K rozlíšení. Ten je tak prvým fotoaparátom tejto triedy, s ktorým je možné nahrávať video v rozlíšení až 4K QFHD2 (3840x2160 pixelov, 25 snímok za sekundu v MP4). Ďalšou možnosťou je, samozrejme, tradičný Full HD a VGA záznam v MP4 aj AVCHD. Vďaka vybaveniu pre 4K je s FZ1000 možné urobiť aj vysokorýchlostný záznam vo Full HD pri 100 snímkach za sekundu a jednoducho tak vytvárať efektné "spomaľovačky". Tichý zoom a hybridná päťosová stabilizácia obrazu sú už pomyslenou čerešničkou na torte.

FZ1000 okrem iného prichádza s rýchlejším a presnejším AF s radom vylepšení, kedy napríklad lineárny motor dovoľuje zaostriť až o 275% rýchlejšie, než LUMIX DMC-FZ200. S 0,09 sekundami zaostrenia v širokouhlom režime a 0,17 sekundy v režime tele pri použití živého náhľadu Live View Finder (LVF) dokonale zachytí aj tie najrýchlejšie predmety. FZ1000 ponúka aj "rýchlu dávku", takže nie je problémom mnohonásobne zachytiť náhle sa objavujúce a rovnako rýchlo miznúce voľne žijúce zvieratá.

Prepracovaný autofokus ponúka niekoľko režimov zaostrenia podľa plochy a bodov - od Full Area AF, cez 49-bodový 49-Area AF, bodový 1-Area AF, Pinpoint AF, Pinpoint AF, Low Light AF (až-4EV; ekvivalent k fotografovaniu pod hviezdnou oblohou bez iného zdroja svetla), detekciu očí Eye Detection AF až po zaostrení obrysov v manuálnom a automatickom režime.

Množstvo filtrov už tradične poskytuje úplnú tvorivú kontrolu. LUMIX DMC-FZ1000 obsahuje 22 rôznych filtrov. Samozrejmosťou v dnešnej dobe je aj možnosť zdieľať zábery s priateľmi a rodinou. Fotoaparát má integrované Wi-Fi pripojenie s technológiou NFC, ktoré umožňuje nielen okamžite nahrať snímky a video na sociálne siete, ale aj zdieľať obraz z Lumixu s využitím tabletu alebo smartfónu, alebo priamo mobilným zariadením ovládať nastavenie zoomu, zaostrenie, clonu alebo expozíciu.

Uvedené možnosti by nebolo možné realizovať bez precízneho zobrazenia sledovaného obrazu. LUMIX DMC-FZ1000 ponúka prepracovaný 2,356 Mpix OLED hľadáčik LVF (Live View Finder) a 3-palcový 0.921 Mpix LCD displej s rýchlou odozvou, ktorá je pri 100% zobrazení oblasti snímky o 300% rýchlejšia, než u podobných modelov. Fotoaparát tiež ponúka funkciu okamžitého záznamu, ktorá uvedie počas 0,66 sekundy Lumix do aktívneho stavu.
 




Ergonómia a dizajn



Panasonic FZ1000 je typický ultrazoom. Fotoaparát so srdcom z kompaktu vyzerajúci ako zrkadlovka. Objektív nie je výmenný a má veľký rozsah. Hľadáčik je elektronický. Fotoaparát sa podobá na zrkadlovky nielen tvarom a veľkosťou, ale aj ergonómiou ovládania. Prehliadku začneme objektívom. Ten pri zoomovaní mení svoju veľkosť. Vpredu je vybavený 62 mm filtrovým závitom. Dodávaná slnečná slona, tvarovaná pre najlepšiu účinnosť, sa pripája bajonetovo. Na objektíve je jeden široký prstenec, jeho funkcia sa prepína prepínačom na bočnej strane objektívu. Prstencom ovládate zoom, alebo manuálne zaostrovanie. Na objektíve je ešte prepínač optickej stabilizácie obrazu (Power O.I.S.). Pri gripe nájdete na predej časti fotoaparátu, pomocné svetlo AF.

Grip je dostatočne veľký, aby sa mi naň zmestili všetky prsty. Aj to svedčí o veľkosti fotoaparátu. Tam kde treba, je telo príjemne pogumované.



Na vrchu gripu je spúšť, okolo ktorej je ovládanie zoomu. Za spúšťou je trojica tlačidiel (Record, Fn1, Fn2/WiFi). V blízkosti sa nachádza klasický otočný volič expozičných režimov, pod ktorým je prepínač ON/OFF. Na protiľahlej strane je otočný volič režimov snímania (sériové zábery, samospúšť, bracketing...). Vrch fotoaparátu je osadený výklopným bleskom, stereomikrofónom a inteligentnou päticou pre pripojenie blesku a iného príslušenstva.



Zo zadnej strany výrazne vyčnieva okulár hľadáčika, vybavený senzorom priblíženia oka a dioptrickou korekciou. Po jeho ľavej strane je funkčné tlačidlo Fn5/LVF. Napravo od hľadáčika je prepínač režimov zaostrovania, uprostred s tlačidlom  pamäte AF-L/AE-L. Prakticky pri ňom je ďaľšie funkčné tlačidlo Fn3 fungujúce aj ako tlačidlo prístupu k najpoužívanejším funkciám. Na zadnej časti gripu je otočný roller fungujúci aj ako tlačidlo.

Zabudnúť nesmiem na výklopný otočný displej s kĺbom na ľavej strane. Po jeho pravej strane je krížový volič (ISO, WB, AF, výber zaostrovacích senzorov) s tlačidlom Menu/SET uprostred. Nad ním sú tlačidla Play a Display, pod ním štvrté funkčné tlačidlo slúžiace aj ako Delete.



Na boku gripu sú konektory HDMI, USB a Remote. Vstup pre externý mikrofón je na opačnej strane fotoaparátu. Batéria a pamäťová karta sa vkladajú zospodu. Kovový statívový závit je umiestnený mimo osi objektívu.

Fotoaparát v praxi

Aj keď som k testovaniu pristupoval s maličkou dávkou skepse, od prvých minút ma fotoaparát presvedčoval, že bezdôvodne. Až na ovládanie zoomu som si pri fotení pripadal skôr ako so zrkadlovkou. A nebolo to tým, aký je fotoaparát veľký. Prečo máme zrkadlovky radi? Pretože sú rýchle a cez hľadáčik sa nám dobre komponuje. A to platí aj u tohto ultrazoomu.

Zo začiatku som si musel zvykať na ovládanie zoomu. Preferoval by som mechanické, ale rýchlo som si zvykol aj na motorický zoom. To, čo mi najprv pripadalo trochu schizofrenické, ovládanie zoomu dvomi spôsobmi, sa ukázalo ako veľmi šikovným riešením. Kolískou okolo spúšte sa dá objektív rýchlo prezoomovať. No a prstencom si precíznejšie doladíte uhol záberu. Motorický zoom má svoje opodstatnenie aj pri snímaní videa.

Pomerne náročnú skúšku absolvoval fotoaparát pri fotení v ZOO. Nesklamal. Zaostrovanie pracovalo príkladne. Výborné je ovládanie sériových záberov otočením voliča. Keď to bolo potrebné, strieľal som o sto šesť a inokedy som rýchlo prepol do režimu jednotlivých záberov, aby som šetril muníciu. Pri fotení ponad a popod ploty som využil výklopný displej.

Na fotoaparáte mi chýbali dve veci. V prvom rade to bol druhý roller, či už vpredu pred spúšťou, alebo vzadu okolo krížového voliča. Dva rollery sú šikovné, ak ste zvyknutý častejšie používať korekciu expozície. Panasonic to vyriešil tak, že zadný roller funguje ako tlačidlo, ktorým prepínate jeho funkciu. Ak fotografujete len týmto fotoaparátom, na toto riešenie si rýchlo zvyknete. Ja som sa stále mýlil a na potvoru som vždy nastavoval iný parameter, než som chcel.

Na druhú stranu veľmi praktický je otočný volič režimov snímania a prepínač režimov zaostrovania. Vďaka ním bleskovo prestavíte fotoaparát do režimu akčného fotografovania.

Ešte mi dosť chýbal dotykový displej. Už som si zvykol vyberať zaostrovací bod kliknutím na displej. Je to veľmi rýchle riešenie, bez preklikávania alebo rolovania.




Bohatá je aj výbava efektových filtrov.


Kvalita fotografií

Spolu s Olympusom, patrí Panasonic ku kráľom obrazových efektov. Tento ich má 22 a nie sú len do počtu. Väčšina je veľmi dobre navrhnutá.

Testoval som fotoaparáty s 1” snímačom od firiem Sony (RX100, RX10) a Nikon (Nikon 1). Nepísaným kráľom 1” fotoaparátov je Sony so svojími kompaktami RX100 (3 modely). FZ1000 trasie kráľovským kreslom a zdá sa, že na tróne bude tlačenica. Sony o máličko lepšie zvláda dynamický rozsah, Panasonic má navrch vo farbách.

Dynamický rozsah zodpovedá použitému snímaču, je lepší ako u kompaktov, ale horší ako u CSC a DSLR. Nie je prekvapením, že pri úpravách fotiek v RAW-e, sa v tieňoch pomerne rýchlo zvyšuje množstvo šumu. Preto odporúčam exponovať čo najpresnejšie.

JPG fotografie majú príjemné prirodzené farby, dobre je nastavené doostrovanie fotografií. Horšie je to s odšumovaním pri vyšších citlivostiach.



Pokiaľ fotíte do formátu RAW, vypnite si vylepšovanie dynamického rozsahu, ktoré aktívne pracuje aj s expozciou, inak budete mať fotografie podexponované.





Pozrime sa na to, ako si fotoaparát vedie ohľadne šumu. Pri ISO 80 je šum zanedbateľný, pokiaľ ste exponovali presne. Nezaznamenáte ho ani na metrovej zväčšenine. Nemusíte sa ním vôbec zaoberať až do ISO 400. Do formátu A2 ho prakticky nezaznamenáte. Pri ISO 800 stále nie ste obmedzený formátom fotografie, daným rozlíšením. Aj pri ISO 1600 stále vytlačíte veľmi kvalitnú fotografiu formátu A2. Od ISO 3200 je šum neprehliadnuteľný aj na fotografiách formátu A3, stále však plne akceptovateľný, bez devastujúceho účinku na kvalitu. Náročnejší pri ISO 3200 asi skončia, tí ktorí doteraz fotili kompaktíkmi a ultrazoomami s malým snímačom, si ale budu pochvaľovať kvalitu aj pri ISO 6400.


Vľavo v 100% zväčšení fotografia z Canon EOS 70D, vpravo z Pansonic FZ1000. Obidve bez úprav, ISO 1600. Panasonic si v porovnaní s APS-C zrkadlovkou vedie veľmi dobre.



Ani pri ISO 6400 si menší 1” snímač Panasonicu, nevedie v porovnaní s APS-C snímačom Canonu, zle.



Zlomová je citlivosť ISO 12 800 (vážne sa bavíme o takejto citlivosti u ultrazoomu?). Množstvo šumu je už veľké a dochádza purpurovému zatónovaniu tieňov. V núdzi sa dajú fotografie tlačiť do formátu A4, odporúčam ich previesť do ČB.

Citlivosť končí na ISO 25 600. Očakával som väčšiu katastrofu. Šumu je veľa, tiene tiahnú do purpurova, ale stále vidno dosť detailov na to, aby ste mohli vytlačiť slušnú fotografiu formátu 10 x15 cm. Pred pár rokmi končila použiteľnosť ultrazoomov niekde okolo ISO 800.

Video


Panasonic FZ1000 je jedným z mála fotoaparátov, ktoré dokážu ukladať 4K video priamo na kartu. Má 4K video na ultrazoome vôbec zmysel? Má. Tisícka funguje ako kamera veľmi dobre. Funkčná výbava je nadpriemerná, to by ale bolo nanič, keby tomu nezodpovedali výsledky.

Zaostrovanie je robustné, bez zbytočného preostrovania. Zmena clony je plynulá a fotoaparát dobre reaguje na zmenu svetelných podmienok. Stabilizácia obrazu je účinná. Aj pre amatéra je snímanie videa jednoduché. Fotoaparát plnohodnotne nahradí domácu videokameru. Má na viac. Funkčná výbava poteší aj pokročilých filmárov.

Kvalita videa je už vo Full HD výborná, v 4K vynikajúca. Video je ostré, plné jemných detailov. Z tohto hľadiska sa len ťažko hľadá konkurencia.




Ako obmedzujúci sa ukazuje menší dynamický rozsah objektívu. Pri nastavení na obrazový profil Cinelink sa fotoaparát snaží o dobré prekreslenie tieňov, v ktorých sa objavuje šum aj pri nízkych citlivostiach ISO. Za dobrých svetelných podmienok je kvalita videa tak dobrá, že ak na cestách nakrútite zaujímavý dokument, nebude problémom ho odvysielať v televízii bez toho, aby niekto riešil obrazovú kvalitu.

V súvislosti s 4K videom, hovorí Panasonic často o 8M fotografii. Tvrdí, že z 4K videa je možné vybrať kvalitné zábery. Nakrúcate akciu a zistíte, že z nej potrebujete aj fotografie? Vraj stačí nájsť vo videu ten správny okamih a uložiť ho ako fotografiu. A tá fotografia bude dostatočne kvalitná aj pre potreby tlače. Musím priznať, že Panasonic nepreháňa, fotografia z videa má rozlíšenie 3840x2160 bodov. Pri tomto rozlišení vytlačíte kvalitnú fotografiu o rozmeroch 32x18 cm pri 300 DPI. To znamená, že v dobrej kvalite vytlačíte aj fotografiu o šírke 50 cm. Rozlíšenie je rozlíšenie, ale aká je technická kvalita fotografií z hľadiska ostrosti a šumu? Veľmi dobrá. Mal som obavy najmä z ostrosti, video som snímal bez použitia statívu. Vybrať ostré zábery nebol problém. Pripájam niekoľko ukážok, kde som len pridal kontrast, pretože som použil obrazový profil s nízkym kontrastom pre zachytenie čo najväčšieho dynamického rozsahu.



Fotografia z 4K videa nie je žiadna núdzovka.

Panasonic FZ1000 a konkurencia

Hlavným konkurentom je Sony RX100. Ten je z hľadiska ovládania o málo lepší, vybavený je dokonca stavovým displejom. Objektív je vynikajúci, rovnako aj obrazová kvalita. Rozsah je 24-200 mm, pri svetelnosti F2,8. Panasonic má 2x výkonnejší objektív, aj keď nie s tak dobrou svetelnosťou, má horší displej, ale lepší hľadáčik. Veľkým plusom testovaného fotoaparátu je aj 4K video, zaznamenávane priamo na kartu. S cenou už od necelých 800 € sa Panasonic viac oplatí.

Čiastočnou konkurenciou sú aj CSC fotoaparáty s 1” snímačom. Pentax boduje len v Japonsku, v našich končinách je to Nikon 1, ktorý tu môže pozíciu Panasonicu FZ1000 ohrozovať. Výhoda CSC je zrejmá - výmenné objektívy. V ponuke Nikonu nájdeme dokonca 300 mm telezoom, ktorý je ekvivalentom 810 mm superteleobjektívu. Tomu Sony ani Panasonic nemôže konkurovať. Nikony majú horšie snímače s menším dynamickým rozsahom a vyšším šumom. Neponúkajú 4K video a ani porovnateľnú ergonómiu.

Panasonic FZ1000 je v súčasnosti najlepším fotoaparátom s 1” snímačom, ak hľadáte niečo s veľkým rozsahom objektívu. Cieľovú pásku pretína ako prvý, ale len o stotinku pred Sony RX10. V iných pretekoch by vyhral Sony.

Plusy a mínusy

+  rozsah a kvalita objektívu
+  dvojité ovládanie zoomu 
+  účinná stabilizácia obrazu
+  rýchlosť zaostrovania
+  obrazová kvalita
+  bohatá funkčná výbava
+  4K video
+  8M fotografia z videa
+  výklopný otočný displej
+  vydarené umelecké efekty
+  WiFi

-  chýba druhý roller
-  nemá dotykové ovládanie
-  veľkosť
-  pomalší štart


Záver

Fotografovanie má byť radosť a fotoaparát tomu nemá prekážať. S Panasonicom FZ1000 je radosť pracovať. A týmto by môj záver mohol skončiť. Ak vám neprekáža veľkosť fotoaparátu, oceníte najmä veľmi praktický rozsah objektívu. Na trhu nájdete ultrazoomy s podstatne väčším rozsahom, ale len ťažko využiteľného. Parameter zoomu u nich funguje najmä ako marketingový argument. Tu kvalita objektívu a jeho rozsah zodpovedá skutočným potrebám náročnejšieho fotografa. Bez kvalitného snímača by nebol plne využiteľný. Fotoaparát je naviac dobre vybavený a rýchly. Panasonic FZ1000 patrí spolu so Sony RX10 na absolútny vrchol ponuky ultrazoomov. Ktorý je lepší? To si netrúfam rozhodnúť. Vyberať si budete musieť sami, podľa vašich individuálnych preferencií a sympatií.

Odporúčana MOC 849 € nie je nízka, no za špičkové parametre si zaplatíte, menej ako u Sony.

Testovaný fotoaparát sa najlepšie uplatní pri cestovaní. Veľmi praktický rozsah objektívu umožňuje snímať širokouhlé zábery krajiny a architektúry, ale aj vzdialené objekty a detaily. Možnosť bezproblémového použitia filtrov, blesku, mikrofónu a iného príslušenstva ďalej rozširuje možnosti využitia fotoaparátu. Fotoaparátu? FZ1000 je aj výborná videokamera, dokonca s 4K rozlíšením. Je to prístroj 2 v 1.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smart
2014-10-28 08:43:46
V clanku mate chybu na zaciatku casti Panasonic FZ1000 a konkurencia - Hlavným konkurentom je Sony RX100. - ma tam byt RX10

Pozn.1: od firmware 2.0 sa da natacat aj 4K 24p
Pozn. 2: vcera som zistil, HDMI vystup v rezime videa ma vynikajucu kvalitu (na rozdiel od A6000) ale nefunguje v nom AF-C! Da sa to nastastie riesit zapnutim i-AF (ktory na rozdiel od G6 nedoostruje softwarovo ale opticky). HDMI vystup ale nefunguje pocas zaznamu na kartu (vtedy pouziva pre 1080@50p len 28Mb/s datovy tok, pre vyssi treba nahravat na externe zariadenie prave cez HDMI).

Viac na mojom blogu ikt.sk
 
tomino1980
2014-10-28 12:07:21
cena je viac nez dobra
len 2 Pana obj 12-35 a 35-100 f/2.8 stoja skoro 3 krat viac
 
vd
2014-10-28 15:29:58
"že ultrazoomy sú pomaly na vymretie" - to som cital pred casom nejaky debilny clanok, kdesi na webe to pisali...neviem, kde chodia ludia na take informacie...
 
stancok
2014-10-28 17:09:43
tak a mame tu krala UZ, bezkonkurencny fotak v tejto triede (aj ked vsetka cest snaziacej sa RX10) inak uz sa da zohnat aj za menej ako 800e http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-fz1000/ no ja by som este pockal kym klesne s cenou niekde k cca 600-650e hranici, potom sa to oplati kupit.. predsa za UZ vysolit skoro 8 stovak(aj ked za 1´´) je dost prehnane.. inak uz teraz sa velmi tesim a neviem dockat recenzie jeho mensieho brasku v triede profikompaktov LX100 s este vacsim 4/3 senzorom takisto si myslim a ocakavam ze s prehladom porazi konkurenciu a zvitazi v triede profikompaktov..
 
smart
2014-10-28 18:10:44
príspevok od: stancok
tak a mame tu krala UZ, bezkonkurencny fotak v tejto triede (aj ked vsetka cest snaziacej sa RX10) inak uz sa da zohnat aj za menej ako 800e http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-fz1000/ no ja by som este pockal kym klesne s cenou niekde k cca 600-650e hranici, potom sa to oplati kupit.. predsa za UZ vysolit skoro 8 stovak(aj ked za 1´´) je dost prehnane.. inak uz teraz sa velmi tesim a neviem dockat recenzie jeho mensieho brasku v triede profikompaktov LX100 s este vacsim 4/3 senzorom takisto si myslim a ocakavam ze s prehladom porazi konkurenciu a zvitazi v triede profikompaktov..
da sa zohnat za 660 - sam som ho za taky peniaz kupil v piatok, ak chces, poslem kontakt do PM
 
fatality
2014-10-28 19:46:44
príspevok od: smart
da sa zohnat za 660 - sam som ho za taky peniaz kupil v piatok, ak chces, poslem kontakt do PM
netreba..asi nevies,kto je Stancok.. ..
 
JohnNewton
2014-10-28 19:49:22
príspevok od: smart
da sa zohnat za 660 - sam som ho za taky peniaz kupil v piatok, ak chces, poslem kontakt do PM
Daj mi kontakt do pošty
 
stefanm
2014-10-28 21:17:45
príspevok od: stancok
tak a mame tu krala UZ, bezkonkurencny fotak v tejto triede (aj ked vsetka cest snaziacej sa RX10) inak uz sa da zohnat aj za menej ako 800e http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-fz1000/ no ja by som este pockal kym klesne s cenou niekde k cca 600-650e hranici, potom sa to oplati kupit.. predsa za UZ vysolit skoro 8 stovak(aj ked za 1´´) je dost prehnane.. inak uz teraz sa velmi tesim a neviem dockat recenzie jeho mensieho brasku v triede profikompaktov LX100 s este vacsim 4/3 senzorom takisto si myslim a ocakavam ze s prehladom porazi konkurenciu a zvitazi v triede profikompaktov..
Asi každého poteší každé zníženie ceny, hlavne ak reálne uvažuje o kúpe, ale myslím si, že 800 E nie je vôbec prehnané. Však sám skús menovať konkurenciu, ktorá dokáže ponúknuť všetko to čo tento foťák a uvidíš, že do akých čísiel dôjdeš.
Po prečítaní tejto recenzie (a ak nebola sponzorovaná ) si myslím, že kto si tento foťák kúpi, tak najbližších min. 5 rokov sa o iné aparáty nemusí zaujímať.
 
Jerry C.
2014-10-28 21:57:15
fajn článok ...len ma zarazilo ,že sa v článku spomína : "fotoaparát s pevným objektívom"
a ono je to superzoom ...tak ako je to vlastne /aspoň ja si pod pevným sklom predstavujem niečo iné /
 
stancok
2014-10-28 22:05:15
príspevok od: smart
da sa zohnat za 660 - sam som ho za taky peniaz kupil v piatok, ak chces, poslem kontakt do PM
dik za ponuku ale ja som v prispevku nepisal ze onho mam osobne zaujem a ho chcem kupit len som chcel poradit druhym..a to co je za super eshop ten PM co ho za takuto uzasnu cenu ponuka?ci to je cena bez dph? vsak posli rovno link.. alebo mi to sendni do posty.. ja by som chcel skor nieco skladnejsie preto zvazujem a pockam bud na tu LX100(tiez stoji cca zhruba v tej cene) alebo nieco z csc bud od olyho omd e-m10 prip sony a6000, no lx100 ponuka navyse ultra hd videjka co je plus urcite na druhu stranu kus ma serie absencia zabudovaneho blesku(treba nosit pridavny stale so sebou a zakazdym nasadzovat) a len pevny lcd ,ale na druhu stranu podla mna dalo by sa na to zvyknut nie je to zas az tak hrozna vec ,na prolaike ho aktualne maju po 799 http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-lx100/
 
stephan27
2014-10-28 23:18:03
príspevok od: Jerry C.
fajn článok ...len ma zarazilo ,že sa v článku spomína : "fotoaparát s pevným objektívom"
a ono je to superzoom ...tak ako je to vlastne /aspoň ja si pod pevným sklom predstavujem niečo iné /
pevný objektív nie je to isté ako pevné sklo / ohnisko/ , je to písané , že je to pevný objektív , nie vymenitelný....
 
Jerry C.
2014-10-28 23:37:34
to sú tie " jemné odtiene slovenčiny "
pevný a predsa sa pohybuje - dozadu a dopredu ...
termín nevymeniteľný by bol asi presnejší
 
smartin
2014-10-29 09:57:20
Konecne poriadna recenzia ako sa patri Karol. Ocenujem minimum copy-paste informacii z tlacovky a skor vlastne dojmy.
Fotacik vyzera byt velmi slusny. Ludom co neradi menia objektivy hore dolu (alebo nechcu nosit polny batoh objektivov) bude isto vyhovovat.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2014-10-30 00:30:18
No co ine ocakavat od panasonicu Velky sum a kvalita snimkov slaba...
 
skanzen
2014-10-30 09:44:08
Je niekde miesto v BA kde by sa dal vyskusat spolu s RX10?
Uz dlho sa rozhodujem medzi tymito dvoma, Sonak mi je sympatickejsi ale tento Panak okrem f/2.8 je na tom v asi kazdom ohlade lepsie. Tak by som si ich chcel omakat, head-to-head.
 
RasťoS
2014-11-03 19:58:43
Mám otázku: Prečo sú snímače tejto veľkosti označované, ako "jednopalcové", keď udávané rozmery 13,2x8,8 zodpovedajú uhlopriečke 15,9mm, čo nieje ani zďaleka jeden palec (25,4mm), ale len 1/1,6"?
 
z80
2014-11-03 21:04:29
príspevok od: RasťoS
Mám otázku: Prečo sú snímače tejto veľkosti označované, ako "jednopalcové", keď udávané rozmery 13,2x8,8 zodpovedajú uhlopriečke 15,9mm, čo nieje ani zďaleka jeden palec (25,4mm), ale len 1/1,6"?
To je historicka zalezitost z doby, ked sa vo videokamerach nepouzivali snimacie cipy ale snimacie elektronky (napriklad tzv. vidikony). Rozmer udaval priemer elektronky a uhlopriecka citlivej vrstvy bola potom prislusne mensia. Terminologia z videokamier sa potom zacala pouzivat aj v pripade digitalnych fotakov.
 
RasťoS
2014-11-04 12:16:36
príspevok od: z80
To je historicka zalezitost z doby, ked sa vo videokamerach nepouzivali snimacie cipy ale snimacie elektronky (napriklad tzv. vidikony). Rozmer udaval priemer elektronky a uhlopriecka citlivej vrstvy bola potom prislusne mensia. Terminologia z videokamier sa potom zacala pouzivat aj v pripade digitalnych fotakov.
Aha, takže je to taký "malý-veľký" snímač .
 
z80
2014-11-04 12:24:37
príspevok od: RasťoS
Aha, takže je to taký "malý-veľký" snímač .
Vyrobcovia to pouzivaju, lebo potom dostanu vacsie cislo. Jednoducho marketing
Teda "jednopalcovy" snimac je rovnako velky, ako svetlocitliva plocha snimacej elektronky s priemerom 1 palec (co je asi 2/3 priemeru tej elektronky).
 
legolas380
2015-01-14 20:46:06
no jak na to kukam asi predam zrkadlovku...ako sa prepocitava svetelnost ked je tento mensi snimac ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-01-14 21:18:26
príspevok od: legolas380
no jak na to kukam asi predam zrkadlovku...ako sa prepocitava svetelnost ked je tento mensi snimac ?
Nijako. Svetelnost sa neprepocitava.
 
legolas380
2015-01-14 21:52:20
príspevok od: Karol Srnec
Nijako. Svetelnost sa neprepocitava.
no ja som zil v tom ze na vacsi snimac dopadne viac svetla a fotky budu svetlejsie a ze fotky su viac rozostrene v pozadi. cize velkost snimaca ma vplyv len na ohniskovu vzdialenost? ako teraz sa trochu hanbim...
 
blahoslav J B Art
2015-01-14 22:17:18
príspevok od: legolas380
no ja som zil v tom ze na vacsi snimac dopadne viac svetla a fotky budu svetlejsie a ze fotky su viac rozostrene v pozadi. cize velkost snimaca ma vplyv len na ohniskovu vzdialenost? ako teraz sa trochu hanbim...
nemusis vediet citat, ani vyhladavat na ephote ani na internetoch, staci, ked si pozries toto video
http://www.4foto.cz/4foto-27-svetelnost-objektivu/
 
legolas380
2015-01-14 22:45:23
príspevok od: blahoslav J B Art
nemusis vediet citat, ani vyhladavat na ephote ani na internetoch, staci, ked si pozries toto video
http://www.4foto.cz/4foto-27-svetelnost-objektivu/
dik. ja som ale myslel skor nieco taketo
http://www.4foto.cz/4foto-4-fullframe/#comments
dik za stranku
 
Jeddy
2015-01-17 21:38:05
príspevok od: Karol Srnec
Nijako. Svetelnost sa neprepocitava.
Uz som sa nieco podobne pytal davnejsie na fore no zaujima ma Vas nazor kedze ste odbornik a mali ste vsetky fotaky v ruke. V recenzii na sony rx10 sa uvadza ze sa kvalitou obrazu vyrovna amaterskej zrkadlovke. Plati to aj pri fz1000? Doteraz som fotil na canon 600D so setakom no nie je uplne moj takze chcem nieco vlastne. Uz som bol rozhodnuty pre canon 70D so setakom 18-135. Chcem nieco univerzalne na cestovanie, drahe objektivy kupovat nebudem a vlacit ich po svete tiez nie je pohodlne. No teraz mi zmotal hlavu fz1000. Je kompaktny, lacnejsi a ma super video ktore budem plno vyuzivat. No obavam sa fotenia. Nebol by to zo 600D krok dozadu? V porovnani so 70D je velky rozdiel vo vystupe? Vo foteni sa chcem viac zacat venovat krajinkam a bojim sa toho sumu pri vytahovani tienov pri uprave raw.. Dakujem za Vas nazor, dufam ze mi pomozete vyriesit tuto dilemu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-01-17 21:46:06
príspevok od: Jeddy
Uz som sa nieco podobne pytal davnejsie na fore no zaujima ma Vas nazor kedze ste odbornik a mali ste vsetky fotaky v ruke. V recenzii na sony rx10 sa uvadza ze sa kvalitou obrazu vyrovna amaterskej zrkadlovke. Plati to aj pri fz1000? Doteraz som fotil na canon 600D so setakom no nie je uplne moj takze chcem nieco vlastne. Uz som bol rozhodnuty pre canon 70D so setakom 18-135. Chcem nieco univerzalne na cestovanie, drahe objektivy kupovat nebudem a vlacit ich po svete tiez nie je pohodlne. No teraz mi zmotal hlavu fz1000. Je kompaktny, lacnejsi a ma super video ktore budem plno vyuzivat. No obavam sa fotenia. Nebol by to zo 600D krok dozadu? V porovnani so 70D je velky rozdiel vo vystupe? Vo foteni sa chcem viac zacat venovat krajinkam a bojim sa toho sumu pri vytahovani tienov pri uprave raw.. Dakujem za Vas nazor, dufam ze mi pomozete vyriesit tuto dilemu
Staci pozriet fotky. Mas ich k dispozicii a aj vlastny rozum, aby si si mohol urobit na vystup svoj vlastny nazor.
 
Jeddy
2015-01-17 22:26:30
príspevok od: Karol Srnec
Staci pozriet fotky. Mas ich k dispozicii a aj vlastny rozum, aby si si mohol urobit na vystup svoj vlastny nazor.
Vdaka za radu! Vlastne napr. kategoria Vyberame fotoaparar vo fore ani nemusi byt. Ved kazdy ma vlastny rozum aby si vygooglil fotky a recenzie a rozhodol sa sam. Tiez objektivy atd...
 
JohnNewton
2015-01-18 12:28:31
Vcelku dobre vystihnutá FZ 1000:

http://www.camerastuffreview.com/panasonic-camera-review/review-panasonic-fz1000

 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované