Hore

Panasonic Lumix DMC-G2

Panasonic Lumix DMC-G2 je nástupcom modelu G1. Spolu s jeho menej vybaveným súrodencom G10 sme vám ho stručne predstavili na jar tohto roku. Neprináša žiadne revolučné zmeny, ale inovácie sú prospešné. Veď čo zlepšiť už na tak vydarenom predchodcovi?

 

Konštruktéri sa sústredili na drobné zmeny v ergonómii, ktoré vylepšili už bez tak výbornú ergonómiu ovládania. Najvýraznejšou inováciou je dotykové ovládanie displeja. Pribudol režim snímania videa, známy z modelu GH1 a posunuli sa aj schopnosti snímania za zlých svetelných podmienok. Jedinou chybičkou krásy je tak setový objektív, ktorý je oproti tomu, ktorý bol kitovaný s G1 a GH1, horší.

 

Základné parametre

 

Panasonic Lumix DMC-G2 je bezzrkadlový digitálny fotoaparát (mirrorless) s možnosťou výmeny objektívov. Jeho srdcom je 12 MPx LiveMOS snímač 4/3 formátu. Spracovanie obrazu má na starosti procesor Venus Engine HD II. Fotoaparát umožňuje aj snímanie videa v HD Ready rozlíšení do formátov AVCHD Lite a M-JPEG.

3" výklopný otočný LCD displej má rozlíšenie 460 000 bodov a je doplnený elektronickým hľadáčikom s rozlíšením 1,4 miliónov bodov.

 

 

  

Prvý dojem

 

Kedže som už testoval model Lumix GH-1, tak som vedel, na čo mám byť pripravený. Panasonic zachoval celkovú koncepciu, určité prvky ale boli pozmenené. Čo zaujme na prvý pohľad, je množstvo ovládacích prvkov, ktoré neznačujú nadštandardnú ergonómiu ovládania.

 

 

 

Potešujúci je otočný výklopný displej. Ako každý "správny" fotograf ignorujem návod a preto sa až od kolegov dozviem, že displej je dotykový. Možno sa vám to zdá ako zbytočnosť, ale neskôr vám vysvetlím, že aj takáto vychytávka môže byť dobre použiteľná.

 

K fotoaparátu som "nafasoval" nový setový objektív 14-42. Oproti predchodcovi pôsobí lacnejším dojmom, uvidíme, ako je na tom s kvalitou.

 

 

Design a ergonómia

 

Na prvý pohľad vyzerá tento prístroj ako menšia zrkadlovka alebo robustnejší ultrazoom. Klasický tvar s vystúpenou rukoväťou a trčiacim "hranolom" s bleskom.  Rozmerovo je o dosť väčší než model Lumix GF-1, či konkurenčné Olympusy PEN. To je ale plusom pre ergonómiu držania a ovládania, naviac má prístroj zabudovaný elektronický hľadáčik a výklopný blesk.

  

 

 

Pri pohľade spredu nenájdeme na fotoaparáte, okrem poistky bajonetu a pomocného svetla zaostrovania žiadne tlačidlá. Bajonet je kovový.

 

 

 

Pestrejšie je osadená vrchná časť fotoaparátu. Okrem ručne vyklápaného blesku a sánok pre externé príslušenstvo sa tu nachádzajú tie najužitočnejšie ovládacie prvky. Konštruktéri sa nad ich rozložením skutočne zamysleli a zaslúžia si veľkú pochvalu. Podobné ovládanie by svedčilo aj niektorým podstatne drahším zrkadlovkám.

 

Mechanické otočné voliče sú ideálne pre rýchle nastavenie a naviac aj pri vypnutom fotoaparáte vidíte, čo máte nastavené.

 

 

 

Na ľavej hornej časti je dvojitý ovládač, ktorým sa nastavuje režim zaostovania (MF/AFC/AFS) a spôsob výberu AF bodov.

 

Preskočme blesk a sme pri voliči programov. Ten okrem scénických režimov a videa umožňuje zvoliť aj pokročilé expozičné režimy P/A/S/M. Ako bonus nájde užívateľ na voliči aj pamäť na vlastný program. Pod voličom sa nachádza prepínač režimov snímania (po jednom obrázku, sériové zábery, bracketing, samospúšť). Pod palec pravej ruky padne prepínač ON/OFF. Na zapnutie a vypnutie preto stačí jedna ruka.

 

 

 

Na špičke rukoväte je chrómovo lesknúca sa spúšť. Za ňou nasleduje tlačidlo Record a tlačidlo iA (inteligentná automatika). Ak je iA aktivovaná, svieti okolie tlačidla na modro. Túto funkciu si popíšeme neskôr.

 

 

 

Dostávame sa k zadnej strane fotoaparátu, ktorej dominuje otočný výklopný displej. V prepravnej polohe je dobre chránený pred poškodením a znečistením. Vďaka jeho upevneniu na otočný kĺb je jednoduchšie snímanie v rôznych neštandardných uhloch, napr. ponad hlavu alebo nízko pri zemi.

  

Nad displejom sa nachádza elektronický hľadáčik so senzorom priblíženia oka, ktorý zabezpečuje automatické prepínanie medzi LCD a hľadáčikom. Prepínať je možné ale aj ručne, pomocou tlačidla LVF/LCD. Známy symbol trojuholníka v rámčeku naznačuje, že ďalšie tlačidlo slúži na aktivovanie funkcie prezerania fotografií a videa. Vedľa neho je tlačidlo pamäte zaostrovania a merania expozície. Podobne ako na "pravých" zrkadlovkách, nájdeme na zadnej strane aj otočný volič, pre rýchle nastavenie parametrov či pohyb v menu. Ten funguje navyše aj ako tlačidlo.

 

 

 

Pod ním sa nachádza veľká skupina ôsmich tlačidiel. Stredové slúži na vstup do menu a ako potvrdzovacie. Okolo neho je štvorica smerových tlačidiel, pričom každému je priradená funkcia pre rýchly prístup k takým užitočným funkciám, akými sú nastavenie ISO, WB, programovateľné tlačidlo Fn a "filmové" režimy.

 

Tlačidlo Q.Menu slúži pre prístup k vybraným, často používaným funkciám, aby užívateľ nemusel prechádzať rozsiahle menu. Display slúži na zmenu zobrazovania informácií na LCD displeji alebo v hľadáčiku. Úplne dole je tlačidlo vymazávania, ktoré má aj funkciu aktivovania simulácie účinku clony na fotografiu.

 

 

 

Konektory sú ukryté pod krytkami. K dispozíci je HDMI, USB združený s AV výstupom a nechýba ani vstup pre externý mikrofón. Slot pre pamäťové karty SD/SDHC/SDXC je v priesore pre akumulátor. K nemu je prístup zospodu. Nachádza sa tu aj kovový závit pre upevnenie statívu.

 

 

Displej a LVF hľadáčik

 

Otočný výklopný displej má rozlíšenie 460 000 bodov, vzhľadom na dotykové ovládanie by mu však prospelo dvojnásobné rozlíšenie. Citlivosť na dotyky je veľmi dobrá, avšak pri prezeraní záberov v štýle iPhone sa prejavuje nižšia rýchlosť načítavania obrázkov z pamäťovej karty. Pri prezeraní ma doslova iritovalo prepínanie do režimu snímania, ktoré bolo spôsobené čidlom prepínania LVF/LCD. Pritom som si dával pozor. Senzor reaguje od cca 5 cm, ideálnejšie by bolo od 2 cm. Ešteže sa dá senzor deaktivovať.

 

Elektronický hľadáčik je veľký, ale zatiaľ sa klasickej matnici nevyrovná. Napriek tomu som dokázal slušne manuálne zaostrovať, aj keď vďaka funkcii lupy, ktorá sa automaticky aktivuje v MF režime. Celkovo som viac pracoval s hľadáčikom, než s displejom. Okrem senzoru aktivujúceho prepínanie medzi LCD a hľadáčikom sa na ľavej strane očnice nachádza dioptrická korekcia.

 

Priam návykový je okamžitý náhľad fotografie v hľadáčiku. U zrkadlovky je potrebné skontrolovať fotografiu na displeji, čo chvíľu trvá.

 

Funkcia dotykového ovládania je k dispozícii len v určitých prípadoch. Nefunguje pri pohybe v menu. Pri nastavovaní niektorých parametrov či funkcií funguje, pri niektorých nie. To je mätúce a treba si zapamätať, kde funguje a kde nie.

Pri prezeraní záberov je funkčné a dá sa kombinovať s ovládaním pomocou mechanických ovládačov. Až potiaľto som nebol presvedčený o nutnosti, či užitočnosti dotykového ovládania.

 

Všetko zmenila jedna šikovná funkcia. Je ňou výber zaostrovacieho bodu jednoduchým dotykom na displej. Užívateľ može zvoliť aj veľkosť zaostrovacieho poľa a to, či sa pri dotyku aktivuje aj spúšť. Ľahšie už asi ostriaci bod nevyberiete. Takéto ovládanie by som prijal vo všetkých zrkadlovkách s režimom Live View, pri práci zo statívu by to výrazne zjednodušilo zaostrovanie.

 

 

Režimy

 

Priamo na voliči programov nenájdete základný automatický režim, ten sa aktivuje stlačením tlačidla iA. Tento program funguje rovnako ako na kompaktoch. Fotoaparát sa snaží zistiť, aký motív fotografujete a tomu prispôsobí celkové nastavenie. Na vybraný režim upozorňuje výraznou farebnou ikonkou.

 

Pod položkou SCN sa nachádzajú motívové (scénické) programy, ktorých je prekvapujúco málo (nie že by mi chýbali). Dopĺňajú ich ale ďalšie, ktoré majú svoju vlastnú ikonku na voliči. A práve v nich sa ukazuje, prečo je v SCN menej položiek, než je zvykom. Ak si vyberiete niektorý motív priamo, má ešte svoje podmotívy. Napríklad v režime Portrét je päť ďalších volieb: bežný portrét, jemná pleť, portrét v exteriéri alebo interiéri a kreatívny portrét.

 

Pod položkou CUST nájdete pamäť na užívateľsky nastavený expozičný režim. Ak máte pre nejakú situáciu obľúbené nastavenie môžete ho uložiť do niektorej z troch pamätí.

 

Kedže sa jedná o prístroj aj pre pokročilých užívateľov, nechýbajú režimy P/A/S a M. V režime Program funguje posun po expozičnej čiare, tzv. shift.

 

Poslednou položkou na voliči programov je Programová automatika pre snímanie videa.

 

Potešujúca je možnosť korekcie expozície aj v motívových programoch. K nej sa mimochodom dostanete po stlačení otočného voliča. Korigovať je možné v rozsahu +/- 3EV.

 

Okrem toho je k dispozícii aj výber z obrazových profilov Film, alebo si môže užívateľ "namiešať" vlastný profil My Color.

 

 

AF/MF

 

Automatické zaostrovanie je rýchle, založené je na detekcii kontrastu. Aj keď sa nevyrovná "pravým" zrkadlovkám, patrí k tomu najlepšiemu, čo na prístroji pracujúcom v Live View režime nájdete. Pri fotografovaní určite nebudete mať pocit, že vás zdržiava. Možnosti jeho nastavenia sú bohaté. Prepínanie jednotlivých režimov je vďaka mechanickým ovládačom rýchle. Samostatnou kapitolou výberu bodu zaostrovania je použitie dotykového displeja. Kde sa displeja dotknete, tam sa presunie AF bod, dokonca môžete meniť aj jeho veľkosť. Zvykol som si palcom rýchlo voliť AF bod práve týmto spôsobom. V multizónovom režime je k dispozícii celkovo 23 AF oblastí.

 

 

 

Kontinuálne preostrovanie je dostatočne rýchle, aby ste spoľahlivo nafotili idúcu električku, cyklistu, či rýchlu loď. Ak sa ale špecializujete na fotografovanie športu, rýchlosť ostrenia by vám už nepostačovala. A asi ani celková koncepcia fotoaparátu a paleta objektívov.

 

Manuálne zaostrovanie sa ovláda prstencom na objektíve. Výrobca spravil všetko pre to, aby bolo pohodlné, k dispozícii je zväčšený náhľad a aj stupnica vzdialenosti. Kým sa ale ešte nezväčší rozlíšenie displejov, bude manuálne zaostrovanie aj tak obtiažnejšie, než pri zaostrovaní na matnici.

  

Meranie

 

Ak sú v obraze svetlejšie plochy, napríklad kúsok svetlej oblohy, má automatika tendenciu k prepalom. Zrkadlovky mávajú v tomto prípade skôr trend k podexpozícii. V takýchto prípadoch preto odporúčam mať nastavenú korekciu expozície aspoň na -0,5 EV. Nespoliehajte sa, že to z RAW-u vytiahnete. K dispozícii sú tri spôsoby merania: bodové, integrálne a viaczónové.

 

Sériové zábery

 

Výrobca sľubuje max. rýchlosť 3,2 obr./s. v sérii 7 záberov (RAW) alebo neobmedzený počet (JPG) do zaplnenia karty.  Pri súčasnom snímaní do RAW+ JPG klesá séria na 4 obrázky. To je málo a nielen pri snímaní športu, pri testovaní som fotografoval veľmi "akčnú" húsenicu a niekoľkokrát sa mi stalo, že som pre nedostatok medzipamäte nemohol stlačiť spúšť.

 

ISO

 

Štandardne fotoaparát ponúka v režime Auto ISO nastavenie citlivosti v rozsahu 100-1600 ASA, pričom je možné užívateľsky nastaviť maximálnu hodnotu aj nižšie. Manuálne je citlivosť nastaviteľná až do 6400 ASA. V režime Auto ISO je na displeji po namačknuti spúšte zobrazená hodnota, ktorú automatika nastaví, takže máte o hodnote citlivosti neustále prehľad.

 

 

Menu

 

 

 

Menu je lokalizovné do češtiny a je prehľadné. Výtku mám len k tomu, že sa do záložky nedostanete po stlačení stredného tlačidla, ale musíte použiť šípku doprava. Práve v prechádzaní menu sa ukazuje nedostatočné využitie dotykového displeja, tu totiž nefunguje vôbec.

 

Video

 

Už model Lumix GH-1 presvedčil o svojich filmárskych kvalitách. Rovnako dobre si počína aj tento model. Maximálne rozlíšenie zostáva na 1280x 720 bodoch pri 30 obr./s.. K dispozícii sú formáty AVCHD Lite a Motion JPG (max. rozlíšenie 848x 480 bodov).

 

Tlačidlo Record je kúsok za spúšťou a nahrávanie môžete spustiť, nech je na voliči programov akýkoľvek režim. V režime snímania nie je možné meniť parametre časov alebo clony, funguje len programová automatika s možnosťou korekcie expozície. Rýchlosť zaostrovania sa blíži ku klasickým videokamerám. Aj pri filmovaní sa ukazuje užitočnosť dotykového ovládania výberu zaostrovacieho bodu. Pri kreatívnejšom filmovaní využívajúcom prácu s hĺbkou ostrosti je to neoceniteľná funkcia. Nemusíte totiž prepínať na manuálne zaostrovanie, ak chcete preostriť z bližšieho objektu na vzdialenejší, alebo naopak. Komu nepostačuje kvalita vstavaného mikrofónu, môže si dokúpiť kvalitnejší externý, ktorý sa zasúva do sánok pre blesk, alebo jednoducho do mikrofónovej dierky pripojiť ľubovoľný kompatibilný mikrofón.

 

Napájanie

 

K prístroju je dodávaný 1250 mAh akumulátor. Na jedno nabitie som s ním nasnímal cca 400 fotografií bez použitia vstavaného blesku.

 

 

Kvalita obrazu

 

Fotografie som naraz snímal do formátov RAW a JPG v najvyššej kvalite. RAW som vyvolával v Adobe Lightroom 3 a Silkypix Developer studio.

 

Venus Engine II si s úpravou JPG fotografií poradil veľmi dobre. Pri štandardnom nastavení je miera doostrovania a odšumenia vyhovujúca, bez prehnaných agresívnych úprav. Podanie farieb je prirodzené a v porovnaní s RAW súborom po kalibrácii X-Rite Colorcheckerom je rozdiel vo farbách malý.

 

Nedostatok vidím v prekreslení tieňov. Ani pri nastavení na dynamický režim sa tiene neprekreslia tak, ako v RAW-e bez akýchkoľvek úprav. Dynamický rozsah je menší než u zrkadloviek s APS-C CMOS snímačom. Preto si treba dávať pozor na presnejšie exponovanie.

 

Šum je na fotografiách pozorovateľný už od ISO 100, hlavne v tienistých oblastiach. Celkovo je v porovnaní s APS-C zrkadlovkami o triedu horší. Maximálna hodnota 6400 ASA je takmer nepoužteľná, v núdzi je akceptovateľných 3200 ASA, v praxi by som sa ale citlivostiam nad 1600 ASA radšej vyhol. Mieru šumu môžete sami posúdiť na priložených fotografiách. Sú snímané do formátu RAW a bez úprav vyexportované z programu Adobe Lightroom 3. Redukcia šumu Luminance 0, Color 25.

 

 

ISO testy

 

ISO 100 ISO 400 ISO 640
ISO 800 ISO 1250 ISO 1600
ISO 2500 ISO 3200 ISO 6400

 

 

Originálny súbor JPG so štandardným profilom doostrovania a odšumenia. ISO 200

Tá istá fotografia vyvolaná z RAW-u, aplikované doostrenie, odšumenie a zlepšenie prekreslenia tieňov.

 

 

ISO 100-250

 

 

ISO 400-800

 

 

ISO 1250 a viac

 

 

 

Objektív

 

 

 

Objektív G Vario 14-42//3,5-5,6 Mega O.I.S. je základný setový objektív. Konštrukcia je plastová, vrátane bajonetu. Spracovanie je ale dobré. Žiadne vôle ani drhnutie zoomového a zaostrovacieho prstenca. Vybavený je optickým stabilizátorom obrazu.

 

Oproti porovnateľnému Olympusu, ktorý som používal s prístrojmi PEN, má veľkú výhodu v celkovom návrhu. Predný člen sa neotáča, to umožňuje bezproblémové použivanie filtrov (52 mm) a dodávaná slnečná clona je tvarovaná tak, aby bola čo najúčinnejšia.

 

Kresba je len priemerná a objektív je potrebné pricloniť o jeden clonový stupeň. Neodporúčam ani cloniť na najvyššie clonové čísla, vtedy sa kresbovosť objektívu výrazne zhoršuje. Ostrosť je rovnomerná po celej ploche a len nepatrne v rohoch klesá. Pochváliť ale môžem aj sférické skreslenie, ktoré je na širšom konci len málo súdkovité, na dlhšom konci je nepatrne poduškovité. Na koľko je to ale práca softvérovej korekcie neviem posúdiť. Korekcia chromatickej chyby je veľmi dobrá. Na dlhšom konci sa ale pri odclonení prejavuje vinetácia.

 

Na "seťák" si počína veľmi dobre pri snímaní detailov. Nafotiť pekný kvet či motýľa nie je žiadny problém.

 

 

Softvér

 

K fotoaparátu je okrem jednoduchého programu pre prezeranie fotografií a videa dodávaný plnohodnotný RAW konvertor Silkypix Developer studio. Jeho možnosti ma príjemne prekvapili. Nechýba mu žiadna podstatná funkcia a s fotografiami sa môžete skutočne vyhrať. Ovládanie je profesionálne, ale prehľadné. Program umožňuje aj hromadné spracovanie fotografií.

 

Uživateľské rozhranie programu Silkypix Developer studio SE 3.0.

 

JPG fotografia, bez úprav, tak ako ju spracoval
fotoaparát.
Ten istý záber, ale vyvolaný z RAW-u v programe
Silkypix, bez akýchkoľvek úprav, štandardné
nastavenie programu. Povšimnite si lepšieho
prekreslenia tieňov.

 

 

Plusy a mínusy

  • + ergonómia
  • + dotykový displej - výber AF pointu
  • + návykové zobrazenie náhľadu v hľadáčiku
  • + otočný výklopný displej
  • + rýchly AF
  • + HDMI, Viera Link

 

  • - priemerný displej
  • - rýchlosť spracovania dát
  • - tendencia k prepalom
  • - šum od najnižšieho ISO

 

Záver

 

Panasonic Lumix G2 je fotoaparát s prekvapujúcou nadštandardnou ergonómiou, z ktorej by si mohli zobrať príklad aj niektoré profesionálne zrkadlovky. Na prvý pohľad "zbytočná" funkcia dotykového ovládania sa ukazuje ako použiteľná, ale nie naplno využitá. Chvála konštruktérom, že zavedením tejto funkcie neoklieštili ovládanie fotoaparátu. Práca s fotoaparátom je príjemná a ani pokročilejší užívatelia nenájdu veľa toho, na čo by sa mohli sťažovať. Automatické zaostrovanie je svižné a takmer sa vyrovná zrkadlovkám. Trochu obmedzujúca je kapacita medzipamäte, ktorá sa prejaví pri sériovom snímaní do formátu RAW.

  

Otočný výklopný displej je takisto prednosťou. Zaslúžil by si ale väčšie rozlíšenie. Jeho kvalita a aj kvalita hľadáčika nie je tak zlá, aby vám pri práci skutočne vadila. Veľkou prednosťou fotoaparátu je jeho funkcia snímania HD videa, ktoré je nielen kvalitné, ale užívateľ nemusí mať kameramanské skúšky, aby ho dokázal použiť. Oproti pravým zrkadlovkám je natáčanie omnoho jednoduchšie. Užívateľ sa nemusí preto rozhodovať, či video vôbec používať a nekúpiť si radšej videokameru. Tento fotoaparát nahradí kameru viac než dobre.

 

Obrazová kvalita je veľmi dobrá, aj keď sa nevyrovná štandardu zrkadloviek so snímačom APS-C. Určite nie je kompromisná a uspokojí aj náročnejšieho fotografa. Treba si len dávať pozor na tendenciu k prepalom a o niečo menší dynamický rozsah. Dodávaný program na spracovanie fotografií Silkypix Developer studio je prekvapujúco vybavený a určite sa nejedná len o nejaký "programík" pribalený aby sa nepovedalo. Je to plnohodnotný RAW editor.

 

Panasonic Lumix G2 nie je lacný fotoaprát. Setový objektív svojou kvalitou neurazí, ale na tento fotoaparát nestačí. Potencionálnym záujemcom odporúčam radšej si kúpiť samotné telo a k nemu niektorý z kvalitnejších objektívov. Škoda, že zatiaľ nie je v ponuke objektív strednej triedy, ktorý by pokrýval kinofilmový rozsah 24-105 mm alebo podobný.

 

 

Typ fotoaparátu

Digitálny fotoaparát s výmennými objektívmi, bez systému zrkadla (mirrorless). Lumix G Microsystem.

Šírka

12.4 cm

Hĺbka

7.4 cm

Výška

8.4 cm

Váha

371 g

Farba tela

Čierna, červená, modrá

Rozlíšenie

12.1 megapixelov

Typ snímača

Live MOS (13.0 x 17.3 mm)

Čistenie snímača

Áno, ultrazvukové

Citlivosť

ISO 100, ISO 800, ISO 400, ISO 200, ISO 1600, ISO 6400, ISO 3200, ISO auto

Rozsah časov

1/4000 s - 60 d

X-sync

1/160 s

Meranie expozície

Multi-segment, integrálne, bodové

Režimy expozície

program, žiarovka, manuálny, priorita na otvorenie, priorita na závierku

Dosah expozície

EV 0-18 ( ISO 100 )

Vyváženie bielej

automatické, prednastavené, užívateľské v rozsahu 2500 - 10 000°K

Formát videa

QuickTime, MJPEG, AVCHD Lite

Formát fotografie

JPEG, RAW

Rýchlosť snímania

max 3,2 obrázka za sekundu

Typ podporovanej flash pamäte

SD, SDHC, SDXC

Blesk

Vysúvateľný blesk, smerné číslo 11

Režimy blesku

Režim plnenia, synchronizácia druhej clony, pomalé synchro, automatický režim, režim blesku deaktivovaný, oslabenie červených očí, redukcia červených očí

Typ

Displej LCD - aktívna matrica TFT - 3" - farebný

Forma displeja

Otočný (180 stupňov)

Formát zobrazovania

460.000 pixelov

Mikrofón

Integrovaný, Mono

Vlastnosti mikrofónu

Redukcia hluku

Konektory

USB, HDMI, MIC IN

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
barron.prasil
2010-07-22 00:08:45
Žeby sa už aj Canon pridal do tohto segmentu fotoaparátov?

http://www.canonrumors.com/2010/07/canon-evil-on-the-way-cr3/
 
MrFernett
2010-07-30 12:03:46
ten šum je chorý, môj kompakt je na tom oveľa lepšie
 
total empty
2011-02-07 13:03:22
Fotím z G1, ten šum nieje až taký strašný a možno má svoje opodstatnenie pre ďalšie spracovanie v silkypix developer-priostrovanie a rozmazovanie pixelov.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované