Hore

Panasonic Lumix DMC-GH4

Špecialista na video neohúri retrodizajnom ale výbornou ergonómiou a bohatou funkčnou výbavou. Je niečo, čo by tento fotoaparát nemal, alebo nevedel?

Prvý dojem

Priznám sa hneď na začiatku, GH4 nie je dizajnom to, ako si CSC fotoaparáty predstavujem. Je veľký ako APS-C zrkadlovka. Preč je výhoda menšieho a ľahšieho tela. Dizajn je naviac úplne sterilný, nevyvoláva vo mne žiadne emócie. Kľudne by na fotoaparáte mohlo byť logo iného výrobcu a vôbec by mi to nepripadalo divné. Toto ale nie je fotoaparát, ktorý ma očariť, na to má Panasonic iné modely v portfóliu. GH4 je ukážkou čistej funkcionality a príkladnej ergonómie. Ťažko si ho kúpi niekto, kto chce len ukázať, že na to má (peniaze), aby mu na krku visel drahý fotoaparát, ako módny doplnok.

Prvý dotyk ruky, prvý pohľad na ovládacie prvky, prvý pohľad na displej a EVF hľadáčik. Nádej, že nájdem nejaký väžnejší nedostatok sa vytráca. Fotoaparát sa výborné drží v ruke. Grip je dostatočne veľký, na správnych miestach je telo pogumované. Tri rollery, množstvo tlačidiel, dva otočné voliče. Všetko sa dá ľahko a rýchlo nastaviť. Displej je výklopný a naviac dotykový, elektronický hľadáčik obrovský.

Špecifikácia

Na stránkach Panasonicu nájdete fotoaparát v kategórii prístrojov typu DSLM. To je snáď už stý spôsob označovania CSC fotoaparátov. Výrobcovia, už sa konečne dohodnite, nech nemusím meniť každý štvrťrok terminológiu!

Panasonic GH4 je bezzrkadlovka zo známeho radu GH. Dizajnovo vychádza zo svojho predchodcu. Prináša však mnoho vylepšení a to aj obrazovo. Ido o významný upgrade a momentálne tento fotoaparát posúva možnosti CSC, založených na štandarde Micro 4/3, na najvyššiu možnú úroveň. Zlepšenie obrazovej kvality so sebou prináša najmä nový 4-jadrový procesor Venus IX. Rozlíšenie zostalo zachované na osvedčenom štandarde 16 Mpx. Oproti GH3 pribudla podpora 3D, zdvojnásobil sa požet zaostrovacích senzorov, zvýšilo sa rozlíšenie displeja aj hľadáčika, X-Sync je 1/250 s. oproti 1/160 s. Keďže tu máme predstaviteľa radu fotoaparátov zameraných na video, tak najzaujímavejšie je vylepšenie v tejto oblasti. A to je skutočne radikálne. Panasonic GH3 je prvou bezzrkadlovkou s 4K videom, ktoré dokáže aj nahrávať na kartu. Sony A7s dokáže 4K video ukladať len na externý rekordér.

Fotoaparát je dizajnovo veľmi podobný amatérskym zrkdlovkam strednej triedy. Telo je vyhotovené z horčikovej zliatiny a kompletne pretesnené. Uzávierka je testovaná na 200 000 cyklov. Dôraz je kladený na príkladnú ergonómiu ovládania, ale aj držania. Ergonómiu vylepšuje aj vertikálny battery grip, ktorý je možné k fotoaparátu dokúpiť. Profesionálne ambície v oblasti videa dokazuje bohatá funkčná výbava a široká konektivita.

Nielen video zvláda fotoaparát veľmi dobre. Oproti predchodcovi bol vylepšený dynamický rozsah snímača. S veľkým buferom zvláda sériové snímanie s frekvenciou 12 obr./s. v sérii až 40 obrázkov vo formáte RAW.

Na budúceho majiteľa čaká niekoľko praktických konštrukčných riešení. V prvom rade je to výklopný otočný displej typu OLED, s dotykovým ovládaním. Kvalitatívne nezaostáva ani veľký OLED EVF hľadáčik s vysokým rozlíšením. Poteší aj WiFi s NFC, umožňujúca prepojiť fotoaparát s chytrým zariadením.


Telo je vyhotovené z magnéziovej zliatiny.




Kompletné pretesnenie proti prachu a vode.



  • 16-Mpix Live-MOS senzor Micro4/3 štandardu (crop 2x)
  • Micro 4/3 bajonet
  • 4 jadrový procesor Venus IX
  • 12 obr./s. (AF-S), 7 obr./s. (AF-C), až 40 obr./s. (bez automatického zaostrovania)
  • 49 bodovýAF s detekciou kontrastu
  • 2 360 000 bodový OLED EVF hľadáčik
  • 3.0” výklopný otočný dotykový OLED displej s rozlíšením 1 030 000 bodov
  • rozsah uzávierky 60 s. - 1/8000 s., B
  • X-sync 1/250 s.
  • ISO 200 - 5 600
  • 4K video 30/25/24p
  • Full HD video až 60p
  • MPG4, AVCHD
  • Wi-Fi s NFC
  • magnéziové pretesnené telo


http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-gh4egk.html




Dizajn a ergonómia


Modelový rad GH dizajnom pripomína klasické AF zrkadlovky. Ovládanie má niekoľko zvláštnosti. Nie sú nelogické, sú len iné ako u konkurencie. Funkcií je veľa a preto odporúčam aj skúsenejším naštudovať si návod. Fotoaparát kombinuje hardvérové ovládacie prvky s dotykovým ovládaním. A tak, keď márne hľadáte tlačidlo, skúste pozrieť na displej, kým začnete nadávať konštruktérom.


Tvar fotoaparátu je úplne klasický s výrazným gripom, na ktorom sa nachádza spúšť a predný roller. Za ním je trojica tlačidiel WB, ISO a korekcia expozície. Po pravej strane voliča programov sa nachádza prvé funkčné tlačidlo. Volič programov je otočný s poistkou uprostred. Pod jeho základňou je prepínač ON/OFF. Na zapnutie a vypnutie fotoaparátu vďaka tomu nepotrebujete druhú ruku. Na ľavej strane vrchnej časti sa nachádza praktický otočný volič snímacích režimov, na ktorom nechýba ani bracketing a intervalometer. Blesk má elektronicky ovládanú poistku.


Hľadáčik s výraznou gumenou očnicou je vybavený IR snímačom priblíženia oka a dioptrickou korekciou. Po jeho ľavej strane je dvojica tlačidiel Play a Fn5/LVF. Z opačnej strany je prepínač ovládania zaostrovania s tlačidlom AE/AF Lock uprostred. Kúsok po strane je tlačidlo Record. Dostávame sa k zadnej časti gripu. Na jeho vrchu je zadný roller. Ten už nemá zároveň aj funkciu tlačidla, ako sme boli zvyknutí u iných modelov Panasonic. Nad vertikálnym rollerom, uprostred ktorého je tlačidlo Menu/Set, je trojica tlačidiel. Fn2 slúži na prístup k rýchlemu výberu funkcií, Fn3 pre výber zaostrovacích bodov. Tlačidlo DISP. slúži na prepínanie zobrazenia informácií na displeji. Pod rollerom je tlačidlo Fn4, ktoré funguje aj ako Delete. Displej je otočný s kĺbom na ľavej strane.



Na bočnej strane gripu sú dvierka šachty pre pamäťovú kartu. Konektory sú na opačnej strane fotoaparátu. Úplne hore je konektor pre pripojenie externého mikrofónu. Nižšie je konektor pre slúchadlá a pod ním už tradičné konektory USB a HDMI.

Na spodnej časti fotoaparátu je prietor pre akumulátor. Kovový závit pre upevnenie fotoaparátu na statív je presne v osi objektívu. Nachádzajú sa tu aj dva konektory pre pripojenie gripu alebo rozširujúcej základni. Konektory sú ukryté pod gumenými záslepkami.

Funkcionalita

Panasonic GH4 je nadmieru vybavený fotoaparát/kamera. Určite sa nájde pár funkcií, ktoré nájdete len u konkurencie, ale veľa ich nie je. Výbavou sa vyrovná takým fotoaparátom, akými sú pokročilé zrkadlovky Nikon D7100, či Canon EOS 70D, alebo CSC Olympus OM-D E-M1.

Vymenovanie všetkých funkcií by neúmerne predĺžilo túto recenziu. Ak vás zaujímajú podrobnosti, pretože toto je váš horúci kandidát na nový fotoaparát, odporúčam stiahnuť si a preštudovať návod na obsluhu. Vymenujem aspoň tie najhlavnejšie a najzaujímavejšie:

  • expozičné režimy : A ( Av ) , Auto , M , P , S ( Tv )
  • fotografické efekty : Expresívny, Retro, High key, Low Key, Sépia, Dynamický monochrome, Impresionizmus  Vysoká dynamika, Cross process, Efekt detského fotoaparátu, Efekt miniatúry, Soft Focus, Star filter, One Point Color
  • vylepšené automatické zaostrovanie DFD (Depth from Defocus) s vyhodnotením kontrastu
  • potlačenie efektu Rolling Shutter pri snímani videa až o 50%
  • až 60 minútová expozícia
  • komunikácia s chytrými zariadeniami cez WiFi a NFC
  • Focus Peaking aj pri diaľkovom ovládaní z tabletu
  • nastaviteľná gradačná krivka pre ovládanie kresby v tieňoch a svetlách
  • 5 prednastavených obrazových profilov s možnosti nastavenia kontrastu, ostrosti, redukcie šumu, sýtosti a odtieňa
  • Intelligent D-range Control pre rozšírenie dynamického rozsahu
  • režim tichej uzávierky a vypnutia zvukovej signalizácie
  • manuálne nastaviteľné video Full HD a 4K s datovým tokom až 200 MB/s.
  • VBR - variabilná bitová frekvencia umožňujúca snímať spomalené alebo zrýchlené video
  • pokročilé funkcie pri snímaní videa: skenovanie synchronizácie, zebra, vzorová farba, farebné testovacie pruhy a 1 kHz testovací tón, filmové profily Cineloínk D a Cinelink V, časový kód
  • intervalometer a fázová animácia

Fotoaparát v praxi

Na CSC fotoaparát je GH4 nezvyklo veľký, porovnateľný napr. s Nikonom D5300, alebo Canonom EOS 700D. Ergonómia držania je veľmi dobrá. Na rukoväť sa mi zmestia všetky prsty. Čo môže byť, to je pogumované.

Ovládanie fotoaparátu je na vysokej úrovni. Kombinuje fyzické ovládacie prvky s tými dotykovými, na čo si treba zvyknúť. Prístroj sa zapína palcom prepínačom pri voliči programov. Ten má uprostred poistku. Samostatný program video neprekvapí. Rollery sú až tri. Najpoužívanejšie funkcie majú svoje samostatné rýchlo dostupné tlačidlá. Funkčných, užívateľsky programovateľných tlačidiel je až 5 (kto si má ale zapamätať ich funkcie?)! A ďalších päť nájdete na dotykovom displeji. Výborný je otočný volič po ľavej strane vstavaného blesku. Nastavujú sa ním režimy snímania a to dokonca aj intervalometer.

Displej je otočný do všetkých strán a tak môžete pohodlne fotografovať zo všetkých uhlov, či už fotíte na šírku alebo na výšku. Ani autoportrét nie je problémom. Hľadáčik je obrovský, rozlíšenie je jemné, prekreslovanie dostatočne rýchle. Obraz je jasný a farebne verný. Nie úplne vydarený je okulár. Podľa toho, pod akým uhlom sa doň pozeráte, mení svoje optické vlastnosti. Pri pohľade na displej vám stále niečo vadí, malá časť obrazu je akoby rozmazaná.

V začiatkoch nedokázali CSC fotoaparáty konkurovať zrkadlovkám v rýchlosti. To už neplatí. Pocitovo nevidím rozdiel medzi tým, či fotím týmto Panasonicom, alebo napr. Nikonom D7100. Štart je rýchly, rovnako aj zaostrovanie. Odozva spúšte je okamžitá a bleskové je vykreslenie záberu na displeji alebo v hľadáčiku. Bufer aj pri nastavení na RAW pojme niekoľko desiatok záberov. V praxi ho len ťažko zahltíte. Ak predsa, tak sa pripravte na dlhšie uvoľňovanie pamäte, ak nemáte dostatočne rýchlu kartu.

Zaostrovací bod môžete umiestniť kdekoľvek a tým myslím kdekoľvek, až do najkrajnejších rohov. Pokrytých je 100% fotografovanej plochy. Veľmi sa mi páči jednobodové zaostrovanie, pri ktorom sa zhruba na dve sekundy zväčší časť obrazu kde zaostrujete. Výborné pre makrofotografiu, ale aj portréty s malou hĺbkou ostrosti.

Ak sa rozhodnete pre preddefinované zaostrovacie body, je ich 49. Pokrývajú veľkú časť obrazu, len po okrajoch je medzera o šírke jedného senzoru. Vybrať si môžete z automatického výberu zo 49 senzorov, alebo zvolíte skupinu 9 senzorov, či jeden jediný. Výber ovládate krížovým voličom (rollerom) alebo dotykom. Nechýba detekcia tvári a bonusovo aj detekcia zaostrovania na oko. Ďalším režimom automatického zaostrovania je sledovanie objektu, keď naň zaostríte, bude ho automatika sledovať, aj keď sa bude hýbať, alebo budete vy pohybovať fotoaparátom. Funguje to veľmi dobre a fotoaparátu neprekáža ani keď objekt na chvíľu odbehne mimo obrazu.

U kontinuálneho zaostrovania sa prevrat zatiaľ nekoná. GH4 disponuje vylepšeným AF s detekciou kontrastu, ktorý ho robí jedným z najrýchlejších CSC fotoaparátov. Pri normálnom zaostrovaní je rýchlejší ako niektoré zrkadlovky. V režime kontinuálneho zaostrovane je to stále slabšie. Bežnému amatérovi to vadiť nebude, ale na fotenie športu tento fotoaparát nie je ideálny. Nestíha ani preostrovať vo videu. Túto slabinu CSC fotoaparátov zdá sa zatiaľ len tak skoro neprekonáme.

Pri manuálnom zaostrovaní pomáha Focus peaking spolu so zväčšením časti fotografovanej scény.

Na fotoaparáte som našiel pár šikovných vychytáviek. Omylom zabudnete nastavenú samospúšť? Odpočítavanie môžete prerušiť tlačidlom. Rovnako ako Olympusy, dokáže naraz fotiť s efektami do JPG a bez efektov do RAW. Nastaviť môžete ako sa má správať expozimeter ohľadom svetiel a tieňov. K dispozícii je 5 funkčných tlačidiel a ďalších päť funkčných ale dotykových.

Príjemne ma prekvapila výdrž batérie. Tá ma nadštandardných 1850 mAh, to je o tretinu viac ako napr. v Olympuse OM-D E-M1. Výrobcom udávaných 500 obr. na jedno nabitie je reálnych.

Obrazová kvalita


Z hľadiska kvality obrazu si fotoaparát môže podať ruku s najnovšími Olympusmi. S RAW-mi sa dobre pracuje. Ponúkajú dostatočnú rezervu nielen v tieňoch, ale aj vo svetlách. Úroveň šumu je o niečo horšia ako u Olympusu. Množstvo šumu je len o málo väčšie, výraznejší je farebný šum pri vyšších hodnotách citlivosti. Za hornú hranicu použiteľnosti, aj pri vyšších nárokoch na kvalitu, považujem ISO 6400.

Micro 4/3 systém dokazuje aj u tohto fotoaparátu, svoju životaschopnosť. Obrazovým potenciálom sa takmer vyrovná najlepším APS-C zrkadlovkám. Najbližšie má asi k tým od Canonu.

Zamrzela ma slabá podpora Adobe Lightroom. Štandardný profil nie je veľmi vydarený, tak som si musel vytvoriť vlastný, pomocou Colocheckeru. Pritom na JPG fotografiach vidno, že Panasonic pracuje s farbami veľmi dobre.


V tábore Micro 4/3 fotoaparátov je to vyrovnané. Zdroj: DXOMark.




Vďaka veľmi dobrému dynamickému rozsahu sa dajú napraviť aj vážnejšie expozičné chyby.



Mierne HDR-kovaný záber vyvolaný z RAW-u.



ISO 6400, aj pri tejto vysokej je miera šumu prijateľná. Oproti Olympusom je tu viac farebného šumu.



K fotoaparátu som dostal objektív najvyššej triedy, profesionálny štandardný transfokátor 12-35 mm s konštantnou svetelnosťou F2,8. Uhlom záberu zodpovedá objektívu kinofilmového formátu s rozsahom 24-70 mm. Celkové prevedenie objektívu je na veľmi dobrej úrovni. Prekáža mi len fialové zafarbenie kovových častí tubusu objektívu. Koho to bol nápad? Veď sa to k ničomu nehodí.

Veľmi jemný chod zoomu oceníte pri snímaní videa. Objektív je konkurenciou Olympusu 12-40/2,8 PRO. Tomu sa však úplne nevyrovná. Olympus je zatiaľ stále jediný zoom štandardného rozsahu (pre MFT fotoaparáty), ktorý znesie aj profesionálne nároky na obrazový výstup a to bez nutnosti priclonenia. Panasonic je horší v kresbe smerom do rohov obrazu a úplne sa tento problém neodstráni, ani keď ho pricloníte. Napriek výhradám patrí k veľmi dobrým objektívom.

Galéria svetových fotografov a filmárov.

Video

Panasonic GH4 je špecialistom na video, ktorému sa čo do funkcionality môže rovnať snáď len Sony A7s. Videographeri tu nájdu množstvo vychytávok, ktoré bežne inde nenájdete. V prvom rade má video samostatný obrazový profil, samozrejme nastaviteľný. Skúsení filmári využívajú plochý profil, ktorý im zaručí zachytenie čo najväčšieho dynamického rozsahu. Na prvý pohľad nie je ľúbivý, ale poskytuje najviac informácií pre postprocesing. Je super, že ho nemusíte prestavovať pri prepínaní medzi režimom fotografovania a režimom snímania videa. Čerešničkou na torte sú predpripravené gradačné krivky, ktoré naviac môžete editovať. K dispozícii máte tri pamäte pre ne. Pokračujeme výberom formátu záznamu. Tu nás čaká tiež bohatá ponuka: AVCHD, MP4, MP4(LPCM) a MOV. Možnosti snímania sú priamo ovplyvnené použitou pamäťovou kartou. Jej rýchlosť vplýva na výber dátového toku v nastaveniach. Ten môže byť až 200 Mbit/s. Aby bolo jasné, väčšina fotoaparátov snímajúcich vo Full HD rozlíšení má dátový tok okolo 24 Mbit/s.

http://www.panasonic.com/global/consumer/lumix/gh4_video_formats/




Prednosti 4K videa.



Pri videu je samostatne nastaviteľný aj AF a meranie svetla. Naviac je tu množstvo funkcií, ktoré niečo povedia len odborníkom. Časový kód, nastavenie mikrofónu, farebné pruhy, zebra, cine-gamma...

K výbave pre snímanie videa patria aj rozšírené možnosti konektivity. Nechýba vstup pre externý mikrofón, výstup pre slúchadla a nastaviteľný HDMI, ktorý podporuje aj 4K video. HDMI je dôležitý pri použití externého monitoru.


Rozšírujúca jednotka konektivity DMW-YAGH s paralélnym 4-kanalovým výstupom aj v 4K rozlíšení a svomi XLR konektormi pre pripojenie externého zdroja zvuku.


Demo video v rozlíšení až 4K, maximálne si ho vychutnajú len majitelia monitorov a TV s Ultra HD rozlíšením.

Video známeho maďarského wildlifera Máté Benceho.


A názor od niekho pololanejšieho ako ja.



Bohužiaľ nemám zatiaľ počítačové vybavenie, ani TV, zvládajúce prehrávanie 4K videa. Pri jeho spracovaní a prezentovaní musíte mať najnovšiu techniku. Aj tak som prínos 4K videa pocítil. Po prvýkrát som mal na 27” iMacu dokonale ostré video tak, že som ho mohol pozerať aj veľmi zblízka, bez toho aby som zaznamenal pixelizáciu obrazu.


Na Panasonic GH4 sa dobre pripravili výrobcovia videopríslušenstva, napr. Zacuto.



Video som snímal bez akýchkoľvek pomôcok. Budúci majiteľ bude mať určite vyššie ambície a všetko potrebné si zabezpečí. Automatické zaostrovanie, v porovnaní s inými CSC fotoaparátmi, patrí k nadpriemeru. Škoda občasného preostrenia. U Sony NEX je zaostrovanie vo videu robustnejšie, menej náchylné na preostrovanie. Ak to necháte na automatiku, občas uvidíte vo videu skokovú zmenu expozície. Pochváliť musím vstavaný mikrofón a jeho dobrú odolnosť proti hučaniu vetra. Stabilizácia obrazu nie je tak účinná ako u niektorých Olympusov s 5-osou stabilizáciou.

Veľkou prednosťou fotoaparátu je maximálne využitie dynamického rozsahu snímača aj pri videu. Pri testovaní videa mi počasie neprialo, jedno vzniklo dokonca počas dažďa. Ocenil som pritom dobre prekreslenú oblohu, ale aj tiene.

Opäť sa mi potvrdilo, že bez špecialného príslušenstva a manuálnej práce sa k profesionálnemu výsledku nedopracujete. Aj bez toho, je ale kvalita snímania nadpriemerná. Tento fotoaparát sa uplatní smelo aj v broadcastingu, či pri nakrúcaní dokumentov z ciest. Automatika je dostatočne robustná, aby aj úplný amatér dosiahlo veľmi dobre výsledky.

Aj keď som si nemohol vychutnať 4K video, prednosti vyššieho rozlíšenia som ocenil. Prekonvertovaný obraz na mojom 42” Full HD televízore bol ostrejší, ako u videí, ktoré som snímal natívne vo Full HD.



Video - Video 1
Video snímané vo Full HD rozlíšení.




Video - Video 2
Video snímané v 4K rozlíšení, vyexportované do FUll HD rozlíšenia.



Plusy a mínusy

+  ergonómia držania a ovládania
+  pretesnené telo z horčíkovej zliatiny
+  výklopný otočný displej s dotykovým ovládaním
+  veľký kvalitný EVF hľadáčik
+  automatické zaostrovanie, rozpoznávanie očí
+  vlastný obrazový profil pre video
+  WiFi, NFC
+  videofunkcie
+  12 obr./s.
+  veľký bufer
+  odolná uzávierka, 1/8000 s., X-Sync 1/250 s.
+  možnosť pripojenia gripu
+  slot pre kartu na boku fotoaparátu
+  výdrž batérie
+  tichý režim

-  rozmery a hmotnosť
-  vzhľadom na cenu obrazová kvalita
-  nestabilizovaný snímač
-  okulár hľadáčika
-  tendencia k podexpozícii

Konkurencia

GH4 je prístroj v dizajne zrkadloviek, podobne ako napr. Olympusy OM-D, Fujifilm X-T1 alebo Sony A7 vo všetkých variantoch. Tie všetky dizajnovo čerpajú z minulosti a vo veľkej miere ergonomicky kopírujú mechanické filmové fotoaparáty. Ak máte radi retro a video vás príliš nezaujíma, ktorýkoľvek z vymenovaných modelov je Panasonicu zdatnou konkurenciou. Naviac sú všetky tieto fotoaparáty menšie.

Karta sa obracia, ak vám viac vyhovuje dizajn modernej zrkadlovky s výhodou CSC fotoaparátu (práca v Live View režime, ľahšie snímanie videa). Tou najväčšou konkurenčnou výhodou je optimalizácia pre snímanie videa. Obrazovou kvalitou fotografií je GH4 porovnateľný s najnovšími micro4/3 fotoaparátmi z vlastnej dielne a aj od Olympusu. Výhodou Olympusu je stabilizácia snímača. To oceníte najmä pri použití starších manuálnych objektívov. Najvyšší model OM-D E-M1 naviac lepšie podporuje objektívy pre 4/3 zrkadlovky. Ako ukazujú merania laboratórií DxO Labs, aktuálne fotoaparáty s micro4/3 snímačom majú prakticky rovnaký výstup a v súboji o najlepší snímač sa preťahujú doslova o bodíky.

Fotoaparáty Fujifilm a Sony majú väčšie snímače, citlivejšie s menším šumom, umožňujúce viac využívať menšiu hĺbku ostrosti. Ale ani micro4/3 fotoaparáty na tom nie sú zle, to sme si tu už veľakrát dokázali. Niekedy je menší snímač dokonca výhodou.

Každý z najvyšších CSC modelov je výborný, nech si vyberiete ktorýkoľvek. Prihliadnuť treba na ponuku objektívov a cieľ využitia. Vzhľadom na špecializáciu GH4 si myslím, že najväčším konkurentom nie je žiaden z bežných fotoaparátov. Hľadať treba u špecializovaného výrobcu, firmy Blackmagic. Ich Pocket Cinema Camera, mimochodom tiež postavená na MTF základe, je tým pravým vyzývateľom do bitky. Neponúka však 4K rozlíšenie. Prepad cien na trhu, takmer na polovicu, by mohol naznačovať, že sa v dohľadnom čase dočkáme nástupcu s vyšším rozlíšením.

Aj keď to je trochu nefér, musíme ku konkurencii pridať aj zrkadlovky, ktoré to s videom myslia vážne, Canon EOS 5D Mk. III, NIkon D810 a CSC Sony A7s. Nie sú ani tak dobre vybavené, ale vďaka Full Frame snímačom hrajú pri snímaní za znížených svetelných podmienok, vyššiu ligu. Nezanedbateľné sú výhody väčšieho portfólia objektívov a možnosti práce s hĺbkou ostrosti.

Najčastejšie sa bude GH4 porovnávať Olympusom OM-D E-M1. Pokiaľ ide o fotografovanie a funkcionalitu s ním spojenú, sú sily naprosto vyrovnané. Veľkým plusom Olyho je stabilizovaný snímač, Panasonic kontruje pratickejším displejom. Vo videu vyhráva GH4 s veľkým náskokom. Stráca ale na dizajne. Olympus je opticky aj pocitovo na inej úrovni. Ak hľadáte špičkový fotoaparát, vyhráva Olympus. Ak je pre vás dôležitejšie video a kašlete na štýl, vyhráva Panasonic.

Príslušenstvo

Paleta ponúkaných objektívov Panasonic je dnes už dostatočne široká a nájde sa medzi nimi veľa veľmi dobrých kúskov. Použiť môžete aj objektívy Olympus. Tu sa ukazuje nevýhoda toho, že Panasonic nemá stabilizovaný snímač. Objektívy Olympus sú bez stabilizátora. Škoda je to aj pri použití iných objektívov cez adaptér. Tam, kde Olympus krásne stabilizuje aj dlhé teleobjektívy, uvidíte u Panasonicu roztrasený obraz.

Vyššie som už spomenul rozširujúcu jednotku pre snímanie videa s lepším zvukom. Panasonic ponúka aj externý mikrofón. Pre fotografov je tu výkoný blesk a externý grip.


V ponuke originálnych objektívov nájdete viac ako 20 modelov. Kompatibilné sú aj objektívy Olympus M.Zuiko a objektívy od Tamronu, Sigmy, Samyangu, špeciálne vyrobené pre MFT bajonet kompatibilné fotoaparáty.



S gripom už fotoaparát nie je žiaden drobček, čo ocenia najmä fotografi s väčšími rukami.


Záver

Panasonic Lumix DMC-GH4 nie je fotoaparát/videokamera, ktorý oslňuje retro dizajnom, či malými rozmermi. Je to čisto pracovný nástroj, ktorý si svojho majiteľa nezískava trendovým dizajnom, ale výbornou ergonómiou a bohatou funkčnou výbavou. Rad GH je v portfóliu Panasonicu zástupcom fotoaparátov špecializovaných na video. S výbavou, ktorú na konkurenčných modeloch len ťažko nájdete.

Ak chcete len fotiť a ste fanúšikom Panasonicu, je asi vhodnejší model GX7, rovnaká obrazová kvalita v menšom a atraktívnejšom balení, stále s výbornou funkcionalitou, parametrami a ergonómiou. Alebo G6, ak uprednostňujete zrkadlovkový štýl.

S fotoaparátom sa veľmi dobre pracuje. Nezdržiava, neznervózňuje chybami v návrhu. Majiteľ sa môže plne sústrediť na fotografovanie alebo snímanie videa. Funkčná výbava je nadštandardná a ťažko nájdete niečo, čo by chýbalo. Práve naopak, konštruktéri pridali pár chrumkavých chuťoviek. Lepšie vybavený CSC nenájdete.

Po všetkých superlatívoch tu máme studenú sprchu v podobe ceny. Samotné telo fotoaparátu kúpite v cene okolo 1500 €, to je podobne ako za Full Frame zrkadlovku Canon EOD 6D/Nikon D610 a takmer dvakrát toľko, čo špičkové APS-C zrkadlovky Canon EOS 70D a Nikon D7100. Panasonic Lumix DMC-GH4 si preto kúpi len ten, kto si presne spočítal, za čo dá každé Euro. A s najväčšou pravdepodobnosťou to bude skôr videographer ako fotograf.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smart
2014-09-15 07:23:28
"Nestíha ani preostrovať vo videu. Túto slabinu CSC fotoaparátov zdá sa zatiaľ len tak skoro neprekonáme."

GH4 ma sice vylepsenu verziu svojho kotrastoveho ostrenia, ale AF-C pre pohyblive objekty a vo videu stale nedosahuje rychlosti fazoveho (hybridneho) ostrenia, ktore je pouzite napr. v Sony A6000, Nikon 1 ai.

Nazorna ukazka na porovnanie kontrastoveho a fazoveho ostrenia na CSC:
https://www.youtube.com/watch?v=Br38taxl2lA


Neskusal som sice Canon 70D, ale napr. v 650D nepomohla ani nova technologia s pouzitim STM objektivu. Takze autorovi clanku radim nezovseobecnovat tvrdenia o kontinualnom ostreni na vsetky zrkadlovky a vsetky CSC. Nevidel som zatial rychlost ostrenia vo videu na Nikon zrkadlovkach, najrychlejsie sa mi osobne javi SONY SLT technologia.
 
bonifacko
2014-09-15 08:25:35
príspevok od: smart
"Nestíha ani preostrovať vo videu. Túto slabinu CSC fotoaparátov zdá sa zatiaľ len tak skoro neprekonáme."

GH4 ma sice vylepsenu verziu svojho kotrastoveho ostrenia, ale AF-C pre pohyblive objekty a vo videu stale nedosahuje rychlosti fazoveho (hybridneho) ostrenia, ktore je pouzite napr. v Sony A6000, Nikon 1 ai.

Nazorna ukazka na porovnanie kontrastoveho a fazoveho ostrenia na CSC:
https://www.youtube.com/watch?v=Br38taxl2lA


Neskusal som sice Canon 70D, ale napr. v 650D nepomohla ani nova technologia s pouzitim STM objektivu. Takze autorovi clanku radim nezovseobecnovat tvrdenia o kontinualnom ostreni na vsetky zrkadlovky a vsetky CSC. Nevidel som zatial rychlost ostrenia vo videu na Nikon zrkadlovkach, najrychlejsie sa mi osobne javi SONY SLT technologia.
Neviem prečo je v porovnani GM1. Zasa ten nikoňacky 1" snimač teda, tak to nie. Ale na video stačí.
 
blahoslav J B Art
2014-09-15 09:47:55
a hned je tu bude aj novy objektiv Olympus
http://www.digineff.cz/clanek/objektivy/olympus-mzuiko-digital-40-15028-pro-14x-telekonvertor
 
snow
2014-09-15 15:10:25
toto by si ked je na trhu spickovy video fotak Canon EOS 70D kupil len clovek co to urobi omylom a ked sa dozvie co spravil tak sa rozplace.
 
total empty
2014-09-15 15:47:59
príspevok od: snow
toto by si ked je na trhu spickovy video fotak Canon EOS 70D kupil len clovek co to urobi omylom a ked sa dozvie co spravil tak sa rozplace.
Netrep
 
total empty
2014-09-15 17:47:41
príspevok od: smart
"Nestíha ani preostrovať vo videu. Túto slabinu CSC fotoaparátov zdá sa zatiaľ len tak skoro neprekonáme."

GH4 ma sice vylepsenu verziu svojho kotrastoveho ostrenia, ale AF-C pre pohyblive objekty a vo videu stale nedosahuje rychlosti fazoveho (hybridneho) ostrenia, ktore je pouzite napr. v Sony A6000, Nikon 1 ai.

Nazorna ukazka na porovnanie kontrastoveho a fazoveho ostrenia na CSC:
https://www.youtube.com/watch?v=Br38taxl2lA


Neskusal som sice Canon 70D, ale napr. v 650D nepomohla ani nova technologia s pouzitim STM objektivu. Takze autorovi clanku radim nezovseobecnovat tvrdenia o kontinualnom ostreni na vsetky zrkadlovky a vsetky CSC. Nevidel som zatial rychlost ostrenia vo videu na Nikon zrkadlovkach, najrychlejsie sa mi osobne javi SONY SLT technologia.
Zase až také pomalé to nieje, stihá to do jednej sekundy,pokiaľ nieje v pohybe.
Ale kontrastné ostrenie má zrejme iné výhody, preto sa ho držia.
 
smart
2014-09-15 20:10:50
príspevok od: bonifacko
Neviem prečo je v porovnani GM1. Zasa ten nikoňacky 1" snimač teda, tak to nie. Ale na video stačí.
Ja som si spravil taky isty porovnavaci test N1 vs A6000 a su v podstate rovnako rychle vo videu, takze to ani nebudem uploadovat.
 
Martin P
2014-09-15 20:59:56
Panasonic GH3 je prvou bezzrkadlovkou s 4K videom, ktoré dokáže aj nahrávať na kartu.

mate tu chybu ma byt GH4
 
total empty
2014-09-16 09:16:35
Nejak som nevidel (alebo prehliadol) popis funkcie Q-MENU, pri fotení na M-anual ju najviac využívam, je to priami prístup k nastaveniu expozície-ISO-clona-čas jednoduchým ťukaním na šípky okolo tlačítka menu. A samozrejme ukazuje aj expozimeter v rozsahu +-3EV.
Q-MENU možno ovládať a je viditeľné tak na displeji ako aj v hľadáčiku.
V podstate všetko čo vidíme na displeji sa po priložení oka na hľadáčik zobrazí v hľadáčiku a môžeme pozerať fotky,prenastavovať expozíciu atď.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia