Hore

Panasonic Lumix DMC-LX7

Posledné týždne som trávil testovaním najlepších micro 4/3 CSC fotoaparátov. Do rúk sa mi v tomto období dostala aj vlajková loď kompaktných fotoaparátov Panasonic s vysokosvetelným objektívom Leica a kvalitným snímačom MOS s rozlíšením 10,1 Mpx. Škoda by bola ho aspoň trochu nepreskúšať.


Prvý dojem

Hneď ako som fotoaparát vybral z krabice, vedel som, kto je jeho najväčší konkurent. Je to ospevovaný Sony RX100. Podobná veľkosť, funkčná výbava a spracovanie. Panasonic kúpite za takmer polovičnú cenu. To je veľký cenový rozdiel. LX7 je typický pokračovateľ veľmi úspešnej línie prémiových kompaktov radu LX, cenených najmä pre dobrú výbavu a kvalitné objektívy Leica.

Fotoaparát je pomerne malý, má však dostatok ovládacích prvkov, aby sa dobre ovládal. Držanie zlepšuje grip s protišmykovou úpravou. Kompaktnosť ruší objektív, ktorý zväčšuje hrúbku fotoaparátu na takmer dvojnásobok. Na objektíve zaujme clonový prstenec, prepínač režimov zaostrovania a prepínač formátov fotografie. To naj je ale svetelnosť 1:1,4-2,3.

K fotoaparátu je možné pripojiť blesk alebo externý hľadáčik. Displej bohužiaľ nie je výklopný. Poteší však roller, aký poznáme zo zrkadloviek.

Základné parametre a funkcie

  • kovové telo
  • 24 mm širokouhlý objektív LEICA DC VARIO-SUMMILUX  24-90 mm (135EQ) so svetelnosťou F1.4 – 2.3
  • priemer filtra 37 mm
  • makro od 1 cm
  • 1/1,7-palcový, 10,1-megapixelový MOS snímač
  • rozsah uzávierky 60 -1/4000 s.
  • 3” LCD s rozlíšením 920 000 bodov
  • plné manuálne ovládanie – prstenec clony, interný ND filter a páčka zaostrovania
  • RAW, JPG
  • 11 obr./s.
  • 16 umeleckých filtrov
  • záznam Full HD videa vo formáte AVCHD Progressive s riadkovaním 60p (NTSC) / 50p (PAL)
  • časozberné snímanie, HDR, multiexpozícia
  • ISO 80 -12 800
  • inteligentná pätica pre pripojenie blesku alebo hľadáčika
  • elektronická vodováha
  • Aspect bracketing
  • WB bracketing
  • Step zoom - pevné nastavenie ohniska na 24, 28, 35, 50 a 90 mm


Plná špecifikácia.

Dizajn, ergonómia a konštrukcia



Oproti predchodcovi je najväčšou dizajnovou zmenou iný tvar gripu a celkovo čistejší vzhľad. Telo je vyhotovené z kovu, grip je pogumovaný. Predstavenie ovládacích prvkov začnem objektívom. Na jeho vrchnej strane je prepínač formátov (pomerov strán). Na boku je prepínač režimu zaostrovania (AF, AF+macro, MF). Na prednej časti je otočný prstenec nastavenia clony.



Ovládanie transfokácie je riešene otočným prstencom okolo spúšte. Blízko nej je červené tlačidlo RECORD. Fotoaparát sa zapína a vypína malým strieborným prepínačom. Volič programov je štandardný, aký poznáme zo zrkadloviek. Fotoaparát má vstavaný blesk, ktorý sa vysúva mechanicky. Inteligentná pätica umožňuje pripojiť nielen blesk, ale aj elektronický hľadáčik.



Pri pohľade na zadnú stranu vidíme nad displejom konektor pre pripojenie elektronického hľadáčika. Po jeho prvej strane je kolíska ovládania manuálneho ostrenia a aktivácie ND filtra. V pravom hornom rohu je roller, ktorý zároveň slúži aj ako tlačidlo, čo je pre fotoaparáty Panasonic charakteristické. Smerový volič má zreteľne oddelené štyri tlačidlá, uprostred s potvrdzovacím tlačidlom.



Konektory HDMI a USB sú ukryté pod krytkou na bočnej strane fotoaparátu. Prístup k priestoru pre batériu a pamäťovú kartu je zospodu.

Objektív



Jednou z hlavných predností fotoaparátu je objektív LEICA DC VARIO-SUMMILUX s vynikajúcou svetelnosťou F1.4-2.3. Rozsah je ekvivalentom 24-90mm objektívu. Zabudovaný ND filter má účinnosť 3EV. Jedna šošovka je upravená nanokryštálovými antireflexnými vrstvami. Objektív sa skladá z 11 prvkov v 10 skupinách. Nešetrilo sa asférickými prvkami s extra nízkou disperziou svetla (5 asferických členov / 9 asferických povrchov / 2 ED členy (1 asferický ED) / 1 Nano Surface Coating člen). Objektív je vybavený optickou stabilizáciou Power I.O.S.


Schéma konštrukcie objektívu a MTF krivky. Zdroj: Panasonic.


Clonový prstenec na objektíve poteší klasikov, ale má aj svoje nevýhody. Svetelnosť objektívu nie je konštantná a tak pri vyzúmovaní budete mať darmo na prstenci clonu 1,4, keď reálna clona bude iná. Aj keď takéto ovládanie clony beriem ako plus, ešte praktickejšie by bolo mechanické ovládanie zoomu.

Snímač

Snímač typu MOS má efektívne rozlíšenie 10,1 Mpx MOS a rozmer po uhlopriečke je 1/1,7”. Je plošne o niečo väčší ako býva k kategorii kompaktom zvykom. Spolu s podpriemerným rozlíšením (berte ako plus) je veľkosť svetlocitlivých buniek nadpriemerná. To vedie k vyššiemu dynamickému rozsahu a menšej úrovni šumu.

Uzávierka

Vysokosvetelné objektívy so sebou prinášajú problém s expozičnými časmi za veľmi dobrých svetelných podmienok. Panasonic to kompenzuje nielen zabudovaným ND filtrom, ale aj najkratším časom 1/4000 s., ktorý u kompaktov nebýva pravidlom. V automatických režimoch je najdlhší čas uzávierky 8 sekúnd,  v manuálnom režime až 60 s. V režime sériových záberov zvláda fotoaparát až 11 obr./s. (max. 12 obr. v plnom rozlíšení), pri kontinuálnom zaostrovaní 5 obr./s. Pri rozlíšení zmenšenom na 2,5 Mpx je rýchlosť až 60 obr./s.

Expozičné programy

Fotoaparát je určený pre fotografov, ktorí vyžadujú pokročilé expozičné programy P/A/S/M. K dispozícii sú dve pamäťe pre užívateľsky nastaviteľné programy. Menej skúseným fotografom sú určené scénické režimy a plneautomatický Intelligent Auto. Obraz si môžete “vylepšiť” 16-timi obrazovými efektami. Pri ich aktivovaní je možné naraz snímať do formátov JPG a RAW, takže má fotograf k dispozícii aj neupravený surový záber.

Príslušenstvo

Ako sa na správny prémiový kompakt patrí, je ho možné vylepšiť rôznym príslušenstvom. V prvom rade sú to fotografické filtre (priemer 37 mm), ďalej externý blesk (systémový TTL), elektronický a optický hľadáčik. Panasonic ponúka aj elegantné kožené púzdro.


Optický priehľadový hľadáčik zobrazuje obraz približne zodpovedajúci 24 mm objektívu.


Fotoaparát v praxi

Táto kategória fotoaparátov to dnes nemá ľahké. Pozornosť náročnejších fotografov sa presúva na kompakty s väčším snímačom (Fujifilm X100s, Nikon Coolpix A1...) a hlavne na CSC fotoaparáty.

Štart fotoaparátu je rýchly. Do 1 sekundy môžete začať fotografovať. Rýchlosť zaostrovania je veľmi dobrá a to aj za ťažších svetelných podmienok. Rýchla je aj odozva spúšte. S trochou cviku s fotoaparátom zvládnete aj akčnejšiu reportážnu fotografiu. K ergonómii ovládania nemám výhrady. Na malý kompakt je veľmi slušná. Výhradu mám len k nápisom na tlačidlách. Nápisy sú lesklé na matnom kove, bez zvýraznenia farbou. Aby ste ich prečítali musíte fotoaparát naklápať do všetkých strán a hľadať vhodný pozorovací uhol.

Menu fotoaparátu je zbytočné rozťahané, plocha displeja je využitá na 50%. Kompaktné fotoaparáty majú obmedzený najkratší expozičný čas, pri výborných svetelných podmienkach, ak chcete pracovať s nízkym clonovým číslom, neraz narazíte na tento limit. Výrobcovia preto niekedy zabudujú do fotoaparátu aj ND filter. Jeho aktivácia často býva nepraktická. Nie však u tohto fotoaparátu, pre ND filter je vyhradená prepínacia kolíska na zadnej strane prístroja.

Rád mením formáty (pomer strán), podľa motívu, ktorý fotografujem. Preto som pri testovaní veľmi ocenil prepínač na objektíve. Ľahšie a rýchlejšie to už nejde.

Kvalita fotografií

Kvalita fotografií závisí na kvalite objektívu, snímača a spracovaní obrazu. Objektív je výborný, malý snímač však nedokáže naplno využiť jeho kvalitu. Obrazu chýbajú najjemnejšie detaily, ktoré prekrýva mierny šum aj pri najnižšej citlivosti ISO 80. Fotografie rozhodne nie sú neostré. Úroveň šumu je vzhľadom na veľkosť snímača nízka. ISO 400 nie je pre fotoaparát žiaden problém. Rozumná hranica využitia je do ISO 800, núdzovo o stupeň vyššie.


Panorámy skladá fotoaparát pekne, ale majú malé rozlíšenie.



V testoch DXoMark obdržal fotoaparát slušných 50 bodov. Dynamický rozsah 11,7 EV bol donedávna doménou amatérskych zrkadloviek. Fotoaparát stráca body na hodnotení úrovne šumu. Vo svojej kategórii podľa mňa vedie lepšie, ako vyplýva z testu DXOMark. Pomerne výrazne prekonáva svojho predchodcu, pritom len málo zaostáva za najnovším zjednodušeným modelom.


Odskúšal som aj rozšírenie dynamického rozsahu (HDR), túto funkciu mono využiť pri fotografovaní aj pri natáčaní videa. Práve u videa vidím jej lepšie využitie. Funkcia HDR nie je nastaviteľná a tak odporúčam radšej využiť potenciál formátu RAW.


Vďaka slušnému dynamickému rozsahu sa dajú fotografie dobre upravovať v RAW editore.


Okrem tradičných expozičných programov pre laikov aj pokročilých, disponuje fotoaparát aj efektovými funkciami. Niekoľko ukážok nájdete v galérii. Rád sa s efektovými funkciami hrám, ale v tomto fotoaparáte ma nijako zvlášť nezaujali. Efekty v CSC fotoaparátoch Panasonic sú vydarenejšie. Jediný, ktorý som si obľúbil bol monochromatický kontrastný.


Efekt Toy Camera.


Odporúčané stránky
http://www.panasonic.net/avc/lumix/gallery/lx7/vermeer/
http://www.panasonic.net/avc/lumix/gallery/lx7/kyoto/
http://www.panasonic.net/avc/lumix/popup/catalog/LX7_Catalog.pdf


 
Video

Video som skúšal len krátko. Snímal som z ruky, bez použitia statívu. Účinnosť stabilizátora je dobrá, pochváliť musím zaostrovanie, ktoré nevyvádzalo žiadne “psie kusy”. Video sa vyznačuje sýtymi kontrastnými farbami a dobre zvládnutou expozíciou aj pri kontrastnom svetle. Náročnejších filmárov poteší možnosť nastavenia času a clony aj vo videu. Veľmi dobré sú parametre snímkovej frekvencie, pri Full HD rozlíšení je to 50p alebo 60p, podľa toho, akú obrazovú normu máte nastavenú. Kvalita je podporená súborovým formátom AVCHD. Na videu je však vidieť, že je snímané kompaktom s menším snímačom. Fotoaparát ako rodinná videokamera poslúži veľmi dobre, náročnejších filmotvorcov však neuspokojí.

Plusy a mínusy

+ kompaktné rozmery
+ nadpriemerná svetelnosť objektívu
+ ergonómia ovládania
+ zabudovaný ND filter s rýchlou aktiváciou
+ rýchlosť
+ manuálne nastavenie clony
+ veľmi dobrý obrazový výstup (v rámci kategórie kompaktov s menším snímačom)

displej nie je výklopný
nečitateľné popisky na tlačidlách
-  WB tiahne do studena
nemá vstavaný hľadáčik
rozlíšenie panorámy


Záver

Výrobca sa správne rozhodol vypočuť užívateľov, ktorí uprednostňujú vyššiu obrazovú kvalitu nad vysokým rozlíšením, ktoré u kompaktov býva jej zabíjakom. 10,1 Mpx je dnes vlastne podpriemerné rozlíšenie. Postačuje však na kvalitnú tlač formátu A3. Ktorý majiteľ tohto fotoaparátu by potreboval viac? Vysokú svetelnosť objektívu nevyužijete na prácu s hĺbkou ostrosti (jedine pri makrozáberoch), na to je snímač príliš malý, ale vďaka nej môžete fotografovať s nižšou citlivosťou ISO a to znamená menej šumu na fotkách.

Zabudovaný ND filter je pri takto svetelnom objektíve výborným pomocníkom. Využijete ho aj pri fotografovaní pohybu, ak ho chcete umelecky rozostriť, napr. vodopády.

Objektív je skutočne vydarený v celom rozsahu a menu Leica robí česť. Chyby typické pre objektívy sú minimálne a netreba sa nimi zaoberať, ostrosť je veľmi dobrá. Úroveň šumu je na 1/1,7” snímač nízka. Fotografiám chýbajú najjemnejšie detaily na úrovni pixelu. Z fotografií aj videa je na prvý pohľad vidieť, že sú snímané s kompaktom, neprekračujú tieň tejto kategórie fotoaparátov. To sa podarilo napr. Sony RX100, ale za o dosť väčšiu sumu a s väčším snímačom.

Panasonic Lumix DMC-LX7 je príjemným kompaktným spoločníkom, ktorého môžete mať stále pri sebe. Fotoaparát patrí medzi špičku vo svojej kategórii. Mám ale pocit, že to pomaly prestáva stačiť. Asi preto Panasonic predstavil Lumix GM1, kompaktný CSC fotoaparát s Micro4/3 snímačom, ktorého obrazový výstup je úplne niekde inde. Fotografi sú čoraz náročnejší na malé kompaktné fotoaparáty, to tlačí výrobcov k zväčšovaniu snímačov. Ak majú takéto prístroje zostať konkurencie schopné, musia sa obrazovo priblížiť CSC/Mirrorless fotoaparátom. Najlacnejší Sony NEX, či Olympus PEN kúpite za rovnakú cenu, a Nikon 1 ešte o niečo lacnejšie. Oproti ním LX7 boduje len v rozsahu a svetelnosti objektívu a kompaktnejších rozmeroch.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
rbr69
2013-11-04 08:35:45
opravte tlaciarenskeho skriatka v zavere clanku "Lumkix GM1", znie to dvojzmyselne
 
Budy
2013-11-04 09:10:33
Dúfam, že LX7 bude posledný, prémiový kompakt od Panasoniku s týmto 1/1,7 snímačom a v nasledujúcej LXke ho nahradí ho aspoň 1" . Určite to nebola zlá evolúcia od LX1 prešiel pekný kus cesty, ale aby bol stále limitujúcim faktorom pre skvelý, svetelný Leica objektív. Veľmi sa už teším na recenziu toho Panasonicu GM1.

PS: Pod tabulkou DXo mark by sa vo vete" Vo svojej kategórii podľa mňa vedie lepšie, ako vyplýva z testu DXOMark". Hodilo za slovo kategória- si. Inak fajn článok
 
marcus_labeo
2013-11-04 10:44:15
LX7 je zrejme vrchol evolúcie tohto typu profikompaktov a z 1/1,7" čipu sa už asi viac dostať nedá. Cesta jednoznačne vedie smerom k väčším snímačom a implantovaní EVF. Ako z testu vyznelo, je škoda nevyužiť potenciál skvelého Leica objektívu kvôli malému senzoru (tak sa mi marí, že ten senzor je tuším ešte menší, než 1/1,7", reálne vraj využíva ešte menšiu plochu a teda odstup od klasických 1/2,3" je naozaj maličký).
 
total empty
2013-11-04 11:12:24
Panasonic vo svojích foťakoch a kamerách používa miniHDMI konektor, nie HDMI konektor, ten je väčší. Takže neviem ako je to tu konkrétne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-11-04 12:10:54
príspevok od: total empty
Panasonic vo svojích foťakoch a kamerách používa miniHDMI konektor, nie HDMI konektor, ten je väčší. Takže neviem ako je to tu konkrétne.
Ano, konektor je mini. Spravnejsie by bolo, ze ma HDMI vystup.
 
balazovic.lubos
2013-11-04 16:04:24
No jeho deduško LX3 bol mojim tretím kompaktom ( a prvým ozajstným ) a na čas, keď som ešte netušil poriadne, čo je clona , čas a pod., to bol veľmi slušný foťák a mne vtedy postačoval aj so svojimi režimami ( šport, krajina .... ) . Vedel som s ním naozaj aj nejaké tie športové momentky odfotiť . Jedine, čo mne na ňom vtedy vadilo bolo to, čo Karol píše - ten objektív ( inak výborný už vtedy ) prečnieval a robil z toho veľký foťák, myslím len tak za opasok. Preto som už do LX5ky nešiel, aj keď to je super foťák, fotil som s ním pár krát. Tiež som zvedavý, kam táto rada pôjde ďalej.
 
stancok
2013-11-04 16:27:09
a co taky oly XZ2, nebol spomenuty v recenzii ako konkurencia, aktualne sa da za zohnat za smiesnych 300e co ho predradzuje a dava aj pred LX7 ,pripominam aj dalsich priamych konkurentov v tejto triede okrem XZ2,ktori neboli v recenzii spomenuti.. nikon P7700/7800 a canon G15/G16 ,inak dost "skora recenzia" kedze LX7 je na trhu uz druhy rok..ale zaroven vdaka autorom aj za to ze nanho nezabudli, lebo LX7 rozhodne za recenziu stoji.. spolu s XZ2 od olyho je to asi to naj so snimacom 1/1,7´´, na tretie miesto by som dal G15/G16 a za nimi LF1 od pana
 
total empty
2013-11-04 18:19:25
príspevok od: Karol Srnec
Ano, konektor je mini. Spravnejsie by bolo, ze ma HDMI vystup.
Ja len preto, že keď si ho dakto chce pripojiť k telke, tak potrebuje kábel na jednej strane z mini HDMI a na druhej z normálnym HDMI,pred pár rokmi bol problém taký kábel splašiť a hlavne za rozumnú cenu (orginal stál okolo 35 eura).
Inak Karol všetko naj k Tvojmu sviatku.
 
Marcel Rebro
2013-11-04 18:50:27
príspevok od: stancok
a co taky oly XZ2, nebol spomenuty v recenzii ako konkurencia, aktualne sa da za zohnat za smiesnych 300e co ho predradzuje a dava aj pred LX7 ,pripominam aj dalsich priamych konkurentov v tejto triede okrem XZ2,ktori neboli v recenzii spomenuti.. nikon P7700/7800 a canon G15/G16 ,inak dost "skora recenzia" kedze LX7 je na trhu uz druhy rok..ale zaroven vdaka autorom aj za to ze nanho nezabudli, lebo LX7 rozhodne za recenziu stoji.. spolu s XZ2 od olyho je to asi to naj so snimacom 1/1,7´´, na tretie miesto by som dal G15/G16 a za nimi LF1 od pana
ked uz chces porovnavat, nezabudaj na Canon S110 ... rovnako velky snimac, zacina na 24mm, je mensi a lahsi ...
 
stancok
2013-11-04 19:22:33
príspevok od: Marcel Rebro
ked uz chces porovnavat, nezabudaj na Canon S110 ... rovnako velky snimac, zacina na 24mm, je mensi a lahsi ...
ked uz porovnat tak aktualne modely ,teda S120(aj ked s110 je momentalne v ponuke za bezkonkurencnu cenu) , ale +pre XZ2 ci LX7 je hlavne svetelnost na dlhom konci a to canon nesplna + u xz2 navyse vyklopne lcd co sa moze velakrat zist.. navyse za taku cenu asi nic lepsieho na poli snimacov 1/1,7´´ nie je ,aj ked je to stale mrnave a vystup sa velmi od klacickych ccd snimacov lisit nebude.. aj ja verim ze nastupca lx7 uz bude mat aspon 1´´ snimac ,osobne by som viac ako 3kilka za 1/1,7´´ snimac nedal.. preto sa mi moc nepaci ze oly ide smarit na trh novinku stylus 1 s tymto snimacom za neskutocnych viac ako 600e, nech sa potom necuduju ked sa to kupovat nebude..
 
Marcel Rebro
2013-11-04 19:26:37
príspevok od: stancok
ked uz porovnat tak aktualne modely ,teda S120(aj ked s110 je momentalne v ponuke za bezkonkurencnu cenu) , ale +pre XZ2 ci LX7 je hlavne svetelnost na dlhom konci a to canon nesplna + u xz2 navyse vyklopne lcd co sa moze velakrat zist.. navyse za taku cenu asi nic lepsieho na poli snimacov 1/1,7´´ nie je ,aj ked je to stale mrnave a vystup sa velmi od klacickych ccd snimacov lisit nebude.. aj ja verim ze nastupca lx7 uz bude mat aspon 1´´ snimac ,osobne by som viac ako 3kilka za 1/1,7´´ snimac nedal.. preto sa mi moc nepaci ze oly ide smarit na trh novinku stylus 1 s tymto snimacom za neskutocnych viac ako 600e, nech sa potom necuduju ked sa to kupovat nebude..
Mna dlhy koniec nejak netrapi ... som sirokouhlo / kontaktny typ. S120 porovnavat nemozem lebo ho nemam. Zato S110 (a S90 predtym) ano. A S110 som bral prave koli 24mm na sirokom konci.

Ale rozmery a hmotnost ma trapia ... musi sa zmestit do ramenneho vrecka mojej lyziarskej bundy.
 
jozkovicz
2013-11-04 19:46:26
príspevok od: stancok
ked uz porovnat tak aktualne modely ,teda S120(aj ked s110 je momentalne v ponuke za bezkonkurencnu cenu) , ale +pre XZ2 ci LX7 je hlavne svetelnost na dlhom konci a to canon nesplna + u xz2 navyse vyklopne lcd co sa moze velakrat zist.. navyse za taku cenu asi nic lepsieho na poli snimacov 1/1,7´´ nie je ,aj ked je to stale mrnave a vystup sa velmi od klacickych ccd snimacov lisit nebude.. aj ja verim ze nastupca lx7 uz bude mat aspon 1´´ snimac ,osobne by som viac ako 3kilka za 1/1,7´´ snimac nedal.. preto sa mi moc nepaci ze oly ide smarit na trh novinku stylus 1 s tymto snimacom za neskutocnych viac ako 600e, nech sa potom necuduju ked sa to kupovat nebude..
svojho casu som chodil na forum venovane cyklistike, ale aj cykloturistike .. potom, ked ludia hadzali svoje fotky z vyletov napr na rajce, tak vacsinou to bolo vsetko fotene komaktami, dokonca fotia aj mobilmi .. nie vsetci riesia snimace .. ich fotky su dokumentacne, davaju to na web , na svoje stranky a kompakt im velkostou vyhovuje .. ten stylus nie je zly pocin, ma to univerzalny zoom, hladacik, nebude ani tazky, do prednej brasne na riaditka uplne v pohode .. takze tebe sa to pacit nemusi, ale inym moze ..
 
stancok
2013-11-04 20:12:40
príspevok od: jozkovicz
svojho casu som chodil na forum venovane cyklistike, ale aj cykloturistike .. potom, ked ludia hadzali svoje fotky z vyletov napr na rajce, tak vacsinou to bolo vsetko fotene komaktami, dokonca fotia aj mobilmi .. nie vsetci riesia snimace .. ich fotky su dokumentacne, davaju to na web , na svoje stranky a kompakt im velkostou vyhovuje .. ten stylus nie je zly pocin, ma to univerzalny zoom, hladacik, nebude ani tazky, do prednej brasne na riaditka uplne v pohode .. takze tebe sa to pacit nemusi, ale inym moze ..
ja som netvrdil ze sa mi stylus nepaci, no nepaci sa mi rozhodne jeho cena a pridana hodnota teda to co za tu cenu aj ponuka.. ak spadne na cenovy interval cca 400-450e max. je mozne sa o jeho kupe s prizmurenymi ocami bavit.. aj ked vravim ja osobne by som za obycajny kompakt viac ako 3kila nevysolil.. (aj ked je to zoom a ma podareny hladacik)
 
jozkovicz
2013-11-04 20:24:41
príspevok od: stancok
ja som netvrdil ze sa mi stylus nepaci, no nepaci sa mi rozhodne jeho cena a pridana hodnota teda to co za tu cenu aj ponuka.. ak spadne na cenovy interval cca 400-450e max. je mozne sa o jeho kupe s prizmurenymi ocami bavit.. aj ked vravim ja osobne by som za obycajny kompakt viac ako 3kila nevysolil.. (aj ked je to zoom a ma podareny hladacik)
ceny sa malokedy pacia potencionalnym zakaznikom .. hlavne tie startovacie
 
seifi
2013-11-04 21:12:28
" Fotoaparát patrí medzi špičku vo svojej kategórii. Mám ale pocit, že to pomaly prestáva stačiť "
- ale však LX7 je z roku 2012, za rok sa toho stihlo zase o dosť podať ďalej
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované