Hore

Samsung NX20 - Smart Camera

Kuriéri sú u nás pravidelnými návštevníkmi. Prinášajú nám najnovšie fotoaparáty a objektívy na testovanie. Prvýkrát v celej histórii redakcie priniesol fotoaparát a tablet. Je to miľník, ktorý predznamenáva začiatok novej éry. Éry intenzívneho prepojenia fotoaparátu so svetom IT a internetu.

Samsung je jednou z najväčších firiem sveta so širokým záberom. U nás poznáme najmä ich bielu a čiernu elektroniku, ale Samsung vyrába aj lode, či automobily. V posledných rokoch sa firma prebojovala na špičku v kategórii chytrých telefónov a tabletov. A to zúročila u svojich najnovších CSC fotoaparátoch. Jediný konkurent, ktorý má podobné zázemie je Sony. U Samsungu všetko už funguje, kdežto u Sony sa len začína na budovaní nového ekosystému a WiFi funkcie nových NEX-ov ešte nie sú v naších končinách podporované. K trendu sa pripájajú Nikon s Canonom, ale zatiaľ sa tiež len rozbiehajú.

Na testovanie som dostal najvyšší model Samsung NX20 s dvojicou setových objektívov a tabletom Galaxy Tab2 s uhopriečkou 10,1” a pamäťou 16GB. Ten sa mi stal dobrým pomocníkom pri písaní recenzie, nainštaloval som si doňho aplikáciu Samsung Smart Camera, ktorá sa stala mojim sprievodcom. Snáď ešte lepšia je aplikácia NX systém, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS.



Prvé dojmy

NX20 neskrýva inšpiráciu zrkadlovkami a nebyť menších rozmerov a elektronického hľadáčika, tak si tento fotoaparát s DSLR ľahko pomýlite. Telo je asi o 1/3 menšie než najmenšie zrkadlovky. Je aj o dosť menšie než napr. Panasonic GH3, ktorý sme mali tiež na testovanie. Do určitej miery je veľkosťou podobné dnes už nevyrábaným 4/3 zrkadlovkám Olympus E-4XX. Nie je to teda najmenší fotoaparát, ale ťaží z toho dobrá ergonómia držania. Ak by ste chceli menší fotoaparát s takmer rovnakými funkciami, tak v ponuke Samsungu je model NX210.

Telo fotoaparátu je plastové, solídne spracované s príjemnou povrchovou úpravou. Fotoaparát sa vďaka gripu drží pomerne dobre, rozloženie ovládacích prvkov je logické, tlačidla sú pomerne malé. Mojím prstom to nerobilo problémy, ale pre “drevorubačov” nebude ovládanie príjemné.

Potešil ma otočný výklopný displej, klasický volič programov a aj otočný prepínač ON/OFF okolo spúšte. Prvé čo som urobil po nastavení času a dátumu, vypol som otravný zvuk tlačidiel a vlastne všetky zvuky.

Automatické zaostrovanie je rýchle aj keď nie najrýchlejšie vo svojej triede. V zlých svetelných podmienkach sa o niečo spomalí, ale vďaka zabudovanému pomocnému reflektoru zaostrí spoľahlivo. Svetlo reflektrou je netradične zelené. Štart fotoaparátu je rýchly a odozva spúšte prakticky okamžitá.

Zvedavý som bol na elektronický hľadáčik. Ten je veľmi jemný, len za horších svetelných podmienok je zašumený a pristal by mu väčší kontrast, najmä viac čiernej.

Displeju niet čo vytknúť, práve naopak. Pochváliť treba výborné pozorovacie uhly a polohovateľnosť.

Prv než sa vyberiem do terénu, poďme si fotoaparát bližšie predstaviť.

Samsung NX20

Samsung NX20 je CSC fotoaparát s výmennými objektívmi. Snímač veľkosti APS-C má rozlíšenie 20,3 Mpx. Mimo iného je držiteľom ceny EISA. Aj keď sa jedná o amatérsky fotoaparát, má niektoré parametre, ktoré nájdete len u poloprofesionálnych fotoaparátov. Závierka s najkratším časom 1/8000 s. a sériové snímanie 8 obr./s. nie sú v tejto kategórii bežné. Prednosťami fotoaparátu sú aj vstavaný elektronický hľadáčik a kvalitný AMOLED LCD displej.

  • Obrazový snímač CMOS 20,3 Mpx
  • Veľkosť snímača 23,5 x 15,7 mm
  • Supersonický mechanizmus s odstraňovaním prachu
  • i-Effect: i-Scene (v závislosti od objektívu), inteligentný filter (vinetácia, miniatúra, rybie oko, náčrt, bez hmly, poltónové body), i-Zoom (1,2x, 1,4x, 1,7x, 2x)
  • Bajonet Samsung NX
  • 3” AMOLED LCD, otočný a výklopný, 614 000 bodov
  • Blokové segmentové meranie TTL 221
  • Geografické označovanie prostredníctvom voliteľného modulu GPS
  • 35 bodový AF
  • X-Sync 1/180 s.
  • Full HD video, 30 obr./s.

Dizajn a ergonómia



Samsung NX20 nie je žiaden dizajnový krásavec, ale účelový fotoaparát. Kto dáva prednosť praktičnosti pred ľúbivosťou a nápadnosťou, bude spokojný.

Pri pohľade spredu zaujme výrazne vyvýšený “hranol” s EVF a vstavaným bleskom. Pod bajonetom sa nachádza tlačidlo kontroly hĺbky ostrosti a okrem pomocného svetla AF už na prednej časti nenájdete nič.



Zujímavejší je pohľad zhora. Ak sa na fotoaparát pozeráme z pohľadu obsluhujúceho fotografa, tak úplne naľavo je tlačidlo vyklápania blesku. Na najvyššom bode je pätica pre príslušenstvo štandardného typu. Napravo od nej je klasický otočný volič programov. Nad gripom je spúšť okolo ktorej je prepínač ON/OFF a za nimi roller pre nastavovanie parametrov. Sú tu ešte dve tlačidla, jedno pre nastavenie spôsobu merania a druhé “zelené”, viacfunkčné.



Prechádzame na zadnú časť fotoaparátu. Na hornej hrane, trochu šikmo je červené tlačidlo RECORD. Zhora nadol následujú tlačidlo korekcie expozície, pamäť expozície AEL, viacúčelový navigačný otočný volič s potvrdzovacím tlačidlom OK uprostred (funguje aj pre nastavenie bodov AF). Otočný volič funguje v štyroch smeroch aj ako tlačidlo pre nastavenie režimu displeja, AF, ISO a nastavenie režimu uzávierky. Okolo sú v pomyselných rohoch umiestnené štyri tlačidla: MENU, funkčné tlačidlo pre prístup k najčastejšie použivaným funkciam, Play a Delete, ktoré v režime fotografovania funguje ako užívateľsky nastaviteľné tlačidlo.

Nesmiem zabudnúť na elektronický hľadáčik s dioptrickou korekciou. Jeho očnica je tvrdá a má ostrú hranu. Z tejto časti dominuje hlavne otočný výklopný displej s kĺbom na pravej strane. V prepravnej polohe môže byť displej priklopený k telu fotoaparátu.



Zostávajú nám už len konektory. Tie sú dva. USB 2 s neštandardnou zdierkou a HDMI. Na spodku nájdete priestor pre akumulátor a pamäťovú kartu typu SD.

Expozičné programy




PASM - klasická štvorica pokročilých expozičných režimov.

C - (custom), užívateľsky nastaviteľný expozičný program

i - režim priority objektívu. Pod touto ikonou nájdete scénicke aj efektové programy a dokonca digitálny zoom. S týmto režimom spolupracujú objektívy s tlačidlom iFn. Motívove programy nebudem menovať, nájdete ich na každom amatérskom fotoaparáte. Zaujímavejšie sú efekty: vinetácia, miniatúra, rybie oko, skica, potlačenie hmly, poltóny. Rybie oko je prakticky nepoužiteľné a aký vplyv na obraz má poltačenie hmly, sa mi nepodarilo zistiť.

SCN - opäť ponuka scénických programov. Oproti programu “i” nepotrebujú k funkčnosti objektív z radu iFn a pribudli programy pre tvorbu 3D fotografií a panorám. Panoramatický režim funguje spôsobom stlač spúšť a otáčaj fotoaparátom. Je jedno v ktorom zo štyroch smerov. Príjemne je, že fotoaparát skladá panorámu v reálnom čase a ukazuje ju počas snímania v malom náhľade.

MOVIE - symbolizovaný piktogramom kamery. Ražim snímania videa s možnosťou výberu expozičného režimu a korekcie expozície.

Wi-Fi - tú sú združené aplikácie pre pripojenie k telefónu/tabletu, TV a internetu.

Smart - automatický program, ktorý detekuje fotografovaný motív a k nemu priradí zodpovedajúci scénický režim.

Samsung Galaxy Tab2 10.1

Tablety Galaxy patria k tým najpredávanejším. K Samsungu NX20 som dostal tablet druhej generácie s väčším 10.1” displejom. Nebudem tu robiť recenziu tohto tabletu, to ponechám na iných. Pokúsim sa vám zdeliť svoje dojmy z jeho používania najmä v spojení s fotografovaním. Tento model nie je žiadný lowend tablet, len aby sa nepovedalo. Práve naopak, ide o o jeden z najmodernejších a najvybavenejších tabletov na trhu.



Vôbec prvýkrát som vstúpil do sveta Androidov. Úspešne som sa zaregistroval v Samsung Apps aj Google Play a stiahol si aplikácie pre komunikáciu medzi fotoaparátom a tabletom, ako aj aplikácie o fotoaprátoch NX a niekoľko programov pre úpravu fotografií.



Aplikácia s prehľadom o systéme NX je k dispozícii pre Android aj iOS.


Komunikácia medzi fotoaparátom a tabletom bola bezproblémová. Oproti iPadu je prepojenie cez Wi-Fi jednoduchšie. Výkonovo tablet plne postačoval na editáciu fotografií, všetko bežalo svižne a plynulo.



Editácia fotografie v programe, ktorý je súčasťou OS Android.


Podrobné parametre: http://www.samsung.com/sk/consumer/mobile-phone/tablets/tablets/GT-P5100TSEXSK

Praktické fotografovanie

AF

Senzory pokrývajú veľkú plochu fotografovnej scény. Je jedno v ktorej časti AF senzor je, všetky sú rovnako rýchle. Zaostrovanie je dostatočne rýchle a váhanie sa prejaví až vo veľmi zlých svetelných podmienkach.

WiFi

Tak a máme tu hlavný bod programu, využitie WiFi prepojenia v praxi. Vo fotoaparáte sú všetky aplikácie predinštalované a rýchlo dostupné po navolení programu WiFi. Dovoľte aby som vám aplikácie predstavil.




MobileLink - slúži pre kopírovanie fotografií a videa z fotoaparátu na smartphone alebo tablet. Potrebná inštalácia aplikácie MobileLink.

Remote Viewfinder - pomocou tejto aplikácie je možné snímať zábery so živým náhľadom v smartphone alebo tablete, prípadne listovať v už nasnímaných záberoch vo fotoaparáte a prebrať ich do zariadenia. Potrebná inštalácia aplikácie Remote Viewfinder.

Zdieľanie v sociálnych sieťach - nahrávanie snímkov na Facebook, Picasa, YouTube, Photobucket. Potrebujete len prístupový bod a účet.

E-mail - zasielanie fotografií e-mailom v menšom rozlíšení. Opäť stačí prístupový bod a účet.

SkyDrive - cloud aplikácia pre zasielanie fotografií na známe úložisko. Postačuje prístupový bod a účet na SkyDrive.

Automatické zálohovanie - bezdrôtové prenášanie snímkov do počítača. Na počítači musia byť nainštalované aplikácie Intelli-studio a Auto Backup. Zálohovanie môže byť aj na vzdialený počítač, ktorý ale musí byť v pohotovostnom režime.

TV Link - prehrávanie fotografií a videa na TV zariadeniach pripojených k rovnakému prístupovému bodu.



Remote Viewfinder - aplikácia pre diaľkové ovládanie fotoaparátu. Je veľmi jednoduchá, na fotoaparáte sa prakticky nedá skoro nič nastaviť. Naviac nie je optimalizovaná pre displeje s väčším rozlíšením.



MobileLink - aplikácia pre prenášanie súborov medzi z fotoaparátu do chytrého zariadenia.
Prenos dát je rýchly. Škoda, že sa nedá pozrieť zväčšený náhľad ešte ped prenosom.


Fotoaparát som vyskúšal v spolupráci s dodaným tabletom Samsung a aj mojím tabletom Apple iPad. Na obidva som nainštaloval bezplatné aplikácie MobileLink a Remote Viewfinder. Spárovanie zariadení prebehlo bez problémov, len u iPadu som musel najprv vyhľadať WiFi fotoaparátu. Aplikácie fungovali ako mali. Prepojenie bolo dostatočne rýchle. Remote nie je optimalizovaný pre displeje s vysokým rozlíšením a tak sa vám na veľkom displeji tabletu zobrazuje len malá plocha, ktorú si môžete zväčšiť, ale dôjde k rozrastrovaniu obrazu.

Aplikácia MobileLink je jednoduchá, čo je len dobre. Pre prenesenie súborov do telefónu, či tabletu nepotrebujte žiadne špeciálne funkcie. Chýbal mi len väčší náhľad, aby som mohol skontrolovať fotografiu pred prenosom.

Zato aplikácia Remote Viewfinder je jednoduchá až príliš. Jej využitie je len ako vzdialený elektronický hľadáčik/diaľkové ovládanie v automatickom režime expozície. Funguje spoľahlivo, ale to je málo. Okrem väčšieho a detailnejšieho obrazu by som si prial aj plnohodnotné ovládanie fotoaparátu tak ako to dokáže napr. aplikácia DSLR remote od firmy OnOne Software. Vraj sa na takej aplikácii už pracuje. Potešila by aj aplikácia pre PC, Mac a Linux, cez ktorú by sa dal fotoaparát ovládať ak je pripojený k rovnakému prístupovému bodu.

Plne spokojný som bol s aplikáciou Email, vyplnil som svoju e-mailovu adresu, adresu príjemcu, vybral fotky a odoslal. Fotoaparát si ani nevypýtal heslo k môjmu účtu. Stačilo mu len pripojenie k HotSpotu.

Spojenie medzi tabletom a fotoaparátom prebieha na vzdialenosť niekoľko desiatok metrov aj cez steny, čo som si overil v našej reakcii.

Fotografie a video

Obrazová kvalita je mierne nadpriemerná, dynamický rozsah odhadujem na niečo viac ako 12 EV. Pri spracovaní formátu RAW je k dispozícii dostatok obrazových informácií pre prácu s expozíciou ale aj doostrovanie a odšumovanie. Potešilo ma množstvo zachytených detailov. Pixelová ostrosť je rozhodne lepšia ako u Olympusov PEN, kde jemné detaily vždy prekrýval šum.

Šum

Jemný šum nájdete už pri ISO 100, až do ISO 400 je jeho nárast pozvoľný. Výraznejší nárast je pri ISO 800. Až do ISO 1600 je úroveň šumu veľmi dobrá, zlom nastáva pri ISO 3200, kde je jeho úroveň už len akceptovateľná. Pri ISO 6400 je šumu už viac ako obrazových informácií a naviac má nepekný “krupicovitý” charakter. Vyššie hodnoty sú už len do počtu, v praxi nepoužiteľné.

V porovnaní s konkurenciou si fotoaparát vedie o niečo horšie od modelov Sony NEX, ale lepšie ako fotoapráty s Micro 4/3 snímačom.

Video

Samsung NX20 výborne zastane funkciu domácej videokamery so všetkými prednosťami veľkého snímača. Nie je to špecializovaný video model a zdierky pre externý mikrofón, či slúchadlá by ste hľadali márne. Ovládanie je ale navrhnuté veľmi dobre, k dispozícii sú aj pokročilé expozičné programy vrátane manuálneho. A tak aj náročnejší užívateľ si príde na svoje a snímanie videa má pod kontrolou.

Automatické zaostrovanie si vo videorežime počína dobre. Nezaznamenal som skokové preostrenia, či “dýchanie” AF.

Video je zaznamenávané v maximálnej kvalite 1920x1080 bodov pri snímkovej frekvencii 30 obr./s.


Objektívy

Samsung NX 18-55/3,5-5,6 OIS



Základný setový objektív nezaprie svoj plastový pôvod. Chod zoomovacieho prstenca nie je plynulý, ale oproti telezoomu je jeho chod omnoho lepší. Dodávaný je s tvarovanou slnečnou clonou. Tá naznačuje, že sa predná obruba neotáča. Je tomu tak a výrazne to uľahčuje použitie otočných filtrov.

Po optickej stránke je to vydarený objektív. Nie je bez chýb, ale sférické skreslenie, chromatická aberácia a vinetácia sú menšie, než je štandardom v tejto triede. Kresba je po priclonení dobrá a objektív dodáva snímaču dostatočú kvalitu, čo pri rozlíšení 20,3 Mpx nie je až takou samozrejmosťou.

Samsung NX 50-200/4-5,6 ED OIS



Na prvý pohľad vás tento telezoom nenadchne. Jeho plastovosť je zrejmá a dojem nenapraví ani modrý metalický ozdobný pásik. Chod zoomovacieho prstenca je trhaný, aspoň bajonet je kovový. Na objektíve sa nachádzajú prepínač AF/MF a prepínač stabilizátora OIS. Zaostrovanie je vnútorné, nehlučné a predná obruba sa pri zaostrovaní neotáča. Priemer závitu pre filter je 52 mm a k objektívu je dodávaná slnečná clona.

Opakom mechanického spracovania je optická kvalita. Objektív je jednoducho vynikajúci. Ostrosť je nadpriemerná už pri clone F/6,3 v celom rozsahu.

V aktuálnej ponuke je vyše 10 aktúalne vyrábaných objektívov, z toho 3 typu Pancake. Lahôdkou je portrétny objektív 85 mm so svetelnosťou F/1,4, ktorého cena je takmer polovičná oproti konkurencii. V pláne je niekoľko vysokosvetelných objektívov a supertelezoom 80-400 mm.

Plusy a mínusy

+  kvalitne spracované telo

+  dobrá ergonómia ovládania

+  dobre tvarovaný grip

+  kvalitný hľadáčik

otočný výklopný displej

pomocný reflektor AF

WiFi

+  pekne spracovaná príručka, ktorá je zároveň aj učebnicou

1/8000 s

až 8 obr.s.


-  chýba dotykový displej pre prácu s aplikáciami by určite našiel využitie

-  aplikácie sú zatiaľ optimalizované len pre malé rozlíšenie displeja

drobné tlačidlá

absencia konektoru pre externý mikrofón

tvrdá očnica

mechanická konštrukcia setového objektívu 18-55 OIS

-  ťažký chod zoomového prstenca objektívu  50-200 OIS

-  softvér len pre Windows



Rodina fotoaparátov a príslušenstva Samsung NX.

Záver

Osobne som rád, že Samsung NX20 je v prvom rade fotoaparát a že sa v jeho útrobách nenachádza plnohodnotný Android, ale má len predinštalované aplikácie využívajúce WiFi prepojenie na internet a s chytrými zariadeniami. Po väčšine sa predsa bude používať ako fotoaparát a nie chytré zariadenie. To je len doplnková funkcionalita. Aplikácie s priamym prístupom k internetu sú dobré a bez problémov využiteľné. Tie ktoré spolupracujú s telefónmi a tabletmi fungujú spoľahlivo, ale nevyužívajú tieto zariadenia naplno a naopak. To je problém, ktorý sa dá vyriešiť preprogramovaním aplikácii. Som rád, že tu tieto aplikácie sú, pretože aj keď nie sú dokonalé, pridávajú skutočne využiteľnú funkcionalitu.

Samsung je momentálnym lídrom v prepojení fotoaparátov s internetom a mobilnými zariadeniami. WiFi nájdete u všetkých CSC fotoaparátov a v niektorých kompaktoch. Aplikácie sú dostupné pre Android aj iOS.

Samotný fotoaparát je slušne vybavený a nemá žiadnu chybu, ktorá by bránila jeho plnohodnotnému využitiu. Na mňa pôsobí trochu sterilne a aj kvôli rozmerom by som si vybral skôr model NX210. To je ale len môj osobný názor. Ak vám viac vyhovuje fotoaparát skôr zrkadlovkovej koncepcie so vstavaným kvalitným hľadáčikom, voľte tento model. Naviac má aj výklopný displej, ktorý využijete pri snímaní videa a práci so statívom. Občas ma rozčuľovalo nefungujúce automatické prepínanie medzi EVF a LCD displejom.

Obidva testované objektívy mali mechanické nedostatky zoomového prstenca. Setový 18-55 patrí k tomu lepšiemu vo svojej kategórii po stránke optickej kvality, naviac sa u neho neotáča predná obruba a je dodávaný s účinnou slnečnou clonou. Telezoom 50-200 mm prekvapil výbornou obrazovou kvalitou.

NX20 môžme funkčnosťou prirovnať k entry lever zrkadlovkám typu Nikon D3100, Canon EOS 1100, či Sony SLT A37. Určený je najmä začiatočníkom a mierne pokročilým amatérom. Tie ale v niektorých parametroch predčí, napr. najkratšom expozičnom čase 1/8000 s.

Počas testovania prebiehala vo vybraných obchodoch jedna z najnákladnejších reklamných kampaní, ktorej účelom bolo ukázať práve prepojenie sveta fototechniky so svetom IT, telekomunikácii a internetu. Za symbolické 1 € je k CSC fotoaparátom Samsung pribalený hodnotný tablet.


Odporúčané stránky s informáciami o fotoaparáte Samsung NX20 a tablete Samsung Galaxy Tab2.

http://www.samsung.com/sk/consumer/camcorders-and-camereas/smart-cameras/nx-cameras/EV-NX20ZZBSBCZ

http://www.samsung.com/sk/consumer/camcorders-and-camereas/smart-cameras/nx-cameras/EV-NX20ZZBSBCZ-spec

http://www.samsung.com/sk/consumer/mobile-phone/tablets/tablets/GT-P5100TSEXSK

http://www.samsung.com/sk/consumer/mobile-phone/tablets/tablets/GT-P5100TSEXSK-spec

Hmotnosť

341g

Rozmery

122 x 89.6 x 39.5mm

Veľkosť obrazu

5472 x 3648

Senzor

20.3 Mpx CMOS

Faktor orezu

1.5x

LCD

3”, 614 000 bodov, AMOLED, otočný a výklopný

Súborový formát

JPEG, Raw, Raw + JPEG,

Rozsah uzávierky

30-1/8000 s.

Expozičné programy

P, S, A, M, C, SMART, i, SCENE

Kompresia

Super fine, Fine, Normal

Farebný priestor

sRGB, Adobe RGB

Meranie expozície

TTL 221 segmentov

White Balance

Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent (W, N, D), Tungsten, Flash

Pamäťová karta

SD, SDHC, SDXC

Pripojenie

USB 2.0 (HI-SPEED) (micro USB Jack)

Zdroj energie

Akumulátor BP1310

X-Sync

1/180 s.

Korekcia expozície

±3 EV (1 / 3EV step)

Režimy snímania

Single, Continuous, Burst (5M size only), Self-timer, Bracket (AE / WB / PW) JPEG : High (8 obr./s.), Low (3 obr./s.) Burst : 10, 15, 30 obr./s., RAW : High (8 obr./s.), Low (3 obr./s.)

Bajonet

Samsung NX

Živý náhľad

Áno

Hľadáčik

EVF, 1 440 000 bodov

Pokrytie hľadáčika

100 %

Režimy AF

Single AF / Continuous AF / MFSelection: 1bod (voliteľný) Multi: Normal 15 bodov, Close-up 35 bodov, Face Detection: Max. 10 tvári

Náhľad hĺbky ostrosti

Nie

Vstavaný blesk

Áno

Káblová spúšť

Áno

ISO

100 - 12800

Video

1920 x 1080 30p / 1920 x 810 24p / 1280 x 720 60p / 1280 x 720 30p / 640 x 480 30p / 320 x 240 30p


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Bruce
2013-01-17 15:54:55
Ostré foto , pekný bokeh...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované