Hore

Sony A7R II - najvyššia kvalita v menšom balení

Sony boduje. Druhá generácia ich plnoformátových CSC fotoaparátov ukazuje, ako má vyzerať fotoaparát budúcnosti. Najvyššia obrazová kvalita a k tomu aj špičkové video.

Ani nové Canon EOS 5Ds a 5Dsr nenarobili asi toľko rozruchu, ako tento fotoaparát. Prví testeri a majitelia spievajú ódy a hovoria o zabijakovi plnformátových zrkadloviek. Až v druhej vlne prichádzajú aj negatívne názory, trochu tlmiace prvotné nadšenie. Tých je však oveľa menej.

Prvá generácia fotoaparátov Sony radu A7 rozčerila stojaté vody fullframov. No až druhá generácia naplno prerazila. Sám vlastním Sony A7II, prvý model z novej generácie. Okrem snímača a s ním spojených benefitov sa od modelu A7R II príliš neodlišuje. Oproti prvej A7r je tu však veľký pokrok prakticky vo všetkom, od ergonómie, cez rýchlosť, až po kvalitu fotografií a videa.
Pred prečítaním tejto recenzie odporúčam tú na Sony A7 II. Niektoré podrobnosti z nej tu nebudem opakovať, najmä čo sa týka ovládania a ergonómie.


Predná i zadná časť je prakticky totožná s modelom A7 II.


Jediným odlišným prvkom je aretácia na voliči programov.

Predstavenie

Jediným z vonku viditeľný rozdielom medzi A7II a A7RII je volič programov, ktorý je u R-ka vyšší s poistkou uprostred. To podstatné sa ukrýva vo vnútri. Začína to vnútrom vašej peňaženky, z ktorej vytiahne vyšší model približne o 1700 € viac. To si priplatíte za snímač s rozlíšením 42Mpx v prakticky rovnakom fotoaparáte. To je dosť. Snímač je novej generácie, prvý full frame CMOS typu BSI. Jeho konštrukcia umožňuje aj rýchlejšie spracovanie dát, vďaka čomu dokáže R-ko snímať 4K video a pri takmer dvojnásobnom rozlíšení tiež zvláda 5 obr./s. Vylepšené je hybridné zaostrovanie, kde počet AF bodov z fázovou detekciou vzrástol zo 117 na 399, zlepšila sa aj jeho rýchlosť. Jedným zo sledovaných parametrov je rozlíšenie displeja a snímača. To sa prakticky nezmenilo, ale narástlo zväčšenie hľadáčika z 0,71 na 0,78x.

Deklarovaná výdrž batérie klesla z 350 na 290 záberov. To rozhodne nepoteší, veď ani 350 nie je nič moc. V krabici však konečne pribudla aj klasická nabíjačka. Tá USB tam ostala tiež.


Prvý plnoformátový snímač typu Exmor R má rozlíšenie 42,4 Mpx.

Porovnanie tradičnej konštrukcie snímača CMOS a konštrukcie so zadným osvitom, ktorú sme doteraz poznali len s telefónov a kompaktov.

 
Fotoaparát je vyhotovený z horčíkovej zliatiny a vysokopevných plastov.


Uzávierka je štrbinová mechanická s možnosťou zapnutia plne elektronickej prvej lamely.

 
Schéma 5-osej stabilizácie druhej série fotoaparátov Sony A7.


Špecifikácia:

  • Bajonet E-mount
  • Telo z horčíkovej zliatiny, vonkajšie plastové časti s vysokou pevnosťou
  • Snímač Exmor R® CMOS Full Frame 35 mm (35,9 x 24,0 mm), 42,4 Mpx
  • Stabilizácia kompenzáciou v 5-osiach, účinnosť až 4,5 EV
  • Hybridné automatické zaostrovanie, 399 bodov (automatické zaostrovanie s detekciou fázového rozdielu)/25 bodov (automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu)
  • Citlivosť ISO 100 – 25600 (rozšíriteľná na ISO 50 – 102400)
  • 1200-zónové meranie expozície
  • Elektronický hľadáčik XGA OLED 2 359 296 bodov, zväčšenie 0,78x
  • Výklopný LCD TFT 7,5 cm, rozlíšenie 1 228 800 bodov
  • Uzávierka 1/8 000 až 30 s, B s možnosťou elektronickej prvej lamely, x-sync 1/250 s
  • Sériové snímanie max. 5 sn./s
  • Video vo formáte XAVC S/AVCHD, rozlíšenie 4K 30p, Full HD 60p
  • WiFi, NFC
  • Rozmery: 126,9 x 95,7 x 60,3 mm
  • Hmotnosť: 582 g (iba telo)


www.sony.sk


Fotoaparát v praxi

Keďže takmer totožný fotoaparát už mám, nie je práca s novinkou žiadnym prekvapením. Takmer neviem, ktorý fotoaparát mám v ruke, až v počítači sa ukáže, že z tohto sú fotografie s takmer dvojnásobným rozlíšením. Musím priznať, že poistka na voliči programov mi skôr vadí, akoby som sa jej tešil. Volič je na takom mieste, že jeho nechcenému pretočeniu nehrozí. Myslím, že poistka je tu zbytočne, viac by sa hodila na volič korekcie expozície.

Až na neprehľadné menu hodnotím ovládanie ako veľmi dobré. Programovateľných tlačidiel je dostatok, k dispozícii sú aj dve pamäte užívateľských expozičných programov. Chýba mi len dotykové ovládania výberu AF bodov. Nemám problém s veľkosťou fotoaparátu, drží sa mi dobre. Kto má väčšie ruky, môžeš i dokúpiť battery grip. S ním je však fotoaparát o dosť väčší a stráca sa tak jedna z výhod CSC fotoaparátov.

Jedno na týchto fotoaparátoch milujem. Elektronický hľadáčik i displej zobrazujúce živý náhľad sú veľkým pomocníkom fotografa. Na rozdiel od zrkadlovky zobrazujú to, ako bude fotografia vyzerať ešte pred stlačením spúšte. Vidím vplyv obrazového profilu, vyváženia bielej i nastavenia expozície. A nielen to, vidím aj vplyv clony na hĺbku ostrosti. Už nemusím cvakať skúšobné zábery, odpadu je menej. A má to aj ďalšie výhody. Keď si chcete pozrieť, čo ste nafotili, nemusíte oddialiť oko od hľadáčika, obzvlášť oceníte pri fotení na priamom slnku, kedy majitelia zrkadloviek sliepňajú na displej a snažia sa ho telom tieniť, čo príliš nepomáha.

V článku o starom sovietskom objektíve Helios som písal, ako dobre sa s ním fotí na Sony A7II, to isté samozrejme platí aj pre vyšší model. Peaking level, digitálna lupa, stabilizovaný snímač a živý náhľad fotografovi maximálne uľahčujú prácu. Asi vhodnejší fotoaparát, na fotenie s manuálnymi objektívmi, nenájdete.

Vďaka dobrému odladeniu celého fotoaparátu, nespôsobuje vysoké rozlíšenie žiadne problémy. Vlastne si to pri fotení vôbec neuvedomujete, fotíte, akoby mal fotoaparát len 12 -16 Mpx. Až na pomalý štart je všetko tak rýchle, ako má. V žánroch nie je prieberčivý, môžete ním fotiť čokoľvek. Dokonca i šport. Vadí mi len príliš dlhý štart, ktorý trvá takmer 3 sekundy.

 Panoramatický režim má u Sony dlhoročnú tradíciu. V takejto situácii si však neporadí ani inak dobrý algoritmus skladania záberov.

Tak ako Sony A7II, aj A7RII má hybridné zaostrovanie. Bežne je v činnosti to s vyhodnocovaním kontrastu. Výhodou je presnosť, ktorú by tak chceli majitelia prvých zrkadloviek. Na druhú stranu je tu však menšia citlivosť a AF sa dá ľahko zviesť vysokým kontrastom pozadia. To potom neviete zaostriť na blízky objekt. V režime kontinuálneho zaostrovania sa k slovu prihlási zaostrovanie s fázovou detekciou s celkovým počtom 399 bodov. To je oveľa svižnejšie, čo vidno aj na fukote, akým si jednotlivé body predávajú ostrenie. Hybridné zaostrovanie je dôvodom, prečo je Alfa tak vhodná pre rôzne adaptéry, ktoré zachovávajú plnú funkcionalitu AF objektívov s inými bajonetmi. Dokonca, ak máte Sony objektívy A-mount, ani nepotrebujete drahý adaptér s polopriepustným zrkadlom, ale lacnejší bez zrkadla.

Ak mám zhodnotiť rýchlosť AF pri bežnom fotení, máme tu skôr priemer. Špičkové zrkadlovky sú stále o niečo napred. So svetelným Batisom 85/1,8 som sa občas dobre natrápil.

Hybridné zaostrovanie som vyskúšal pri fotení raftingu. Fotil som s objektívom Sony FE 70-200/4G OSS a celkom úspešne. Odpadu bolo málo, ale chýbala mi tá istota, ktorú pociťujem pri fotení zrkadlovkou. Tu musíte jednoducho fotoaparátu slepo dôverovať, že to zvládne, pretože v elektronickom hľadáčiku to tak dobre nevidíte.

Maximálna snímková frekvencia je 5 obr./s., čo u fotoaparátu s 42 MPx rozlíšením nie je vôbec zlé. Nikto neočakáva, že to bude športovec. 5 obr./s. však stačí, aby ste občas mohli fotiť aj akčnejšie. Super je, že v sérii nafotíte až 20 RAW-ov. Že by ste fotoaparátu zahltili vyrovnávaciu pamäť, je málo pravdepodobné.

Vďaka NFC sa fotoaparát rýchlo páruje s chytrými zariadeniami. Posielanie fotografií do telefónu alebo tabletu je veľmi pohodlné. Ovládanie fotoaparátu cez ne je tiež jednoduché, ale aplikácia by mohla mať viac funkcií. Sony by si tu mohlo zobrať príklad od Olympusu.

Funkcionalita sa dá rozšíriť nahratím aplikácií z obchodu PlayMemories. Tie, ktoré sú zdarma si môžete stiahnuť priamo do fotoaparátu, ale musíte si vytvoriť účet mimo Slovenska, najlepšie asi v UK.

Obrazová kvalita

Sony A7R II, vďaka výbornému výkonu v potlačení šumu, predbehol v bodovom hodnotení snímačov na dxomark.com všetky fotoaparáty a momentálne kraľuje rebríčku. Skutočne má najlepší snímač na trhu? Myslím, že to netreba príliš riešiť. Výstup zo snímača má viac charakteristík a tak je na konečnom užívateľovi, ktoré vlastnosti sú pre neho dôležité. Rozlíšenie, množstvo šumu, farby, či dynamický rozsah. Napr. v tom poslednom ostáva kráľom Nikon D810.

S fotoaparátmi Sony radu A7 je spojená aj kauza bitovej hĺbky RAW-u. V určitých situáciách sa prejavuje kompresia a nižšia farebná hĺbka. Pomaly sa internetom šíri petícia, aby Sony na tomto probléme zapracovalo. Zo Sony už vysvetlili, prečo to zatiaľ nejde.

Má vás to trápiť? Nemusí, ak nefotíte motívy na to citlivé. Artefakty kompresie sa prejavia len výnimočne. Áno, bolo by super, ak by Sony použila nestratový 14-bit RAW, aj bez toho je však výstup špičkový. Podľa najnovších správ sa pre nové modely druhej série pripravujú aktualizácie, kde bude k dispozícii 14-bitový komprimovaný i nekomprimovaný RAW.



Stratovej kompresii RAW sa veľmi podrobne venujú na stránke RawDigger.





Práca s RAW-mi sa veľmi podobá tomu, na čo som zvyknutý u Nikonu. K dispozícii je veľké množstvo obrazových informácií. Oproti predchádzajúcej generácii vidno zlepšenie v prekreslení svetiel, prepaly sa dajú účinnejšie zachrániť. Veľmi dobre sa koriguje aj podexpozícia. Ani pri korekcii cez 2EV nestúpne výraznejšie úroveň šumu.


Vďaka vysokému dynamickému rozsahu si fotoaparát poradí aj s ťažkými svetelnými podmienkami.


Sony A7R II je pre mňa momentálne najlepší fotoaparát pre ČB fotografiu.

Ak použijete niektorý z fantastických objektívov, akými sú napr. Sony FE 90/2,8G Macro OSS alebo Sony FE 55/1,8 ZA, zachytíte aj tie najjemnejšie detaily. 42Mpx snímač bez AA filtra poskytuje druhé najvyššie rozlíšenie v kategórii 35 mm fotoaparátov. 7952x5304 - to je rozlíšenie fotografií z tohto prístroja. Pozrime sa na to, aký má potenciál pri tlači fotografií aj v porovnaní s inými fotoaparátmi.

Hustota tlače

24MPx

36MPx

42MPx

50MPx

300DPI

51x34 cm

62x42 cm

67x45 cm

734x49 cm

200DPI

76x51 cm

93x62 cm

101x67 cm

110x74 cm

125DPI

122x81 cm

150x100 cm

161x108 cm

176x118 cm

72DPI

211x141 cm

260x173 cm

280x187 cm

306x204 cm



Ohromné množstvo detailov, podmienkou je použitie tých najlepších objektívov.

Keď som v počítači otvoril testovaciu fotografiu s ISO 6400, nebol som zvlášť nadšený. Šumu viac než je zdravé. Krátko na to som si všimol, že je tam akosi veľa núl a fotografia je nafotená na ISO 64 000. A to sa na šum pozeráte hneď inak. Poďme však pekne od začiatku, od najnižšej hodnoty.

Citlivosť začína na ISO 50, čo chválim. Pomôže to pri fotení s vysokosvetelnými objektívmi a aj keď potrebujete predĺžiť expozičný čas. Jemný šum v tieňoch sa začína objavovať od ISO 200. Pri rozlíšení 42 Mpx sa ale spoľahlivo stratí aj na veľmi veľkej zväčšenine. Od ISO 800 jemne preniká aj do svetiel. Do ISO 1600 sa šumom netreba trápiť. Na viac než metrových zväčšeninách sa šum začne viditeľne, ale stále jemne, prejavovať od ISO 3200. Prelomovou hranicou, ako tomu väčšinou býva zvykom, je ISO 6400. Fotoaparát si stále vedie nadpriemerne dobre a výraznejší nárast šumu začína na ISO 12 800. Pri tejto hodnote vytlačíte len málo zašumenú fotografiu formátu cca 70x50 cm.

Veľmi ma prekvapilo, že aj pri najvyššej citlivosti ISO 102 400 sú fotografie stále použiteľné, u väčšiny fotoaparátov najvyššia hodnota len marketingovo zlepšuje parametre fotoaparátu. Samozrejme šumu je veľa, ale stále je na fotografii dostatok detailov pre tlač formátu A4.

Nízkej úrovni šumu pri nadpriemerne vysokom rozlíšení sa isto potešia fotografi hviezdnej oblohy, ktorá sa bežne exponuje na ISO 3200 - 6400.

Je až neuveriteľné, čo fotoaparát dokáže na vysokých citlivostiach pri tak vysokom rozlíšení. Jeden by myslel, že fotograf bude musieť používať skôr nižšie hodnoty, no opak je pravdou.


ISO 6400 - pozoruhodný výkon pri tak vysokom rozlíšení.


Sony A7R II patrí do najvyššej ligy. Zdroj: dxomark.com.

FF CSC alebo zrkadlovka?

Sony A7R II obrazovo i funkčne konkuruje zrkadlovkám a v mnohom ich aj predčí. Elektronický hľadáčik už nie je niečo, nad čím ohŕňame nos, ale stáva sa výhodou. Aj vďaka nemu sa podstatne ľahšie pracuje s manuálnymi objektívmi. Veľkým plusom je aj stabilizovaný snímač. Kedysi zatracované automatické zaostrovanie využívajúce detekciu kontrastu sa tiež ukazuje ako prednosť a tu máme naviac aj AF s fázovou detekciou. Fotografi, používajúci CSC fotoaparáty, s ním majú menej odpadu pri používaní vysokosvetelných objektívov s malou hĺbkou ostrosti.

Vo videu nemá testovaný model u zrkadloviek konkurenciu. Šport a wildlife však ešte nejaký čas zostanú doménou zrkadloviek, aj keď dá sa do týchto žánrov pustiť už aj s CSC. Nezanedbateľný je dlhoročný náskok zrkadloviek v ponuke natívnych objektívov.

Posledné týždne je Sony A7R II hviezdou internetu. Desiatky článkov a videí, kto sa chce o ňom niečo dozvedieť, nebude trpieť nedostatkom informácií. Ešte viac pokročilých amatérov a profesionálov odkladá svoje zrkadlovky a dáva prednosť CSC. Skôr ako recenzie, sú zaujímavé názory reálnych užívateľov, ktorí vo svojich blogoch často popisujú, prečo prešli na CSC. Uvádzajú reálne postrehy z praxe, porovnávajú nový spôsob fotenia s rokmi doterajších skúseností.

Asi najlepším zdrojom informácii je http://www.sonyalpharumors.com/, kde sa sústreďujú odkazy na množstvo článkov, recenzií a videí.

Video


Sony A7r II je nielen fotoaparátom, ale aj špičkovou videokamerou.

Nová konštrukcia snímača umožňuje snímať video v 4K rozlíšení a ukladať ho priamo na kartu. 4K dokáže aj model A7s, kráľ vide pri zlom osvetlení, ale dokáže ho ukladať len na externý rekordér, ktorým je najčastejšie Atomos Shogun. Ukazuje sa, že v kvalite videa sú sily vyrovnané, aj keď má R-ko podstatne menšie pixely. Na rovnakú plochu je umiestnených viac ako 42 000 000 bodov, oproti 12 000 000 bodov u S-ka. Nezanedbateľným plusom je 5-osá stabilizácia na snímači a hybridné zaostrovanie optimalizované pre video. Predstavený je už nový model A7s II s ukladaním aj na kartu a všetkými vymoženosťami druhej generácie.

A7RII je rovnako dobrou kamerou ako fotoaparátom. Ako aj A7II, disponuje video funkciami od výmyslu sveta a ešte o niečo naviac. V ponuke je napríklad aj Super 35 mm formát, ktorý dôverne poznajú profesionálny kameramani.


Benefity, ktoré prináša nový snímač pre video.

Funkcie videa:

  • Audio IN/OUT
  • HDMI monitoring
  • 35mm Full Frame alebo Super 35mm formát
  • zebra
  • obrazové profily pre video, vrátane S-Log2
  • zobrazenie úrovne zvuku
  • nastavenie úrovne zvuku
  • nastavenie citlivosti a rýchlosti zaostrovania
  • časový kód
  • duálne nahrávanie videa

Ponuka formátov videa:

  • XAVC S 4K - 25p, 100Mbps, 25p, 60Mbps
  • XAVC S HD - 1920x1080 50p, 50Mbps, 25p, 50Mbps, 1280x738 100fps, 50Mbps
  • AVCHD - 50i, 24Mbps, 50i 17Mbps, 50p, 28Mbps, 25p, 24Mbps, 25p, 17Mbps
  • MP4 - 1920x1080, 50p, 28Mbps, 1920x1080, 25p, 16Mbps, 1280x720, 25p, 6Mbps
     

Videu sa v tejto recenzii budem venovať menej, prenechám to skúsenejším. Prikladám dve ukážkové videa v 4K rozlíšení. Aby ste mohli využiť plnú kvalitu, musíte použiť aspoň 64GB kartu typu UHS-1. Ja som ju k dispozícii nemal a tak som snímal len v rozlíšení Full HD, do formátu AVCHD.


Nevyskúšal som funkciu Time Lapse video, ktorú si musíte inštalovať ako platenú aplikáciu. Naviac zo Slovenska si ju nekúpite, Sony našu malú krajinu už roky ignoruje.

Plusy a mínusy

+ oproti predchodcovi vylepšená ergonómia držania a ovládania
+ utesnené telo
+ množstvo programovateľných tlačidiel
+ uzávierka stavaná na 500 000 cyklov
+ obrazová kvalita
+ 4K video s ukladaním na kartu
+ funkcie pre snímanie videa
+ vylepšený AF
+ WiFi s NFC
+ USB + klasická nabíjačka
+ kapacita vyrovnávacej pamäte až 20 obrázkov v RAW formáte

-  displej stále nie je plne otočný a dotykový
-  neprehľadné menu
-  RAW so stratovou kompresiou (bude riešiť nový firmvér)
-  funkcia Time Lapse je platená a treba si ju stiahnuť ako aplikáciu
-  chýba blesk
-  dlhý štart
-  nemá USB 3
-  obmedzená ponuka objektívov
-  žrút batérií
-  PlayMemories obchod nepodporuje Slovensko

Záver

Sony A7R II je fantastický fotoaparát. Na druhú stranu treba povedať, že výbavu fotografa netvorí len fotoaparát. A tu sa dostávame k slabine Sony. Natívnych objektívov je zatiaľ poskromne a najmä zoomy sú skôr priemerné, ako výborné. K zrkadlovkám Canon a Nikon je naopak množstvo objektívov a takých, ktoré v portfóliách chýbajú je len pár. To je stále dôvod, prečo Sony nie je plnohodnotnou konkurenciou. Obrazovo áno, schopnosťou prispôsobiť sa všetkým fotografickým žánrom, nie. Ak ste majitelia niektorého zo systémov Canon, či Nikon a po Sony poškuľujete, zvážte, či si Sony kúpite ako náhradu alebo ako doplnok. Ja som zvolil druhé riešenie. Inak je tomu u majiteľov zrkadloviek Sony, ktorí môžu používať svoje objektívy cez redukciu. Zle na tom nie sú ani Canonisti, len nedávno bol jeden z adaptérov vylepšený novým firmvérom podporujúci všetkých 399 bodov AF zaostrovania. V fáze prototipu je aj adaptér pre objektívy s bajonetom Nikon. To môže výrazne zmeniť hru, na fotoaparáty Sony budete môcť bez obmedzení používať AF objektívy zo zrkadloviek troch najväčších výrobcov (Canon, Nikon, Sony/Minolta). Tak môžete preklenúť obdobie, kým nebude ponuka natívnych objektívov s FE bajonetom bohatšia. A aj potom si môžete nechať svoje obľúbené zrkadlovkové objektívy. Ja si v budúcnosti asi kúpim redukciu pre objektívy Nikon. Svoj CSC Sony budem môcť používať potom ako druhé telo.

Sony A7R II patrí obrazovo, vo fotografii i videu, medzi absolútnu špičku konkurujúcu aj strednému formátu. Cenovo porovnateľnú konkurenciu nájdete len v kategórii prvých zrkadloviek, samozrejme sú to Nikon D810 a Canon EOS 5Ds/5Dsr. Nebudem súdiť, ktorý z nich je lepší. Veď sa bavíme o absolútnej špičke. Lepší je ten, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám konkrétneho fotografa.

Pri fotografovaní som nevidel rozdiel v práci medzi A7r II a mojou A7 II. Ten sa prejavil až v počítači, ktorý sa podstatne viac zadýchal. Aj pri takmer dvojnásobnom rozlíšení je 42Mpx model lepší vo všetkom, nielen v rozlíšení. Nižší je šum a lepšie sa pracuje s expozíciou. Sony sa dostáva na úroveň najlepších Nikonov. Gratulujem, nový snímač sa vydaril. Oproti prvej generácii je tu však pokrok značný. Najvyšší model dospel a veľa chýb na ňom nenájdete. Právom si zaslúži ocenenie TOP redakcie ePhoto.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2015-09-28 06:47:16
V tabuľke pri 300 DPI a 50 MPx je drobná chyba
 
smart
2015-09-28 08:04:04
Vdaka za recenziu. Uz sa tesim na zavistlive komentare Canonistov a Nikonistov, narazajuce na viacere odstavce v tomto clanku

A teraz to hlavne: Timelapse som si kupil na A6000 jednoduchym sposobom tak, ze som si na ebay zakupil Sony Playstation Network Prepaid Card, locknutu pre Britaniu, na portale Sony PlayMemories vytvoril konto s lokaciou UK a pri zaplateni uviedol cislo PrePaid karty.

Timelapse aplikaciu som si potom nainstaloval pre obe moje A6000 a jeden krat kamaratovi - niekde som cital, ze Sony to povoluje 10x stiahnut z jedneho uctu.

P.S. treba kupit kartu urcenu pre krajiny, ktore podporuje Sony (Britania, Nemecko,...) - pozor nekupujte tie na Heureke, su urcene pre CZ/SK trh.
P.P.S Dajte si pozor na ebay, niektori predajcovia kariet vyzaduju kvoli overeniu totoznosti poslat vyplneny a podpisany formular s osobnymi udajmi a fotografiou! Ja som hned taku objednavku zrusil a nastastie mi hned vratil peniaze. S dalsim predajcom nebol problem, distribucia prebieha lelektronicky, t.j. cislo karty dorazilo do 10 minut na e-mail.
 
Roman Point
2015-09-28 08:10:45
príspevok od: JohnNewton
V tabuľke pri 300 DPI a 50 MPx je drobná chyba
Ty už si mal byť vonku a fotiť
 
Juraj Lacko
2015-09-28 08:30:28
Mal som uz tri sony csc a vsetky som predal. S tych sony farieb sa mi dviha zaludok.
 
JohnNewton
2015-09-28 08:39:41
príspevok od: Roman Point
Ty už si mal byť vonku a fotiť
Bol som, ale nefotil som, iba čumel cez ďalekohľad na mesiac
 
Roman Point
2015-09-28 11:51:25
príspevok od: JohnNewton
Bol som, ale nefotil som, iba čumel cez ďalekohľad na mesiac
Ja som ho aj odfotil uvidím či niečo z toho bude. Ale tak o technike to nie je. Mám starý flexaret stopol som na 8 hodín rotaciu zeme takže snáď ta fotka vyšla uvidíme
 
matpi
2015-09-28 12:58:48
pred tromi rokmi som predal svoj sony nex-5n hlavne kvoli slabej ponuke objektivov...a ako to sledujem, tak spolu s totalne nekrestanskymi cenami je to stale ich najvacsia slabina
 
kuchar
2015-09-28 13:04:46
príspevok od: smart
Vdaka za recenziu. Uz sa tesim na zavistlive komentare Canonistov a Nikonistov, narazajuce na viacere odstavce v tomto clanku

A teraz to hlavne: Timelapse som si kupil na A6000 jednoduchym sposobom tak, ze som si na ebay zakupil Sony Playstation Network Prepaid Card, locknutu pre Britaniu, na portale Sony PlayMemories vytvoril konto s lokaciou UK a pri zaplateni uviedol cislo PrePaid karty.

Timelapse aplikaciu som si potom nainstaloval pre obe moje A6000 a jeden krat kamaratovi - niekde som cital, ze Sony to povoluje 10x stiahnut z jedneho uctu.

P.S. treba kupit kartu urcenu pre krajiny, ktore podporuje Sony (Britania, Nemecko,...) - pozor nekupujte tie na Heureke, su urcene pre CZ/SK trh.
P.P.S Dajte si pozor na ebay, niektori predajcovia kariet vyzaduju kvoli overeniu totoznosti poslat vyplneny a podpisany formular s osobnymi udajmi a fotografiou! Ja som hned taku objednavku zrusil a nastastie mi hned vratil peniaze. S dalsim predajcom nebol problem, distribucia prebieha lelektronicky, t.j. cislo karty dorazilo do 10 minut na e-mail.
Este ze na dobru fotku ma vplyv vela faktorov a kvalita senzora je vo vacsine jednym s tych menej podstatnych...
 
smart
2015-09-28 17:05:11
príspevok od: kuchar
Este ze na dobru fotku ma vplyv vela faktorov a kvalita senzora je vo vacsine jednym s tych menej podstatnych...
konecne prvy, dnes to nejak nejde
 
JohnNewton
2015-09-28 17:07:28
príspevok od: Roman Point
Ja som ho aj odfotil uvidím či niečo z toho bude. Ale tak o technike to nie je. Mám starý flexaret stopol som na 8 hodín rotaciu zeme takže snáď ta fotka vyšla uvidíme
Voňa Flexaretu mi pripomína detstvo
 
Jozef Macák
2015-09-28 17:18:54
fajn recenzia
ja osobne by som pridal este par ficurin ktore Karol opomenul...
- eye AF: ostrenie na oko, realne spolohlivo fungujuca vychytavka (fungujuca s AF-C)
- silent shutter: ticha elektronicka spust (nedochadza k zvyseniu sumu oproti klasickemu rezimu, ako tomu je v inych implementaciach)
- sony konecne umoznuje nastavit minimalne hodnoty pre auto-ISO a vysporiadali sa s tym celkom elegantne (slow,slower...)
 
JohnNewton
2015-09-28 17:24:49
príspevok od: smart
konecne prvy, dnes to nejak nejde
Nie je tam nič nekorektné, tak že dnes bude kľud. V celku triezve zhodnotenie Okrem ceny všetko fajné
 
Jozef Macák
2015-09-28 17:33:23
príspevok od: Juraj Lacko
Mal som uz tri sony csc a vsetky som predal. S tych sony farieb sa mi dviha zaludok.
Proti gustu ziaden disput, kazdemu sa paci nieco ine, len by ma zaujimalo aku logiku si pouzil pri nakupe...
1. fotak: nepacia sa mi farby, predam ho
2. fotak: mozno sa mi uz teraz tie sony farby pacit budu, kupim sony znova...nie stale sa mi nepacia, predam aj tento
3. fotak: no, snad sa mi do tretice budu sony farby konecne pacit, kupim sony znova....nie, este stale je mi z nich na vracanie, predam aj tento

alebo si snad cakal ze farebne podanie sa meni od fotaku k fotaku v ramci jednej znacky?
 
JohnNewton
2015-09-28 17:39:27
príspevok od: Jozef Macák
Proti gustu ziaden disput, kazdemu sa paci nieco ine, len by ma zaujimalo aku logiku si pouzil pri nakupe...
1. fotak: nepacia sa mi farby, predam ho
2. fotak: mozno sa mi uz teraz tie sony farby pacit budu, kupim sony znova...nie stale sa mi nepacia, predam aj tento
3. fotak: no, snad sa mi do tretice budu sony farby konecne pacit, kupim sony znova....nie, este stale je mi z nich na vracanie, predam aj tento

alebo si snad cakal ze farebne podanie sa meni od fotaku k fotaku v ramci jednej znacky?
Neviem čo mal autor na mysli, lebo v testoch farebného podania tam nejaké extrémne odchýlky farebného podania nie sú. Jedna vec sú verné farby a ľúbivé farby, ale to si každý môže prispôsobiť z RAWu ako chce.
 
markato1
2015-09-28 18:12:19
pri tych megapixeloch vidiet kazdu chybu zaostrenia,aj tu su fotografie, kde to, co ma byt ostre ostre nieje .asi fajn zhrnutie ,technika ide stale rychle dopredu,ale uz sa asi ziadneho zazraku nedockame..parametre sa mozu este nejaku dobu zlepsovat,ale osobne som z tych fotografii na zadok nepadol .chvalim vysoke iso,aj dynamicky rozsah je fajn,ale fotografie mi pridu nejake fadne ,povedal by som az prilis obycajne(viem ze su to standardne testovacie fotky) o to nejde a jedna sa hlavne o farebne fotografie..mozno mam len blbo nastaveny monitor...Fotoaparat ale verim ze ma potencial a budu pribudat aj fotografie z ktorych sa na zadok pada
 
JohnNewton
2015-09-28 18:24:08
Ak chceš padnúť na zadok, tak odporúčam kolieskové korčule Je to pár rokov, ale ešte teraz to cítim..
 
Mattus1990
2015-09-28 18:47:45
príspevok od: Jozef Macák
fajn recenzia
ja osobne by som pridal este par ficurin ktore Karol opomenul...
- eye AF: ostrenie na oko, realne spolohlivo fungujuca vychytavka (fungujuca s AF-C)
- silent shutter: ticha elektronicka spust (nedochadza k zvyseniu sumu oproti klasickemu rezimu, ako tomu je v inych implementaciach)
- sony konecne umoznuje nastavit minimalne hodnoty pre auto-ISO a vysporiadali sa s tym celkom elegantne (slow,slower...)
moja a6000 vie tiež nastavovať rozsah auto-ISO v obidvoch hodnotách
 
markato1
2015-09-28 19:19:44
príspevok od: JohnNewton
Ak chceš padnúť na zadok, tak odporúčam kolieskové korčule Je to pár rokov, ale ešte teraz to cítim..
 
Jozef Macák
2015-09-28 19:32:42
príspevok od: Mattus1990
moja a6000 vie tiež nastavovať rozsah auto-ISO v obidvoch hodnotách
myslel som rychlost uzavierky....min/max hodnota ISO sa dala nastavit odjakziva. Teraz si mozes nastavit minimalny cas uzavierky podla ktoreho sa auto-ISO bude chovat
 
Jozef Macák
2015-09-28 19:44:46
príspevok od: JohnNewton
Neviem čo mal autor na mysli, lebo v testoch farebného podania tam nejaké extrémne odchýlky farebného podania nie sú. Jedna vec sú verné farby a ľúbivé farby, ale to si každý môže prispôsobiť z RAWu ako chce.
ziadne odchylky samozrejme nie su. Sony, podobne ako Nikon ma vcelku verne, neutralne farby. Samozrejme ak fotis do RAW tak z nich vykuzlis co len chces. Autor bude mozno canonista, keze Canon defaultne farby "otepli" a prisaturuje. Chapem ak je niekto zvyknuty na defaultny disney-color Canon vystup, tak sa mu Sony farby zdaju fadne. Uprimne, obcas by som sam uvital keby robil sony defaultne trosku teplejsie farby, pri urcitych foteniach vo finale posuniem 90% fotiek WB kusok do prava. Ale zas neni to nejak moc roboty vsakze. A inokedy som zas rad ze su farby take ake su...
 
Mattus1990
2015-09-28 20:56:54
príspevok od: Jozef Macák
myslel som rychlost uzavierky....min/max hodnota ISO sa dala nastavit odjakziva. Teraz si mozes nastavit minimalny cas uzavierky podla ktoreho sa auto-ISO bude chovat
aha, chapem...no tak to je užitočná funkcia
 
Juraj Lacko
2015-09-29 08:27:52
príspevok od: Jozef Macák
Proti gustu ziaden disput, kazdemu sa paci nieco ine, len by ma zaujimalo aku logiku si pouzil pri nakupe...
1. fotak: nepacia sa mi farby, predam ho
2. fotak: mozno sa mi uz teraz tie sony farby pacit budu, kupim sony znova...nie stale sa mi nepacia, predam aj tento
3. fotak: no, snad sa mi do tretice budu sony farby konecne pacit, kupim sony znova....nie, este stale je mi z nich na vracanie, predam aj tento

alebo si snad cakal ze farebne podanie sa meni od fotaku k fotaku v ramci jednej znacky?
Nie tak to nebolo islo o inu vec. Sucasne som mal fotaky od iac vyrobcov a sony som kupil len koli ich malym rozmerom. Dovod nakupu a predaja bol aj koli variacii objektivov ktore boli v kite s danym modelom. zacalo sa to nex 5 s 16mm potom 5r s 18-55 a nakoniec 3n s 16-50. Samozrejme ze som ine farby necakal ked som kupoal iny model . Vtedy som v prvom rade potreboal maly pristroj s dobrym obrazovym ystupom. Teraz ked som si pozrel test na tento noy sony sa mi to vsetko pripomenulo a koli tym farbam sony uz radsej nekupim. Aj ked uznavam vsetky yhody sony csc ale toto je pre mna velke minus. Manualne doladovat farby k takym ake som videl ma uz nebavi PP a preto som zmenil znacku.
 
JohnNewton
2015-09-29 08:38:42
príspevok od: Juraj Lacko
Nie tak to nebolo islo o inu vec. Sucasne som mal fotaky od iac vyrobcov a sony som kupil len koli ich malym rozmerom. Dovod nakupu a predaja bol aj koli variacii objektivov ktore boli v kite s danym modelom. zacalo sa to nex 5 s 16mm potom 5r s 18-55 a nakoniec 3n s 16-50. Samozrejme ze som ine farby necakal ked som kupoal iny model . Vtedy som v prvom rade potreboal maly pristroj s dobrym obrazovym ystupom. Teraz ked som si pozrel test na tento noy sony sa mi to vsetko pripomenulo a koli tym farbam sony uz radsej nekupim. Aj ked uznavam vsetky yhody sony csc ale toto je pre mna velke minus. Manualne doladovat farby k takym ake som videl ma uz nebavi PP a preto som zmenil znacku.
A čo konkrétne nie je dobre, saturácia je moc, či málo. Alebo je niektorá farba mimo . Zaujíma ma to čisto z praktického hľadiska, nie každý vnímame farby rovnako.
 
Jozef Macák
2015-09-29 09:34:00
príspevok od: Juraj Lacko
Nie tak to nebolo islo o inu vec. Sucasne som mal fotaky od iac vyrobcov a sony som kupil len koli ich malym rozmerom. Dovod nakupu a predaja bol aj koli variacii objektivov ktore boli v kite s danym modelom. zacalo sa to nex 5 s 16mm potom 5r s 18-55 a nakoniec 3n s 16-50. Samozrejme ze som ine farby necakal ked som kupoal iny model . Vtedy som v prvom rade potreboal maly pristroj s dobrym obrazovym ystupom. Teraz ked som si pozrel test na tento noy sony sa mi to vsetko pripomenulo a koli tym farbam sony uz radsej nekupim. Aj ked uznavam vsetky yhody sony csc ale toto je pre mna velke minus. Manualne doladovat farby k takym ake som videl ma uz nebavi PP a preto som zmenil znacku.
ok, ale aj tak uz po prvom, tj nex 5, si mal na vyber alternativy vo forme olympus,fuji,panasonic (tiez male pristroje s dobrym vystupom). Keby sa mne zdvyhal zaludok z farieb, skusil by som asi jeden z nich a urcite nesiel do dalsieho NEXu
Inak, cisto zo zvedavosti, ktory to system zobrazuje farby tak ako ich vidis?
 
Juraj Lacko
2015-09-29 10:13:19
príspevok od: JohnNewton
A čo konkrétne nie je dobre, saturácia je moc, či málo. Alebo je niektorá farba mimo . Zaujíma ma to čisto z praktického hľadiska, nie každý vnímame farby rovnako.
oboje bolo mimo realu. Samozrejme dalo sa to zmenit ale je to velmi pracne a casovo narocne.
 
Juraj Lacko
2015-09-29 10:18:48
príspevok od: Jozef Macák
ok, ale aj tak uz po prvom, tj nex 5, si mal na vyber alternativy vo forme olympus,fuji,panasonic (tiez male pristroje s dobrym vystupom). Keby sa mne zdvyhal zaludok z farieb, skusil by som asi jeden z nich a urcite nesiel do dalsieho NEXu
Inak, cisto zo zvedavosti, ktory to system zobrazuje farby tak ako ich vidis?
Ano moznosti je vela nejdem to tu rozoberat. Co do realnosti farieb najma pri portretoch sa mi najviac osvedcil canon FF telo s L objektimi. Samozrejme canon pokulhava v inych oblastiach. Idealny fotak ale neexistuje. Treba si vybrat najlepsi kompromis podla toho co fotograf potrebuje.
 
Jozef Macák
2015-09-29 13:36:17
príspevok od: Juraj Lacko
Ano moznosti je vela nejdem to tu rozoberat. Co do realnosti farieb najma pri portretoch sa mi najviac osvedcil canon FF telo s L objektimi. Samozrejme canon pokulhava v inych oblastiach. Idealny fotak ale neexistuje. Treba si vybrat najlepsi kompromis podla toho co fotograf potrebuje.
ono, simulovat farebny vystup inych znaciek v tejto dobe nie je velky problem. Niekde som cital ze capture one ma dobre vyriesene farebne profily a ak chces, zvolis si canon farby na sony fotky jednym klikom.
Tuna mas postup ako jednoklikovo "Canonizovat" cez ulozeny preset sony fotky v lightroome
http://www.dpreview.com/forums/post/54537084
 
JohnNewton
2015-09-29 15:22:51
príspevok od: Jozef Macák
ono, simulovat farebny vystup inych znaciek v tejto dobe nie je velky problem. Niekde som cital ze capture one ma dobre vyriesene farebne profily a ak chces, zvolis si canon farby na sony fotky jednym klikom.
Tuna mas postup ako jednoklikovo "Canonizovat" cez ulozeny preset sony fotky v lightroome
http://www.dpreview.com/forums/post/54537084
DXO optics 10 pro to robí tiež, simuluje desiatky fotoaparátov
 
IO-NR
2015-10-01 15:31:09
A7R2 + 28/2 + 55/1.8 by nemuselo byt zle "druhe" telo do Canon zostavy...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované