Hore

Sony CyberShot DSC-RX10

Keď dnes predstavia nový ultrazoom, ani “pes po ňom neštekne”. Svoje najlepšie časy majú za sebou. Výborne vybavené fotoaparáty s veľkým rozsahom objektívu mávajú obrazovú kvalitu rovnakú ako bežné kompakty. A to dnes nestačí. Keď bol predsavený model RX10, spozorneli aj fotografi, ktorí slovíčko ultrazoom považujú skoro za nadávku. Stačilo, že v špecifikácii bolo, že vo fotoaparáte bude rovnaký snímač ako v Sony RX100 Mark II. To je kompakt, ktorý sa postupne stáva legendou. Jeden z mála, ktorého obrazový výstup uspokojí aj náročných fotografov. K tomu veľmi dobrý objektív a dobre navrhnuté telo.

Na obrázkoch vyzerá RX10 veľmi dobre. Zaujme veľký objektív, to je ako pozerať sa na motor v muscle car. Každému chlapovi sa musí vzrušením rozbúchať srdce.

 

Rodinka fotoaprátov RX.


 

Prvé dojmy

Sony RX10 je ultrazoom - kompakt v štýle zrkadlovky, s veľkým rozsahom objektívu. Veľkosťou sa vyrovná menším zrkadlovkám a prevyšuje mnohé CSC/Mirrorless fotoaparáty. Priemer objektívu je voči telu veľký. To sa nám fotografom páči, svedčí to o tom, že to nie je len tak obyčajný objektív. Výrazný grip umožňuje pohodlné a bezpečné držanie. Vysoká je hmotnosť fotoaparátu, množstvo skla v objektíve dáva o sebe vedieť. Práve pre vyššiu hmotnosť objektív hrkoce.

Najväčší “waw efekt” má jednoznačne obrovský hľadáčik. Štart fotoaparátu je pomalší, zaostrovanie skôr priemerné, ale postačujúce. Odozva spúšte je rýchla. Vďaka výraznému gripu sa fotoaparát dobre drží v ruke. Už v hľadáčiku je vidieť potenciál kombinácie 200 mm ohniska, clony F2,8 a väčšieho snímača. Už sa neviem dočkať fotografií.

Dizajn a ergonómia


Pri pohľade z prednej časti, okrem objektívu, uvidíte diódu pomocného svetla AF zaostrovania a prepínač režimu zaostrovania. Okolo objektívu sú dva prstence, jeden slúži pre zoomovanie (prípadne manuálne zaostrovanie), druhý pre nastavenie clony. Zoomovanie je motorické.

 

 

Na vrchnej časti je pre ultrazoom netypický stavový displej (s podvietením), ktorý poznáme z pokročilých zrkadloviek. Na ľavej strane je otočný volič expozičných programov. Vstavaný blesk sa vyklápa mechanicky po stlačení tlačidla so symbolom blesku. Za bleskom sú sánky pre pripojenie príslušenstva, štandardnej veľkosti, s kontaktami typickými pre nové fotoaparáty Sony. Okolo spúšte je z prednej časti kolíska zoomu a zo zadnej časti prepínač ON/OFF. Uprostred spúšte je závit pre pripojenie mechanickej diaľkovej spúšte. Za spúšťou je užívateľské funkčné tlačidlo. Na dosah palca je otočný volič korekcie expozície.

 

Okulár hľadáčika je vybavený dioptrickou korekciou a senzorom priblíženia oka. Pomerne výrazne vystupuje z tela fotoaparátu, preto občas prekáža pri pohľade na hore vyklopený displej. Displej sa vyklápa smerom hore takmer o 90°, dole o 45°. Po ľavej strane hľadáčika je tlačidlo Menu. Vpravo červené tlačidlo Record, vedľa neho roller. Po pravej strane displeja sú zhora tlačidlá AEL, Fn (rýchly prístup k najpoužívanejším funkciám), vertikálny roller s potvrdzovacím tlačidlom a úplne dole tlačidla Play a Delete.

 

 

Na bočnej strane gripu je priestor pre pamäťovú kartu a senzor NFC. Konektory sú na opačnej strane fotoaparátu. Pod hornými dvierkami je vstup pre externý mikrofón, či iný zdroj zvuku a monitorovací výstup pre slúchadla. Pod spodnými dvierkami sú konektory Micro HDMI a Micro USB, ktorý slúži aj pre nabíjanie batérie.

Prístup k batérii je zospodu. Závit pre upevnenie na statív je kovový a umiestnený v osi objektívu.

Technické parametre

Technické parametre som si vypožičal z prepracovaných stránok Sony Slovensko. Nové stránky sú rozhodne prehľadnejšie, estetickejšie a modernejšie.

Obrazový snímač Exmor R® CMOS typu 1” s rozlíšením 20,2 Mpx

Rozmerný snímač Exmor R® CMOS typu 1” s rozlíšením 20,2 megapixela zachytí obraz vo vysokom rozlíšení a naplno využije ostrý objektív Carl Zeiss®. Väčší snímač zachytí viac svetla, obmedzuje úroveň šumu a vytvára vyvážené detailné snímky aj pri slabom osvetlení.

 


Objektív Carl Zeiss® Vario-Sonnar®

Objektív F2,8 Carl Zeiss® Vario-Sonnar® T* má širokú clonu, ktorá prepúšťa do objektívu viac svetla. Jedinečná viacvrstvová povrchová úprava objektívu T* vytvára ostrú reprodukciu obrazu s vernými farbami bez nežiaduceho osvetlenia alebo zdvojenia obrazu. Široká clona umožňuje aj ovládanie úrovní rozostrenia popredia a pozadia a poskytuje ešte väčšiu kreativitu pri snímaní.



Technológia pokročilého asférického objektívu (AA)

Technológia objektívu AA maximalizuje prenosnosť bez kompromisov v kvalite obrazu. Objektív spája štyri asférické prvky s jedným prvkom zo skla ED, aby zaručil vysoko presné zábery a jedinečné vykreslenie aj bez veľkých objektívov, ktoré sú bežné pri podobných digitálnych zrkadlovkách.

Motorček SSM s priamym pohonom

Motorček SSM s priamym pohonom (motorček Supersonic Wave) minimalizuje vzdialenosť, ktorú musí objektív prejsť pri zaostrovaní. Pritom skracuje celkový čas zaostrenia a umožňuje plynulé vysokorýchlostné automatické zaostrenie v celom telefotografickom rozsahu.

Procesor BIONZ X

Obrazový procesor BIONZ X vo fotoaparáte umožňuje rýchle a presné spracovanie údajov zo snímača CMOS. Tento obrazový procesor umožňuje využívať široký rozsah citlivosti ISO až po hodnotu ISO 25 600 na vytvorenie jedinečných detailov v celom rozsahu až po najvyššie nastavenia citlivosti. Najnižšia citlivosť je ISO 125.

XGA OLED Tru-Finder™

Vďaka 100% pokrytiu snímky, širokému pozorovaciemu uhlu (33,1˚) a vysokému bodu oka (23,3 mm) hľadáčik OLED Tru-Finder™ zobrazuje obrazové efekty v reálnom čase, skôr ako stlačíte tlačidlo uzávierky. Hľadáčik OLED s vysokým rozlíšením 1 440 000 bodov a vysokým kontrastom zobrazí rad údajov vrátane úrovne expozície, jasu, vyváženia bielej, histogramu, údajov o snímaní a rozpoznaní tvárí.


Xtra Fine 3” LCD WhiteMagic

Snímanie z neštandardných uhlov umožňuje výklopný displej s uhlopriečkou 3”. Jemný obraz zaručuje vysoké rozlíšenie 1 290 000 bodov.


Stavový displej

Pre kategóriu ultrazoomov nie je stavový displej typický. Po vzore pokročilých zrkadloviek je Sony RX10 osadený monochromatickým stavovým displejom zobrazujúci základné informácie o expozícii, stav batérie, kapacitu pamäte a ďalšie informácie. Displej je podsvietený kontrastným oranžovým svetlom.

Video Full HD 1080 (60p)

Snímač fotoaparátu s vysokým rozlíšením a schopnosť snímať snímkovou frekvenciou 24p True Cinema umožňuje prevziať dokonalú kreatívnu kontrolu nad filmovaním videozáznamov. A vďaka snímaniu vo formátoch AVCHD Progressive 2.0 a 60p (NTSC) budete môcť zaznamenať mimoriadne plynulé a vizuálne strhujúce video vo vysokom rozlíšení Full HD.


Aplikácia pre ovládanie fotoaparátu na diaľku umožňuje nastaviť aj expozičné parametre a zvoliť miesto zaostrenia. Prenášaný živý náhľad je však pomerne nekvalitný.


Zabudované technológie NFC a Wi-Fi®

Zabudované technológie Wi-Fi® a NFC umožňujú rýchle okamžité prepojenie medzi fotoaparátom a smartfónom alebo tabletom. Po nainštalovaní bezplatnej aplikácie PlayMemories Mobile do smartfónu môžete bezdrôtovo zdieľať snímky zachytené kamerou. Túto aplikáciu môžete použiť aj na bezdrôtové ovládanie uzávierky fotoaparátu z mobilu.

Expozičné režimy

Sony CyberShot RX10 svojou programovou výbavou uspokojí aj náročných fotografov vyžadujúcich úplnú kontrolu nad fotografickým procesom. Vybavený je ppkročilými expozičnými režimami, ale aj plnou automatikou a scénickymi režimami. Nechýbajú ani obľúbené obrazové efekty a Sweep panoráma.

Uzávierka

Rozsah časov uzávierky je 30 – 1/3 200 s pri hodnote clony F8 alebo vyššej. Najrýchlejší limit pri clone F2,8 je 1/1600 s. Aby ste mohli využívať malú hĺbku ostrosti pri clone F2,8 aj pri dobrých svetelných podmienkach, je fotoaparát vybavený zabudovaným ND filtrom.

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie využíva princíp detekcie kontrastu na snímači. Fotograf môže voliť ktorýkoľvek z 25 bodov. AF má režimy pre jednotlivé snímky (AF-S), priebežné automatické zaostrenie (AF-C) a priame manuálne zaostrenie (DMF). Nechýba ani manuálne zaostrenie s pomocnou elektronickou lupou. Rozsah zaostrovacej vzdialenosti je od 13 cm v širokouhlom nastavení objektívu a od 44 cm pri tele nastavení, až po nekonečno (merané od roviny snímača).

http://www.sony.sk/electronics/kompaktne-fotoaparaty-cyber-shot/dsc-rx10



Fotoaparát v praxi

Fotoaparát je pomerne veľký, má výrazný grip a dobre sa drží v ruke. Mal som z toho dobrý, bezpečný pocit. Štart trvá približne dve sekundy. Vysunúť veľký a ťazký objektív nie je jednoduché. Zaostrovanie je priemerne rýchle. Fotoaparát nie je akčný typ, ale nie je tak pomalý, aby to bolo vyslovene obťažujúce.

Vysoká je rýchlosť sériového snímania, až 10 obr./s. Do pamäte sa zmestí okolo 7 obr. vo formáte RAW. Aj keď nebudete sériové zábery používať, je dobré, že na ukladanie fotografií nemusíte čakať.

Každý pokročilý fotograf vám povie, že stavový displej na zrkadlovke je veľmi užitočná vec. Stavový displej na ultrazoome len tak ľahko neuvidíte a považovali by sme ho za plus. Pristihol som sa, že ho nepoužívam. Na fotoaparáte s permanentným živým náhľadom sa všetky informácie zobrazujú na displeji alebo v hľadáčiku a tak by mi stavový displej ani nechýbal. Iný užívateľ však môže mať na to iný názor a aj keď ja preňho nemám využitie, beriem ho ako veľké plus.

Obrovský hľadáčik si zamiluje každý, pri fotení z neštandardných uhlov príde vhod aj výklopný displej. Obidva displeje patria k špičke.

Rozsah objektívu je veľmi praktický. 24 mm na najširšom konci využijete pri fotografovaní architektúry, interiérov a krajiny. 200 mm je už slušný teleobjektív. Využiteľný je nielen na priblíženie vzdialených objektov, ale aj pri fotografovaní detailov a portrétov. RX10 nie je špecialistom na makrofotografiu. Vďaka bežnému priemeru filtra (62 mm), ale nie je problém použiť makropredsádku. Ja som vyskúšal Raynox DCR-250 a bol som veľmi spokojný.


Niekto si všimne, že fľaša je prázdna, dobrý fotograf si všimne pekný bokeh.


 

Kvalitou fotografií smelo konkuruje aj zrkadlovkám.


 

Objektív je veľmi dobre skorigovaný. Sférické skreslenie je minimálne. S fotografovaním architektúry nebude mať majiteľ tohto fotoaparátu žiadne problémy.



Sony vybavuje svoje nové fotoaparáty s WiFi funkciou NFC. Tá podstatne zjednodušuje spárovanie fotoaparátu s chytrým zariadením. Naviac podľa toho, či ste v režime fotografovania alebo prehrávania fotografií, automaticky zapne v aplikácii funkciu diaľkového ovládania alebo prezerania a sťahovania. Paráda! Keby sa ešte zlepšila kvalita prenášaného náhľadu, spokojnosť by bola 100%.

Kvalita fotografií

O potenciáli snímača nám viac povedia testy na dxomark.com. Dynamický rozsah fotoaparátu sa vyrovná mnohým APS-C zrkadlovkám a CSC fotoaparátom. Vďaka tomu sú na fotografii lepšie prekreslené svetlá a tiene. RAW umožňuje použiť široké spektrum expozičných úprav. Hodnotenie šumu v porovnaní s väčšími snímačmi je na cca polovičnej hodnote, v praxi to však nie je až taký rozdiel.

Obrazová kvalita je vynikajúca. Má podstatne bližšie k zrkadlovkám ako ku kompaktom. Vďaka kvalitnému objektívu poráža amatérske zrkadlovky so setovými objektívmi.


Porovnanie snímačov z RX10 a RX100 obidvoch modelov.


 

Sony RX10 s prehľadom poráža systém Nikon 1 a samozrejme ultrazoomy s menším snímačom.


 

Dobre sa drží aj oproti súperom ťažšej váhy.

Šum

To čo v Sony dokážu z 1” snímača “vyžmýkať” je neuveriteľné. Fotoaparáty s väčším snímačom dokážu produkovať viac šumu. Pri najnižších hodnotách ISO je šum na úrovni APS-C zrkadloviek. Pri vyšších je v tesnom závese za m43 fotoaparátmi.

Vysoké rozlíšenie je v tomto prípade výhodou aj keď by to logicky nemalo byť. Pri 100% priblížení už pri ISO 800 šum zreteľne vidno, ale na tlačenej fotografii rozmerov A2 by ste videli len jeho náznaky. ISO 1600 - stále pohoda. Pri ISO 3200 je už šum neprehliadnuteľný, na fotografiách je stále dosť detailov, aby ste mohli tlačiť výstavné zväčšeniny. Šum má podobný charakter ako u zrkadloviek, je monochromatický a tým lepšie akceptovateľný. Veľmi dobre sa koriguje v RAW konvertore. ISO 6400 je prekvapujúco stále použiteľné. Dokonca aj pri ISO 12 800 to nie je úplná katastrofa.

 

ISO 3200, pri tlači do formátu A3 šum takmer neuvidíte.



Oproti nedávno testovanému a inak vynikajúcemu Olympusu Stylus 1, má Sony RX10 podstatne menšiu úroveň šumu. Je to rozdiel nie jednej, ale aspoň dvoch tried. Olympus však stojí polovicu.

Video

Kvalita videa je výborná a predčí mnohé zrkadlovky. Zaostrovanie je robustné, zbytočne nepreostruje. Expozične sa so zábermi môžete vyhrať, k dispozícii sú všetky pokročilé programy a korekcia expozície. Stabilizátor je účinný a má dva režimy (Standard, Active). Ak si potrpíte aj na kvalitnom zvuku, určite využijete možnosť pripojenia externého mikrofónu a slúchadiel. Naviac vo fotoaparáte nájdete aj špeciálne filmárske funkcie. Peaking level - pomôcku pre manuálne zaostrovanie, Zebru - zobrazenie prepalov, nastavenie úrovne zvuku, veterný filter.

Zoomovať môžete kolískou pri spúšti alebo prstencom okolo objektívu. Ak meníte ohnisko počas snímania videa, kolíska je vhodnejšia pri väčšom prezoomovaní. Ťažký objektív občas pri štarte zoomovania “poskočí”.

Príslušenstvo

Sony RX10 je ultrazoom, ktorého funkcionalitu môžete výrazne rozšíriť príslušenstvom. Objektív s bežným priemerom filtrovej obruby (62 mm) umožňuje jednoduché použitie filtrov a predsádok. Systémová pätica poslúži pre pripojenie bleskov, rádiových odpaľovačov, mikrofónu, LED svetla alebo monitoru.

 

Plusy a mínusy

+ RAW
+ rozsah, svetelnosť a kvalita objektívu
+ bežný priemer filtrovej obruby
+ štandardné sánky pre blesk
+ stavový displej s podsvietením
+ vysoká obrazová kvalita
+ funkčná výbava pre snímanie videa
+ nízka úroveň šumu
+ obrovský elektronický hľadáčik
+ WiFi s NFC
+ prstenec nastavenia clony
+ ergonómia ovládania
+ tichá uzávierka
+ 10 obr./s.

-  vŕzganie opory palca
-  rýchlosť zaostrovania
-  hrkoce objektív
-  väčšie rozmery
-  vysoká cena
-  nemá dotykový displej

Záver

 

Sony RX10 je výnimočný ultrazoom, rovnako ako je RX100 Mark II výnimočný kompakt. RX10 poskytuje to, čo RX100 len naznačuje. Dáva fotografovi možnosť hrať sa s hĺbkou ostrosti. A to tak, že sa vyrovná bežnej amatérskej zrkadlovke so setovými objektívmi. Aj celkový dojem z fotografií je skôr ako zo zrkadlovky, než z kompaktu.

Sony RX10 je rodenný cestovateľ a krajinkár. Nestratí sa ani v meste, či v prírode. Má veľmi praktický rozsah objektívu a svetelnosť tiež nie je na zahodenie. Okrem práce s hĺbkou ostrosti umožňuje fotografovať za horších svetelných podmienok bez nutnosti veľmi zvyšovať citlivosť. Ale ani toho sa báť nemusíte. Miera šumu je na kompakt (ultrazoom) veľmi nízka, šum má charakter ako u zrkadloviek s CMOS snímačom. Testoval som zrkadlovky, ktoré na tom boli so šumom horšie. ISO 3200 je použiteľné aj pre tlač fotografií výstavného formátu 70x50 cm. Úroveň šumu pri ISO 80 - 100 je neuveriteľne nízka. Vďaka rozlíšeniu cez 20 Mpx v takomto prípade môžete tlačiť špičkové zväčeniny veľké cez 1 meter! Bravó Sony!

Sony RX10 sa veľkosťou vyrovná menším zrkadlovkám, hocijaký CSC fotoaparát je menší. Ak hľadáte niečo malé, skúste Sony RX100 Mark II. Toto je robustný fotoaprát. Vďaka tomu sa dobre drží a ovláda. Škoda, že zoom nie je manuálny. Ani nie kvôli presnosti, ale skôr rýchlosti. Veľmi jemný chod zoomu možno pochváliť, ale je príčinou pomalšej zmeny ohniska. Objektív je veľmi dobrý, s clonením to netreba preháňať. Pri 1” snímači to nie je nutné, ak chcete dosiahnúť väčšiu hĺbku ostrosti. Kvalite fotografií najviac svedčia clony do f/5,6 až f/8. Priemer prednej obruby je 62 mm, úplne bežný priemer. To priam nabáda ku kúpe filtrov alebo makropredsádky.

Sony RX10 je nadpriemerne vybavený pre snímanie videa. Sníma sa s ním veľmi príjemne, čo poteší najmä menej skúsených filmárov. Výstup je výborný a uspokojí i náročnejších. Ako kamera sa tento fotoaparát osvedčil veľmi dobre.

Na kvalitné displeje sme u Sony už zvyknutí a nie inak tomu aj u tohto modelu. Lenže rovnakú kvalitu ponúknu aj iné značky. Zato EVF hľadáčik, to je niečo výnimočné. Je obrovský!

Rýchlosť zaostrovanie je skôr priemerná. Pri bežnom fotení si to ani nebudete uvedomovať. Ale pri akčnejšom fotografovaní vám to už bude vadiť. Pri veľmi zlých svetelných podmienkach je zaostrovanie ešte pomalšie, ale vo väčšine situácii spoľahlivé.

Jedinou vážnejšou chybou fotoaprátu, či vlastne cenovej politiky Sony, je vysoká cena, ktorá takmer atakuje 1200 €. Za to už kúpite lepšiu zrkadlovku, či CSC fotoaparát aj s dvomi objektívmi. Nech je fotoaparát akokoľvek dobrý, je to príčinou, prečo sa asi nestane predajným bestsellerom. Ak vám vysoká cena neprekáža a ultrazoom najvyššej kvality je to, po čom túžite, RX10 vás určite nesklame. Po návrate z ciest môžete usporiadať výstavu špičkových fotografií a nikdo nebude tušiť, že ste so sebou nemali zrkadlovku s viacerými objektívmi.

Sony RX10 nie je dokonalý. Štart a zaostrovanie by mohli byť rýchlejšie, opierka pod palcom by nemusela vŕzgať. Aj tak je to najlepší ultrazoom, ktorý som mal možnosť otestovať.

Špecifikácia

  • Snímač: Exmor R® CMOS 1” (13,2 x 8,8 mm), efektívne rozlíšenie 20,2 megapixela
  • Objektív: Carl Zeiss® Vario-Sonnar® T* 8,8 – 73,3 mm (35EQ 24-200 mm), F2,8 konštantná
  • Priemer filtra: 62 mm
  • Stabilizácia obrazu: Optická Steadyshot
  • Displej LCD: 7,5 cm (3”), rozlíšenie 1 290 000 bodov/TFT/Xtra Fine/nakloniteľný displej
  • EVF Hľadáčik: OLED, rozlíšenie 1 440 000 bodov, nastaviteľný jas
  • Režimy zaostrovania: Automatické zaostrenie pre jednotlivé snímky (AF-S)/priebežné automatické zaostrenie (AF-C)/priame manuálne zaostrenie (DMF)/manuálne zaostrenie
  • Rozsah zaostrenia od obrazového snímača: Š: pribl. 13 cm až nekonečno, T: pribl. 44 cm až nekonečno
  • Meranie svetla: Viaczónové, Integrálne, Bodové
  • Vyváženie bielej: Automatické, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovkové svetlo, Chladné biele žiarivkové svetlo, Biele denné žiarivkové svetlo, Blesk, Filter farebnej teploty/Vlastné
  • Rýchlosť uzávierky: Program Auto (1"" – 1/3 200* s)/Priorita clony (8"" – 1/3 200* s)/Priorita uzávierky (30"" –1 /3 200* s)/Manuálna expozícia (otvorená uzávierka, 30"" – 1/3 200* s)/iAuto (4"" – 1/3 200* s) *Pri hodnote clony F8 alebo vyššej. Najrýchlejší limit pri clone F2,8 je 1/1600 s.
  • Citlivosť: Automaticky ISO 125 - 12800, voliteľný horný/dolný limit, manuálne 125 - 12 800 (rozšíriteľné na ISO 80/100)
  • Funkcia redukcie šumu Multi Frame NR: Automaticky: (ISO 125 - 256 00), manuálne 200 - 25 600
  • Citlivosť pri videu: Automaticky ISO 125 - 6 400, manuálne 125 - 12 800
  • Formát záznamu: Statické zábery: JPEG, RAW
  • Rýchlosť snímania: Približne 10 snímok/s
  • Samospúšť: 2 s. a 10 s.
  • Režim snímania: Program Auto (možnosť posunu programu), Priorita clony, Priorita rýchlosti uzávierky, Superior Auto, Intelligent Auto, Manuálna expozícia, MR (vyvolanie z pamäte) 1, MR2, Režim videa (Program Auto, Priorita clony, Priorita rýchlosti uzávierky, Manuálna expozícia), Panoráma, Výber scény, Automatické (režimy Intelligent Auto/Superior Auto)
  • Scénicke režimy: Portrét/Potlačenie rozmazania pri pohybe/Šport/Makro/Krajina/Západ slnka/Nočná scéna/Snímanie za súmraku bez statívu/Nočný portrét
  • Obrazové efekty: Detský fotoaparát, plagátový efekt, posterizácia, retro fotografia, efekt preexponovania, čiastkový farebný filter, vysokokontrastný monochromatický efekt, jemné zaostrenie, kresba s vysokým dynamickým rozsahom, monochromatický efekt s bohatými odtieňmi, miniatúra, vodová farba, ilustrácia
  • Panoráma: Funkcia Sweep Panorama, širokouhla (12 416×1 856/5 536×2 160)/štandardná (8 192×1 856/3 872×2 160)
  • Zabudovaný blesk: áno, bezdrôtové ovládanie kompatibilných externých bleskov
  • Pätica pre pripojenie príslušenstva: áno
  • Video: AVCHD: 28 M PS (1 920 x 1 080, 60p/50p)/24 M FX (1 920 x 1 080, 60i/50i)/17 M FH (1 920 x 1 080, 60i/50i)/24 M FX (1 920 x 1 080, 24p/25p)/17 M FH (1 920 x 1 080, 24p/25p), MP4: 12 M (1 440 x 1 080, 30 sn./s/25 sn./s)/3 M VGA (640 x 480, 30 sn./s/25 sn./s)
  • Pamäťové médium: Pamäťové karty Memory Stick Duo™, Memory Stick PRO Duo™, Memory Stick PRO Duo™ (vysokorýchlostná), Memory Stick PRO HG Duo™, Memory Stick Micro™, Memory Stick Micro™ (Mark 2), Memory Stick XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC, microSD, microSDHC, microSDXC
  • Rozmery: 129 mm x 88,1 mm x 102,2 mm
  • Hmotnosť: 813 g vrátane batérie a pamäťovej karty Memory Stick DUO™, 755 g len telo
  • Výdrž batérie: 340 - 420 obr. alebo 145 min. videa
  • Konektivita: Port Multi/Micro USB, vysokorýchlostné rozhranie USB (USB 2.0), Micro HDMI®, mikrofón (3,5 mm stereofónny minikonektor), pätica Multi Interface Shoe, slúchadlá
  • Pripojenie WI-FI®: NFC, Wi-Fi®

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2014-02-24 10:05:53
nema dotykovy display patri medzi vyhody, tak si to tam opravte
inak super, mega kompakt.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-24 10:40:17
príspevok od: vd
nema dotykovy display patri medzi vyhody, tak si to tam opravte
inak super, mega kompakt.
Mozno pre teba. Ja som si na dotykovy displej zvykol. Nevyuzivam ho pri prezerani fotiek, ale pri vybere AF senzorov nie je nic lepsie. Za posledne mesiace som otestoval mnozstvo fotoaparatov bez aj s dotykacom. S dotykacmi sa mi z hladiska zaostrovania vzdy pracovalo komfortnejsie.
 
vd
2014-02-24 12:09:18
príspevok od: Karol Srnec
Mozno pre teba. Ja som si na dotykovy displej zvykol. Nevyuzivam ho pri prezerani fotiek, ale pri vybere AF senzorov nie je nic lepsie. Za posledne mesiace som otestoval mnozstvo fotoaparatov bez aj s dotykacom. S dotykacmi sa mi z hladiska zaostrovania vzdy pracovalo komfortnejsie.
sme len velmi zhýčkaní vymoženosťami doby. zanedlho bude platiť, čo nie je dotykové a nemá wi-fi, to je zastaralé a nedá sa to používať. poobzerám sa po nejakom sporáku s wi-fi, len sa obávam hackerských útokov, aby mi útočník neurobil na dialku praženicu...Nuž keď to porovnám s mojím prvým digi ultrazoomom sony H1...sa to vlastne neda ani porovnať s ním sa nedalo ani na ISO 200...To boli časy, keď kraľovala R1
 
katiatko
2014-02-24 12:10:43
opytam sa profika.Hladam vsestranny cestovny kompakt (ultrazoom) s vybornym videom a makrom.Chcem ho vyuzit tiez pre fotenie tovaru do eshopu. RX 10 sa javi ako vyborny kompromis. Zvladol by to aj podstatne lacnejsi (a lahsi ) RX 100 II ? 200mm objektiv vyuzijem len asi v prirode,,,
dakujem za nazor
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-24 13:00:22
príspevok od: katiatko
opytam sa profika.Hladam vsestranny cestovny kompakt (ultrazoom) s vybornym videom a makrom.Chcem ho vyuzit tiez pre fotenie tovaru do eshopu. RX 10 sa javi ako vyborny kompromis. Zvladol by to aj podstatne lacnejsi (a lahsi ) RX 100 II ? 200mm objektiv vyuzijem len asi v prirode,,,
dakujem za nazor
RX100II ma rovnaky snimac a prakticky aj rovnyko kvalitny vystup. Rozdiel je hlavne v objektive a samozrejme absencii hladacika.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-24 13:03:07
príspevok od: vd
sme len velmi zhýčkaní vymoženosťami doby. zanedlho bude platiť, čo nie je dotykové a nemá wi-fi, to je zastaralé a nedá sa to používať. poobzerám sa po nejakom sporáku s wi-fi, len sa obávam hackerských útokov, aby mi útočník neurobil na dialku praženicu...Nuž keď to porovnám s mojím prvým digi ultrazoomom sony H1...sa to vlastne neda ani porovnať s ním sa nedalo ani na ISO 200...To boli časy, keď kraľovala R1
Ty si niekdy fakt zadubeny. Ak to ty nepotrebujes, tak je to blbost, aje ked pre vsetk\ch ostatnych je to fajn funkcia, ktora im sprijemnuje pracu. Odporucam z krabice od bot vyrobit dierkovu komoru. Zarucene bude bez zbytocnosti ako Wifi, displej, dotykove ovladanie, seriove zabery, video , stabilizator, bodove meranie...
 
vd
2014-02-24 13:49:36
príspevok od: Karol Srnec
Ty si niekdy fakt zadubeny. Ak to ty nepotrebujes, tak je to blbost, aje ked pre vsetk\ch ostatnych je to fajn funkcia, ktora im sprijemnuje pracu. Odporucam z krabice od bot vyrobit dierkovu komoru. Zarucene bude bez zbytocnosti ako Wifi, displej, dotykove ovladanie, seriove zabery, video , stabilizator, bodove meranie...
konecne s dostavame k jadru veci
 
haplo602
2014-02-24 15:12:00
príspevok od: Karol Srnec
Mozno pre teba. Ja som si na dotykovy displej zvykol. Nevyuzivam ho pri prezerani fotiek, ale pri vybere AF senzorov nie je nic lepsie. Za posledne mesiace som otestoval mnozstvo fotoaparatov bez aj s dotykacom. S dotykacmi sa mi z hladiska zaostrovania vzdy pracovalo komfortnejsie.
zalezi od fotaku ...

Pri pristroji s OVF/EVF ti to je nanic ak to mas pri oku. Ak ma pristroj len displej tak je to ok ked sa da dotykove ovladanie vypnut.

realne si neviem predstavit ako drzis fotak jednou rukou pred sebou a druhou datlujes do displeja ... jedine ze by si nastavoval ostriace body pred tym ako fotis, ale to je na tom nedotykovy fotak rovnako ...
 
SkyVessel
2014-02-24 15:30:02
No kdysy jsem se rozhodoval mezi profi kompaktem a ultrazoomem. Díky bohu, že jsem šáhnul po tom kompaktu . Ale teď bych si vybral určitě, i když to bych musel přidat jednou tolik . Ještě, že už mám zrcadlo a na takovýhle serepetičky nezbylo love =)
 
IceDive1
2014-02-24 15:45:39
príspevok od: haplo602
zalezi od fotaku ...

Pri pristroji s OVF/EVF ti to je nanic ak to mas pri oku. Ak ma pristroj len displej tak je to ok ked sa da dotykove ovladanie vypnut.

realne si neviem predstavit ako drzis fotak jednou rukou pred sebou a druhou datlujes do displeja ... jedine ze by si nastavoval ostriace body pred tym ako fotis, ale to je na tom nedotykovy fotak rovnako ...
Pri foteni cez hladacik zbytocne ale pri LV velmi uzitocne. Na zrkadlovke nevyuzivam, na EPL5 stale.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2014-02-24 17:08:46
no pred mnohymi mnohymi rokmi bolo na trhu Sony F828 ktore tiez malo karol zaiss 200mm f2.8 objektiv a na svoju dobu to fotilo peckovo brutalne aj s nadhernym bokehom a brutalnou ostrostou... cize nijaka novinka na trhu...Karol nic v zlom ale tie tvoje apostrofy na kazdom trocha zvlastnejsom slove to ma vytaca ked to citam
 
yves998
2014-02-24 21:12:28
kukam cenu , kamerka je od cca 900 € co je na taky paket celkom super ked to nahradi uplne kazdu strednu zrkadlovku, switchol som z Canonu na Sony a jedine co lutujem ze tak neskoro ))
 
IO-NR
2014-02-25 00:55:55
Perfektný foťák za tú cenu, skutočne to plnohodnotne nahradí DSLR s lepšími sklami bežnej svetelnosti. Dotykáč chýba, najmä pri videu by mohol byť fajn. Je to skvelá možnosť ovládania navyše a tá sa vždy hodí Ak by som zháňal kompakt bez hľadáčika, tak dotykový displej bude podmienka.
 
jan21
2014-02-25 14:27:22
príspevok od: yves998
kukam cenu , kamerka je od cca 900 € co je na taky paket celkom super ked to nahradi uplne kazdu strednu zrkadlovku, switchol som z Canonu na Sony a jedine co lutujem ze tak neskoro ))
Neprepínaj
aj Canon prekvapí....len neviem kedy a ako....

Ale i mne sa toto UZ velmi pozdáva. Určite má niečo do seba a aj keď zrkadlovku nie ale UZ (už dosluhujúci) PowerShot SX1 od Canonu asi nahradím týmto.....a až potom aj zrkadlo
 
b.a.f.o.a.r.t.
2014-02-26 08:23:25
príspevok od: tomatito
no pred mnohymi mnohymi rokmi bolo na trhu Sony F828 ktore tiez malo karol zaiss 200mm f2.8 objektiv a na svoju dobu to fotilo peckovo brutalne aj s nadhernym bokehom a brutalnou ostrostou... cize nijaka novinka na trhu...Karol nic v zlom ale tie tvoje apostrofy na kazdom trocha zvlastnejsom slove to ma vytaca ked to citam
akurat cena bola raz tolka
 
amonra
2014-03-18 23:47:47
Aká hudba bola použitá do toho videa?
 
hadris
2014-03-19 10:34:09
príspevok od: tomatito
no pred mnohymi mnohymi rokmi bolo na trhu Sony F828 ktore tiez malo karol zaiss 200mm f2.8 objektiv a na svoju dobu to fotilo peckovo brutalne aj s nadhernym bokehom a brutalnou ostrostou... cize nijaka novinka na trhu...Karol nic v zlom ale tie tvoje apostrofy na kazdom trocha zvlastnejsom slove to ma vytaca ked to citam
neviem,az tak brutalny sa mi nezdal nikdy,a mam ho tu meter od seba v policke Vydarenejsi bol ten 5 mgpx model tusim 717?Mali sme aj ten,len nam ho ukradli na chalupe...A navyse tato 828-čka vzdy,aj na tu dobu strasne sumela,viac ako iso 400 je hroza...A hrozna bola aj jeho cena kedysi-44 000 Sk :o
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-03-19 10:39:02
príspevok od: amonra
Aká hudba bola použitá do toho videa?
The Freak Fandango Orchestra - Requiem for a Fish
 
amonra
2014-03-19 10:58:26
príspevok od: Karol Srnec
The Freak Fandango Orchestra - Requiem for a Fish
Ďakujem.
 
ivan1081
2014-03-29 14:09:55
Začínam na tento "super" stroj už aj šetriť. Dúfam, že cena pôjde časom aspoň trošku do nižších sfér. Každé percentíčko poteší. Oplatí sa mi čakať.
 
Lubitto
2014-09-03 12:26:14
Aka je prosim rychlost ostrenia v porovnani s takym Fujifilm x-e1 so setovym objektivom 18-55? Je to porovnatelne resp. lepsie alebo horsie?
 
milaneze
2014-12-03 14:18:22
príspevok od: Karol Srnec
RX100II ma rovnaky snimac a prakticky aj rovnyko kvalitny vystup. Rozdiel je hlavne v objektive a samozrejme absencii hladacika.
Karol, chcel by som sa opýtať, aký externý blesk by si mi doporučil na RX10 a RX100 II? Ďakujem za radu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-12-03 14:36:00
príspevok od: milaneze
Karol, chcel by som sa opýtať, aký externý blesk by si mi doporučil na RX10 a RX100 II? Ďakujem za radu
Mne sa paci tento: http://www.sony.sk/electronics/fotoaparaty-s-vymenitelnym-objektivom-blesky-svetla/hvl-f32m
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované